Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Jutro
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
Magiczne szable i tarcze
Czyli jak urzędnicy zapewniają nam lepsze życie. Zakaz handlu bez zmian. Walka z samochodami. Konkurencja Steam. Pomyślny finał afery o żarówkę. Zbilansowany budżet Słowacji. Legalny hazard.
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Flipy w nieruchomościach -Agata Kopiejczyk |#448
Agata Kopiejczyk. Ukończyła studia geodezyjne jednak Praca geodety nie przyniosła jej satysfakcji. następnie pracowała jako pośredniczka sprzedaży nieruchomości. Postanowiła skończyć...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2016-12-28

Jak oni programują

Nadający: Krzysztof Maczyński

O tym, że pieczywo powszednie programistów występuje w różnych rodzajach

KOMENTARZE

Edon 2016-12-28

To, że ktoś ma klientów z polecenia to nie znaczy, że nie może mieć ich dodatkowo ze strony internetowej albo przynajmniej z darmowego fanpage'a na facebooku.

Faraday007 2016-12-29

@ByteEater 
Ostatnio miałem okazje dostać się na konferencję Poświęconą Javascript. Jeden z prelegentów promował coś zwanego React Native. Opowiadał o tym że można pisać aplikacje mobilne na androida i IOS w Javascipt. Ma to ograniczenia i zasadniczo można je obchodzić. 
 
Czy to jest coś co wejdzie w do użytku czy jakaś fanaberia?

JavaDevMatt 2016-12-30

Fajna audycja :) prawie całą przesłuchałem w samochodzie. Z częścią opinii się nie do końca zgodzę np. z tym, że php tak bardzo straci na popularności, ale też trudno przewidzieć przyszłość. Pozdrawiam i dziękuję za audycję.

Grzegorz 2016-12-30

@Faraday ja ostatnio korzystam z NativeScript (praktycznie to samo co react ale od innej firmy). Różni się od wspominanej Cordovy tym, że zamiast aplikacji htmlowej w WebView mamy maszynę JS i natywne kontrolki Android/iOS. Z możliwością pisania własnych. 
 
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jak chcesz pisać wspólny kod, albo masz mały zespół i nie przeskadza narzut na prędkość i wielkość apki to warto.

Tomasz Primke 2016-12-31

@2 
Zanim ByteEater wyciągnie szklaną kulę i spojrzy w przyszłość, wtrącę moje dwa grosze ;-) 
 
Technologie wchodzą do użytku wówczas, gdy: 
1) rozwiązują konkretne problemy 
2a) są wykorzystywane przez duże korporacje 
2b) albo przez duuużą społeczność mniejszych firm i programistów 
 
Osobiście React Native jeszcze się nie przyglądałem (nie moja bajka, przynajmniej na dziś). Warto się natomiast zastanowić, dlaczego w ogóle coś takiego powstało. Powód był jeden: potrzeba robienia aplikacji mobilnych, przez programistów znających React-a. 
 
Spójrzmy: angularowcy mają... (coś tam mają, nie chce mi się teraz nazwy tego ustrojstwa szukać). No to reactowcy teraz będą mieli React Native. Czyli jak ktoś wybrał React-a, to będzie mógł spokojnie w tym robić apki mobilne. 
 
Pytanie o przyszłość postawiłbym inaczej: czy apki mobilne nie wyjdą z mody? Bo to od tego będzie zależało, czy takie technologie przetrwają, czy nie. 
 
@4 
Z tym "wspólnym kodem" to bym nie przesadzał, ani nie robił sobie wielkich nadziei. To nie pierwszy raz w historii informatyki, kiedy jest o tym mowa.

Tomasz Primke 2016-12-31

Odsłuchałem audycję. Tematyka z jednej strony poważna (ByteEater opowiada o technologiach), z drugiej strony te przepowiadanie przyszłości... 
 
Rad bym dowiedzieć się, na jakiej podstawie ByteEater przewiduje, że Node.js zastąpi PHP. 
 
Oczywiście rozumiem, że można PHP nie lubić (sam też nie lubię), że można uważać Node.js za lepszą technologię (osobiście też tak uważam), ale dlaczego ludzie mieliby porzucić technologię, w której: 
a) dostępna jest masa DZIAŁAJĄCEGO kodu, 
b) dostępnych jest wielu programistów, 
c) jest wciąż rozwijana? 
 
Nawet Cobol (również wspomniany w audycji) nie wyszedł zupełnie z użytku, choć warunek (b) bynajmniej spełniony nie jest, a i rozwój zapewne nie jest tak prężny, jak w przypadku PHP. 
 
Moje zdanie jest takie, że dopóki wielu ludzi będzie miało biznes w tym, żeby PHP żył, to PHP żyć nie przestanie. Choćby nie wiadomo jak fajne inne technologie się pojawiały. Tak było w przeszłości, tak jest teraz, więc w przyszłości pewnie też tak będzie.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-01-01

@Edon, to oczywiście prawda, jednak jeśli się ma co najmniej taki strumień klientów z polecenia, jaki się jest w stanie obsłużyć, to aktywne rozglądanie się a innymi niosłoby zbyt duży koszt alternatywy. (Mona, rzecz jasna, myśleć o ekspansji. Ale to perspektywa na innym poziomie, strategiczna i czasowa, nie unieważnia więc od razu tego, co powiedziałem.) A fp nie wiem, czy mają. 
 
O React Native słusznie napisali Grzegorz i Tomasz Primke. Co dodam: 
• Odpowiednik React Native wykorzystujący Angulara nazywa się Ionic. 
• NativeScript nie zawiera żadnego z tych zrębów, pisząc w nim, można wykorzystywać Reacta bądź Angulara, ale nie trzeba. 
• React jest bardziej funkcyjny, nowocześniejszy od Angulara, i szybko dorównał mu, gdy chodzi o klasę popularności (najwyższą). 
• Wybitnym znawcą Reacta, jego popularyzatorem i autorem książki o nim jest Kamil 'przeor' Przeorski ( github.com ), związany z nami, uczestnik paru KontestCampów. 
• Tomasz ma oczywiście rację, że idea przenośnego kodu (czy to źródłowego, czy wynikowego) jest nienowa (choćby wymyślony przez Suna slogan reklamowy Javy WORA („Write once, run anywhere”)), jednak nie podzielam jego sceptycyzmu. Zaczynaliśmy od kompletnie odmiennych sposobów programowania każdego typu komputerów. Potem przyszedł Algol, pierwszy język, w którym, jak sama nazwa wskazuje, programy miały wyrażać algorytmy, a nie odzwierciedlać architekturę maszyny. Od tego czasu, ogólnie rzecz biorąc, poczyniliśmy wiele kolejnych postępów w tym zakresie. Dlatego też prawie w ogóle nie przyjął się WAP, o którym mówiłem. Pomimo odmienności urządzeń i uwarunkowań, twórcy stron i aplikacji chcieli używać tego samego (ewentualnie podzbioru, czy jakichś dialektów języków), co już znają i działa na pecetach. Dlatego też powstała Cordova (i inne podobne projekty implementujące warstwę abstrakcji nad poszczególnymi platformami mobilnymi) oraz Device APIs Working Group (obecnie Device and Sensors Working Group) w Konsorcjum www. Chłopaki z Microsoftu byli natomiast o tyle sprytniejsi, że pomyśleli też o drugiej stronie, czyli stworzyli coś (.NET), co nie tylko może na różnych platformach działać, ale też być w naturalny (no, przynajmniej bardziej niż JVM) sposób konsumowane z wielu języków (a po dodaniu DLR z jeszcze więcej). 
• Nie widzę powodu, żeby aplikacje mobilne miały w przewidywalnej przyszłości wyjść z mody. Bo czego zamiast tego ludzie będą używać na urządzeniach mobilnych? Oczywiście, że możliwa, a nawet prawdopodobna, i już się dziejąca, jest pewna unifikacja, czyli np. aplikacje Webowe chodzące i na desktopie, i smartfonie, czy też Moonlight lub coś podobnego. Ale jednak, przynajmniej gdy chodzi o niektóre komponenty, aplikacje mobilne mają swoją specyfikę, co wymaga (przynajmniej w zakresie bibliotek, a także pewnych stylów i metod programowania) specjalizacji pod nie technologii. Np. jedna kwestia to małe ekrany, bycie w ruchu, brak klawiatury, obecność aparatu. Inna to rozmaitość otaczającego środowiska, jasność i ciemność, przyśpieszenia, GPS, inne urządzenia (być może np. należące do znajomych) w pobliżu, albo pokemony. 
 
O zmierzchu PHP poczyniłem tym razem tylko wzmiankę, a to dlatego, że już rozwijałem tę myśl we wcześniejszych odcinkach. Przypomnę część (po resztę odsyłam do archiwum): widzę dla PHP takie miejsce, jakie obecnie zajmuje COBOL. Dużo jest w tym napisane, więc popyt na programistów będzie, ale raczej kustoszy, tudzież przepisywaczy do czegoś innego. Wiele nowego w tym nie będzie powstawać, sam język też niewiele da temu, kto się go nauczy, z wyjątkiem oczywiście umiejętności pisania w nim i rozumienia tego, co jest już napisane. (Podobnie miałem dodać, gdy Potrzeba wspomniał o COBOL-u, ale mi umknęło, że bardzo dużo się obecnie płaci programistom C++ (głównie starszym), którzy znają MFC (Microsoft Foundation Classes – zestaw bibliotek obiektowych rozwijany, a następnie porzucony na rzecz .NET przez Microsoft).) A na przepowiednie sobie tak śmiało pozwalam, bo przez ostatnich 20 lat doszedłem do wniosku, że jestem w tym niezły :-D.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-01-06

Właśnie na profilu FB Damiana Wielochy poleciłem w komentarzu tekst, o którym mówiłem w tym odcinku, więc przypominało mi się, żeby tu podlinkować, i tym bardziej poczułem, że powinienem: https://www.info.ucl.ac.be

Damian 2017-02-25

Ciekawa audycja.Pole do popisu na przyszłe też jest spore.Myślę że może jakiś np opis poszczególnych stanowisk pracy wraz z hierarchią w firmie mogłby być tematem którejś z niej.Dzięki

Damian 2017-02-25

@Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater Może wywiad krótki z kimś z HR od IT udałoby ci się przeprowadzić?Znam jedną osobę może udałoby mi się ją namówić.Daj znać na email.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-02-27

Damian, dzięki za opinię i sugestie. Po pierwszym komentarzu ie byłem jeszcze przekonany, brakowało mi zestawu ciekawych pytań (jeśli jednak masz jakieś, to chętnie przygarnę :-)), ale drugi już to bardziej ukierunkował. W sumie nawet myślałem, żeby kiedyś odcinek o rekrutacji informatyków zrobić. (Był już taki, ale w specyficznym ujęciu: www.kontestacja.com Odezwę się e-mailem w sprawie potencjalnego gościa.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:

Internet przyszłości (8) - 5 miesiące temu


Jak przeżyć wyjście za potrzebą (1) - 6 miesięcy temu

Hakerskie opowieści - 7 miesięcy temu

Droga do bankructwa (2) - 8 miesięcy temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 11 miesięcy temu

DevOps: oswajanie Dockera - ponad rok temu

Więcej audycji...
Co pokona Bitcoina? (1) - ponad rok temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - ponad rok temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - ponad rok temu


Ile tak naprawdę nóg ma stonoga? (3) - ponad rok temu

Naga półprawda (3) - ponad rok temuCzy szczepionki wywołują autyzm? (12) - ponad rok temuOdcinek wielobarwny (4) - ponad rok temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - ponad rok temuCzym otruć prezydenta? (4) - ponad rok temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - ponad rok temu

Jak oni programują (11) - ponad rok temu

Lightning Network – Bitcoin 2.0? (2) - ponad rok temu

Czy koty są okrutne? (6) - 2 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 2 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 3 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 3 lata temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 3 lata temuSzachy kontra go (10) - 3 lata temuZagadkowy odcinek (4) - 3 lata temu


Co to jest biohacking? (8) - 4 lata temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 4 lata temu

Epicentrum wolności (4) - 4 lata temu

Śmierć Windows XP (7) - 5 lata temu


ARM vs x86 (5) - 5 lata temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 5 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 5 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 5 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 5 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 5 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 5 lat temuMagia gier (2) - 6 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 6 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 6 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 6 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 6 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 6 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 6 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 7 lat temuUMPC (1) - 7 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 7 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 7 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 7 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 7 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 7 lat temu
Własne media center - 7 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 7 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 7 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 7 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 8 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 8 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 8 lat temu
UMPC i tablety (8) - 8 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 8 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 9 lat temuAudycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temu

Audycja Mobilnych - 9 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00
Pigularz - - 30.00
Ćwok - a teraz do roboty - - 50.00
Wudz po raz n - - 50.00
Grzech - - 40.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt