Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Jutro
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
6 dni temu
Państwo przepłaca za celebrytów?
Czy te pieniądze się im po prostu należały? Co na to zwykły podatnik? Państwowa aplikacja do hodowania roślin. Taxi - autobus. UK nie potrafi zablokować pornografii. Przebudowa strony...
Myśleć jak przedsiębiorca
wczoraj
HISTORIA PEWNEGO SUKCESU.
„Zamiast gadać o faktach, opowiadaj ludziom historie! Fakty nikogo nie interesują, to historie sprzedają.” Tak uczył mnie dawno temu jeden z moich mentorów. W związku z tym chciałbym...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2012-09-10

Czy rolnicy nas okradają?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Najpierw dostają dotacje, a potem domagają się zawyżonych cen skupu swoich towarów. Czy rolnicy wymuszają haracz na reszcie społeczeństwa?

KOMENTARZE

darek 2012-09-11

Kiedyś mówiono otwarcie, teraz już głośno się tego nie mówi aby rolników nie denerwować, że przyczyną małej opłacalności pracy w rolnictwie jest mała wydajność spowodowana rozdrobnieniem. W Polsce bodajże ok 20 % ludzi pracuje w rolnictwie gdy w Europie Zach ze 2 -4%. Tak duża ilość pracowników powoduje, że na jednego rolnika przypada za mało ziemii i za mało produkcji. i nie mogą się wyżywić. Powoduje to także duże koszty - nie ma efektu skali - jakby rolnik gospodarował na 500 ha to musiałby mieć 1 ciągnik i maszyny. Natomiast jak jest na tej samej ziemii jest 10 rolników każdy po 50 ha to każdy musi mieć osobny ciągnik i wydatki są 10 razy większe a produkcja 10 razy mniejsza. 
 
Dlatego z rolnictwa powinno odejść 2/3 rolników tak jak swego czasu z górnictwa. Jeszcze parę lat temu o tym mówiono otwarcie ale teraz polityka polega na uśmiechaniu się i gadaniu czegoś przyjemnego do kamery - a rzeczy nieprzyjemne mówi tylko jeden Korwin - którego za to niedługo spalą na stosie.

darek 2012-09-11

Rolnictwo można porównać do firmy. Jak się się w firmie chce zwiększyć opłacacalnośc i zysk to co się robi ? 
 
Albo trzeba zwiększyć produkcję. Tego w Polsce nie można zrobić, bo są limity produkcyjne narzucane przez UE. 
 
Druga możliwość to redukcja kosztów. Czyli zwolnienia itp. 
Pozostaje tylko ta druga mozliwość. 
 
Czy nie lepiej byłoby zamiast wypłacać dopłaty rolnicze cały czas wypłacić pieniądze jednorazowo ronikom jak górnikom na przekwalifikowanie pod warunkiem odejścia z rolnictwa.

darek 2012-09-11

Jest jeszcze jedna przyczyna trzymania się rolnictwa - KRUS i podatki - jakby rolnik zamiast siedzieć na roli zaczął robić drobny biznesik to by mu przypieprzyli ZUS i podatek dochodowy i Vat co odbiera chęć do robienia jakichś zmian. 
Lepiej brać dopłaty i nic nie zmieniać.

Krzysztof 2012-09-11

Dopłat nie biorę, nie daję owoców na skup i sprzedaję je w 80% bezpośrednio konsumentom. Pozostałem 20% taniej do sklepu. Więc się Darku zastanów kogo obejmuje słowo "rolnik" - a jeżeli ktoś nie umiem dorobić na swojej roli to niech se da spokój i zajmie się tym gdzie może zarobić pieniążki.

Krzysztof 2012-09-11

(owoce i warzywa)

Krzysztof 2012-09-11

Nie mam sklepów, sprzedaję po targach. Utrzymanie sklepu to dodatkowe koszty. 
 
Ziemniaki sprzedaję za 50 gr za kilogram. Za 10 gr nie opłaca się kopać. Więc jeżeli Hugo chce kilogram czy 200 kg to i tak za 50 gr.

Krzysztof 2012-09-11

Mieszkam na Śląsku. Więcej ludzi - więcej potrzeb.

Krzysztof 2012-09-11

Też jedne ceny mam wyższe niż w sklepach sieciowych.

Krzysztof 2012-09-11

A jedne niższe.

Krzysztof 2012-09-11

" Natomiast jak jest na tej samej ziemii jest 10 rolników każdy po 50 ha to każdy musi mieć osobny ciągnik i wydatki są 10 razy większe a produkcja 10 razy mniejsza. "  
 
Trzeźwiej i nie pisz takich bzdur, że z 50 ha ktoś może mieć kłopot z utrzymaniem.

Krzysztof 2012-09-11

"Dlatego z rolnictwa powinno odejść 2/3 rolników tak jak swego czasu z górnictwa. "  
 
Co trzeba wypalić, żeby wygłaszać taką tezę?

darek 2012-09-11

Statystyki mówią, że w Polsce jest ok 2mln 161 tyś rolników .( dane sprzed paru lat) 
 
Natomiast we Francji 821 tyś.  
W Niemczech 646 tyś. 
W Hiszpanii 803 tyś.

darek 2012-09-11

Myslę, że Polsce wystarczyłoby ze 300 tyś rolników, bo jesteśmy krajem mniejszym niż Niemcy a poza tym Niemcy są mało kreatywni i i sprytni więc powinniśmy ich prześcignąć w wydajności. 
 
Innymi słowy dobrze byłoby aby z rolnictwa odeszło tych 1,8 mln rolników.

Krzysztof 2012-09-11

Wystarczyłoby nie dawać żadnych dopłat i nie słuchać idiotycznego jazgotu protestujących. Jest mnóstwo ludzi co żyją lub dorabiają sobie z uprawy pola, a nie mają go wiele. Są też tacy, którzy mają ogromne połacie i doskonale zarabiają na tym.  
No i ta trzecia grupa co się uparła na jeden rodzaj uprawy i niech się wali i pali, a oni tego nie zmienią! 
 
 
To normalne, że jeżeli państwo ugina się pod presją protestów i podnoszą ceny w skupach to co roku będą ludzie protestować. W takim ujęciu protestowanie to forma negocjacji cenowej i pracy dorywczej. Lepper wysypywał zborze na tory i był z siebie dumny. Ty mówisz, że rolnik powinien odejść zamiast uprawiać, a ja, że ten co uprawia niedochodowe rzeczy nie umie uprawiać. Kto kazał rolnikowi siać zborze i sadzić ziemniaki? Najpierw dopłaty do upraw i rolnik jak skasował to go zysk na uprawie mało interesuje.  
 
To ohydne jeżeli osoba żyjąca skromnie w bloku musi dorzucić się rolnikowi na dopłaty, bo państwo mu oferuje. Gdyby ktoś policzył wartość ziemi i sprzętu protestujących to nikogo nie obchodziłyby protesty.

darek 2012-09-11

W rolnictwie pewno też obowiązuje zasada Pareto. Zasada ta mówi, że zwykle 20% firm osiąga 80% zysku czyli, że ci najlepsi zawsze zgarniają większośc profitów, natomiast reszta zarabia średnio albo kiepsko.

Marek 2012-09-11

Można się burzyć co do formy, ale ja się zgadzam, że do rolników co blokują drogi należy strzelać. To tylko jeżeli chodzi o bezczelnie "protestujących". Tak ogółem to w konstytucji musi być zakaz redystrybucji albo trzeba zlikwidować demokrację, nie wiem co łatwiejsze, ale nie wierzę w żadne rozwiązanie poza tymi. 
 
Najbardziej absurdalnym przykładem była świńska górka. Nakupowali tych świńskich ryjów ponad milion, a unia kazała wyczyścić magazyny. Powinni spuścić do magazynów Leppera i każdego działacza rolniczego, zamknąć drzwi i poczekać aż umrą walcząc o godne życie rolnika.

Tomasz 2012-09-11

@Marek, więcej myślenia, mniej jazgoczenia, jacy oni? w kosmitów wierzysz? Co za debile się tu wypowiadają, nic kurwa to nie wie o rolnictwie a pierdoli, Niby wolnościowe klimat, ale widać, że w kwestii rolnictwa, to już gorzej z myśleniem, bo co, bo Mises nic o tym nie pisał?

Libertariator 2012-09-11

@darek bzdury piszesz, że każdy musi mieć swoje maszyny. Wynajmowanie traktorzysty czy kombajnisty to dość powszechne na wsi zjawisko, zwłaszcza jak ktoś ma niewiele pola.

Irek 2012-09-11

Zlikwidować rolnictwo w Polsce,i wysłać Polskich rolników na zachód jako parobków ,a ziemie rozprzedać zachodnim korporacją , które tylko na to czekają żeby jak najwięcej wykupić gruntów, i mieć tanią siłę roboczą . Ziemia to matka która nas karmi ,ziemi trzeba służyć ,a nie kąsać się na wzajem,za ta ziemie umierali nasi dziadkowie.

Krzysztof 2012-09-11

Darek, mi chodzi o taki przykład. Mamy trzech gospodarzy na takiej samej glebie. Jeden ma 100ha, drugi 5ha, a trzeci 0,5ha.  
 
Największy zysk będzie miał ten co ma 100ha, co jest logiczne.  
 
Zostali dwaj. Ten co ma 5ha może zasiać na całym polu albo zboże, albo buraki, albo kartofle. Zwykle dwie rzeczy. Powiedzmy, że zboże i kartofle. No i później albo sprzeda z zyskiem konsumentom i sklepom z którymi ma jakiś kontakt, albo będzie darł mordę o to, że w skupie cena mała, że nie umie nic innego uprawiać i jest mu źle, niedobrze i jest umierający z głodu, aha jeżeli wziął dotacje to musi uprawiać to na co dostał pieniążki, a że później cena tego produktu licha to znowu darcie mordy.  
 
Został trzeci, najmniejszy. Ma 0,5 ha - za mało, żeby w pełni wyżyć, a za dużo, żeby nic nie robić. Ma dwie możliwości, pójść w uprawę tego przy czym się mało narobi (i kasa mała - np. zboże i kartofle), albo wariant, że ma więcej czasu i paru ludzi do pomocy. Może wtedy uprawiać: truskawki, ogórki, kartofle, marchew, cebule i szczypior, pietruszki, koperek, pomidory w tunelu foliowym, na gruncie, agrest, śliwki, brzoskwinie. Później wysłać na targ kogoś, kto ma papierek, że płaci podatek z pola na targ i sprzedawać oraz jeżeli się da i opłaca to pogadać z właścicielami okolicznych sklepów.  
 
Weźmy teraz po tym najmniejszym kawałku pola od każdego. Czyli te 0,5ha z uprawy, która przyniosła największy zysk i z całości trzeciego gospodarza, bo on ma tylko 0,5ha. Podliczmy średnią statystyczną przez 4 kolejne lata. Kto wyciągnął najwięcej pieniędzy z 0,5ha? Ten co miał największą różnorodność towaru, na który był zbyt na rynku i miał jak najkrótszą drogę do klienta. Duży gospodarze liczą siły na zamiary, mali też, albo se dają w ogóle spokój, a Ci kilku hektarowi to bywa z tym bardzo różnie. Czasem jest tak, że rolnik umie tylko jedną uprawę uprawiać, nie ma na to wielkiego zbytu, więc idzie do skupu, a później sobie dorabia negocjując w formie protestów, albo jak weźmie dotację, to jest skazany na uprawę danej rośliny przez ileś czasu.  
 
Kto zarabia najwięcej? - Największy i myślący 
Kto zarabia najmniej? - Nieporadny 
Kto wyciąga z niedużego kawałka ziemi najwięcej kasy? - Mały i myślący.  
 
Ja nie wiem dlaczego mam się litować nad nieporadnymi rolnikami, a jak jeszcze drogi blokują to szał uczuć bije ze mnie. 
 
Jeżeli zaczną się ograniczenia i licencjonowanie upraw (niektóre już są licencjonowane), to w dupę dostaną ci najmniejsi, którzy dorabiają sobie i wyciągają najwięcej kasy z ograniczonego obszaru ziemi.  
 
A blokujący drogi a`la Lepper zostaną nadal.

Krzysztof 2012-09-11

@Libertariator dokładnie tak.

Marek 2012-09-11

@17 Tomasz, ale o co ci konkretnie chodzi? Ja się zgadzam z tym co Krzysztof powiedział. 
 
Redystrybucja jest możliwa, dlatego, że w rolnictwie jest o wiele za dużo osób. Politycznie opłacalne jest dotować ten sektor a dokładniej politycznie powiązanych nieudaczników kosztem konsumenta i tych co sobie radzą na rynku. Redystrybucja jest niemoralna i nieefektywna, ale strasznie trudno zwalczyć ją w systemie gdzie opłaca się politycznie. 
 
Bardzo łatwo przejść w twierdzenia typu "zlikwidować z mln tych rolników, nieważne jak" z emocji, ale to tylko uproszczenie, bo na dotacjach tracą w konkurencji ci, którzy poradziliby sobie bez tego. Szczególnie należy zwrócić uwagę na Francuza bez dotacji vs Polaka bez dotacji, niższe koszty prace w Polsce pozwoliłyby dojść do sensownego udziału w rynku. 
 
Ja nie mogę (i nie chcę) liczyć na interwencyjny skup gier komputerowych/oprogramowania w ogólności. 
 
A tak konkretnie to rodzice od chyba 10 lat+ zawsze kupują z 120-150 kg ziemniaków od znajomego rolnika gdzieś koło Wrocławia. Innych styków bezpośrednich z rolnikami to raczej nie mam. 
 
Rzeczą dużo groźniejszą niż zwykłe dopłaty są dopłaty pod biopaliwa/biomasy itp. Zabiera to pole, tak samo użyteczne o ile mi wiadomo i rosną przez to ceny rzeczy spożywczych.

Tomasz 2012-09-11

Marek, konkretnie chodzi o komentarze ludzi, którzy mają teorie, a nie mieli styczności z rolnictwem, polskim rolnictwem, to jest proces. Podobnie jak z kościołem katolickim w Polsce, łatwo się mówi i sieje ferment na temat tego co jest teraz, ale to jest skutek tego co było wcześniej, w Polsce niestety mamy wiele takich kwestii, choćby służba zdrowia, gdzie łapówki to norma, no i tego się trzymajmy, tego co jest, a nie jakiś wolnorynkowych powiązań, o które trudno w odniesieniu do tych, co mają po dziesiąt lat i na gospodarce sterowanej centralnie się wychowali, gdzie wszystko się dyskutowało z każdym rolnikiem oddzielnie, teraz z rolników robi się bydło, o i nazywa się jakieś pseudo rolnicze audycje: CZY ROLNICY NAS OKRADAJĄ? brawo, widać, Hugo i Martin mają wiedzę, ale nie na ten temat i dobrze, że doszli podobnie jak lis do wniosku, że nie zapoznali się z tematem, ale pierdolą od rzeczy i jeszcze myślą, że mają rację, Hugo i Martin, czekam na audycję z kilkoma rolnikami, łatwo się gada o nieobecnych. Zwyczajnie nie lubię jak się gada o czymś, nie mając o tym pojęcia.

Andrzej 2012-09-11

Piszecie fantazje. Poczytajcie coś na ten temat dopiero się wypowiadajcie./filozofi chłopscy/

Verde 2012-09-11

Ziemi trzeba sluzyc? Ze co prosze?

Verde 2012-09-11

(@ Irek)

Tomasz 2012-09-12

Nawet na kontestacji widać, że w kwestii komentowania, najwięcej mają do powiedzenia słuchacze audycji Martina, on już wie dlaczego tak dużo jest komentarzy pod jego audycjami. Co tego co było w audycji i jest pod audycją, zauważcie, że jest bardzo dużo skrajności, co oznacza iż temat trzeba jeszcze dobrze przeorać, żeby były jakieś owoce, bo bez rzetelnego źródła informacji, większość tutaj komentujących błądzi, pokazując swoje socjalistyczne zapędy, a tacy wolności w innych tematach :) śmiech na polu.

Alcar 2012-09-12

No to jest dopiero dobre. 
Osoba pod audycją stacji wolnorynkowej nawołuje do zmniejszenia konkurencji na rynku (Piję do Darka i wymazania małych gospodarstw), w celu polepszenia sytuacji na tym rynku.

Krzysztof 2012-09-12

Rzetelne źródło informacji uprawia pole, hoduje zwierzęta i zarabia. Więc gdyby zebrać na takiej zasadzie dane to wyszłoby na to, że mielibyśmy ogromny procent nieporadnych rolników.  
 
Statystyk nie brałbym na poważnie. Przedostatni spis rolny wpisał mojej babci kury do trzody chlewnej. Więc czego wymagamy od statystyk? Poza tym mali gospodarze, którzy dorabiają na roli są w ZUSie, a nie KRUSie, bo zwykle gdzieś jeszcze pracują, więc są poza statystyką.

MDK 2012-09-12

Poguglowałem (1 wynik wyszukiwania - potem odpuściłem) i nawet znalazłem, że w skupie ziemniaki są po 7gr.  
Natchniony ostatnią wizytą na bazarku gdzie kupowałem ziemniaki i tą strasznie niską ceną w skupie, wymyśliłem jak ja zrobiłbym - gdybym miał pole z ziemniakami.  
 
Jedziecie na bazarek ze swoją przyczepką ziemniaków i wystawiacie duży napis - "Ziemniki 30 gr". Ziemniaki znikną w godzine. A jak jeszcze dopiszecie "Z własnej produkcji" - oj to zaufanie wśród ludzi rośnie jeszcze bardziej. Jakby robiły się za duże kolejki ( w końcu cena niska) dodałbym napis "Prosimy o wyliczone pieniądze - Reszty nie wydajemy" (dodatkowy zysk, a ludzi strata 10 groszy przy zysku kilku złotych by nie odstraszyła) 
Ostatnio musiałem kupić 20kg ziemniaków i najmniejsza cena to było 1zł za kg. Jeżeli wy dajecie 3 razy niższą cenę to wszyscy klienci są wasi (przy takiej samej jakości). Na bazarze praktycznie każdy sprzedaje ziemniaki - niektórzy w workach po 15-20kg. Zakładając, że na tym rynku przy cenie 1zł/kg dziennie sprzedawane jest 500kg ziemniaków (to takie tylko czysto hipotetyczne strzały) i zakładając, że przy niższej cenie sprzedana ilość pozostanie taka sama (gdzie jest pewne, że się zwiększy) - to zysku masz 140 zł ( odejmując koszt dojazdu). 
Bazar otwarty jest od 8 do 12 (później to już tylko niedobitki) - czyli masz zarobek 35 zł/h. 
Przeciętny bezrobotny jest w stanie iść do pracy za 7 zł/h (informacje z firmy mojego ojca, który pracuje z podwykonawcami zatrudniającymi do pracy fizycznej za nie więcej niż 8zł/h, a chętnych im nie brakuje, bo wywalają przy każdej wpadce) - czyli dając komuś 15 zł/h (aby długo nie szukać) zostaje Ci zysk 80 złotych na 500 kg ziemniaków.  
 
W mieście są 2 bazary - jeden otwarty 3 razy w tygodniu, drugi dokładnie nie wiem (ale przyjmijmy, że podobnie). Daje to razem 6 *500kg = 3 tony tygodniowo.  
W 2004 roku (nowszych danych nie szukałem) "urodzaj" ziemniaków wynosił około 20t / ha.  
Czyli właściciel terenu o powierzchni 1ha musiałby sprzedawać swoje ziemniaki na bazarze przez trochę ponad miesiąc - zarabiając przy tym 3200 (a jakby sprzedawał sam 5600) złotych albo oddać do skupu zarabiając na tym 1400 złotych.  
 
Może po prostu nikt jeszcze nie wytłumaczył rolnikom, że można inaczej? Problem może być w niewiedzy i dlatego takie akcje jak z tratwą są dobre! Bo pokazują rolnikom, że możecie swoje towary sprzedać samemu, zarabiając więcej.  
 
(Wszystkie wyliczenia są tylko poglądowe - rynku tego nie badałem i nie wiem jaki jest popyt na ziemniaki)

Orish 2012-09-12

MDK, wydaje mi się, że masz właśnie myślenie rolnika. Po drodze zgubiłeś przynajmniej koszty transportu, podatki i to, że zawsze jakaś część towaru marnuje się.

MDK 2012-09-12

To co napisałem to nie jest jakiś biznes plan tylko pokazane poglądowo co można zrobić.  
Koszty transportu były odliczone - może trochę mało ale to nieważne. Odlicz sobie jeszcze dodatkową kasę, a ja i tak wyjdę na plus.  
 
Podatki i to że część towaru się marnuje - cóż mnie to interesuje? Nie pisze recepty na to, żeby każdy rolnik zarobił dokładnie 3,2 tys zł. Pokazuje tylko alternatywę dla oddawania do SKUPU.  
 
Czy jeżeli rolnik oddaje do skupu 1 tone ziemniaków to już nie musi płacić żadnych podatków, a jak sprzedaje ten sam towar na bazarze to już musi płacić?  
Nie wiem jakie podatki płaci rolnik i wnikać w to nie będę. Ale jeżeli już gdzieś miałby płacić mniej podatków to zgadywałbym, że właśnie na bazarze - gdzie nie ma dokładnego sprawdzania ile tak na prawdę sprzedał.  
 
A odpadki? Czy skup przyjmuje też odpadki? Wiadomo, że jak sprzedajesz np 10 ton na raz to jakieś zgniłe ziemniaki się przemycą, ale bez przesady. Ile tych odpadków może być?  
 
Teraz ja odwrócę twoje pierwsze zdanie:  
Orion, wydaje mi się, że masz właśnie myślenie rolnika. Po co coś próbować, po co kombinować przecież w skupie jest pewne 10 groszy, a i państwo coś dorzuci.

Tomasz 2012-09-13

Wszystko się zajebiście kalkuluje jak jest urodzaj i jak plony są takie jak zwykle, ale czy zwykle tak właśnie są? Brawo dla tych, co mają pojęcie o temacie, szkoda, że prowadzący audycje niewiele w temacie wiedzą, ale mam nadzieję, że odważą się poruszyć temat, który wydaje się prosty, bo na dzień dzisiejszy tylko spieprzyli sprawę, bo zaczęli się wypowiadać inni, którzy się również nie obeznali w temacie i liczą na kalkulatorze.

Krzysztof 2012-09-13

Urodzaj i lokalnie zniszczone uprawy przez np. przymrozek to jest jedno. O wiele częstszym zjawiskiem jest to, że np. jak jednego roku cena pomidorów jest wysoka to na drugi rok wszyscy sadzą pomidory i spada, a jeżeli jest jeszcze atrakcyjna dla producentów to za dwa lata pojawia się jeszcze więcej pomidorów i cena spada. Jeżeli jednego roku kartofle kosztują konsumenta tanio, to rolnicy zamiast części kartofli będą uprawiać coś innego. Kartofli będzie mniej i cena pójdzie do góry.  
 
To jest totolotek po części. Koszty uprawy też się zmieniają, ceny nawozów i oprysków. Co do tych ostatnich mógłbym zaświetlić pewną spotykaną na giełdach praktykę.

Krzysztof 2012-09-13

Kartofle przed sprzedażą trzeba przebrać. Jeżeli ktoś bierze na zimę 150 - 500 kg po co najmniej tygodniu od wykopania trzeba przesortować kartofle z worków i wyrzucić te które zgniły lub mają oznaki zgnilizny lub parchy.

NJNorbert 2012-09-14

Ja rozumie ze sluchacz/dzwoniacy jest wazny , ale jacek vel blacha znow sie nie wykazal wiedza, proponuje go "zbanowac" obniza poziom audycji i radia

darek 2012-09-15

Mówiąc, że rolników jest "za dużo" nie "nawoływałem" do likwidacji drobnych rolników.  
Po prostu chodziło mi o prostą odpowiedź na pytanie dlaczego dochodowość w rolnictwie jest kiepska. 
 
Oczywiście nie jest to odpowiedź uniwersalna, niektórzy rolnicy nie dysponujący wielkimi terenami też sobie radzą dobrze.

darek 2012-09-15

W normalnych krajach ludzie odchodzą z rolnictwa, bo w mieście można lepiej zarobić, bo można założyć biznes itp. 
Bo są inne lepsze możliwości - u nas niestety z innymi lepszymi okazjami trudno.

Krzysztof 2012-09-16

Możliwości finansowe zależą od możliwości psychicznych - czyli myślenia. Na roli można zbić majątek podobnie jak w wielu branżach.

Tomasz 2012-09-16

skoro taki majątek można zbić, to dlaczego nie słyszałem o takim przypadku w audycji Kamila? (oczywiście mogłem jakąś przeoczyć, no i nie biorę pod uwagę ludzi handlujących ziemią, tylko uprawiających zboża, warzywa, owoce) Gdzie Ci milionerzy, prawdziwi tacy, orły sokoły, herosy?

darek 2012-09-17

Milionerzy być może się tajniaczą, bo urząd skarbowy dowala domiary jak ktoś się pochwali, że zarobił. 
 
Powinniśmy wprowadzić możliwość występowania w Kontestacji anonimowo - to wtedy ludzie byliby bardziej otwarci.

analityk 2012-10-06

Z tymi dopłatami to nie takie proste . 
Koszty zasiania uprawienia pola znacznie większe są niż dopłaty. 
Tak słyszałem

Kwiat126p 2014-12-14

co za durnoty tu gadacie...żeby rolnicy sami sprzedawali bo mają czas, a drugi mądry mowi że im się nie chce...Nosz do jasnej...Oni wlasnie nie maja czasu bo zapier* na roli i maja okreslone godziny pracy przy zwierzętach(mleko wydoic z nich, gnoj wywieźć, nakarmic je itd). Naprawiaja czesto sami maszyny lub serwisuja bo zasze cos sie spieprzy, a to zasiac a to orać a to zbierać. NIE MA CZASU na sprzedawanie 12 h dziennie jak to mogą robić sklepy. Widać ze prowadzący nie znają trybu zycia rolnika. A rolnicy narzekaja na ceny skupu bo dużo inwestuja w hodowlę świniaka i bydla ktore rośnie z rok i przez rok karmic go trzeba bynajmniej nie powietrzem, oplacic weterynarza itd. Wiem to bo co drugi weekend wyjeżdżam na wieś, czasem nawet pomagam w pracy im. Staram się też tłumaczyć mechanizmy rynkowe(że jak jest duzo towaru na rynku to nic dziwnego ze np mleko jest tanie w skupie), podatki itd. Tak więc cieszą się z limitów na mleko bo to zagwarantuje im jakąś znośną cenę.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 2 tygodnie temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 4 tygodnie temu

Unikaj szpitali (7) - 5 tygodni temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 6 tygodni temu

Więcej audycji...
25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 7 tygodni temu

Nauczyciele uciekają (6) - 8 tygodni temuNiskie podatki już były (15) - 3 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 3 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 4 miesiące temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 4 miesiące temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 4 miesiące temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 5 miesiące temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 5 miesiące temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 5 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 5 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 6 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 6 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 6 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 6 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 7 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 7 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 7 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 7 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 8 miesięcy temu


Jestem na kwarantannie! (1) - 8 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 8 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 9 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 9 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 9 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 10 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 10 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 10 miesięcy temu


Bezpłatna komunikacja może być droga (4) - 11 miesięcy temu


Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - 11 miesięcy temu

Idzie drożyzna (2) - 11 miesięcy temu

Polacy nie zasługują na prywatność? (1) - 11 miesięcy temu

Muzeum z najwyższej półki (1) - 11 miesięcy temu

WK nareszcie wchodzi na giełdę! - 11 miesięcy temu

Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - ponad rok temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - ponad rok temu

Kiedy można zabić intruza? - ponad rok temu

Magiczne szable i tarcze (1) - ponad rok temu


Kto zaorał Hugo? - ponad rok temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 2 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 2 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 2 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 2 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 3 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 3 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 4 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 5 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 5 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 5 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 5 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 6 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 6 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 7 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 7 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 8 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 8 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 9 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 9 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 9 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 10 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00
Przemyslaw Teterycz - - 20.00
Blog technologiczny Wirtualny wojownik - - 20.00
wypełnianie płatnych ankiet na eankiety.pl - - 20.00
Agencja pracy Gorzów - Praca jako opiekun... - - 20.00
wypożyczalnia samochodów victoria nowy sącz - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt