Facebook
Podpis:
Numer GG:

Dziś
21:00
Jak i czym kogoś otruć? gość: Faraday007
Jutro
21:00
Jan Fijor: Przepraszamy, ale Janek podróżuje w takim miejscu, z którego nie może nadawać!
Słuchaj radia
Wydanie Główne (8)
dziś
Wywiad z terrorystą
Dziś Hugo z Martinem rozmawiają z Kamilem oskarżonym o terroryzm i z Markiem oskarżonym o rozpasanie alkoholowe. Jeden poległ, drugi wygrał...
ALBRECHT o nieruchomościach (3)
dziś
Zwiększamy skalę naszego działania
Dziesiątki nowych spotkań z inwestorami, miliony kapitału do zagospodarowania i międzynarodowe projekty inwestycyjne. Informacje o spotkaniach networkingowych znajdziesz na...
Programista Na Emigracji
dziś
Gruby kot nie poluje - o wypaleniu i stagnacji w rozwoju
Wpis na blogu do audycji: http://www.javadevmatt.pl/gruby-kot-nie-poluje/

Audycja: Firma na emigracji 2016-12-16

Niemiecka szkoła

Nadający: Maciej Bienert

i moje z nią doświadczenia.

KOMENTARZE

Anglistka 2016-12-17

Panie Macieju,  
ja rowniez mieszkam w Niemczech. Jeśli chcemy przedstawić system szkolny, co zaczniemy od tego, ze pomiędzy landami mogą być różnice np. W ilości godzin, przedmiotach itp. 
 
1. Szkoła podstawowa trwa 4 lata i w zależności jak wg rodzica dzieci sobie radzą (bo nie decydują o tym nauczyciele, mogą tylko sugerować) następna szkoła może być Gimnazjum czyli odpowiednik gimnazjum i liceum po którym jest matura, ewentualnie matura można zrobić po Gesamtschule, trwa to jednak dłużej. Jest jeszcze Realschule, po której ma się Realschuleabschluss. Ostatnia szkoła o (najgorszej opini, najniższym poziomie) jest Hauptschule, po której można uczyć się zawodu.  
2. Ja bylam nauczycielem, pracowałam 10 lat w Polsce i podejście do obowiązku szkolnego uważam za słuszne. Podobnie jest tez w USA. Nie rozumię Pana oburzenia,ze dziecka nie można ot tak sobie zabrać do Polski, na wakacje etc. Czy wyobraża sobie Pan swojego pracownika, który chce urlopu bez złożenia podania, powiadomienia Pana? Albo melduje się chory i nie przynosi po 3 dniach L4? Pamietam dzieci w Pl, które nie pojawiały się w szkole, wagarowały, po czym przynosiły usprawiedliwienie od rodziców i miały w nosie kolegów, którzy sumiennie chodzili na zajęcia.  
Oczywiście matki wagarowiczów na koniec roku miały pretensje, ze 'szkoła nie nauczyła, są kiepskie oceny, inni uczniowie nie dawali zeszytow'. 
Pochodzę z Wielkopolski...gdyby mój pradziadek miał takie podejście do obowiązków czy prawa, to powstanie w 1918 roku nigdy by sie nie udało. 
3. Faktycznie poziom testów PISA spada w De, nauczyciele akademiccy skarżą się, ze poziom matur jest zbyt niski. W Polsce jest lepiej, ale biorąmc pod uwagę jak demoluje się nasz system edukacji kolejna reforma (mam krytyczne zdanie o wszystkich ministrach od lat 90tych), będziemy szli droga Niemiec.  
Kiedyś studia w Polsce były dla nielicznych, podobnie było z maturą. Obecnie jest to standard, upatrywano bowiem w dyplomie lepszej szansy na rynku pracy. Efektem jest powstanie tzw. Szkół gotowania na gazie, gdzie papier dostaje się właściwie za płacenie czesnego. 
 
W Niemczech kiedyś rodzice mieli mało do powiedzenia, to nauczyciel opiniował czy dziecko pójdzie do Gimnazjum czy Realshule, do normalnej podstawówki czy Sonderschule.  
 
4. A propos Sonderschule, nie ma już typowych szkół specjalnych, promuje się nie integracje osób niepełnosprawnych ze zdrowymi, ale inkuzje. Wszyscy maja równe szanse, nie ma stygmatyzacji. No i proszę sobie wyobrazić, ze ja walczyłam, aby moje dziecko poszło nie do zwykłej szkoły ( w ramach inkluzji), ale do Sprachförderschule, bo potrzebuje pracy z logopeda i małych klas. 
To odwrócenie sytuacji z Polski (pracowałam w podstawówce z oddziałami integracyjnymi), gdzie trzeba naprawdę powalczyć by maluch z problemem nie był po lini najmniejszego oporu skierowany do szkoły specjalnej. 
 
5. Co mi się podoba (a ja mieszkam w NRW, land nie jest bogaty), to ilość zajęć pozalekcyjnych w szkołach czy dostęp do Sportverein za bardzo niska roczna opłatą. Od przedszkola zachęca się dzieciaki do pływania, gry w piłkę czy karate nie wydając na to fortuny. 
 
6. Czego kompletnie nie można do Polski przyrównać, to pomocy rodzicom, gdy dzieci są chore czy niepełnosprawne lub poprostu maja dysfunkcje. Sama to przerobiłam...lekarze maja Leitlininien, gdy maluch jąka się, ma kłopoty z koncentracja, ADHD itp. to pomoc idzie jak po sznurku. Fakt, trzeba powypełniać setki papierów, ale jest SPZ, które wszystko koordynuje. 
 
7. Strasznie długi post napisałam. Jako posumowanie powiem,ze poznałam kilka rodzin, które niedawno przyjechały do Niemiec, na początku pomstowały na system, po kilku miesiącach zmieniły zdanie. Polacy i Niemcy maja inna mentalność, lecz podejście "Ordnung muss sein"daje jakieś poczucie stabilności. 
 
Pozdrawiam

maciej bienert 2016-12-18

Dziękuję za komentarz, przeczytałem z uwagą. Również jestem nauczycielem z zawodu, od ponad 15lat wychowawcą. 
Zawiera on tezy z którymi bym polemizował np. brak szkół specjalnych lub porównaniem ucznia (np. dziecka 6lat wtrąconego w system szkolny bez jego woli) i jego obowiązków do osoby dorosłej pracującej dobrowolnie na etacie.  
 
Zapraszam jako gościa do audycji oraz proponuję kontakt tel.

Rafał Kamiński 2016-12-20

kurde, jaki faszyzm

Jaroslaw 2016-12-24

Szkola niemiecka kojarzy mi sie ze Szkola Officerow, zideologizowana instytucja ksztalcaca charaktery i przyszle kadry armii. Podam przyklad: II Wojna Sw wybuchla w 1938 i zaczela sie od aneksji Czech.. Polska to dziki kraj .. 
W szkole generalnie, niemieckiej, polskiej czy innej nie warto uczyc sie nauk humanistycznych, bo sa przeklamane, jedynie bezpieczne sa nauki scisle. Prawda? 
W Finlandii dzieciaki maja duzo zajec w terenie. Jak przetrwac w lesie. W Australii obowiazkowe plywanie. W Polsce religia. W Niemczech ???

thomaschek 2016-12-28

W Niemczech jest również obowiązkowe pływanie w szkole w ramach w-f, a w zależności od miasta jest inny sport, np. w Dortmundzie są łyżwy, bo jest tu spore kryte lodowisko.  
Do tego kładzie się nacisk na języki: angielski, francuski, hiszpański. W zachodnich Niemczech praktycznie wszyscy dość komunikatywnie mówią po angielsku po ukończeniu szkoły, masowe posyłanie na dodatkowe lekcje jest rzadkie. 
 
Co jest ważne, to zarówno w De, jak i w Austrii kładzie się nacisk na wykształcenie zawodowe. W Polsce bycie tylko po zawodówce stanowiło odium, tutaj inaczej się na to patrzy.  
Dobry fachowiec jest szanowany, do tego dochodzi fakt posiadania przemysłu na wysokim poziomie ( nie tylko samochodowy czy hutniczy, ale i precyzyjny, robotyka, dziedziny związanie z informatyką czy telekomunikacją). 
 
Zauważcie, ze Niemcy zawsze mieli dobrych naukowców, najlepsze książki do biologi, chemii czy medyczne do 2.wojny praktycznie były pisane tylko przez Niemców. Po wojnie to USA zaczęło dominować, ale zauważcie, ze wcześniej przeprowadzili operację Paper clip. Niemcy są obecnie najliczniejszą emigracją w Ameryce i raczej nie jest to przypadek.

Dodaj komentarz...

Maciej Bienert

Maciej Bienert - Dumny ojciec i szczęśliwy mąż, a poza tym pedagog z 11. letnim stażem. Zajmuje się zwykle wieloma rzeczami na raz. Od 3 lat mieszka w Niemczech w raz z rodziną.

Kiedyś urzędnik. Od 11 lat przedsiębiorca wolnorynkowiec, prowadzący działalność z sukcesami i nierzadko porażkami. 35 lat życia nauczyło go, że warto się uczyć i ciężko pracować, ale przede wszystkim być wiernym wartościom i ideom, które wyznaje.

W wieku 31 lat zrozumiał, że w życiu nie chodzi o to żeby siebie "odnaleźć" tylko siebie tworzyć. Po ukończeniu wielu szkół, kursów i uczelni, podjął się kolejnego wyzwania: prowadzenia audycji w Kontestacji.

Prowadzi wiele stron internetowych między innymi:

bienert.biz
care24.pl
deutschland-jobs.eu
fenster.bienert.biz
jazdawde.pl

o tym dlaczego warto emigrować i jak żyje się polakom za granicą.

Inne audycje tego autora:

O przetargach - wczoraj

Idę na studia (2) - 5 tygodni temu


Więcej audycji...2017 - rok nowych pomysłów... - 2 miesiące temu

BAU 2017 Monachium Firma AdamS - 2 miesiące temu

Plany na 2017 (1) - 2 miesiące temu

Niemiecka szkoła (5) - 3 miesiące temu

Pozytywne efekty 500+ (4) - 4 miesiące temu
Przemoc, mobbing i nękanie (2) - 4 miesiące temu


Jakie są koszty pracy w Niemczech? (3) - 5 miesiące temu
Spekulacje na polskiej ziemi... (1) - 6 miesięcy temu

Emerytury w Niemczech (2) - 6 miesięcy temu


Wakacyjny nastrój (2) - 7 miesięcy temu

Polskie samochody na polskie drogi (3) - 7 miesięcy temuNiemiecki Kościół wspiera nazizm (6) - 8 miesięcy temu

Terror w Monachium - 8 miesięcy temu

Jakie są dzisiejsze Niemcy? (1) - 8 miesięcy temu

Terror w Monachium - 8 miesięcy temu


Audycja niedokończona - 8 miesięcy temuNiemcy - emigracja turecka a polska (3) - 9 miesięcy temuNiemcy - tak wygląda strajk rolników (4) - 10 miesięcy temu


Alimenciarz mentorem nauczycieli z ZNP (3) - 10 miesięcy temu

Co łączy wp.pl i Zyklon B (1) - 10 miesięcy temu
Niemcy państwem bezprawia? (3) - 10 miesięcy temu

Aktualności firmy na emigracji (1) - 11 miesięcy temuPolskie materace dla Niemców (7) - 11 miesięcy temu

Przemówienie jak u Fidela Castro (1) - 11 miesięcy temu


Kochajmy się wszyscy! (1) - 11 miesięcy temu


Kto będzie rządzić Niemcami? (1) - ponad rok temu
Maćkowa codzienność - ponad rok temu

Maciek ma problemy... (1) - ponad rok temu


Komentarz Maćka... (1) - ponad rok temu

O problemach z firmą Drutex... (10) - ponad rok temu
Wybory... na emigracji? - ponad rok temu

Problemy w branży budowlanej? (2) - ponad rok temu

Jak to właściwie jest z Romami? (2) - ponad rok temu

Kto jest lepszym "Polakiem"? (2) - ponad rok temu


Nasza nowa siedziba (5) - ponad rok temuJakich klientów unikać? (2) - ponad rok temu

Czy istnieją uczciwe przetargi? (2) - ponad rok temu

Wspomnień czas (1) - ponad rok temu

Targi w Schongau 2015 - migawki (3) - ponad rok temu

Nie mamy tematu (jednego) - ponad rok temu

Co tu produkować? (4) - ponad rok temuNiemcy schodzą na psy... i koty (2) - ponad rok temu

50 tys. VAT Maćka (1) - ponad rok temu

Okna z Polski (1) - ponad rok temu

Przewaga LTD nad GmbH - ponad rok temu


Dokąd emigrowałby Maciek? (1) - ponad rok temu


Biznes okienny w Wielkiej Brytanii (3) - ponad rok temuFitblogerka w Kontestacji (1) - 2 lata temuWizytuję targi BAU2015 - 2 lata temuNiemiecka indoktrynacja (2) - 2 lata temu


O budownictwie w Niemczech (4) - 2 lata temuBytowska policja w akcji (3) - 2 lata temu

Maciej o nazizmie - 2 lata temu

Policja bytowska w akcji (1) - 3 lata temu


Socjal w Niemczech (15) - 3 lata temu

A co, jak przyjdzie kryzys? (1) - 3 lata temu

Maciej nie lubi Mercedesów! (1) - 3 lata temu


Niemcy moich marzeń (5) - 3 lata temu

Czy Austria to lepsze Niemcy? (5) - 3 lata temu

Niemcy o Polakach... (7) - 3 lata temu

Policjantka lubi gaz - 3 lata temu

Delegacja to nie emigracja (3) - 3 lata temuDrutexomania (3) - 3 lata temu
Mała firma, a cieszy - 3 lata temu
MLM i inne tematy (10) - 4 lata temu
Czy czeka nas drugi Hitler? (2) - 4 lata temu


Rozmowy o emigracji c.d. (1) - 4 lata temuRozmowy o emigracji - 4 lata temu


Zostanę miliarderem! (9) - 4 lata temu

O walucie Euro - 4 lata temu

Okna i nie tylko... (5) - 4 lata temu


Polska: pierwsze wrażenie (41) - 4 lata temu

Rozbijemy układ! (7) - 4 lata temu

Za Odrą zapłacisz bykowe (1) - 4 lata temu


Układ zamkniętych okien (5) - 4 lata temu


Nie otwierajcie firm w Polsce (25) - 4 lata temu


Odwiedziny z Lichtensteinu (4) - 4 lata temu
Doradztwo personalne w Norwegii (11) - 4 lata temu

Czy warto kupić dom w Anglii? (14) - 4 lata temu


Jak wszedłem w biznes okienny? (16) - 4 lata temu
Ciemne strony emigracji (7) - 4 lata temuO interesie Maćka (3) - 4 lata temuWybuchowy Klient (1) - 4 lata temuMaciej ujawnia swój sekret (19) - 4 lata temu


Dziś o życiu w Norwegii (15) - 4 lata temu

Gdzie tanio tankować... (19) - 4 lata temu


Wywiad z Marią i Tomkiem (11) - 5 lata temu


Pierwsza reklamacja (1) - 5 lata temu


Figielka o pracy w UK (9) - 5 lata temu


Polaku uśmiechaj się (11) - 5 lata temu

Wywiad z raperem Junior ER (16) - 5 lata temu
Samochód dojechał - 5 lata temu


Jak działa gospodarka? (5) - 5 lata temu

Pytania do emigrantów (10) - 5 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Rzecznik Praw Obywatelskich - - 30.00
Przelew SMS - - 30.00
Jak wysłać faks do Niemiec - - 30.00
Tłumacz z Krakowa - - 40.00
Twój klucz do zrozumienia - - 40.00
Kropla Natury - - 30.00
Teodor z Francji za marzec - - 50.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt