Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2012-12-10

Jak się żyje emigrantom w Islandii?

Nadający:

Gościem Maćka jest Sebastian Stefanowicz, przedsiębiorca, który kilka lat temu wyemigrował do Islandii i opowiada, jak się tam żyje Polakom i niepolakom,

KOMENTARZE

Sebastian 2012-12-10

Suplement, odpowiedzi do pytań z czata: 
 
LordBlick: ciekawe czy Sebastian korzysta z forum na elektroda.pl ? 
 
Czasami tak, ale częściej, dużo częściej z gsmhosting.com , jednak większość napraw to raczej typowo mechaniczne wymiany podzespołów, każdy z odrobina cierpliwości może to opanować. Pozostałe skomplikowane naprawy, zajmujące więcej roboczogodzin ze względu na istnienie ubezpieczeń staja się mało opłacalne. Bardziej sie opłaca zapłacić udział własny i otrzymać pozostałą wartości uszkodzonego przedmiotu. 
 
Barrett: Czy Polak znający język angielski na średnim poziomie ma szansę, aby w Islandii robić biznes oparty na polskich klientach? Czy to jest dobry sposób aby zacząć? 
 
Nie wydaje mi sie aby to był odpowiedni pomysł na działalność w Islandii, będziesz docierać do zbyt wąskiej grupy klientów, jedynym biznesem który przychodziłby mi na myśl to sklep z polskimi artykułami, ewentualnie usługi np. Fryzjerskie ... problem w tym że sklep bardzo dobrze działający już jest (a nawet dwa, jeden prowadzony przez Islandczyka), więc następny chyba by nie wytrzymał konkurencji, są dwie wytwórnie polskich wędlin, oraz jedna produkująca przetwory rybne (o smaku do którego przyzwyczajeni są Słowianie :) ). Jeżeli obawiasz się bariery to lepiej się skoncentrować na współpracy z firmami, odpadają koszty rozbudowy help desku i obsługi klientów indywidualnych, którzy czasami zabierają zbyt dużo czasu z byle pierdółką. 
 
Leon: Przepraszam, a czym Sebastian się zajmuje? 
 
Serwis GSM, głównie obrót to naprawa smartfonów – obsługuje trzy punkty sprzedające produkty Apple i to właśnie te naprawy stanowią 90% obrotu w firmie, jako jeden z nielicznych w Islandii zdejmuję też simlocki, ale z racji tego że prawo zabrania sprzedawania w Islandii telefonów z blokadami operatorów, nie ma co liczyć na super przychody z tego tytułu, jest parę simlocków miesięcznie do ściągnięcia, głównie po seonie wakacyjnym. 
 
Barrett: Czy dywidenda w Islandii może być zwolniona z podatku? 
 
No niestety nie jest, jeżeli firma miała dochód najlepiej podac to na przykładzie: 
Total eqity : 1.500.000 isk 
Dividend : 1.000.000 
a) Płacimy 20% podatku dochodowego od 1.500.000 isk = 300.000 isk 
b) Odejmujemy z dywidendy to co już zapłaciliśmy fiskusowi, i pozostałe 700.000 dzielimy na dwie połowy, teraz z 350.000 isk płacimy 20% i z kolejnych 350.000 isk to co wynika z progów podatkowych jak przy wypłacie pensji, czyli ok. 40% 
 
Uwaga, puki co VAT na usługi wynajmu (mieszkania, samochodu) jest niższy i wynosi 7% (normalnie VAT na większość towarów to 25.5%), są niestety planowane zmiany i zwiększenia tego podatku, wpłynie dość mocno na ceny noclegów w hotelach. Dodatkowo osoba fizyczna może w roku fiskalnym zarobić do 1.000.000 ISK i nie musi płacić VAT, tylko należny podatek dochodowy.  
 
Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, ale wynajmujemy mieszkanie to podatek płaci się w wysokości 20% od 70% całości osiągniętego dochodu z tytułu najmu. 
 
Barrett: W Finladii jest zwolnienie z podatku od dywidend, jeżeli wypłacana kwota wynosi poniżej 1/10 dochodów spółki 
 
Musiałbym się zapytac ksiegowego czy również tutaj mamy jakaś sume zwolniona od podatków. Puki co nic mi o tym nie wiadomo.  
 
Pozdrawiam

Sebastian 2012-12-10

Wspomniana w audycji stronka dotycząca warunków drogowych: 
bit.ly 
 
Tutaj można zobaczyć prognozę pogody oraz to jak często się trzęsie ziemia na Islandii: 
bit.ly 
 
Parę innych linków: 
Forum, bit.ly  
Wiadomości, www.informacje.is 
 
Koszty życia: 
bit.ly

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-10

Sebastian dzięki za linki 
Fajnie się rozmawiało. 
 
Podaję również linki odpowiedziami na pytania o których wspominałem podczas audycji 
1.pytanie z emaila: dlaczego niemiecka gospodarka jest tak silna? 
https://www.youtube.com 
2.pytanie z emaila:jak wyglądają Święta w DE: 
https://www.youtube.com 
3.jak wygląda ekonomia Niemiec na tle USA 
https://www.youtube.com 
https://www.youtube.com 
https://www.youtube.com

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-10

sam musiał bym o tym dużo rozpisywać wnioskach do których ktoś już doszedł wcześniej - dlatego podsyłam te linki.  
Gdyby były jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-10

w poprzednim komentarzu pourywało kilka wyrazów, ale nie ma znaczenia, bo mądry człowiek i tak się domyśli

Barrett 2012-12-11

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-11

Ciekawy reportaż o prowadzeniu biznesu w Polsce. Sytuacja przypomina mi moje doświadczenia więc polecam poczytać:www.gazetapolska.pl

Posen 2012-12-11

Dzięki za te filmiki Maćku. Niemcy zaczynają mi się coraz bardziej podobać.

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-11

Cieszę się ,że Wam się podoba. Oczywiście jest wiele krajów które warto polecić jako cel emigracyjny-co robię w audycjach. Niemcy są o tyle specyficzne ,że w Polsce funkcjonuje na ten temat wiele stereotypów i fałszywych mitów. Podobnie z resztą jest po stronie Niemców. Od kiedy tu jestem zawsze dokładam wszystkich starań by zmieniać te przekonania w jednym jak i w drugim narodzie. Swoją drogą znany jestem z tego ,że zawsze dyskutuję z Niemcami na tematy "polskie" i odwrotnie co staje się często uciążliwe,ale warto zmieniać świadomość i przedstawiać prawdę.

LordBlick 2012-12-11

Niemcy to duży kraj, stereotypy,które nie funkcjonują w Bawarii, mogą funkcjonować w bliższych landach i bardziej na północy, gdzie NPD ma się dobrze...

Barrett 2012-12-12

Obowiązkowy obrazek dla słuchacza tej audycji ;) : 
 
www.wykop.pl

Dawid 2012-12-12

tutaj dokładnie na filmie widać jak się żyje Polakom w Islandii :) 
www.wykop.pl 
 
mega wypas polecam

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-12

ten film jest naprawdę świetnie zrobiony. Nie wiedziałem ,że Islandia ma tak dobrą szkołę filmową. Znowu się czegoś dowiedziałem. Dzieki

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-12

Barrett dzięki za obrazek. W rewanżu przesyłam tabelę uzupełniającą zestawienie przesłane przez Ciebie. Chodzi o najbardziej innowacyjne państwa: i.wp.pl

Sebastian 2012-12-13

Link do video promującego Islandię: 
 
vimeo.com

Sebastian 2012-12-13

@Maciek nr14, Islandia to również innowacje, znacie grę EvE online? Grę stworzyła islandzka firma CCP. Firma MAREL, to zakład produkujący maszyny wykorzystywane w przetwórstwie rybnym na całym świecie, nie można zapomnieć o hutach aluminium.  
 
Link do danych statystycznych w j.angielskim, przykładowo eksport islandzki w procentach: 
bit.ly

Sebastian 2012-12-13

Exports by branches of processing Jan-October 2011-2012 Percent: 
 
Marine products 43.5 
 
Agricultural products 1.7 
 
Manufacturing products 51.9  
(including: 
Preserved food product 0.5 
Food products in other containers 0.1 
Non-alcoholic beverages 0.2 
Leather and tanned or dressed skins 0.1 
Other textiles 0.1 
Products of power intensive plants 38.7 
Prod. of other chemical industries 5.1 
Fishing equipment 0.5 
Machinery and equipment 1.8 
Other manufacturing, n.e.s. 4.7 ) 
 
Other products 3.0

Barrett 2012-12-14

Islandia owni UK 
 
www.wykop.pl

Jaroslaw 2012-12-14

Grantulacje dla ciebie i zony. Slodkie malenstwo.

Barrett 2012-12-14

Ciężkie pytanie dla Maćka na następną audycję: 
 
Co myślisz o ludziach, którzy zakładają biznesy w biednych krajach np. szkoła w Zambii. Czy uważasz, że Kamil i Janek marnują swój potencjał bawiąc się w takie rzeczy?

Maciej Bienert (care24.pl) 2012-12-14

Hej Barrett aby wszystkie pytania były takie fajne:) 
Sam chętnie bym założył business w takim kraju jak Zambia itp. Tam absolutnie nie marnuje się potencjału ale go rozwija. Rozmawiałem z Kamilem wiele razy o tym jak traktuje się przedsiębiorców w tych krajach-to zupełnie coś innego niż w PL. Tam nikt nie przeszkadza i nie utrudnia. Kamil mówił ,że w Zambii jest nieograniczona wolność gospodarcza. Sensem przedsiębiorczości jest samorealizacja i zysk ,a jak w PL mówić o zysku w przypadku masywnego obciążenia przedsiębiorców różnymi daninami i składkami ,które zabierają często 50% przychodu. Prowadząc działalność w Polsce większość Twojego potencjału energetycznego marnuję się na walkę z urzędnikami i zawistnymi rodakami.  
 
Teraz najważniejsze: po części sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Piszesz w Zambii Janek i Kamil mogą "bawić się w takie rzeczy" bo tam działalność to fajna zabawa , a w Polsce męczące użeranie się i codzienna walka.

Dodaj komentarz...


Maciej Bienert - Dumny ojciec i szczęśliwy mąż, a poza tym pedagog z 11. letnim stażem. Zajmuje się zwykle wieloma rzeczami na raz. Od 3 lat mieszka w Niemczech w raz z rodziną.

Kiedyś urzędnik. Od 11 lat przedsiębiorca wolnorynkowiec, prowadzący działalność z sukcesami i nierzadko porażkami. 35 lat życia nauczyło go, że warto się uczyć i ciężko pracować, ale przede wszystkim być wiernym wartościom i ideom, które wyznaje.

W wieku 31 lat zrozumiał, że w życiu nie chodzi o to żeby siebie "odnaleźć" tylko siebie tworzyć. Po ukończeniu wielu szkół, kursów i uczelni, podjął się kolejnego wyzwania: prowadzenia audycji w Kontestacji.

Prowadzi wiele stron internetowych między innymi:

bienert.biz
care24.pl
deutschland-jobs.eu
fenster.bienert.biz
jazdawde.pl

Inne audycje tego autora:

Niemiecka tarcza antykryzysowa (3) - 8 miesięcy temu

Nieruchomości w Niemczech cz.1 (1) - 10 miesięcy temu

Ile tracimy na dotacjach UE? (3) - ponad rok temu

Spór o kler (7) - 2 lata temu

Powrót po 9 latach (3) - 2 lata temuWięcej audycji...Konflikt Polska - Izrael (1) - 3 lata temuUbóstwo w Niemczech - 3 lata temu

O przetargach - 4 lata temu

Idę na studia (2) - 4 lata temuPlany na 2017 (1) - 4 lata temu

Niemiecka szkoła (5) - 4 lata temu

Pozytywne efekty 500+ (4) - 4 lata temu
Przemoc, mobbing i nękanie (2) - 4 lata temuEmerytury w Niemczech (2) - 4 lata temu


Wakacyjny nastrój (2) - 4 lata temu

Terror w Monachium - 4 lata temu

Jakie są dzisiejsze Niemcy? (1) - 4 lata temu

Terror w Monachium - 4 lata temu


Audycja niedokończona - 4 lata temu

Co łączy wp.pl i Zyklon B (1) - 5 lata temu
Niemcy państwem bezprawia? (3) - 5 lata temu
Polskie materace dla Niemców (7) - 5 lata temuKochajmy się wszyscy! (1) - 5 lata temu


Maćkowa codzienność - 5 lata temu

Maciek ma problemy... (1) - 5 lata temu


Komentarz Maćka... (1) - 5 lat temu
Kto jest lepszym "Polakiem"? (2) - 5 lat temu


Nasza nowa siedziba (5) - 5 lat temuJakich klientów unikać? (2) - 5 lat temu


Wspomnień czas (1) - 5 lat temuCo tu produkować? (4) - 6 lat temu
50 tys. VAT Maćka (1) - 6 lat temu

Okna z Polski (1) - 6 lat temu

Przewaga LTD nad GmbH - 6 lat temu


Dokąd emigrowałby Maciek? (1) - 6 lat temu

Fitblogerka w Kontestacji (1) - 6 lat temu


Niemiecka indoktrynacja (2) - 6 lat temu


O budownictwie w Niemczech (4) - 6 lat temuBytowska policja w akcji (3) - 6 lat temu

Maciej o nazizmie - 6 lat temu

Policja bytowska w akcji (1) - 6 lat temu


Socjal w Niemczech (16) - 6 lat temu

A co, jak przyjdzie kryzys? (1) - 6 lat temu

Maciej nie lubi Mercedesów! (1) - 6 lat temu


Niemcy moich marzeń (5) - 7 lat temu


Niemcy o Polakach... (7) - 7 lat temu

Policjantka lubi gaz - 7 lat temu

Delegacja to nie emigracja (3) - 7 lat temuDrutexomania (3) - 7 lat temu
Mała firma, a cieszy - 7 lat temu
MLM i inne tematy (10) - 7 lat temu
Czy czeka nas drugi Hitler? (2) - 7 lat temu


Rozmowy o emigracji c.d. (1) - 7 lat temuRozmowy o emigracji - 7 lat temu


Zostanę miliarderem! (9) - 7 lat temu

O walucie Euro - 8 lat temu

Okna i nie tylko... (5) - 8 lat temu


Polska: pierwsze wrażenie (41) - 8 lat temu

Rozbijemy układ! (7) - 8 lat temu

Za Odrą zapłacisz bykowe (1) - 8 lat temu


Układ zamkniętych okien (5) - 8 lat temu


Nie otwierajcie firm w Polsce (25) - 8 lat temu


Odwiedziny z Lichtensteinu (4) - 8 lat temu

Czy warto kupić dom w Anglii? (15) - 8 lat temu


Ciemne strony emigracji (7) - 8 lat temuO interesie Maćka (3) - 8 lat temuWybuchowy Klient (1) - 8 lat temuMaciej ujawnia swój sekret (19) - 8 lat temu


Dziś o życiu w Norwegii (15) - 8 lat temu

Gdzie tanio tankować... (19) - 8 lat temu


Wywiad z Marią i Tomkiem (11) - 8 lat temu


Pierwsza reklamacja (1) - 8 lat temu


Figielka o pracy w UK (9) - 8 lat temu


Polaku uśmiechaj się (11) - 8 lat temu

Wywiad z raperem Junior ER (16) - 8 lat temu
Samochód dojechał - 8 lat temu


Jak działa gospodarka? (5) - 8 lat temu

Pytania do emigrantów (10) - 8 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Fotowoltaika nowy sącz, nowy targ,... - - 20.00
Sklep colway Kolagen - - 20.00
Ubezpieczenia na życie nowy sącz - - 20.00
Jak wysłać fax do Niemiec - - 30.00
Nieruchomości Hiszpania - Torrevieja... - - 20.00
zarabianie przez internet - - 20.00
Praca w sieci przez internet - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt