Facebook
Podpis:
Numer GG:

Dziś
20:00
Firma na emigracji zaprasza do oglądania nagrań. Odcinek na żywo za tydzień!
Jutro
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (12)
3 dni temu
Jan Fijor - Leasingowanie wielkich królików
Firma wynajmująca królika olbrzyma po 500 funtów za miesiąc ma trudny czas ze względu na śmierć aktywów w luku United Airlines. Te i inne sprawy omawiamy podczas audycji.
Wydanie Główne (5)
5 dni temu
Twoje hasła są za słabe!
Naszym gościem jest Marcin Pieleszek - ekspert bezpieczeństwa IT. Jak zbudować dobre hasło, jak uchronić się przed fałszywym przelewem, czy warto używać VPN oraz o zabezpieczaniu danych...
ALBRECHT o nieruchomościach (5)
przedwczoraj
Jak przeprowadzić sprawny remont mieszkania?
Pierwsza część rozpoczynająca temat remontowy. Zostaw proszę w komentarzu pytania i uwagi dotyczące remontów, które posłużą do przygotowania kolejnej części audycji.

Audycja: Wydanie Główne 2016-02-08

Jak oszczędzić na kosztach utrzymania domu?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński

Maciej Turski opowiada o nowoczesnych domach oraz tym, dlaczego może to być wygodne lub oszczędne rozwiązanie. I ile kosztuje. I promuje swoja książkę '10 mitów inteligentnych domów'.
Pobierz [75 MB]

KOMENTARZE

Tomasz Tofil 2016-02-09

pozdrawiam https://www.youtube.com

Maciej Turski 2016-02-09

Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w audycji. Zachęcam do zapoznania się z moją książką pt. "10 mitów inteligentnych domów" na 
www.odpalprojekt.pl 
 
Odniosłem się tam Tomku również do tego nagrania. Przykro mi, to jest bajka. Kilka zaworów grzejnikowych już przekracza kwotę 500 złotych. Zrobienie inteligentnego domu wg. tego przepisu za 500 zł porównam do samodzielnego zrobienia pralki ze starego silnika od fiata i blachy kupowanej na metry. Niby się da, ale po co?

Sofronoff 2016-02-10

2...3 dychy No ładnie :-) Zainwestowanie 20-30 tys.zł NIC NIE ZAŁATWIA zważywszy na rachunek ekonomiczny. Utrzymanie 200m2 domu kosztuje mnie 600zł miesięcznie (wraz z podatkiem od nieruchomości, abonamentem za ochronę, prąd, wodę z własnego ujęcia, ścieki itd...). Jeśli ogrzewałbym się drewnem a nie gazem, koszt utrzymania zatrzymałby się na poziomie 400zł. Za 30 tys. mam więc c.a. 4 lata mieszkania niejako JUŻ TERAZ (i to przy komfortowym ogrzewaniu gazem) a jedyna automatyka, to pogodowe sterowanie kotłem gazowym. Czyli 4 lata mieszkania mam w prezencie od samego siebie, w nagrodę, że nie wpadłem na pomysł uzbrojenia domu w "inteligencję" ;-) 
 
Poza tym, rozmówca zakłada absurdalnie wysokie szeroko rozumiane finansowe oszczędności (na poziomie do 50%, jeśli dobrze usłyszałem) i nie podaje ŻADNYCH konkretów, wyliczeń, kalkulacji. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej największym kosztem (od którego nie ucieknie się) jest OGRZEWANIE a następnie PODATEK (od nieruchomości). 
 
Słowem, inteligentny dom jest dobry. Ale analiza kosztowa powoduje, że dom inteligentny będzie póki co dobry, aby zrobić tzw. dobre wrażenie na zorganizowanym przez siebie, w swoim domu, party. Nie o oszczędnościach myśli właściciel takiego domu. Ale podstawowe kluczowe oszczędności można załatwić bez jakiejkolwiek inteligencji. Poza swoją i wydatkiem kilkudziesięciu złotych na sterowniki czasowe ;-) A wygoda ? Być może. Tylko, czy aż o taką "wygodę" nam chodzi za 20-30 klocków, na które... trzeba wcześniej ZAPRACOWAĆ.

Maciek Turski 2016-02-10

Sofronoff - dzięki za Twój komentarz. Audycja, to nie miejsce, by prezentować wyliczenia i kalkulacje - te znajdziesz w mojej książce. Link powyżej. Oszczędności dzięki automatyce mają kilka źródeł i - zgodzę się - ogrzewanie jest jednym z istotniejszych.

Sofronoff 2016-02-10

Audycja to nie miejsce ???? Miałeś pan 78 minut żeby sprzedać ideę. A ta od początku do końca nie trzyma się ekonomicznej kupy. Poza brakiem ekonomicznego uzasadnienia dla instalacji z audycji zapamiętałem jakiś garnitur za 10.000 zł, jakiś biokominek, wiatraki - nie a fotowoltaika - tak ALE PO DOFINANSOWANIU, czyli też nie ma ekonomicznego uzasadnienia poza przepuszczeniem kolejnych milionów przez urzędniczą machinę. Nic więcej sensownego w mojej pamięci nie utkwiło. NA PEWNO nie sięgnę po książkę.

Piter 2016-02-12

Sofronoff sorry ale mnie rozbawiłeś tymi kosztami rzędu 600 zeta ) Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło trzeba wydać 1000 zeta na samo ogrzewanie gazem. Powtarzam "jako tako" bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą.  
 
Generalnie ogrzanie domu na poziomie do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w mieszkaniach w bloku z CO to mega wydatek i wielu ludzi na to nie stać. I wcale nie mówię o starych domach tylko tych zrobionych z najnowszych materiałów, z wysokiej jakości oknami, ociepleniem itp, itd. Kłania się tutaj termodynamika ; oddzielny budynek jakim jest dom to obiekt otoczony przez dużo niższą temperaturę czyli jest to "pompa cieplna" gdzie ciepło z domu jest stosunkowo szybko wyrównywane przez temperaturę otoczenia. 
 
Co do samej audycji to nie za bardzo widzę jakieś oszczędności jeśli na dzien dobry zainwestujemy 20 czy 30 tys zeta. Owszem jest to fajny gadżet a naturą gadżetu jest to że ma być fun a nie oszczędność ) Z samego sterowania elektryką nie uzyskamy większych oszczędności. Pozostaje inteligentne sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją np w nieużywanych pomieszczeniach. Ale do tego wystarczą pokrętła w grzejnikach które są za free no i trochę fatygi. Ale pewnie ten biznes ma swój "target" a są nimi zamożni klienci dla których oszczędność mediów nie jest decydująca.

Sofronoff 2016-02-12

"bo jak chcesz mieć temperaturę około 20 C cały czas to nie wiem czy dwa tysiaki wystarczą" 
No właśnie... 
Szanowny panie termo-teoretyko-dynamiku! TO WIESZ, CZY NIE WIESZ??? Mój dom jest wykonany z Ytonga 40cm, 2x 10cm polistyrenu na podłodze i 30cm wełny w połaci. Żadnych pomp, żadnych rekuperacji. A koszt budowy OBIEKTU zamknął się w kwocie 360.000zł. Zatem nic szczególnego. Żeby w domu ca 200m2 było jako tako ciepło MOŻNA WYDAĆ I 10.000zł. Pytanie co do za obiekt. Nie ważne. Z zasady unikam JAKIEJKOLWIEK dyskusji ukierunkowanej na osiągnięcie poziomu: "kto ma dłuższego", ale tym razem zrobię wyjątek i zapytam tylko: masz pan dom i doświadczenie w tym obszarze, czy tak sobie tylko dywagujesz ? A potem przejdziemy do kalkulacji. Swoją drogą: gratulować konstrukcji która pożera 1000zł (zakładam na miesiąc). I tak to z naszym budowaniem jest: najpierw "zaoszczędzimy" a potem "kombinujemy".

RAdesign 2016-02-13

Oczywiście że podstawą oszczędności jest samo rozsądne rozplanowanie bryły budynku, położenie i orientacja domu. 
 
Natomiast ze wszystkich szmerów-bajerów, ostatecznie najbardziej opłacalnym okazuje się być kominek z płaszczem wodnym i rekuperacją. 
Ceny drewna zależą trochę od lokalizacji, ale rekordowo, w zimnych miesiącach zimowych (średnio -5st) udało się osiągnąć koszt - ogrzanie domu+ogrzanie wody dla 3 osób dorosłych, na poziomie 400 PLN. 
I to w dość starym domu, źle zaplanowanym, o rozproszonej bryle, nie w pełni ocieplonym (strych, zimna piwnica).  
 
Minus - trzeba palić i utrzymywać ogień. No i składować, układać i nosić drewno. Koszt dla drewna już pociętego z transportem, buczyna, grabina, brzoza.

Sofronoff 2016-02-14

Głowy mamy pełne mitów zasłyszanych w mediach.  
Ja twierdzę, że najniższy koszt budowy (w systemie gospodarczym) i mieszkania (per m2) to właśnie prosty, nieduży, NIEPRZEKOMBINOWANY dom jednorodzinny na niedużej działce. Ale na tyle dużej, aby możliwa była instalacja POŚ i własne ujęcie wody. 
 
Po zakupie działki jedyne rozsądne rozplanowanie sprowadzało się u mnie do zachowania odległości od granic działki i max. linii zabudowy od ulicy. Tak więc w zasadzie żadnej możliwości manewrowaniem orientacją budynku. A projekt typowy. 
 
Mam dwa "awaryjne" piecyki wolnostojące na drewno (takie "nowoczesne" przeszklone kozy). Jeden na parterze i jeden na poddaszu. Zanim podłączono gaz, cały budynek ogrzewany był Z POWODZENIEM tymi urządzeniami (cały listopad i grudzień). Bez jakichkolwiek płaszczy wodnych i DGP, bo ciepłe powietrze, jak się okazało, skutecznie (i wystarczająco) rozprowadza już sam ruch domowników (CWU miałem z zasobnika z grzałką 3kW, ale oczywiście płaszcz + pompka 4W z powodzeniem załatwiłaby temat). Do dziś nie zapomnę zdziwienia majstrów z PGNiG zakładających któregoś mroźnego poranka licznik: "to tu ktoś JUŻ mieszka???". Min jaśniepanów monopolistów, którym wydawało się, że bez gazu (w domu) żyć się dziś już nie da. 
 
Lubię popracować przy drewnie, palić drewnem i chętnie bym to robił dalej. Niestety, "wyuczone lenistwo" i wygoda wzięło górę, a przede wszystkim tryb życia, powoduje, że muszę zdać się na gaz i automatykę, która wyręcza mnie z obowiązków podczas nieobecności. Ale też niedrogo. I bez jakiejś specjalnej "inteligencji". Oczywiście można pójść w kierunku domu pasywnego.... pytanie o koszt versus faktyczny (a nie domniemany) zysk.

Tomek.K 2016-02-16

Tak, tak! dziś inteligentny dom a jutro inteligentna stodoła!  
 
A co do automatycznego podajnika dla pupili, zachodzi obawa że w sytuacji zagrożenia w momencie krytycznym zwierzak obroni podajnik a nie właściciela!

IRAs108 2016-02-26

Witam. Może prześle filmiki z Domoticzem w akcji. Chciałem zadzwonić na antenę, ale nie zdążyłem. Filmiki kompletna amatorka: 
https://www.youtube.com 
Steownik CO: 
https://www.youtube.com

IRAs108 2016-02-26

Witam, niestety nie zdążyłem zadzwonić na antenę aby opowiedzieć więcej o DOMOTICZu. 
Moje filmy (kompletna amatorka): 
https://www.youtube.com 
i sterownik CO: 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!

Program miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:

Twoje hasła są za słabe! (5) - 5 dni temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 12 dni temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 3 tygodnie temu


Wywiad z terrorystą (34) - 5 tygodnie temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
Czy Asbiro to sekta? (12) - 8 tygodni temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 2 miesiące temu


Nie wolno prowadzić firmy z knajpy (5) - 3 miesiące temu


Lewak zmusza do picia wódki (9) - 3 miesiące temu

Trump chce zatruć płuca rodaków (15) - 3 miesiące temu


Chcę sprzedać nerkę męża! (16) - 4 miesiące temu

Marnowanie żywności jest opłacalne (6) - 4 miesiące temu

No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 miesiące temu

Warto być biednym (8) - 5 miesiące temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 5 miesiące temu
Poprzez wódkę cenzurują sklepy (8) - 6 miesięcy temu


Jednolite okradanie podatników (6) - 6 miesięcy temu


Na chuja nam dzietność? (13) - 7 miesięcy temu

Nie zgadniecie, które podatki spadną (12) - 7 miesięcy temu
Wynajmnij nieruchomość pod burdel (2) - 8 miesięcy temu

Ile złotych zapłacisz za frankowicza? (11) - 9 miesięcy temu

Jak spożywać piwo publicznie? (1) - 9 miesięcy temu


Polska skazała terrorystę (6) - 9 miesięcy temu
Człowiek, który dostał po d... (5) - 10 miesięcy temu


Jak przejść przez kryzys biznesowy? (2) - 11 miesięcy temu

Od dziś wszyscy jesteśmy przestępcami (18) - 11 miesięcy temu

Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 11 miesięcy temuBandyta, ale polski bandyta (13) - ponad rok temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - ponad rok temu

Jak unikać długów? (1) - ponad rok temu

Ich firmę likwiduje się od 20 lat (10) - ponad rok temu


Bluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - ponad rok temu

Znamy wyniki wyborów (21) - ponad rok temu

Gościmy bezdomnych milionerów (3) - ponad rok temu

Majonezowi mówimy NIE (16) - ponad rok temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - ponad rok temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - ponad rok temu

Człowiek, który wygrał z ZUS-em (7) - ponad rok temu


Jak naprawdę żyje się w Rosji (3) - ponad rok temu"Te wybory to przełom" (24) - ponad rok temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 2 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 2 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 2 lata temuObalamy mity nt. energetyki (40) - 2 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 2 lata temu

Idziemy palić opony pod sejm (9) - 3 lata temu

To mit, że trzeba płacić ZUS (10) - 3 lata temu


Możesz jeździć na gapę (10) - 3 lata temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 3 lata temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 3 lata temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 3 lata temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 3 lata temu


Dlaczego lepiej być debilem? (9) - 3 lata temuPracuje jeden dzień w tygodniu (18) - 3 lata temu


Przepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 3 lata temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 3 lata temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 3 lata temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 3 lata temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 4 lata temu


Co powinien spalić narodowiec? (61) - 4 lata temu
Czy wolno gwałcić publicznie? (17) - 4 lata temu


Ile dałbyś za dziecko? (25) - 4 lata temu


Jak kraść? (49) - 4 lata temu


Opodatkujmy rowerzystów (29) - 4 lata temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 4 lata temu

Jak zabić krowę? (46) - 4 lata temu


Czy należy płacić podatki? (24) - 4 lata temu

Jak wycenić dziecko? (9) - 4 lata temu

MLM to ściema (67) - 4 lata temu

Dupy z Wykopu (40) - 4 lata temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 4 lata temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 4 lata temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 5 lata temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 5 lata temu

Jak manipulują media? (12) - 5 lata temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 5 lata temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 5 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 5 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 5 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 5 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 5 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 5 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 5 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 5 lat temu

ACTA samo zło (87) - 5 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 6 lat temu

Naloty na graczy (17) - 6 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 6 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 6 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 6 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 6 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 6 lat temuPrzemyt to grzech! (39) - 6 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 6 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 6 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 6 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 6 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 6 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 6 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (31) - 6 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 6 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 6 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 6 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 7 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 7 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 7 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 7 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 7 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 7 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 7 lat temu

Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 7 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 7 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 7 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 7 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 7 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 7 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 7 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 8 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 8 lat temu


O buncie informatyków (8) - 8 lat temuUE powstała! (2) - 8 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 8 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Blog o pracy przez internet w domu - - 20.00
Adolf - - 50.00
SilasNicebox - - 400.00
Piter - - 10.00
Hose - - 20.00
Krzychu aka Vexir - - 10.00
Dominika - - 50.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt