Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Wspieraj KonteStację i dołącz do Kontest.CLUB
Dziś
21:00
Wydanie Główne
Jutro
21:00
Druga ACTA nadchodzi, jeszcze groźniejsza! Kto i dlaczego protestuje 29 VI?
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (4)
5 dni temu
Jan Fijor - Jak piłkarz na mundialu ukradł dolary
Janek był 4 razy na mundialu reporterem. Pewnego razu odkrył wielką aferę o tym jak jeden z piłkarzy ukradł kilkadziesiąt tysięcy dolarów, które cała drużyna zarobiła sprzedając wygraną.
Wydanie Główne (3)
6 dni temu
Czy istnieją niezależne media?
Kto finansuje TV i portale internetowe? Pozwolenie na magnes. Kto będzie naprawiał drogi? Art. 13 czyli "podatek od linków". Martin Lechowicz wraca!
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2016-02-08

Jak oszczędzić na kosztach utrzymania domu?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Maciej Turski opowiada o nowoczesnych domach oraz tym, dlaczego może to być wygodne lub oszczędne rozwiązanie. I ile kosztuje. I promuje swoja książkę '10 mitów inteligentnych domów'.

KOMENTARZE

Tomasz Tofil 2016-02-09

pozdrawiam https://www.youtube.com

Maciej Turski 2016-02-09

Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w audycji. Zachęcam do zapoznania się z moją książką pt. "10 mitów inteligentnych domów" na 
www.odpalprojekt.pl 
 
Odniosłem się tam Tomku również do tego nagrania. Przykro mi, to jest bajka. Kilka zaworów grzejnikowych już przekracza kwotę 500 złotych. Zrobienie inteligentnego domu wg. tego przepisu za 500 zł porównam do samodzielnego zrobienia pralki ze starego silnika od fiata i blachy kupowanej na metry. Niby się da, ale po co?

Sofronoff 2016-02-10

2...3 dychy No ładnie :-) Zainwestowanie 20-30 tys.zł NIC NIE ZAŁATWIA zważywszy na rachunek ekonomiczny. Utrzymanie 200m2 domu kosztuje mnie 600zł miesięcznie (wraz z podatkiem od nieruchomości, abonamentem za ochronę, prąd, wodę z własnego ujęcia, ścieki itd...). Jeśli ogrzewałbym się drewnem a nie gazem, koszt utrzymania zatrzymałby się na poziomie 400zł. Za 30 tys. mam więc c.a. 4 lata mieszkania niejako JUŻ TERAZ (i to przy komfortowym ogrzewaniu gazem) a jedyna automatyka, to pogodowe sterowanie kotłem gazowym. Czyli 4 lata mieszkania mam w prezencie od samego siebie, w nagrodę, że nie wpadłem na pomysł uzbrojenia domu w "inteligencję" ;-) 
 
Poza tym, rozmówca zakłada absurdalnie wysokie szeroko rozumiane finansowe oszczędności (na poziomie do 50%, jeśli dobrze usłyszałem) i nie podaje ŻADNYCH konkretów, wyliczeń, kalkulacji. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej największym kosztem (od którego nie ucieknie się) jest OGRZEWANIE a następnie PODATEK (od nieruchomości). 
 
Słowem, inteligentny dom jest dobry. Ale analiza kosztowa powoduje, że dom inteligentny będzie póki co dobry, aby zrobić tzw. dobre wrażenie na zorganizowanym przez siebie, w swoim domu, party. Nie o oszczędnościach myśli właściciel takiego domu. Ale podstawowe kluczowe oszczędności można załatwić bez jakiejkolwiek inteligencji. Poza swoją i wydatkiem kilkudziesięciu złotych na sterowniki czasowe ;-) A wygoda ? Być może. Tylko, czy aż o taką "wygodę" nam chodzi za 20-30 klocków, na które... trzeba wcześniej ZAPRACOWAĆ.

Maciek Turski 2016-02-10

Sofronoff - dzięki za Twój komentarz. Audycja, to nie miejsce, by prezentować wyliczenia i kalkulacje - te znajdziesz w mojej książce. Link powyżej. Oszczędności dzięki automatyce mają kilka źródeł i - zgodzę się - ogrzewanie jest jednym z istotniejszych.

Sofronoff 2016-02-10

Audycja to nie miejsce ???? Miałeś pan 78 minut żeby sprzedać ideę. A ta od początku do końca nie trzyma się ekonomicznej kupy. Poza brakiem ekonomicznego uzasadnienia dla instalacji z audycji zapamiętałem jakiś garnitur za 10.000 zł, jakiś biokominek, wiatraki - nie a fotowoltaika - tak ALE PO DOFINANSOWANIU, czyli też nie ma ekonomicznego uzasadnienia poza przepuszczeniem kolejnych milionów przez urzędniczą machinę. Nic więcej sensownego w mojej pamięci nie utkwiło. NA PEWNO nie sięgnę po książkę.

Piter 2016-02-12

Sofronoff sorry ale mnie rozbawiłeś tymi kosztami rzędu 600 zeta ) Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło trzeba wydać 1000 zeta na samo ogrzewanie gazem. Powtarzam "jako tako" bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą.  
 
Generalnie ogrzanie domu na poziomie do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w mieszkaniach w bloku z CO to mega wydatek i wielu ludzi na to nie stać. I wcale nie mówię o starych domach tylko tych zrobionych z najnowszych materiałów, z wysokiej jakości oknami, ociepleniem itp, itd. Kłania się tutaj termodynamika ; oddzielny budynek jakim jest dom to obiekt otoczony przez dużo niższą temperaturę czyli jest to "pompa cieplna" gdzie ciepło z domu jest stosunkowo szybko wyrównywane przez temperaturę otoczenia. 
 
Co do samej audycji to nie za bardzo widzę jakieś oszczędności jeśli na dzien dobry zainwestujemy 20 czy 30 tys zeta. Owszem jest to fajny gadżet a naturą gadżetu jest to że ma być fun a nie oszczędność ) Z samego sterowania elektryką nie uzyskamy większych oszczędności. Pozostaje inteligentne sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją np w nieużywanych pomieszczeniach. Ale do tego wystarczą pokrętła w grzejnikach które są za free no i trochę fatygi. Ale pewnie ten biznes ma swój "target" a są nimi zamożni klienci dla których oszczędność mediów nie jest decydująca.

Sofronoff 2016-02-12

"bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą" 
No właśnie... 
Szanowny panie termo-teoretyko-dynamiku! TO WIESZ, CZY NIE WIESZ??? Mój dom jest wykonany z Ytonga 40cm, 2x 10cm polistyrenu na podłodze i 30cm wełny w połaci. Żadnych pomp, żadnych rekuperacji. A koszt budowy OBIEKTU zamknął się w kwocie 360.000zł. Zatem nic szczególnego. Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło MOŻNA WYDAĆ I 10.000zł. Pytanie co do za obiekt. Nie ważne. Z zasady unikam JAKIEJKOLWIEK dyskusji ukierunkowanej na osiągnięcie poziomu: "kto ma dłuższego", ale tym razem zrobię wyjątek i zapytam tylko: masz pan dom i doświadczenie w tym obszarze, czy tak sobie tylko dywagujesz ? A potem przejdziemy do kalkulacji. Swoją drogą: gratulować konstrukcji która pożera 1000zł (zakładam na miesiąc). I tak to z naszym budowaniem jest: najpierw "zaoszczędzimy" a potem "kombinujemy".

RAdesign 2016-02-13

Oczywiście że podstawą oszczędności jest samo rozsądne rozplanowanie bryły budynku, położenie i orientacja domu. 
 
Natomiast ze wszystkich szmerów-bajerów, ostatecznie najbardziej opłacalnym okazuje się być kominek z płaszczem wodnym i rekuperacją. 
Ceny drewna zależą trochę od lokalizacji, ale rekordowo, w zimnych miesiącach zimowych (średnio -5st) udało się osiągnąć koszt - ogrzanie domu+ogrzanie wody dla 3 osób dorosłych, na poziomie 400 PLN. 
I to w dość starym domu, źle zaplanowanym, o rozproszonej bryle, nie w pełni ocieplonym (strych, zimna piwnica).  
 
Minus - trzeba palić i utrzymywać ogień. No i składować, układać i nosić drewno. Koszt dla drewna już pociętego z transportem, buczyna, grabina, brzoza.

Sofronoff 2016-02-14

Głowy mamy pełne mitów zasłyszanych w mediach.  
Ja twierdzę, że najniższy koszt budowy (w systemie gospodarczym) i mieszkania (per m2) to właśnie prosty, nieduży, NIEPRZEKOMBINOWANY dom jednorodzinny na niedużej działce. Ale na tyle dużej, aby możliwa była instalacja POŚ i własne ujęcie wody. 
 
Po zakupie działki jedyne rozsądne rozplanowanie sprowadzało się u mnie do zachowania odległości od granic działki i max. linii zabudowy od ulicy. Tak więc w zasadzie żadnej możliwości manewrowaniem orientacją budynku. A projekt typowy. 
 
Mam dwa "awaryjne" piecyki wolnostojące na drewno (takie "nowoczesne" przeszklone kozy). Jeden na parterze i jeden na poddaszu. Zanim podłączono gaz, cały budynek ogrzewany był Z POWODZENIEM tymi urządzeniami (cały listopad i grudzień). Bez jakichkolwiek płaszczy wodnych i DGP, bo ciepłe powietrze, jak się okazało, skutecznie (i wystarczająco) rozprowadza już sam ruch domowników (CWU miałem z zasobnika z grzałką 3kW, ale oczywiście płaszcz + pompka 4W z powodzeniem załatwiłaby temat). Do dziś nie zapomnę zdziwienia majstrów z PGNiG zakładających któregoś mroźnego poranka licznik: "to tu ktoś JUŻ mieszka???". Min jaśniepanów monopolistów, którym wydawało się, że bez gazu (w domu) żyć się dziś już nie da. 
 
Lubię popracować przy drewnie, palić drewnem i chętnie bym to robił dalej. Niestety, "wyuczone lenistwo" i wygoda wzięło górę, a przede wszystkim tryb życia, powoduje, że muszę zdać się na gaz i automatykę, która wyręcza mnie z obowiązków podczas nieobecności. Ale też niedrogo. I bez jakiejś specjalnej "inteligencji". Oczywiście można pójść w kierunku domu pasywnego.... pytanie o koszt versus faktyczny (a nie domniemany) zysk.

Tomek.K 2016-02-16

Tak, tak! dziś inteligentny dom a jutro inteligentna stodoła!  
 
A co do automatycznego podajnika dla pupili, zachodzi obawa że w sytuacji zagrożenia w momencie krytycznym zwierzak obroni podajnik a nie właściciela!

IRAs108 2016-02-26

Witam. Może prześle filmiki z Domoticzem w akcji. Chciałem zadzwonić na antenę, ale nie zdążyłem. Filmiki kompletna amatorka: 
https://www.youtube.com 
Steownik CO: 
https://www.youtube.com

IRAs108 2016-02-26

Witam, niestety nie zdążyłem zadzwonić na antenę aby opowiedzieć więcej o DOMOTICZu. 
Moje filmy (kompletna amatorka): 
https://www.youtube.com 
i sterownik CO: 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Program miesiąca
srebrny

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:Taxi zamiast PKS (4) - 3 tygodnie temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 4 tygodnie temu

A może by się tak nie wcinać? (3) - 5 tygodnie temu

Nie daj sie golić za muzykę (3) - 6 tygodni temu


Więcej audycji...
Każdy w końcu umrze (2) - 8 tygodni temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 miesiące temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 miesiące temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 miesiące temu

Życie rodzinne kwitnie w kolejce. (5) - 3 miesiące temu

Aktywność zawodowa niemile widziana (9) - 4 miesiące temu

Jak pędzić bimber (10) - 4 miesiące temu

Czy bańka już pękła? (8) - 4 miesiące temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 5 miesiące temu


Nie kupujcie polskich produktów (15) - 5 miesięcy temu

Pracodawcy dziękują Morawieckiemu (22) - 5 miesięcy temu

Darmowa edukacja jest za droga! (2) - 6 miesięcy temu

Nowy, legalny hazard (2) - 6 miesięcy temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 6 miesięcy temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 7 miesięcy temu

Black Friday po polsku (4) - 7 miesięcy temu

Nowy próg podatkowy (11) - 7 miesięcy temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 8 miesięcy temu
Jak wynajmować mieszkanie za darmo? (2) - 9 miesięcy temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 9 miesięcy temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 9 miesięcy temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 10 miesięcy temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 10 miesięcy temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 10 miesięcy temu


Nie będę płacił za Twoje mieszkanie (19) - 10 miesięcy temu


Dlaczego nie warto wracać do Polski? (8) - 11 miesięcy temu

Kto będzie sądził Twojego mordercę? (3) - 11 miesięcy temu

O jedna wyplatę mniej (3) - 11 miesięcy temu

Czy tylko „debile” popierają Razem? (31) - 11 miesięcy temu

Wolnościowcy upadają (13) - 11 miesięcy temu
A klientów mamy w nosie (1) - ponad rok temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - ponad rok temu

Czy wziąłbyś order? (22) - ponad rok temuTwoje hasła są za słabe! (6) - ponad rok temu

Niemcy cenzurują internet (4) - ponad rok temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - ponad rok temu


Wywiad z terrorystą (34) - ponad rok temu


Kto spekuluje masłem? (3) - ponad rok temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - ponad rok temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - ponad rok temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - ponad rok temu

Trump chce zatruć płuca rodaków (15) - ponad rok temu


Chcę sprzedać nerkę męża! (27) - ponad rok temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - ponad rok temu

Warto być biednym (8) - ponad rok temu

Czy Kościół kradnie? (5) - ponad rok temu
Poprzez wódkę cenzurują sklepy (8) - ponad rok temu


Jednolite okradanie podatników (6) - ponad rok temu


Na chuja nam dzietność? (13) - ponad rok temuJak spożywać piwo publicznie? (1) - ponad rok temu


Polska skazała terrorystę (6) - ponad rok temu
Człowiek, który dostał po d... (5) - ponad rok temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 2 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 2 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 3 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 3 lata temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 3 lata temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 3 lata temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 3 lata temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 3 lata temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 3 lata temu


"Te wybory to przełom" (24) - 3 lata temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 3 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 3 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 3 lata temuObalamy mity nt. energetyki (40) - 3 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 4 lata temu

Idziemy palić opony pod sejm (9) - 4 lata temu

To mit, że trzeba płacić ZUS (10) - 4 lata temu


Możesz jeździć na gapę (10) - 4 lata temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 4 lata temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 4 lata temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 4 lata temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 4 lata temu


Dlaczego lepiej być debilem? (9) - 4 lata temuPracuje jeden dzień w tygodniu (18) - 4 lata temu


Przepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 4 lata temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 5 lata temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 5 lata temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 5 lata temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 5 lata temu


Co powinien spalić narodowiec? (61) - 5 lata temu
Czy wolno gwałcić publicznie? (17) - 5 lata temu


Ile dałbyś za dziecko? (25) - 5 lata temu


Jak kraść? (49) - 5 lata temu


Opodatkujmy rowerzystów (29) - 5 lata temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 5 lata temu

Jak zabić krowę? (46) - 5 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 5 lat temu

MLM to ściema (67) - 5 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 5 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 5 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 6 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 6 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 6 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 6 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 6 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 6 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 6 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 6 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 6 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 6 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 6 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 6 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 7 lat temu

ACTA samo zło (87) - 7 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 7 lat temu

Naloty na graczy (17) - 7 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 7 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 7 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 7 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 7 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 7 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 7 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 7 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 7 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 7 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 7 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 8 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 8 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 8 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 8 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 8 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 8 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 8 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 8 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 8 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 8 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 8 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 8 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 8 lat temu

Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 8 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 8 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 8 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 8 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 8 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 9 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 9 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 9 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 9 lat temu


O buncie informatyków (8) - 9 lat temuUE powstała! (2) - 9 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 9 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Sklep Sport Partner - - 20.00
Kosmetyki Tiande - - 20.00
Jerzy Soros - - 77.00
Piaskowiec - - 20.00
Wypożyczalnia samochodów Nowy Sącz - - 20.00
Bukmacherzy24 - - 50.00
Senso24 - łóżka, materace - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt