Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2011-12-05

Dlaczego większość woli zarabiać 1500 zł zamiast 2700?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Dziś rozmawiamy o umowach śmieciwych i o złudnej ochronie, jaką daje umowa o pracę i dlaczego o popierają ją głównie osoby, które są niezaradne życiowo.

KOMENTARZE

pawelooss 2011-12-06

Fajnie, że dochodzą coraz to nowe audycje i posłopłyta idzie do przodu. Mam jednak pytanie, czy coś się dzieje w ramach projektu www.biurwoland.pl (Film dokumentalny o przekrętach polskiej biurokracji). Planowana premiera coraz bliżej: 10 grudnia 2011 r. ;)

pawelooss 2011-12-06

BTW, jak myślicie, pęknie 25% VAT z okazji 25k fanów na FB? www.youtube.com

Agnessa 2011-12-06

No i akurat ja pierwsza :> 
 
Gdy dzwoniłam to nie wiedziałam, jaki jest temat-aż tak chciałam zadzwonić i Hugo złapał mnie za język :P 
 
Jasne, że wolałabym kiedyś zarabiać więcej, ale ... musiałabym się zastanowić co robić, bo na razie stanęłam na opcji etatu i umowy o pracę, aczkolwiek nie chciałam pewnej rzeczy mówić, żeby nie zapeszyć, bo ruszyło jakby w moim życiu coś, ale chciałabym mieć tego pewność, więc nie chcę zapeszać, bo kto wie... 
Czy chciałabym zarabiać 2600 zamiast 1500... o, lepiej to pytanie brzmi, bo się zainteresuje ludzi jeszcze bardziej :P 
Tak zaczęłam myśleć, ale u mnie jest taka sprawa, że w ogóle muszę wystartować, a i żeby pracować muszę mieć zdrowie, a problem polega na tym, że abym uzyskała odpowiednie zdrowie musiałabym mieć pieniądze, bo nie jestem zdrowym przypadkiem. NFZ i tak ma kolejki, więc bezrobocie da mi na jakiś czas ubezpieczenie, ale i tak nie wiadomo, ile potrwa rekonwalescencja po operacji, która jest kluczowa dla mojego zdrowia-plastyka nosa, z tego co się dowiedziałam skomplikowana, bo mogą mi przeszczepiać coś z biodra, by nos mi naprawić, bym przestała chorować, bo odporność mam silną, a nos-skrzywienie przegrody, wada genetyczna po babci, tylko, że babcia miała lżejszą tę wadę. A i operacja nie jest pewna, bo mam krzywy zgryz od dziecka i wpierw plomby i koronki, potem aparat... 
Moja rodzina nie należy nawet do klasy średniej i takim rodzinom jak moja nie jest łatwo, a może być ciężej. Z grupami próbowałam-dali mi kiedyś z orzecznictwa ledwie trzecią, a prace dorywcze kończyłam zwykle ja, bo na organizm mi źle działały. 
Fizjoterapia też nie jest łatwa jako praca, ale etat zapewni mi ubezpieczenie i pieniądze-z początku małe, ale za to już coś będzie, a w moim wypadku rodzice będą brać ich większość, ale jestem coraz lepszej myśli, że może i ze zdrowiem coś wtedy konkretnie da się moim poprawić :) 
Co do zaś prac dorywczych, zleceń... mogłyby być dodatkiem, ale musiałyby być wtedy prędzej pracami umysłowymi, najlepiej w domu... pewnie, że chciałabym pracować przez internet, ale moi rodzice uważają, że jestem od internetu uzależniona, choć siedzę po 8 godzin średnio wieczorami i nocą... a jak będę miała etat to wtedy będą mówić, żebym się wysypiała itd. bo to jednak rodzice, a narzekają ciągle, bo próbuję robić to, co jest dla mnie dobre. No i mój organizm nie wiem, jak będzie reagował na etat, a co dopiero na dodatkowe prace, skoro obciążania mnie wykańczają ? Co do fizjoterapii to z początku i tak pewnie zacznę od stażu, bo co zakład to inne urządzenia... 
 
Prosiłabym Was, byście mi nic nie radzili. Liczę, że będziecie pisać jak Wy macie, bo historie ludzi na mnie działają. 
Mi najbardziej zależy na wiedzy o pracach na zlecenie, a szczególnie o wolnych zawodach, bo tak to już jest, że świat niestety działa na kasie, a w przypadku mojej rodziny wiem, że rodzice coś oszczędzają, ale coraz trudniej o to. No i rodzice za mało we mnie wierzą i mi wierzą, a ja czuję opór z ich strony i trudno mi myśleć o takich tematach, jak ten po prostu, bo gdybym to ja była pewna i czuła, że jestem wolna to bym miała i czas myśleć o takich rzeczach, a póki co rodzice spowodowali, że mam zaległości w nauce i do świąt na tym się muszę skupić, a potem porządki, przygotowania... nie cierpię świąt, bo traci się czas na ich przygotowanie i są wtedy kłótnie, a potem tak cały rok :> 
 
Na razie tyle, bo późno... 
 
Wiedzcie poza tym, że mam tendencje brania różnych rzeczy do siebie i dlatego wolę byście mi nie odpowiadali, bo urazić mnie czymś łatwo. Po prostu pozwólcie mi samej myśleć i się pytać o różne rzeczy ;) 
 
A jeśli macie jakieś fajne prace to jak do nich doszliście ? :)

Agnessa 2011-12-06

PS. Jak zaczęłam pisać, byłam pierwsza :P

Mosillo 2011-12-06

Czy, będzie można tego audiobook gdzieś pobrać ? ;)

WeskeRo 2011-12-06

Moim zdaniem trzeba maksymalizować zyski i minimalizować straty. 
"Słyszałem", że możn pracować na 1/8 etatu przy czym na umowie oczywiście 1/8 minimalnej pensji. Dzięki temu zabiegowi można zapewnić sobie publiczną opiekę zdrowotną niskim kosztem. 
I oczywiście trzeba się dogadać z bossem o sprawiedliwy podział zaoszczędzonych składek i podatków.  
Hugo mam pytanie: 
mówisz, że nie pracowałeś na umowę o pracę ale czy to znaczy ze nie miałeś umowy w ogóle? czy były to tzw. śmieciówki? 
Zastanawia mnie jak patrzył by pracodawca na rozmowie na której powiedział bym: "Wie pan, pracowało sie na czarno zeby unikać skladek i podatków więc nie mam świadectw pracy"  
Czy taki patent przechodzi w świecie w którym biurokracja jest najważniejsza.

wierny słuchacz 2011-12-06

Paweloss chyba może się nieco opóźnić

Drakens 2011-12-06

Agnessa, najłatwiej dojść do dobrych prac przez znajomości. Najważniejsza jest inteligencja społeczna (ta zwierzęca). Ale oczywiści tzw. wykształcenie też pomaga.

Paweł 2011-12-06

Marcinie Hugo fajna audycja ;) ale musze się trochę nie zgodzić.  
 
Nie ma wyboru pomiędzy 1500 a 2700. 
 
90% osób pracujących na umowę o pracę nie może pójść do pracodawcy i powiedzieć zróbmy teraz umowę o dzieło i proszę mi nie opłacać składek tylko wypłacać ten 1000zł do ręki z bardzo prostej przyczyny: 
 
Polskie prawo pracy bardzo jasno reguluje kiedy zachodzi stosunek pracy, wtedy kiedy pracodawca narzuca godziny pracy i obowiązki pracownikowi wtedy MUSI być podpisana umowa o pracę i te składki MUSZĄ być opłacane. Gdy pracodawca podpisze z pracownikiem umowe o dzieło i każe mu przychodzić do firmy 8-16 i będzie mu mówił co ma robić wtedy ma na głowie inspekcje pracy i cięzkie kary.  
 
Więc tutaj niestety z powodu takiej a nie innej konstrukcji przepisów NIE MA wyboru pomiędzy 1500 a 2700. 
 
Żeby móc wybrać pomiędzy 1500 a 2700 trzeba zmienic pracę, działac na własną rękę lub samozatrudnienie z kreatywną księgowoscią ale to wymaga odwagi, samodzielnosci i sprytu i w polskich realiach nie jest możliwe w przypadku większosci ludzi. 
 
Pozdrowienia 
Paweł

WeskeRo 2011-12-06

@Paweł. 
 
W polskich realiach jest możliwe więcej niż nam się wydaje. Znam ten problem z autopsji, U mnie w firmie na 30 osób zatrudnionych żadna nie zarabia tyle netto co wynika z umowy o pracę. Ja poszedłem krok dalej i poprosiłem o zmianę etatu na 1/8 i wypłacanie różnicy do łapki. Szefunio się zgodził bez mrugnięcia okiem. 
 
Pozdrawiam

teryasic 2011-12-06

To nie o to chodzi czy zarabiać 1500 czy 2700 tylko o to, żeby zawsze zarabiać 2700 i do tego mieć możliwość dobrowolnego ubezpieczenia. Jak będzie konkurencja to jest szansa, że ubezpieczenie z ZUS-em będzie kosztowało 500 zł zamiast 1200zł. 
 
Jak Korwin wyliczył, że państwo zabiera nam 80% dochodów to wyobraźcie sobie że zarabiacie 5 razy tyle ile obecnie. Za to musicie płacić za szkołę i lekarza Albo się ubezpieczyć. I powiedzmy dziesięcinę na wojsko i policję. I to dopiero by było coś - "pensja minimalna" 7,5 tys.! ;) 
 
Podobała mi się też definicja pracy zarobkowej. Ja mam lepszą - praca zarobkowa to taka od której państwo pobiera haracz w postaci podatków. 
 
Praca w dom to też praca. I to bardzo pożyteczna. Dlatego nie rodzą się dzieci, że kobiety "chodzą do pracy" zamiast pracować w domu. Wyobrażacie sobie matkę wychowującą 6 dzieci i pracującą na etacie? 
 
I jeszcze ciekawostka a propos pracy - z punktu widzenia fizyki jak się trzyma karton nad głową to nie praca, a jak się ten sam karton przesuwa po podłodze to praca.

Paweł 2011-12-07

@WeskeRo zgoda, da sie, sam pracowałem za kilka tys majac na umowie 1000zł, reszta na lewo do łapki ale nie da sie tego robic w pełni legalnie, tylko nielegal, a czy chodzi nam o to zeby teraz wszystkich namawiac do lamania (glupiego ale jednak) prawa? 
 
Podoba mi sie promowanie przedsiebiorczosci w kontestacji, sam planuje uruchomic dzialalnosc tylko jeszcze sie waham czy firme rejestrowac w PL czy w tanszym kraju jesli chodzi o podatki ;) np w Anglii

Paweł 2011-12-07

@teryasic przesuwanie kartonu po podłodze to nie praca, gdy podłoga jest równa i nie ma tarcia to praca=0 
pl.wikipedia.org

LesbijskaMewa666 2011-12-07

Hola, hola. Praca na etacie to nie tylko większy haracz, ale także wynikające z tego przywileje, np. płatnego urlopu. A ten już daje grunt, by inwestować w siebie czy na przykład we własną działalność. Znam ludzi, którzy rozkręcali swoje biznesy w ten sposób.

darek 2011-12-07

Zastanawiam się jaka najmniejsza część etetu jest dozwolona - czy można pracować na 1/1000 etatu ? Niezłe byłyby jaja 1/1000 etatu albo 1/10000 etetu.

LesbijskaMewa666 2011-12-07

I jaki wtedy będziesz miał urlop? Kiedy chcesz wydawać swoje pieniądze? Szczytem aspiracji ma być Beata Kozidrak i kiełbasa? 
 
hejter.eu

Hugo 2011-12-07

ad 9. 
 
Ale ja wiem, że wiekszość ludzi nie ma wyboru.  
Ale to nic w ogole nie zmienia, to nawet jesliby mieli wybor to i tak by nic nei zmienili, co bylo udowodnione w audycji.

dorota 2011-12-08

Ciekawe jest podejście Huga, z którego wynika, że na umowie o dzieło pracodawca zapłaci więcej dlatego, że podatek niższy. Pracodawca zawiera umowę o dzieło czy zlecenie GŁÓWNIE po to, żeby móc płacić mniej niż minimalna. I nie uważam tego za coś złego, ale podejście autora jest dziwne.

Kuba 2011-12-08

Tym, którzy wolą zarabiać 1500 zamiast 2700 pragnę przedstawić postać Syzyfa

Hugo 2011-12-08

ad 14.  
Znasz ludzi, ktorzy rozkrecali biznesy pracujac nad nimi 20 dni w roku?

Kuba 2011-12-08

ad 19 
ucięło mi link, oto Syzyf: 
 
www.wyszynski.co

LesbijskaMewa666 2011-12-08

ad 20: 
Nie, oczywiście, że nie. Rozkręcali, pracując codziennie lub prawie codziennie, zaś bufor dwudziestu dni wolnych w roku był niezbędnym narzędziem pomocniczym. Są okresy, kiedy konieczny jest wzmożony nakład pracy i także sytuacje awaryjne, kiedy instytucja np. urlopu na żądanie sprawdza się znakomicie.  
 
Inny kształt umowy pozbawia takich możliwości. Moim zdaniem w tym kontekście jest to cena warta zapłacenia.

Emper 2011-12-08

ad. 20 
Ty rzeczywiście nie pracowałeś na etacie :) Po studiach i 2 latach pracy masz 27 dni. Mimo wszystko to mało.  
 
Ja pracuję w korpo gdzie nikt nie zgodzi się na żadne akcje pod stołem. Trzeba będzie coś innego rozkręcić, bo chcę ograniczyć ilość płaconych podatków do minimum.

PRACUŚ 2011-12-08

A co w przypadku jeśli pracujecie na czarno a twój pracodawca nie wypłaci wam pieniędzy ? ja ma teraz taką sytuację i mój szef nie kwapi się aby oddać mi pieniądze . Co poradzicie i jak się przed czymś takim zabezpieczyć na przyszłość ?

Mateusz z Kanady 2011-12-09

Zwyczajnie jak tylko przestanie placic powiedziec "do widzenia" wliczyc to w koszta i znalesc nowa prace. Na dluzsza mete tak wychodzi najtaniej. Jak ci ktos przestaje placic to z regoly dla tego ze sam ma problemy finansowe. Zamaist marnowac czas i wysilek na odzyskanie tej ostaniej wyplaty lepiej zarabiac.

LesbijskaMewa666 2011-12-09

ad 24: 
Jeśli nie płaci i nie podaje ku temu jasnych, wiarygodnych powodów (ciężka choroba, klęska żywiołowa, poważny wypadek i uszczerbek na zdrowiu) i nie widać nadzieji, tudzież woli rozliczenia tego w przyszłości, najlepiej podać dziada do wszelkich możliwych instytucji mafijnych, jak PIP, policja czy prokuratora, przekazać też taką informację członkom jego rodziny, innym kontrahentom czy znajomym. Bez najmniejszych skrupułów - nie wywiązując się z umowy, złamał skurwiel zasadę o nieagresji.

Zwiadowca 2011-12-09

Komentarz LesbijskaMew666 najbardziej mi się podoba ale czy jest to najlepsze rozwiązanie ? zwłaszcza jeśli w grę wchodzą większe pieniądze ? jeżeli każdy będzie odpuszczał takim ludziom to dziad będzie robił tak dalej i świadomie wykorzystywał ludzi, z tego co wiem już kilka osób tak załatwił i ma się dobrze -brak mi pomysłu z czego zrobić bat na takiego gościa

Paweł 2011-12-10
amortyzator 2011-12-10

rychliki.wm.pl 
 
wykopcie jesli mozecie. to znow o naszych dzielnych policjantach.

dorota 2011-12-11

Zwiadowca, domagać się pieniędzy z umowy o dzieło czy zlecenie możesz bez problemu przed zwykłym sądem cywilnym. Wystarczy wykazać, że umowa została zawarta a zawarte w niej zlecenie wykonane i sąd zasądzi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami (jeżli zażądasz ich w pozwie)

Mateusz z Kanady 2011-12-11

Zwiadowca, pytanie czy chcesz naprawiac swiat, czy kierujesz sie urazona duma, czy dzialasz we wlasnym interesie. W zaleznosci od tego inne dzialanie wydaje sie obtymalne.

Zwiadowca 2011-12-11

Dorota, Mateusz z Kanady -dziękuję za odpowiedzi .Ale mój największy błąd polegał na tym że nie zawierałem na piśmie żadnej umowy ot tak dogadałem się z pracodawcą że popracuję na czarno kilka miesięcy -pracodawca sam mnie do tego namawiał a i mi było to na rękę aż do momentu kiedy zgodziłem się poczekać z wypłatą 2 miesiące i niestety zostałem wykorzystany . Więc teraz zadaję sobie sam pytanie czy jednak jakakolwiek umowa nie stanowi dla nas jednak jakiegoś zabezpieczenia przed nieuczciwymi ludźmi ? proszę o komentarze

Bezimienny 2011-12-11

Nie ma takiego wyboru: 1500 czy 2700, bo w zdecydowanej większości zawodów nie da się pracować na umowę śmieciową. Kolejna sprawa - na pasku również są podane składki płacone przez pracodawcę i nawet gdyby liczyć od całkowitego kosztu etatu, to nigdy nie wyjdzie opodatkowanie pensji na poziomie 50%. Podatki nie wynoszą 80% tylko razem z konsumpcją ok. 50%, co obliczyło Centrum im.A. Smitha i Instytut Globalizacji.

bp 2011-12-11

@ Bezimienny 
 
Bo Panowie z Centrum mało wódzi piją. Jakby Panowie z Centrum więcej wódzi pili to by im podatki asymptotycznie wzrosły do 80%.

otmar 2011-12-12

Oczywiście kwotowo to bez porównania lepsze są "umowy śmieciowe", ale jest jedna rzecz, która w umowie o pracę jest lepsza - odzyskiwanie należności od pracodawcy. Zdecydowanie chętnie pracodawcy płacą pensje z umowy o pracę niż z innych umów, bo polskie sądownictwo działa bardzo słabo w zakresie odzyskiwania należności z takich umów.

Gall 2011-12-13

Umowy o pracę mają zazwyczaj dodatkowe korzyści - tzn. łatwość w uzyskaniu kredytów. Do tego pewność zatrudnienia, ubezpieczenie zdrowotne, większa łatwość "egzekucji" swoich wynagrodzeń, gwarantowana podstawa wynagrodzenia niezależna od wykonanej pracy no i posiadanie pewnego "haka" na pracodawcę, gdy łamie warunki umowy - PIPa, PUPa, czy inne pizdy mają swoje sprawne mechanizmy, którymi mogą się wysługiwać etatowcy, a nie są dostępne dla "śmieciowców".

dorotta 2011-12-28

Umowa o pracę jest bardzo dobrym rodzajem umowy. Nie ma wątpliwości. Jej podpisanie jest dużym sukcesem w czasach kiedy powszechnieją śmieciówki. Dlaczego? Oczywiste, że ważne jest ubezpieczenie, składki emerytalne, urlop macierzyński i wiele innych praw. Ale w moim komentarzu skupię się na innych argumentach, jakich w audycji nie wspomniano. 
 
Po pierwsze, Hugo wychodzi z założenia, że to niby praca na umowie śmieciowej gwarantuje wyższe zarobki. Ciekawe na jakiej podstawie? Bo w praktyce jest to absurd. Pracodawca proponuje śmieciówkę bo chce uniknąć kosztownych składek np. która w przypadku gdy na pracownika ma wydać 2700zł wynosi ona 1200zł. Hugo zakłada, że zawsze pracodawca musi to 1200zł dać pracownikowi razem z jego pensją 1500zł niż zusowi. Ok. jasne i tak też powinno być bo to jest korzystne dla obu stron. Tymczasem wiadomo, że pracodawcy wszystko jedno na kogo powinna iść ta składka, bo woli ją zaoszczędzić. Jest mu obojętne czy dostanie ją ZUS czy pracownik, bo to dla niego duże obciążenie. Gdyby nie było mu wszystko jedno to rodzaj umowy nie miałby znaczenia. A jak nie chce płacić składek to proponuje śmieciową.  
 
Tu nie ma duzo wyboru czy chcesz zarabiać 1500zł czy 2700zł. Prawda też jest taka, że praca na umowach śmieciowych z racji tego, że jest mniej ceniona (o tym napiszę dalej) jest właśnie GORZEJ płatna niż na umowach o pracę. Jest odwrotnie niż w tytule audycji. Bo tutaj tylko pracodawca może decydować ile chce zapłacić, a wiadomo, że wolałby jak najmniej. 
 
Po drugie, praca na umowie śmieciowej jest zazwyczaj pracą czasową. Wiąże się to z tym, że pracownik całą swoja karierę migruje z jednej nisko płatnej posady do drugiej a czas pracy przerywany jest okresami bezrobocia. Nie może zagrzać miejsca na dłużej w jednej firmie. Skutkiem tego jest brak stabilności, bezpieczeństwa, niestabilne dochody i stres. Nie rozumiem, też dlaczego jak ktoś chce bezpieczeństwa to jest nierobem i nieudacznikiem. Mieć bezpieczeństwo wcale nie oznacza mieć mniej wolność. Wręcz przeciwnie. Większe bezpieczeństwo i stabilizacja to większa wolność. Lepsze zdrowie, więcej czasu dla rodziny oraz realizowania pasji lub rozwijania wielu projektów, w tym biznesowych. Łatwiej wtedy zgromadzić oszczędności. Ciągła walka o przetrwanie którą jest błędne koło pracy na śmieciówkach czy na czarno tego nie gwarantuje. Zwróćcie uwagę, że nawet przedsiębiorcy i inwestorzy dążą do stabilizacji w swoich firmach i to jest niezależność finansowa. Czy są oni nieudacznikami dlatego, że tego chcą? Do bezpieczeństwa i stabilizacji można dojść różnymi drogami w zależności od osobowości człowieka, która jest inna. Żadna nie jest ani gorsza ani lepsza. 
 
No właśnie – biznes. Po trzecie. Osoba pracująca na etacie oczywiście na umowie o pracę może tańszym kosztem założyć swoją firmę nie rezygnując z etatu, bo pracodawca płaci za niego część składek zusowych. Sam Kamil Cebulski w „Myśleć jak milionerzy” podsuwa to rozwiązanie jako bardzo korzystne dla osób skarżących się na brak kasy na własny biznes. 
 
Zazwyczaj myśli się, że umowa o pracę to tylko korzyści dla pracownika. To prawda, pracownik dużo korzyści ma. Ale okazuje się, że dla pracodawców też ma ona bardzo duże znaczenie w pewnych sprawach. 
 
Zatem po czwarte. Jeśli pracodawca prywatny oferuje Ci umowę o pracę to znaczy, że…Cię docenia. Widzi w tobie potencjał, widzi ,że jesteś specjalistą w swoim fachu. Jego firma Cię naprawdę potrzebuje i wiąże z tobą plany na przyszłość. To dla Ciebie dowód, że nie jesteś nieudacznikiem tylko bardzo dobrą osobą na dane stanowisko. Jesteś dla niego inwestycją a nie kosztem. Bo umowy o prace w przeciwieństwie do śmieciowych są długoterminowe. Chce on zbudować stały zaufany zespół, a ty masz być jego częścią. A jak wiadomo stałe relacje dają lepsze efekty niż ciągła rotacja i zmiany ludzi, które opóźniają każde zadanie. 
Jeśli dają Ci umowę śmieciową to znaczy, że możesz być potencjalnym kosztem a nie inwestycją. Wtedy pracodawca zakłada, że albo wcześniej czy później Cię zwolni albo sam odejdziesz. Jesteś pracownikiem mniej docenianym, mają do Ciebie mniejsze zaufanie. Wiadomo, że firma nie nastawia się na budowanie z Tobą trwałego zespołu.  
Jeśli przyjrzymy się większości firm, to zawsze jej trzon to pewna grupa osób stanowiąca stały zespół, wszyscy na umowach o pracę, dobrze zarabiający, otoczeni wianuszkiem pracowników na śmieciówkach lub na czarno z kiepskimi pensjami, którzy co chwila są wymieniani a ich awans do tej głównej grupy jest bardzo utrudniony. Taka jest prawda. 
 
Po piąte – nawiązując do migrowania pracownika od posady do posady oraz niepewności i niedoceniania miejsca w zespole firmy. Warto przypomnieć sobie wywiad w Kontestacji z Tadem Witkowiczem o zatrudnianiu pracowników, zresztą bardzo ciekawy. Któż z fanów Kontestacji nie chciałby pracować dla takiego szefa? By uczyć się od najlepszych. Tad powiedział, że kiedy widzi w CV danej osoby zbyt częste zmiany miejsca pracy, co dzieje się na umowach śmieciowych, to od razu zapala mu się czerwona lampka. Taka osoba odpada u niego na starcie. Do dalszego etapu rekrutacji przechodzą kandydaci którzy zaliczyli min. 3 lata stałej pracy w jednym miejscu. Tad dobrze wie, że takie osoby są bardziej zaufane, lepiej radzą sobie w pracy w zespole, maja lepsze doświadczenie i konkretne udokumentowane dokonania, maja lepsze referencje u poprzedniego pracodawcy, który ich docenił dając możliwość tak długo u niego pracować. 
 
Wnioski są takie, że to właśnie Ci co zdobyli umowy o prace są bardziej zaradni życiowo, wartościowszy na rynku pracy. Bo byli na tyle dobrzy, że swoją pracą i umiejętnościami to udowodnili. Ci którym trafiają się śmieciówki radzą sobie zdecydowanie gorzej. 
 
Podsumowując, umowa o pracę to: 
- wyższe zarobki 
- większa stabilność 
- mniej stresu 
- szansa na szybsze zgromadzenie oszczędności i inwestycje 
- możliwość budowania własnego biznesu mniejszym kosztem 
- większa wartość twojej pracy na rynku 
- większe doświadczenie, umiejętności, konkretne dokonania 
- łatwiej dostać się do innej lepiej płatnej pracy 
 
Nic dodać nic ująć. Nawet niewielkie zalety umów śmieciowych nie dorównają tym korzyściom. 
 
W czasach kiedy umowy śmieciowe staja się coraz bardziej popularne, wbrew woli pracowników, zaczynają wchodzić światopoglądy głoszące, że są one jednak czymś pozytywnym a umowy o prace i bezpieczeństwo jakie dają są niemodne i dla niezaradnych życiowo. To tak jakby znaleźć wytłumaczenie i pocieszenie na ten problem nie mając rozwiązania. Wiele młodych osób łapie się na ten mit i zaczyna takie umowy akceptować, uważając za coś normalnego i przyszłościowego. Myślą, że są oni więcej warci bo są elastyczniejsi, lepiej dostosowują się do nowych warunków. Nawet porzucają negocjacje z pracodawcą o umowę o pracę lub nie szukają nowej pracy w której by taką umowę oferowano. Wielu pracodawcom, którzy szukają oszczędności w kosztach pracy albo ludzi do tymczasowych niskopłatnych zadań, zamiast kogoś wartościowego na stałe jest to jak najbardziej na rękę. Potem Ci młodzi zatracają poczucie czego naprawdę chcą. Nagle zdają sobie sprawę, że nie mają tego czego chcieli. Ich szansę na lepszą pracę i pozycję na rynku maleją wraz rosnącą ilością śmieciówek w CV. I zamiast wytrwałymi ludźmi sukcesu stają się tanią siłą roboczą, być może wychowywaną od szkoły średniej do tego celu.  
 
Nie dajmy się zwieść, ceńmy swoją wartość, uczmy się konkretnych umiejętności, a jak już mamy świadomość że są one cenne to róbmy wszystko aby dało to nam odpowiednie korzyści i zbudować na ich podstawie trwałe relacje w pracy.

Doro-ta 2011-12-28

Umowa o pracę jest bardzo dobrym rodzajem umowy. Nie ma wątpliwości. Jej podpisanie jest dużym sukcesem w czasach kiedy powszechnieją śmieciówki. Dlaczego? Oczywiste, że ważne jest ubezpieczenie, składki emerytalne, urlop macierzyński i wiele innych praw. Ale w moim komentarzu skupię się na innych argumentach, jakich w audycji nie wspomniano. 
 
Po pierwsze, Hugo wychodzi z założenia, że to niby praca na umowie śmieciowej gwarantuje wyższe zarobki. Ciekawe na jakiej podstawie? Bo w praktyce jest to absurd. Pracodawca proponuje śmieciówkę bo chce uniknąć kosztownych składek np. która w przypadku gdy na pracownika ma wydać 2700zł wynosi ona 1200zł. Hugo zakłada, że zawsze pracodawca musi to 1200zł dać pracownikowi razem z jego pensją 1500zł niż zusowi. Ok. jasne i tak też powinno być bo to jest korzystne dla obu stron. Tymczasem wiadomo, że pracodawcy wszystko jedno na kogo powinna iść ta składka, bo woli ją zaoszczędzić. Jest mu obojętne czy dostanie ją ZUS czy pracownik, bo to dla niego duże obciążenie. Gdyby nie było mu wszystko jedno to rodzaj umowy nie miałby znaczenia. A jak nie chce płacić składek to proponuje śmieciową.  
 
Tu nie ma duzo wyboru czy chcesz zarabiać 1500zł czy 2700zł. Prawda też jest taka, że praca na umowach śmieciowych z racji tego, że jest mniej ceniona (o tym napiszę dalej) jest właśnie GORZEJ płatna niż na umowach o pracę. Jest odwrotnie niż w tytule audycji. Bo tutaj tylko pracodawca może decydować ile chce zapłacić, a wiadomo, że wolałby jak najmniej. 
 
Po drugie, praca na umowie śmieciowej jest zazwyczaj pracą czasową. Wiąże się to z tym, że pracownik całą swoja karierę migruje z jednej nisko płatnej posady do drugiej a czas pracy przerywany jest okresami bezrobocia. Nie może zagrzać miejsca na dłużej w jednej firmie. Skutkiem tego jest brak stabilności, bezpieczeństwa, niestabilne dochody i stres. Nie rozumiem, też dlaczego jak ktoś chce bezpieczeństwa to jest nierobem i nieudacznikiem. Mieć bezpieczeństwo wcale nie oznacza mieć mniej wolność. Wręcz przeciwnie. Większe bezpieczeństwo i stabilizacja to większa wolność. Lepsze zdrowie, więcej czasu dla rodziny oraz realizowania pasji lub rozwijania wielu projektów, w tym biznesowych. Łatwiej wtedy zgromadzić oszczędności. Ciągła walka o przetrwanie którą jest błędne koło pracy na śmieciówkach czy na czarno tego nie gwarantuje. Zwróćcie uwagę, że nawet przedsiębiorcy i inwestorzy dążą do stabilizacji w swoich firmach i to jest niezależność finansowa. Czy są oni nieudacznikami dlatego, że tego chcą? Do bezpieczeństwa i stabilizacji można dojść różnymi drogami w zależności od osobowości człowieka, która jest inna. Żadna nie jest ani gorsza ani lepsza. 
 
No właśnie – biznes. Po trzecie. Osoba pracująca na etacie oczywiście na umowie o pracę może tańszym kosztem założyć swoją firmę nie rezygnując z etatu, bo pracodawca płaci za niego część składek zusowych. Sam Kamil Cebulski w „Myśleć jak milionerzy” podsuwa to rozwiązanie jako bardzo korzystne dla osób skarżących się na brak kasy na własny biznes. 
 
Zazwyczaj myśli się, że umowa o pracę to tylko korzyści dla pracownika. To prawda, pracownik dużo korzyści ma. Ale okazuje się, że dla pracodawców też ma ona bardzo duże znaczenie w pewnych sprawach. 
 
Zatem po czwarte. Jeśli pracodawca prywatny oferuje Ci umowę o pracę to znaczy, że…Cię docenia. Widzi w tobie potencjał, widzi ,że jesteś specjalistą w swoim fachu. Jego firma Cię naprawdę potrzebuje i wiąże z tobą plany na przyszłość. To dla Ciebie dowód, że nie jesteś nieudacznikiem tylko bardzo dobrą osobą na dane stanowisko. Jesteś dla niego inwestycją a nie kosztem. Bo umowy o prace w przeciwieństwie do śmieciowych są długoterminowe. Chce on zbudować stały zaufany zespół, a ty masz być jego częścią. A jak wiadomo stałe relacje dają lepsze efekty niż ciągła rotacja i zmiany ludzi, które opóźniają każde zadanie. 
Jeśli dają Ci umowę śmieciową to znaczy, że możesz być potencjalnym kosztem a nie inwestycją. Wtedy pracodawca zakłada, że albo wcześniej czy później Cię zwolni albo sam odejdziesz. Jesteś pracownikiem mniej docenianym, mają do Ciebie mniejsze zaufanie. Wiadomo, że firma nie nastawia się na budowanie z Tobą trwałego zespołu.  
Jeśli przyjrzymy się większości firm, to zawsze jej trzon to pewna grupa osób stanowiąca stały zespół, wszyscy na umowach o pracę, dobrze zarabiający, otoczeni wianuszkiem pracowników na śmieciówkach lub na czarno z kiepskimi pensjami, którzy co chwila są wymieniani a ich awans do tej głównej grupy jest bardzo utrudniony. Taka jest prawda. 
 
Po piąte – nawiązując do migrowania pracownika od posady do posady oraz niepewności i niedoceniania miejsca w zespole firmy. Warto przypomnieć sobie wywiad w Kontestacji z Tadem Witkowiczem o zatrudnianiu pracowników, zresztą bardzo ciekawy. Któż z fanów Kontestacji nie chciałby pracować dla takiego szefa? By uczyć się od najlepszych. Tad powiedział, że kiedy widzi w CV danej osoby zbyt częste zmiany miejsca pracy, co dzieje się na umowach śmieciowych, to od razu zapala mu się czerwona lampka. Taka osoba odpada u niego na starcie. Do dalszego etapu rekrutacji przechodzą kandydaci którzy zaliczyli min. 3 lata stałej pracy w jednym miejscu. Tad dobrze wie, że takie osoby są bardziej zaufane, lepiej radzą sobie w pracy w zespole, maja lepsze doświadczenie i konkretne udokumentowane dokonania, maja lepsze referencje u poprzedniego pracodawcy, który ich docenił dając możliwość tak długo u niego pracować. 
 
Wnioski są takie, że to właśnie Ci co zdobyli umowy o prace są bardziej zaradni życiowo, wartościowszy na rynku pracy. Bo byli na tyle dobrzy, że swoją pracą i umiejętnościami to udowodnili. Ci którym trafiają się śmieciówki radzą sobie zdecydowanie gorzej. 
 
Podsumowując, umowa o pracę to: 
- wyższe zarobki 
- większa stabilność 
- mniej stresu 
- szansa na szybsze zgromadzenie oszczędności i inwestycje 
- możliwość budowania własnego biznesu mniejszym kosztem 
- większa wartość twojej pracy na rynku 
- większe doświadczenie, umiejętności, konkretne dokonania 
- łatwiej dostać się do innej lepiej płatnej pracy 
Nic dodać nic ująć. Nawet niewielkie zalety umów śmieciowych nie dorównają tym korzyściom. 
 
W czasach kiedy umowy śmieciowe staja się coraz bardziej popularne, wbrew woli pracowników, zaczynają wchodzić światopoglądy głoszące, że są one jednak czymś pozytywnym a umowy o prace i bezpieczeństwo jakie dają są niemodne i dla niezaradnych życiowo. To tak jakby znaleźć wytłumaczenie i pocieszenie na ten problem nie mając rozwiązania. Wiele młodych osób łapie się na ten mit i zaczyna takie umowy akceptować, uważając za coś normalnego i przyszłościowego. Myślą, że są oni więcej warci bo są elastyczniejsi, lepiej dostosowują się do nowych warunków. Nawet porzucają negocjacje z pracodawcą o umowę o pracę lub nie szukają nowej pracy w której by taką umowę oferowano. Wielu pracodawcom, którzy szukają oszczędności w kosztach pracy albo ludzi do tymczasowych niskopłatnych zadań, zamiast kogoś wartościowego na stałe jest to jak najbardziej na rękę. Potem Ci młodzi zatracają poczucie czego naprawdę chcą. Nagle zdają sobie sprawę, że nie mają tego czego chcieli. Ich szansę na lepszą pracę i pozycję na rynku maleją wraz rosnącą ilością śmieciówek w CV. I zamiast wytrwałymi ludźmi sukcesu stają się tanią siłą roboczą, być może wychowywaną od szkoły średniej do tego celu.  
 
Nie dajmy się zwieść, ceńmy swoją wartość, uczmy się konkretnych umiejętności, a jak już mamy świadomość że są one cenne to róbmy wszystko aby dało to nam odpowiednie korzyści i zbudować na ich podstawie trwałe relacje w pracy.

ProstoWNik 2012-01-03

Trudno mi uwierzyć, że ktoś napisał to na poważnie, ale aby innych nie wprowadzały w błąd powyższe brednie, odpowiadam. Wygląda mi to na jakąś tanią propagandę biurwy z US, która została rzucona na "odcinek KonteStacji", aby siać ferment, "wyleczyć" nas i przywrócić na łono dobrego, przyjaznego państwa pragnącego naszego dobra na każdym kroku. Żałosne jest wyrywanie z kontekstu wypowiedzi Pana Witkowicza i Kamila Cebulskiego w celu udowodnienia na siłę, że umowa o pracę jest cacy. To były ogólne sugestie typu, jeśli masz tak to rób tak, ale lepiej żebyś nie był w takiej sytuacji, a nie pochwała umowy o pracę samej w sobie. Podobnie z częstotliwością zmian pracodawcy - rodzaj umowy nie ma z tym nic wspólnego. To jest zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Proszę nie naginać faktów i nie mieszać ludziom w głowach! 
 
- wyższe zarobki 
Dawno takiej bzdury nie słyszałem. Jeśli pracodawca ma w swoim budżecie 8300 zł na etat to zatrudniając na umowę o pracę, czy też na umowę o dzieło wydaje 8300 zł. Z jego perspektywy nie ma różnicy. Natomiast z perspektywy pracownika różnica jest jak najbardziej widoczna - na umowie o pracę dostanie dużo mniej - około 4950 zł do ręki, podczas gdy na umowie o dzieło przy 50% kosztach uzyskania przychodu dostanie około 7550 zł. Widać różnicę? Widać. Więc po co przepłacać? Zależy jak rozpatrujemy motywację pracodawcy. Nieprawdą jest, że pracodawca zawsze stosuje taktykę opisaną powyżej. Zamiast niej stosowana jest też taka jak opisałem. 
 
- większa stabilność 
To znaczy? Jak ktoś jest wartościowym pracownikiem ma zapewnioną stabilność także na tzw. "umowie śmieciowej". 
 
- mniej stresu 
Nigdy nie doświadczyłem. 
 
- szansa na szybsze zgromadzenie oszczędności i inwestycje 
Jakimże to sposobem, skoro wykazałem w pierwszym punkcie, że jest dokładnie odwrotnie? 
 
- możliwość budowania własnego biznesu mniejszym kosztem  
Jest dokładnie odwrotnie. Szanujmy arytmetykę (jak mawiał klasyk)! Punkt pierwszy, j.w. 
 
- większa wartość twojej pracy na rynku 
Moją wartością są moje dokonania, doświadczenie oraz umiejętności, a nie rodzaje umów w ramach których wykonywałem swoją pracę. 
 
- większe doświadczenie, umiejętności, konkretne dokonania 
Toż to jakaś kompletna bzdura. Niby jak umowa o pracę ma się do doświadczenia, dokonań, umiejętności? Zabawne stwierdzenie. 
 
- łatwiej dostać się do innej lepiej płatnej pracy 
Kolejny mit. Przepustką są konkretne dokonania, umiejętności, doświadczenie, wyniki na ewentualnych testach kwalifikacyjnych, jakimi może wykazać się pracownik, a nie rodzaje umów w ramach których wykonywał swoje projekty (mówimy tu o pracy twórczej). Nikt normalny nie patrzy na takie rzeczy. Błędem jest utożsamianie pracy w ramach elastycznego zatrudnienia z niestabilnością i krótkotrwałością współpracy. To jest specyficzne dla konkretnej pracy i niekoniecznie musi implikować pracę w trybie tydzień tu tydzień tam - mogą to być lata stałej współpracy z jednym pracodawcą i robienie czegoś "na boku". Czym innym jest pozamiatanie magazynu na umowę zlecenie, a czym innym napisanie aplikacji naukowej na umowę o dzieło. Jeśli ktoś nie widzi oczywistych różnic między tymi dwoma "śmieciówkami" to niech się lepiej nie wypowiada tutaj, bo tylko się kompromituje.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:
Premier znowu bredzi (2) - 3 tygodnie temu


Czy pomaganie ma sens? - 5 tygodni temu

Czy to już komunizm? (2) - 6 tygodni temu

Więcej audycji...
Czy Wiedźmin jest polski? (1) - 7 tygodni temu

90% Kontestacji będzie zaorane (2) - 8 tygodni temu

Państwo przepłaca za celebrytów? (1) - 2 miesiące temu

Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 2 miesiące temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 3 miesiące temu

Unikaj szpitali (7) - 3 miesiące temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 3 miesiące temu

25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 3 miesiące temu

Nauczyciele uciekają (6) - 4 miesiące temuNiskie podatki już były (15) - 5 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 5 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 5 miesięcy temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 6 miesięcy temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 6 miesięcy temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 7 miesięcy temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 7 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 7 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 7 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 8 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 8 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 8 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 8 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 8 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 9 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 9 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 9 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 10 miesięcy temu

Pomagał bez zgody stosownych organów! (6) - 10 miesięcy temu

Jestem na kwarantannie! (1) - 10 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 10 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 10 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 11 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 11 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 11 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 11 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 11 miesięcy temu
Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - ponad rok temu

Idzie drożyzna (2) - ponad rok temu


Muzeum z najwyższej półki (1) - ponad rok temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu


Emigranci psują nasze dzieci! (7) - 2 lata temu


Magiczne szable i tarcze (1) - 2 lata temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 3 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 3 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 3 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 3 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 4 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 4 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 5 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lat temu


Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 6 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 6 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 6 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 7 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 7 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 8 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 8 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 9 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu


AgenTomasz mówi całą prawdę (49) - 10 lat temu

Ile zarabia młody dziennikarz? (17) - 10 lat temu

Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 10 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 10 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 10 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 11 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 12 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nowy sącz rozwody sprawy - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
giełdy pracawsieci.net - - 20.00
Rozyc - - 20.00
biuro rachunkowe lider sc nowy sącz - - 20.00
rzeczoznawca majątkowy i wycena... - - 20.00
Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt