Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Dziś
21:00
Wydanie Główne: Nadający w trasie i muszą odwołać najbliższą audycję!
Jutro
21:00
Eutanazja rozwiązaniem problemu dziury w ZUSie
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (5)
4 dni temu
Amerykański fiskus a Polacy
O eksporcie polskiej myśli przedsiębiorczej i praktyki. Najpierw do USA, potem wszędzie, dokąd się naród przeprowadza.
Nikt nas nie uczy jak sprzedawać
dziś
O efekcie aureoli i jednym elemencie garderoby, który sprawia, że...
Czy to co nosimy, czym jeździmy i jak pachniemy ma zasadnicze znaczenie dla tego jak jesteśmy odbierani przez innych? Albo jak jesteśmy odbierani przez samych siebie? To nie są łatwe...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2010-12-09

Prawo spadkowe

Nadający: Jan Fijor

Na specjalną prośbę słuchacza poruszamy dzisiaj prawo spadkowe i ubezpieczenia na życie.
Pobierz [82,1 MB]

KOMENTARZE

dorota 2010-12-11

Panie Janku, może jakiś szerszy komentarz w sprawie Pan kontra pracownik IPN?

Podpis 2010-12-11

@Jan Fijor - szkoda, że nie wspomniano w audycji o tym, że długi też się dziedziczy. Chętnie dowiedziałbym się też jak to w USA sobie zorganizowali. 
 
Co do słuchacza z tymi działkami, to nieuświadomionym powodem chęci sprzedaży jest ta współwłasność z siostrą. To może w przyszłości znacznie utrudnić biznes. "Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć."

JA 2010-12-11

Ciekawa audycja konkrety i konkrety tak powinno być zawsze :) 
Pozdrawiam

jan M Fijor 2010-12-11

Opowiem o sprawie IPN w radio. 
Wspolwlasnosc mozna sniesc i skorzystac na tym. 
O dziedziczeniu dlugow wspominalem. Mozna jednak oglosic bankructwo i nie dziedziczyc - jeśli kgoś nie stać. 
czolem 
jmf

wicehrabia de Bragelonne 2010-12-11

Trochę chaosu się wkradło w rozważania więc ja tak chciałem parę słów w celu uporządkowania... 
1) jak ktoś nie napisał testamentu (bo zapomniał, czy coś...) wtedy następuje dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z prawem osoba fizyczna posiada jeden majątek. To czy jesteśmy właścicielami samochodów, domów, papierów wartościowych, gotówki w skarpecie, (czy samej skarpety oczywiście...) to państwa nie interesuje (w tym sensie, oczywiście, bo w innych, zwłaszcza podatkowych interesuje i to nawet bardzo...), masa majątkowa, w omawianym przypadku -spadkowa jest jedna. Konkretne składniki majątkowe tej masy majątkowej, dziedziczy się w taki sposób, że uzyskujemy odpowiednie ułamkowe części tych elementów (tzn. np. 1/2 samochodu, 1/2 domu, 1/2 skarpety itd.). Są tam oczywiście wyjątki np. tzw. "Ustawowy zapis naddziałowy" z artykułu 939 kodeksu cywilnego, który polega na tym, że małżonek zmarłego i ci co z nim mieszkali przed śmiercią, dzidziczą ponad swój udział przedmioty urządzenia domowego, z któych korzystali wspólnie ze zmarłym, albo samodzielnie.  
 
Spadkobranie ustawowe przebiega wg 4 a w zasaadzie to niestety 5 grup.  
 
a) Do pierwszej wchodzą małżonek spadkodawcy, jego dzieci i ich zstępni (dzieci dzieci, albo wnuki dzieci itp.). Udziały dzieci i małżonka są równe (ale małżonek zawsze dostaje co najmniej 1/4), tzn. np. mamy żonę zmarłego i 2 dzieci - no to wszyscy dostają po 1/3, a jak jest żona i 4 -ro dzieci to żona dostaje 1/4, a dzieci po 1/4 z pozostałych 3/4, tzn. po 3/16 całości. Jeśli jedno z dzieci nie żyje a pozostawiło po sobie np. dwójkę własnych, to jego udział dzieli się na jego dzieci - każde z nich dostanie więc po 3/32 całości. 
b)Do drugiej grupy, która jest brana pod uwagę w przypadku braku zstępnych spadkodawcy (dzieci i ich dzieci itd.) należy małżonek (jak jest) i rodzice. Udział każdego z rodziców wynosi 1/4. chyba, że nie ma małżonka to rodzice dostają wszystko, po 1/2. 
Małżonek (jeśli jest) dostaje 1/2. 
To jest model, teraz parę szczegółów: 
Jeśli nie ma ojca spadkodawcy, bo ojcostwo nie zostało ustalone, to żona i matka biorą po połowie. 
Jak jedno z rodziców umrze, to dziedziczy rodzeństwo zmarłego (a jak brat lub siostra nie żyją to ich dzieci wnuki itp. - dzieli się na nich po równo udział jaki przypadłby temu bratu lub siostrze). Np. na siostrę zmarłego przypada powiedzmy 1/8 całości, a ona nie żyje i pozostawiła po sobie 3 dzieci, to dostaną one po 1/3 z tej 1/8, czyli po 1/24 całości. 
c) jak nie ma rodziców rodzeństwa i ich zstępnych, ani małżonka, wtedy mamy 3 krąg - obejmujący dziadków (i babcie też oczywiście!) Każdy z dziadków dostaje po 1/4, jeśli któryś dziadek (lub babcia) nie żyje, dziedziczą ich zstępni - tzn. dzieci dziadków (inne niż rodzice spadkodawcy naturalnie), ich wnuki itd. Jeśli ten spośród dziadków, który umarł nie ma zstępnych to udział "przyrasta" do udziału pozostałych dziadków tzn. - pozostała trójka dostaje swoją 1/4 i po 1/3 z 1/4 nieżyjącego, czyli dostają po 1/3 z całości. 
d) jeśli tych wszystkich osób nie ma to mogą otrzymać spadek pasierbowie - dzieci małżonka spadkodawcy, tzn. np. facet (spadkodawca)miał żonę, która miała dodatkową 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa, to one na tym etapie są dopuszczane do spadkobrania. Co ciekawe, to zastosowano tu dodatkowe rozwiązanie, wprowadzone chyba tylko po to, żeby to celowo skomplikować, według którego obydwoje rodzice pasierbów muszą nie żyć, tzn. nie tylko ta żona spadkodawcy (to logiczne bo wtedy dziedziczyłaby jak wyżej), ale także jej poprzedni mąż, z którym te dzieci miała... 
e) piąty stopień (najważniejszy!!!) - gmina lub Skarb Państwa. U anglosasów szukają krewnych w zasadzie w nieskończoność, a u nas takie swoiste prawo kaduka... 
 
2) to co opisałem wyżej następuje dopiero w sutuacji w której nie ma testamentu, albo jeśli jest on nieważny (zerknijcie do art. 945 kc).  
Testament działa na takich zasadach jak powiedziano w audycji, tzn. wskazujemy ułamek z całej masy majątkowej, a nie konkretne elementy -("zapisuję synowi Janowi 1/4 mojego majątku, a żonie Basi 1/3, a resztę na Kongregację Nauki i Wiary" np.), a nie "synowi Janowi samochód o wartości..., a żonie dom...). W audycji nie powiedziano jednak nic o tym co sie dzieje jak ktoś jednak napisze "niepoprawnie" i określi konkretne przedmioty. Otóż testament jest ważny!!! Określa się wtedy wartość elementów i przelicza na ułamki. Co ważne ma to wszystko trochę sensu, bo jakbyśmy zapisywali taką rzecz temu a taką tamtemu, to prawie na pewno zapomnilibyśmy o długach!!!. Udział w masie spadkowej to bowiem nie tylko udział w aktywach, ale i w pasywach, zatem jak dostajesz większy ułamek aktywów, to i więcej długów spadkodawcy musisz pokryć (oczywiście proporcjonalnie) - spadkodawca otrzymuje 2/3 spadku to oznacza że dostanie 2/3 aktywów, ale musi pokryć 2/3 wartości długów spadkodawcy). 
Ponadto można umieścić w testamencie, w postaci tzw. zapisu - "rozrządzenie" (tym słowem operuje kodeks - naprawdę...) w taki sposób, że określony spadkobierca jest zobowiązany do określonego "przysporzenia majątkowego" na rzecz oznaczonej osoby. W taki sposób można np. dokonać przysporzenia, przeniesienia własności tego, wspomnianego w audycji "złotego pióra". Jest to dziś możliwe, nie wiem jednak dokładnie o jakiej to nowelizacji mówiono w audycji i co ona miałaby wnosić, ale pewne jest to, że w ograniczonym stopniu, rozrządzanie własnością konkretnych przedmiotów jest możliwe już dzisiaj. Co ważne zapisobiorcy żaden udział w długach nie obchodzi. 
 
3) I ostatnia rzecz, z tym wydziedziczeniem...  
Na początek, ustawa stanowi o tzw. niegodności dziedziczenia. Trzy kategorie osób są wyłączane od spadkobrania ustwowego z mocy ustawy - ci którzy dopuścili się "ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy", oczywiście umyślnie; ci którzy podstępem lub groźbą nakłonili spadkodawcę do sporządzenia testamentu, odwołania go, lub przeszkodili w sporządzeniu; i ostatnia grupa - ci którzy umyślnie ukryli, zniszczyli, przerobili lub podrobili (no i świadomie wykorzystali) testament spadkodawcy. 
Czymś innym jest legalne wydziedziczenie. Jak słusznie zauważono w audycji, jak ktoś zostanie pominięty w testametcie, a dziedziczyłby ustawowo, to ma zagwarantowany zachowek, wynoszący równowartość 2/3 potencjalnego udziału w dziedziczeniu ustawowym, jeśli jest to osoba małoletnia lub... trwale niezdolna do pracy. Natomiast połowę wartości potencjalnego udziału w dziedziczeniu ustawowym wynosi zachowek wobec osób nie należacych do tych dwu kategorii, którzy w razie braku testamentu dziedziczyliby ustawowo. Nie będę wdawał sie w szczegóły, ale warto to sobie samemu przejrzeć, bo wyskość zachowku zależy także np. od wysokości darowizn, których spadkodawca dokonał w ciągu 10 lat przed śmiercią (dostałeś darowiznę, powiedzmy 9 lat temu, a tu nagle przychodzi do ciebie jakiś koleś i mówi dawaj kasę bo ten co udzielił darowizny na twoją rzecz był moim ojcem i przekazał mi w spadku za mały udział, więc muszę sobie z twojej darowizny wyrównać do wysokości zachowku!!!).  
Wydziedziczenie (deklaracja o nim musi być expressis verbis wyartykułowana w testamencie) umożliwia ominięcie tego wspomnianego zachowku, osoby które: uporczywie wbrew woli spadkodawcy postępowały wbrew zasadom współżycia społecznego (proszę nie pytajcie co to znaczy...), które dopuściły się wobec spadkodawcy lub osób mu bliskich umyślnego przestępstwa, przeciwko ich życiu, zdrowiu i wolności (to kategorie przestępstw z kodeksu karnego - art. 148 - 162 i 189 - 193 k.k.) lub dopuszczały się wobec tych osób rażącej obrazy czci oraz na koniec takie, które uporczywie nie dopełniały wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych (tu podpadałby ten syn, który się 17 lat nie opiekował ojcem). 
 
Polskie prawo spadkowe ma trochę absurdów, ale daje nam też trochę ważnych uprawnień, więc warto je znać. To co przedstawiłem to oczywiście tylko parę ogólników, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Warto się zapoznać z przesłankami przepisów Księgi Czwartej Kodeksu Cywilnego, ale są one czasem niedookreślone, więc może Kontestacja pomyśli o zaproszeniu kiedyś jakiegoś prawnika-praktyka, znającego nie tylko literę prawa (jak piszący te słowa), ale i sferę jego realizacji, żeby opowiedział jak mamy swojej własności bronić, żeby po naszej śmierci trafiła do tych, którzy byli dla nas za życia ważni i którym chcielibyśmy nasze dobra przekazać. 
 
PS. mam nadzieję, że niczego w powyższych rozważaniach nie pomyliłem, ale proszę pamiętać, że konstatacje powyższe nie są (broń Boże!) profesjonalną (nieprofesjonalną w sumie też nie...) poradą prawną, tylko dywagacjami studenta na rok po egzaminie...

Vulgarny 2010-12-29

Jak sie nazywa ta frma finansowa ? W googlach nic nie wyswietla na ten temat

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Medale:

Program miesiąca
srebrny

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:

Amerykański fiskus a Polacy (5) - 4 dni temuJan Fijor - Święto Dziękczynienia (3) - 3 tygodnie temu

Jan Fijor - Trump coś kręci (21) - 6 tygodni temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (7) - 7 tygodni temu

Jan Fijor - Zarobki i molestowanie (63) - 2 miesiące temu

Więcej audycji...
Jan Fijor - Wolność (103) - 3 miesiące temu


Jan Fijor - Maile o start-upach (3) - 3 miesiące temu

Jan Fijor - Doradzamy biznesplanom (5) - 3 miesiące temuJan Fijor - Gdzie poszedł handel (1) - 4 miesiące temu

Jan Fijor - Jak Trump kupował tanio (38) - 5 miesiące temu

Jan Fijor - Samoloty, Białoruś i UK (10) - 5 miesięcy temu

Ryanair i LOT to naciągacze (20) - 5 miesięcy temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 6 miesięcy temu


Jan Fijor - Co tam Panie w Ameryce? (3) - 6 miesięcy temu

Jan Fijor - USA, ekonomia i listy (5) - 6 miesięcy temu

Jan Fijor - Przeprowadzka do Chicago (29) - 7 miesięcy temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 8 miesięcy temu
Jak Fijor - Zlikwidowałem konto w banku (53) - 10 miesięcy temu


Jan Fijor - Roboty kradną pracę? (24) - 10 miesięcy temu


Jan Fijor - A narzekam sobie dzisiaj (19) - 11 miesięcy temu


Jan Fijor - Najbogatsi ludzie rotują (15) - 11 miesięcy temu

Jan Fijor - O lewackim Hollywood (6) - 11 miesięcy temu

Jan Fijor - Spotkam się z Trumpem (23) - 11 miesięcy temu

Jan Fijor - Nowe obywatelstwo Janka (6) - 11 miesięcy temu

Jan Fijor - Milion plus (17) - ponad rok temu

Jan Fijor - Powrót z Białorusi (3) - ponad rok temu

Jan Fijor - Wolny monopol (22) - ponad rok temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - ponad rok temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - ponad rok temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - ponad rok temu
Jan Fijor - Oszukańczy Wolontariusz (18) - ponad rok temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - ponad rok temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - ponad rok temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - ponad rok temu

Jan Fijor - O palancie z Kontestacji (35) - ponad rok temu

Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - ponad rok temuJan Fijor - To Polacy Panie Kolonko (21) - ponad rok temu

Jan Fijor - TRUMP (34) - ponad rok temu

Dlaczego Janek nie kupił złota? (22) - ponad rok temu


Jan Fijor - Jak znaleźć sponsora (9) - ponad rok temu
Jan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - ponad rok temu


Jan Fijor - Pranie pieniędzy na dom (34) - ponad rok temu

Jan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - ponad rok temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 2 lata temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 2 lata temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 2 lata temuBierzcie zasiłki (31) - 2 lata temuJan Fijor - Pomysły na biznes (7) - 3 lata temu


Jan Fijor - o tematach z debaty (18) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wybory (19) - 3 lata temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 3 lata temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 3 lata temu


Jan Fijor - O pisaniu książek (30) - 3 lata temu


Jan Fijor - Franek (14) - 3 lata temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 3 lata temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 3 lata temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 3 lata temu


Jan Fijor - O wizycie Stockmana (16) - 3 lata temu

Jan Fijor - Złoto (9) - 3 lata temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 3 lata temu


Kierowcy LPG są dyskryminowani (13) - 3 lata temu

Wolny rynek — wprowadzenie (38) - 4 lata temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 4 lata temu
Jan Fijor - Emp@tia (5) - 4 lata temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 4 lata temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 4 lata temu


Słuchacz w długach (30) - 4 lata temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 4 lata temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 4 lata temuBitcoin to tylko zabawka! (87) - 4 lata temu

Bardzo smutny Janek (47) - 4 lata temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 4 lata temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 4 lata temu

Janek zbankrutował (20) - 4 lata temu


Blacha wie co mówi (37) - 4 lata temu

Fijor idzie w politykę (37) - 4 lata temu

Ostro (63) - 4 lata temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 4 lata temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 4 lata temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 4 lata temu

Czy istnieje strata społeczna? (24) - 4 lata temu


Czy alkoholik jest racjonalny? (61) - 5 lata temu


Czym jeździ milioner? (21) - 5 lata temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 5 lata temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 5 lata temu

Jan Fijor- Zmęczenie bogactwem (28) - 5 lata temu


Jan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 5 lata temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 5 lata temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 5 lata temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 5 lata temu

Jan Fijor - Długi (117) - 5 lata temu


Bogaty może dłużej (48) - 5 lata temu


Komentarze pomysłów na biznes (32) - 5 lata temu

Co Janek zrobił z ogórkami? (37) - 5 lata temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 5 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 5 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 5 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 5 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 5 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 5 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 6 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 6 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 6 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 6 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 6 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 6 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 6 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 6 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 6 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 6 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 6 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 6 lat temu


Oburzeni (11) - 6 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 6 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 6 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (31) - 6 lat temu

Portugalia (17) - 6 lat temu

Wy ćwoki (15) - 6 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 6 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 7 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 7 lat temuJan Fijor o gejowych (50) - 7 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 7 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 7 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 7 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 7 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 7 lat temu


Żona milionera (10) - 7 lat temu

Afryka Afryka (27) - 7 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 7 lat temu


Janek o szpitalach (7) - 7 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 7 lat temu

Fijor w Californi (17) - 7 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 7 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 7 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 7 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 7 lat temu
O "wygranych" na loterii (15) - 7 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 7 lat temuPaństwowe akcje (20) - 8 lat temu


Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 8 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 8 lat temu


A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Panel-pol - - 20.00
Wypożyczalnia samochodów - - 30.00
najlepszy ranking - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
klimatyzacja centrum - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
Przeprowadzki Międzynarodowe - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt