Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2013-04-16

Panele fotowoltaiczne kontra ciemna szara rzeczywistość

Nadający:

Daniel konserwatywnie mówi o wynajmie a Mariusz futurystycznie o panelach fotowoltaicznych. Zapraszamy też na darmowy kurs interaktywny.

KOMENTARZE

darek 2013-04-16

Kolejne pomysły jak przyssać się do państwowego vel unijnego cyca. Po pomyśle Fijora na życie z dotacji rolniczych do gruntów teraz pomysł jak żyć z dotacji do energii odnawialnej. 
 
Przypomnę autorom, że w Polsce mamy podobno średnio 60% dni w roku pochmurnych, więc jest to czysty nonsens ekonomiczny. (przynajmniej na obecny stan techniki ) 
Poza tym to energia słoneczna jest produkowana w dzień, a szczyt zapotrzebowania na energię jest wieczorem.  
DO tego zimą dzień ma tylko koło 6-7 godzin i zwykle jest pochmurno więc produkcja energii zimą jest prawie zerowa. Natomiast zapotrzebowanie na energię zimą jest największe. 
 
Promujecie więc kolejny Unijny nonsens ekonomiczny. Nie mówcie tylko, że to w interesie społecznym tylko powiedzcie, że chcecie po prostu dorwać się do cycka. 
Ażeby wyprodukować panele słoneczne też trzeba zużyć dużo energii, więc nie jest to prawdą jakoby były one tak ekologiczne. Obudowy paneli zwykle produkuje się z aluminium - drogi metal. 
 
Na koniec ciekawostka. 
Elektrownie słoneczne, które buduje się w USA zwykle nie składają się z paneli słonecznych. Zbudowane są w całkiem inny sposób. Zagadka - w jaki sposób ?

Moreno 2013-04-16

Polecam zapoznac sie z przypadkiem hiszpanskich inwestycji w fotovoltaike

Piotr z Leeds 2013-04-16

Witam,  
Macie jakiś email na, który można się do Was odezwać? 
Fajne audycje prowadzicie, oby tak dalej.

Barrett 2013-04-17

Inwestycja w dotacje państwowe ma drugie, antyinwestycje dno. Chyba RACZEJ nie warto przy okazji inwestować w coś, co wyniszcza wszelki biznes w tym kraju, czyli w budżet państwa? 
 
Sama fotowoltaika to świetny pomysł na inwestycje w Afryce, gdzie "ilość słońca" jest wielokrotnie większa niż w PL.

darek 2013-04-17

A propos jeszcze. Zauważcie, że dlaczego biurokraci nie mogą po prostu zwolnić z Watu ogniw słonecznych ? O co to to nie. Pieniądze najpierw muszą wędrować do fiskusa z Vatu, a potem w formie dotacji w drugą stronę - czyli przelewanie w te i z powrotem, po to by urzędnicy mogli się wykazać. I jaką ważną rolę mogą przy tym odgrywać, jak pozować na dobroczyńców, co nieba przychylają ludziom. 
 
O ile się orientuję to cały system ma być taki, aby zarabiało na tym głównie lobby ekologiczne, czyli instalatorzy ogniw słonecznych i banki. Bo jak by jakiś zwykły Kowalski kupił sobie tanio ogniwa słoneczne i zamontował to bodajże jest wtedy stosowany wat wyższy. 
Natomiast jak zamontuje to firma instalatorska 3 razy drożej i sfinansowanie zostanie to z kredytu bankowego - to wtedy Kowalski może dostać dopłatę do kredytu i zapłaci niższy wat. 
Czyli, oni troszczą się głównie o producentów , instalatorów oraz banki, a nie o konsumenta.

darek 2013-04-17

Według nich najlepiej jakby wszystko było jak najdrożej i na kredyt. Czyli wszystko zgodne z fragmentem z filmu Miś na początku audycji - po co oszczędzać - najlepsze są drogie słomiane inwestycje unijne.

darek 2013-04-17

I jeszcze dodam, że w produkcji biopaliw siedzą politycy głównie z PSLu.  
Obstawiam, że w branży energii odnawialnej pewno też będą. Będzie to nowy sposób na dojenie kasy państwowej.

olo 2013-04-17

Przychylam się do wypowiedzi Darka, zarobią na tym producenci paneli i banki. Proszę nie wciskajcie ludziom głupot.  
Jeśli chcecie dobrze zarobić to otwórzcie przedstawicielstwo niemieckiej firmy, która zajmuje się tym tematem, ponieważ lobby producentów jest na tyle silne, że projekt wbrew logice i ekonomi „ciałem się stanie”. O przedstawicielstwach dużych koncernów zapomnijcie, wyłączność dla rodzin poselskich.

Daniel Piesto 2013-04-17

#1 panele mają coś z wożenia misia helikopterem, ale w obronie Mariusza powiem: panele nie produkują energii tylko przy promieniach słonecznych bezpośrednio padających na panel. Jeśli w zimie jest 6 godzin słonecznych to w lecie jest 18. Chodzi o ilość wyprodukowanej "zielonej energii". Przecież celem inwestycji jest zarobienie pieniędzy: gdyby Państwo zorganizowało przetarg na zbudowanie czegoś bez sensu to nadal dla wykonawcy to jest biznes a nie 'nonsens'. Lekką ręką skreśliłeś prace 99% polskich przedsiębiorców realizujących przetargi. Faktycznie odrywa to inwestora od pożytecznych rzeczy ale daje kapitał, który można lepiej wykorzystać. 
 
odpowiedź na zagadkę to lustra i silnik cieplny 
 
#2 Jak możesz podeślij link 
 
#3 Oto nasz mail: [email protected] 
 
#5 Tu się zgadzam. 
 
#8 To kto zarobi zależy od ustawy, której jeszcze nie ma. W Czechach każdy mógł dobrze zarobić jak zainwestował zaraz po ustawie.

Daniel Piesto 2013-04-17

i przyczynić się do śniegu w kwietniu.

darek 2013-04-17

Dodam jeszcze do tego, że o takich sprawach powinien decydować rynek, a nie specjaliści - bo specjaliści znają tylko wycinek zagadniania, a rynek wycenia wszystko. 
 
Ale gdybym miał się bawić w typowanie inwestycji, to znam znacznie lepszą inwestycję energetyczną, wiele razy tańszą i prostszą, która da rezultaty znacznie lepsze. Mam na myśli oszczędności w bilansie energetycznym. 
 
Niedawno czytałem, że firma Philips zaprezentowała żarówki LEDowe o wydajności 200 lumenów z Wata. jest to około 3 x więcej niż obecnie stosowane oświetlenie. 
 
Amerykańska firma CREE natomiast zaprezentowała pierwszą tanią żarówkę LED, która kosztuje 10 dolarów ma ona aż 10 lat gwarancji. 
 
Zamiast inwestować w bardzo drogie panele słoneczne można by było zainwestować w żarówki LED. 
Problem pewno polega na tym, że LEDy produkują głównie w Chinach, na Taiwanie i w USA, natomiast panele słoneczne w Niemczech. 
Max Kolonko stwierdził niedawno w felietonie na Youtube, że to pewno Niemcy chcą opchnąć swoje panele i zmuszą Polskę do instalowania drogich paneli niemieckich. 
 
Co do kosztów inwestycji w żarówki LED to zwróciłoby się to pewno po ok 1 - 3 latach, natomiast inwestycje w panele zwracają się po kilkunastu latach. 
 
Tylko do kupna żarówki LED nie trzeba kredytu bankowego, nie trzeba firmy instalatorskiej i tym podobnych więc pośrednikom nie zależy na tym. Natomiast na nabiciu kogoś w spłątę 20 letniego kredytu mozna wiele zarobić.

Sławosz 2013-04-19

Wasze audycje są zajebiste

kundel 2013-04-20

Wasza audycja nie wpisuje się za bardzo w charakter wolnorynkowej kontestacji z tymi inwestycjami pod dotacje UE. Wiadomo, że pieniądze z tego są, ale kosztem innych ludzi, którzy płacą podatki - to chora spirala, w którą nie warto się bawić. Poza tym dotacje raz są, raz ich nie ma. Z resztą technologia paneli słonecznych nie jest taka stara i nie wiem czy rzeczywiście można być pewnym, że wytrzymają 30 lat i czy ta inwestycja się zwróci. Moim zdaniem taka inwestycja jest mocno ryzykowna - za dużo znaków zapytania i pytań na które nikt nie potrafi odpowiedzieć więc polecanie tego słuchaczom może być nieodpowiedzialne :(

Max 2013-04-20

Polecam obejrzeć: 
www.youtube.com

Mariusz Matrejek 2013-04-20

Dzięki za ciekawą dyskusję. I bardzo dziękuję Wam w imieniu swoim i Daniela, za to, że słuchacie i komentujecie. 
 
Jak zapowiedzieliśmy w audycji będziemy przyglądać się inwestycjom od strony subiektywnej i praktycznej. Nie będziemy dyskutować, czy dotacje są złe, bo jeżeli są złe dlatego, że pochodzą z podatków innych, to doszlibyśmy w naszej dyskusji do tego, że musielibyśmy poprosić emerytów o nie odbieranie emerytur, bo pochodzą z wpłat naszych składek, a to nieetyczne.  
 
Oceny, które pisaliście zawierają dużo racji i z wieloma się zgodzę. Natomiast mówienie w co nie powinniśmy inwestować z powodów ideologicznych przypomina mi za bardzo ustroje nie mające nic wspólnego z wolnym rynkiem. Po audycji o złocie nikt nie mówił, że wspieramy ubożenie kontynentu afrykańskiego. 
Nie wiemy, czy rację będzie miało lobby atomowe, wiatrowe, wodne, węglowe, metanowe, czy jakiekolwiek inne - tak czy siak energetyka nie będzie wolnym rynkiem. Każda gałąź rynku/gospodarki jest w mniejszym lub większym stopniu regulowana i jako inwestorzy odnajdujemy się w rzeczywistości, która istnieje. Osobiście nie wiem, czy większą szkodliwością jest nie robienie energetyki odnawialnej, czy jej robienie. W jakiś sposób skłaniam się do zrównoważonego rozwoju tych metod uzyskiwania energii. Myślę, że więcej kontrowersji niż panele fotowoltaiczne budzi u ekspertów współspalanie, gdzie zdarza się, że zamiast specjalnie wytworzonej biomasy, spalana jest pszenica.  
 
@darek 
W LEDy inwestuje się bardzo intensywnie. Robią to Ci dla których ta inwestycja jest przeznaczona, czyli podmioty chcące ograniczyć zużycie energii - głównie wspólnoty mieszkaniowe [wciąż za rzadko jeszcze] i właściciele/użytkownicy biurowców. Nawet są na to dotacje UE.  
 
@kundel 
Proszę składać na ręce Naczelnego prośbę o usunięcie audycji z Kontestacji z przyczyn ideologicznych. Bo my będziemy inwestować zarówno bez dotacji UE, jak i z nimi. Będziemy także korzystać z funduszy krajowych np. na remonty elewacji kamienic, preferencyjne kredyty dla TBS itd. itd. i z udziałem innych legalnych form wsparcia finansowego.  
 
@Max 
Z video Maxa wygląda na to, że Amerykanie padli ofiarą wolnego rynku ;-) BTW: ciekawe co stanie się z Suntechem jako kolejnym wielkim bankrutem w branży - myślę, że zostanie wykupiony przez konsorcjum z USA-UE, które dzięki temu ominie ograniczenia importu chińskich paneli na te rynki. BTW2: Niemieccy producenci sami przyznają, że w wyniku spadku cen ich produkty praktycznie nie składają się z niemieckich komponentów. Czasami w panelu tylko ramka jest "made in Germany", ale to wystarcza dla całego produktu. Rynek globalny ominie wszelkie lokalne regulacje.

darek 2013-04-24

Chciałbym jeszcze dodać jedno. Zwykle jest taki mechanizm ekonomiczny jak z lekami. Jakiś lek kosztuje na wolnym rynku 100 zł - potem firma farmaceutycza stara się o wpisanie na listę refundowanych leków, oczywiście to kosztuje. Potem jak to zostanie wpisane to lek zaczyna już kosztować 200 zł - minus dopłata ubezpieczalni 50 % czyli wychodzi na to samo. Tylko niepotrzebnie marnuje się te 50 % z ubezpieczalni. 
 
Tak samo pewno będzie z ogniwami słonecznymi. Ktoś mógłby je kupic do domku za, przykładowo 20 tysięcy, ale dotowane będą kosztować 40 tyś, minus 20 tysięcy dopłaty państwowej. Czyli tyle samo tylko 20 tysięcy dopłaty pójdzie w błoto.

Artur 2013-05-24

Rozgorzała tutaj dyskusja o fotowoltaice.  
W temacie inwestowanie w wynajem - czy w swoich szybkich obliczeniach na temat wynajmuj uwzględniliście płacenie czynszu i podatku, czy tylko koszt kredytu? Należałoby to rozwinąć, aby nie wprowadzić nikogo w błąd (1000 zł za wynajem i 840 zł rata, to trochę zbyt ogólnie).  
Dodatkowo od strony inwestycji w nieruchomości przy skorzystaniu z kredytu, należy pamiętać o jednej ważnej kwestii - po roku wynajmu dochód z tego źródła podwyższa zdolność kredytową kredytobiorcy/właściciela, zatem przy stałości pozostałych warunków kondycji finansowej inwestora - co roku można kupić kolejną nieruchomość :)

Szymon 2015-03-11

Firma ALTER POWER ( www.alterpower.pl ) posiada w ofercie panele fotowoltaiczne firmy Amerisolar, których jesteśmy bezpośrednim dystrybutorem w cenie już od 0,475Euro/Wp w Polsce (cena przy zamówieniu powyzej 20palet). Panele posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty, gwarancje na uzyski, itp. 
Panele Amerisolar AS-6P30-250W (jeden z wiodących producentów paneli na świecie). W przeciwieństwie do konkurencji mają dłuższy okres gwarancji na produkt (aż 12 lat!), posiadają wszelkie świadectwa jakości i certyfikaty, bardzo wysoką wydajność modułu rzędu 16,29%, 12lat gwarancji nominalnej mocy wyjściowej na poziomie 91,2% oraz 30 lat gwarancji nominalnej mocy wyjściowej na poziomie 80,6%. 
 
Sprzedaż paletowa, na palecie 26szt. paneli. Zamówienia już od 1 palety! 
 
Jest to cena w Polsce! Bez dodatkowych opłat, bez pośredników. Odbiór w Polsce lub wysyłka z Krakowa wg cen przewoźników. Towar dostępny tylko i wyłącznie na zamówienie, stąd czas realizacji ustalany indywidualnie. Zamówienia powyżej 10-20palet realizujemy z min. miesięcznym wyprzedzeniem (transport z fabryki). 
 
Zapraszamy do współpracy hurtownie, firmy wykonawcze oraz inwestorów w farmy PV. 
 
Instalacje powyżej 1MW - cena ustalana indywidualnie. 
 
W ofercie również inwertery w konkurencyjnych cenach, m.in. SMA, Fronius, Symo, Kaco, Growatt i inne, a także pozostały osprzęt do instalacji PV: skrzynki, okablowanie, konstrukcje/ stelaże i inne. 
 
Oferujemy również montaż instalacji od A do Z: od projektu (mikro i średnie instalacje, farmy fotowoltaiczne), przez transport komponentów na teren inwestycji po montaż. 
 
Obsługujemy program PROSUMENT! 
 
Prosimy o przesyłanie zapytań drogą mailową: 
Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz...


Mariusz Matrejek - Inwestor na rynku nieruchomości z 9 letnim doświadczeniem, certyfikowany kierownik projektów, właściciel Aquarius Property Investments. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, pośrednik na rynku nieruchomości. Buduje społeczność inwestorów na rynku nieruchomości i nie tylko.Prowadzi audycję Klub Inwestora

Medale:

Informator miesiąca
brązowy

Kulturalnik miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Wywiad z Maciejem Szałęgą (19) - 6 lat temu


25 MAJA (13) - 7 lat temu

Lunarium (6) - 7 lat temu

Temat Rzeznia - Eksmisje (8) - 7 lat temu

Inwestycja w Katamaran - 7 lat temu

Nasze Kamienice (10) - 7 lat temu


Inwestowanie w Domeny (6) - 7 lat temu

Audycja z Mackiem Bienertem (1) - 7 lat temu

Audycja bez Maćka Bienerta (3) - 7 lat temu


Ruszamy (7) - 7 lat temu

Wujek Dobry Podatek (2) - 7 lat temu

Innowacje a kwestia Polska (6) - 7 lat temu


Pycha! (10) - 7 lat temu

Awantura o kase i 10 tipsow (6) - 7 lat temu

Cale zycie w przebudowie (3) - 7 lat temu

Cheruby i Serafiny Biznesu (6) - 7 lat temu

Inwestowanie w kryzysie (10) - 7 lat temu


Deweloper czy Lichwiarz? (10) - 7 lat temu


Predyktor 2 Zabójca Trendów (10) - 8 lat temuMonety, banki, ludzie (5) - 8 lat temu


Czy condo jest bezpieczne? (8) - 8 lat temu

Jest ryzyko, jest zabawa. (6) - 8 lat temuCzy GPW to piramida finansowa? (15) - 8 lat temuInvestime (21) - 8 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Schody Legnica - - 20.00
kliknij! - skuteczne strony www i marketing... - - 20.00
NA PIWKO ZA MERYTORYKĘ DLA DANIELA - - 7.00
EstEst - - 50.00
Zulutrade - - 21.00
pit3r - - 17.00
czk - - 34.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt