Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Nie
20:00
Firma na emigracji
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne (6)
przedwczoraj
Unikaj szpitali
Zaczyna brakować miejsc dla chorych. Nielogiczne zakazy. Czerwona vs żółta strefa. Zamknięte szkoły. Nadawanie nielegalne? Jawne zarobki w TVP? Nowy pomysł na ławki. Bieszczady bez 5G....
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
wczoraj
Analiza rynku nieruchomości - Maciej bis |#560
Maciej Bis Analityk rynku nieruchomości. Posiada doświadczenie psychologiczne. Przez 6 lat pracował jako trener umiejętności psychospołecznych. Obecnie pomaga klientom zarobić i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2010-08-03

Richard Bandler - Sekret NLP

Nadający:

Chcesz manipulować ludŸźmi? Chcesz manipulować sobą?

KOMENTARZE

Stanis 2010-08-03

Bardzo dobra audycja, chociaż 1410 chyba miało być 1492 :P

Tomek M. 2010-08-03

fakt - wyłapałem dopiero podczas trwania audycji - wszystko przez ten ostatni grunwald :P

Michał Łabuś 2010-08-04

NLP czyli znowu te pseudonaukowe bzdury.:) W sumie to nawet zabawniejsze, niż tzw. szybkie czytanie. 
 
Osobom wierzącym w takie niedorzeczności zadam dające do myślenia dwa proste pytania: 
Skoro ludzie posługujący się NLP mają wiedzę jak manipulować ludźmi to dlaczego nie wykorzystają tej wiedzy do wypromowania jakieś partii wolnościowej na tyle żeby przekroczyła 5% prób wyborczy? 
Czy może zdolność do manipulacji tych ekspertów ogranicza się tylko do naciągania bezmyślnych jeleni na kupowanie bełkotliwych książek oraz płacenia za możliwość odbycia z nimi spotkania?

Tomek M. 2010-08-04

ee tam - takie agresywne komentarze, zawsze mam wrażenie niosą przekaz - patrzcie ludzie, ja i tylko ja mam racje - nie możesz mówić za ogół - ja tak jak Ty z dużym dystansem traktuje "manipulacje" suchą techniką nlp, nawet Tymochowicz sie wypowiedział, że stare techniki nlp używa sie już tylko w Polsce i w Albanii :D uważam, że wiecej tu polega na charyźmie niż na wzorcach lingwistycznych, ale jak podkreślałem w audycji nlp mi osobiście jak i kilku moim znajomym dało inne spojrzenie na świat i jest ciekawa bazą do rozwoju osobistego - poza tym ludzie zajmujący sie nlp są dużo ciekawsi niż ci "standardowi" - nigdy nie wiesz co im odbije :) 
a o co chodzi z tym szybkim czytaniem? jeden z gości Kamila - Marcin Matuszewski zrobił na tym konkretny biznes i albo zwielokrotni szybkość Twojego czytania i rozumienia teksu podczas zajęć albo oddaje Ci kase

Michał Łabuś 2010-08-04

Ja po prostu jestem człowiekiem staroświeckim i żebym coś mógł uznać za prawdziwe, bądź prawdopodobne muszę najpierw zobaczyć dowód uprawdopodobniający możliwość występowania danego zjawisko lub danej zależności. Bez tego każdą hipotezę automatycznie traktuje jako fałszywą. Być może głupio czynię. Nie jestem już chyba jednak w stanie zmienić swojej prostackiej natury.:) W każdym bądź razie mimo moich ułomności staram się elastyczny na ile mogę. Jeśli, więc spece od NLP wypromują jakąś partię wolnościową na tyle żeby weszła do parlamentu oficjalnie przyznam, że w sposób znaczący nie doceniłem ich zdolności i kreatywności. Do tego czasu pozostanę jednak przy swoim zdaniu. 
 
Twórcy NLP też zrobili na swoim "wynalazku" konkretny biznes. Firmy ubezpieczeniowe, właściciele kasyn czy też maklerzy także pokazują, że można się dorobić na różnych rzeczach. To, że jestem gorącym zwolennikiem kapitalizmu nie oznacza, że nie zauważam negatywnych zjawisk w nim występujących. Do takowych niewątpliwie zaliczam żerowanie na ludzkiej głupocie oraz naiwności, co według mnie z moralnego punktu widzenia należy piętnować.  
Piętnować to nie znaczy prawnie zabraniać, bo zgodnie z zasadą "chcącemu nie dzieje się krzywda" głupota nie zwalnia od odpowiedzialności za podejmowanie błędnych decyzji.

Tomek M. 2010-08-05

hehe - chyba nawet od czystego NLP, bardziej kontrowersyjne są kursy uwodzenia na tym oparte :) - mam mały wtyk, jak uda mi sie załątwić takie szkolenie za friko, zdam tu w jakiejś audycji relacje na czym to dokładnie polega + moje odczucia :) może smo NLP też uda sie załątwić - zobaczymy jak z czasem wyjde, ale chciałbym te kontestksiążki w takie czystorozwojowe audycje przeistoczyć z recenzjami z rozmaitych szkoleń

Thigrand 2010-08-30

Też jestem za tym, żeby było o bardziej sensownych książkach. Jeśli chcecie opowiadać o tym co działa w NLP to mówcie o Gestalcie, albo o działaniu Ericksona. Warto sie zastanowić, dlaczego specjaliści opierający się na tych szkołach lekceważą NLP. Oraz wszyscy poważni sprzedawcy na poziomie BtoB również śmieją się z Neurolingwistycznych magików. Były jedne poważne badania z NLP dotyczące preferencji submodalnościowych i dowiodły że to kompletna bzdura. I jak jakiś NLPowiec chce wyskoczyć, że nie uznajecie autorytetów - Grzesiak te badania uznaje.

Luke 2010-08-31

Trudny temat, bo wymusza redukcjonizm. Większość z osób komentujących kompletnie nie ma pojęcia o temacie i leci cała masa mitów. 
 
1. NLP to nazwa z tyłka, defacto można je ograniczyć do "Nauki o zauważaniu strategii które działają" - te strategie nie są NLP tylko wzięte z psychologii, stworzone przez indywidualnych ludzi, przedsiebiorców, terapeutów. 
 
2. Analogicznie - jak dana strategia nie działa, to to nie jest nlp, tylko BY-ZY-DUUURA :D 
 
2b. Techniki nie działają. To ty je umiesz wykorzystać albo nie. To tak jak masz samochód i umiesz jeździć albo nie. proste 
 
3. Redukcjonizm - SAME z siebie strategie nie zadziałają. Mozesz mieć najlepsze nowoczesne "STRATEGIE manipulacji na miare 2015 roku" :D ale jak będziesz miał beznadziejną mowę ciała albo głos geja to i tak nic nie wskurasz. Patrzcie holistycznie, bo sie odbijecie. 
 
4. Autor twierdzi "Szkoleniowcy są charyzmatyczni, bazują na emocjach" - tak, bo to działa. Nie wchodze w temat czy to dobre czy złe, rynek pokazuje że skuteczne. Dodatkowo - widzisz, ze ta strategia działa, zmodeluj ją. do tego sluży nlp właśnie. 
 
5. Polecam bardzo nie zamykać się na nlp. To zwyczajnie za mało. Weźcie psychologie (behawioryzm, psych. biol, psych. społ), socjologie, buddyzm (joga, metydacje), aktorstwo, antropologia - i do tego dodajcie całe bogactwo nlp. NLP samo z siebie to choleeeeeerne ograniczenie. 
 
i można pisać bez końca. Generalnie szacunek dla autora wywiadu, bo to nie jest łatwy temat ale na przyszłość warto zapraszać reprezentatywne osoby - np trenera nlp i psychologa społecznego do dyskusji. 
 
 
pozdrawiam ciepło!

Luke 2010-08-31

audycji* zamiast wywiadu :)

Luke 2010-08-31

NLP jest rodzajem dopalacza dzięki któremu możesz rozwijać się wieeeeeele szybciej i skuteczniej. Poprostu masz umiejętność ZAUWAŻANIA tego co działa i myślenia skutecznie. cała reszta jest wtórna i mniej istotna. a jak ktoś skupia sie na manipulacji to nie ma jaj ani dojrzałości do tego co robi. 
 
PS: jak można zareklamować polecam Tomka Kwiecińskiego i Adama Namysłowskiego w Warszawie. Maja jedno z bardziej dojrzałych podejść do tematu NLP jakie spotkałem, pierwszy jest ekspertem NEWSWEEKA

Tomek M. 2010-08-31

no i własnie to jest fajne, że każdy ma swój punkt widzenia :) docelowo chce tutaj zrobić audycję poświęconą rozwojowi osobistemu z jakaś ksiązką w tle i drugim prowadzącym do dyskusji - dajcie nam jakieś pare tygodni i z offline przejdziemy na online, będzie można do nas zadzwonić i na żywo pogawędzić

KamilP 2010-09-08

a Ty czytasz te książki, któe komentujesz?

michał 2010-09-18

Dobre książki dla przyszłych milionerów ksiegarniaprzedsiebiorcow.pl

Doro 2015-03-18

NLP ile osób tyle opinii. Wydaje mi się, że ludzie źle zaczynają, trafiają na paskudne, źle prowadzone szkolenie NLP, na którym to pokazuja te najbardziej "medialne" techniki. Nie robią wstępu, to jak pojechać od razu na wielką górę gdy się ma pierwszy raz na nogach nary, można się zabić.  
Ja byłem na paru kursach nlp i niestetety z 3 pierwszych było mega pokazówką i czułam się jak w sekcie . Ale potem trafiłam na staż NLP i okazało się, że dostając solidną podstawę poczułam, że wiedza ta jest mi przydatna.  
na www.businessway.pl znalazłam definicję NLP jak Nauralne Ludzkie Procesy, zgadzam się z ym. Programowanie neurolingwistyczne wykorzystuje jednocześnie wiedzę, naukę ale ponadto wsparte jest czynnikiem ludzkim. 
Polecam spróbować, ale nauczyciel jest bardzo ważny.

Dodaj komentarz...
Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt