Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Oddaję 500+ Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
20:00
Firma na emigracji
Jutro
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza (8)
4 dni temu
Czy Janek oddałby 500 plus?
Przekazywanie zasiłku na cele charytatywne. Złoto. Loty Kuchcińskiego i limuzyny rządowe. Niszczenie kapitalizmu. Czy gry, portale społecznościowe i Internet powodują wyobcowanie młodych...
Wydanie Główne (1)
5 dni temu
YT wciąż jest najlepszy?
Czy da się z niego zrezygnować? Dlaczego nie ma dobrej alternatywy? O monoplach medialnych i sposobach finansowania treści. Licencja na żebranie. Ministrowie zapomnieli o Caritas. Polska...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Zrozumieć Nieruchomości 2018-02-04

Domy i budownictwo pasywne - Kamil Lesiuk

Nadający: Damian Kleczewski

Wywiad z Kamilem Lesiukiem o budownictwie pasywnym z punktu widzenia opłacalności, przyszłości i realiów w Polsce

KOMENTARZE

bartek 2018-02-05

Jeszcze lepszą opcją z domów pasywnych które są o niebo lepsze dla zdrowia są domy z "księżycowego drewna". Lecz to jest kosztowna sprawa :( polecam zagłębić temat

Damian Kleczewski 2018-02-05

@bartku, temat jest mi znany ale realnie nie ma z kim zrobić wywiadu o tej technologii bo będzie to egzotyczna wiedza. Są ludzie, którzy uczestniczyli w procesie budowy technologią Holz100 Erwina Thomy ale nie sa to osoby które moga temat przerobić na polskim rynku. Sam dla siebie też chciałem taki dom stawiać ale cena jest 3x wyższa od wysokiej jakości domu energooszczędnego i odpuściłem. Nie ma choćby jednej realizacji w Poslce. Miały być i ich kalkulacja przerosła inwestorów. Sam transport drewna księżycowego z Austrii (wyłaczny producent z certyfikatem) to koszty rzędu kilkunastu tys. euro. Sa to bardzo ładne, ekonomiczne i zdrowe domy ale na terenie Niemiec i Austrii w zasięgu 200-300km od miejsca ścinek drzew. Polecam książkę "Na długi czas" która jako jedyna kompleksowo tłumaczy o co w tym chodzi i daje wiele odpowiedzi na tajemnicze zagadninia drewna księżycowego. Na tą chwilę z punktu widzeania realnych działań inwestycyjnych jest to bardziej ciekawostka niż opcja do budowy w Polsce. Alternatywą są domy szkieletowe drewniane z odpowiednimi systemami i wykonaniem w zgodzie z naturą bez kleju i innych szkodliwych łączeń jakie wystepują w budownictwie tradycyjnym. Może o tym nagram kiedyś specjalny odcinek :)

Artur 2018-02-06

Na wiosnę zeszłego roku byłem na targach budownictwa domów drewnianych, były dwie firmy oferujące domy w technologii Thoma Holz. Dostałem wycenę domu 110 m2, ceny bardzo wysokie, w naszym regionie nie mające uzasadnienia. W maju zeszłego roku nie było u nas realizacji. Alternatywa o której piszesz Damian wymagałaby jeszcze pozyskania materiału w odpowiednim czasie :) Pytanie czy w Polsce można dostać drewno ścięte i przygotowane według tradycyjnej receptury. 
Jestem zainteresowany tematem, zachęcam do nagrania audycji :)

Piotr Niewiadomski 2018-02-06

@Kamilu: Bardzo fajny temat. Sam zacząłem patrzeć na różne projekty i googlowac pasywne domy. Mógłbyś rozwinąć temat paneli słonecznych i jak to wygląda prawnie. Czy w Polsce są dostępne już np. dachówki Tesli bądź czy można ze zwykłych paneli gromadzić energie w akumulatorach albo Tesli czy Webasto i wykorzystywać ja do własnego zakresu, czy jednak jest to nadal przymus i trzeba energie odsprzedać. Podsumowując kilka pytań: 
1. Czy są dostępne w PL dachówki Tesli i czy uważasz ze ma sens ich zastosowania lub czy lepiej zainwestować w panele słoneczne – korzyść vs. Koszt takich dachówek/paneli jaki i dachówki Tesli vs. panele? 
2. Czy używałeś przy jakiś projektach dachówki Tesli i jeśli tak to jakie wrażenia? 
3. Czy w każdym przypadku trzeba odsprzedać energie do ‘państwa’ czy można w jakimś specyficznym przypadku wykorzystać energie we własnym zakresie? 
I na koniec, czy mógłbyś polecić jakieś strony z projektami domów pasywnych? Wiem ze z gustami się nie dyskutuje, ale odwiedziłem kilkanaście stron z projektami domów pasywnych i szczerze mówiąc, po obejrzeniu przynajmniej z 60+ projektów nic mi się nie podobało (a to dziwny wygląd a to dziwny układ wewnątrz). 
P.S. Dzięki Damian za audycję – bardzo fajny temat poruszyłeś. 
Pozdrawiam 
Piotr.

Damian Kleczewski 2018-02-06

@Piotr Niewiadomski, dzięki za komentarz i rozbudowę tematu o kolejne pytania :) moge tylko dodać od siebie do Twoich pytań, że z tego co wiem to Tesla ograniczyła swój wyrób wyłącznie do terytorium USA ale może coś się zmieniło w tym zakresie. Nawet jeśli to poderzewam, że kosztsprowadzenia, ewentualne cło, zabiłoby ceną niejednego inwestora :) poczekamy co Kamil odpisze:)

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Bartku, temat drewna księżycowego jest naprawdę super, jednak tak jak napisał @Damian z punktu widzenia inwestora nie jest to optymalne rozwiązanie przynajmniej w Polsce. Tak czy inaczej w Polsce, w województwie zachodniopomorskim będzie realizowany dom w tej technologii. Jestem w kontakcie z przedstawicielami inwestora. Na razie nie mogę zdradzić szczegółów ale jak tylko budowa oficjalnie wystartuje będę o tym informował na bieżąco. @Damianie możemy też spróbować zorganizować podcast z przedstawicielami inwestora.

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr na początek przeczytaj sobie ten artukuł https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/solarne-dachowki-tesli-ruszyla-sprzedaz/zgk0nyr Generalnie jest tam napisane że koszt wykonania dachu w technologii TESLA to ok. 910 zł / m2. Dla porównania w Polsce koszt wykonania dachu w nowoczesnej płaskiej dachówce ceramicznej to ok. 150 zł / m2 + panele fotovoltaiczne. Można już składać zamówienia również do Polski. Podobno realizowane są od początku 2018 r. Osobiście nie stosowałem takich dachówek i jeszcze nie znam nikogo kto by je zastosował. Jest jeszcze jeden aspekt. Panele fotowoltaiczne produkują więcej energii (czyli sa najbardziej optymalne) jeżeli zainstalowane są od strony z największym nasłonecznieniem (od południa). Jeśli więc masz standardowy dom z dachem dwuspadowym jedna połać skierowana jest na południe druga na północ. w takiej sytuacji strona północna będzie produkowała bardzo mało energii. Wykonanie połaci dachowej w tej sytuacji w całości z dachówek TESLA będzie prezentowało się mega dobrze ale jedna połać nie będzie w ogóle optymalna kosztowo (tym bardziej za cenę 910 zł / m2). Tutaj możesz złożyć zamówienie na dachówki solarne do Polski https://www.tesla.com

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr jeżeli chodzi o Twoje 3 pytanie to aktualny stan prawny w Polsce wygląda w uproszczeniu tak że energię którą wyprodukujesz ze swoich paneli fotowoltaicznych przekazujesz do sieci i jeżeli tej energii potrzebujesz możesz ją odkupić za 20% ceny. Bardziej szczegółowo to w okresach gdy instalacja produkuje mniej energii niż zużywasz to wykorzystujesz swoją energię za darmo i dokupujesz po normalnej cenie brakującą ilośc energii. W okresach gdy instalacja prdukuje więcej energii niż jesteś w stanie zużyć (lato) przekazujesz nadmiar produkcji do sieci (jest to taki sieciowy akumulator energii). Energię którą wyprodukowałeś wporwadziłeś później do akumulatora sieciowego możesz odkupić ja jej potrzebujesz za 20% ceny. Czyli instalacja musi być w bardzo dobry sposób zaprojektowana, tak aby nie produkowała zbyt dużo energii. Weźmy przykład: dla uproszczenia trochę oderwany od rzeczywistości ale powiedzmy, że zużywasz w domu 1000 kWh energii elektrycznej / rok. Jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje 1000 kWh energii / rok to tak naprawdę zapłacisz tylko za 20% tej energii. Jeżeli wyprodukujesz więcej energii energia ta trafia do sieci i będziesz mógł ja wykorzysztać tylko wtedy jeżeli będziesz miał większe zużycie. A raczej zużycie energii w domu nie będzie rosnąć w takim tempie (a raczej bedzie maleć - LED, automatyka sterowania oświetleniem itp.) Więc prosto mówiąc nie wykorzystasz nadmiaru energii. Czyli nie warto inwestować w większą powierzhnię instalacji fotowoltaicznej niż potrzebujesz. Chyba że zmienią się w Polsce przepisy albo wyposażysz swoją instalację w akumulator który skumuluje brakujące 20% energii w okresach zwiększonej produkcji i wykorzystasz ją jak będziesz potrzebował. Z tym że koszty akumulatora są tak duże że też jest to ekomonicznie nieopłacalne.

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr jeżeli chodzi o projekty domów pasywnych, to szczerze powiedziawszy nie optymalne pod względem kosztów wykonania jest kupowanie projektu gotowego. W przypadku projektów domów niskoenergetycznych raczej praktykuje się wykonywanie projektów indywidualnych. Projekt gotowy + adaptacja przez lokalnego architekta do warunków lokalnych, wrysowanie na mapę i uzyskanie pozwolenia na budowę to rząd wielkości 10-15 tys. Dom indywidualnie zaprojektowany można zrobić za 20-25 tys. Ale różnicę w cenie na pewno odrobisz na kosztach budowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych gdzie wykorzystujemy enegię pasywną od słońca i mininalizujemy straty energii. Jeżeli chodzi o pracownię projektową to współpracuję np. z midi Jak powołasz się na mnie zrobią Ci dobrą ofertę. Jak masz więcej pytań pisz na e-mail: kamil.lesiuk@budynekpasywny.pl

Jogur 2018-03-14

dobry 
 
jakies wiesci i tej inwestycji w zachodniopomorskim z Holz100?

Szymon 2019-01-14

Witam Szanownych Przedmówców. Chciałem odświeżyć temat i podpytać o konkretne kwoty związane z budową domu w technologii HOLZ100. Do tej pory nie udało mi się znaleźć nikogo, kto by uchylił chociaż rąbka tajemnicy. Na stronie justwoodit.pl podają koszt 6tys/m ale enigmatycznie napisano, że konstrukcji (czyli jak mniemam - cały budynek ze ścianami nośnymi, schodami itp) Rozważamy z małżonką budowę domu drewnianego i zbieram informacje na ten temat. Z góry dzięki

Damian Kleczewski 2019-01-14

Witaj @Szymon, nawiązując do Twojego komentarza: otóż technologia drewna księżycowego HOLZ100 jest delikatnie rzecz ujmując egzotyczna na polskim rynku. Obecnie nikt nie robi domów jednorodzinnych w powtarzalnej skali z tego drewna, nie ma dewelopera, który to robi, są incydentalne przypadki osób, które podjęły takowe próby, łączyły to drewno z inna technologią. Dlaczego tak się dzieje? Koszty. Też myślałem, że fajnie mieć dom, który sam z siebie wytworzy ciepło, jest niepalny i ma inne cudowne właściwości jednak polskie realia weryfikują takie rozwiązania. U nas praktykuje się modele domów pasywnych i wysokoenergooszczędnych. Jest coraz więcej form świadczących dobej jakości usługi w tym zakresie i moga się one pochwalić wieloma realizacjami, które warto jechać i samemu ocenić, wejść do tych domów teraz, czyli zimą i odczuć jak to jest kiedy grzeje nas podczerwień lub inne nietypowe źródło energii. Koszty HOLZ100 są horrendalne. Sam transport z Austrii (tylko tam jest ścinka i certyfikacja tego drewna) jest zbliżony do wartości zakupu surowca. Jak obliczałem stan deweloperski takiego domu ok. 130m2 to z transportem cena wychodziła ok 7-8.000zł/m2, więc sam przyznaj, że temat raczej jest nieprzystający do także dobrych rozwiązań z rodzimego rynku. Jest tak wiele dobrych opcji aby stworzyć dom pasywny w Polsce, że nie szukajmy za daleko bo przepłacimy za nietypowość, odległość materiału czy brak osób które popilotują projekt budowy. Udanych rozważań. Pozdrawiam

Juliusz Zmyślony 2019-03-13

Dobry wieczór, 
jestem z wykształcenia architektem i w mojej działalności zawodowej projektowałem budynki w rożnych technologiach. W finale sam z własnej woli zamieszkałem w budynku "historycznym" wykonanym z płazów sosnowych o średnim przekroju około 26 cm, które zostały docieplone włóknem celulozowym i zamknięte szalówką sosnową calową. 
W międzyczasie miałem "przygodę" przemieszkania jednego roku w innym historycznym budynku typowym drewnianym gdzie ściany były wykonane z drewna masywnego o przekroju średnio 15 cm (bez jakiejkolwiek dodatkowej izolacji).  
Bezwzględnie przy temperaturach ujemnych poniżej 25 st. C głównym problemem staje się szczelność przegród - temperatura rzeczywiście w sytuacji oporu dyfuzyjnego drewna nie jest nadzwyczajną przeszkodą. 
Uważam, że stan budownictwa drewnianego w Polsce i w Niemczech, Austrii, Szwajcarii różnicują głównie dwa parametry - możliwości finansowe inwestorów oraz świadomość. O ile pierwszy parametr jest bezwzględny o tyle drugi jest zdecydowanie bardziej złożony (w tym bardzo subiektywnie definiowany). 
Konkludując - jestem przekonany co do tego, że technologia wytwarzania przegród oraz kształtowania architektury i zarządzania procesem budowlanym w przypadku firmy z Austrii będzie całkowicie odmienna od standardów polskich - z tego też wynika parametr ekonomiczny inwestycji. 
Równocześnie jestem całkowicie przekonany o tym, że budynek o zbliżonych parametrach można zbudować w naszym kraju opierając się na zanikających co prawda ale wciąż obecnych zasobach wytwarzania tradycyjnych budynków drewnianych wykonując budynek w technologii warstwowej ściany z jednorodnego gatunku drewna. 
Jeśli ktokolwiek z Panów chciałby przedyskutować temat zagłębiając się w warstwę technologiczną, materiałową i wykonawczą służę pomocą. 
 
Moje uszanowanie, 
Juliusz Zmyślony (rodo zobowiązuje)

Dodaj komentarz...

Damian Kleczewski


Od 2010 roku inwestor na rynku nieruchomości, autor książki: 'Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości', pasjonat zdrowego odżywiania i dobrej kuchni.
Więcej o nim: zrozumiecnieruchomosci.pl


Prowadzi audycję Zrozumieć nieruchomości o praktycznych i skutecznych sposobach inwestowania w nieruchomości oraz ciekawych i inspirujących wywiadach z ekspertami z branży.


Inne audycje tego autora:Potencjał gruntów rolnych (5) - 7 miesięcy temu

Życzenia Świąteczne - 8 miesięcy temu


Książki i edukacja dzieci (1) - 9 miesięcy temu


Więcej audycji...

Jak wyposażać kawalerki? (6) - ponad rok temuRozruch inwestycyjny - część II (6) - ponad rok temu

Rozruch inwestycyjny - część I (7) - ponad rok temu

Subiektywna analiza rynku (2) - ponad rok temu
ROZRUCH INWESTYCYJNY - 2 lata temu

Amortyzacja nieruchomości (20) - 3 lata temu
Księgi wieczyste (12) - 3 lata temu

Inteligentne domy (8) - 3 lata temu
Kamienice (5) - 3 lata temu

Umowa dożywocia - 3 lata temuProgram Mieszkanie Plus (2) - 3 lata temu

Profesjonalny home staging (1) - 3 lata temu
Jak inwestować w strychy? (5) - 4 lata temuJak inwestować w garaże? (20) - 4 lata temu

ABC home stagingu (4) - 4 lata temu


Rozliczanie podatków od najmu (2) - 4 lata temu

Podcast powitalny (9) - 4 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzeczoznawca Emun - - 20.00
Pożyczka pod zastaw mieszkania - - 20.00
Japonia - - 30.00
Okapy kuchenne Toflesz - - 20.00
Jacek Kopa - - 20.00
meble na wymiar wrocław - - 15.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt