Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Jutro
21:00
ByteEater na leczeniu tabletkami ze skutkami ubocznymi uniemożliwiającymi prowadzenie audycji.
Śro
21:00
Jan Fijor zaprasza
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (6)
4 dni temu
Jan Fijor - Wizyta w Rumuni i kryzys w USA
Janek wrócił z ASBIROwego wyjazdu do Rumuni i opowiada o gospodarce tego kraju oraz o tym co go spotkało. Jak również ciekawe rzeczy dzieją się na rynku złota, ropy i giełdy w USA,...
Wydanie Główne
5 dni temu
Kto ukradł nam Marsz?
Kolejna nacjonalizacja. Czy odzyskaliśmy niepodległość? Władza centralnca vs lokalna. Cena cebuli. Nie chcą inwestycji i miejsc pracy. Gentryfikacja. Do kogo należy miasto?
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2016-11-23

Zachowaj w pamięci wiedzę o pamięci

Nadający: Krzysztof Maczyński

Jak działa pamięć ludzka, jakie figle nam płata, i jak efektywnie zapamiętywać

KOMENTARZE

Verde88 2016-11-24

Bardzo ciekawa audycja. 
Świetna dygresja o przydawkach w j.angielskim;)

Verde88 2016-11-24

Tylko co ten Blacha... 15-latek, ktory nie zna liter...  
15 minut zmarnowane na dyskutowanie tej abstrakcji. Mocno kusilo, zeby przewinac!

Ćwok 2016-11-24

Może tu znajdziesz program platformy z 2005 ? 
https://web.archive.org/web/*/www.platforma.org

Piotr 2016-11-24

Może tu znajdziesz program PO z 2005 
https://web.archive.org/web/*/www.platforma.org

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-24

Dzięki, podpowiedź cenna, ale już szukałem. Z odkopów jest tylko to (a miałem to też z innego źródła): https://web.archive.org/web/20060430050342/www.ipia.org.pl 
 
A Blacha jest… nieregularny. Ma przez to swój urok ;-)

JacekVelBlacha 2016-11-26

@ByteEater 
 
Miałem wiele wspólnego zarówno z nauczycielami języków w szkołach publicznych jak i z całkiem prywatnymi lektorami. Przez długi czas w kwestiach językowych konsultowałem się , mailowo co prawda, z jednym z takich nauczycieli ,który to dziś jest tłumaczem przysięgłym a zaczynał od edukacji wczesnoszkolnej. Pierwsze co usłyszałem od lektorki gdy szlifowałem swój język w prywatnym zakresie to to ,że wspomniana w audycji metoda Callana jest zasadniczo przeznaczona dla osób dorosłych ( czytaj majacych już podstawy języka ) .To ,że wiele ośrodków wykorzystuje ta metoda na dzieciach wynika z czegoś zupełnie innego - choćby z tego ,że rodzice maja taki kaprys lub by oswoić dziecko z odwaga w posługiwaniu się danym językiem.Innym aspektem jest to ,że samo określenie "metoda Callana" dobrze się sprzedaje przy promocji konkretnego ośrodka. Dziwi mnie ,że żaden nauczyciel lub lektor ( osoba wyedukowana w tym kierunku) nie zwróciła Ci uwagi Byte na te anty edukacyjne wręcz krzywdzace zabiegi jakie tu proponujesz. 
Masz oręż do tego by mnie "pozamiatać" w tym watku ponieważ sam wielokrotnie posługiwałaś się obcnym językiem ( angielskim ) przy tworzeniu swoich audycji jednak będzie to zabieg po za merytoryczny w tym aspekcie i mam nadzieje ,że jakiś językowiec wyłapie bład w Twoim rozumowaniu. Ewentualnie wyjaśnisz swój tok myślenia w tym zakresie przy najbliższej okazji. Czyżby hasełko *nieszablonowego podejścia do edukacji* tak bardzo sprzedażowo Ci się spodobało ,że próbujesz naginać nim rzeczywistość?  
W kwestiach dev-owych nie śmiałbym z Toba polemizować w zakresie znajomości szeroko pojętej logiki także natomiast w tym wypadku zaliczyłeś niezły error systemowy ( może z nadmiaru obowiazków ?).  
 
@Verde88  
 
Masz racje kusiło ,żeby przewinać ... Byte jest dla mnie w KS numerem jeden wśród nadajacych nie od dziś i az przykro patrzeć jak faworyt pierwszy w peletonie potyka się o własne sznurowadła. Mam jeszcze sporo wiary w to ,że była to prowokacja - niestety nie udana bo patrzac na Twój komentarz chyba duzy % osób łykneło to skiśniałe masło bez zastanowienia.

Verde88 2016-11-28

@Blacha, nie, uwazam, ze to Byte wygral dyskusje. Bez poparcia tego jakimis badaniami trudno jest osadzac skutecznosc metody. Osobiscie jestem zwolennikiem tradycyjnych metod nauczania jezykow i podchodze podejrzliwie do tego rodzaju ekspetymentow (sam interesuje sie ich nauka), ale prawda jest taka, ze bardziej przekonujacy w tej przydlugiej dyskusji byl Byte. Ciagle wracales do kompletnie absurdalnego wyobrazenia, ze 15-letnia osoba nauczona czytac cale wyrazy (jako dziecko) dalej nie zna liter i nie potrafi rozpoznac symboli w metrze. Jak mowie, nie jestem zwolennikiem metody Byte'a, ale moim zdaniem zaserwowales sluchaczom swoj staly numer, czyli postawiles dziwna teze, z ktora trudno sie zgodzic i broniles jej przez 10 minut. Ergo nie wystarczy miec racje, zeby wygrac dyskusje w radiu :) (Nihil novi sub sole.) 
 
@Byte - Czy planujesz kolejna audycje, w ktorej poruszylbys kwestie zapamietywania od strony praktycznej? Wydaje mi sie, ze takiej nie bylo u Ciebie (prosze o skorygowanie, jesli sie myle). Tzn wszelkiego rodzaju mnemotechniki ale wychodzac poza zupelne podstawy i banaly. Ja sam posiadam koszmarna pamiec (moge czytac ksiazki wiele razy, bo nie pamietam o czym sa), z tego wzgledu jest to temat dla mnie nad wyraz interesujacy :)

Verde88 2016-11-28

Jeszcze à propos Metody Callana (ktora faktycznie sprawila, ze zaczalem mowic plynnie po angielsku, stosowalem ja majac okolo 17 lat). Uwazam, ze nie jest to zadna rewolucja, nauka jest bardzo tradycyjna, raczej chodzi o skupienie sie na pewnym specyficznym cwiczeniu mowienia, tak, aby struktury gramatyczne wbily sie glowe. Jest proste wyjasnienie na to, dlaczego ta "metoda" przynosi wyniki... Otoz niestety w polskiej szkole mowienia nie cwiczy sie wcale, wiec w jaki sposob ktos mialby sie tego nauczyc :) Kazda forma aktywnosci jest lepsza niz jej brak, tak jest tez i w tym wypadku.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-28

Metoda Callana stanowiła tylko przykład, ma ona swoje wady i zalety, szeroko znane, i od zawsze (choć sam miałem z nią niewielką styczność) twierdzę, że niewłaściwe byłoby poleganie wyłącznie na niej, natomiast warto ją stosować jako jedną z wielu. (Sam też mówiłem w odcinku o tym, że dobre skutki przynosi nauka tego samego w pewnych odstępstwach czasowych i różnych formach.) 
 
@Blacha, nie widzę nowych merytorycznych argumentów, ani odniesienia do argumentów podanych przeze mnie w audycji, więc tylko się zapytam: polemizujesz z metodą Callana, czy z nauką czytania niepoprzedzoną nauką liter, przyporządkowanych im głosek i literowania, tak właściwie? 
 
@Verde, to prawda, metoda jest szczególnie skuteczna w Polsce, przez kontrast wobec nauki szkolnej, a także w wojsku, na którego potrzeby została opracowana przez Robina Callana w 1960. A odcinek zawierał rady praktyczne, jednak fakt, że (jak to często czynię), bardziej się skoncentrowałem na możliwie kompletnym zarysowaniu strony teoretycznej, czyli daniu pewnych podstaw, po których raczej nie będzie się głosić w danym temacie bredni, a gdy ktoś z nimi wyskoczy, łatwo je zdemaskować. Potrzeba teraz typowego praktycznego poradnika? Co uważają pozostali? Może się podejmę.

Jacek_vel_Blacha 2016-11-29

@ByteEater 
 
Ja już zasadniczo wyłożyłem swoje argumenty to powyżej co napisałem miało jedynie służyć za podkładkę. 
Napisałeś tak:  
"polemizujesz z metodą Callana, czy z nauką czytania niepoprzedzoną nauką liter, przyporządkowanych im głosek i literowania, tak właściwie? "  
 
Polemizuje z jednym i z drugim a konkretniej z stosowaniem metody Callana u dzieci co wiem ,ze nie należy do dobrych praktyk a jeszcze bardziej mnie oburza ta następna kwestia jaka wskazałeś w swoim pytaniu. Uznałeś problem jaki wtedy wskazałem za w zasadzie nie były , trochę jak Ty powiedziałbyś Bóg jest i czuwa a ja bym Ci odpowiedział pokaż mi go i zaraz potem dodał gdzie on jest przecież go nie widzę.Dokładnie tak samo bym Cię przyciał...Na bardzo wczesnym etapie nauczania chciałbyś nowoczesnymi metodami zastapić podstawy , fundamenty tego na czym każdy z nas uczuł się języka lub do nauki podstaw równorzędnie dołożyć naukę czegoś co już znajduje się kilka leveli wyżej jeśli chodzi o nauczanie ( nie tylko języków ). Jeszcze finalnie wymowa Twojej odpowiedzi jest taka jakbyś arbitralnie uznał temat za zamknięty i było lekko zdziwiony czego jeszcze ten Blacha chce. Zobacz nawet Verde88 ma watpliwości .... Daj mi coś co ostatecznie "naprostuje mi zwoje mózgowe" bo inaczej będe zmuszony sciagnać tu wiecej osób np: posługujacych się angielskim na codzien i ilość oponentów zwiększy Ci się kilkukrotnie. To nie groźba tylko poczucie jakiejś dziwnej wzgardy - gdyż nie jedna dyskusja już z Toba przegrałem więc jakby trochę załozyłeś ,że i teraz szybko przegram.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2016-11-29

Czytałem o zastosowaniach metody Callana u różnych grup, w tym u dzieci. Wiadomo, trzeba dostosowywać. No i, co podkreślę, najlepiej ją stosować jako urozmaicenie, a nie jako jedyną, czy nawet podstawową (z wyjątkiem pewnych szczególnych żołnierzy, jak bezpośrednie, krótkie przygotowanie żołnierzy przed wysyłką na obce terytorium). Ale nie na niej się tu mamy koncentrować, tak myślę. 
 
Słowa to nie jest coś o kilka leveli wyżej, bo zauważ, że i tak je trzeba znać, żeby używać języka. Nawet dokładna znajomość wszystkich liter alfabetu nie pozwala jeszcze czytać, pisać, mówić, rozumieć. Co do języka obcego, nawet pisanego innym pismem alfabetycznym (np. cyrylicą), zauważ, że uczymy słów, zdań, mówienia, a równolegle liter, z których dopiero po pewnym czasie mamy jakiś znaczny pożytek, a ze słów od razu. Są też pisma niealfabetyczne, i ludzie się ich uczą, jako dzieci, będąc np. Chińczykami. I rodzimi użytkownicy, i uczący się języków obcych, uczą się też języków (kiedyś wszystkie takie były), które nie tylko nie mają alfabetów, ale nawet w ogóle formy pisanej. No, odnieś się do tych rzeczy (większość z nich już powiedziałem na antenie), jeśli jeszcze pozostajesz nieprzekonany.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:

Internet przyszłości (6) - 4 miesiące temu


Jak przeżyć wyjście za potrzebą (1) - 5 miesięcy temu

Hakerskie opowieści - 6 miesięcy temu

Droga do bankructwa (2) - 7 miesięcy temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 10 miesięcy temu

DevOps: oswajanie Dockera - 11 miesięcy temu

Więcej audycji...
Co pokona Bitcoina? (1) - 11 miesięcy temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - ponad rok temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - ponad rok temu


Ile tak naprawdę nóg ma stonoga? (3) - ponad rok temu

Naga półprawda (3) - ponad rok temuCzy szczepionki wywołują autyzm? (12) - ponad rok temuOdcinek wielobarwny (4) - ponad rok temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - ponad rok temuCzym otruć prezydenta? (4) - ponad rok temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - ponad rok temu

Jak oni programują (11) - ponad rok temu

Lightning Network – Bitcoin 2.0? (2) - ponad rok temu

Czy koty są okrutne? (6) - ponad rok temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 2 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 3 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 3 lata temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 3 lata temuSzachy kontra go (10) - 3 lata temuZagadkowy odcinek (4) - 3 lata temu


Co to jest biohacking? (8) - 4 lata temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 4 lata temu

Epicentrum wolności (4) - 4 lata temu

Śmierć Windows XP (7) - 5 lata temu


ARM vs x86 (5) - 5 lata temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 5 lata temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 5 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 5 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 5 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 5 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 5 lat temuMagia gier (2) - 5 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 5 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 6 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 6 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 6 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 6 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 6 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 7 lat temuUMPC (1) - 7 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 7 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 7 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 7 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 7 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 7 lat temu
Własne media center - 7 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 7 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 7 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 7 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 7 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 7 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 8 lat temu
UMPC i tablety (8) - 8 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 8 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 8 lat temuAudycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00
Pigularz - - 30.00
Ćwok - a teraz do roboty - - 50.00
Wudz po raz n - - 50.00
Grzech - - 40.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt