Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Nie
20:00
Dziś "Firma na emigracji" na żywo!
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (4)
przedwczoraj
Jan Fijor - Ekonomia Zdrowia
Janek nie potrafi zrozumieć dlaczego ludzie uważają, że służba zdrowia nie powinna kierować się prawami ekonomii.
Wydanie Główne (16)
3 dni temu
Pracodawcy dziękują Morawieckiemu
Ale nie wszyscy. Kto stoi za nagrodą Super Wektora? Alarm bombowy na Hawajach. Kryptowaluty. Samozatrudnienie. 0 proc rezerwy czastkowej. Zmienny VAT. Konfiskata Rolexów. Czy WOŚP...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: Proste zwierciadło 2015-12-31

O chorobach polskiej służby zdrowia

Nadający: Krzysztof Maczyński

Lekarz Radosław Czosnowski i farmaceuta Łukasz Regiec opowiadają o swoich profesjach i skutkach niedostatku wolnego rynku w nich
Pobierz [181,6 MB]

KOMENTARZE

Darek 2016-01-02

Ja wiem jak uzdrowić służbę zdrowia. Wystarczy zlikwidować przymus recept, a 50% lekarzy wypisywaczy nie będzie potrzebnych. Pozostali będą mieli czas na wypełnianie tabelek i leczenie.Nie oszukujmy się, większość wypisywaczy recept potrafi rozpoznać co najwyżej przeziębienie i wypisać na nie antybiotyk, ewentualnie nadciśnienie, na które też pewnie wypisują wszystkim ten sam lek. W wielu przypadkach farmaceuci potrafią lepiej dobrać lek i gdyby nie recepty to mogliby z powodzeniem zastąpić lekarzy. Inna sprawa to specjaliści, np. dentyści czy chirurdzy, którzy naprawdę coś muszą umieć, których umiejętności cenię, a wypisywaczy recept lekce sobie ważę.

Łukasz 2016-01-06

@Darek - to jest jedna z rzeczy, o której nie powiedziałem, a jest dla mnie istotna z punktu widzenia wolnościowca. Recepta jako obligatoryjny warunek dostępu do leku prowadzi do tego, że człowiek przyjmujący od 30 lat ten sam lek, musi regularnie stać w kolejce do lekarza. Pacjent traci czas, kolejki rosną. Oczywiście występuje ryzyko, że spora część ludzi zrezygnowałaby z wizyt kontrolnych u lekarza i poszła w samoleczenie, co często miałoby skutki negatywne. Zakazanie kupienia leku bez Rp nie jest wyjściem dobrym, a na pewno nie jest wyjście moralnie uzasadnionym (nawet jeżeli robimy to w dobrej wierze). To trochę tak jak z zakazem sprzedawania drożdżówek w szkołach, żeby nie było "grubasków". Od tego jest lekarz, żeby człowiekowi (za jego zgodą) zaordynować leki, a farmaceuta od tego, żeby upartemu zwolennikowi dra google potwierdzić, bądź zdementować informacje, które wyczytał/usłyszał i wysłać do lekarza, jeżeli objawy nie mają oczywistej etiologii, lub są jakiekolwiek problemy.

Dariusz B 2016-01-18

Z założenia leki na receptę są substancjami które mają działanie : 
1) Niebezpieczne przy złym stosowaniu – np. acenokumarol 
2) Uzależniające - benzodiazepiny 
3)Reglamentowanie ma sens epidemiologiczny – stosowanie antybiotyków tylko w razie wskazań 
Przyrównywanie recept do zakazu drożdżówek jest dużo na wyrost z wyżej przytoczonych względów, podejście wolnościowe nie może prowadzić do absurdu. Wizyty „receptowe” to skutek działań dzielnych urzędników z nfz podobnie jak cała refundologia Wartościowa audycja, pozdrawiam Dariusz B

Łukasz 2016-01-20

1. Z czyjego założenia?  
2. Są leki, które występuję jednocześnie jako Rx i OTC mając dokładnie taki sam skład, dokładnie taką samą dawkę i dokładnie taką samą wielkość opakowania. Są to zarówno preparaty uzupełniające jakieś substancje w organizmie (ALA, wit. D3), jak i takie, które które mają konkretne, nieodwracalne i przez wielu uważane za niekorzystne działanie (IPP).  
2. Przy niewłaściwym stosowaniu to wszystko jest niebezpieczne. Nie będę Paracelsusa cytował, bo pewnie wiesz o jakich słowach mówię.  
3. Uzależniające? Proszę o recepty na alkohol, kawę, pornografię, książki, gitary, zegarki, bieganie, seks, papierosy i wspinaczkę górską.  
4. Jedyne z czym mógłbym się zgodzić, ale nie jako praktyk medycyny, a teoretyk myśli wolnościowej to reglamentacja antybiotyków. Dlaczego? Bo zasada nieagresji. Źle stosujesz antybiotyk, to zabierasz jego skuteczność mnie. Tylko wiesz... antybiotyki są dziś reglamentowane i co to daje? Ja co chwile słyszę "panie magistrze, wszystkiego już próbowałem i nie mogę sobie poradzić z trądzikiem/grzybicą". 
5. Wyolbrzymione porównania są figurą retoryczną jedynie. 
6. Pewnie, że nie można popaść w absurd, dlatego patrz ad.4 
 
Dzięki, pozdrawiam też. Łukasz

Darek B 2016-01-22

Z założenia ustawodawcy :) , wypisałem powody dla których niektóre leki powinny być wydawane na receptę. Leki występujące formie Rp i OTC mają aktualnie duży indeks terapeutyczny czyli są „for dummies”, w przeciwieństwie np. do digoksyny. Miałem na myśli uzależnienie w znaczeniu nie behawioralnym (tutaj wolność każdego co robi i co lubi), a czysto biologicznym, powodującym konkretne konsekwencje zdrowotne aż zespołu majaczeniowego włącznie. W pełni się zgadzam ,że listę leków na receptę można by znacznie zmniejszyć (jednak będę obstawiał przy powyższych punktach) Pozdrawiam

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński vel ByteEater z Bielska-Białej – interdyscyplinarny freelancer, z wykształcenia informatyk, zarabia na życie w większości programowaniem i prowadzeniem szkoleń, a w mniejszości, jak chcecie wiedzieć, to się zapytajcie .

Oddolny aktywista i lider regionalnych wolnościowców, dziennikarz KonteStacji, prowadzi audycje Epicentrum oraz Proste zwierciadło, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego.

Sam do siebie odnosi takie m.in. paradoksalne określenia, jak biblijny katolik, geek lubiący poznawać ludzi, buntowniczy tradycjonalista, logiczny marzyciel i anarchokapitalista.W audycji Proste zwierciadło chodzi, jak sama nazwa wskazuje, o niewykrzywiony obraz rzeczywistości, poglądów i działań ludzi oraz ich przyczyn. Prowadzący rozmawia, często z niebanalnymi gośćmi, a także ze słuchaczami, o wolności, polityce, rynku, zmienianiu świata oraz siebie, o ideach i motywacjach, są analizy, opinie, debaty. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza to, czego się nie spodziewaliście usłyszeć w misyjnej audycji!

Konto bitcoin autora, na które możecie go docenić dowolnymi wpłatami: 1Kkjzpc2NZVeJLKPPwGFBb4H1geLEqMwj1.

Inne audycje tego autora:Marks miał rację! (2) - 2 miesiące temu


Aborcja do lat 12, od 12 lat eutanazja (47) - 4 miesiące temu

Bądź twórczy, przymieraj głodem (11) - 5 miesięcy temu


Więcej audycji...

Wanderlust i nasz gust - 6 miesięcy temu


Egzotyczny kraj: Finlandia (2) - 8 miesięcy temuWalentynkowo o płci i seksie (12) - 11 miesięcy temu


Czy zalegalizować takie okropności? (15) - 11 miesięcy temu
Czy Hugo jest oszustem? (12) - ponad rok temu

Polemika z Albertem Jayem Nockiem (2) - ponad rok temu

Prasówka z dobrych źródeł (2) - ponad rok temu


Wróżenie ze szklanej kuli (4) - ponad rok temuOdcinek piekielny (6) - ponad rok temu

Trudne rozmowy na temat aborcji (16) - ponad rok temu


Politycy i pedofilia (5) - ponad rok temu
Jak bardzo Nowoczesna? (4) - 2 lata temu

Jak Żydzi robią biznes (5) - 3 lata temu
O Liberlandzie prawie wszystko (4) - 3 lata temu

Prohibicja to śmierć (7) - 3 lata temu
Anarchia! (14) - 3 lata temuPolicjantka lubi gaz (1) - 4 lata temu

Kto gardzi Lechem Kaczyńskim? (11) - 5 lata temu

PrzeGoście (23) - 5 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

scav - - 35.00
Mgd - - 10.00
Magda - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00
Mgd - - 10.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt