Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Dziś
21:00
ByteEater na leczeniu tabletkami ze skutkami ubocznymi uniemożliwiającymi prowadzenie audycji.
Jutro
21:00
Jan Fijor zaprasza
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (6)
5 dni temu
Jan Fijor - Wizyta w Rumuni i kryzys w USA
Janek wrócił z ASBIROwego wyjazdu do Rumuni i opowiada o gospodarce tego kraju oraz o tym co go spotkało. Jak również ciekawe rzeczy dzieją się na rynku złota, ropy i giełdy w USA,...
Wydanie Główne
6 dni temu
Kto ukradł nam Marsz?
Kolejna nacjonalizacja. Czy odzyskaliśmy niepodległość? Władza centralnca vs lokalna. Cena cebuli. Nie chcą inwestycji i miejsc pracy. Gentryfikacja. Do kogo należy miasto?
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2016-02-29

Jak przekonywać ludzi do idei wolnościowych?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Blisko 30 praktycznych metod przekonywania innych do wolnego rynku.

KOMENTARZE

Marcin 2016-03-01

Mam sporo ponad 30lat prowadzę swoją firmę prawie 10 lat i z czego u Korwina miałbym wyrosnąć. Można mieć obiekcje co do formy prezentacji ale jeśli chodzi o poglądy to nie wiem z czego można wyrosnąć?

Paweł 2016-03-01

A ja tam z reguł zaczynam od przykładu z akcyzą na wódkę. Pytam czy jak była mniejsza akcyza, to pił więcej (co sugerowało wiele z mediów, że niby tani alkohol rozpił społeczeństwo), czy pił mniej z nie wiadomego pochodzenia? 
 
A tak na poważnie, niestety jakąkolwiek metodę byśmy nie zastosowali, to działają one TYLKO w niektórych przypadkach, ale jest ich mniejszość. Rozmawiając z wieloma osobami zauważyłem, że dominują dwie postawy: "to nie prawda, bo w mediu xyz, powiedzili, że nie, że tak musi być" lub "bo państwo musi pomagać, a bogaci muszą płacić więcej...". I odwoływanie się do danych, logiki, literatury czy historii nic nie dają. Najlepszy przykład tego typu postawy miałem, gdy osobie, która do upadłego broni państwowej opieki zdrowotnej, podesłałem linka do audycji ByteEater, który zaprosił farmaceutę i lekarza, w odpowiedzi usłyszałem, że nie przesłuchał, bo nie był w stanie zdzierżyć prowadzącego, który jest jakimś wolnorynkowym sekciarzem.

Sopran 2016-03-01

Niejednokrotnie próbowałem znajomych choćby zainteresować ideami wolnościowymi. Jaki był rezultat? Marny, mimo że potrafię się w sposób całkiem sympatyczny porozumiewać. 
 
To są pewne schematy, które mocno już wżarły się w umysły, inaczej nie umiem tego wytłumaczyć. Może poza osobami, które świadomie, powiedzmy ideowo, bycie pod butem instytucji wybierają. Tak jak napisał Paweł, "w mediach powiedzieli to i tamto" i to staje się absolutem. Są książki, takie piękne wolnościowe stacje jak ta, ale i tak nie zawsze da się coś przekazać, przykre. 
 
Nie tracę wiary co do tego, że kiedyś ludzie z większym szacunkiem podejdą do wolności, dalej będę robił swoje, ale jak na razie - to jest mizeria. I to taka niekoniecznie smaczna mizeria. Wśród wielu młodych, do których się zaliczam, również wbrew pozorom.

Piter 2016-03-01

Argumenty nie są takie ważne bo ludzie liczą na konkrety . A konkretem jest 500 zeta do kieszeni na ten przykład ) Poza tym ludzie zawsze kombinują że będą w tej części społeczeństwa która dostaje a nie dokłada. Argumenty wolnorynkowe są zawsze odległe w czasie - to znaczy że na ich rezultaty trzeba zawsze poczekać. Dlatego socjaliści są górą bo mogą coś dać coś już teraz. Z psychologicznego punktu widzenia bardziej działa na wyobraźnię fraza "dostaniesz 1000 zł za free" niż " zarobisz 5000 zł". Bo pierwsze to konkret a drugie to obietnica w dodatku związana z jakimś wysiłkiem. Generalnie wolnorynkowcy są postrzegani jako co co chcą "coś zabierać" a socjaliści jako ci "co dają za free". Finalny efekt takiej konfrontacji nietrudno sobie wyobrazić. 
 
Najbardziej liberalna gospodarczo ustawa "Wilczka" została wprowadzona jeszcze przez "komunistów" jeszcze przed wolnymi wyborami. Co dowodzi iż wolny rynek jest możliwy do wprowadzenia ale w warunkach niedemokratycznych. Natomiast w systemie demokratycznym musi wygrać opcja "kto da więcej". Nieliczne wyjątki jak USA czy UK potwierdzają tą regułę. Niestety jesteśmy społeczeństwem postkomunistycznym i ciężko tutaj o wyjątki.

RAdesign 2016-03-01

@4."Co dowodzi iż wolny rynek jest możliwy do wprowadzenia ale w warunkach niedemokratycznych." 
 
Co dowodzi, że wolny rynek tak naprawdę nie jest wolny, skoro można go wprowadzić odpowiednim ukazem :) 
Ale serio, jest to prawda, układy społeczne zawsze dążą to wyższego poziomu zorganizowania, i zawsze ktoś/coś zostaje "szefem wszystkich szefów". Dlatego odpowiednie porcje wolności i odbiurokratyzowania można wprowadzić mając władzę i odpowiednio jej używając. Dodatkowo władza ma tendencje do rozszerzania struktur i korupcji, dlatego korwinizm o jednym mądrym dyktatorze jest prawdą. W Chinach nie ma dyktatora, ale jest technokratyczna, skuteczna partia, z mechanizmami oczyszczania (np. "rewolucja kulturowa" była w istocie kontr-przewrotem Mao przeciwko usunięciu go przez partię z funkcji decyzyjnej ).

Dante 2016-03-02

A ja najczęściej spotykam się z tymi oto dwiema postawami: 
 
Postawa1.  
"Dante, bardzo fajnie, że wolisz ten wolny rynek. Na szczęście dla mnie jesteś w mniejszości. Ty wolisz karmić się frazesami o tym, że jak urzędnicy nie będą się za bardzo wtrącać to zostanie uwolniony potencjał ludzki, będziesz więcej zarabiał i w ogóle będzie lepiej. Ja natomiast wolę konkrety i mnie nie przekonuje wizja, że coś tam gdzieś tam się wydarzy. Mnie przekonuje, że w mieście w którym mieszkam urzędnik z pieniędzy podatników kazał wybudować most, który poprawił efektywność i w ogóle jakość podróżowania. Na wolnym rynku ten most mógł zostać wybudowany, a mógł też nie zostać wybudowany. W dodatku ja wolę zapłacić raz składając się z innymi i sobie jeździć po tym moście ile zechcę niż za każdym przejazdem płacić 'prywaciarzowi' za korzystanie bo mi prawdopodobnie drożej wyjdzie ta opcja z 'prywaciarzem'."  
 
Postawa2. 
"No fajnie. Ty mówisz o tym, żeby przedsiębiorców nie cisnąc podatkami. Spoko. Tylko co nas to obchodzi? My przedsiębiorcami nie jesteśmy, tylko oferujemy im swoje usługi. Poza tym, myślisz, że nie ma jak od podatków uciec? Księgowa mojej koleżanki takie cuda robi, że ta moja koleżanka niby powinna płacić ileś tam tysięcy ale płaci kilkaset złotych i się śmieje z tych wszystkich pomysłów o zmniejszeniu obciążeń podatkowych bo ona nie płaci na tyle żeby ją zabolało, a jak konkurencja zapłaci to tym lepiej dla niej. Ludzie biorą sobie też dotacje, starcza i na podatki i na resztę. Poza tym myślisz, że płace skoczą w górę bo firmy zaczną więcej zarabiać? Nie skoczą. A przynajmniej nie w Polsce bo tu nie ma dobrej kultury pracy. Tutaj większość przedsiębiorców woli sobie kupić nowy samochód i dom niż podnieść swoim współpracownikom pensje, zatrudnić dobrych fachowców czy zainwestować w technologię. Ja dobrze pamiętam jak mi płacili w Szwecji, Anglii czy innej Norwegii i jak mnie traktowali, a jak mi chujowo płacą i jak mnie traktują w Polsce". 
 
Ja bardzo chcę wiedzieć jak by szanowni kontestatorzy te dwie postawy skontrowali.  
 
Chcę też wspomnieć, że ja nie przekonuję ludzi do "drogi wolnościowej" i nie mam zamiaru, ja po prostu sobie luźno gadam z nimi o różnych rozwiązaniach i wymieniam poglądy. A co do tej kultury pracy z opisanej przeze mnie postawy nr2 to nawet się trochę zgadzam. Może w kontestacji i paru innych wolnościowych pierdolnikach ;) zbierają się ci "fajni" przedsiębiorczy ludzie ale poza takimi miejscami jest (tak wśród ludzi z własnymi firmami jak i tych tzw zwykłych pracowników) masa dupków, kretynów i krwiożerczych psychopatów więc ja na polepszenie kultury pracy, a tym bardziej na zaistnienie tego naszego kochanego wolnego rynku w Polsce nie liczę.

RAdesign 2016-03-03

@6 Dante 
 
Bardzo dobre argumenty. Życiowe. 
Trudno na nie odpowiedzieć, żeby nie wyjść na jakiegoś zacietrzewionego ideologa (wspólny mianownik z ideologami lewicy). 
 
Punkt 1 tak naprawdę zależy od skuteczności władzy. Skuteczność władzy musiała by być zastąpiona skutecznością innej organizacji. A małe organizacje ZAWSZE kostnieją i dążą do rozszerzania władzy dalej. 
Alternatywą wobec tego byłby system rozproszony / demokracji plemiennej / klanowej, który był u nas w okresie przed wstąpieniem do Unii Europejskiej ad 966, a potem w charakterze demokracji szlacheckiej. 
Ale ten system nie wytrzymał w konfrontacji z systemami autorytarnymi - zawsze skuteczniejszymi, np. w budowaniu mostów. 
 
2. Bliższa ciału koszula. Ale to wynika wprost z niedostatku kapitału, i tego że zarządzający kapitałem jednak mają narodowość. 
 
Na strukturalne zmiany wolnościowe, które przyciągnęły by kapitał inny, niż spekulacyjny, potrzebujemy zgody suwerenów - Unii, USA. 
Może być tylko kilka rajów w UE - Lichtenstein, Luksemburg.... 
 
Już się tak nie raz zdarzało, że kiedy jakiś kraj zwiększał konkurencyjność - to coś mu się przydarzało ze strony krajów ościennych - a to jakaś rewolucja , a to jakieś rozbiory, albo chociaż mała prowokacja - podwyżka cen mięsa i nieuchronne zamieszki. 
 
Nie jesteśmy niezależną wyspą, i na reformy liberalne musimy uzyskać zgodę szefostwa i kolonizatorów. Inaczej coś się nam może przydarzyć ze strony państw, które nie muszą nic reformować bo i bez tego są silne i nie chcą konkurencji. 
O tym zapominają idealiści.

Pcimek 2016-03-04

Jeszcze nie słuchałem audycji, ale Hugo nie uda się nigdy przekonać ludzi do idei wolnościowych. Ludzi trzeba od małego wychowywać na wolnych i samodzielnie myślących.

keneida 2016-03-04

Mówcie, że jesteście umiarkowanymi Libertarianami i Libertynami 
to pierwsze przekona dziewczyny to drugie chłopaków :D 
A tak na serio to w tej i poprzedniej audycji aż miło słuchać Jacka. Inaczej go zapamiętałem ze starych nagrań a tu taka zmiana

Tomasz Tofil 2016-03-06

hugo marek i reszta - obejrzyjcie to wideo jest inicjatywa. https://www.youtube.com

kundel 2016-03-08

Film SciFuna, (nie)"Krótki film o prawdzie i fałszu", idealnie w temacie Waszej audycji, czyli o tym jak trudno pogodzić się z prawdą i dlaczego: 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:

Kto ukradł nam Marsz? - 6 dni temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 4 tygodnie temuPolskie produkty mogą być gorsze (4) - 8 tygodni temu

Matka Boska Dotacyjna (8) - 2 miesiące temu

Więcej audycji...
Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 miesiące temu

Rozwody przez internet - 3 miesiące temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 3 miesiące temu

Podatki, które się opłacają? (3) - 3 miesiące temu

RODO nie jest potrzebne! (2) - 4 miesiące temu

Komu zabrać w pierwszej kolejności? (1) - 4 miesiące temu

Wytrychy na cenzurowanym (4) - 4 miesiące temu

Autostopem na Kitaj (2) - 4 miesiące temu


Zdrajcy sprawy (4) - 5 miesiące temu


Czy istnieją niezależne media? (3) - 5 miesięcy temu

Nie bój się kontrolera skarbowego! (6) - 5 miesięcy temu

Taxi zamiast PKS (4) - 6 miesięcy temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 6 miesięcy temu

A może by się tak nie wcinać? (3) - 6 miesięcy temu

Nie daj sie golić za muzykę (3) - 6 miesięcy temu


Każdy w końcu umrze (2) - 7 miesięcy temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 7 miesięcy temu

Zabić czy usunąć? (7) - 8 miesięcy temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 8 miesięcy temu

Życie rodzinne kwitnie w kolejce. (5) - 8 miesięcy temu

Aktywność zawodowa niemile widziana (9) - 9 miesięcy temu

Jak pędzić bimber (10) - 9 miesięcy temu

Czy bańka już pękła? (8) - 9 miesięcy temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 10 miesięcy temu


Nie kupujcie polskich produktów (15) - 10 miesięcy temu

Pracodawcy dziękują Morawieckiemu (22) - 10 miesięcy temu

Darmowa edukacja jest za droga! (2) - 11 miesięcy temu

Nowy, legalny hazard (2) - 11 miesięcy temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 11 miesięcy temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 11 miesięcy temu

Black Friday po polsku (4) - 11 miesięcy temu

Nowy próg podatkowy (11) - 11 miesięcy temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - ponad rok temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - ponad rok temu

Za tanie linie lotnicze (8) - ponad rok temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - ponad rok temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - ponad rok temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - ponad rok temu


O jedna wyplatę mniej (3) - ponad rok temu


Wolnościowcy upadają (13) - ponad rok temu
A klientów mamy w nosie (1) - ponad rok temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - ponad rok temu

Czy wziąłbyś order? (22) - ponad rok temuTwoje hasła są za słabe! (6) - ponad rok temu

Niemcy cenzurują internet (4) - ponad rok temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - ponad rok temu


Wywiad z terrorystą (34) - ponad rok temu


Kto spekuluje masłem? (3) - ponad rok temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - ponad rok temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - ponad rok temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - ponad rok temu

Trump chce zatruć płuca rodaków (15) - ponad rok temu


Chcę sprzedać nerkę męża! (29) - ponad rok temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - ponad rok temu

Warto być biednym (8) - ponad rok temu

Czy Kościół kradnie? (5) - ponad rok temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 2 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 2 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 3 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 3 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 3 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 3 lata temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 3 lata temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 3 lata temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 3 lata temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 3 lata temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 3 lata temu


"Te wybory to przełom" (24) - 4 lata temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 4 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 4 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 4 lata temuObalamy mity nt. energetyki (40) - 4 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 4 lata temu

Idziemy palić opony pod sejm (9) - 4 lata temu

To mit, że trzeba płacić ZUS (10) - 4 lata temu


Możesz jeździć na gapę (10) - 4 lata temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 4 lata temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 5 lata temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 5 lata temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 5 lata temu


Dlaczego lepiej być debilem? (9) - 5 lata temuPracuje jeden dzień w tygodniu (18) - 5 lata temu


Przepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 5 lata temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 5 lata temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 5 lata temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 5 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 5 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 5 lat temu


Jak kraść? (49) - 5 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (29) - 5 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 5 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 5 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 6 lat temu

MLM to ściema (67) - 6 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 6 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 6 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 6 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 6 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 6 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 6 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 7 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 7 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 7 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 7 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 7 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 7 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 7 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 7 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 7 lat temu

ACTA samo zło (87) - 7 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 7 lat temu

Naloty na graczy (17) - 7 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 7 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 7 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 7 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 7 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 7 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 8 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 8 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 8 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 8 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 8 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 8 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 8 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 8 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 8 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 8 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 8 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 8 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 8 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 8 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 8 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 8 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 8 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 9 lat temu

Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 9 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 9 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 9 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 9 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 9 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 9 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 9 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 9 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 9 lat temu


O buncie informatyków (8) - 9 lat temuUE powstała! (2) - 9 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 9 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

wierny słuchacz - - 20.00
Sklep sportowy sport partner - - 20.00
ZarabiajPrzez24.pl - - 20.00
Ogłoszenia dam prace - - 20.00
Bukmacherzy24 - - 40.00
Karol - chcę, żeby Martin wrócił ^^ - - 10.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt