Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Nie
20:00
Dziś "Firma na emigracji" na żywo!
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (4)
przedwczoraj
Jan Fijor - Ekonomia Zdrowia
Janek nie potrafi zrozumieć dlaczego ludzie uważają, że służba zdrowia nie powinna kierować się prawami ekonomii.
Wydanie Główne (16)
3 dni temu
Pracodawcy dziękują Morawieckiemu
Ale nie wszyscy. Kto stoi za nagrodą Super Wektora? Alarm bombowy na Hawajach. Kryptowaluty. Samozatrudnienie. 0 proc rezerwy czastkowej. Zmienny VAT. Konfiskata Rolexów. Czy WOŚP...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Proste zwierciadło 2012-04-04

Robert Gwiazdowski: przepisy na zdrowe finanse publiczne

Nadający: Krzysztof Maczyński

Prezydent Centrum im. Adama Smitha, dr hab. prawa i doradca podatkowy opowiada o działalności CAS, komentuje system podatkowy, ZUS i kapitalizm kompradorski oraz tłumaczy, dlaczego jest liberałem, a nie libertarianinem.
Pobierz [102,4 MB]

KOMENTARZE

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-04-11

linki: 
smith.org.pl 
zpp.net.pl 
www.kontestacja.com (poprzedni odcinek, w którym gościem był Przemysław Holocher, z przyczyn technicznych wrzucony po emisji tego)

ela 2012-04-11

świetna audycja!

CD 2012-04-11

Nie podobają mi się pomysły Pana Gwiazdowskiego dot. małych przedsiębiorców. On chyba nie rozumie, że dla młodych przedsiębiorców 5000 zł na założenie spółki lub 900 zł miesięcznie za prowadzenie działalności to dużo.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-04-11

@CD (3): Według tej propozycji każdy przedsiębiorca mógłby wybrać, czy chce płacić stałą kwotę, czy rozliczać się jako VAT-owiec na zasadach ogólnych. Moim zdaniem to jest bardzo dobre, bo uznaniowość jest pozostawiona w gestii podatnika, a nie urzędnika, który na podstawie mniej lub bardziej jasnych (i kosztownych do stwierdzenia, zwłaszcza pewnie dla przedsiębiorcy, jak zwykle, który musiałby prowadzić wykazującą to dokumentację) kryteriów decydowałby, czy firma jest mała.

pawelooss 2012-04-11

Ciekawy pomysł z tym ryczałtem, ale czy nie doprowadzi on czasem do masowego "uciekania" w niego sporej części działalności z dużymi przychodami i płacącymi dotąd spore podatki? Czy nie stworzyłby się po prostu nagle raj podatkowy, w niekontrolowany sposób rozwalający strukturę budżetu państwa? W końcu jak ktoś prowadzi 1-os. i wykonuje jakieś intratne zlecenia dajmy na to przez internet, to ileż może odliczyć sobie będąc płatnikiem VAT - biurko i komputer? ;) 
 
A co do podatku negatywnej, czy raczej "renty narodowej". 500 czy 800 zł raczej nie byłoby możliwe, bo 400 zł dla każdego Polaka to już jest 60% rocznych wydatków budżetowych.

Zły Liberał 2012-04-11

Etam, przyjdą Araby, przyjdą Chińczyki to zrobią porządek. Tylko na to pozostało czekać.

Zły Liberał 2012-04-11
CD 2012-04-12

@Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater - Podstawowym argumentem za zryczałtowanym VATem był dla Pana Krzysztofa fakt, że mali przedsiębiorcy odliczają VAT od wydatków prywatnych. Ja to zrozumiałem tak, że chce ten proceder ukrócić. Gdyby pozostawił wolny wybór, mali przedsiębiorcy nadal woleliby odliczać VAT. Z reszta wyraźnie stwierdził, że jeśli mały przedsiębiorca chciałby odliczać VAT, powinien założyć spółkę, co kosztowałoby go 5000zł.

Paweł 2012-04-13

@CD: 
 
Nie rozróżniasz kapitału zakładowego spółki od kosztów, to, że musisz mieć 5k na kapitał zakładowy nie znaczy, że gdziekolwiek te pieniądze tracisz - są po prostu pieniędzmi spółki, czyli de facto Twoimi. 
 
Poza tym 900pln zryczałtowanego VATU to wcale nie jest duża kwota, jeżeli masz sprzedaż na rynek polski (to VAT mniej więcej od niecałych 4k dochodu), więc kto sprzedaje na rynek polski pewnie wolałby zryczałtowany VAT, zwłaszcza, że koszty księgowe by odpadły. Jedynie jak sprzedajesz na rynki UE, gdzie odbiorca rozlicza VAT (albo jak sprzedajesz do kraju w któym nie ma VAT), to by się opłacało rozliczać VAT, bo wtedy VATu nikomu nie naliczasz, a odliczać nadal możesz.

BolekMisiak 2012-06-10

kurwa co z tą audycja! zaproście w końcu kogoś!:/

Marcin 2012-06-15

A ja mam komputer kupiony prywatnie(bo dla osób prywatnych gwarancja była 3lata dłuższa) i wykorzystuje go do pracy. Mam poza tym sporo urządzeń kupionych używanych od osób prywatnych od których nic nie odliczam bo boje się kontroli a kupione na allegro nie chce mi się zastanawiać jak to księgować żeby US się nie czepiał.

Antoni od zaopatrywania dentystów. 2012-06-19

Koncepcja o której mówił Robert Gwiazdowski kłóci się z koncepcją prostego i niewielkiego podatku obrotowego lansowanego przez Romana Kluskę. Tajemnicą poliszynela jest wyprowadzanie z kraju ogromnych sum przez bogate firmy zagraniczne, które zgłaszają "stratę". Niestety to o czym była audycja jest dywagacjami, z których bynajmniej rządzący NIE skorzystają. Najlepsza była piosenka o "hołocie zwanej rządem".

Mateusz_Imperialista_Zionista_Kolonialista 2012-08-19

Ciekawe ze najbardziej ambitny wywiad ma najmniej komentarzy... Dwa razy sluchalem zeby slowa nie uronic.

VoidReaper 2013-06-11

Do tej pory jest to najlepszy odcinek gościa miesiąca ze wszystkich, które odsłuchałem. Pan Robert Gwiazdowski jest świetny ;)

pawel-l 2013-09-01

Pierwsze 3.5 min to zbędne ble ble. Połowa słuchaczy przełączy na inny kanał.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński vel ByteEater z Bielska-Białej – interdyscyplinarny freelancer, z wykształcenia informatyk, zarabia na życie w większości programowaniem i prowadzeniem szkoleń, a w mniejszości, jak chcecie wiedzieć, to się zapytajcie .

Oddolny aktywista i lider regionalnych wolnościowców, dziennikarz KonteStacji, prowadzi audycje Epicentrum oraz Proste zwierciadło, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego.

Sam do siebie odnosi takie m.in. paradoksalne określenia, jak biblijny katolik, geek lubiący poznawać ludzi, buntowniczy tradycjonalista, logiczny marzyciel i anarchokapitalista.W audycji Proste zwierciadło chodzi, jak sama nazwa wskazuje, o niewykrzywiony obraz rzeczywistości, poglądów i działań ludzi oraz ich przyczyn. Prowadzący rozmawia, często z niebanalnymi gośćmi, a także ze słuchaczami, o wolności, polityce, rynku, zmienianiu świata oraz siebie, o ideach i motywacjach, są analizy, opinie, debaty. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza to, czego się nie spodziewaliście usłyszeć w misyjnej audycji!

Konto bitcoin autora, na które możecie go docenić dowolnymi wpłatami: 1Kkjzpc2NZVeJLKPPwGFBb4H1geLEqMwj1.

Inne audycje tego autora:Marks miał rację! (2) - 2 miesiące temu


Aborcja do lat 12, od 12 lat eutanazja (47) - 4 miesiące temu

Bądź twórczy, przymieraj głodem (11) - 5 miesięcy temu


Więcej audycji...

Wanderlust i nasz gust - 6 miesięcy temu


Egzotyczny kraj: Finlandia (2) - 8 miesięcy temuWalentynkowo o płci i seksie (12) - 11 miesięcy temu


Czy zalegalizować takie okropności? (15) - 11 miesięcy temu
Czy Hugo jest oszustem? (12) - ponad rok temu

Polemika z Albertem Jayem Nockiem (2) - ponad rok temu

Prasówka z dobrych źródeł (2) - ponad rok temu


Wróżenie ze szklanej kuli (4) - ponad rok temuOdcinek piekielny (6) - ponad rok temu

Trudne rozmowy na temat aborcji (16) - ponad rok temu


Politycy i pedofilia (5) - ponad rok temu
Jak bardzo Nowoczesna? (4) - 2 lata temu

Jak Żydzi robią biznes (5) - 3 lata temu
O Liberlandzie prawie wszystko (4) - 3 lata temu

Prohibicja to śmierć (7) - 3 lata temu
Anarchia! (14) - 3 lata temuPolicjantka lubi gaz (1) - 4 lata temu

Kto gardzi Lechem Kaczyńskim? (11) - 5 lata temu

PrzeGoście (23) - 5 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

scav - - 35.00
Mgd - - 10.00
Magda - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt