Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Wspieraj KonteStację i dołącz do Kontest.CLUB
Dziś
21:00
Jan Fijor zaprasza
Nie
20:00
Firma na emigracji
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
wczoraj
Czy istnieją niezależne media?
Kto finansuje TV i portale internetowe? Pozwolenie na magnes. Kto będzie naprawiał drogi? Art. 13 czyli "podatek od linków". Martin Lechowicz wraca!
Jan Fijor zaprasza (18)
7 dni temu
Jan Fijor - A to lewak jeden
Porozmawiajmy o bogactwie i bogatych ludziach. Janek odpowiada na zawistny komentarz.
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Proste zwierciadło 2015-09-02

Za czy przeciw JOW? A może istnieje coś jeszcze lepszego? Debata polityczna

Nadający: Krzysztof Maczyński

goście: Michał Broniewicz, Bogusław Ciok, Conrad Gadomski, Mateusz Klinowski

KOMENTARZE

Pcimek 2015-09-02

Ani JOWy ani ordynacja proporcjonalna. Jedynie powrót to podstaw czyli do rozdziału władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Obecnie prezes partii jest posłem i premierem, a jako premier ma wpływ na sądownictwo. To jest patologia. TO jest dyktatura a nie demokracja.

kuguar 2015-09-02

1. JOW-y jesli cos poprawia to tylko w aspekcie zmuszenia politykow do bardziej widocznej pracy. Nie sadze żeby dla wolnosciowcow mialo to jakiekolwiek znaczenie. Polityk ktory bedzie chcial sie wykazac bedzie epatowal ludzi wiekszym populizmem i poprzez to bedzie manifestowac sie jego pracowitosc.  
2. System wiekszosciowy w JOW-ach wzmocni polityczną poprawnośc, bo beda wygrywac politycy bardziej umiarkowani , stroniacy od jasno zarysowanych ideologicznie pogladow. 
3. Jesli chcemy zajac sie powaznie tematem naprawy demokracji to nie ma sensu zajmowac sie obecnymi formami demokracji, gdyz kazda istniejaca odmiana demokracji (chocby ta w Australii czy w Szwajcarii) rodzi etatyzm i socjalny populizm.  
Polecam wiec zapoznac z nowatorskimi pomyslami naprawy demorkacji np. z quadrating vote. www.law.uchicago.edu

Piter 2015-09-02

No i co z tego że każdy okręg będzie miał swojego reprezentanta ? Przecież jeśli ludzie chcą socjalu to wybiorą socjalistę tak jak teraz. A jeśli zawiedzie ich oczekiwania to wybiorą następnego socjalistę aby w końcu dał im to czego chcą Dzisiaj też wybierają tą partie która więcej obieca , potem inną partię która też im coś obieca. A potem zapominają co było i z powrotem głosują na pierwszą partię.

dudi 2015-09-05

Obecna ordynacja nie jest idealna, ale JOW-y w tej swojej tradycyjnej formie to jeszcze większa lipa, która już całkowicie zabierze szanse, aby do Sejmu weszli jacyś wolnościowcy. Przykładowo partia, która będzie miała nawet duże poparcie w całym kraju, ale jednak poprzegrywa mandaty w poszczególnych okręgach, nie będzie miała swojego przedstawiciela w Sejmie, mimo iż głosowało na nią sporo ludzi. Ja nie wierzę, że ktoś o poglądach wolnorynkowych wygra swój okręg. A nawet jeżeli, to będą to jakieś jednostki. 
Świeży przykład z UK wg mnie zaorał JOW-y. UKIP Farage'a z trzecim wynikiem w kraju (prawie 13%) ma 1 mandat, a taka Democratic Unionist Party, która ma niecałe 1% będzie miała aż 8 przedstawicieli! W Polsce z 13% wprowadza się do parlamentu kilkudziesięciu posłów (w 2011 Palikot z 10% wprowadził ich 40!). 
Kolejna kwestia to rzekoma wada ordynacji proporcjonalnej zmuszająca partie do zawierania koalicji. No akurat z wolnościowego punktu widzenia jest to zaleta, bo nie oszukujmy się, ale partia stricte liberalna w najbliższych kilkudziesięciu latach raczej nie wygra żadnych wyborów, więc koalicja to jedyna szansa, żeby przepchnąć jakieś wolnościowe postulaty. A szansa ku temu nadarzy się już na jesień w przypadku zwycięstwa PIS-u, bo na bank nie uda mu się stworzyć samodzielnie większościowego rządu, a wtedy będą zmuszeni szukać koalicjanta.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-09-06

Ciekawe rzeczy piszecie, dzięki, a najbardziej kuguarowi za wartościowy link, pod którym treść czeka na wgłębienie się przeze mnie. Przy czym zachęcam do większej interakcji między sobą w Waszych wypowiedziach. :-D 
 
A tymczasem wybieram się, jak to tradycyjnie wielu Polaków, do kościoła, a następnie zagłosować. :v

Bartek 2015-09-07

Uważam ciekawym kompromisem byłoby podzielenie liczby posłów po 230 (460/2). I 230 wybieralibyśmy się w systemie proporcjonalnym z progiem 0,5% (~ 1 poseł), a 230 w JOWach australijskich.  
 
Dodatkowo możliwość odwoływania posłów, zniesienie immunitetów, zmniejszenie, bądź likwidacja całkowita subwencji dla partii. 
 
Odnośnie JOWów, to gdybyśmy mieli 460 posłów nie związanych z żadnymi partiami, społecznicy itp. to w jakis sposób tworzony byłby rząd? Przez kilka miesięcy trwałoby przekonywanie posłów do przyłączenia się do partii rządzącej, ew. rządy mniejszościowe.

Pcimek 2015-09-07

@6 a dlaczego nie 720 posłów. Niech będzie 460 z listy krajowej i 460 z JOWów.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński vel ByteEater z Bielska-Białej – interdyscyplinarny freelancer, z wykształcenia informatyk, zarabia na życie w większości programowaniem i prowadzeniem szkoleń, a w mniejszości, jak chcecie wiedzieć, to się zapytajcie .

Oddolny aktywista i lider regionalnych wolnościowców, dziennikarz KonteStacji, prowadzi audycje Epicentrum oraz Proste zwierciadło, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego.

Sam do siebie odnosi takie m.in. paradoksalne określenia, jak biblijny katolik, geek lubiący poznawać ludzi, buntowniczy tradycjonalista, logiczny marzyciel i anarchokapitalista.W audycji Proste zwierciadło chodzi, jak sama nazwa wskazuje, o niewykrzywiony obraz rzeczywistości, poglądów i działań ludzi oraz ich przyczyn. Prowadzący rozmawia, często z niebanalnymi gośćmi, a także ze słuchaczami, o wolności, polityce, rynku, zmienianiu świata oraz siebie, o ideach i motywacjach, są analizy, opinie, debaty. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza to, czego się nie spodziewaliście usłyszeć w misyjnej audycji!

Konto bitcoin autora, na które możecie go docenić dowolnymi wpłatami: 1Kkjzpc2NZVeJLKPPwGFBb4H1geLEqMwj1.

Medale:

Prowokator miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:


Karta smoleńska - 7 tygodni temu

Bo okładka była za symetryczna (5) - 3 miesiące temu


Relatywistyczne skrócenie męskości (5) - 4 miesiące temuWięcej audycji...

Marks miał rację! (2) - 7 miesięcy temu


Aborcja do lat 12, od 12 lat eutanazja (47) - 9 miesięcy temu

Bądź twórczy, przymieraj głodem (11) - 10 miesięcy temuWanderlust i nasz gust - 11 miesięcy temu


Egzotyczny kraj: Finlandia (2) - ponad rok temuWalentynkowo o płci i seksie (12) - ponad rok temu


Czy Hugo jest oszustem? (12) - ponad rok temu

Polemika z Albertem Jayem Nockiem (2) - ponad rok temu

Prasówka z dobrych źródeł (2) - ponad rok temu


Wróżenie ze szklanej kuli (4) - ponad rok temuOdcinek piekielny (6) - 2 lata temu

Trudne rozmowy na temat aborcji (16) - 2 lata temu


Politycy i pedofilia (5) - 2 lata temu
Jak bardzo Nowoczesna? (4) - 3 lata temu

Jak Żydzi robią biznes (5) - 3 lata temu
O Liberlandzie prawie wszystko (4) - 3 lata temu

Prohibicja to śmierć (7) - 3 lata temu
Anarchia! (14) - 4 lata temuPolicjantka lubi gaz (1) - 4 lata temu

Kto gardzi Lechem Kaczyńskim? (11) - 5 lat temu

PrzeGoście (23) - 6 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Kordian - - 15.00
scav - - 35.00
Mgd - - 10.00
Magda - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt