Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Dziś
21:00
Wydanie Główne
Jutro
21:00
konkurs & odc. o Terrym Goodkindzie, fantastyce pisanej przezeń i jej związkach z jego poglądami filozoficznymi z publicystą i kolibrantem Pawłem Tałajczykiem pod patronatem wyd. Rebis
Słuchaj radia
Wydanie Główne (8)
6 dni temu
Czy bańka już pękła?
Kto steruje ceną BTC? Czy kryptowaluty są pieniądzem? Dotacje dla twórców gier. Jak promować libertarianizm? Solidarność nie chce niskiego ZUS. Morderstwo przypadkiem. Wydaj BTC:...
Jan Fijor zaprasza (18)
3 dni temu
Jan Fijor mówi, że się zaczyna
Sytuacja w USA nie jest do pozazdroszczenia. To co Janek opowiada w audycji jako czarny scenariusz ziszcza się na drugi dzień w postaci rekordowych spadków i cen obligacji. W dzisiejszej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Proste zwierciadło 2015-03-07

Prywatyzacja policji, sądów i prawodawstwa

Nadający: Krzysztof Maczyński

Zastanawiamy się, jak współcześnie wyglądałby wolny rynek tego typu usług, czy to możliwe, i czy lepsze od państwowego
Pobierz [101,1 MB]

KOMENTARZE

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-03-08

Jak to bywa, nie wszystkie ciekawe rzeczy z czata się wyłapie w trakcie. Później zauważyłem, że Świteź (ten sam, któremu już na antenie odpowiadałem na co innego) napisał poniższe 2 wypowiedzi warte odniesienia. Odpowiem więc, korzystając z komentarza, pod każdą z nich. 
 
> Ja mam inne pytanie, czy jak mam umowę z żoną że nie łamiemy III aksjomatu z innymi ludźmi i któreś z nas go złamie,  
> to czy druga strona może się domagać odszkodowania w sądzie? 
Tak. Zawarta dobrowolnie umowa to zobowiązanie równoważne prawu, de facto prywatne prawo między dwiema osobami. A jeśli mają spór co do stanu faktycznego objętego umową lub jej interpretacji, to idą do sądu (wybranego z góry w umowie lub ustalonego, gdy spór powstał). To pokazuje, że sądy mogą mieć też inne źródła zarobku niż PAO. Myślę nawet, że początkujący sędziowie zaczynaliby właśnie od rozstrzygania spraw klientów indywidualnych. Kolejnym szczeblem kariery mogłaby być praca w PAO i rozsądzanie między jej klientami. Heh, do całkiem ciekawych rozważań Twoje pytanie, jak widać, prowadzi, tak więc tym bardziej dzięki! 
 
> Co jeżeli sąd ewidentnie orzekł fałszywie? Poza utratą reputacji czy moge np pozwać sąd do innego sądu? 
Sąd, jak i każdego innego, można podać do sądu, jeśli złamał umowę, np. jeśli przed procesem sąd podpisał i wręczył stronom zestaw praw, które stosuje (w tym samą procedurę sądową), jako wiążące prawnie zobowiązanie. A co do ostateczności wyroku, to też nie będzie absolutna. To wolny rynek, więc wszystko będzie, na co jest popyt przekładający się na skłonność do płacenia x, a da się to wytworzyć taniej niż x. W tym np. druga instancja sądownictwa, w której sądy mogłyby się dobrowolnie rejestrować i umożliwiać apelację. Sądy pierwszej instancji taką możliwość ogłaszałyby publicznie, bo to im się opłaca. Zauważ jednak, że po pierwsze, każdy może wyroku sądu nie uznać i to nie oznacza od razu wybuchu przemocy, bo może np. pójść do innego sądu, czy też innej PAO. Sama PAO może też uznać wyrok za tak niesprawiedliwy, że nie stracą wiele, a może wręcz zyskają na reputacji, nie respektując go, tylko np. renegocjując z PAO drugiej strony umowę i dążąc do zmiany zapisu o tym, do którego sądu oddają tego typu (bądź nawet wszystkie sporne) sprawy, a potem tę samą sprawę dając do ponownego rozpatrzenia. Po drugie zaś, reputacja na wolnym rynku ma większe znaczenie i szybciej skutkuje w sposób widoczny w portfelu. Będą zapewne firmy monitorujące rynek, robiące raporty dla klientów, audyty orzecznictwa sądów (a także jakości usług PAO), wzmacniające jeszcze ten efekt. Więc dlatego myślę, że jeśli w ogóle potrzeba drugiej instancji będzie, to na tyle rzadko, że wystarczy jeden taki usługodawca (np. o nazwie Sąd Najwyższy) na całą Polskę (ziemię Polaków, nie państwo oczywiście; choć może będzie, jak uważają minarchiści, firma stanowiąca pozostałość obecnego państwa, niemająca jednak przywilejów nad potencjalną konkurencją).

mag 2015-03-10

1. To co proponujecie wprowadziłoby taki burdel, że cały biznes by w ciągu roku spieprzył z miejsca gdzie to by wprowadzono, bo nie byłoby pewności obrotu gospodarczego - każdy mógłby przedsiębiorcę oskarżyć o cokolwiek, jeśliby tylko miał za sobą odpowiednio silną agencję. 
2 - sam szybko założyłbym taką agencję i sąd, więc moja agencja miałaby 100% skuteczności :) 
3. Już teraz działąją w Polsce prywatne policje - straże miejskie. Mają walne zebrania akcjonariuszy (mieszkańców danej gminy, gdzie każdy ma dokładnie jeden głos), rady nadzorcze (rady gmin) i zarządy skłądające się z burmistrza i komendanta. Mają też cel biznesowy - zarobić kasę dla gminy. Jest nawet konkurencja - zwykła policja. Z tego co obserwuję to jakoś nie widzę, żeby w miejscach, gdzie one działają było bezpieczniej.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-03-10

@mag 
 
ad 1. Ej, to przecież teraz nie ma pewności obrotu gospodarczego, firmy są masowo wykańczane przez długie kontrole, fałszywe oskarżenia i inne sztuczki, zajmuje się konta, paraliżuje pracę. Państwowemu monopoliście nie zależy, żeby firma takie procedury przeżyła. A nawet często zależy, żeby nie przeżyła, gdy właściciel ma wroga wśród wysokich rangą urzędników (wystarczy, że ekonomicznego, nothing personal) lub ich kolesi, z których inicjatywy sprawa jest inicjowana. 
 
ad 2. Musiałbyś zadowalać klientów, żeby prosperować. Jeśliby uwolniono rynek miejskiego przewozu osób, to założyłbyś z dnia na dzień korporację taksówkową? Nawet jeśli, to raczej konkurencja, lepiej znająca się na rzeczy (strzelam, że Ty nie siedzisz w temacie), choć założona miesiąc później, szybko by Cię prześcignęła, zanim nawet zwróciłaby Ci się inwestycja. 
 
ad 3. No właśnie nie są prywatne, ani nawet konkurencyjne. Samorządy to u nas macki państwa, nie mamy federacji. W tym sensie to i państwowe jest prywatne, bo każdy udziałowiec, czyli wyborca, ma głos raz na 4 lata. Z tym, że to iluzja. Mówiłem w odcinku, jak ważna jest ciągła (a nie co kadencję) i bezpośrednia (czyli finansowa, a nie wyborcza, gdzie głosujemy na zwierzchników niby mających coś zmienić we wszystkim, co im podlega) weryfikacja. To zapewnia wolny rynek. A cel biznesowy, o jakim piszesz, jest przeciwny interesowi tych, dla których świadczą „usługi” bezpieczeństwa. 
 
To jak wyjaśnisz, że rzeczy bliższe temu niż stan obecny świetnie działały, jak np. starożytny Izrael w okresie sędziów (przed monarchią), islandzka Wolna Wspólnota, Dziki Zachód?

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński vel ByteEater z Bielska-Białej – interdyscyplinarny freelancer, z wykształcenia informatyk, zarabia na życie w większości programowaniem i prowadzeniem szkoleń, a w mniejszości, jak chcecie wiedzieć, to się zapytajcie .

Oddolny aktywista i lider regionalnych wolnościowców, dziennikarz KonteStacji, prowadzi audycje Epicentrum oraz Proste zwierciadło, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego.

Sam do siebie odnosi takie m.in. paradoksalne określenia, jak biblijny katolik, geek lubiący poznawać ludzi, buntowniczy tradycjonalista, logiczny marzyciel i anarchokapitalista.W audycji Proste zwierciadło chodzi, jak sama nazwa wskazuje, o niewykrzywiony obraz rzeczywistości, poglądów i działań ludzi oraz ich przyczyn. Prowadzący rozmawia, często z niebanalnymi gośćmi, a także ze słuchaczami, o wolności, polityce, rynku, zmienianiu świata oraz siebie, o ideach i motywacjach, są analizy, opinie, debaty. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza to, czego się nie spodziewaliście usłyszeć w misyjnej audycji!

Konto bitcoin autora, na które możecie go docenić dowolnymi wpłatami: 1Kkjzpc2NZVeJLKPPwGFBb4H1geLEqMwj1.

Inne audycje tego autora:

Marks miał rację! (2) - 3 miesiące temu


Aborcja do lat 12, od 12 lat eutanazja (47) - 5 miesiące temu

Więcej audycji...
Bądź twórczy, przymieraj głodem (11) - 6 miesięcy temuWanderlust i nasz gust - 7 miesięcy temu


Egzotyczny kraj: Finlandia (2) - 9 miesięcy temuWalentynkowo o płci i seksie (12) - ponad rok temu


Czy Hugo jest oszustem? (12) - ponad rok temu

Polemika z Albertem Jayem Nockiem (2) - ponad rok temu

Prasówka z dobrych źródeł (2) - ponad rok temu


Wróżenie ze szklanej kuli (4) - ponad rok temuOdcinek piekielny (6) - ponad rok temu

Trudne rozmowy na temat aborcji (16) - ponad rok temu


Politycy i pedofilia (5) - ponad rok temu
Jak bardzo Nowoczesna? (4) - 2 lata temu

Jak Żydzi robią biznes (5) - 3 lata temu
O Liberlandzie prawie wszystko (4) - 3 lata temu

Prohibicja to śmierć (7) - 3 lata temu
Anarchia! (14) - 3 lata temuPolicjantka lubi gaz (1) - 4 lata temu

Kto gardzi Lechem Kaczyńskim? (11) - 5 lata temu

PrzeGoście (23) - 5 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Kordian - - 15.00
scav - - 35.00
Mgd - - 10.00
Magda - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt