Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne
przedwczoraj
Czy Wiedźmin jest polski?
670 tys. pozwoli odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Przywłaszczenie kulturowe. Czy kapitał ma narodowość. Tarcza 2.1 - czyli dlaczego rząd znowu wspiera wielki biznes. Czy można...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
O PROSTYM SPOSOBIE POZYSKIWANIA KAPITAŁU.
Rynek crowdfundingu udziałowego rośnie w siłę̨. W roku 2019 zainwestowano na nim ponad 40 mln zł., zaś́ w tym roku, mimo pandemii, już ponad 35 mln zł. Dzieje się tak, ponieważ...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2013-02-06

Co Janek zrobił z ogórkami?

Nadający: Jan Fijor

Dziś Janek odpowiada na krytykę komentarzową, w którym zarzuca mu się, że nie wie o czym mówi. I o żywności organicznej. I nieorganicznej. I GMO.

KOMENTARZE

Łukasz 2013-02-06

Podepnę się jako pierwszy, ale chciałbym by zauważyło to wiele osób: 
 
Na MJM 2009 i 2010 występował Marek Bernaciak, osobiście bardzo podobały mi się jego wywody pro przedsiębiorcze, wolnorynkowe, a dziś znalazłem jego bloga (założony miesiąc temu, ale jest już kilka dobrrych artykułów). 
 
Oto ona: 
www.marekbernaciak.pl

answer 2013-02-07

wyżej to reklama :) 
Pytanie do Pana Jana 
Co Pan myśli o ludziach których są na emigracji od kilku miesięcy do kilku lat i kiedy mówią po polsku to zaczynają "dziamgać" tak jakby zapomnieli polskiego języka :)

jan M Fijor 2013-02-07

@answer Myślę, że mają poważne problemy osobowościowe. Miałem przyjaciela, który wyemigrował w wieku 5 lat, najpierw do ZSRS potem do Brazylii, mieszkal poza Polską 68 lat. Pierwszy raz od swego wyjazdu przyjechał w wieku 50 lat i całe życie mówił piękną polszczyzną, Brzeziński był niewiele starszy, kiedy opuścił Polske i jak pięknie mówi po polsku? To właśnie myślę, kiedy słyszę tych poliglotów. Nie można mówić dwom,a językami równocześnie. Trzeba się zdecydować; albo, albo.  
 
Ukłony 
P.S. Marek Bernaciak, wykładowca Asbiro to bardzo mądry i miły człowiek; świetny wykładowca.

sprae 2013-02-07

Drogi Janku.  
Rynek komputerów PC przeżywa stagnację. Firmy, które się na tym rynku zasiedziały przeżywają kryzys. Przez ostatnie kilka lat nie było w nich na tyle dużego skoku wydajnościowego/jakościowego by ktoś musiał to kupować. 
Z drugiej strony pojawiły się bardziej atrakcyjne i wygodniejsze urządzenia jak tablety i smartfony, które oferują dla przeciętnego użytkownika to czego on oczekuje, czasem nawet więcej niż PC. 
 
Korporacje zasiedziałe na rynku PC jak HP, Dell i Microsoft próbują się ciągle włączyć w ten nurt, ale popełniają coraz większe porażki. HP nie wyszło z zakupem Palma i wydawaniem tabletów, Dell ma problem ze swoimi seriami tabletów Steak, Microsoft wypuścił system operacyjny do tabletów, który się ledwo sprzedaje. 
 
A rynek PC wciąż się kurczy. 
 
Te firmy starają się mocno zrestrukturyzować. Dell i HP nawet miały plany całkowitego opuszczenia tego rynku jak kiedyś IBM. Jednak rady nadzorcze źle na to reagują. 
 
Microsoft przerobił się na konsorcjum wielu zespołów produkcyjnych (na wzór startupów i Google) z ciekawymi wizjami na przyszłość i mocnym otwarciem na produkty konkurencji. Co pewnie wyjdzie im najlepiej. Choć na razie ludzie im nie ufają, że względu na długotrwałą wrogą pozycję z czasów Billa Gatesa. 
 
Osobnym rozdziałem jest moda na Startupy, które przedstawiane są dość bohatersko i ludzie mają mniejszy problem z wydaniem pieniędzy na ich fajne innowacyjne produkty. 
 
Świat się zmienia. I jesteśmy świadkami kolejnego przełomu pokoleniowego, jak kiedyś z maszyn do pisania i papierologii na komputery. 
Kto tego nie zrozumie - zostanie analfabetą. Polegnie też ten, kto będzie próbował wpychać stare rozwiązania w nowe formy. 
Dziś kiedy łatwo wyprodukować, liczy się coś więcej niż kolejny podobny produkt. 
 
Pozdrawiam.

Paweł 2013-02-07

Jak zwykle bdb audycja. O tym paliwie organicznym w ramach żartu było już ostatnio. Czy można tam kupić "organiczną" wodę? (która jak wiemy jest związkiem nieorganicznym - ale tym durniom lewakom można pewnie wszystko wcisnąć).

Łukasz R 2013-02-07

Janku, zapytaj czy mają organiczną wódkę:) Pozdrawiam

darek 2013-02-07

Pierwsze słyszę, że greipfruit jest krzyżówką cytryny i pomarańczy. Nie wiedziałem.

JacekVelBlacha 2013-02-07

Jak się żyje w Californii : 
VLOG #48 - Zycie w Californii - Koszty zycia w Stanach 
www.youtube.com 
 
link do profilu VLOG-a: 
www.youtube.com

Mariusz 2013-02-07

Janku, cały szkopuł z GMO jest taki, że licencja narzuca pryskanie dużą ilością chemii. Kupujesz worek nasion i beczkę chemii do rozlania na pole. Nie wylejesz to łamiesz licencję. Pomijam zdrowotnie szkodliwe aspekty licencji na GMO.

Barrett 2013-02-07

A wiecie co jest największym paradoksem Kaliforni?  
 
 
To: 
 
www.youtube.com

Mariusz 2013-02-07

Gwoli wyjaśnienia. 
Pomidor to roślina, która daje OWOCE. 
To co kupujemy w sklepie to owoce pomidora.

Łukasz 2013-02-08

11 @Mariusz 
To już trochę na siłe chwytanie za słówka, zwyczajowo przyjęło się mówić na owoce pomidora "pomidor", i tak np. idą do sklepu mówi się "poproszę 5 pomidorów" a nie "poproszę 5 owoców pomidorów". 
 
Również można byłoby się przyczepić do wielokrotnego "tutej" zamiast "tutaj", ale celem audycji nie jest propagowanie pięknej mowy, a przedsiębiorczości. To, że takie osobistości są na kontestacji powinno być dla nas powodem do szczęścia, a nie do wytykania błędów językowych. Zamiast pisać takie komentarze, proponuję robić co jakiś czas przelew ze wskazaniem konkretnej audycji.

NJNorbert 2013-02-08

NJNorbert 2013-02-08

@jan M Fijor kup sobie na sniadanie jajka z Wal-mart i napisz jak Ci smakowaly NIE organiczne sniadanko. Smacznego 
Ps 
A tu w temacie "Polish jokes" jak zwykle jakis obrazony rodak zadzwonil z protestem co wywolalo definitywnie odwrotny skutek 
Pzdr  
Warte posluchania 
youtu.be

jan M Fijor 2013-02-08

Czy ja mowie zamiast tutaj - tutej? moze dla zartu, albo wykrzywily mi gebe od tych organicznych ogorkow? Nigdy w zyciu nie mowie tutej. Nie upieram sie, ze posluguje sie przepiekna polszczyzna, ale takich numerow to chyba nie robie.  
 
Jajka amerykanskie od dawna sa robione ze styropianu i to wie kazde dziecko urodzone w kraju, gdzie jajka znosi kura. Natomiast mieso kurczat jest niezle. Lepsze niz u nas. Jajka z Wal-marta w niczym sie nie roznia od tych standardowych, a organiczne tez sa ze styropianu. Tyle ze styropianu organicznego. Dzisiaj jadlem organicznuy cereal, ktory roznil sie od nieorganicznego tym, ze zawieral organiczny cukier, a nie nieorganiczny. smaczneguj!

Mario 2013-02-08

@ łukasz 
Oczywiście, że nie miałem nic zdrożnego na myśli. 
Ja tylko tak jako ciekawostkę podałem, bo mamy za złe uni, że z marchewki owoc zrobiła a często my z pomidora i ogórka robimy warzywa.

Jaroslaw 2013-02-08

Amerykanie w przeciwienstwie do Europy wierza swoim naukowca, a ci wymyslaja i ulepszaja to co jemy. 
 
Podobno nie ma juz bawelny ktora nie bylaby modyfikowana genetycznie, jajka, mieso z hormonami, wszystko to pycha jak ma sie 70 lat sztuczna szczeke i stracilo sie smak. 
 
Jedynym wyjsciem sa ogrodki przydomowe. Zalozylem taki, spadl deszcz i pomidory oraz truskawi poszly do piachu, reszte zjadly mrowki.

jmw66 2013-02-08

Janku, najlepsza Twoja audycja w ostatnich miesiącach. Tak trzymać.

trux 2013-02-08

Cześć Janku, 
 
Podczas ostatniej audycji pomieszałeś GMO z krzyżówkami roślin podając za przykład grejpfruta, to czysta demagogia lub brak elementarnej wiedzy. 
Podczas produkcji GMO stosuje się duże ilości chemii na którą są odporne genetycznie modyfikowane rośliny, ta cała chemia pozostaje w finalnym produkcie. Efekt jest taki że wytruwa się cały ekosystem będący w okolicy upraw. 
Była też mowa o ekologicznym mięsie, problem w tym że zwykła hodowla zwierząt jest oparta o paszę GMO, antybiotyki i hormony wzrostu. Czy to jest zdrowe? Raczej nie, świadczy o tym wzrost liczy zachorowań na raka. 
Organiczna żywność jest droższa ponieważ nie jest dotowana w takim stopniu jak GMO. 
 
Podczas audycji był jeden telefon słuchacza, nawet nie został wpuszczony na antenę.  
Jeśli nie chcesz rozmawiać z Blachą, to powiedz na głos, będzie bardziej uczciwe. 
 
Pozdrawiam, 
Trux

NJNorbert 2013-02-08

@jan M Fijor z wieloma rzeczami jesli chodzi o Californie sie zgodze , ten stan ma zajeba w wymyslaniu chorych przepisow zwiazanych z " ekologia i produkcja rolna". 
Natomiast nie moge sie zgodzic z twoja teza ze produkty najtansze jak w/w jajka z wal-mart smakuja tak samo jak produkt z gornej polki nie koniecznie z naklejka "organic". 
Mieszkam na east coast i czesto jezdze na farmy Amishow i nie tyko gdzie zaopatrzam swoja lodowke. Produkty od nich sa drozsze cenowo ,ale z zamknietymi oczami mozesz powiedziec co jesz.  
Pzdr 
Norbert

Barrett 2013-02-08

Ponoć Ostatnie wolne miesjce w Ameryce (Kalifornia)  
 
www.youtube.com (tym razem 20-minutowy materiał)

jan M Fijor 2013-02-08

@NJNorbert Amisze to inna sprawa, ale Wal-mart, K-mart, Walgreen, CVS, Whole Foods etc. robia zywnosc glownie ze styropianu. W organicznej Kalifornii robia to ze styropianu organicznego, dlatego tutaj jest szczegolnie dramatycznie. Wspominalem z przyjacielem -wczoraj -knajpy chicagowskie: wloskie, chinskie, polskie, meksykanskie. Tylko wspomniania mi tu pozostaly.  
Uklony

Hoss 2013-02-08

Bardzo fajna audycja!

Faraday007 2013-02-08

Na jakiej podstawie korelujesz wzrost zachorowań na raka z żywnością GMO? 
Jest wiele czynników które może powodować taki wzrost. Sam fakt że ludzie w dzisiejszych czasach żyją dłużej, niż kiedyś jest powodem wzrostu liczby zachorowań na raka (teoria akumulacji mutacji Medawara).

Marcin 2013-02-08

Witam ! Na początku pare słów wyjaśnienia do moich komentarzy z poprzedniej audycji. Muszę przyznać ze nie były one miłe w stosunku do prowadzącego p. Janka za co przepraszam. Dopiero po kilku dniach odsłuchałem ponownie audycje gdy emocje opadły i stwierdziłem że nie powinienem wypisywać takich komentarzy tym bardziej że wydawało mi się że to p Janka poniosło a było na odwrót i do tego mogłem nimi obrazić p Janka (co pewnie zrobiłem) . Nie mam możliwości słuchania audycji na żywo mimo że jest prowadzona o 12 czasu Kalifornijskiego żeby przeprosić za swoją nadpobudliwość i niewyparzony język. Mam nadzieje że p Janek nie jest osobą pamiętliwą i wybaczy mi ten wyskok w jego kierunku. Jeszcze raz przepraszam panie Janku powinienem napisać moje komentarze w innym tonie wyjaśniając o co mi dokładnie chodzi a nie atakując pana. Co prawda nie zgadzam się w dalszym ciągu w wieloma sprawami przedstawionymi przez Pana w audycji na temat Kalifornii ale jak Pan wspomniał w komentarzu jeśli ja mam prawo do własnego zdania to oczywiście takie samo prawo przysługuje Panu a słuchacze sami zdecydują kto ma rację. W dalszej części komentarza wyjaśnię z czym się nie do końca zgadzam bądź mam odmienne zdanie (kolejność przypadkowa). Mianowicie jeśli chodzi o telefon komórkowy to faktycznie sprawdziłem i t-mobile nie ma całkowitego pokrycia w okolicach gdzie Pan mieszka ale jeśli nie ma t-mobile to ma at&t albo sprint albo virgin albo verizon jeszcze inna firma. Liderem na rynku usług telekomunikacyjnych (przynajmniej w CA) w mojej opinii jest at&t i z tego co wiem ma największe pokrycie. Osobiście mam 2 telefony z T-mobile i tez zdarza się że nie wszędzie mam zasięg (nad czym nie ubolewam) ale zazwyczaj jest w miejscach gdzie przebywam na co dzień. Mógłbym oczywiście mieć np. z at&t ale z t-mobile mam lepszą ofertę i generalnie wychodzę z zasady że jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Czy zasięg jest tam gdzie się mieszka można sprawdzić na stronie internetowej sieci albo zapytać w biurze i wybrać sobie taką która najbardziej odpowiada. Dla przykładu podaje link dla t-mobile. www.t 
Taka jest moja opinia na temat komórek i myślę że nie tylko w Kalifornii jest tego typu problem bo i w bardziej rozwiniętych krajach od polski europie zachodniej jest ten sam „problem”. Tyle na ten temat. 
 
Następnie co do tych nieszczęsnych mandarynek :) OK w whole foods market wierze na słowo że są po około $7 ale w tym wypadku to jest zdzierstwo bo można kupić również za $1.50 i również organiczne dla przykładu załączam link z ceną za mandarynki ze sklepu w którym robię zakupy  
www.mothersmarket.com (str. 2 dział Organic Locally Grown) . To tylko jeden z przykładów jeśli mowa o cenach gdyż w wielu przypadkach ceny które pan podaje są zawyżone. OK może i tak być że u pana są inne w sklepie a u mnie inne bo dzieli nas spora odległość. W Pl też ceny są różne w zależności od regionu w którym się mieszka mam na myśli że inne są np. w Warszawie a inne np. w Szczecinie.  
 
Kolejna rzecz – wspominał Pan coś o pomidorach że są jakieś regulacje prawne że muszą one wyglądać super bez żadnej plamki itd. ale nie mają żadnego smaku. Zgodzę się z panem oczywiście są takie wygłaskane wypolerowane a w środku wata oczywiście ma pan rację ale nie do końca bo można znaleźć i takie z kropkami i powykręcane w różne strony a nazywają się one Herlooms są organiczne jeśli nie próbował ich pan to polecam. (dostępne podczas sezonu również w whole foods).  
www.growingtastyvegetables.com 
 
Jeśli chodzi o chleb to są różne rodzaje (jak pan zresztą zauważył że jest nawet z karczochem) i różne ceny i myślę że tak samo jest wszędzie w Polsce moja mama kupowała chleb (nie pamiętam nazwy) ale na jakimś specjalnym zakwasie z różnymi dodatkami generalnie cuda na kiju i płaciła 15 zł waga jego to było coś około 700gr. Bo był wypiekany w foremce gdzie zwykły biały chleb znacznie większy kosztował 3-4 zł (nie pamiętam dokładnie) także różnica spora. Tak samo w Kalifornii myślę że można kupić dobry w smaku z mąki organicznej za $3 a można i za $10 z karczochem i różnymi innymi udziwnieniami i będzie on nie do zjedzenia. Kwestia gustu :)  
 
Kolejna sprawa - mówi pan że dzieci w szkole wyśmiewają się z pochodzenia dziecka które jest z polski i opowiadają tzw. polish jokes. Jeśli ja byłbym rodzicem tego dziecka to zgłosiłbym to w szkole u dyrektora i rodzice tych dzieci mieliby poważne problemy jeśli sprawa wyszłaby poza szkołę. Nie jestem prawnikiem ale podejrzewam że jest nawet jakiś paragraf pod to. Na pewno podchodzi to pod rasizm i to jest tutaj surowo karane.  
 
Jeśli chodzi o San Francisco to byłem tam dwa razy na nieplanowanej wycieczce i do tego w latach które przez polityków, prezenterów telewizyjnych i innych były określone za lata najgorszego kryzysu a w hotelach nie mogłem dostać pokoju bo wszystko było zarezerwowane wcześniej przez turystów. Na wycieczkę statkiem załapałem się tylko i wyłącznie dzięki uprzejmości osoby która kasowała za bilety bo wszystkie były wykupione i na statek wszedłem na tzw „krzywy ryj”. Na Alcatraz żeby się dostać musiałem zarezerwować bilet tydzień wcześniej bo też wszystkie wykupione. Do atrakcji które chciałem zobaczyć a wymagały wejściówki też kolejki jak za komuny także ja nie widziałem tego kryzysu i kwiczenia miasta że jest bieda. Może kiedyś było jeszcze lepiej nie wiem ale na pewno nie było tak źle jak przedstawiały to media. 
 
Co do zarobków to w moim przypadku nie ma porównania bo może tak być że niektórym ludziom w USA stawka za godzinę została obniżona OK ale w dalszym ciągu można z zarobionymi pieniędzmi zrobić więcej niż w Polsce. Piszę o ludziach którzy zaliczają się do klasy średniej oczywiście których jest zdecydowana większość. Także różnica pomiędzy klasą średnią w Polsce a w USA jest inna. Gdzieś czytałem na jakimś forum wypowiedzi osób które pisały tak „wolę amerykański kryzys od polskiego dobrobytu” oczywiście były też wypowiedzi w drugą stronę ale zazwyczaj tych osób które albo tutaj nie były bo nie dostały wizy albo tacy co wydawało im się że pieniądze leżą na ulicy i ma się jeszcze ludzi od tego żeby je pozbierali. Z doświadczenia powiem że jeśli chce się pracować w USA to można zarobić godziwe pieniądze na godziwe życie czego w Polsce niestety nie doświadczyłem. Większość moich znajomych w Polsce żyje od miesiąca do miesiąca a ci co mają się lepiej to tylko dlatego że pomagają im rodzice dziadkowie itd. 
 
OK ostatnia sprawa która przychodzi mi do głowy to sprawa organicznych produktów a GMO. 
Mógłbym tutaj rozpisać się bez końca bo jestem w tym temacie od kilku lat. Po pierwsze GMO (genetically modified organism) to nie to samo co krzyżówka jabłka z gruszką czy innych owoców. Na pewno nie jest to zdrowe dla człowieka w mojej opinii jak również w opinii lekarzy biologów i inżynierów zajmujących się jedzeniem (oczywiście nie wszystkich). Nie będę się więcej rozpisywał tylko podam linki do materiałów gdzie może sobie pan poczytać wolna chwila o różnicach pomiędzy organic a GMO. I dlaczego organic jest lepsze. Jeśli chodzi o ceny to oczywiście organiczne produkty są o wiele droższe choćby dlatego ze muszą zdobyć certyfikat że takowe są żeby następnie trafić na półkę sklepową. O odpowiedzialności producenta (farmera) do odpowiedzialności sprzedawcy który musi zagwarantować klientowi że ten produkt jest organiczny nie będę pisał. Jest też druga strona medalu mianowicie producenci żywności czasami robią tak że 70% produktu np. chleba jest organiczna (powiedzmy mąka, olej) a reszta składu np. jajka i pozostałe składniki są niewiadomego pochodzenia (mogą być GMO) to przepisy pozwalają na opakowaniu dać oznaczenia że produkt jest organiczny. Także i z organiczną żywnością trzeba się pilnować i czytać etykiety bo marketing nie śpi i szuka każdej luki w przepisie żeby tylko pomnażać zyski. Luką w przepisie jest to że żywność GMO nie musi być oznakowana i czasami jemy ją i nie zdajemy sobie z tego sprawy. np. biorąc suplement wit. C która pochodzi np. z kukurydzy GMO jest też witaminą C genetycznie modyfikowaną a na etykiecie nie ma takiej informacji. W zeszłym roku w CA była forsowana propozycja 37 dotycząca oznakowania na opakowaniach żywności GMO ludzie zagłosowali żeby taka informacja była na opakowaniu ale nie wiem dokładnie kiedy to wejdzie w życie (być może już weszło). Na pewno będzie łatwiej odróżnić jeśli na opakowaniu będzie etykieta że ten produkt zawiera GMO.  
 
Co do tego że pana ogórki były nie do zjedzenia OK zgodzę się bo jest wiele takich produktów które nie powinny znaleźć się na półce z napisem organic bo nawet człowiek najmniej wybredny by tego nie zjadł. Organiczne nie oznacza smaczne organiczne oznacza że nie były używane w produkcji pestycydy herbicydy i inne świństwa które zatruwają ten produkt zatruwają ziemię zatruwają wody głębinowe. A później taki ogórek trafia na talerz i jest to ogórek tylko z wyglądu i nazwy napakowany chemiczną mieszanka która pomału zabija człowieka i powoduje wiele poważnych chorób. Nie sadzę żeby whole foods robił jedzenie z „organicznego styropianu” bo robią tam zakupy osoby które raczej dbają o zdrowie i nie kupiły by tego. Jeśli posiada pan wiarygodne informacje że tak jest jak pan pisze to bardzo bym prosił o udostępnienie takich faktów. W mojej opinii nie powiedziałbym że jest się niejako zmuszanym do tego by kupować tylko organiczną żywność bo jest wiele sklepów w których organiczna żywność jest słabo dostępna np. Albertsons ,Ralphs (od niedawna zaczął powiększać asortyment organic ale wciąż jest to znikomy procent) Stater Brother s , Wal-Mart i wiele innych mniejszych sklepów. Także wydaje mi się że każdy ma wybór ja wybrałem organic bo po wielu przeczytanych publikacjach i faktach uważam że jest to dla mnie zdrowsze.  
 
Na tą chwile nic więcej nie przychodzi mi do głowy żeby odpisać więcej na przedstawione przez pana argumenty. Oczywiście nie jest tak że się nie zgadzam z pana opinią na temat Kalifornii bo krainą mlekiem i miodem płynącą ona nie jest wystarczy pojechać wieczorem na East LA albo na downtown to czasami można wrócić do domu z pełnymi gaciami. :) Ale tak ogólnie jeśli jest się pracowitym i rozsądnym człowiekiem to można tu prowadzić całkiem ciekawe życie omijając problemy które doskwierają na co dzień ludzi w Polsce.  
 
Jeszcze raz przepraszam za ostatnie wypowiedzi mam nadzieje że w tym komentarzu nie napisałem nic co by mogło pana urazić. Pozdrawiam  
 
P.S  
Wspomniane wcześniej informacje na temat GMO i organic. 
 
Na początek film  
 
Zanim przeklną nas dzieci. 
www.youtube.com 
 
Jedzenie ma znaczenie w częściach od 1 do 8  
link do 1 części reszta się wyświetli po obejrzeniu 1 
www.youtube.com 
 
co to jest gmo 
www.nongmoproject.org 
 
jakie są benefity z jedzenia organicznej żywności 
(pierwsza strona z informacjami która mi się wyświetliła) 
www.stonyfield.com 
 
Oczywiście zawsze można poszukać w google youtube albo na jakiś forach tematycznych.

Jed 2013-02-09

Marcin pojechales fest wymieklem na 2 akapicie ale samokrytyka cenna

jan M Fijor 2013-02-09

@Marcinie. Ja się nigdy nie gniewam na krytykę. Tym bardziej tym razem. Rozumiem co to emocje i patriotyzm lokalny. Dostrzegłem tu wiele gorszych spraw od żywności. Zgodzisz się chyba, że trudno - przewidując 3 miesieczny pobyt - testować rynek operatorow komorkowych. Ja mialem komorke w USA juz w 1989 roku i tez nie bylo pokrycia. Nie mgoe tez miec 3-4 komorek rownoczesnie, bo szkoda kasy. Uwazalem, ze najwiekszy na swiecie dostawca uslug (T-mobile) poradzi sobie i w Ameryce. Nie o to mi szlo, lecz o to, ze panstwo strzeze tu dostepu do rynku, moze nie tak jak w Meksyku, ale do Polski mozna porownac. Choc u nas (tak jak i w Afryce) pokrycie jest znacznie lespze niz w USA. O GMO mowilem. To nie jest wrog. To cena obfitosci. Ludzie przewaznie nie wiedza jak dlugo pozycja, wiec (nawet) umierajac wczesniej, nie zaluja tego co zjedli. Jesli rzad tak dba, to niech zakaze palenia papierosow, jedzenia tlustego i innych rzekomo szkodliwych czynnikow. Staram sie jesc zdrowo i smacznie, rownoczesnie. Wiem, ze smalec jest niezdrowy, ale go jem czasami, bo lubie. Jestem pelen podziwu dla kalifornii, chociazby dlatego, ze ejst ojczyzna wiekszosci start-upow z branzy high tech, ale co z niej zrobilo lewactwo, to inna sprawa. Dziekuje za obszerny list i pozdrawiam

Barrett 2013-02-09

jam M Fijor: 
 
Nie wiem czy przy twojej kwaterze jest coś takiego, ale w LA można kupić dość obiecującą żywność, która nie wygląda jak plastikowa: 
 
www.youtube.com

Marriusz 2013-02-09

Z GMO jest inny problem o którym tylko czasem się wspomina bo nie ma pełnych badań na ludziach. 
Żywienie myszy żywnością GMO powoduje w drugim pokoleniu bezpłodność.To jest problemem ,że jak jest u ludzi dowiemy się za kilkadziesiąt lat a wtedy może być za późno.Poza tym nie wiemy czy każda żywność GMO tak działa?Problem bierze się z tego że aby wprowadzić sztucznie zmiany genetyczne używa się jako nośnika jakichś bardzo agresywnych wirusów. 
Ale może naukowcy opracują takie odminy zmienone genetycznie które zagwarantują że problem ten nie będzie występował.

Barrett 2013-02-09

jan M Fijor: 
 
Mógłbyś polecić książkę lub szkolenie dzięki któremu znajdę odpowiedź na pytanie jak kupić i wynajmować mieszkanie w USA, w Afryce, w UK czy w Chinach będąc obywatelem Polski? 
 
Słyszałem o twoich przygodach z rynkiem nieruchomości na świecie opowiedzianych podczas KontestCampu. Czy wypracowałeś nieco bardziej cywilizowaną metodę na inwestycję od metody "na słupa"? 
 
Coś, dzięki czemu nie będzie powodu do kreślenia scenariuszy filmów sensacyjnych ;).

Barrett 2013-02-09

PS: oprócz wynajmowania oczywiście interesuje mnie działalność hotelarska itd.

trux 2013-02-09

W USA 80 % produkcji antybiotyków zużywa przemysł mięsny, ciekawa analiza na ten temat poniżej: 
 
"The Meat Industry Now Consumes Four-Fifths of All Antibiotics" 
 
www.motherjones.com

karwan 2013-02-09

Panie Janku dwie sprawy, które Pan powtarza za meinstrimem, polecam je zweryfikować: 
- smalec nie jest szkodliwy (powinniśmy smażyć na tłuszczach zwierzęcych a nie olejach roślinnych- utlenianie, utoksycznienie w wysokich temp.) A jak smakowały kiedyś pączki smażone w smalcu? Polecam stronę ze zdroworozsądkowym podejściem do zdrowia i obalaniem mitów żywieniowych/medycznych (link do tłuszczy) portal.bioslone.pl 
-prezydent Argentyny radzi sobie lepiej niż nam to się przedstawia. Polecam blogi polaków którzy emigrowali do tego pięknego kraju czyli maczetaockhama (link do konfliktu o Malwiny) maczetaockhama.blogspot.com oraz futrzak (link do kwot wolnych od podatku) futrzak.wordpress.com 
 
Zgadam się, że organic ze sklepu to przekręt. Tyko własna hodowla/uprawa ma szansę taką być.

Jed 2013-02-14

Janku odchodzac od bierzacego tematu: 
 
Twoj audiobook jest wyczesany! Na razie przesluchalem do Gierka i czekam na reszte. 
 
Powiem Ci szczerze ze dopiero Twoja opowiesc o dzieciach zmarlych z glodu daltego ze zakazano pracy nieletnich zrozumialem jak interwencjonizm panstwowy jest niebezpieczny!!! 
 
Wiedzialem ze nie jestes zwolennikiem dotacji ale tez dopiero teraz zatrybilem dlaczego.  
 
Chocby przez sztucznosc tego zjawiska - ludek dostaje na start 40tys nakupuje komputerów, drukarek (niby te pieniądze trafiają na rynek) popłaci `promocyjny` ZUS, pobawi sie, ale po dwóch latach bankrutuje zdziwiony i wraca smutny na etat (jeśli wytłumaczy 2-letnią dziurę w CV). 
 
Pewnie niejedna rodzina sie rozpadla przez takie hece.

RADesign 2013-06-11

to całe "organiczne" to jest przejaw tego, czego bardzo nie lubię w amerykanach - sztucznego lansu. 
organiczne to jest wszystko. nawet warzywa i owoce hodowane metodą doboru i szczepienia. 
 
ogórki były niesmaczne, bo amerykanie po prostu nie umieją już robić żywności. zrezygnowali z tej wiedzy na rzecz przemysłowej produkcji paszy - toteż się tam karmi ludzi, jak świnie.przemysłowo. 
 
co do GMO - sorry, ale zupełnie mylisz pojęcia. co innego szczepienie gatunków pokrewnych, a co innego mieszanie genów z zupełnie innych rodzin organizmów.  
zaś główny zarzut tutaj jest do polityki koncernów - ewidentnie korzystając z przełożenia finansowego na władzę (te same nazwiska w koncernach i w FDA) - próbują zniszczyć tradycyjne gatunki roślin (przez ustawodawstwo) i zastąpić wszystkie swoimi ekspansywnymi patentami. 
w ogóle patentowanie organizmów żywych to jest jakiś chory pomysł. 
wszystkie niezależne badania wskazują na szkodliwość GMO. 
wszystkie badania przeprowadzane przez producentów - coś odwrotnego, ale czego się innego spodziewać ? 
każdy producent morderczych środków i leków zawsze klnie się na wszystkie świętości, że to dobre i bezpieczne. i zawsze okazuje się, że łże jak bura suka. 
niestety historia nas uczy, że historia niczego ludzi nie uczy...

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 10 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt