Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Dziś
20:00
Dziś "Firma na emigracji" na żywo!
Jutro
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne (7)
5 dni temu
Jak pędzić bimber
Słuchacz podaje przepis, kosztorys i radzi jak nie dać się załapać. Zarobki i premie posłów. Sklepy otwarte w niedzielę. Alkohol od 21 roku życia. Podatek cyfrowy. Prawo do psa.
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady (1)
przedwczoraj
Emil Truszkowski - Korea Północna, pozdro z KRLD
Emil, podróżnik, przedsiębiorca z wykształcenia jest japonistą. Mieszka w Japonii w Tokio. Pierwszy raz w Korei Północnej był 7 lat temu. Od tego czasu już wielokrotnie odwiedziła KRLD....
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Programista Na Emigracji 2015-02-23

Praca czy studia? W kontekście programisty

Nadający: Mateusz Kupilas

Moja opinia na temat tego, czy zawsze warto studiować jako programista.

KOMENTARZE

Artur 2015-02-23

Dzieki za kolejny filmik. 
 
W IT pracuje juz siodmy rok, a czwarty w Irlandii. Moje odczucia sa zblizone do Matta.  
 
Studia rzucilem na drugim roku. Poki co - nie przeszkadza mi to w karierze. W zeszlym miesiacu aplikowalem do dwoch korporacji (odpowiednio na senior deva i mid-lvl deva) i (co mnie zaskoczylo), zadnej z nich nie przeszkadzal brak 'papierka'. 
 
Czy cos wynioslem ze studiów? Wlasciwie to nie wiele (pewnie tez dlatego, ze studiowalem tylko 3 semestry). Moj problem ze studiami wyglada tak:  
 
Jako programista, staram sie szukac, mozliwie optymalnej i szybkiej drogi do osiagniecia celu. Moim celem jest fajna, dobrze platna i ciekawa praca. A programowania uczysz sie programujac. Dlatego ciezko bylo mi wymyslec dobre usprawiedliwienie wygospodarowania takich zasobow (czasu i pieniedzy) na studiowanie niekoniecznie przydatych w osiagnieciu celu przedmiotow (np. ergonomia albo fizyka). 
 
Minus podjecia takiej decyzji jest taki, ze na pewno istnieja firmy, do ktorych nie dostane sie przez tzw "brak papierka". 
 
A tak przy okazji - Matt - moze porozmawiamy kiedys na Skype, wymienimy doswiadczenia, porownamy prace w obu krajach itd?

Marcin 2015-02-24

Mam trochę inne doświadczenie niż Autor, bo akurat skończyłem (dzienne) studia zanim podjąłem pracę "na poważnie" - ale zgadzam się z obserwacją: Studia nie są po to by czegoś się nauczyć na wykładach (zwłaszcza teraz, 12 lat temu było istotnie słabiej z kursami internetowymi), ale by poznać ciekawych (i mądrzejszych od siebie) ludzi. Przez 7 lat pracy poznałem dużo taki osób, ale nie jakoś więcej niż na studiach, pewnie przez to że studia są dużo bardziej urozmaiconym środowiskiem. 
 
Poza tym, dla pewnej liczby osób, studia to taki czas na robienie niekomerycyjnych i ciekawych projektów, za pieniądze inwestora zwanego Rodzice.  
 
Tyle, że ze swojej obserwacji mogę powiedzieć, że ci ciekawi do poznania ludzie są zupełnie nierównomiernie rozłożeni po uczelniach - w Krakowie, gdzie studiowałem na uczelni powyżej średniej było ich kilkanaście procent, w Warszawie na najbardziej programistycznym kierunku w Polsce (JSIM MIMUW) gdzie miałem trochę kolegów z liceum - większość. 
 
Natomiast jest jeden ważny powód dla którego potrzeba papierka - wizy do USA (być może do innych krajów też ma się punkty za wykształcenie - nie wiem) - a dla informatyka Dolina Krzemowa to ciągle jest Ziemia Obiecana, gdzie są najlepsze pieniądze, najlepsi ludzie i najciekawsze projekty.

Artur S 2015-02-24

Niestey, ale masz racje co do relacji wyskztalcenie - wiza. 
 
Jest to sztuczne, biurokratyczne ograniczenie, z ktorym jednak trzeba sie liczyc.

Dodaj komentarz...

Mateusz Kupilas

Mateusz Kupilas - kiedyś przedsiębiorca (SEO/SEM), aktualnie od kilku lat etatowy programista. W latach 2008/2009 prowadził portal edukacyjny Ryu.pl, który figurował na 1# w Google pod frazą "Streszczenia". Ma nadzieję, że niedługo wróci do prowadzenia własnego biznesu. Po godzinach muzyk-hobbista.

Prowadzi audycję Programista Na Emigracji . Czyli emigracja z perspektywy początkującego junior developera. Oprócz porad dotyczących efektywnej pracy/nauki można spodziewać się informacji na temat pracy w niemiecki start-upie.

Inne audycje tego autora:


Plany na rok 2018 - 6 tygodni temu


Więcej audycji...Podsumowanie I kwartału 2017 - 10 miesięcy temu
Efekt kuli śnieżnej (5) - ponad rok temu


O co chodzi z tymi makami? (7) - ponad rok temu


Piekło perfekcjonistów (2) - 2 lata temu
Za stary na programowanie? (4) - 3 lata temuTworzenie produktu - 3 lata temu

Widełki i Koszty (7) - 3 lata temu

Rekrutacja - 3 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Numery kierunkowe - - 30.00
Naturalnemetody.pl - - 20.00
Tłumaczenie strony internetowej - - 20.00
Naturalnemetody.pl - - 20.00
rozmaryn - - 100.00
Tłumaczenia stron internetowych - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt