Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Dziś
21:00
ByteEater na leczeniu tabletkami ze skutkami ubocznymi uniemożliwiającymi prowadzenie audycji.
Jutro
21:00
Jan Fijor zaprasza
Słuchaj radia
Wydanie Główne
dziś
Kiedy można zabić intruza?
I jaka powinna być kara za zabójstwo. Legalna marycha nareszcie w Polsce - wiemy gdzie ją dostać. System punktowy w Chinach. Umowa wolnego handlu z Japonią. Biurwolandia.pl jako ebook....
Pomocnik wizjonera
wczoraj
9 sposobów na pozyskanie klienta
W ramach szkolenia "Tworzenie i rozwój firmy" Dla uczestników konkursu na najlepszy biznesplan "Firma na Start" jako członek Zachodniopomorskirgo Związku...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2015-07-29

Ulubione teorie ByteEatera, Mściwoja i słuchaczy, część 2

Nadający: Krzysztof Maczyński

Fizyka jest fajna, o czym się możecie przekonać z naszego przeglądu tej nauki i okolic

KOMENTARZE

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-07-30

Jan Blinowski, Jarosław Trylski „Fizyka dla kandydatów na wyższe uczelnie” 
Polecam też (nowsza, więc pewnie łatwiej dostępna): Marian A. Herman, A. Kalestyński, L. Widomski „Podstawy fizyki dla kandydatów na wyższe uczelnie”. 
Rozdział dziennie najpierw z jednej, potem z drugiej (ja tak zrobiłem w 2000, więc wiem, co mówię :-D (choć na wyrywki dużo, zwłaszcza tej pierwszej, czytałem już wcześniej)), rozwiązanie zadań + oglądanie SciFuna, no i oczywiście zrobienie iluś doświadczeń samemu, to alternatywa dla wszystkich lekcji fizyki w szkole, dająca więcej niż to, z czym wychodzi 95% uczniów. Polecam w ramach homeschoolingu. (Chyba że ktoś niezbyt do fizyki predysponowany, wtedy ⅓ z tego, dobrze wybrana. Ale oczywiście na wolnym rynku „humanistów” (którymi się po prostu mienią ci, którym się nie chce uczyć czegoś, w czym brak kompetencji łatwiej wykazać obiektywnie, a trudniej ściemniać) byłoby mniej. Prawdziwi humaniści albo lubią i chętnie (choć nie z najwyższym priorytetem) poznają fizykę i matematykę, albo należą do naprawdę bardzo nielicznej mniejszości (może 3%).)

Faraday007 2015-07-30

Audycja długa, ale ciekawa i warta wysłuchania. Żałuje że nie miałem okazji zadzwonić, miałbym okazję dodać kilka rzeczy od siebie i zapytać Mściwora co sądzi o Elektrycznym Modelu Kosmosu. Nie wspomniałem tego w komentarzu pod poprzednim odcinkiem, ale w tym modelu nie ma czarnych dziur, rozszerzanie wszechświata jest pozorne, Teoria Wielkiego Wybuchu jest wykluczona i nie ma mowy o ciemnej energii, ani materii. Dlatego właśnie jest taka ciekawa że nie ma "dziur" tam gdzie obecne teorie je mają. 
 
Co do ruchów harmonicznych to warto wspomnieć nie o ruchu, ale o reakcjach chemicznych. Odwracalne reakcje chemiczne dążą do równowagi, ale w praktyce nigdy jej nie osiągają i zawsze pewne wychylenia, które oscylują. W pewnym sensie jest to oscylacja wokoło najniższej energii potencjalnej. 
 
Z tego co wiem ruch harmoniczny sprężyny z ciężarkiem jest wykorzystywany w wagach kosmicznych. Zmiana wagi ciężarka ma wpływ na amplitudę drgań nawet w stanie nieważkości. 
 
Jeżeli chodzi o chemię kwantową i jej praktyczne zastosowania to nie jestem wielkim fanem. Wciąż łatwiej jest przeprowadzić serie praktycznych eksperymentów w celu osiągnięcia jakiegoś rezultatu niż się to zmodeluje. Modelowanie też się wiąże z czasem i kosztami bo trzeba pamiętać że potrzebne są do tego klastery komputerowe o ogromnej mocy obliczeniowej. Jak już się coś zmodeluje to w sumie nadal nie wiemy czy jest to prawdziwy wynik. Model jest z założenia jakimś przybliżeniem rzeczywistości, która może się okazać całkiem inna. 
 
Najważniejsze w pojmowaniu chiralności jest to że swoje enacjomery (odbicia lustrzane) będą reagować tak samo ze związkami niechiralnymi a inaczej z chiralnymi. Dlatego to pojęcie jest dla nas takie ważne, ponieważ większość cukrów i aminokwasów z których się składamy są związkami chiralnymi. 
Lek o którym wspominaliście to Talidomid. Na każdym wykładzie dotyczącym chiralności opowiada się jego historie. Słyszałem ja już 6 razy. 
 
Mam nadzieje że odcinek biol-chemiczny będzie bo to w końcu moja specjalizacja. Może wtedy uda mi się zadzwonić.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-07-30

Faraday007, szerzej odpowie Ci Mściwój, ja tylko napiszę, że reakcje oscylacyjne (zaczynając od reakcji Biełousowa-Żabotyńskiego) miałem w planie, ale się po prostu nie zmieściły. Z chemii chciałem też poruszyć zjawisko alotropii. A co do biologii, to waham się, czy zrobić 1 odcinek o tym, czy zebrane tematy rozrzucić po kilku, tam, gdzie będą pasować (czasem czysto biologicznych, czasem bardziej interdyscyplinarnych). Prawie na pewno np. o ewolucji będzie osobny, z gośćmi. Prawdopodobnie o abiogenezie (i może paru powiązanych z tym tematach) też. W szczególności, nie chcę wrzucać ewolucji i abiogenezy do jednego worka, bo naukowemu dyskursowi sprzyja wyraźne podkreślenie odrębności tych zagadnień. 
 
Przy okazji, przytoczę komentarz numer 1, który napisał luk, bo on często znika (jakiś błąd na Kontestacji to powoduje, i komentarze, a nawet całe odcinki (być może tego samego) padają ofiarami): 
> Jaki tytuł tej książki Fizyka dla kandydatów... i jaki autor? dzięki

Faraday007 2015-07-31

@4 
Z chemią i biologią łączy się całą masa tematów około medycznych. Czy możliwe jest znalezienie lekarstwa na raka? Gdzie mieści się ośrodek ludzkiej świadomości? Jak to się stało że widzimy kolory? Czy niektórzy ludzie widzą więcej kolorów? Czy szczepionki są naszym wrogiem? Czy GMO to zło? Co w dzisiejszych czasach jest zdrowe do jedzenia? Co się z nami stanie gdy antybiotyki przestaną działać? Czy teoria starzenia się Medawara jest słuszna? Czemu nie ma aktywnej telomerazy w komórkach somatycznych?Czy flora bakteryjna w ludzkim przewodzie pokarmowym ma wpływ oraz jaki na otyłość i częstość występowania alergii? Czemu czekolada zabija psy, a sacharyna szczury? Czy dzieci z in vitro zaśmiecają naszą pule genetyczną? itd. 
Na pewno jest o czym opowiadać.  
 
Jak przy alotropii, będziesz mówił o diamencie to pamiętaj że nie jest on najtwardszą substancją na świecie, tylko azotki boru są.  
Pozdrawiam.

Mściwój Ogórkowski (mscog) 2015-08-02

O elektrycznym modelu kosmosu nic nie sądzę, bo o nim nie słyszałem. Nie interesuję się astrofizyką, temat poruszyliśmy, bo prosili o niego słuchacze. Mogę zapytać znajomych, którzy bardziej w tym siedzą. :) 
 
Chodziło dokładnie o ten lek, potem to sprawdziłem. Chciałem tylko zajawić temat, bo na chemii kompletnie się nie znam (w gimnazjum robiłem jakieś konkursy, no ale... ;) ), a to jest bardzo ciekawe i liczyłem na to, że słuchacze poszukają informacji o chiralności na własną łapkę.  
 
Jakiś model zawsze jest potrzebny, eksperymenty pozwalają tylko dopasować współczynniki. Oczywiście, im mniej potrzeba tych współczynników do dopasowania poprzez eksperyment, tym lepiej. Zgadzam się, że w chemii kwantowej (albo fizyce cząsteczek, bo to bardzo bliskie dziedziny) jest bardzo dużo współczynników do ustalania. Ale mimo to, jest to ciekawa dziedzina.  
 
Wszystko w fizyce jest modelem, inaczej nasze komputery nie dałyby rady przetworzyć pentabajtów nikomu do niczego niepotrzebnych informacji. ;)

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-08-25

To ja dodam link do materiału (ze znacznikiem czasowym) potwierdzającego, że miałem rację, polemizując z Mściwojem co do eksperymentu Sterna-Gerlacha i wpływu dokonywania obserwacji lub jego braku na wynik: www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:

Internet przyszłości (8) - 5 miesiące temu


Jak przeżyć wyjście za potrzebą (1) - 6 miesięcy temu

Hakerskie opowieści - 7 miesięcy temu

Droga do bankructwa (2) - 8 miesięcy temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 11 miesięcy temu

DevOps: oswajanie Dockera - ponad rok temu

Więcej audycji...
Co pokona Bitcoina? (1) - ponad rok temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - ponad rok temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - ponad rok temu


Ile tak naprawdę nóg ma stonoga? (3) - ponad rok temu

Naga półprawda (3) - ponad rok temuCzy szczepionki wywołują autyzm? (12) - ponad rok temuOdcinek wielobarwny (4) - ponad rok temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - ponad rok temuCzym otruć prezydenta? (4) - ponad rok temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - ponad rok temu

Jak oni programują (11) - ponad rok temu

Lightning Network – Bitcoin 2.0? (2) - ponad rok temu

Czy koty są okrutne? (6) - 2 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 2 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 3 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 3 lata temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 3 lata temuSzachy kontra go (10) - 3 lata temuZagadkowy odcinek (4) - 3 lata temu


Co to jest biohacking? (8) - 4 lata temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 4 lata temu

Epicentrum wolności (4) - 4 lata temu

Śmierć Windows XP (7) - 5 lata temu


ARM vs x86 (5) - 5 lata temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 5 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 5 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 5 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 5 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 5 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 5 lat temuMagia gier (2) - 6 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 6 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 6 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 6 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 6 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 6 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 6 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 7 lat temuUMPC (1) - 7 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 7 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 7 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 7 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 7 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 7 lat temu
Własne media center - 7 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 7 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 7 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 7 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 8 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 8 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 8 lat temu
UMPC i tablety (8) - 8 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 9 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 9 lat temuAudycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00
Pigularz - - 30.00
Ćwok - a teraz do roboty - - 50.00
Wudz po raz n - - 50.00
Grzech - - 40.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt