Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady 2013-04-26

Liczenie kosztów auta w firmie

Nadający: Kamil Cebulski

W Polsce nie prowadzę już żadnej działalności, ale często ludzie pytają o różne rzeczy, tak też jak mogę to odpowiadam.

KOMENTARZE

STiL85 2013-04-26

Za takimi audycjami tensknilem :) stary dobry Kamil. Dzieki za audycje

Marriusz 2013-04-26

Podatek obrotowy? -Trochę bez sensu.O ile dobrze pamiętam to wprowadzono VAT zamiast obrotowego jako bardziej sprawiedliwy i lepszy dla gospodarki podatek bo w przypadku podatku obrotowego płacisz podatek od podatku czego przy vacie się unika.Idźmy do korzeni.Po co w ogóle podatek dochodowy?Jest to podatek który generuje największe koszty obsługi.Gdyby go zlikwidować i jednocześnie zlikwidować obsługę tego podatku to zarówno w kieszeni przedsiębiorców,jak i pracowników jak i państwa zostało więcej pieniędzy.Rzecz polega na upraszczaniu a nie komplikowaniu .Vat jest jedynym podatkiem który powinien pozostać.Tak byłoby prościej,skuteczniej,lepiej dla wszystkich poza tymi którzy muszą wykazać jak skomplikowane jest rządzenie państwem i obliczanie należności a co za tym idzie kontrola czyli konieczność posiadania armii nadzorców czyli elektoratu itd itp. 
Vat albo pogłówne i wszystko w temacie. 
 
A odnośnie kosztów samochodów ,kilometrówki czy faktur to wiem że kiedyś były limity na miasto i płaciło się ryczałtem.Poza miastem na podstawie delegacji kilometrówka.Nie wiem tylko czy to się nie zmieniło bo w kraju dziadów dziady cały czas mieszają żeby "ułatwić" 
Wiem też że karty pojazdu trzeba było prowadzić każdorazowo wpisując skąd dokąd jedziemy i chyba nawet policja miała prawo to kontrolować ale to o ile pamiętam w samochodach firmowych. 
Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś namieszałem z tymi samochodami. 
Pozdrawiam

Marriusz 2013-04-26

Kamil powiedz jeszcze jak się liczy takie koszty w UK.

Lord Ondrii 2013-04-26

Marriuszu, ale obrotowy ma pewną przewagę nad VATem :) 
 
Vat możesz odliczać, a więc znów KOSZTY KSIĘGOWE, uznaniowość urzędnika co możesz wrzucić w koszty, a co nie, Ty wrzucisz bo uważasz, że to ważne, a urzędnik powie: #$%@ nie i wywala z kosztów, dowala karę... na kij to wszystko? 
Poza tym potem dochodzą takie patologie jak to, że w różnych urzędach różne stawki VAT dają na te same rzeczy. 
I w jednej gminie możesz prowadzić biznes z 23% VAT, a gdzie indziej będzie niższy... gdzie tutaj uczciwa konkurencyjność? 
 
A obrotowy... to jest faktycznie jeden podatek dla wszystkich, obroty i tak masz zawsze obliczone, bo to tylko przychody, żadnych problemów z obliczeniem, żadnej uznaniowości urzędnika, jest obrót, prosto obliczony podatek i brak kłótni, sądzenia, karania. 
 
Właśnie urzędnikom i państwu zależy na VATcie i dochodowym, żeby móc kontrolować, zastraszać, zmienić interpretację i zwinąć komuś interes, gdy przestanie pasować. 
 
A w obrotowym czegoś takiego nie zrobisz - moim skromnym zdaniem najbardziej uczciwy podatek (w porównaniu do VATu i dochodowego).

Marriusz 2013-04-26

Tylko uświadomię że surowiec w towarze który jest przetwarzany przez kolejnych producentów handlujących miedzy sobą czy też towar który przechodzi od producenta przez kolejnych pośredników 
typu przedstawiciel, hurtownia, dystrybutor ,sklep w przypadku podatku obrotowego o wysokości 3 % byłby opodatkowany w wysokości 23% tylko z samego tytułu przechodzenia z rąk do rąk w siódmych rękach.Zapłaci oczywiście klient i nie ma zmiłuj się.Gdyby jednak komuś przyszło do głowy wprowadzić obrotowy o wartości 5% to "wsad" w siódmych rękach byłby opodatkowany w wysokości 40%..Pamiętam że właśnie jednym z powodów przejścia na VAT z obrotowego był duży udział w cenie podatku płaconego przez odbiorcę pomimo jego niskiej nominalnej wartości. Vat miał spowodować że podatek będzie powszechny i od wartości końcowej netto(to ten błąd o którym pisałem gdy Kamil zaczął wypisywać fakturę że liczył Vat od wartości brutto) 
Poza tym Kamil za Gwiazdowskim zaproponował podatek obrotowy obok Vatu a nie zamiast.Tak więc do wszystkich niedogodności z obliczaniem Vatu doszłyby uciążliwości związane z wysokością realnie płaconego podatku obrotowego. 
Wg mnie najgorsza konstrukcja podatkowa jaką możnaby było stworzyć. 
Lepiej jest upraszczać .Zrobić jeden powszechny podatek o prostej konstrukcji ale taki by był on płacony od wartości którą otrzymuje klient a nie od podatku już zapłaconego na etapie wcześneijszym.

Maryjka 2013-04-26

Chciałabym zobaczyć Hummera, który pali 10 litrów... :)

Sławosz 2013-04-27

Ale wypas audycja :) 
Tyle kasy zmarnowałem... :D

Tomasz 2013-04-28

Bardzo ciekawe! Gratuluję formy i treści!

PeterP 2013-04-29

Niestety realnie ryczałt na auto nie zawsze się opłaca, tak wychodziło przynajmniej w moim wypadku - pracownika najemnego co w robocie musiał po dziurawych drogach jeździć i później zawieszenie wymieniać ;) . Jest natomiast inny sposób aby się fajnie podatkowo i płacowo "zoptymalizować" a mianowicie chodzi o delegacje (zwłaszcza zagraniczne) o ile sama dieta jest rzeczą dobrze znaną i lubianą, o tyle do dyspozycji mamy jeszcze ryczałty noclegowe, a raczej ekwiwalenty w postaci 25% maksymalnego ryczałtu, kwotowo na przykładzie delegacji do np. UK wygląda to następująco: 35 GBP dieta i 200 X 25% GBP ryczałt noclegowy, co miesięcznie daje kwotę 2550 GBP "kosztów" nie obciążonych żadnymi podatkami i składkami, w Polsce będzie to odpowiednio 30 zł + 30zł X 150% za ryczałt, czyli 2250 zł miesięcznie bez zusu i podatków, niby kokosów nie ma ale gdyby z tych 2250 zł netto zrobić brutto przy umowie o pracę robi się 3127zł, a całkowity koszt pracodawcy to około 3775 zł... czyli 1525 zł różnicy miesięcznie ;)

Jed 2013-04-30

spoko nagranie.  
 
nie powiedziales tylko o przegladach i ubezpieczeniu OC i AC czy mozna je wliczac. Kilometrowka wynosi 0,8358zl. a od jakiegos czasu mysla nad podniesieniem do ok 1zl 
 
Z tymi fotelikami to tylko biurwa mogla wymyslic. Przedsiebiorca jako czlowiek przedsiebiorczy wie ze lepiej wziac pusty fotelik i jezdzic z nim sluzbowo w ciagu dnia tylko po to zeby po "pracy" mozna bylo odebrac dziecko z przedszkola bez koniecznosci jechania do domu po fotelik. Kraj dziadow faktycznie. 
 
Podatek obrotowy - pomysl Gwiazdowskiego odkrywczy w swej prostocie. 
 
Pozdr 
Jed

Kamil Cebulski 2013-05-07

Peter P, ładnie tak kraść tematy kolejnych odcinków :) Chciałem w przyszłości o delegacjach też coś napisać :)

PeterP 2013-05-08

Kamilu, temat jest tylko "liźnięty" można by rzec że na zachętę ;) , do opowiedzenia są jeszcze wszelakie różnice pomiędzy delegacją i oddelegowaniem, kwestie wszystkich ekwiwalentów czy też cięcia diet z uwagi na posiłki i tym samym wystrzeganie się na rachunkach za hotele zapisów "bed and breakfast" ;)))

mgr inż. BlackEmperor 2013-06-07

Moja księgowa (osoba z wieloletnim stażem) twierdzi, że po wprowadzeniu samochodu do ŚT nie potrzebuję kilometrówki - zbieram faktury i wszystko idzie w koszty. 
DG, bez VAT, karta podatkowa 
 
Czy ktoś to może potwierdzić lub zaprzeczyć?

zbyszek 2013-11-09

K.Cebulski się MYLI mówiąc, że nie trzeba zbierać faktur tylko wpisywać kilometry i na ich podstawie mieć koszt. TO NIE JEST prawda! W koszty można TYLKO wpisywać sumę Z FAKTUR (za paliwo, OC, naprawy itp) a kilometrówka określa maksymalną sumę odliczenia. NIE można odliczyć nic jeżeli nie ma się faktur dla danego samochodu (z nr rejestracyjnym).

Dodaj komentarz...

Kamil Cebulski

Człowiek, który swoją przygodę z biznesem rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy to założył swoją pierwszą firmę. W wieku 18 lat zatrudnił pierwszego pracownika, a rok później miał ich dziesięciu. W wieku 21 lat wydał książki w których opisał swoją drogę do sukcesu, które stały się bestsellerami. Prasa zaczęła nazywać go najmłodszym milionerem w Polsce.

W wieku 23 lat założył fundację promującą przedsiębiorczość, a kilka lat później szkołę biznesu ASBIRO, w której wykładają wyłącznie przedsiębiorcy.

Prowadzi audycję na żywo Świat Kamila C., w którym przeprowadza wywiady z biznesmenami.

Medale:

Prowokator miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Firma patentowa - Dawid Pijanka |#558 (1) - 4 miesiące temu
Byłem na Gender Fluid Poly Party (2) - ponad rok temu
O świętach #2 Tad Witkowicz (1) - 2 lata temu


Otwarcie Roku 2018/2019 (1) - 2 lata temuWojciech Siryk - Namzalezy.pl (4) - 3 lata temuMarta Marzec - Mój Dietetyk (1) - 4 lata temuGrzegorz Myszor- JakZagrac.pl (3) - 4 lata temuAdam Sulimski - Ekolog relacji (2) - 4 lata temuTomasz Grzelak - People Helper (1) - 4 lata temu
Religia vs Bezpieczeństwo (8) - 5 lat temuPatryk Borowski - Edengrad (3) - 6 lat temu


Biznes z PASJĄ - Q&A | # 02 (5) - 6 lat temu

Fundacja - Q&A | # 01 (3) - 6 lat temu


Damian Redmer - Rozwojowiec (6) - 7 lat temu
Maciek Gudan (3) - 7 lat temu

Kamil Kosior (14) - 7 lat temu
Sprawdzanie pomysłu na handel (11) - 8 lat temu

Z kasą fiskalną na wakacje (1) - 8 lat temu
Rusza ASBIRO w UK (5) - 8 lat temuJak schować majątek? (31) - 8 lat temu
Adam i firma turystyczna (13) - 8 lat temu


Łukasz Harazim - Klaun Hary (9) - 8 lat temu


Irena Borucka - Survival (15) - 9 lat temu


Tomasz Dąbrowski - Poligrafia (10) - 9 lat temu


Błażej Kozioł (6) - 9 lat temu
Marek Oko - odnawianie kamienic (12) - 10 lat temu
Krawiec, co szył reklamy (9) - 10 lat temu
Kamil, kobiety i sukces (8) - 10 lat temu

SKC#7 - Piotr Mazurowski (8) - 11 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

poradnik jak założyć firmę - - 20.00
borówka amerykańska wysoka sadzonki borówki - - 20.00
Sklep Colway - - 20.00
Wylewki samopoziomujące Mińsk mazowiecki,... - - 20.00
PROPOLIS UK - - 20.00
Borówka amerykańska sadzonki - - 20.00
Praca dodatkowa i dorywcza przez internet w... - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt