Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Wiejska 12
Dziś
21:00
ByteEater na ważnym spotkaniu, przeto audycji brak.
Jutro
21:00
Jan Fijor zaprasza
Słuchaj radia
Wydanie Główne
dziś
Bezrobotni zostana abstynentami
Czyli restrykcyjne prawo do zasiłków we Włoszech. Gwiazdowski zostanie politykiem. 6 jednorekich zatrzymanych. StopActa2. Jawne wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Za drogie lokale...
Jan Fijor zaprasza (10)
5 dni temu
Janka porady na nadwagę
O ACTA2, Bitcoinie, Amber Gold i zagranicznych gazetach w Niemczech. Plus długa rozmowa z dwoma słuchaczami.
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2011-02-04

Essence - o spaniu, zapamiętywaniu i... zapomniałem

Nadający:

Audycja z tych przyjemniejszych. Zapraszamy do słuchania!

KOMENTARZE

Marius 2011-02-05

Dosyć praktyczna ta audycja ;)

sprae 2011-02-05

Wstyd się przyznać, ale taj nie mogłem się doczekać, że w piątek straciłem nadzieję, a tu taka niespodzianka. Dziękuję i zabieram się do słuchania.

Kkk 2011-02-06

świetna metoda z zapamiętywaniem :) ten pasek to mi nie chce z głowy teraz wylecieć ;P 
 
mogę podzielić się metodą wstawania - ustawiamy sobie ciche budzenie (bardzo ciche pikanie) dzięki temu takie pikanie nie wybudzi nas ze stanu snu twardego, a wybudzi kiedy będziemy w śnie lekkim. Dobrze jest ustawić dwa budziki jeden cichy XX min przed czasem, a drugi "ostateczny" z dzwonkiem głośnym. We większości przypadków powinniśmy budzić się przed tym "ostatecznym".

terminatriks 2011-02-06

@Kkk zdaje się jest taka aplikacja na Iphona więc "nieliczni" mogą sobie takową kupić

sprae 2011-02-07

Co do wątku o śnie to nie wiedziałem. Dziękuję! Teraz łatwiej mi to planować. Rzeczywiście są takie aplikacje do analizy snu na iPhone'a, Androida i Maemo5. Zasada działania polega na tym, że telefon leży na łóżku i jego akcelerometry badają jak często się wiercimy i na tej podstawie wnioskują fazę snu i jej zaburzenia. 
 
Jeśli chodzi o wątek pamięciowy, to w podstawówce chodziłem na prywatne zajęcia "Studium doskonalenia zdolności poznawczych", na których uczyliśmy się poznawania możliwości mózgu. Częścią tych zajęć były też lekcje o pamięci z użyciem przedstawionej przez was metody. U nas było około 40 "szuflad" [indeksów, mnemonów] na dane. Jeśli ktoś chce się nauczyć to pamiętam pierwsze 16. 
 
1 Świeczka 
2 Łabędź 
3 Jabłko 
4 Krzesło 
5 Hak 
6 Baran 
7 Prysznic 
8 Bałwan 
9 Balonik 
10 Rycerz 
11 Jacht 
12 Duch 
13 Trzepak 
14 Czarodziej 
15 Piaskownica 
16 Szufelka 
17  
18 
19  
20 
 
1 - 10 Polegały na podobieństwie przedmiotu do przedstawianej liczby 
11 - 20 Polegało na tym, że pierwsza głoska liczby była taka sama jak nazwa mnemonu 
Dalsze kierowały się podobnymi zasadami. Jeśli ktoś ma pomysły na 17 - 20 to proszę bardzo. 
Moim zdaniem siła tej metody polega nie tylko na odkryciu mechanizmu zapamiętywania, ale przy większych ilościach robi takie wrażenie i ćwiczy pamięc, że pozbywamy się wszelkich stereotypów o możliwościach mózgu (szczególnie micie długiego uczenia i ciągłego powtarzania). U mnie doprowadziło to do tego, że potem w szkole średniej wcale nie musiałem się długo uczyć, a wyniki miałem "kujońskie". Po pewnym czasie starałem się zapamiętać możliwie dużo z lekcji. 
Oprócz tej techniki mieliśmy na SDZP trochę więcej innych zajęć. Jeśli kogoś to interesuje to mogę podać w dalszych komciach. 
Polecam sobie zapamiętać mnemony, wymyślić nowe i ćwiczyć w kontestklubach lub ze znajomymi. Zabawa może nie jest wystrzałowa, ale cenna.

terminatriks 2011-02-07

Świetna audycja, jak znacie jeszcze jakieś ciekawe metody zapamiętywania to z chęcią posłuchamy.

terminatriks 2011-02-07

@sprae a jak zapamiętywałeś jakieś zagadnienia opisowe? Te raczej trudno skojarzyć z jakimiś konkretnymi przedmiotami.

Kkk 2011-02-07

@sprae - świetnie dzięki :) wąłsnie chciałem o to prosić ale mnie wyprzedziłeś :D

Kkk 2011-02-07

@sprae - świetnie dzięki :) wąłsnie chciałem o to prosić ale mnie wyprzedziłeś :D 
 
co do pomocy w zapamiętywaniu to: 
 
MISTRZ PAMIĘCI to multimedialny program edukacyjny, dzięki któremu poznasz niezwykle efektywne techniki poprawiania wydajności umysłu i rozwijania pamięci.  
 
tu jakaś prosta gierka 
gry.spryciarze.pl

sprae 2011-02-08

terminatriks: Inna ciekawą metodą było stare ale jare "super memo", które działało na zasadzie powtarzania. Z tym, że był tam algorytm, który powtarzał pytanie dokładnie wtedy, kiedy mózg wyrzucał odpowiedz z pamięci krótkotrwałej. Po kilku razach i odpowiedniej motywacji (grywalizacji), organizm niejako wymusza sam na sobie zapamiętanie długotrwałe. 
 
Są też pośrednie metody polegające na biofeedbacku. Oczywiście nie chcę tu pisać o tanich chińskich komputerkach z okularami wyposażonymi w mrugające diody. Bo w ich skuteczność raczej średnio wierzę. Czytałem za to w pewnej książce, że są jakieś gabinety biofeedbacku, gdzie odczytywane są fale mózgowe. Fale te przekazywane są do komputera w którym jest jakaś gra (znowu motywacja za pomocą grywalizacji). Bohater w grze lepiej sobie radzi w pokonywaniu trudności, im bardziej nasze fale mózgowe są bliższe tej odpowiedzialnej za skupienie. To podobno pomaga roztargnionym osobom, które nie mogą się skupić. Przez to wychodzą potem różne frustracje jak lenistwo. W każdym razie to pomaga. 
 
Zagadnienia opisowe: Jeśli są logicznie ze sobą powiązane to dla wyćwiczonego mózgu raczej nie ma problemu. Jeśli mniej logiczne lub długie, to proponuję zastosować podobną metodę do tych z wcześniejszych audycji (tam proponowano zrobić listę zadań/listę do osiągniecia). Ja proponuję podzielić opis na mniejsze części (konspekt) i skupiać się na każdym mniejszym elemencie (to wygodniejsze psychicznie). Potem można zapamiętać elementy konspektu w szufladach, tak żeby zachować kolejność i nie pominąć żadnego. A jeśli się o którymś zapomni to przynajmniej ma się tego świadomość. 
 
Kkk: Dziękuję za miłe słowa :-) 
 
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to postaram się pomóc. 
Mam nadzieję, że nie uprzedziłem audycji i nie zepsułem komuś planów ;-D, ale takich zagadnień jest jeszcze od groma i najlepiej je ćwiczyć z jakimś wymagającym trenerem. Dla mnie chyba najwyższą sztuką walki było zapamiętanie talii kart, albo figur na szachownicy. To są dość jednolite rzeczy i trzeba się więcej starać. No ale chciałem wam przedstawić do czego można w takich ćwiczeniach dążyć.

Kkk 2011-02-09

myślę że kluczem jest sprawienie by nauka sprawiała nam przyjemność, a wręcz byśmy się nią cieszyli, dopiero niedawno w pełni zrozumiałem ten, prosty cytat. 
 
Albert Einstein 
Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek. 
 
 
Dlatego takie metody typu grywalizacjia, w sposób najprostszy trafiają do większość :)

sprae 2011-02-09

Może mam jakieś zboczenie przez czytanie cybernetyków, ale wydaje mi się, że chodzi o to by nauka miała jakąś wartość. Czyli trzeba przekonać uczniów, że to jest im potrzebne. Tylko, że wtedy to nawet nauczyciel może zacząć być nawet zbędny ;-)

Piotr 2011-02-11

Jeżeli interesuje Was sen i wstawanie, to zgłębcie zjawisko snu polifazowego. Chyba dobrze opisuje to książka Sen Mistrza, jest w Złotych Myślach.

Pandora 2011-02-12

Każda informacja która dociera do zmysłów pozostaje na zawsze (z wyjątkiem przypadków uszkodzeń mózgu). Problem jedynie stanowi odtworzenie tych informacji.RóWnież dawnych snów czy wyobrażeń. 
Gdy ktoś mówi podczas snu, czy lunatykowania czy hipnozy można bez problemu odtworzyć te informacje. 
Mózg to recorder ustawiony na rec 24/7 
 
Najlepszą metodą na zapamiętywanie jaką stosował mój ojciec było tworzenie wierszyków i neologizmów z pierwszych sylab, sam pamiętam wiele z nich po 30 latach!!! 
 
Konkurs dla słuchaczy, co to jest (podpowiem dotyczy chemii) 
 
FEFEALKONICHROMANZEN

kopo 2011-02-17

w temacie spania. 
 
czytałem kiedyś bardzo ciekawy artykuł o zegarze biologicznym. mianowicie o tym że zwalnia jeśli nie dostaje bodźców z zewnątrz. wykonano eksperyment, zamknięto grupę osób w pomieszczeniu gdzie nie mieli ani zegarków, ani okien, ani tv ani żadnych informacji o czasie jaki mija. mieli przez miesiąc zapisywać w pamiętnikach co robili danego dnia. 
 
zakładając standardowo że 2/3 doby to czas czuwania a 1/3 to czas odpoczynku (spania) badano jak zmieniały się te wartości podczas trwającego miesiąc eksperymentu. okazało się że proporcje pozostają mniej więcej podobne, lecz "doba" organizmu się wydłuża. spali coraz dłużej, czuwali coraz dłużej i po miesiącu (31 dni) okazało się że w pamiętnikach zapisali o jeden mniej. subiektywnie wydawało im się że minęło 30 dni. 
 
z jednej strony taka ciekawostka, a z drugiej być może wskazówka że nie można zostawiać organizmu samopas jeśli funkcjonuje się w czasach w których czasu niestety nie da się pominąć. 
 
osobiście staram się stosować metodę wstawania rano nawet w dni wolne i nawet po długich nocnych imprezach. czasem pozwalam sobie na przesunięcie ale nieduże i nie często. w dzień krótka drzemka, ale nie dłużej niż 20-40 minut.

*.:Czepan:.* 2011-02-20

Dobrą metodą do zapamiętywania ciągu wyrazów, o której nie było mowy w audycji jest kojarzenie pierwszego wyrazu z drugim, drugiego z trzecim itd. I oczywiście im bardziej barwne i dziwne skojarzenia tym lepiej. Ta metoda pozwala w dość łatwy sposób zapamiętać naprawdę wiele wyrazów.

gorczas 2011-03-10

Kurcze, nie mówcie tylko, że ta audycja upadła po wydaniu najciekawszego odcinka..

Godfather 2011-03-10

Ta audycja nie może upaść, jest najchętniej słuchaną przeze mnie audycją na telefonie. A słucham dużo. Nagrywać panowie, proszę...

Kaelthas 2011-03-12

Co do zapamiętywania - jest dużo róznych szkół uczących tego  
np. ostatnio u kamila była pani która to prowadzi (obok szybkiego czytania) albo www.spw.pl i pewnie wiele innych znanych tylko w regionie w któym pracują

dorota 2011-04-27

tak łącząc - uczenie się przez sen to bzdura i niemożliwość :P

Vombato 2014-05-29

Co się stało z tą audycją? Dlaczego tak nagle się zakończyła? 
Będzie kontynuacja?

Dodaj komentarz...
Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt