Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Dziś
21:00
Niestety dziś Janek nie może prowadzić audycji.
Nie
20:00
Dziś "Firma na emigracji" na żywo!
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
wczoraj
Jak pędzić bimber
Słuchacz podaje przepis, kosztorys i radzi jak nie dać się załapać. Zarobki i premie posłów. Sklepy otwarte w niedzielę. Alkohol od 21 roku życia. Podatek cyfrowy. Prawo do psa.
Pomocnik wizjonera
wczoraj
Zrób sobie fana! Krok #3 Jak zarabiać na swojej wiedzy
Ilu fanów masz? I nie chodzi mi o fanpage facebookowy. Chodzi mi o takich prawdziwych fanów. Tych którzy liczą się z Twoim zdaniem, śledzą Twoje ruchy, często komentują. Tego własnie...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Wydanie Główne 2010-06-28

Czy wolno komuś zbudować fabrykę obok twojego domu? 1/2

Nadający: Marcin Hugo Kosiński

Niebanalna dyskusja Hugo z Martinem i kontestatorami nt. granic dysponowania własną ziemią.
Pobierz [64,1 MB]

KOMENTARZE

szpeniuś 2010-06-29

No, pierwszy występ mam za sobą, dziękuję za odebranie i przepraszam za głos (choruję). 
Gdy usłyszę nagranie najpewniej sam ze sobą się nie zgodzę, podałem złe argumenty, ale co do jednego jestem pewien - jakieś przepisy regulujące budowanie powinny być. 
Prosty przykład. Gdyby każdy mógł cokolwiek, gdziekolwiek budować, to zaraz słyszelibyśmy o śmierci całych rodzin. I kij z tym, który sobie chałupkę stawiał, ale ginie również ufająca mu rodzina. Skrajny przypadek, ale chyba mógłby się wydarzyć? 
Z Kozanowa się wycofałem, a to o budowie na bagnach nie miało mieć takiego przesłania. Tutaj oparłem się na sobotniej debacie okolicznych budowniczych, którzy mówili o budowie na takich terenach jako o przekręcie, gdyż bez zachowania budowanej techniki blok i tak jest stawiany... a kupująca rodzina nie zna tej prawdy, bo z okna ma kolorowy widok na plac zabaw. Na razie blok stoi, a później - hu nołs? 
 
A to, jak w tym kraju wygląda biurokracja to już temat na inną powieść. 
 
Zapomniałem też powiedzieć, że jeden polityk na T mówił, że nie trzeba odkrywać Ameryki. Jemu nie wyszło, ale może ktoś coś ciekawego podpatrzy u sąsiadów zza Odry? I to nie tylko u Niemców. 
Następnym razem będzie lepiej i już nie będę gołosłowny ;] 
obiecuję

lukr 2010-06-29

W skócie: Hugo ma racje, a Martin nie ;-) 
 
Człowiek, który posiada domek i kawałek ziemi, posiada też na własność kawałek atmosfery nad swoim terenem. Na swojej własności może robić, co mu się podoba. Nie może natomiast naruszać własności kogoś innego. 
 
Na przykład: człowiek nie może położyć sobie w ogródku kawałka radioaktywnego plutonu, ponieważ promieniowanie emitowane przez ten pierwiastek dotrze do terenu jego sąsiada i naruszy jego własność. Podobnie jest z substancjami chemicznymi przenoszonymi w powietrzu czy hałasem. Tak, jak nie potrzebujemy specjalnego prawa zakazującego wyrzucania śmieci na prywatnym terenie (bo prawo własności jest wystarczające), tak też nie potrzebujemy specjalnego prawa antyhałasowego czy antyodorowego.  
 
Jeśli właściciel zadba o to, żeby to co robi, nie wpływało na własność prywatną kogoś innego (np. będzie trzymał kryptonit w ołowianej skrzyni) to jak najbardziej może sobie tak robić, bo nie narusza prawa własności. 
 
Oczywiście, wszystko ma wpływ na wszystko. Nawet mówienie szeptem będzie miało niezerowy wpływ na to, co dzieje się na terenie mojego sąsiada. Jeśli sąsiad się uprze (będzie to jeden przypadek na milion), to może zamontować odpowiedni detektor i powiedzieć, że naruszam jego prawo własności. I wtedy sprawa trafi do sądu. Ale: 
1) kwantowa teoria pola zakłada, że następuje spontaniczna kreacja i anihilacja cząstek, więc poniżej pewnego poziomu to co robimy zostanie zagłuszone właśnie przez efekty kwantowe. A nawet wystarczy, że nad domem przeleci kaczka i wyda jakiś złowieszczy odgłos. Wtedy nasze działanie będzie miało pomijalny efekt w porównaniu z naturą. 
2) ten sąsiad pewnie też mówi w swoim domu, chodzi, otwiera drzwi, więc emituje dźwięki, które docierają do mojego terenu. Jeśli on zaskarży mnie, to ja mogę zaskarżyć jego, z dokładnie tego samego powodu. 
 
Jeśli chodzi o budowę domów, które zasłaniają różne rzeczy, to kwestia też jest rozstrzygalna przez prawo własności. Nie jestem właścicielem widoku na czyjś zamek (bo zamek należy do kogoś, a widzę go z dzięki fotonom emitowanym przez Słońce, które się od niego odbijają). Nie mam więc do niego żadnych praw. Dla ludzi, którzy mają jeszcze wątpliwości, czy wydaje wam się rozsądne oskarżenie sąsiada o to, że pomalował dom na różowo i przez to wartość mojego domu spadła? I w ogóle jak to ocenić, dla kogo spadła a dla kogo nie? Ktoś może lubić różowe domki, a ktoś nie. 
 
I tak na koniec, w Londynie jest fajniej niż w Warszawie, nie dlatego że są tam ograniczenia w budowie. Po prostu w UK wolność panowała znacznie dłużej niż w Polsce i miasto miało szansę się rozwinąć. John Stossel w jednym ze swoich programów porównał odpowiednie ustawy w USA. I oczywiście im mniej ograniczeń, tym miasto lepiej się rozwija.

AlienStalker 2010-06-29

Imo straszne glupoty gada Hugo szczegolnie. Przeciez ziemia jest okragla(tak?) - wiec Twoj kawalek "ziemi" nie jest tylko Twoja wlasnoscia, a najmniej jeszcze jednego czlowieka z drugiej strony planety. Wiec samo rozwazanie tego ze posiadanie ziemi uprawnia do wrzaskow, czy przechwytywania sygnalow radiowych jest imo bez sensu. ;)

Eyjafjallajökull 2010-06-29

Ad 2  
Czym innym jest odcięcie widoku na prywatny zamek, a czym innym na Słońce, które jest "zasobem wspólnym", który powinien móc być konsumowany przez wiele osób bez wzajemnego uszczerbku, nieodpłatnie, w stosunkowo nieograniczony sposób i dostępny naturalnie (nie produkowowany przez nikogo). Podobnie jest np. z tlenem. 
Zgadzając się z Hugonem (a nie z Martiinem) napisałeś:"Jeśli właściciel zadba o to, żeby to co robi, nie wpływało na własność prywatną kogoś innego (np. będzie trzymał kryptonit w ołowianej skrzyni) to jak najbardziej może sobie tak robić, bo nie narusza prawa własności". Przeczysz sobie, bo to jest akurat stanowisko Martina.  
Prawo antyhałasowe istnieje - i słusznie; choć za dużo w tym prymatu prewencji nad represją.

lukr 2010-06-29

Ad 4. 
 
Dlatego napisałem że 'w skrócie'. Istota różnicy między Martinem a Hugo (przynajmniej dla mnie), jest taka, że Martin twierdzi, że potrzeba dodatkowego prawa ograniczającego budowę budynków, jakichś planów zagospodarowań przestrzeni itp. Hugo twierdzi że ich nie potrzeba. I ma racje. Nie zgadzam się natomiast z nim, że trzeba zaakceptować to, że ktoś może hałasować i zakłócać spokój sąsiadom. Prawo własności daje mi też własność do 'niezakłóconej atmosfery'. 
 
Tak, odcięcie Słońca to inny problem. Ale nadal nie widzę potrzeby dodatkowych regulacji. Nasłonecznienie to zasób naturalny, który posiada właściciel terenu. Jeśli ktoś buduje wielki biurowiec, to zabiera mu ten zasób, czyli narusza jego prawa.

bakteria 2010-06-29

Hugo ma racje, a Martin nie ! 
Żadnych stref, i jakichkolwiek rozgraniczeń-brak ustalenia obiektywnej granicy. 
Istnieje tylko jedno prawo naturalne: nie używaj przemocy w stosunku do innych ludzi i do żadnych jego rzeczy. 
Wiec jeżeli ktoś narusza twoją własność lub działa na szkodę twojego zdrowia można go zawsze pozwać do sądu. 
A każdego rodzaju cisze nocne itp. należą tylko i wyłącznie do niepisanych lub pisanych dobrowolnych umów.

AlienStalker 2010-06-29

@bakteria 
 
Prawo naturalne polega na nieuzywaniu przemocy? Z jakiej planety pochodzisz? ;)

shark 2010-06-29

@AlientStalker Bakteria pochodzi z tej planety co trzeba i jaki widać zna pierwszą zasadę libertarianizmu: "Non-agression principle".

kopo 2010-06-30

krawiec przechodzi samego siebie:)! 
wykopcie. 
www.wykop.pl

Tailor 2010-06-30

Dziękuję bardzo za wrzucenie! Bardzo miło być wykopywanym :) Kurde, nie potrzebnie se dałem taki gejowski trochę głosik, ale jakoś tak człowiek najpierw tymi gałkami pokręci, zapisze, wyśle a potem dopiero pomyśli.

kopo 2010-06-30

krawiec. cos ty! jest super. musialem przesluchac ze 4 razy na poczatku zeby wszystko w glowie przetrawic:). tylko chyba nie chca wykopac, szkoda.

Tailor 2010-06-30

Bo ten kto KonteStacji słucha, ten ma uśmiech od ucha do ucha! - nowe hasełko reklamowe :) A z Wykopem to myślę, że my jako kontestatorzy mamy najbardziej przekichane, bo nas nie lubią wszyscy, fani SLD, PO, PiS... Krotko po dodaniu już były 4 zakopy od razu i 2 wykopy. W Polsce chyba ludzie wolą jeśli ktos zdecydowanie opowiada się po jednej ze stron PO / PiS. Zauważcie, że jak się tylko coś powie na Tuska to często pada riposta "A Kaczor lepszy?" - i odwrotnie.

Tailor 2010-06-30

Ale ale... była przecież udana akcja Wykopowa podczas głównej audycji. Efekt, kontestatorzy wykopali na pierwszą stronę (z tego co pamiętam). Tak więc mamy namacalny dowód na to, że w kupie siła!

Tailor 2010-06-30

A w temacie audycji: Moim zdaniem Hugo z jednej strony często promuje zdroworozsądkowe podejście, a innym razem jest za totalną anarchią. Starszy, ale związany z tym temat: czyj jest hałas? W podcaście - 
www.politycznie.pluru.pl - gadam o tym jak dzwonienie na policję i kontakt z dzielnicowym pomogły w uciszeniu hałaśliwego alarmu w firmie blisko której mieszkam. Uważam, że prawo dotyczące samej uciążliwości dla sąsiadów i tego typu spraw. W przeciwnym razie pozostaje tylko walka na pięści z sąsiadem kochającym puszczać black metal 24/h, zatykanie nosa jak ci wejdzie do sklepu menel, który się nie mył pół roku itd. Specyfikacje dotyczące reklam też są bardzo dobre. Może jak w końcu narzucą ściszenie tych reklam to zacznę znowu oglądać TV. Amsterdam - idziesz ulicą, a tam obok siebie w równym rządku znakomicie przygotowane banery, ładnie podświetlone, domki podobne. A co u nas to widać. Ale widać, że i u nas jest z tym coraz lepiej. Podtrzymuję tezę, że śmietnik w głowie = śmietnik w otoczeniu.

Syn Kastrata 2010-06-30

W mieście Hugo na działce koło jego mieszkania zrobiłbym skład odpadów radioaktywnych.

kopo 2010-06-30

wszystkim ktorych znam mowili ze super jak im wyslalem. moze jak sie wykopie troche bardziej to bedzie na glownej i ludzie poznaja Twoj talent i poznaja kontestacje ;). 
 
co do podzialu na pis po masz racje. tez zauwazylem to haslo czy ten drugi lepszy? tylko do czego takie myslenie prowadzi...? do niczego. jedno i to samo gowno. 
 
jak sie nie wykopie samo to trudno. ludzie sie nie znaja ;). btw. bardzo mi sie podobalo jak dzwoniles i opowiadales o kurze wolnosciowej:D. zrob jakas rolnicza reklamowke kontestacji. 
 
i na koniec najwazniejsze! oczekuje na kolejny kontestkamp! poniewaz teraz mialem jeszcze sesje i sie nie udalo.

kopo 2010-06-30

a i jeszcze! to 'bogaci biedni bogaci biedni' kazika idealnie wkomponowales:D!

Marek 2012-08-01

To jest właśnie ciekawe jak propaganda skłania ludzi do myślenia jak to przed Rzymem nie było prawa a Hammurabi to dzikus i sadysta tylko był. W "A history of interest rates" można się dowiedzieć, że umowy kredytu były tam podpisywane w świątyniach a w przypadku niespłacenia maksymalny okres niewolnictwa za karę to były 3 lata. W trakcie trwania tego imperium prawo te nie zmieniło się przez 1000 lat lub więcej (musiałbym sprawdzić jeszcze raz).

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Program miesiąca
złoty!

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:

Jak pędzić bimber (2) - wczoraj

Czy bańka już pękła? (8) - 8 dni temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 2 tygodnie temu


Nie kupujcie polskich produktów (15) - 4 tygodnie temu

Pracodawcy dziękują Morawieckiemu (22) - 5 tygodni temu

Darmowa edukacja jest za droga! (2) - 6 tygodni temu

Więcej audycji...
Nowy, legalny hazard (2) - 7 tygodni temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 2 miesiące temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 miesiące temu

Black Friday po polsku (4) - 3 miesiące temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 miesiące temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 4 miesiące temu
Jak wynajmować mieszkanie za darmo? (2) - 5 miesiące temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 5 miesiące temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 5 miesięcy temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 5 miesięcy temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 6 miesięcy temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 6 miesięcy temu


Nie będę płacił za Twoje mieszkanie (19) - 6 miesięcy temu


Dlaczego nie warto wracać do Polski? (8) - 7 miesięcy temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 7 miesięcy temu


Wolnościowcy upadają (13) - 8 miesięcy temuW tym kraju wszyscy chcą Cię okraść (10) - 8 miesięcy temu

A klientów mamy w nosie (1) - 9 miesięcy temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 9 miesięcy temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 9 miesięcy temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 10 miesięcy temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 10 miesięcy temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 11 miesięcy temu


Wywiad z terrorystą (34) - 11 miesięcy temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 11 miesięcy temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 11 miesięcy temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 11 miesięcy temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - ponad rok temu

Trump chce zatruć płuca rodaków (15) - ponad rok temu


Chcę sprzedać nerkę męża! (27) - ponad rok temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - ponad rok temu

Warto być biednym (8) - ponad rok temu

Czy Kościół kradnie? (5) - ponad rok temu
Poprzez wódkę cenzurują sklepy (8) - ponad rok temu


Jednolite okradanie podatników (6) - ponad rok temu


Na chuja nam dzietność? (13) - ponad rok temuJak spożywać piwo publicznie? (1) - ponad rok temu


Polska skazała terrorystę (6) - ponad rok temu
Człowiek, który dostał po d... (5) - ponad rok temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - ponad rok temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 2 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 2 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 2 lata temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 2 lata temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 2 lata temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 3 lata temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 3 lata temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 3 lata temu


"Te wybory to przełom" (24) - 3 lata temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 3 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 3 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 3 lata temuObalamy mity nt. energetyki (40) - 3 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 3 lata temu

Idziemy palić opony pod sejm (9) - 3 lata temu

To mit, że trzeba płacić ZUS (10) - 4 lata temu


Możesz jeździć na gapę (10) - 4 lata temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 4 lata temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 4 lata temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 4 lata temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 4 lata temu


Dlaczego lepiej być debilem? (9) - 4 lata temuPracuje jeden dzień w tygodniu (18) - 4 lata temu


Przepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 4 lata temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 4 lata temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 4 lata temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 4 lata temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 4 lata temu


Co powinien spalić narodowiec? (61) - 4 lata temu
Czy wolno gwałcić publicznie? (17) - 4 lata temu


Ile dałbyś za dziecko? (25) - 4 lata temu


Jak kraść? (49) - 5 lata temu


Opodatkujmy rowerzystów (29) - 5 lata temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 5 lata temu

Jak zabić krowę? (46) - 5 lata temu


Czy należy płacić podatki? (24) - 5 lata temu

Jak wycenić dziecko? (9) - 5 lata temu

MLM to ściema (67) - 5 lata temu

Dupy z Wykopu (40) - 5 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 5 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 5 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 5 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 6 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 6 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 6 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 6 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 6 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 6 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 6 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 6 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 6 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 6 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 6 lat temu

ACTA samo zło (87) - 6 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 6 lat temu

Naloty na graczy (17) - 6 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 6 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 7 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 7 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 7 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 7 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 7 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 7 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 7 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 7 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 7 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 7 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 7 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 7 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 7 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 7 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 7 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 7 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 7 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 7 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 8 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 8 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 8 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 8 lat temu

Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 8 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 8 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 8 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 8 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 8 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 8 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 8 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 8 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 8 lat temu


O buncie informatyków (8) - 8 lat temuUE powstała! (2) - 9 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 9 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Albumy drewniane od producenta Artkey - - 20.00
my home sprzątanie - - 20.00
Adam - - 50.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
opinie.info.pl - - 20.00
Pracawsieci.net - - 20.00
Zarabianie przez internet - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt