Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Dziś
20:00
Firma na emigracji
Jutro
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
5 dni temu
Magiczne szable i tarcze
Czyli jak urzędnicy zapewniają nam lepsze życie. Zakaz handlu bez zmian. Walka z samochodami. Konkurencja Steam. Pomyślny finał afery o żarówkę. Zbilansowany budżet Słowacji. Legalny hazard.
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Flipy w nieruchomościach -Agata Kopiejczyk |#448
Agata Kopiejczyk. Ukończyła studia geodezyjne jednak Praca geodety nie przyniosła jej satysfakcji. następnie pracowała jako pośredniczka sprzedaży nieruchomości. Postanowiła skończyć...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Firma na emigracji 2016-12-16

Niemiecka szkoła

Nadający: Maciej Bienert

i moje z nią doświadczenia.

KOMENTARZE

Anglistka 2016-12-17

Panie Macieju,  
ja rowniez mieszkam w Niemczech. Jeśli chcemy przedstawić system szkolny, co zaczniemy od tego, ze pomiędzy landami mogą być różnice np. W ilości godzin, przedmiotach itp. 
 
1. Szkoła podstawowa trwa 4 lata i w zależności jak wg rodzica dzieci sobie radzą (bo nie decydują o tym nauczyciele, mogą tylko sugerować) następna szkoła może być Gimnazjum czyli odpowiednik gimnazjum i liceum po którym jest matura, ewentualnie matura można zrobić po Gesamtschule, trwa to jednak dłużej. Jest jeszcze Realschule, po której ma się Realschuleabschluss. Ostatnia szkoła o (najgorszej opini, najniższym poziomie) jest Hauptschule, po której można uczyć się zawodu.  
2. Ja bylam nauczycielem, pracowałam 10 lat w Polsce i podejście do obowiązku szkolnego uważam za słuszne. Podobnie jest tez w USA. Nie rozumię Pana oburzenia,ze dziecka nie można ot tak sobie zabrać do Polski, na wakacje etc. Czy wyobraża sobie Pan swojego pracownika, który chce urlopu bez złożenia podania, powiadomienia Pana? Albo melduje się chory i nie przynosi po 3 dniach L4? Pamietam dzieci w Pl, które nie pojawiały się w szkole, wagarowały, po czym przynosiły usprawiedliwienie od rodziców i miały w nosie kolegów, którzy sumiennie chodzili na zajęcia.  
Oczywiście matki wagarowiczów na koniec roku miały pretensje, ze 'szkoła nie nauczyła, są kiepskie oceny, inni uczniowie nie dawali zeszytow'. 
Pochodzę z Wielkopolski...gdyby mój pradziadek miał takie podejście do obowiązków czy prawa, to powstanie w 1918 roku nigdy by sie nie udało. 
3. Faktycznie poziom testów PISA spada w De, nauczyciele akademiccy skarżą się, ze poziom matur jest zbyt niski. W Polsce jest lepiej, ale biorąmc pod uwagę jak demoluje się nasz system edukacji kolejna reforma (mam krytyczne zdanie o wszystkich ministrach od lat 90tych), będziemy szli droga Niemiec.  
Kiedyś studia w Polsce były dla nielicznych, podobnie było z maturą. Obecnie jest to standard, upatrywano bowiem w dyplomie lepszej szansy na rynku pracy. Efektem jest powstanie tzw. Szkół gotowania na gazie, gdzie papier dostaje się właściwie za płacenie czesnego. 
 
W Niemczech kiedyś rodzice mieli mało do powiedzenia, to nauczyciel opiniował czy dziecko pójdzie do Gimnazjum czy Realshule, do normalnej podstawówki czy Sonderschule.  
 
4. A propos Sonderschule, nie ma już typowych szkół specjalnych, promuje się nie integracje osób niepełnosprawnych ze zdrowymi, ale inkuzje. Wszyscy maja równe szanse, nie ma stygmatyzacji. No i proszę sobie wyobrazić, ze ja walczyłam, aby moje dziecko poszło nie do zwykłej szkoły ( w ramach inkluzji), ale do Sprachförderschule, bo potrzebuje pracy z logopeda i małych klas. 
To odwrócenie sytuacji z Polski (pracowałam w podstawówce z oddziałami integracyjnymi), gdzie trzeba naprawdę powalczyć by maluch z problemem nie był po lini najmniejszego oporu skierowany do szkoły specjalnej. 
 
5. Co mi się podoba (a ja mieszkam w NRW, land nie jest bogaty), to ilość zajęć pozalekcyjnych w szkołach czy dostęp do Sportverein za bardzo niska roczna opłatą. Od przedszkola zachęca się dzieciaki do pływania, gry w piłkę czy karate nie wydając na to fortuny. 
 
6. Czego kompletnie nie można do Polski przyrównać, to pomocy rodzicom, gdy dzieci są chore czy niepełnosprawne lub poprostu maja dysfunkcje. Sama to przerobiłam...lekarze maja Leitlininien, gdy maluch jąka się, ma kłopoty z koncentracja, ADHD itp. to pomoc idzie jak po sznurku. Fakt, trzeba powypełniać setki papierów, ale jest SPZ, które wszystko koordynuje. 
 
7. Strasznie długi post napisałam. Jako posumowanie powiem,ze poznałam kilka rodzin, które niedawno przyjechały do Niemiec, na początku pomstowały na system, po kilku miesiącach zmieniły zdanie. Polacy i Niemcy maja inna mentalność, lecz podejście "Ordnung muss sein"daje jakieś poczucie stabilności. 
 
Pozdrawiam

maciej bienert 2016-12-18

Dziękuję za komentarz, przeczytałem z uwagą. Również jestem nauczycielem z zawodu, od ponad 15lat wychowawcą. 
Zawiera on tezy z którymi bym polemizował np. brak szkół specjalnych lub porównaniem ucznia (np. dziecka 6lat wtrąconego w system szkolny bez jego woli) i jego obowiązków do osoby dorosłej pracującej dobrowolnie na etacie.  
 
Zapraszam jako gościa do audycji oraz proponuję kontakt tel.

Rafał Kamiński 2016-12-20

kurde, jaki faszyzm

Jaroslaw 2016-12-24

Szkola niemiecka kojarzy mi sie ze Szkola Officerow, zideologizowana instytucja ksztalcaca charaktery i przyszle kadry armii. Podam przyklad: II Wojna Sw wybuchla w 1938 i zaczela sie od aneksji Czech.. Polska to dziki kraj .. 
W szkole generalnie, niemieckiej, polskiej czy innej nie warto uczyc sie nauk humanistycznych, bo sa przeklamane, jedynie bezpieczne sa nauki scisle. Prawda? 
W Finlandii dzieciaki maja duzo zajec w terenie. Jak przetrwac w lesie. W Australii obowiazkowe plywanie. W Polsce religia. W Niemczech ???

thomaschek 2016-12-28

W Niemczech jest również obowiązkowe pływanie w szkole w ramach w-f, a w zależności od miasta jest inny sport, np. w Dortmundzie są łyżwy, bo jest tu spore kryte lodowisko.  
Do tego kładzie się nacisk na języki: angielski, francuski, hiszpański. W zachodnich Niemczech praktycznie wszyscy dość komunikatywnie mówią po angielsku po ukończeniu szkoły, masowe posyłanie na dodatkowe lekcje jest rzadkie. 
 
Co jest ważne, to zarówno w De, jak i w Austrii kładzie się nacisk na wykształcenie zawodowe. W Polsce bycie tylko po zawodówce stanowiło odium, tutaj inaczej się na to patrzy.  
Dobry fachowiec jest szanowany, do tego dochodzi fakt posiadania przemysłu na wysokim poziomie ( nie tylko samochodowy czy hutniczy, ale i precyzyjny, robotyka, dziedziny związanie z informatyką czy telekomunikacją). 
 
Zauważcie, ze Niemcy zawsze mieli dobrych naukowców, najlepsze książki do biologi, chemii czy medyczne do 2.wojny praktycznie były pisane tylko przez Niemców. Po wojnie to USA zaczęło dominować, ale zauważcie, ze wcześniej przeprowadzili operację Paper clip. Niemcy są obecnie najliczniejszą emigracją w Ameryce i raczej nie jest to przypadek.

Dodaj komentarz...

Maciej Bienert

Maciej Bienert - Dumny ojciec i szczęśliwy mąż, a poza tym pedagog z 11. letnim stażem. Zajmuje się zwykle wieloma rzeczami na raz. Od 3 lat mieszka w Niemczech w raz z rodziną.

Kiedyś urzędnik. Od 11 lat przedsiębiorca wolnorynkowiec, prowadzący działalność z sukcesami i nierzadko porażkami. 35 lat życia nauczyło go, że warto się uczyć i ciężko pracować, ale przede wszystkim być wiernym wartościom i ideom, które wyznaje.

W wieku 31 lat zrozumiał, że w życiu nie chodzi o to żeby siebie "odnaleźć" tylko siebie tworzyć. Po ukończeniu wielu szkół, kursów i uczelni, podjął się kolejnego wyzwania: prowadzenia audycji w Kontestacji.

Prowadzi wiele stron internetowych między innymi:

bienert.biz
care24.pl
deutschland-jobs.eu
fenster.bienert.biz
jazdawde.pl

o tym dlaczego warto emigrować i jak żyje się polakom za granicą.

Inne audycje tego autora:

Spór o kler (5) - 7 tygodni temu

Powrót po 9 latach (3) - 4 miesiące temu

Polowanie na dzieci w Niemczech (2) - 5 miesiące temu


Czy Niemcy nigdy nie upadną? - 6 miesięcy temuWięcej audycji...
Konflikt Polska - Izrael (1) - 11 miesięcy temu

Tak żyją imigranci w Niemczech (2) - 11 miesięcy temu


Ubóstwo w Niemczech - ponad rok temu


Protest lekarzy i służba zdrowia (4) - ponad rok temu
Historia pewnego uchodźcy - ponad rok temuO przetargach - ponad rok temu

Idę na studia (2) - ponad rok temuPlany na 2017 (1) - ponad rok temu

Niemiecka szkoła (5) - ponad rok temu

Pozytywne efekty 500+ (4) - 2 lata temu
Przemoc, mobbing i nękanie (2) - 2 lata temuEmerytury w Niemczech (2) - 2 lata temu


Wakacyjny nastrój (2) - 2 lata temu

Terror w Monachium - 2 lata temu

Jakie są dzisiejsze Niemcy? (1) - 2 lata temu

Terror w Monachium - 2 lata temu


Audycja niedokończona - 2 lata temu

Co łączy wp.pl i Zyklon B (1) - 3 lata temu
Niemcy państwem bezprawia? (3) - 3 lata temu
Polskie materace dla Niemców (7) - 3 lata temuKochajmy się wszyscy! (1) - 3 lata temu


Maćkowa codzienność - 3 lata temu

Maciek ma problemy... (1) - 3 lata temu


Komentarz Maćka... (1) - 3 lata temu

O problemach z firmą Drutex... (10) - 3 lata temu
Wybory... na emigracji? - 3 lata temu

Problemy w branży budowlanej? (2) - 3 lata temu


Kto jest lepszym "Polakiem"? (2) - 3 lata temu


Nasza nowa siedziba (5) - 3 lata temuJakich klientów unikać? (2) - 3 lata temu


Wspomnień czas (1) - 4 lata temuCo tu produkować? (4) - 4 lata temu
50 tys. VAT Maćka (1) - 4 lata temu

Okna z Polski (1) - 4 lata temu

Przewaga LTD nad GmbH - 4 lata temu


Dokąd emigrowałby Maciek? (1) - 4 lata temu

Fitblogerka w Kontestacji (1) - 4 lata temuWizytuję targi BAU2015 - 4 lata temuNiemiecka indoktrynacja (2) - 4 lata temu


O budownictwie w Niemczech (4) - 4 lata temuBytowska policja w akcji (3) - 4 lata temu

Maciej o nazizmie - 4 lata temu

Policja bytowska w akcji (1) - 4 lata temu


Socjal w Niemczech (16) - 4 lata temu

A co, jak przyjdzie kryzys? (1) - 4 lata temu

Maciej nie lubi Mercedesów! (1) - 4 lata temu


Niemcy moich marzeń (5) - 5 lata temu

Czy Austria to lepsze Niemcy? (5) - 5 lata temu

Niemcy o Polakach... (7) - 5 lata temu

Policjantka lubi gaz - 5 lata temu

Delegacja to nie emigracja (3) - 5 lat temuDrutexomania (3) - 5 lat temu
Mała firma, a cieszy - 5 lat temu
MLM i inne tematy (10) - 5 lat temu
Czy czeka nas drugi Hitler? (2) - 5 lat temu


Rozmowy o emigracji c.d. (1) - 5 lat temuRozmowy o emigracji - 5 lat temu


Zostanę miliarderem! (9) - 5 lat temu

O walucie Euro - 6 lat temu

Okna i nie tylko... (5) - 6 lat temu


Polska: pierwsze wrażenie (41) - 6 lat temu

Rozbijemy układ! (7) - 6 lat temu

Za Odrą zapłacisz bykowe (1) - 6 lat temu


Układ zamkniętych okien (5) - 6 lat temu


Nie otwierajcie firm w Polsce (25) - 6 lat temu


Odwiedziny z Lichtensteinu (4) - 6 lat temu

Czy warto kupić dom w Anglii? (14) - 6 lat temu


Ciemne strony emigracji (7) - 6 lat temuO interesie Maćka (3) - 6 lat temuWybuchowy Klient (1) - 6 lat temuMaciej ujawnia swój sekret (19) - 6 lat temu


Dziś o życiu w Norwegii (15) - 6 lat temu

Gdzie tanio tankować... (19) - 6 lat temu


Wywiad z Marią i Tomkiem (11) - 6 lat temu


Pierwsza reklamacja (1) - 6 lat temu


Figielka o pracy w UK (9) - 6 lat temu


Polaku uśmiechaj się (11) - 6 lat temu

Wywiad z raperem Junior ER (16) - 6 lat temu
Samochód dojechał - 6 lat temu


Jak działa gospodarka? (5) - 6 lat temu

Pytania do emigrantów (10) - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

e-Candy - - 15.00
Rzecznik Praw Obywatelskich - - 30.00
Przelew SMS - - 30.00
Jak wysłać faks do Niemiec - - 30.00
Tłumacz z Krakowa - - 40.00
Twój klucz do zrozumienia - - 40.00
Kropla Natury - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt