Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Kup najbardziej niepoprawną książkę tego roku
Dziś
21:00
Wydanie Główne
Jutro
21:00
ByteEater na leczeniu tabletkami ze skutkami ubocznymi uniemożliwiającymi prowadzenie audycji.
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
6 dni temu
Magiczne szable i tarcze
Czyli jak urzędnicy zapewniają nam lepsze życie. Zakaz handlu bez zmian. Walka z samochodami. Konkurencja Steam. Pomyślny finał afery o żarówkę. Zbilansowany budżet Słowacji. Legalny hazard.
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
wczoraj
Wizerunek w mediach społecznościowch - Anna Maria Wiśniewska | #449
Anna Maria Wiśniewska . Specjalistka do spraw wizerunku w mediach społecznościowych. Autorka książki ‘’Twój wizerunek w social media,,. Po maturze chciała zostać prawnikiem, Ukończyła...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Zrozumieć Nieruchomości 2018-02-04

Domy i budownictwo pasywne - Kamil Lesiuk

Nadający: Damian Kleczewski

Wywiad z Kamilem Lesiukiem o budownictwie pasywnym z punktu widzenia opłacalności, przyszłości i realiów w Polsce

KOMENTARZE

bartek 2018-02-05

Jeszcze lepszą opcją z domów pasywnych które są o niebo lepsze dla zdrowia są domy z "księżycowego drewna". Lecz to jest kosztowna sprawa :( polecam zagłębić temat

Damian Kleczewski 2018-02-05

@bartku, temat jest mi znany ale realnie nie ma z kim zrobić wywiadu o tej technologii bo będzie to egzotyczna wiedza. Są ludzie, którzy uczestniczyli w procesie budowy technologią Holz100 Erwina Thomy ale nie sa to osoby które moga temat przerobić na polskim rynku. Sam dla siebie też chciałem taki dom stawiać ale cena jest 3x wyższa od wysokiej jakości domu energooszczędnego i odpuściłem. Nie ma choćby jednej realizacji w Poslce. Miały być i ich kalkulacja przerosła inwestorów. Sam transport drewna księżycowego z Austrii (wyłaczny producent z certyfikatem) to koszty rzędu kilkunastu tys. euro. Sa to bardzo ładne, ekonomiczne i zdrowe domy ale na terenie Niemiec i Austrii w zasięgu 200-300km od miejsca ścinek drzew. Polecam książkę "Na długi czas" która jako jedyna kompleksowo tłumaczy o co w tym chodzi i daje wiele odpowiedzi na tajemnicze zagadninia drewna księżycowego. Na tą chwilę z punktu widzeania realnych działań inwestycyjnych jest to bardziej ciekawostka niż opcja do budowy w Polsce. Alternatywą są domy szkieletowe drewniane z odpowiednimi systemami i wykonaniem w zgodzie z naturą bez kleju i innych szkodliwych łączeń jakie wystepują w budownictwie tradycyjnym. Może o tym nagram kiedyś specjalny odcinek :)

Artur 2018-02-06

Na wiosnę zeszłego roku byłem na targach budownictwa domów drewnianych, były dwie firmy oferujące domy w technologii Thoma Holz. Dostałem wycenę domu 110 m2, ceny bardzo wysokie, w naszym regionie nie mające uzasadnienia. W maju zeszłego roku nie było u nas realizacji. Alternatywa o której piszesz Damian wymagałaby jeszcze pozyskania materiału w odpowiednim czasie :) Pytanie czy w Polsce można dostać drewno ścięte i przygotowane według tradycyjnej receptury. 
Jestem zainteresowany tematem, zachęcam do nagrania audycji :)

Piotr Niewiadomski 2018-02-06

@Kamilu: Bardzo fajny temat. Sam zacząłem patrzeć na różne projekty i googlowac pasywne domy. Mógłbyś rozwinąć temat paneli słonecznych i jak to wygląda prawnie. Czy w Polsce są dostępne już np. dachówki Tesli bądź czy można ze zwykłych paneli gromadzić energie w akumulatorach albo Tesli czy Webasto i wykorzystywać ja do własnego zakresu, czy jednak jest to nadal przymus i trzeba energie odsprzedać. Podsumowując kilka pytań: 
1. Czy są dostępne w PL dachówki Tesli i czy uważasz ze ma sens ich zastosowania lub czy lepiej zainwestować w panele słoneczne – korzyść vs. Koszt takich dachówek/paneli jaki i dachówki Tesli vs. panele? 
2. Czy używałeś przy jakiś projektach dachówki Tesli i jeśli tak to jakie wrażenia? 
3. Czy w każdym przypadku trzeba odsprzedać energie do ‘państwa’ czy można w jakimś specyficznym przypadku wykorzystać energie we własnym zakresie? 
I na koniec, czy mógłbyś polecić jakieś strony z projektami domów pasywnych? Wiem ze z gustami się nie dyskutuje, ale odwiedziłem kilkanaście stron z projektami domów pasywnych i szczerze mówiąc, po obejrzeniu przynajmniej z 60+ projektów nic mi się nie podobało (a to dziwny wygląd a to dziwny układ wewnątrz). 
P.S. Dzięki Damian za audycję – bardzo fajny temat poruszyłeś. 
Pozdrawiam 
Piotr.

Damian Kleczewski 2018-02-06

@Piotr Niewiadomski, dzięki za komentarz i rozbudowę tematu o kolejne pytania :) moge tylko dodać od siebie do Twoich pytań, że z tego co wiem to Tesla ograniczyła swój wyrób wyłącznie do terytorium USA ale może coś się zmieniło w tym zakresie. Nawet jeśli to poderzewam, że kosztsprowadzenia, ewentualne cło, zabiłoby ceną niejednego inwestora :) poczekamy co Kamil odpisze:)

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Bartku, temat drewna księżycowego jest naprawdę super, jednak tak jak napisał @Damian z punktu widzenia inwestora nie jest to optymalne rozwiązanie przynajmniej w Polsce. Tak czy inaczej w Polsce, w województwie zachodniopomorskim będzie realizowany dom w tej technologii. Jestem w kontakcie z przedstawicielami inwestora. Na razie nie mogę zdradzić szczegółów ale jak tylko budowa oficjalnie wystartuje będę o tym informował na bieżąco. @Damianie możemy też spróbować zorganizować podcast z przedstawicielami inwestora.

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr na początek przeczytaj sobie ten artukuł https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/solarne-dachowki-tesli-ruszyla-sprzedaz/zgk0nyr Generalnie jest tam napisane że koszt wykonania dachu w technologii TESLA to ok. 910 zł / m2. Dla porównania w Polsce koszt wykonania dachu w nowoczesnej płaskiej dachówce ceramicznej to ok. 150 zł / m2 + panele fotovoltaiczne. Można już składać zamówienia również do Polski. Podobno realizowane są od początku 2018 r. Osobiście nie stosowałem takich dachówek i jeszcze nie znam nikogo kto by je zastosował. Jest jeszcze jeden aspekt. Panele fotowoltaiczne produkują więcej energii (czyli sa najbardziej optymalne) jeżeli zainstalowane są od strony z największym nasłonecznieniem (od południa). Jeśli więc masz standardowy dom z dachem dwuspadowym jedna połać skierowana jest na południe druga na północ. w takiej sytuacji strona północna będzie produkowała bardzo mało energii. Wykonanie połaci dachowej w tej sytuacji w całości z dachówek TESLA będzie prezentowało się mega dobrze ale jedna połać nie będzie w ogóle optymalna kosztowo (tym bardziej za cenę 910 zł / m2). Tutaj możesz złożyć zamówienie na dachówki solarne do Polski https://www.tesla.com

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr jeżeli chodzi o Twoje 3 pytanie to aktualny stan prawny w Polsce wygląda w uproszczeniu tak że energię którą wyprodukujesz ze swoich paneli fotowoltaicznych przekazujesz do sieci i jeżeli tej energii potrzebujesz możesz ją odkupić za 20% ceny. Bardziej szczegółowo to w okresach gdy instalacja produkuje mniej energii niż zużywasz to wykorzystujesz swoją energię za darmo i dokupujesz po normalnej cenie brakującą ilośc energii. W okresach gdy instalacja prdukuje więcej energii niż jesteś w stanie zużyć (lato) przekazujesz nadmiar produkcji do sieci (jest to taki sieciowy akumulator energii). Energię którą wyprodukowałeś wporwadziłeś później do akumulatora sieciowego możesz odkupić ja jej potrzebujesz za 20% ceny. Czyli instalacja musi być w bardzo dobry sposób zaprojektowana, tak aby nie produkowała zbyt dużo energii. Weźmy przykład: dla uproszczenia trochę oderwany od rzeczywistości ale powiedzmy, że zużywasz w domu 1000 kWh energii elektrycznej / rok. Jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje 1000 kWh energii / rok to tak naprawdę zapłacisz tylko za 20% tej energii. Jeżeli wyprodukujesz więcej energii energia ta trafia do sieci i będziesz mógł ja wykorzysztać tylko wtedy jeżeli będziesz miał większe zużycie. A raczej zużycie energii w domu nie będzie rosnąć w takim tempie (a raczej bedzie maleć - LED, automatyka sterowania oświetleniem itp.) Więc prosto mówiąc nie wykorzystasz nadmiaru energii. Czyli nie warto inwestować w większą powierzhnię instalacji fotowoltaicznej niż potrzebujesz. Chyba że zmienią się w Polsce przepisy albo wyposażysz swoją instalację w akumulator który skumuluje brakujące 20% energii w okresach zwiększonej produkcji i wykorzystasz ją jak będziesz potrzebował. Z tym że koszty akumulatora są tak duże że też jest to ekomonicznie nieopłacalne.

Kamil Lesiuk 2018-02-27

@Piotr jeżeli chodzi o projekty domów pasywnych, to szczerze powiedziawszy nie optymalne pod względem kosztów wykonania jest kupowanie projektu gotowego. W przypadku projektów domów niskoenergetycznych raczej praktykuje się wykonywanie projektów indywidualnych. Projekt gotowy + adaptacja przez lokalnego architekta do warunków lokalnych, wrysowanie na mapę i uzyskanie pozwolenia na budowę to rząd wielkości 10-15 tys. Dom indywidualnie zaprojektowany można zrobić za 20-25 tys. Ale różnicę w cenie na pewno odrobisz na kosztach budowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych gdzie wykorzystujemy enegię pasywną od słońca i mininalizujemy straty energii. Jeżeli chodzi o pracownię projektową to współpracuję np. z midi Jak powołasz się na mnie zrobią Ci dobrą ofertę. Jak masz więcej pytań pisz na e-mail: kamil.lesiuk@budynekpasywny.pl

Jogur 2018-03-14

dobry 
 
jakies wiesci i tej inwestycji w zachodniopomorskim z Holz100?

Dodaj komentarz...

Damian Kleczewski


Od 2010 roku inwestor na rynku nieruchomości, autor książki: 'Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości', pasjonat zdrowego odżywiania i dobrej kuchni.
Więcej o nim: zrozumiecnieruchomosci.pl


Prowadzi audycję Zrozumieć nieruchomości o praktycznych i skutecznych sposobach inwestowania w nieruchomości oraz ciekawych i inspirujących wywiadach z ekspertami z branży.


Medale:

Prowokator miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:


Książki i edukacja dzieci (1) - 4 tygodnie temuInwestowanie w Tajlandii z prawnikiem (3) - 5 miesięcy temuWięcej audycji...

Jak wyposażać kawalerki? (6) - 11 miesięcy temuRozruch inwestycyjny - część II (6) - ponad rok temu

Rozruch inwestycyjny - część I (7) - ponad rok temu

Subiektywna analiza rynku (2) - ponad rok temu
ROZRUCH INWESTYCYJNY - ponad rok temu

Amortyzacja nieruchomości (20) - ponad rok temu
Księgi wieczyste (12) - ponad rok temu

Inteligentne domy (6) - ponad rok temu
Kamienice (5) - 2 lata temu

Umowa dożywocia - 2 lata temuProgram Mieszkanie Plus (2) - 3 lata temu

Profesjonalny home staging (1) - 3 lata temu
Jak inwestować w strychy? (5) - 3 lata temuJak inwestować w garaże? (20) - 3 lata temu

ABC home stagingu (4) - 4 lata temu


Rozliczanie podatków od najmu (2) - 4 lata temu

Podcast powitalny (9) - 4 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzeczoznawca Emun - - 20.00
Pożyczka pod zastaw mieszkania - - 20.00
Japonia - - 30.00
Okapy kuchenne Toflesz - - 20.00
Jacek Kopa - - 20.00
meble na wymiar wrocław - - 15.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt