Facebook
Misja Grupa 5000+ audycji Kino Czat Kryzys? Napisz Broń
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Wspieraj KonteStację i dołącz do Kontest.CLUB
Nie
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Jan Fijor zaprasza
wczoraj
Jan Fijor - Jak piłkarz na mundialu ukradł dolary
Janek był 4 razy na mundialu reporterem. Pewnego razu odkrył wielką aferę o tym jak jeden z piłkarzy ukradł kilkadziesiąt tysięcy dolarów, które cała drużyna zarobiła sprzedając wygraną.
Wydanie Główne (2)
przedwczoraj
Czy istnieją niezależne media?
Kto finansuje TV i portale internetowe? Pozwolenie na magnes. Kto będzie naprawiał drogi? Art. 13 czyli "podatek od linków". Martin Lechowicz wraca!
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Kontest.CLUB - wspieraj KonteStację
▸ Własna broń - zdobądź pozwolenie
▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Po prostu biznes 2016-05-28

Zatrudnienie pracowników za pomocą spółki pracowniczej.mp3

Nadający: Justyna Broniecka

Świadomość pracowników wzrasta. Przestają wierzyć w ZUS, przestają wierzyć w to, że otrzymają sensownej wielkości emeryturę. Pracodawcy chcieliby dać pracownikom podwyżki, jednak bez konieczności wzrostu kosztów o podwójną wartość podwyżki netto. Na przeciw oczekiwaniam jednym i drugim wychodzi temat związany z spółkami pracowniczymi. Pozwalają legalnie nie płacić ZUS-u, dzięki czemu można podnosić pensje. Udanego słuchania;)

KOMENTARZE

przemo 2016-05-28

Nie lepiej samozatrudnienie (DG) ? 
 
Wiem że jest ZUS ale nie jest on taki straszny. ZUS po odliczeniu składki zdrowotnej od PIT i wliczeniu w koszty społecznych nie wynosi 1000 zł tak jak mówi wiele firm. Składkę zdrowotną i tak trzeba zapłacić. Nie jest problemem przeziębienie ale np udar czy zawał. Jest od tego prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Do kosztów dochodzą jeszcze pełna księgowość,kadry,składanie sprawozdań finansowych, czasami notariusz i radca prawny. Oszczędności w porównania do samozatrudnienia są trudno zauważalne. 
 
Zyskujemy podatek liniowy,księgowość za 50 zł i możliwość działania współpracy również z innymi firmami.  
 
Nie wyobrażam sobie dogadywania się tylu osób w zarządzie, osób zupełnie obcych i będących faktycznie pracownikami a nie przedsiębiorcami. Dodatkowo dochodzi odpowiedzialność którą zarząd zawsze ponosi a nie mając pojęcia o prawie spółek może popełnić wiele błędów. Nie ma też żadnej kontroli nad takim pracownikiem. Zarząd nie ma obowiązku wykonywania innych czynności niż zarządzanie. Czy inne działanie członków zarządu niż reprezentacja i zarządzanie firmą (np wykonywanie jakiś projektów,sprzątanie,naprawa samochodów) nie jest przychodem firmy do opodatkowania jeśli nie są wspólnikami?  
 
Spółka z o.o. jest super ale nie w każdej sytuacji.

justyna broniecka 2016-05-28

Spółka pracownicza to tylko jedna z opcji dostępnych. Żadne rozwiązanie nie jest dobre dla wszystkich i w każdej sytuacji:) Znam kilkanaście firm które wprowadziły to rozwiązanie i działa. DG jest ok, dla osób które zarabiają 5 tys i więcej, ale już nie jest za bardzo pomocna przy wypłacie 2 tys netto. Z ubezpieczeniem zdrowotnym można poradzić sobie inaczej i sprawa zamyka się w kosztach 40-50zl miesięcznie. Ten zarząd nie ma ( w kontekście, ze nie ma takiego ryzyka) się dogadywać. To jest spółka pracownicza - nie prowadzi działalności, nie zaciąga zobowiązań, nic po za wypłatami dla zarządu oraz FV ze spółki matki się tam nie dzieje. księgowość takiej spółki to koszt około 400zł miesięcznie:) Zgodnie z kodeksem spółek hadlowych zarząd ma prawo wykonywać prace na rzecz spółki bez wynagrodzenia. Wystarczą odpowiednie zapisy w umowie spółki i w to wejdą również projekty:)

przemo 2016-05-28

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie wątpliwości. Może kiedyś przyda się takie rozwiązanie.

Łukasz 2016-05-31

Czy w przypadku spółki z o.o. jest możliwe przerzucanie zysku na kolejne miesiące? 
 
Przykład: 
Chcę kupić maszyne za 100k. Miesięcznie zostaje mi przed opodatkowaniem 10k, które chciałbym odłożyć. 
 
W DG odłożenie na zakup maszyny zajmie mi 10 miesięcy, a w spółce ponad 12. 
 
W DG nie muszę co miesiąc płacić PITu, ponieważ wykorzystując metodę kasową mogę pod koniec okresu zatowarować się na 10k, a przed kupnem maszyny szybko sprzedać towar za 100k bez marży / z ujemną 1-2%.  
 
W spółce zoo będę musiał co miesiąc płacić 19%, więc zamiast odkładać 10k będę odkładał 8.1k. 
Zatowarowanie nic nie da ze względu na zasadę memoriałową. Można to nieco zminimalizować rozliczaniem kwartalnym, ale nadal DG wypadnie korzystniej.

justyna broniecka 2016-05-31

Zarówno w Dg jak i w spółce przerzucanie przychodów na kolejne miesiące nie jest działaniem legalnym.  
 
Przychody powinny być rozliczane w okresie którego dotyczą.  
 
Natomiast w spółce tak samo jak w DG płaci się zaliczki i deklarację składa się raz w roku. Więc to Pana decyzja, czy te zaliczki zapłaci, czy też nie (tak samo jak dziś w DG).

Łukasz 2016-06-02

Dziękuję za odpowiedź.  
Osobiście bardzo mnie to dziwi, bo w takim przypadku zadłużenie się (np. leasing) będzie korzystniejszy od oszczędzania, bo wtedy zapłacimy np. 107% ceny maszyny zamiast musieć zaoszczędzić 119% ceny.

przemo 2016-06-03

@Łukasz 
 
W większości przypadków używanie własnych pieniędzy w firmie jest najdroższe.

Karo 2016-06-05

A jak wygląda zdolność kredytowa członka zarządu w takiej spółce, co w przypadku kiedy taka osoba chciałaby zaciągnąć kredyt hipoteczny? Jak wówczas do tego podchodzą banki? Czy ktoś przerabiał?

Justyna Broniecka 2016-06-05

Karo, w poprzednim tygodniu była w banku, ponieważ załatwiam kredyt pod inwestycję. Uchwała wspólników na podstawie jakiej dostaję wynagrodzenie z swojej spółki była traktowana w MIlenium tak samo jak umowa o prace. (wiem, że w innych kilku bankach jest podobnie, ale oczywiście nie wszędzie tak jest, więc zarabiając w taki sposób masz ograniczony dostęp do kredytów - ale nie nie możliwy)

Dodaj komentarz...

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka-Klim - od czasu szkoły średniej interesowała się przedsiębiorczością, budowaniem firmy i procesami, które zachodzą w organizacji. Gdy miała 21 lat, została kierownikiem restauracji, która zatrudniała blisko 100 osób. W swojej 10-letniej karierze etatowego pracownika przeszła drogę od menadżera operacyjnego, szkoleniowca aż po dyrektora działu personalnego.

Następnie założyła firmę ZUS to nie MUS zajmującą się edukacją przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu oraz optymalizacji podatkowych. Przez trzy lata działalności osiągnęła ponad 150 stałych klientów biznesowych.

Ponadto wykłada na studiach MBA oraz prowadzi cykle szkoleń stacjonarnych oraz webinarów. W miedzyczasie została autorką trzech książek.

- "Po kilku latach w własnej firmie odnoszę wrażenie, że moja etatowa praca to prehistoria. Pomimo kryzysów, które przez ten czas się wydarzyły, dziś jestem przede wszystkim przedsiębiorcą, menadżerem i szkoleniowcem" - podsumowuje swoje doświadczenie Justyna.

Prowadzi audycję Po prostu biznes , który ma opowiadać o polskiej rzeczywistości w prowadzeniu firmy. Skupiając się mocno na bezpieczeństwie prawnym, finansowym, organizacyjnym. I opowiadać w jaki sposób można stosować pewne luki w zapisach prawnych, by nadal było to korzystne i legalne.


Inne audycje tego autora:

Jak rozliczać kryptowaluty - 2 tygodnie temu


Efektywny przedsiebiorca.mp3 - ponad rok temu

Więcej audycji...


Dane osobowe i GIODO.mp3 (4) - 2 lata temuUmowa o dzieło gotowe.mp3 (2) - 2 lata temu

Role w spółce z o.o..mp3 (4) - 3 lata temu


Mity o spolkach z o.o.mp3 (3) - 3 lata temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Lano Meble - - 25.00
Zegarki Zielona Góra - - 20.00
mobilevoip - - 30.00
Transport-Austria.eu - przeprowadzki Austria - - 25.00
Andrzej Misiewicz - - 20.00
Mateusz Krzysztof - - 20.00
Przekształcanie spółek - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt