Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
przedwczoraj
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Myśleć jak przedsiębiorca
3 dni temu
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2012-05-17

Jan Fijor - Polacy to taki nie naród

Nadający: Jan Fijor

O rozmowie Janka na lotnisku.

KOMENTARZE

Michal z Canterbury 2012-05-17

Bardzo wartościowa audycja. To właśnie takie audycje czynią Janka Wielkim Człowiekiem. 
 
Otwiera możliwość aby się wiele nauczyć, o ile tylko ktoś chce się uczyć. 
 
Zupełnie jak przełomowa scena "polskie mordy" z filmu Szczęśliwego nowego Yorku.

RadekzMazur 2012-05-17

Panie Janku ma Pan rację z tymi skokami.  
Niedawno znajomy Niemiec był u mnie z wizytą. Oglądaliśmy Tv. Leciały właśnie skoki narciarskie. I Niemiec powiedział że transmisji tych skoków nie ma wogóle w niemieckiej telewizji. Nie ma i pewnie nigdy nie było. A w czasach popularności Małysza polscy komentatorzy tak zagrzewali atmosferę mówiac o Martinie Szmicie i Swenie Hannawaldzie.

Radek z Wrocławia 2012-05-17

Świetna audycja! Panie Janku - proponuję wprowadzić zakaz w czasie audycji wypowiedzi nie na temat. Jeżeli ktoś mówi nie na temat - zrzucać go. Ewentualnie poświęcić ostatnie 5 minut na inne sprawy czy pytania nie związane z tematem

RadekzMazur 2012-05-17

Radek z Wrocławia - racja. Głosy nie na temat wybijają Janka z toku wypowiedzi i później ciężko wrócić do tematu. Myślę jak coś jest nie na temat to można powiedzieć zdanie, dwa. Tylko zasygnalizować temat a nie się rozwodzić. Przecież ktoś dzwoni aby nawiążac do tematu. Jak ktoś coś ma poza tematem to niech napiszę maila do Janka i zaproponuje taki temat np a nie się wtrynia jak cham z buciorami i 15 minut prezentuje siebie , swoją osobowość, elokwnecje lub jej brak.

mellon 2012-05-17

Najlepiej nie dzwonić wcale i wyrzucać wszystkich którzy się kiwają ja krześle. 
Chyba mnie to zaczyna męczyć. :/

Paweł 2012-05-17

Janku, to prawda, że Polska nie ma najlepszej prasy na świecie, ale to sami sobie jesteśmy winni - i nie mówię tu akurat o nieudolności rządu (o swoim oporze antykomunistycznym Czesi rozsyłają do szkół na świecie materiały edukacyjne, Polska oczywiście takiej akcji nie prowadziła), ale o tym, że Polacy - jak widać łącznie z Tobą :) - bardziej interesują się porażkami niż sukcesami. 
 
Przegrane powstania świętują wszyscy, ale o dwóch wygranych w Wielkopolsce się nie pamięta. O tym, że Polacy pod okupacją (znowu Wlkp.) wydawali więcej gazet i mieli więcej różnych fundacji i stowarzyszeń niż Niemcy też mało kto wie. O bohaterze, który można powiedzieć, że zmienił losy wojny - a właściwie dwóch - Janie Kowalewskim nie wie prawie nikt, a to on złamał rosyjskie szyfry przed 1920 i zorganizował potem jednostkę dekryptażu, dzięki czemu był ten cały Cud na Wisłą. Gdyby nie praca, którą on zapoczątkował, nie byłoby zapewne sukcesu Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego (złamali Enigmę, jakby ktoś nie wiedział). 
 
Odrodzenie się Polski - i to jako dosyć nowoczesnego kraju (kobiety miały od razu prawo głosu na przykład) było wynikiem ciężkiej pracy Dmowskiego, Piłsudskiego i ich olbrzymiej pracy organizacyjnej i pracy u podstaw. POW Piłsudskiego na tyle zinfiltrował aparat władzy w Rosji, że tow. Jeżow w akcie bezsilności zdecydował się na czystkę Polaków. 
 
Przedwojenna "dwójka" (czyli wywiad) był uznawany za jeden z najlepszych na świecie (swoją drogą szkolili oni przyszłe kadry Mosadu i innych wywiadów Izreala). Podręcznik który stworzyli do celów przeszkolenia partyzantki (tak, takie rzeczy jak największy ruch oporu nie biorą się z powietrza) był używany jeszcze w latach 70tych przez komunistyczne partyzantki w Ameryce Południowej. 
 
A rtm. Witold Pilecki? Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do zinfiltrowania obozu w Auschwitz (i co więcej - udało mu się - dlatego nie ma u nas pomników ;)) - organizował tam pomoc więźniom, ale przede wszystkim zorganizował dosyć rozległą konspirację (słynna ucieczka w mundurach SS samochodem komendanta obozu to dzieło jego ludzi), w końcu uciekł z planem oswobodzenia obozu, ale niestety AK nie miało dosyć sił na taki atak. Pilecki został uznany przez jednego z historyków brytyjskich za jednego z sześciu najdzielniejszych ludzi podczas drugiej wojny światowej. 
 
Jeżeli chodzi o odkrycia i wynalazki Polaków to może nie ma tutaj takiego pola do popisu jak mają np. Japończycy czy Amerykanie, ale też by się trochę tego zebrało - poczynając od takich słynnych jak lampa naftowa, odkrycie Radu i Polonu (Skłodowska-Curie jest bodajże jedynym naukowcem który dostał nagrodę Nobla z dwóch różnych nauk ścisłych), po takie jak kamizelka kuloodporna, spinacz do papieru, resory samochodowe. 
 
Tak więc nie mogę się zgodzić, że Polacy to żaden naród i żadnych osiągnięć nie mają. Wręcz przeciwnie, historia Polski jest bardzo budująca, tylko u nas kładzie się nacisk nie na to co trzeba :) Kapitał społeczny w Polsce został przez ostatnie kilkadziesiąt lat zniszczony dosyć skutecznie i trochę potrwa, zanim się odbuduje, ale praca jaką robicie Kamilem na pewno to przyspiesza :)

SKŁ 2012-05-17

Co Wy macie znowu z tymi telefonami? Matko - nie podobają wam się - przewińcie plik, albo idźcie spojrzeć w niebo. 
 
Poprzednie komentarze tak Janka nastawiły, że pierwszy raz jak ktoś zadzwonił nie na temat [aczkolwiek 2 słuchaczy PODKREŚLAŁO I PYTAŁO CZY MOGĄ-Janek sam zadecydował ludzie! ] to go zwyzywał od chamów :) Wcześniej tego nie było. Wiem, bo słucham teraz audycje sprzed 2 lat, bo 2 tygodnie temu odkryłem tę audycję. 
 
Dla mnie było trochę nudno - bo mało telefonów. Nie mogłem akurat dzwonić, ale wydaje mi się, ze janek uogólniał - żeby mieć taką pewną opinię, trzeba by jakieś badania opinii przepowadzić. A nie na jednostkowych przykładach.

Tomasz 2012-05-17

Nawet JKM pisze o nowościach u Janka: korwin

RadekzMazur 2012-05-17

SKŁ ja tutaj jestem od dwóch lat od pierwszej audycji. Ba nawet słuchałem Janka i Kamila w radiu "ASBIRO" o którym kto tutaj pewnie mało slyszał. No i chyba mogę wyrazić swoje zdanie ,że przez różne Blachy i SKŁ-y które na kontestację wskoczyly 2-3 tygodnie temu poziom się obniżył.  
Dobrze że Janek równa do pionu.

RadekzMazur 2012-05-17

SKŁ czy uważasz że Janek ze swoją wiedzą i obyciem znajomością innych kultur, oraz poloni za granicą nie może wypowiedzieć swojego zdania na temat polaków? Czy już trzeba przeprowadzić demokratyczne badanie opinie publicznej co polacy sądzą o sobie samych? 
Jak ktoś chce zaobserwować zachowania polskiej polonii to nie musi wyjeżdzać za granicę. Proszę zobie zainstalować komunikator internetowy(głosowy) PALTALK. www.paltalk.com i proszę sobie posłuchać jak polonia z sobą rozmawia.  
Takiej ilości hamstwa , wulgaryzmów, znecania się nad innymi, poniżania, pijaństwa, zezwierzęcenia nie usłyszycie nigdzie.  
Proszę tylko poszukać pokoi w kategori europe-poland. 
mozna wejsc tez przez przegladarke poprzez strone express.paltalk.com 
ale program na komputer lepiej chodzi

Martin 2012-05-17

Każda audycja ma swój własny klimat, poziom, styl i zwyczaje. 
I bardzo dobrze! 
Bardzo mi się podoba, że Janek teraz mocniej narzuca tutaj własne zwyczaje i że reaguje. Nie róbmy ze wszystkiego "Lewatywy", panowie. 
 
Statystyki znać warto, ale szerokie i głębokie doświadczenie życiowe jest cenniejsze. Jedno daje wiedzę, ale drugie mądrość. 
 
Ja tu słucham i pełnymi garściami czerpię. Zgadzać się zawsze nie muszę, ale tu przecież nie o to chodzi, żeby być sędzią. To nie zawody łyżwiarskie, a my nie jury. Jak ktoś nie potrafi słuchać kogoś bez oceniania, to znak, że w ogóle nie potrafi słuchać. 
 
To połączenie fajnego stylu narracji z soczystym, mięsnym życiowym doświadczeniem jest absolutnie niepowtarzalnym zjawiskiem. I nie bez powodu audycja Janka obok mojej jest najpopularniejszą w KonteStacji. 
 
I na koniec rzeknę tylko: It's been a priviledge to have Janek here!

Daniel 2012-05-18

RadekzMazur 
 
"Panie Janku ma Pan rację z tymi skokami.  
Niedawno znajomy Niemiec był u mnie z wizytą. Oglądaliśmy Tv. Leciały właśnie skoki narciarskie. I Niemiec powiedział że transmisji tych skoków nie ma wogóle w niemieckiej telewizji. Nie ma i pewnie nigdy nie było. A w czasach popularności Małysza polscy komentatorzy tak zagrzewali atmosferę mówiac o Martinie Szmicie i Swenie Hannawaldzie." 
 
Nie prawda, są transmisje każdego sezonu na ARD/ZDF oraz na niemieckojęzycznym Eurosporcie. Niemcy też zachwycają się swoimi sportowcami być może równie tak samo jak Polacy lub bardziej z tą różnicą, że nam z czasem będzie to schodzić z pompki bo mieliśmy mało powodów do świętowania z różnych względów, zwłaszcza w przypadku skoków. Dotyka się apogeum uniesienia i na tym koniec. Małyszomani bis nie będzie. 
 
Pozdrawiam.

jan M Fijor 2012-05-18

@SKŁ Pragne zwrócić uwagę, że ja nikogo od chamów nie zwyzywałem, a jedynie pokazałem, że chamstwem jest ignorowanie innych tylko dlatego, że akurat chce mi się to czy tamto. Słuchacz zrobił dokładnie to, o czym mówiłem. olał audycję, słuchaczy, mnie, bo mu się "co przypomniało". A poza tym ja osobiście Małysza lubię i cenię, chciałem jedynie pokazać, że to za mało, aby znał nas świat. czyli, że nie mamy czym się pochwalić, a to czym znowu mamy, albo nie jest ważne, albo nikt o tym nie wie.  
 
pozdrawiam i do zobaczenia na seminarium marka Skousena 27 maja!

Tomasz 2012-05-18

zamiast krytykować tych, którym się coś przypomniało może warto po prostu zrobić gdzieś miejsce, na tego typu przypominajki? Jakąś pocztę głosową do Janka, albo jakieś miejsce oprócz tego które jest na komentarze, gdzie można dyskutować o tym co ma się pojawić w następnych audycjach, może jakąś listę życzen i zażaleń? bo jak widać ostatnio dużo pod komentarzami się poświęca jakości samej audycji a nie tematyki, może to sygnał, by kierować się potrzebą rynku i zrobić coś dla słuchaczy? przecież to oni płacą (przyznam, że sam nie płacę, ale staram się rekompensować to inicjatywą). W kolektywie siła! ;)

Tomasz 2012-05-18

poza tym, gdyby była taka poczta głosowa, to by można było dawać te wstawki do audycji, sama audycja mogłaby być "martwa" ale wstawki pochodziły by od zainteresowanych jakąś konkretną tematyką, zadowolone byłyby obie strony, Janek by odpowiadał na to co mieści się w tematyce i w ten sposób audycja była by na temat, słuchacze mieliby możliwość zadawania pytań odnośnie tematyki, no wszystko by było bardziej spójne, problem pojawiłby się gdyby tych materiałów było za dużo, no ale Martin jest tutaj Web-em nie od parady i na pewno wymyśliłby jakiś system do archiwizowania tego typu treści, żeby nie zniknęły w gąszczu

Tomasz 2012-05-18

jak dotąd działalność kontestacji nie ma "planowania" - robicie audycje z dnia na dzień, bez wyprzedzenia, więc może warto zadbać, by słuchaczy było dużo, gdy będą uświadomieni w temacie, będzie można rozpropagować daną audycję, poza tym fajnie jakby każda audycja miała swój profil na FB, wtedy zainteresowani dostawaliby info o przyszłych audycjach itp itd

Daniel Piesto 2012-05-18

Najpierw Hugo nie lubi Polaków, teraz Janek narzeka na Polaków. Ludzie, z tego nic nie wynika przecież. Poczytajcie sobie zasady Napoleona Hilla: miłe usposobienie, precyzyjne myslenie, nastawienie na cel itd.

jan M Fijor 2012-05-18

Zawsze mozna do mnie pisac [email protected] Ja listy czytam, na listy odpisuje, reaguje. Otrzymuje kilkanscie listow tygodniowo. jak ktos chce sie skontaktowac, może bez problemu. tylko trzeba nieco pomysleć, wysilić się, a nie z buuciorami w środku audycji, Bo mu sie akurat - panie TOMASZU - przypomniało, albo zachciało. 
 
Ukłony

jan M Fijor 2012-05-18

@17 ten Hill madry chlop. Czy chcesz powiedziec, ze wlasnie nasz narod jest mily, precyzyjny i nastawiony na cel? czy, ze powinien czytac Hilla i postepowac za jego wskazowkami? 
 
pozdr

SKŁ 2012-05-18

"jak widać ostatnio dużo pod komentarzami się poświęca jakości samej audycji a nie tematyki, może to sygnał, by kierować się potrzebą rynku i zrobić coś dla słuchaczy? 
 
matko , audycja jest ok - slucham odcinkow z przestrzeni roku [radku z mazur - zaprawdę jesteś boski że słuchałeś janka juz w radiu Asbiro o którym tutaj zapewne każdy mało wie! Cud malina! może jeszcze się z Jankiem ożenisz?!] 
i do audycji dzwonili ludzie z róznymi pytaniami, które mniej lub bardziej byly zwiazane z tematem. nikomu to nie przeszkadzało, dopoki kilku &^%(^%( posluchalo audycji z Turcji, nagrywanej martwo, nie zajarzyło autoironii Janka (vide: "w moim wieku kto to widzial żeby mi przerywać telefonami!") i zaczeło się wypowiadać. Odechciewa sie. Myślałem że tego słuchają ludzie inteligentni lubiący wolność. Nakręciliście Janka, teraz będzie zwracał uwagę ludziom co zadzwonią nie na temat [dwóch ludzi którzy dzwonili w tej audycji SAMI POWIEDZIELI czy można nie na temat-dostali pozwolenie - to może WY CHCECIE ZA JANKA PROWADZIĆ Te AUDYCJE? Może chcecie być moderatorami - strażnikami?! Zgłoście się. 
 
Dajcie już spokój i zostawcie uaydcję w spokoju! i tych słuchaczy i Blachę! Jak się nie podoba TO WEŹCIE SAMI TEN MIKROFONIK I DZWOŃCIE NA TEMAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAK TRUDNO POJĄĆ ???? Chyba że nie macie nic do powiedzenia, albo się boicie. Dlatego ta audycja jest dla odważnych i wygadanych. 
 
Nie rozumiecie, że w interackji siła? Najlepsze są te odcinki gdzie ludzie dzwonią i jest ŻYWY kontakt - każdy wam powie ze audycje LIVE są najciekawsze - nie może być cieć, mogą być wpadki - to kręci słuchaczy - poczytajcie se w zakladce kontestacji "WSPOŁPRACA" 
 
ludzie!!!!!!! kurde! Blacha weź coś im powiedz! :)

SKŁ 2012-05-18

RadekzMazur 2012-05-18

@SKŁ jak jesteś na Kontestacji od tygodnia to człowieku najpierw przestaw się na odbiór. Zobacz z tym się to wogóle je a nie w agresywny sposób pienisz się prawie tak jak BLACHA (gdy się coś mu powie nie po jego myśli) i chcesz ustawiać audycję.  
A nawiązując do telefonu słuchacza pod koniec audycji to Janek zadał mu pytanie czy on wogle słuchał audycji, ten człowiek nic na to nie odpowiedział tylko coś bąknał. Mniemam że nie sluchał albo właczył pod koniec i od razu dzwonił nawet nie wiedząc jaki jest temat.

pablo 2012-05-18

Cos w tym jest o czym mowil Janek i jeden ze sluchaczy.... 
Polacy na emigracji gdy tylko urosna w sile(ilosciowo nie jakosciowo)zaczynaja sie puszyc,wymadrzac,znaja sie na wszystkim a krytyka dozwolona jest tylko w jedna strone. 
 
Co do telefonow to ...ludzie jest pewien temat rozmowy i trzeba sie. 
Tak wiec Janek ma moje pelne poparcie a ze bywa szorstki coz nie jestesmy dziecmi zeby sie cackac. 
 
kolego SKL....audycje wciaz sluchaja ludzie lubiacy wolnosc...ale co to za wolnosc kiedy Janek ma swoja audycje a inny wolnosciowiec bedzie mu zmienial temat audycji....a audycja jest Janka i basta.......i jego wolnosc jest ponad wolnoscia goscia (dzwoniacego)

Robi 2012-05-18

Bardzo ciekawa audycja. Sam zastanawiam się nad tym problemem. Sam jestem typowym Polakiem chyba, bo czasami jestem zwykłym chamem i to dla ludzi mi przyjaznych. Skąd się to bierze? W mediach padają wyjaśnienia, że z naszej historii, ale wydaje mi się, że to zbyt proste wytłumaczenie. Oczekiwałbym raczej czegoś w stylu: "Polak ma część genów od plemienia Tutsi-Putsi, które było grandziarskim plemieniem na pograniczu tatarsko-tadżcyzkim".- To byłoby coś i uwierzyłbym w to. 
Sam skłaniam się ku hipotezom o naszej poskolonialnej naturze i ogromnym wpływie katolicyzmu. Każdy Polak myśli, że jest wybrańcem Boga, a z drugiej strony jest biedny i przez wieki był zwykłym niewolnikiem...

Daniel Piesto 2012-05-18

Polecam wszystkim Napoleona Hilla, żebyście się pozbywali złych cech. Ja też oczywiście. 
Janku mówiłeś o problemach z Polakami a ja o rozwiązaniach zgodnie z maksymą: 
 
'Don't be part of problem. Be part of solution.' 
 
Pax

RadekzMazur 2012-05-18

Daniel daj spokój z tymi książkami do samorozwoju. Takie ksiązki nie pomagają ludziom. Nie powielaj bzdur. Ludzie znaja 5 ksiązek do samorozwoju. Hilla, Carnegiego, Tracego czy Robinnsa i Kiyosakiego i zachwyceni powielaja banały.  
Przeczytaj cos innego i poleć. Te banaly każdy czytał i zna.  
Ja czytałem i ksiązki z samorozwoju w żadnej sposób , powtarzam w żaden mi nie pomogły. Lepiej kupic cos z FIjor publishing

RadekzMazur 2012-05-18

Daniel książki czy szkolenia z samorozwoju, chodzenie po węglach i inne bzdury nie pomogą ci stać się lepszym. Nie zarobisz dzięki temu ani złotówki. Zostaniesz tylko wydymany przez autorów/organizatorów z twojego czasu i pieniędzy. :) 
Czytaj dalej Hilla powodzenia :)

koliber 2012-05-18

A gdzie Blacha?

Jaroslaw 2012-05-19

Hey ludzie, przestancie grzebac sie w cechach "narodowych" Polakow i majstrowac przy czlowieku. Te cechy nie sa istotne.  
Natura ludzka jest jak spirala kodu genetycznego. Ludzie w Afryce i Polsce tak samo odczuwaja szczescia i nieszczescia jakie przynosi zycie. 
WZBUDZANIE WINY WEWNETRZNEJ i STRACHU to stara metoda manipulacji, znana od czasow biblijnych. 
 
Osobami, ktore powinny opuscic polske sa redaktorzy Kontestacji.  
 
Niepodoba im sie Polska i Polacy bo" ksiazek nie czytaj", takie glupie bydlo jak mawial "prof." Bartoszewski 
 
Jedyna sila tych redaktorkow jest ich "autentycznosc", jeden krzykliwy, drugi cham, trzeciemy kwiaty leca z geby i taki interesujacy.. Tresci nie ma w tym wiele, raczej chamskiego sprytu jest duzo a napewno nie ma madrosci.

Bezimienny 2012-05-19

Czy ktoś, jest w stanie podpowiedzieć mi w której archiwalnej audycji Janek mówi o swej pracy barmańskiej? Nie mam czasu nadrabiać wszystkich nagrań z ostatnich 2 lat...

DanielPiesto 2012-05-20

RadekzMazur 
W jaki sposób Fijorr Publishing ma pomóc uleczyć post PRL-owską mentalność? Fijorr na pewno warto czytać, żeby zrozumieć Świat i rynek, ale nie o tym była audycja.

LIGHTOWSKI 2012-05-20

@RadekzMazur Rozumiem Cię bo miałem podobne zdanie po przeczytaniu jednej z pierwszych "motywacyjnych" książek "Odrodzenie feniksa" po trzech dniach poziom endorfin spadł o czym więcej w "Myśleć jak milionerzy" Kamila Cebulskiego, jednocześnie poczułem sam na sobie, że czytać to trzeba i warto tylko wartościowe książki, PLUS co najważniejsze iść na ulicę i porozmawiać z setką czy tysiącem osób, z dziewczyną, bratem mamą, stosując się do rad Napoleona Hill-a a po tym istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zobaczysz, usłyszysz i poczujesz różnicę ;)  
Jednocześnie co do książek to polecam książkę  
"Jak zostałem milionerem" Janka M. Fijora 
w/w "Myśleć jak milionerzy" Kamila Cebulskiego 
"Potęgę podświadomości" 
"Potęgę teraźniejszości" 
"Ludzkie działanie" 
"Myśl i bogać się" 
oraz ALPHA HUMAN Mateusza Grzesiaka 
 
Łączę pozdrowienia z ogromną nadzieję, że wiedza się przyda na co dzień, tu i teraz... 
Piotrek W. Dynak

Martin 2012-05-20

A ja polecam Biblię. 
Bestseller. 
Już dość długo. 
 
Salomona poradnik w szczególności. Taki mądry człowiek, podobno.

flash 2012-05-21

Bardzo chętnie posłucham o sprzedawaniu domu i pośrednictwie.

mofo 2012-05-22

Mieszkam w Stanach od '91 roku, cale swoje dorosle zycie. Tu skonczylem studia i zalozylem rodzine. Po tych 20 latach sporo sie zmienilo, ale tak jak Janek opowiada, wiele razy mialem doczynienia z ta polaczkowatoscia, i pewnie sam czyms tam sie nie raz pol-swiadomie popisalem. Dla mnie taka najbardziej razaca rzecza zawsze byla bezinteresowna zlosliwosc. Tak jak Amerykanie sa bezinteresownie mili (nie ma znaczenia czy powierzchownie), tak Polacy zawsze lubia przemadrzale kąsnąc lub skomentowac. No i ciesza sie jak sasiadowi cos nie wyjdzie. Teraz jest troche lepiej, ale jeszcze 10 lat temu kiedy przyjezdzalem do Polski w odwiedziny i z rozpedu bylem przyjaznie nastawiony do otoczenia musialem szybko sie dostosowywac i pilnowac by nie spoufalac sie czy to z taksowkarzem, sprzedawczynia czy drugi czlowiekiem w tramwaju.

tom 2012-05-24

Może jeszcze ktoś to przeczyta. 
Widzę trochę mało logiki. Najpierw Janek opowiada, jak zwyzywał go znajomy za to, że Janek nie pożyczył mu pieniędzy bo nie miał. I mówi, że to było głupie i takie polaczkowe. Ale później opowiada, jak zwyzywał faceta na obczyźnie bo ten nie postąpił tak, jakby Janek chciał żeby postąpił. Hmm, sens?

kobza 2012-05-25

Problem wyolbrzymiony! Na kutafonów trafi się pod każdą szerokością geograficzną - ja akurat mam odmienne doświadczenie co do naszych rodaków za granicą, a byłam wiele razy w różnych miejscach.  
Stawiając takich Amerykanów naprzeciw Polaków faktycznei można doznać szoku, ale np już tacy Kanadyjczycy czy Francuzi, Niemcy nie są już tacy happy jak ci z usa. Jasne, że lepiej jak ludzie są mili, uprzejmi, choćby na pokaz - bo po co tracić nerwy na jakieś pyskówki, ale robić tragedię z tego, że jakiś tam rusek powie, że Polacy to taki nie naród - troche przesadzone. Raczej niestety wynika to z osobistych przekonań Pana Fijora. 
 
A to, że nas nie lubią za granicą. Ech, myślę, że mają nas w d..., ci ludzi żyją własnym życiem. Z drugiej strony, robotnicy w kupie, bez angielskiego nie robią dobrego wrażenia.  
 
Polacy się stawiają jak się poczują pewniej - ale to też nie uogolniajmy! Ciężko nas zniżyć do poziomu pokornego, służalczego Azjaty, czy nadgorliwego latynosa. No kurcze, co w tym złego, że ktoś w pracy ma własne zdanie? Życie nie jest czarne ani białe. Nie można apodyktycznie twierdzić, że jakiś tam Amerykanin, który ma złe doświadczenia w swojej fabryce z Polakami, przejrzał na oczy nasz CAŁY naród. Za dużo tu uogólnien, za dużo stereotypu.  
 
Moim zdaniem Polacy sami się utwierdzają w tym, że są gorsi, bardziej prymitywni takimi właśnie historiami i co za tym idzie, w kontakcie z obcokrajowcami są zakompleksieni. Zbyt skupieni na sobie, na tym jakie wrazenie wywierają. To moze rodzić napięcie, frustracje! Może dlatego zadarza nam się traktować rodaka jako kogoś gorszego - gardzimy nim, bo gardzimy sobą... (oczywiście mam na myśli zwichniętych), 
Ale pojechałam!  
 
Hmm, i że ci Turcy jacyś tacy niemili do nas byli, w d... nas mieli, hmmm, myślę, że każdy widzi to co chce widzieć! Mam tu na myśli przekonania!

Jaroslaw 2012-05-25

@ 37 Podpisuje sie pod twoim postem. 
 
Przez media polskie przewala sie jakis antypolonizm. Tygognik "Nie" zrobil ankiete „Brzydzisz się być Polakiem?”: sonda „NIE”. Prawie wszystkie przepytane osobistości życia publicznego odpowiadają, że nie. Kłamią? 
Inne gazety w tym nurcie. Gdyby cos takiego wysmazyli przeciwko  
Grekom, Argentynczykom to by im spalili the gazety. 
 
Mysle ze prawdziwi Polacy nie gardza soba to jest szucznie podsycane przez media duze i male. 
 
Jest sobie taki Zyd Marty Roberts. Ma blog. I wychwala w nim Izreal wbrew wszelkim przeciwnoscia losu. Mysle ze to postawa godna nasladowania.

CD 2012-05-25

Niezła ściema w wykonaniu Jana Fijora. Mój ojciec nie raz sprzedawał nieruchomość. Oczywiście dzwonili pośrednicy i układ był prosty. Mój ojciec chciał sprzedać działkę za 100 000, więc jeśli pośrednik chciał 6% marży, to mój ojciec mówił tak: Niech pośrednik wystawi działkę za 106 000, by zarobić na swoje 6% marży. I zgadnijcie co się stało: żaden pośrednik nie był w stanie zarobić na swoją marżę. Działki i tak były ostatecznie sprzedane bez pośrednika. Cudowne moce pośredników to bajka. Nabywca nie jest taki głupi, żeby zapłacić o 6% więcej tylko dlatego, że gada z nim pośrednik.

jan M Fijor 2012-05-25

@CD nie ucz ojca robić dzieci. Ile działek sprzedał twój ojciec? dwie? Piec? A wiesz, jaki ja mam material porownawczy?  
Rzecz jasna zrobisz, jak chcesz, upieram się.jednak co do prawdziwości tego, co powiedziałem.  
 
Ukłony

narrator 2012-05-25

@39 CD 
 
Racja, ja szukałem pracy przez pośredników wiele razy - efekt - strata czasu zawsze. To są pasożydy psujące rynek. To nie problem we mnie był, bo sam znajdowałem zawsze pracę bezpośrednio. Pośrednicy to zbędny pasożyd, obecnie w dobie internetu niepotrzebny, jak kino czy teatr - to ostatnie żyje już tylko z dotacji państwowych. 
 
@Jan M Fijor no ładnie, ja tu czekam na nową audycję, a pan jest i nie wrzuca; ja zaraz wychodzę na obiad i chce miec nowy odcinek

kobza 2012-05-26

narrator ty tak na poważnie?

Marek 2012-06-23

Pan Fijor po prostu nagle skonfrontował się z tym, że dobre samopoczucie współplemieńców jest oparte na niczym. Polskie media starannie filtrują wszystko co mogłoby naszych lokalnych idiotów urazić: 
- próba wycyganienia 65 mld USD przez związki żydowskie (od Niemców już wzieli swoje) 
- wycieczki żydowskie do Auschwitz z ochroniarzami traktujące Polskę jak bydło/nazistów/sam nie wiem co 
- sprawną politykę historyczną Rosji, która sprawia, że na zewnątrz wydaje się, że to Polacy tych biednych Rosjan nie lubią 
- absolutny brak wsparcia dyplomacji III RP dla różnych Polonii 
- konkurencję polskiego lobby z żydowskim w USA ze znaczącą wygraną żydowskiego 
- Niemców promujących swój rozbity mur jako początek końca komunizmu 
 
Korwin dobrze mówi, że nie wolno świętować powstania warszawskiego ani innych porażek. Polska polityka historyczna nie istnieje lub jest podporządkowana innym państwom. Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi kłamią/manipulują niesamowicie dla pokazania jacy to oni świetni nie byli itd. itd. w II WŚ, przekaz o Polakach do przeciętnego człowieka nie dojdzie bo skąd?

Martin Ś. 2012-06-23

Co do wątku nieruchomości i czcigodnego Pana Fijora to muszę stwierdzić, że dyskusja z CD nie może być owocna, ponieważ to tak jak wymiana zdań nt. firm budowlanych i znajomego budowlańca. Zawsze znajdzie się firma, która niechlujne realizuje zlecenia i można na nią narzekać (mając rację), a z drugiej strony znajomy może mieć smykałkę i wykonać dane zlecenie lepiej niż tzw. "profesjonalista". Niemniej jeśli jest dobry, sprawdzony przez innych i polecany przez nich pośrednik w sprzedaży nieruchomości to warto z niego skorzystać ;)

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 9 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - 11 miesięcy temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 8 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 10 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt