Facebook
Podpis:
Numer GG:

Dziś
21:00
Jak i czym kogoś otruć? gość: Faraday007
Jutro
21:00
Jan Fijor: Przepraszamy, ale Janek podróżuje w takim miejscu, z którego nie może nadawać!
Słuchaj radia
Wydanie Główne (8)
dziś
Wywiad z terrorystą
Dziś Hugo z Martinem rozmawiają z Kamilem oskarżonym o terroryzm i z Markiem oskarżonym o rozpasanie alkoholowe. Jeden poległ, drugi wygrał...
ALBRECHT o nieruchomościach (3)
dziś
Zwiększamy skalę naszego działania
Dziesiątki nowych spotkań z inwestorami, miliony kapitału do zagospodarowania i międzynarodowe projekty inwestycyjne. Informacje o spotkaniach networkingowych znajdziesz na...
Programista Na Emigracji
dziś
Gruby kot nie poluje - o wypaleniu i stagnacji w rozwoju
Wpis na blogu do audycji: http://www.javadevmatt.pl/gruby-kot-nie-poluje/

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2013-01-04

Dlaczego masło w Kalifornii kosztuje 15 zł?

Nadający: Jan Fijor

Janek nadaje z Kalifornii opowiadając, jak łatwo można zostać aresztowanym i dlaczego Arnoldowi Schwarzeneggerowi po dwóch latach brakło jaj.
Pobierz [65,8 MB]

KOMENTARZE

Piotrek 2013-01-04

Dzięki za szybką wrzutkę ;D

gaceq 2013-01-04

Fajnie się słucha tej audycji, sporo ciekawostek o Kaliforni, ale nie rozumiem tego tematu cen. Pan Jan sugeruje że w Polsce żywność jest "tania" a w Kaliforni "droga". No to przecież jak gospodarka operuje dolarem, który jest rynkowo 3 razy więcej wart niż złoty to i ceny są 3 razy wyższe albo i więcej nieraz (choć i pewnie znajdzie się sporo artykułów w znacznie fajniejszej cenie, a już na pewno nie 3 razy droższe, np ropa). Wystarczy spojrzeć na ceny tego przysłowiowego chleba w UE, np w Holandii, Belgii, Francji, UK, też jak przeliczę na złote to chleb jest po 12-15 zł, i to nie jest jakiś szok. Więc to nie "Ameryka", że jest drożej w Kaliforni niż w Polsce. Co nie oznacza że w Polsce jest tanio. Wręcz przeciwnie, w polsce ceny, zwłaszcza żywności są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do wynagrodzeń...

gaceq 2013-01-04

Jeszcze odnośnie tego "overregulation", jeśli to jest uzasadnienie do wysokich cen w Ameryce, to jak uzasadnić wysokie ceny w Europie? Ja zawsze myślałem że UE to jest jedno wielkie overregulation, a tu wychodzi na odwrót. 
Co do Apple, ja bym był spokojny o pozycję tej firmy na najbliższe miesiące czy nawet lata. W świadomości młodych ludzi jabłuszko to niemal religia, nie masz Iphona, toś nie na czasie, nie masz Ipada, to co ty masz? To jest myślenie, i żaden Samsung tego nie zmieni (na razie). Jedynym zagrożeniem dla Apple jest sam model biznesowy tej firmy, korzystanie z taniej siły roboczej w Azji, nie posiadanie własnych fabryk, ale czyż konkurencja nie robi tego samego? 
 
Nie zmienia to faktu że fajna audycja, fajne tematy, fajnie pomieszkać sobie chwilę w motelu, tam jest taki klimacik, tam się czuje tą prawdziwą Amerykę. Ja pomieszkałem z przymusu parę dni w Pensylwani swego czasu w takim motelu, i było to ciekawe doświadczenie.

vapaus 2013-01-05

Mi sie wydaje ze dolar po prostu juz prawie nic nie wart jednyce co go jeszcze utzrymuje jest to ze jest ciagle miedzynarodowa waluta. 
Gdyby Chinczycy chcieli spłaty chcieli spłąty długów Ameryki do Ameryka by leżała i kwiczała

Antoni od zaopatrywania dentystów. 2013-01-05

Janku! Powiedziałbym, że przyczyny staczania się Ameryki są dwie. Jedna to właśnie ta obłędna biurokracja i jej reżim. To właśnie tworzenie różnych regulacji i nawet nad-regulacji. Drugą przyczyną jest druk zielonych papierków zwanych dolarami i niewyobrażalne długi państwa, które zapożycza się w imieniu obywateli zupełnie nie pytając się o ich zgodę. Gdzieś natrafiłem na informację,że więcej ludzi wraca ze Stanów do Polski, niż odwrotnie. Ktoś porównał zakup biletów lotniczych w jedną stronę. My wszyscy potrzebujemy nowego myślenia. Cóż, to całe towarzystwo dziennikarskie będzie twierdzić,że jest właśnie odwrotnie. Jaki to sukces - najdroższy stadion na świecie...

KapitalizmGłupcze 2013-01-05

Drogi Janku  
 
Mam bardzo ważne pytanie, które nie wiąże się akurat z tematem audycji, ale jestem bardzo ciekawy Twojego zdania na temat prywatyzacji. Mianowicie czy jesteś zwolennikiem prywatyzacji majątku państwowego? Zakładam że tak choć mogę się mylić. Jeśli tak to w jaki sposób czy przez licytacje jak proponuje choćby KNP czy może poprzez uwłaszczenie pracowników co proponuje Partia Libertariańska, albo jeszcze w inny sposób? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź ;)

Wojtek(szogun1987) 2013-01-05

Co do chust to w Polsce stają się one też modne. Przy czym stosowane są głównie przez mężczyzn którym łatwiej jest przenieść dziecko po schodach w chuście niż gramolić się z wózkiem (np po schodach)

kurekq1992 2013-01-05

Janie - samo narzekanie na USA... Stać Cię na więcej. :)

Castiel 2013-01-06

gaceq: wysokie ceny nie biorą się z dużej wartości nabywczej pieniądza, to nie jest tak, że jeśli zarabiamy w Euro czy Dolarach to z automatu wszystko wyprodukowane w takich warunkach jest droższe! Samochody w Niemczech np. są tańsze niż w RP - dlatego wiezie się je stamtąd tu, tak samo sprzęt elektroniczny "na zachodzie", wyroby metalowe czy usługi są tańsze niż w RP. Żywność jest droższa przez jej kwotowanie, taryfy celne, skupy interwencyjne - bo najważniejsze, żeby żywność była NASZA i, żeby NASZ ROLNIK nie był STRATNY. Uzwiązkowienie rolników świetnie pokazują właśnie rosnące ceny żywności - niemal każdy kraj ma swoisty odpowiednik PSLu będącego właściwie związkiem zawodowym rolników a nie partią polityczną. Na wolnym rynku, ilość rolników na zachodzie by spadła, Ci którzy by zostali poprawiliby swoją produktywność co łączyłoby się ze spadkiem ceny np. chleba z kilku Euro na kilkanaście centów. 
 
vapaus: dolar jest tyle wart co gospodarka USA, chciał nie chciał jeszcze jest to jeszcze największy rynek a Chiny dopiero nadganiają do państw rozwiniętych. Siła Chin nie bierze się tyle z poziomu rozwoju co ze słabości "zachodu". Wystarczy popatrzeć na poziom życia 90% Chińczyków spoza stref wolnego handlu aby uzmysłowić sobie jak daleko jeszcze Chinom do USA.

vapaus 2013-01-06

Co nie zmienia faktu że USA to kolos na glinianych nogach, dolar na pewno nie jest wart tyle co gospodarka, gdyby Chiny chciały dostac za obligacje amerykanskie pieniadze okazałoby sie ze mozna dolarem dupe podetrzec.

gaceq 2013-01-06

Castiel: Zgadzam się, że ceny nie są wynikiem siły nabywczej pieniądza, to raczej jest zależność odwrotna, gdy ceny rosną to spada siła nabywcza... Ale prawda jest taka, że większość cen towarów czy usług jest jakoś tak siłą rynkową podyktowana, że sprowadza się w pewnym sensie do tego, że generalnie ceny są wyższe tam gdzie pieniądz jest wyceniany wysoko wobec walut innych krajów. Tak jest chociażby z ceną pracy (wynagrodzeniami) czy z ceną wynajmu, albo w ogóle ceną nieruchomości. To jaki trend od którego bywają odchyły (spowodowane chwilową koniunkturą, publicznoprawnymi czynnikami czy uwarunkowaniami lokalnymi). Trudno jest tu rozpatrywać strefę EURO jako całość (tak samo jak trudno jest patrzeć na USA jako całość), bo kraje zdecydowanie na różnym poziomie, ale jeśli popatrzę na cenę pracy, to pewnie wyjdzie średnio, że w strefie EURO zarabia się jakieś 4 razy więcej niz w Polsce, ale pewnie w Niemczech będzie to 5 razy, a w Grecji 2 razy.  
Z drugiej strony, przykład samochodów czy innych wyrobów regionalnych nie jest do końca dobrym przykładem, bo wiadomo, że w kraju wytworzenia generalnie jest lub powinno być najtaniej, a im dalej od granicy, tym więcej narzutów, transport, pośrednicy, cło, jeśli poza Unie. Co do rolników, pełna zgoda.

darek 2013-01-07

Płace w Niemczech nie są aż 5 razy wyższe niż w Polsce, licząc całkowite koszty pracy w Polsce to różnica będzie może 2 krotna. Przecież pensja min w Niemczech to chyba z 1000 euro , a w Polsce 1500zł - to nie jest 5 x różnica.

darek 2013-01-07

Jeżeli chodzi o porównania USA do Europy i Polski to różnice są spore w podstawowych sprawach. Większość ludzi nie wie, że przykładowo w USA płaci 2 podatki dochodowe: jeden dla rządu federalnego i drugi stanowy.  
Sporym problemem są też astronomiczne koszty prawnicze. Może to być nawet gorsze od wysokich podatków. Podatek wiadomo, że jest ileśtam procent, a koszty prawnicze są czesto niespodziewane i nie wiadomo jakie będą. 
Ostatnio bodajże umorzono dochodzenie antymonopolowe przeciw firmie Google, ale firma ta podobno musiała wydać 20 mln usd na prawników. 
Czasami też ogromnym problemem mogą być koszty leczenia. Amerykańska medycyna kosztuje srogo - zwykle pracownicy państwowi mają najlepsze ubezpieczenia, a reszta nie zawsze.

darek 2013-01-07

W USA jest jeszcze horrendalnie wysoki podatek spadkowy - również zdarza się, że są 2 podatki spadkowe: stanowy i federalny. Bodajże federalny podatek spadkowy kwoty powyżej miliona usd opodatkowuje stawką 55%. Plus w niektórych stanach dochodzi stanowy podatek spadkowy.  
Jak ktoś odziedziczy firmę to nie bardzo jest możliwość, aby zapłacił te 60 czy 70 procent podatku.

Don Camilo 2013-01-07

Co do końcówki audycji: 
Zamiast porównywać się do Singapuru, ZSA, Hąkągu, czy Nowej Zelandii porównujmy się do krajów z górnej części tabeli naszej ligi (i regionu).  
Jak w Warszawskich kioskach, stacjach benzynowych, knajpach czy nawet urzędach będzie można ujrzeć tyle pracujących tam "kolorowych" twarzy co w analogicznych miejscach w czeskiej Pradze to dopiero wtedy można będzie zacząć mówić, że jest się lokalnym liderem i szukać silniejszego rywala, z nieco odleglejszej części globu.

Castiel 2013-01-09

vapaus - Chiny mają tyle do stracenia co i USA w razie wojny gospodarczej... ale dużo więcej do stracenia w wojnie militarnej bo na chwilę obecną, Chiny nie są żadnym zagrożeniem dla USA. Jednak masz racje, Obama gra w niebezpieczną grę. 
 
gaceq - pracują wydajniej, zarabiają więcej -> wydajniejsza praca tańsze towary lub lepsza jakość przy zachowaniu ceny. Np. w Singapurze drogie są mieszkania bo są państwowe, poza tym jest dużo bogatych i chętnych do kupna (podaż nie wyrabia z popytem), ale np. jedzenie w restauracjach bardzo tanie, to samo z taksówkami... 
Nie wiem czemu np. chleb w Niemczech miałby być droższy niż w RP skoro ich rolnictwo jest wydajniejsze? Droższe rzeczy w Niemczech świadczą raczej o opodatkowaniu, kosztach pracowniczych (więcej ulg i zasiłków) a nie o wpływie waluty na ceny towarów. 
 
PS. ceny rzadkich dóbr jak atrakcyjne działki/domy/mieszkania zawsze będą droższe w krajach o dużym zaludnieniu i bogate z prostego względu - podaż ograniczona, a popyt znaczny, dlatego takie drogie są mieszkania w Liechtensteinie, Luksemburgu, Monaco itd. czy czym wysokie pensje dobrze rekompensują poniesione straty. 
 
Don Camilo te "kolorowe" twarze, to o co chodzi? O imigrantów? Ich najłatwiej sprowadzić socjalem... co ma się dla gospodarki jak pięść do nosa.

Usa 2015-10-21

Co ten facet chrzani? Przepracowal gdzies na zmywaku i jako barman kilkanascie lat i opowiada o Ameryce z perspektywy niewyksztalconwgo "polaczka z wasem" co wyjechal za komuny i narzeka jak to w tej kalifornii jest drogo. 
 
Otow drogi panie, jest tutaj taniej i to duzo niz w Polsce, ale trzeba przyjac rozsadny punkt odniesienia, tzn. jesli zarabiamy i wydajemy w danej walucie to musimy liczyx 1:1 a nie 1:3.75. Sila pieniadza tj. stosunek zarobkow do cen jest niewspolmiernie wyzszy niz w Polsce, ale tez tutaj trzeba zarabiac na poziomie managera lub seniora w korporacji, minimum te $6000 netto. Wtedy zyje sie w Stanach na duzo wyzszym poziomie niz w tej calej polandii, gdzie byle jakie auto premium kosztuje ponad 250,000 pln a tutaj tylko 50,000 to znaczy piec razy taniej.... :) 
Pozdrawiam ze Stanow

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Medale:

Program miesiąca
złoty!

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:
Jan Fijor - Roboty kradną pracę? (24) - 6 tygodni temu


Jan Fijor - A narzekam sobie dzisiaj (19) - 8 tygodni temu


Więcej audycji...
Jan Fijor - Najbogatsi ludzie rotują (15) - 2 miesiące temu

Jan Fijor - O lewackim Hollywood (6) - 2 miesiące temu

Jan Fijor - Spotkam się z Trumpem (23) - 3 miesiące temu

Jan Fijor - Nowe obywatelstwo Janka (5) - 3 miesiące temu

Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Powrót z Białorusi (3) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Wolny monopol (21) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (12) - 5 miesiące temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 6 miesięcy temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 6 miesięcy temu
Jan Fijor - Oszukańczy Wolontariusz (18) - 8 miesięcy temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 8 miesięcy temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 8 miesięcy temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 9 miesięcy temu

Jan Fijor - O palancie z Kontestacji (35) - 9 miesięcy temu

Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 9 miesięcy temuJan Fijor - To Polacy Panie Kolonko (21) - 10 miesięcy temu


Jan Fijor - On wcale nie mówi jak jest (30) - 11 miesięcy temu


Jan Fijor - ksiądz Zieba zlewaczal (9) - 11 miesięcy temu

Jan Fijor - TRUMP (34) - 11 miesięcy temu

Dlaczego Janek nie kupił złota? (22) - 11 miesięcy temu


Jan Fijor - Jak znaleźć sponsora (9) - ponad rok temu
Jan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - ponad rok temu


Jan Fijor - Pranie pieniędzy na dom (34) - ponad rok temu

Jan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - ponad rok temu


Jan Fijor - Illinois vs Oklahoma (20) - ponad rok temuKomu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - ponad rok temu


Jan Fijor - Jednak się walnęliśmy (12) - ponad rok temu


Jan Fijor - Super Kandydatka z PO (8) - ponad rok temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - ponad rok temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - ponad rok temu

Jan Fijor - Same niedobre rzeczy (10) - ponad rok temu


Bierzcie zasiłki (31) - ponad rok temu


Jan Fijor - Podatek katrastrofalny (10) - ponad rok temu

Jan Fijor - Pomysły na biznes (7) - ponad rok temu


Jan Fijor - o tematach z debaty (18) - ponad rok temu


Jan Fijor - Wybory (19) - ponad rok temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - ponad rok temu

Jan Fijor - O Ameryce Łacińskiej (14) - ponad rok temu


Jan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - O pisaniu książek (29) - 2 lata temu


Jan Fijor - Franek (14) - 2 lata temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 2 lata temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 2 lata temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 2 lata temu


Jan Fijor - O wizycie Stockmana (16) - 2 lata temu

Jan Fijor - Złoto (9) - 3 lata temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 3 lata temu


Kierowcy LPG są dyskryminowani (13) - 3 lata temu

Wolny rynek — wprowadzenie (38) - 3 lata temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 3 lata temu
Jan Fijor - Emp@tia (5) - 3 lata temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 3 lata temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 3 lata temu


Słuchacz w długach (30) - 3 lata temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 3 lata temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 3 lata temuBitcoin to tylko zabawka! (87) - 3 lata temu

Bardzo smutny Janek (47) - 3 lata temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 3 lata temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 3 lata temu

Janek zbankrutował (20) - 3 lata temu


Blacha wie co mówi (37) - 4 lata temu

Fijor idzie w politykę (37) - 4 lata temu

Ostro (63) - 4 lata temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 4 lata temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 4 lata temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 4 lata temu

Czy istnieje strata społeczna? (24) - 4 lata temu


Czy alkoholik jest racjonalny? (61) - 4 lata temu


Czym jeździ milioner? (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 4 lata temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 4 lata temu

Jan Fijor- Zmęczenie bogactwem (28) - 4 lata temu


Jan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 4 lata temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 4 lata temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 4 lata temu

Jan Fijor - Długi (117) - 4 lata temu


Bogaty może dłużej (48) - 4 lata temu


Komentarze pomysłów na biznes (32) - 4 lata temu

Co Janek zrobił z ogórkami? (37) - 4 lata temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 4 lata temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 4 lata temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 5 lata temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 5 lata temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 5 lata temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 5 lata temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 5 lata temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Rozmowy znad Turcji (44) - 5 lata temu

Jan Fijor - pośrednicy (23) - 5 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 5 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 5 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 5 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 5 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 5 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 5 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 5 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 6 lat temu


Oburzeni (11) - 6 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 6 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 6 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (31) - 6 lat temu

Portugalia (17) - 6 lat temu

Wy ćwoki (15) - 6 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 6 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 6 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 6 lat temuJan Fijor o gejowych (50) - 6 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 6 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 6 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 6 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 6 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 6 lat temu


Żona milionera (10) - 6 lat temu

Afryka Afryka (27) - 6 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 6 lat temu


Janek o szpitalach (7) - 6 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 6 lat temu

Fijor w Californi (17) - 6 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 6 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 6 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 7 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 7 lat temu
O "wygranych" na loterii (15) - 7 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 7 lat temuPaństwowe akcje (20) - 7 lat temu


Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 7 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 7 lat temu


A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Montaż Anten Warszawa - - 20.00
Przeprowadzki Międzynarodowe - - 25.00
WordPress Developer - - 39.00
Suplementi.pl - Odżywki i suplementy - - 20.00
Chwyty Gitarowe - - 30.00
Wypożyczalnia samochodów Odkryj-Auto - - 30.00
Montaz-Anten.PL - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt