Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
strona główna Kontestacji Własna broń – zdobądź pozwolenie
Dziś
21:00
konkurs & odc. o Terrym Goodkindzie, fantastyce pisanej przezeń i jej związkach z jego poglądami filozoficznymi z publicystą i kolibrantem Pawłem Tałajczykiem pod patronatem wyd. Rebis
Jutro
21:00
Niestety dziś Janek nie może prowadzić audycji.
Słuchaj radia
Wydanie Główne
dziś
Jak pędzić bimber
Słuchacz podaje przepis, kosztorys i radzi jak nie dać się załapać. Zarobki i premie posłów. Sklepy otwarte w niedzielę. Alkohol od 21 roku życia. Podatek cyfrowy. Prawo do psa.
Państwo Piesto
wczoraj
Super Na Żywo o Ryzyku i Inwestowaniu!
BONUS: KRYSTYNA PAWŁOWICZ Mówimy o ryzykach związanych z inwestowaniem w nieruchomości oczywiście.
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz
▸ Kontest.CLUB - wstąp i ucz się z nami

Audycja: 2016-05-28

Zatrudnienie pracowników za pomocą spółki pracowniczej.mp3

Nadający:

Świadomość pracowników wzrasta. Przestają wierzyć w ZUS, przestają wierzyć w to, że otrzymają sensownej wielkości emeryturę. Pracodawcy chcieliby dać pracownikom podwyżki, jednak bez konieczności wzrostu kosztów o podwójną wartość podwyżki netto. Na przeciw oczekiwaniam jednym i drugim wychodzi temat związany z spółkami pracowniczymi. Pozwalają legalnie nie płacić ZUS-u, dzięki czemu można podnosić pensje. Udanego słuchania;)
Pobierz [10,2 MB]

KOMENTARZE

przemo 2016-05-28

Nie lepiej samozatrudnienie (DG) ? 
 
Wiem że jest ZUS ale nie jest on taki straszny. ZUS po odliczeniu składki zdrowotnej od PIT i wliczeniu w koszty społecznych nie wynosi 1000 zł tak jak mówi wiele firm. Składkę zdrowotną i tak trzeba zapłacić. Nie jest problemem przeziębienie ale np udar czy zawał. Jest od tego prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Do kosztów dochodzą jeszcze pełna księgowość,kadry,składanie sprawozdań finansowych, czasami notariusz i radca prawny. Oszczędności w porównania do samozatrudnienia są trudno zauważalne. 
 
Zyskujemy podatek liniowy,księgowość za 50 zł i możliwość działania współpracy również z innymi firmami.  
 
Nie wyobrażam sobie dogadywania się tylu osób w zarządzie, osób zupełnie obcych i będących faktycznie pracownikami a nie przedsiębiorcami. Dodatkowo dochodzi odpowiedzialność którą zarząd zawsze ponosi a nie mając pojęcia o prawie spółek może popełnić wiele błędów. Nie ma też żadnej kontroli nad takim pracownikiem. Zarząd nie ma obowiązku wykonywania innych czynności niż zarządzanie. Czy inne działanie członków zarządu niż reprezentacja i zarządzanie firmą (np wykonywanie jakiś projektów,sprzątanie,naprawa samochodów) nie jest przychodem firmy do opodatkowania jeśli nie są wspólnikami?  
 
Spółka z o.o. jest super ale nie w każdej sytuacji.

justyna broniecka 2016-05-28

Spółka pracownicza to tylko jedna z opcji dostępnych. Żadne rozwiązanie nie jest dobre dla wszystkich i w każdej sytuacji:) Znam kilkanaście firm które wprowadziły to rozwiązanie i działa. DG jest ok, dla osób które zarabiają 5 tys i więcej, ale już nie jest za bardzo pomocna przy wypłacie 2 tys netto. Z ubezpieczeniem zdrowotnym można poradzić sobie inaczej i sprawa zamyka się w kosztach 40-50zl miesięcznie. Ten zarząd nie ma ( w kontekście, ze nie ma takiego ryzyka) się dogadywać. To jest spółka pracownicza - nie prowadzi działalności, nie zaciąga zobowiązań, nic po za wypłatami dla zarządu oraz FV ze spółki matki się tam nie dzieje. księgowość takiej spółki to koszt około 400zł miesięcznie:) Zgodnie z kodeksem spółek hadlowych zarząd ma prawo wykonywać prace na rzecz spółki bez wynagrodzenia. Wystarczą odpowiednie zapisy w umowie spółki i w to wejdą również projekty:)

przemo 2016-05-28

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie wątpliwości. Może kiedyś przyda się takie rozwiązanie.

Łukasz 2016-05-31

Czy w przypadku spółki z o.o. jest możliwe przerzucanie zysku na kolejne miesiące? 
 
Przykład: 
Chcę kupić maszyne za 100k. Miesięcznie zostaje mi przed opodatkowaniem 10k, które chciałbym odłożyć. 
 
W DG odłożenie na zakup maszyny zajmie mi 10 miesięcy, a w spółce ponad 12. 
 
W DG nie muszę co miesiąc płacić PITu, ponieważ wykorzystując metodę kasową mogę pod koniec okresu zatowarować się na 10k, a przed kupnem maszyny szybko sprzedać towar za 100k bez marży / z ujemną 1-2%.  
 
W spółce zoo będę musiał co miesiąc płacić 19%, więc zamiast odkładać 10k będę odkładał 8.1k. 
Zatowarowanie nic nie da ze względu na zasadę memoriałową. Można to nieco zminimalizować rozliczaniem kwartalnym, ale nadal DG wypadnie korzystniej.

justyna broniecka 2016-05-31

Zarówno w Dg jak i w spółce przerzucanie przychodów na kolejne miesiące nie jest działaniem legalnym.  
 
Przychody powinny być rozliczane w okresie którego dotyczą.  
 
Natomiast w spółce tak samo jak w DG płaci się zaliczki i deklarację składa się raz w roku. Więc to Pana decyzja, czy te zaliczki zapłaci, czy też nie (tak samo jak dziś w DG).

Łukasz 2016-06-02

Dziękuję za odpowiedź.  
Osobiście bardzo mnie to dziwi, bo w takim przypadku zadłużenie się (np. leasing) będzie korzystniejszy od oszczędzania, bo wtedy zapłacimy np. 107% ceny maszyny zamiast musieć zaoszczędzić 119% ceny.

przemo 2016-06-03

@Łukasz 
 
W większości przypadków używanie własnych pieniędzy w firmie jest najdroższe.

Karo 2016-06-05

A jak wygląda zdolność kredytowa członka zarządu w takiej spółce, co w przypadku kiedy taka osoba chciałaby zaciągnąć kredyt hipoteczny? Jak wówczas do tego podchodzą banki? Czy ktoś przerabiał?

Justyna Broniecka 2016-06-05

Karo, w poprzednim tygodniu była w banku, ponieważ załatwiam kredyt pod inwestycję. Uchwała wspólników na podstawie jakiej dostaję wynagrodzenie z swojej spółki była traktowana w MIlenium tak samo jak umowa o prace. (wiem, że w innych kilku bankach jest podobnie, ale oczywiście nie wszędzie tak jest, więc zarabiając w taki sposób masz ograniczony dostęp do kredytów - ale nie nie możliwy)

Dodaj komentarz...Justyna Broniecka-Klim i Anna Lindner-Grem są współwłaścicielkami firmy ReduTax Sp. z o.o. Ich misją jest edukacja przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Doświadczenia z jednej strony ukierunkowane na działy księgowe i finansowe, z drugiej na operacyjne zarządzanie oraz HR pozwalają im łączyć kompetencje oraz skutecznie pracować ze swoimi klientami, tak aby to oni mogli czuć się w swoim biznesie bezpiecznie. Ich firma rozpoczęła działalność w 2013, a dziś jest już rozpoznawalną marką.

Bardzo wielu przedsiębiorców kojarzy takie marki jak ZUS to nie MUS, czy ReduTax. Dziewczyny z Redutax często pojawiają się na różnego rodzaju wydarzeniach dla przedsiębiorców. Są fachowcami w swojej dziedzinie, a przede wszystkim posiadają otwarte umysły.Prowadzi audycję Po prostu biznes


Inne audycje tego autora:

Efektywny przedsiebiorca.mp3 - ponad rok temuWięcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Zegarki Zielona Góra - - 20.00
mobilevoip - - 30.00
Transport-Austria.eu - przeprowadzki Austria - - 25.00
Andrzej Misiewicz - - 20.00
Mateusz Krzysztof - - 20.00
Przekształcanie spółek - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt