|
|
|
Konserwa z Andrzejem Kołakowskim
Gościmy Andrzeja Kołakowskiego, barda, historyka, publicystę. Przybliżamy fragment jego twórczości i w tej otoczce rozmawiamy o wartościach, o ich gradacji, o wychowaniu. Dużo czasu poświęcamy patriotyzmowi, uzasadniamy jego racjonalność. Na końcu dochodzi do ostrej dysputy pomiędzy słuchaczami i naszym gościem.
KOMENTARZE
2
2011-12-22
Spory pod koniec doskonale pokazują, że z pozoru istotne dla młodego pokolenia problemy są marginalne dla ludzi którzy walczyli z poważniejszymi przeciwnościami (PRL a teraz sprzeciwiają się systemowi głównie z punktu widzenia moralnego i ekonomicznego). Każde pokolenie irytują inne rzeczy. Póki rozmawialiśmy o 'małej ojczyznie' wysokich podatkach, biurwach wywyższających się nad przedsiębiorcami, działalności opozycyjnej i wychowaniu czy ograniczaniu wolności słowa (od strony tradycjonalistycznej zwłaszcza) - prawie nikt nie oponował.
3
2011-12-22
PS. Pamiętajmy, że obecnie żyjemy w państwie opiekuńczym i ono stanowi podstawę 99% problemów jakie są i z narkotykami i z podatkami. I masą rzeczy prawnych / obyczajowych.
4
2011-12-22
@Kreator
5
2011-12-22
Szanowny Kreatorze! Nie ma takiego prawa moralnego, które pozwalałoby wymóc na kimś egzekucję umowy, której nie zawarł. To, że ci sami ludzie, którzy w pewnych okolicznościach okradają Ciebie z pieniędzy (i Ty nie masz na ten fakt żadnego wpływu!), mówią jednocześnie, iż będą leczyć jakichś narkomanów, nie sprawia, że możesz obarczyć tych narkomanów odpowiedzialnością za nie swoje słowa. Te dwie rzeczy nie mają ze sobą związku. Już abstrahując od tego, że nie ma żadnych "kosztów leczenia narkomanów" - bo narkotykami nawet głupi człowiek nie jest w stanie sobie zaszkodzić bardziej niż tą głupotą zaszkodziłby sobie przy pomocy innych narzędzi.
6
2011-12-22
Dla mnie problemem nie są narkomani jako tackiej czy homo, ale ingerencja państwa czy 'opiekuńczego' czy 'badziewnego' w moją kasę i moje prawa.
7
2011-12-22
Ciekawie gosc mowi. Dobry wywiad, sporo zgody i duzo szacunku dla niego. Bardzo sluszna obrona powstan i oporu wobec obcego zamordyzmu. I chcialbym sie na tym skupic, na tym prawdziwie dojzalym zrozumieniu poswiecenia i walki w obronie godnosci. Wiec najpierw wielki plus za to co w rozwazaniach bylo najwazniejsze...
8
2011-12-22
Bardzo ciekawa audycja, a myślałem, że będzie nudna.
9
2011-12-22
Do Mariusa i Hugo.
10
2011-12-22
Załamuje mnie czasami myślenie ludzi takich jak Marius w 50 minucie audycji, który mówił o spojrzeniu na powstania w kategoriach zysków lub strat. To jest właśnie jest dla mnie przykład pewnego rodzaju niedojrzałości. Na takim żyznym gruncie powstają różne absolutyzmy i totalitaryzmy - tylko odpowiednio zaorać. Liczysz zyski i straty, a nim je zbilansujesz masz już kajdany na rękach.
11
2011-12-22
Hm, gość mówił godzinę, a Hugo 5 minut.
12
2011-12-22
Chciałem zwrócić uwagę, o czym była audycja. Jak słusznie zauważył Mateusz:
13
2011-12-22
Martin, nie rozróżniasz patriotyzmu, nacjonalizmu i szowinizmu. Mieszając pojęcia, dochodzisz do błędnych wniosków.
14
2011-12-22
Martin może nie odróżnia, ale ja też nie odróżniam.
15
2011-12-22
,,Kto nie pamięta o swojej historii nie zasługuje na przyszłość ''
16
2011-12-22
Myślę że historia miast i miejscowości też nas łączą , ale kontynentu świata ? Które państwo na naszym kontynencie kiedykolwiek wywiązało się z obietnic , paktów , sojuszów ?
17
2011-12-22
"Dlaczego nie łaczy cię tak bardzo z innymi historia twojego miasta, osiedla, kontynentu lub świata."
18
2011-12-22
Do tego też trzeba się koniecznie odnieść...
19
2011-12-22
“Jeszcze nie słyszałem żadnego oddanego przenajświętszej matce Polsce/Anglii/Niemczech/Ameryce (czy czym kto jeszcze chce) patrioty, który byłby w stanie pałać tym swoim patriotycznym uniesieniem bez obecności wroga. “
20
2011-12-22
Jabollissimus, komuna nienawidzila pedalstwa, pogardzala pedalstwem w sposob podobny do jakiego robia to narodowcy. Wiec tak, narodowcom wlasnie takie zachowanie wytykam.
21
2011-12-23
Gość powiedział, że nie chce płacić za leczenie garstki ludzików co dostali schizy po gandzi. Tylko jakoś zapomina o tym, że musi przez swoja politykę płacić za trzymanie w więzieniach 100 000 palaczy złapanych z jednym jointem. Ja z kolei za to nie chcę płacić, bo jednak wydaje mi się, że 100 000 więźniów kosztuje dużo więcej niż leczenie kilku tysięcy uzależnionych. A może się mylę?
22
2011-12-24
AD 10:
23
2011-12-26
Dla tego ja wierzę za 4 lata będziemy mieli na kogo głosować .
24
2011-12-27
"Epitafium" - piękny utwór!
25
2011-12-27
Dyskusja o narkotykach pokazuje, że nie można do reform prawnych podchodzić globalnie. Jedynym sensownym podejściem jest oparcie tego o prawo prywatne. Jednostka sama powinna mieć możliwość dobierania sobie zakazów, które będą ją obowiązywać. Jeśli pan Andrzej chce, żeby jego dziecko mogło być aresztowane za posiadanie narkotyków, to proszę bardzo. I nie powinien być zmuszony, żeby to jakoś zgłaszać gdziekolwiek - rejestrować powinni się ludzie, którzy chcą, aby ich status prawny się zmienił. Co byłoby oczywiście jawne i narażałoby na dyskryminację w każdej dziedzinie życia.
26
2011-12-27
Nie jestem prawnikiem, więc nie wiem, czy ściśle będę się wypowiadać, ale...
27
2011-12-28
Pozwolę sobie odnieść się przynajmniej do niektórych zarzutów. Z częścią nie da się dyskutować ( co pozwolę sobie stwierdzić w ramach mojej wolności, a wszak z samymi wolnościowcami mam do czynienia). Zatem w kwestii narkotyków, domagacie się państwo, żeby każdy zażywał sobie co chce, ile chce, byle na własny rachunek.Skutek? Tworzymy w ten sposób spoleczeństwo niewolników (ludzi bezwolnych spętanych nałogiem). Ja rozumiem, że z punktu widzenia Panów i Pań tylko państwo może niewolić, ale zapewniam, że źródeł zniewolenia jest więcej.Społeczeństwo zniewolone nałogiem to społeczeństwo zbydlęcone - vide sowiety. Człowiek wolny to, w moim przekonaniu człowiek zorientowany na jakiś cel, świadomie do tego celu dążący i świadomie go realizujący ( tylko czyn rozumny można uznać za wolny) wolność jest zatem niezbędnym, ale jednak tylko warunkiem realizacji wartości wyższych takich np. jak prawda, sprawiedliwość, własność ( choć rozumiem, że dla niektórych z was to pierdoły wobec takich "wartości" jak cytuję kogoś z góry "obciąganie lachy" czy sztach dobrej kolumbijki). Co do tego czy ojczyzna jest matką. To oczywiście metafora, ale zwróćcie Państwo uwagę na to, że podobnie jak nie można przestać być dzieckiem swoich rodziców, nawet wówczas, kiedy jest się porzuconym przy urodzeniu, tak nigdy nie przestanie się być Polakiem, Niemcem, czy Francuzem, choćby nie wiem jak się swojego pochodzenia wypierać. Możesz być tylko dobrym lub złym Polakiem (recepty nie podaję) podobnie jak możesz być dobrym lub złym ojcem. Lwowskie "Orlęta" biły się z całą pewnością w obronie Polski, zdawali sobie sprawę z tego nawet ówcześni Ukraińcy. Nie zdają sobie sprawy współcześni młodzi, czemu się nie dziwię, kurs historii w szkole III RP musi pozostawić skutki. Co do Wołynia i II wojny ideologia OUN narodziła się daleko po 1918 roku i nikt we Lwowie rzezi nie planował, ani też się nie spodziewał. Jako ciekawostkę podam, że ojciec Tarasa Czuprynki, jednego z najbardziej krwiożerczych ryzunów, przyprowadzał go przed wojną na cmentarz "Orląt" dając ich za przykład walki o wolność ojczyzny ( a nie np. walki o niskie podatki lub prawo do jarania). A przy okazji skoro już jesteśmy przy kwesti ojcostwa, nigdy nie słyszałem o tym, żeby ktoś prał rodzinę po zjedzeniu rosołu ( to raczej autor tej wypowiedzi ma wyprany mózg przez akcję bilboardową, "zupa była za słona") natomiast bardzo często spotykałem dzieci pobite przez rodziców alkoholików bądź narokomanów ( 15 lat pracy w Pootowiu Opiekuńczym uprawnia mnie do dokonanie pewnych uogólnień).
28
2012-01-02
Nawiążę krótko do kwestii patriotyzmu, szczególnie do komentarza Martina.
29
2012-01-05
Panie Andrzeju, dzięki za wspaniałe piosenki, Ogień, Łupaszka - to prawdziwi wojownicy bohaterowie - łza się ciśnie do oka słuchając tych piosenek.
30
2012-01-05
Zyski i straty z powstań i innych działań (temat podniesiony przez Mariusa) nie jest od czapy. Ta dyskusja trwa od czasów rozbiorów - konserwatyści polscy byli przeciw powstaniom, Dmowski i narodowcy polscy też negatywnie oceniali powstania.
31
2012-01-05
Co do oceny powstań i romantyzmu politycznego:
32
2012-01-05
"Nie zgadzamy się ze sobą, ale powinniśmy dyskutować, ścierać poglądy, bo więcej nas łączy niż dzieli i możemy w ogniu takich dyskusji bardziej dojrzeć, bardziej poszerzyć swoją świadomość, co jak wierzę, będzie tylko z pożytkiem dla nas."
33
2012-01-12
Zgadzam się z Mateuszem. Do dupy z taką wolnością, gdzie pedał / żyd / mason / pisowiec / ktokolwiek nie może głosić publicznie swoich poglądów, czego by one nie dotyczyły. |
ANP#6, [lokalny patriota], II Liceum, zad.1 - ponad rok temu
ANP#5, [kocham Polskę], ZS 3, ZAD.1 (1) - ponad rok temu
ANP#4, [coraz więcej akcji i nowych ludzi], ZS 2 Elektryk, zad.1 (1) - ponad rok temu
ANP#3, [ludzie odważni i dumni], ZS 1 Mechanik, zad.1 (1) - ponad rok temu
ANP#2, [nie być trybem systemu], I Liceum, klasa 2j, zad.1 (1) - ponad rok temu
ANP#1, [wybierz polskie reaggae], I Liceum, klasa 1j, zad.1 (2) - ponad rok temu
Stanisław Michalkiewicz - geopolityczna elastyczność między Niemcami a Rosją | K2.0, #34 - 2 lata temu
Program sponsorują:
Jaro
- - 20.00 |
Bardzo bogoojczyźniana audycja :]