Facebook
Podpis:
Numer GG:

Dziś
20:00
Firma na emigracji zaprasza do oglądania nagrań. Odcinek na żywo za tydzień!
Jutro
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (12)
3 dni temu
Jan Fijor - Leasingowanie wielkich królików
Firma wynajmująca królika olbrzyma po 500 funtów za miesiąc ma trudny czas ze względu na śmierć aktywów w luku United Airlines. Te i inne sprawy omawiamy podczas audycji.
Wydanie Główne (5)
5 dni temu
Twoje hasła są za słabe!
Naszym gościem jest Marcin Pieleszek - ekspert bezpieczeństwa IT. Jak zbudować dobre hasło, jak uchronić się przed fałszywym przelewem, czy warto używać VPN oraz o zabezpieczaniu danych...
ALBRECHT o nieruchomościach (5)
przedwczoraj
Jak przeprowadzić sprawny remont mieszkania?
Pierwsza część rozpoczynająca temat remontowy. Zostaw proszę w komentarzu pytania i uwagi dotyczące remontów, które posłużą do przygotowania kolejnej części audycji.

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2014-12-18

Jan Fijor - Putin Austriakiem?

Nadający: Jan Fijor

Janek komentuje zaskakujący ruch Banku Centralnego w Rosji podnoszący drastycznie stopy procentowe.
Pobierz [58,6 MB]

KOMENTARZE

kontestatornia 2014-12-19

Obawiam się że jednak dzwoniący Maciek ma rację. Narosło wiele mitów i niezrozumienia na czym polega system rezerwy cząstkowej. 
Posłużę się prostym przykładem: 
-deponuję w Banku 100zł 
-bank przekazuje 3,5% rezerwy do Banku Centralnego a pozostałe 96,5zł pożycza Józkowi 
-załóżmy, że Józek nie konsumuje ich ale wpłaca całą sumę do drugiego banku 
-drugi bank odprowadza od 96,5zł 3,5% rezerwy do Banku Centralnego i pożycza 93,1zł Staśkowi 
-Stasiek robi to samo co Józek i idzie do trzeciego banku. 
Żaden z tych banków nie kreuje dodatkowych pieniędzy. Pieniędzy na rynku nie przybywa, bo to co pożyczył Józek i Stasiek nie trafiło na rynek ale z powrotem do systemu bankowego. Jest to ujęte w pasywach i aktywach systemu bankowego. 
Łańcuszek depozyt-kredyt-depozyt kredyt-depozyt- kredyt zostaje przerwany kiedy kredytobiorca zakupi realną rzecz jak samochód lub dom wtedy bank posiada materialne zabezpieczenie moich pieniędzy. 
Wadą i niesprawiedliwością systemu jest to że banki doliczają procent i prowizje od obrotu wirtualnym pieniądzem i nie ponoszą przy tym żadnej odpowiedzialności.  
Janek ma rację że wpłacając pieniądze do banku powinniśmy mieć gwarancję że one tam leżą i czekają na mnie dzień i noc, a nie są pożyczane na wątpliwe zabezpieczenie. Jak wiemy obecnie w sejfach bankowych nie ma żadnych pieniędzy tylko zapisy księgowe. System rezerwy 100% zabezpieczyłby wypłacalność banku wobec klienta w każdym momencie . Ale czy to jest realne?  
Tylko Bank Centralny ma możliwość kreacji pustego pieniądza przez dodruk realnej gotówki.  
Jak ktoś ma dokładniejsze dane na temat działania tej inżynierii finansowej to niech napisze, bo jest jeszcze kwestia pożyczek jakie Bank Centralny udziela bankom komercyjnym.

mawigator 2014-12-19

Owszem czasowo kreuje i to nawet w pierwszej iteracji. Niech osoba A włoży do banku 10000zł z czego bank pożycza 9650zł osobie B. I niech osoba B kupi za to dobro konsumpcyjne. Ale depozyt osoby A dalej może być użyty przez osobę A (wyjęty z banku, jak z ROR). I osoba A też kupuje sobie dobro konsumpcyjne. Na rynku zostało wydanych 19650 zł. Oczywiście osoba B ma dług, który musi spłacić. Jednak w pewnym okresie czasu w gospodarce mamy więcej pieniądza. Po drugie co jeśli osoba B nie spłaci (i nie będzie możliwości ściągnięcia z materii - np. dobrem konsumpcyjnym była usługa lub wartość dobra rzeczowego spadła)? To szczególnie może dotyczyć podmiotów, które mogą ogłosić bankructwo. W tym przypadku kwotę powinien uzupełnić bank z własnych rezerw (jeśli jest prawnie do tego zobligowany). Jednak jeśli wcześniej stopy procentowe były nieadekwatne do ryzyka to sam bank zaczyna mieć problemy. Jeśli stopy są sterowane centralnie to może być to problem globalny, trwale przyczyniający się do inflacji. Idącej łeb w łeb ze wzrostem zadłużenia, które może urosnąć do takich rozmiarów, że nikt nie będzie wstanie go spłacić. Szczególnie gdy polityka sprzyja nieustająco pożyczaniu. 
 
Ludzie często podają przykład spirali deflacyjnej, że wszyscy zaczynają oszczędzać i nikt nie wydaje (jako przykład dlaczego deflacja może być szkodliwa). Jednak równie dobrze możemy wpaść w spiralę inflacyjną (wszyscy wydają pieniądze, choć nikt ich nie ma). 
 
Moim zdaniem problem nie leży w samej rezerwie cząstkowej, jednak w istnieniu banku ostatniej szansy (który może oddłużyć np. inne banki generując pieniądze) oraz centralnym sterowaniem całego systemu bankowego (co jest nierynkowe i prowadzi do problemów globalnych).

jan M Fijor 2014-12-19

@2 Problemów jest więcej. Oto kilka z nich, kolejność przypadkowa 
 
a. instytucje nieuprawnione do emisji pieniądza (banki komercyjne), kreują podaż pieniądza; 
b. w systemie wolnorynkowym instytucja nie pochodząca z wyboru ustala cenę pieniądza; 
c. banki cieszą się przywilejem niedostępnym żadnej innej instytucji rynkowej; 
d. nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych przez instytucję państwową (bank centralny); 
e. zmowa cenowa karteli bankowych; 
 
Ukłony  
Jan M Fijor

DanielPiesto 2014-12-19

Kamilu, Janku, nie ma problemu zrobienia monety o wartości 10groszy z domieszką złota. Do mniejszych nominałów można też użyć tańszych kruszców jak jest dzisiaj. Różnica jest tylko taka, że dziś jest absolutnie zakazane przetapianie miedziaków a nie powinno być. Dzięki za audycję.

darek 2014-12-19

Panie Janku chyba nie ma pan racji z tą podwyżką stopy. Obawiam się, że rząd rosyjski po prostu drukuje pieniądze tworząc inflację - drukuje bo brakuje mu kasy z powodu obcięcia dochodów z ropy naftowej. I rubel spada z powodu inflacji, spowodowanej przez rząd. 
 
Można tu zastosować analogię do Polski za czasów rządów Balcerowicza. 
Balcerowicz też podniósł skokowo drastycznie stopy procentowe, aby walczyć ze spadkiem kursu złotówki i inflacją. 
 
Moim zdaniem kurs rubla spada na skutek inflacji i rząd powinien ograniczyć wydatki i zlikwidować inflację - wtedy kurs waluty sam się ustabilizuje. 
 
Walka ze spadkiem kursu za pomocą jedynie stopy procentowej, a bez zlikwidowania deficytu - to był właśnie błąd Balcerowicza. Korwin pisał, że Balcerowicz mógł zlikwidować inflację za pomocą prywatyzacji majątku państwowego - zamiast śrubować tak wysoko stopy.

jan M Fijor 2014-12-19

@darek to jasne, że rząd rosyjski wykorzystuje inflację, ale podnosząc stopy daje do zrozumienia, że jednak z nią walczy. 
to jest swoista wersja reaganomiki, jak chodzi o inflację. Nie mam danych co do zadłużania się, ale jeśli nie jest ono szybsze niż było, to znaczy, że jednak prowadzi klasyczną politykę monetarną, polegającą na ściągnięciu pieniądza a rynku. Moim zdaniem analogia z Balcerowiczem jest mniej trafna niż z Reaganem. Pamiętaj o czynniku zbrojeniowym i przygotowań do wojny. Balcerowicz nie miał takiej opcji. ukłony

kontestatornia 2014-12-19

@mawigator 
Tylko że banki nie są głupie żeby z RORów udzielać długoterminowych kredytów. Dlatego banki co jakiś czas zachęcają do zakładania lokat długoterminowych. Bankowcy posługują się specjalnymi narzędziami do obliczania takich rzeczy. Bank to nie warzywniak. 
Po za tym przynajmniej w Polsce banki nigdy nie zbliżyły się do swoich granic możliwości. Nadal więcej pieniędzy jest lokowana na kontach niż udzielane jest kredytów.  
Problem może się brać jedynie wtedy kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, a wartość hipoteki była przeszacowana. Ale znów przynajmniej w Polsce banki nie są takie głupie i świetnie się zabezpieczają i nie udzielają kredytów na 100% hipoteki. Wymagają wkładu własnego, a zabezpieczeniem jest pełna wartość hipoteki, więc zawsze bank jest do przodu. 
Nawet budując dom bank wypłaca kredyt w transzach pod usługi i dobra materialne. 
To w USA banki udzielały kredytu na 100% nawet bezrobotnym. Po za tym w USA z możliwości upadłości konsumenckiej korzysta się na masową skalę. Moja ciotka z Pensylwani bankrutowała już dwa razy.

Maciejka 2014-12-19

Janek Fijor 10 km od Ostrowca a ja jak zwykle przegapiłem audycje..Gdybym wczesniej wiedział, Sekrety Amerykańskich Milionerów z podpisem odebrałbym Osobiscie ^^. 
Jezeli bedzie środowa audycja, proponuje jakiś luźny temat w zwiazku z Bożym Narodzeniem, moze jakies ciekawe przygody Janka np ze Świętami w tle, bardzo lubie tego słuchać. Pozdrawiam

Maciek W. 2014-12-20

@kontestatornia @mawigator 
 
Tutaj Maciek - ten dzwoniący z audycji :) 
 
Dzięki kontestatornia za poparcie, ale w kwestii tego czy łańcuszek kredyt-depozyt-kredyt-depozyt kreuje dodatkowy pieniądz czy nie, muszę jednak poprzeć stanowisko mawigatora. 
Józek i Stasiek owszem "oddali" pieniądz do systemu, ale to nie przeszkadza im używać tego "oddanego" pieniądza do bieżącego obrotu. I właśnie o to chodzi - mimo że ich pieniądz jest jakby w środku łańcucha depozyt-kredyt-depozyt, mogą dokonywać transakcji nie używając pieniądza z zewnątrz, którego bez tego łańcuszka by musieli użyć - co dowodzi że efektywnie pieniądza jest jednak więcej! 
 
O ile dobrze pamiętam Kamil podczas audycji mówił że kreacja nie bierze się z obrotu. Wg mnie właśnie z takiego obrotu, niczego innego. I przykład kontestatornia właśnie to pokazuje. 
O tym chciałem powiedzieć podając przykład depozytu w systemie rezerwy 100% którego mógłbym używać do wymiany na inne dobra, w ten sposób TWORZĄC NOWY PIENIĄDZ. 
 
@kontestatornia 
 
Co do Twojego pytania o dokładniejsze dane jak działa ta inżynieria, to ja kiedyś sporo czasu poświęciłem aby to zrozumieć i opisałem swoje przemyślenia, wpisz w google "Money As Debt ePortfel" i powinny Ci wyskoczyć moje artykuły "Pieniądze jako Dług". Zaznaczam że nie jest to jakaś oficjalna wykładnia tylko moje własne przemyślenia, więc mogą być błędne. Jak dotychczas jednak nikt tam żadnego błędu mi nie wskazał.

Piotr 2014-12-20

Wbrew temu co twierdzi Rothbard (całkiem logicznie) pierwszym pieniądzem czysto historycznie były gliniane tabliczki i nigdy nie było nim złoto w wersji wolnorynkowej. Pierwotne kultury nie używały wogóle pieniądza. I taka jest alternatywa dla obecnego systemu.

Adolf 2014-12-20

Tylko BC może zwiększać podaż pieniądza,a następnie banki komercyjne za jego pomocą udzielają kredytów.Pożyczanie na % nie jest w żadnym wypadku kreowaniem przez banki komercyjne nowych pieniędzy.Dlaczego? -z bardzo prostego powodu gdyż w innym przypadku zwykły Jan a nawet Jan F. pożyczając bankowi komercyjnemu(bo niczym innym nie jest np. lokata terminowa na dany % i czas) kwotę np 1000 zł na okres 1 roku na 3% uczestniczyłby w obrzydliwym procederze kreacji "nowych" 30 zł,-))). Cały proces jest banalnie prosty,i tu znów odniosę się do mojego ulubionego prof ."Kredyt to nie jest coś co nam daje bank-kredyt jest czymś co my posiadamy zanim przyjdziemy do banku". Panie Janku jak zwykle stawia pan wóz przed konia problem istniał zanim powstały banki,teraz tylko bardziej nabrzmiał a jest nim tak na prawdę uprzywilejowana pozycja pieniądza w gospodarce. TIAKA 11 19 7

Filozofus 2014-12-21

Pewnie Putin słucha Kontestacji.

mag 2014-12-23

Mam wrażenie, że istnienie banków depozytowych przy aż tak inflacyjnym pieniądzu jest kompletnie nieuzasadnione ekonomicznie. Taki bank nie znalazłby klientów, bo po co płacić za trzymanie czegoś, co w szalonym tempie traci wartość?

jan M Fijor 2014-12-24

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, CHANUKA, KWANZA I WSZYSTKICH INNYCH ORAZ UDANEGO 2015 ROKU ŻYCZY kontestatorom  
 
Jan M Fijor

maniek 2014-12-28

Boże Narodzenie i Chanuka? To się gryzie jak biały i czarny anioł. A ta Kwanza to wogóle nic z gospodarką nie ma wspólnego. Raczej z zasiłkiem dla bezrobotnych.

maniek 2014-12-29

o kwanzie 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Medale:

Program miesiąca
złoty!

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:


Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 2 tygodnie temu


Więcej audycji...
Jan Fijor - Roboty kradną pracę? (24) - 2 miesiące temu


Jan Fijor - A narzekam sobie dzisiaj (19) - 3 miesiące temu


Jan Fijor - Najbogatsi ludzie rotują (15) - 3 miesiące temu

Jan Fijor - O lewackim Hollywood (6) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Spotkam się z Trumpem (23) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Nowe obywatelstwo Janka (6) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Milion plus (17) - 5 miesiące temu

Jan Fijor - Powrót z Białorusi (3) - 5 miesięcy temu

Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 5 miesięcy temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 6 miesięcy temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 7 miesięcy temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 8 miesięcy temu
Jan Fijor - Oszukańczy Wolontariusz (18) - 9 miesięcy temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 9 miesięcy temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 9 miesięcy temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 10 miesięcy temu

Jan Fijor - O palancie z Kontestacji (35) - 10 miesięcy temu

Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 11 miesięcy temuJan Fijor - To Polacy Panie Kolonko (21) - 11 miesięcy temu


Jan Fijor - On wcale nie mówi jak jest (30) - 11 miesięcy temuJan Fijor - TRUMP (34) - ponad rok temu

Dlaczego Janek nie kupił złota? (22) - ponad rok temu


Jan Fijor - Jak znaleźć sponsora (9) - ponad rok temu
Jan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - ponad rok temu


Jan Fijor - Pranie pieniędzy na dom (34) - ponad rok temu

Jan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - ponad rok temu


Jan Fijor - Illinois vs Oklahoma (20) - ponad rok temuKomu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - ponad rok temu


Jan Fijor - Jednak się walnęliśmy (12) - ponad rok temu


Jan Fijor - Super Kandydatka z PO (8) - ponad rok temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - ponad rok temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - ponad rok temu

Jan Fijor - Same niedobre rzeczy (10) - ponad rok temu


Bierzcie zasiłki (31) - ponad rok temu


Jan Fijor - Podatek katrastrofalny (10) - ponad rok temu

Jan Fijor - Pomysły na biznes (7) - ponad rok temu


Jan Fijor - o tematach z debaty (18) - ponad rok temu


Jan Fijor - Wybory (19) - ponad rok temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 2 lata temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - O pisaniu książek (29) - 2 lata temu


Jan Fijor - Franek (14) - 2 lata temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 2 lata temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 2 lata temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 3 lata temu


Jan Fijor - O wizycie Stockmana (16) - 3 lata temu

Jan Fijor - Złoto (9) - 3 lata temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 3 lata temu


Kierowcy LPG są dyskryminowani (13) - 3 lata temu

Wolny rynek — wprowadzenie (38) - 3 lata temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 3 lata temu
Jan Fijor - Emp@tia (5) - 3 lata temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 3 lata temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 3 lata temu


Słuchacz w długach (30) - 3 lata temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 3 lata temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 3 lata temuBitcoin to tylko zabawka! (87) - 3 lata temu

Bardzo smutny Janek (47) - 4 lata temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 4 lata temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 4 lata temu

Janek zbankrutował (20) - 4 lata temu


Blacha wie co mówi (37) - 4 lata temu

Fijor idzie w politykę (37) - 4 lata temu

Ostro (63) - 4 lata temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 4 lata temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 4 lata temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 4 lata temu

Czy istnieje strata społeczna? (24) - 4 lata temu


Czy alkoholik jest racjonalny? (61) - 4 lata temu


Czym jeździ milioner? (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 4 lata temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 4 lata temu

Jan Fijor- Zmęczenie bogactwem (28) - 4 lata temu


Jan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 4 lata temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 4 lata temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 4 lata temu

Jan Fijor - Długi (117) - 4 lata temu


Bogaty może dłużej (48) - 4 lata temu


Komentarze pomysłów na biznes (32) - 4 lata temu

Co Janek zrobił z ogórkami? (37) - 4 lata temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 4 lata temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 5 lata temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 5 lata temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 5 lata temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 5 lata temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 5 lata temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 5 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 5 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 5 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 5 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 5 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 5 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 5 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 5 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 5 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 6 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 6 lat temu


Oburzeni (11) - 6 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 6 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 6 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (31) - 6 lat temu

Portugalia (17) - 6 lat temu

Wy ćwoki (15) - 6 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 6 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 6 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 6 lat temuJan Fijor o gejowych (50) - 6 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 6 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 6 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 6 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 6 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 6 lat temu


Żona milionera (10) - 6 lat temu

Afryka Afryka (27) - 6 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 6 lat temu


Janek o szpitalach (7) - 6 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 6 lat temu

Fijor w Californi (17) - 6 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 7 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 7 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 7 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 7 lat temu
O "wygranych" na loterii (15) - 7 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 7 lat temuPaństwowe akcje (20) - 7 lat temu


Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 7 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 7 lat temu


A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

klimatyzacja centrum - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
Przeprowadzki Międzynarodowe - - 25.00
WordPress Developer - - 39.00
Suplementi.pl - Odżywki i suplementy - - 20.00
Chwyty Gitarowe - - 30.00
Wypożyczalnia samochodów Odkryj-Auto - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt