Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2012-01-15

Czy warto programować? Jesli tak to w czym?

Nadający: Krzysztof Maczyński

Na samym początku słów kilka o historii programowania. Potem dyskusja o językach programowania, wady i zalety ich stosowania. Znając jaki język jest łatwiej znaleść pracę? Słuchając całej audycji, zostaniesz wtajemniczony w programowanie. Serdecznie zapraszamy! *Na antenie była kobieta!

KOMENTARZE

Piotr 2012-01-16

Fajnie by było usłyszeć więcej audycji na temat programowania

Artur 2012-01-16

Panowie prowadzący nie przygotowali się do audycji, 2 godziny!!! gadania o... niczym.  
Na początku kobiety mogły poczuć się obrażone po kilku głupich żartach "prowadzących", a i gejom się dostało. 
A później... no cóż mało kreatywności, dużo gadania o niczym... śmierdziało politechniką.  
Jeszcze raz przesłuchajcie sobie całą audycję i zadajcie sobie pytanie: Czy odpowiedzieliśmy na pytania postawione w tytule?

zib 2012-01-16

Myślę, że profesjonaliści nie słuchają tego typu audycji, a jak dla mnie amatora była naprawdę OK.  
Ja zacząłem programować (a nigdy nie uczyłem się informatyki) bo w pewnym momencie życia zauważyłem że mam troszkę czasu, a komputer można wykorzystać albo poprzez już gotowe aplikacje, ale też zmuszając go do wykonywania własnych programów co jest bardziej twórcze i wygodne. Wtedy Borland puścił program do niekomercyjnego programowania w Delphi 2.0 - po roku, zbudowałem całkiem przyzwoitą aplikację do obliczeń ekonomicznych z działu wartość pieniądza w czasie i obliczeń progu opłacalności projektów (program dedykowany pod polski XP) i parę osób (przyjaciół) z niego z powodzeniem korzystało tym bardziej, że dodałem komentarze tłumaczące wzory matematyczne wykorzystywane w tym dziale ekonomii. Później zarzuciłbym programowanie gdyby nie to że spotkałem fajnego kumpla informatyka i on wciągnął mnie w PHP w czym od czasu do czasu do dziś programuję. 
Pracując kiedyś w dużej fabryce, pomimo, że mieliśmy systemy bazodanowe, zauważyłem że niektóre problemy inżynierów można rozwiązać skryptami PHP, które działają w intranecie. Napisałem skrypt obliczający ciężar rur w zależności od używanych materiałów, średnic i grubości. Skrypt rozwiązał konkretny problem, dzwonił klient, a inżynier konstruktor mógł szybko podać mu ile waży dany ładunek rur. Skrypt w PHP, to świetny sposób rozwiązania niektórych problemów w firmie.  
Przy czym ( z całym szacunkiem) ale nie liczyłbym na dział informatyki w dużej firmie, bo oni nie znają problemów innych działów i najlepiej napisać skrypt samemu.  
Uważam, że prowadzący nie doceniają tu graficznej strony projektów. Gdyby programista miał zdolności graficzne i oprócz poprawnych algorytmów potrafił stworzyć profesjonalnie wyglądające chociażby przyciski – to projekt zaczyna być także wizualnie kreatywny. Jeśli nie to, to współpraca z grafikiem na pewno poprawi wygląd produktu ( ale najlepiej mieć dwa w jednym :) ).

Audycja Mobilnych 2012-01-16

Programista i grafik to perpetuum mobile.  
Tworząc strony internetowe, bije się po głowie że nie nauczyłem się tworzyć sensownej grafiki. Próbowałem nie raz ale po prostu nie mam do tego głowy, tak samo jak większość grafików robiących projekty www nie mają głowy do "skodzenia" swojego dzieła. 
Tak że jesteś w błędzie Zib, ja doceniam graficzną stronę projektów. ;) 
 
"Jeszcze raz przesłuchajcie sobie całą audycję i zadajcie sobie pytanie: Czy odpowiedzieliśmy na pytania postawione w tytule?" 
 
- Myślę że na to pytanie udzieliliśmy wystarczającej odpowiedzi, najwidoczniej mało uważnie słuchałeś. 
 
Ps. Dlasze audycje chcielibyście bardziej merytoryczne czy luźniejsze? 
 
Pozdrawiam  
Damian

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-01-16

@zib (3): Masz oczywiście rację - programista powinien współpracować z grafikiem, a w każdym razie ze specjalistą od interfejsu użytkownika. Ta współpraca jest nieraz ciężka, bo to bywają tzw. humaniści, którzy jeśli nie mają na stałe przypisanego do nich człowieka znającego się głębiej na programowaniu i na wymogach technicznych, potrafią odpłynąć i formułować postulaty ignorujące realia poza estetyką wizualną. To zawiła sprawa, więc w nią nie zdążyliśmy wejść, a jedynie wspomnieć o testerach, z którymi współpraca jest łatwiejsza. Ale polecam w tym temacie link: uxweek.com

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-01-16

Jakie to linki jeszcze miały być? Przypominajcie, upominajcie się. Ja tyle na razie wrzucam: 
wiki.theory.org 
lambda 
www.info.ucl.ac.be 
c2.com 
cdsmith.wordpress.com 
scratch.mit.edu 
paulgraham.com 
forum.kontestacja.com

zib 2012-01-16

@Damian 
 
Myślę, że nie warto zbyt merytorycznie, bo to może zniechęcać mniej doświdczonych słuchaczy. Myślę, że może od luźniejszych i zwiększać kwestie merytoryczne. Fajnie gdyby w trakcie audycji jakieś trudne branżowe terminy były też czasem w jasny i obrazowy sposób wyjaśniane słuchaczom.  
 
W moim przypadku, chętnie dowiedziałbym się doświadczeń ludzi którzy programują telefony komórkowe, może nawet podpowiedzi jak zacząć ? 
 
Myślę, że osoby słuchające takich audycji chca sie czegoś od was nauczyć, czegos nowego dowiedzieć, dlatego oczekują zrozumiałej formy, inaczej co prawda imponuje wasza wiedza i branżowy slang, jednak człowiek zaczyna się czuć wtedy jak niekompetentny obserwator, a nie wciągniety w audycję słuchacz. ( to tyle jeśli idzie o moje sugestie)

Ray 2012-01-19

Każdy wypowiadający się w audycji zaczynał swoją przygodę z programowaniem w podstawówce. Ja obecnie jestem w liceum i dopiero jakiś miesiąc temu zacząłem uczyć się pierwszego języka programowania (C++). Czy mimo, że tak późno zacząłem jest jeszcze szansa, że będę w tym dobry i będę mógł zarabiać na tym?

adas 2012-01-19

Ray chętnie postawię takie samo pytanie jak i ty z tą różnicą że ja już mam 34 lata i mimo wszystko chciałbym zmienić swoje źródło zarobku -sęk w tym że też się zastanawiam czy nie jest za późno.

Aga 2012-01-20

@Artur - zgadzam się w 100% z Twoim komentarzem.  
Protestuję również przeciwko tytułowaniu audycji dla amatorów 'Geek cloud'.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-01-20

@Ray, adas: Jak mówiłem pod koniec odcinka, zdarza mi się, gdy jako freelancer wezmę zlecenie na poprowadzenie szkolenia zawierającego elementy programistyczne, uczyć programowania ludzi, którzy nie mieli z tym w ogóle jeszcze do czynienia. Za każdym razem pytam się na początku uczestników, czy już programowali, a jeśli tak, to w czym i jakiego rodzaju rzeczy. Pewnego razu na zaawansowanym szkoleniu z Excela, którego materiał stanowiły makra i aplikacje napisane w Visual Basicu for Applications (a to przecież język nieodległy od współczesnego Visual Basica pod .NET, dającego w naturalny sposób do dyspozycji pełne możliwości tej platformy), pojawił się uczestnik, który nie tylko był najlepszy w grupie (liczącej 6 osób, z różnych firm), ale wręcz wydawał się urodzony z talentem do programowania, choć zarzekał się, że nigdy nie napisał ani linijki kodu w żadnym języku. Sugerowałem mu wręcz (z uśmiechem, ale całkiem serio), że jeśli nie do końca jest zadowolony z kierunku swojej kariery, to żeby wiedział, że ma dobrą alternatywę. Tak więc odpowiedź na Wasze wątpliwości jest według mnie jak najbardziej twierdząca! Tylko, zwłaszcza adas, nie zaczynaj od C++, czy czegoś takiego (chyba że zajmiesz się np. rozbudową czegoś w tym napisanego). Naucz się na początek języka, który ma mało stromą krzywą nauki i pozwala w zakresie typowych zastosowań szybko osiągnąć dużą produktywność. Np. ECMAScript, Visual Basic (for Applications lub .NET), Python, Ruby lub XQuery.

adas 2012-01-21

Dziękuję za odpowiedź "Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 
Szukam osoby która mogłaby mnie poprowadzić od czego zacząć ukierunkować i jak się wdrożyć w dziedzinie programowania. 
Niestety już na początku zabrałem się od złej strony czyli tak jak napisałeś od razu zacząłem od C++ z czym miałem wiele trudności choć i małe sukcesy. 
Jest dużo kursów na temat programowania ale nikt nie pisze jak zabrać się od strony praktycznej, czyli jak zacząć ?, jak się wdrażać ?, gdzie można dostać ewentualną praktykę? i jak powoli zacząć zarabiać?. Dla mnie są to istotne pytania, gdyż nie mam wykształcenia informatycznego a i w 
moim gronie znajomych brak informatyków, którzy by mogli odpowiedzieć na moje pytania. W związku z pytaniami. Czy wykształcenie informatyczne jest istotne? pytam bo większość ofert to: 2 lata doświadczenia ,wykształcenie wyższe, znajomość trzech języków itd  
Szkoda że nie mieszkam już w Tychach miałbym do ciebie bliżej i chętnie bym korzystał z twoich kursów.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-01-21

@adas (21): Myślę, że jeśli odnosiłeś sukcesy, choćby małe, to świadczy, że czas i wysiłek włożony w C++ nie był daremny. Skoro już znasz trochę tę składnię i styl, to może rozważ jedną z dwóch dróg, związanych z językami podobnymi, ale łatwiejszymi i nowocześniejszymi: ECMAScript (najszerzej znany pod nazwą jednej z implementacji: JavaScript) lub C#, uzależniając wybór od tego, do jakich zastosowań chcesz tworzyć oprogramowanie. Pierwszy z tych języków to głównie skrypty na stronach WWW (przydaje się tu równoległa nauka wspomnianej w odcinku biblioteki jQuery, która jest bardzo intuicyjna i potężna w możliwościach, pozwalając po kilku godzinach zabawy robić całkiem zaawansowane rzeczy i dobrze pamiętać, co się robiło, gdy się później wraca do napisanego kodu), a drugi jest ogólnego przeznaczenia, przy czym najczęściej służy do pisania aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika pod Windows lub inne systemy (np. otwarta implementacja o nazwie Mono generuje kod pośredni (dodatkowy etap wprowadzony między kodem źródłowym a wynikowym, wykonywany przez wspólne dla wielu języków środowisko uruchomieniowe, instalowane jako dodatek do systemu, w Windows od Visty i w niektórych dystrybucjach Linuksa domyślnie dołączany) przenośny między Windą, Linuchem a Macem). Co do wdrażania się, to najlepiej rozwiąż poprzez zaprogramowanie czegoś jakiś problem, który masz w obecnej pracy, a może na potrzeby osobiste, i opublikuj, żeby inni zobaczyli, mogli sami ściągnąć i docenić, a może komuś z rodziny lub znajomych wyświadcz przysługę, zaradzając jego potrzebie. Jak coś takiego kilka razy zrobisz, to dla wielu osób będziesz często jedynym pod ręką, który takie rzeczy potrafi, więc będą skłonni sami się do Ciebie ze swoimi potrzebami zgłaszać, oferując pieniądze, bądź polecać innym, czy to do pojedyńczych zleceń, czy stałem współpracy. A wymagania w ogłoszeniach dziel na dzień dobry przez 2 (niekoniecznie zmniejszając parametry - część możesz po prostu pominąć, zwłaszcza papierki, jeśli jesteś w stanie pokazać, że umiesz coś lepiej niż przeciętny posiadacz danego dokumentu). Jak wciąż zbyt wygórowane, to dziel przez 3 ;-).

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2012-01-21

@ByteEater (13): Przestawiłeś cyfry. To był dwunasty komentarz, a nie dwudziesty pierwszy! ;-D

margerytka 2012-01-22

pamiętam karty (dziurkowane , dość sztywne z zaokrąglonymi narożami) do programowania, no i taśmy perforowane też (były kolorowe też)

Филипп 2012-02-22

Bardzo dobra audycja, zachęca osoby nie znające się (ja) do zapoznania się z tematem :D

ciekawy 2016-03-04

Fortran powstal po Algolu ... no ciekawe ...

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2017-07-13

@ciekawy, po latach bez ponownego słuchania nie jestem pewien, kto to powiedział, a jeśli ja, i rzeczywiście nie da się moich słów inaczej zinterpretować, to oczywiście pomyłka. ALGOL 58, czyli pierwsza wersja, został ustandaryzowany w tym samym roku, w którym spotkał się komitet mający to na celu, a FORTRAN, pierwszy język wysokiego poziomu (choć jeszcze bez wyraźnego celu takiej niezależności od architektury, żeby myśleć o przenośności, jak w przypadku ALGOL-a), był rozwijany już od kilku lat, i miał pierwszy standard w 1957, czyli rok wcześniej. 
 
A w ogóle, to fajnie, że ktoś słucha tego, co nagrywałem, wraz z kolegami, w tak dawnych czasach! ;-D

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:


Futurologia nieruchomościowa (3) - 11 miesięcy temu

Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu

Internet przyszłości (9) - 2 lata temuHakerskie opowieści - 3 lata temu

Więcej audycji...
Droga do bankructwa (2) - 3 lata temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 3 lata temu


Co pokona Bitcoina? (1) - 3 lata temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - 3 lata temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - 3 lata temuNaga półprawda (3) - 3 lata temu


Odcinek wielobarwny (4) - 4 lata temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - 4 lata temuCzym otruć prezydenta? (4) - 4 lata temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - 4 lata temu

Jak oni programują (11) - 4 lata temu


Czy koty są okrutne? (6) - 4 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 4 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 5 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 5 lat temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 5 lat temuSzachy kontra go (10) - 5 lat temuZagadkowy odcinek (4) - 5 lat temu


Co to jest biohacking? (8) - 6 lat temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 6 lat temu

Epicentrum wolności (4) - 6 lat temu

Śmierć Windows XP (7) - 7 lat temu


ARM vs x86 (5) - 7 lat temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 7 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 7 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 7 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 7 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 7 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 7 lat temuMagia gier (2) - 7 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 8 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 8 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 8 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 8 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 8 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 8 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 9 lat temuUMPC (1) - 9 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 9 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 9 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 9 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 9 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 9 lat temu
Własne media center - 9 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 9 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 9 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 9 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 10 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 10 lat temu
Cała prawda o Windows Phone7 (2) - 10 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 10 lat temu
UMPC i tablety (8) - 10 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 10 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 11 lat temuAudycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antonio - - 65.00
Bierzcie przykład, sponsorujcie! - - 215.00
Rafael from Silesia - - 20.00
Zamiast patronite - - 77.00
nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt