Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2010-08-16

Czy roboty publiczne i wojna pobudzają gospodarkę?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Komentujemy film "Mit zbitej szyby", który wypromowaliśmy wśród 130 tys. osób.

KOMENTARZE

shark 2010-08-17

Szkoda, że nie słuchałem na żywo. Kiedy słucham tych komentarzy krew mnie zalewa. Niestety do zrozumienia Bastiata potrzeba trochę abstrakcyjnego myślenia czego dzisiejszej młodzieży mocno brakuje. Przecież analogia jest oczywista.  
Państwo nie niszczy? Oczywiście, że niszczy - bzdurnymi przepisami i podatkami. Tu chyba nie potrzeba podawać przykładów. 
 
Co do ilości miejsc pracy na rynku. Na wolnym rynku jest ona oczywiście nieskończona gdyż potrzeby ludzkie są nieskończone. Przyczyną bezrobocia jest oczywiście, jedynie polityka państwa. 
 
Słuchacz mówiący o NASA ma oczywiście rację. Koszt alternatywny działa zawsze. Po prostu nie wiemy co by było w innym wypadku. 
 
Wypowiedź o tym, że to źle kiedy piekarz wrzuci pieniądze do skarbonki jest po prostu przerażającym idiotyzmem! Tragiczne braki w podstawowej wiedzy o ekonomii. Oszczędzanie jest dobre, jest podstawową metodą akumulacji kapitału - esencją kapitalizmu. Jeśli wybijemy piekarzowi szybę odbieramy mu szansę na zebranie kapitału potrzebnego na otworzenie drugiej piekarni, sieci piekarni, międzynarodowej sieci piekarni itd ;) 
 
Może jeszcze jeden komentarz. Ktoś wspomniał, że pieniądze należy wydawać tak, żeby napędzać lokalną gospodarkę. To oczywiście również bzdura. Pieniądze należy wydawać tak żeby się opłacało - tzn. zgodnie z kalkulacją. Jeśli zmusimy ludzi do kupowania krajowych garniturów niektórzy po prostu nie będą kupować żadnych i będą chodzić w szmatach lub kupować na czarnym rynku. Brak konkurencji spowoduje spadek jakości, wzrost cen i ostatecznie doprowadzi lokalny przemysł do bankructwa lub co gorsza do przejęcia przez państwo. C.B.D.O. 
 
Jeśli już rozmawiamy o Bastiacie to dla fanów "tworzenia państwowych miejsc pracy" polecam "Petycję producentów świec". 
 
P.S.Przepraszam za chaos w mojej wypowiedzi ale piszę w trakcie słuchania audycji.

Grzegorz 2010-08-17

125 tys. odsłon to bardzo dużo. Mój rekord odwiedzin w przypadku filmu, który znalazł się w najczęściej wykopywanych na wykopie to 60 tys. w ciągu 3 dni.

plk 2010-08-17

Myślałem, że już prościej jak na tym filmiku się nie da tego wytłumaczyć. Myślałem, że chociaż tyle dotrze do każdego, że niszczeniem się niczego nie buduje i niczego nie "napędza". 
 
Myliłem się.

Szwagier 2010-08-17

Co do zakończenia to wolałem Maksa 'Albert wychodzimy' ;]

Grzegorz 2010-08-17

Jakie jest źródło informacji, że do PKB wlicza się długi?

Michał Łabuś 2010-08-17

Ekonomia jest nauką typowo humanistyczną tak jak psychologia, socjologia czy historia i w żaden sposób nie można jej porównywać nawet do chemii czy biologii. 
 
W zdaniu "wolny rynek nie jest wstanie osiągnąć równowagi rynkowej" zapewne chodziło o to, iż w wolnym rynku występują cykle koniunkturalne. 
 
Zwiększenia przez państwo tzw. wydatków inwestycyjnych powoduje rozwój wybranych firm, bądź gałęzi, jednak na gospodarce jako całości odbija się negatywnie powodując stagnację. Z tego też powodu teza, że państwo może "pobudzać gospodarkę" jest fałszywa. 
 
Sformułowanie "zaciąganie długu przez państwo zwiększa pkb" może pochodzić z publikacji jakiegoś etatysty i może dotyczyć skutków pośrednich (rozwoju gospodarczego poprzez "pobudzanie gospodarki") a nie bezpośredniego wliczania do PKB. Hugo mógł źle zrozumieć to co przeczytał. Jednak żeby się przekonać czy moje przypuszczenie jest prawdziwe musi podać źródło swoich zaskakujących informacji. 
 
Końcówka "Albert wychodzimy" znacznie bardziej mi się podoba, a po za tym ma długą tradycję, więc ja bym jej nie zmieniał.

Suszarka 2010-08-17

Spójrzmy na sytację w ten sposób: 
Bogactwo piekarza to szyba w jego pierkarni, garnitur i jego pieniądze w skarcpecie. I wszystkie inne jego zasoby trwałe oraz pieniądze, czyli zdloność do pozyskania dóbr. 
Bogactwo społeczestwa/państwa/gospodarki/whatever to suma własności jego obywateli, plus jakieś autostrady, obiekty wojskowe, zależy. 
Suma bogactwa rośnie poprzez pracę ludzi, ale jeżeli stanowi ona wartość dodaną. Jeżeli krawiec zrobi garnitur z materaiłu który wcześniej zrobił ktoś inny z wełny z ostrzyżonej owcy lub lnu który urósł na polu, to powstała wartość dodana. Jeżeli szklarz robi szybę w miejsce zbitej pokrywa tylko tym samym amortyzację piekarni. Piekarnia nie stanie się więcej przez to warta. Jeżeli urzędnik państwowy wydaje przepisy, czy coś kontroluje - to na pewno nie jest żadna wartość dodana, nie tworzy żadnych dóbr trwałych, nie wykonuje żadnych potrzebych mi usług.  
Rozwój jest wtedy, gdy praca ludzka idzie w kierunku zaspakajania potrzeb ludzi, a nie gdy produkuje sie armaty czy opłaca urzędników.

plk 2010-08-17

Znaczy rzeczywiście bogactwo może wzrosnąć w jednym kraju, jeśli w wyniku wojny przywiezie się tam łupy zrabowane w innym kraju (tak dziury w budżecie łatał np. znany i lubiany pan Adolf). Jednak bogactwo całego świata w ten sposób nie rośnie, tylko się przesuwa z miejsca na miejsce. 
 
Czyli gdyby chuligan wpadł do piekarni i ukradł chleby, to tylko on by się wzbogacił, wbrew komentarzom na Youtube.

Don Camilo 2010-08-17

Mój koment do metafory zbitej szyby - uściślenie: sytucja w przypadku VATu i w przypadku jego braku. 
doncamilo.blog.onet.pl 
 
Wniosek - każdy zbędny wydatek, do którego jesteśmy zmuszeni przybliża nas do kryzysu.

Mateusz z Kanady 2010-08-18

Fajna audycja i fajne komentarze. Czasami warto przypomniec sobie jaka przepasc dzieli kontestatorow od pewnych siebie ludzi (nie)myslacych. 
 
Fajne tez komentaze. Jedna tylko uwaga: trzymanie kasy w skarpecie to idiotyzm. Sama inflacja dewaluuje takie oszczednosci. Ja sie komus nie chce inwestowac, znacznie lepiej jest umiescic oszczednosci na gwarantowany procent w bankach. Warto tez ... moze ... mnie sie wydaje ze tak... trzymac oszczednosci we frankach Swajcarskich albo dolarach Kanadyjskich. Od Euro albo Amerykanskiego dolara to bym to bym uciekal.  
 
Moje skromne oszczednosci ma Royal Bank of Canada regularnie (razem z czterema innymi glownymi bankami Kanadyjskimi) plasujacy sie w dziesieciu najsilniejszych Polnocno Amerykanskich bankach. Jak to dobrze zyc w kraju gdzie politycy nie waza sie manipulowac bankami – nasi zlodzieje kaczek znoszacych zlote jaja na rusz nie pakuja.

Arek z Ustki 2010-08-18

A ja się cieszę, że było tyle komentarzy od osób, które nie zrozumiały mitu zbitej szyby. To oznacza, że Kontestacja dociera nie tylko do przekonanych, ale także do tych, których dopiero trzeba uświadomić. To pokazuje jak bardzo radio wolnościowe jest potrzebne. Brawo i powodzenia!

Maciej 2010-08-19

szewc robi buty, krawiec szyje ubrania

Maciej 2010-08-19

Ludzie mogą sobie wybierać nawet emocjonalnie, nawet mogą działać przeciwko sobie, ale muszą to robić dobrowolnie. Stłuczona szyba zdecydowanie ogranicza możliwość wolnego wyboru jej właściciela nawet, jeżeli nie zdecyduje się na jej wstawienie.

wierny słuchacz 2010-08-20

Co do destrukcji to sprawa jest oczywista, i chyba nawet lepiej nie podnosić tego tematu bo ktoś może jeszcze dojść do wniosku, że wcale oczywista nie jest. Natomiast szkodliwość rządowych interwencji w gospodarkę można by w inny sposób lepiej wytłumaczyć. Wydaje mi się że w tym filmiku doszło do niepotrzebnego pomieszania tych dwóch kwestii.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 3 tygodnie temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 5 tygodnie temu

Unikaj szpitali (7) - 5 tygodni temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 7 tygodni temu

Nauczyciele uciekają (6) - 8 tygodni temuNiskie podatki już były (15) - 3 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 3 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 4 miesiące temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 4 miesiące temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 4 miesiące temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 5 miesiące temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 5 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 5 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 6 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 6 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 6 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 6 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 6 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 7 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 7 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 7 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 7 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 8 miesięcy temu


Jestem na kwarantannie! (1) - 8 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 9 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 9 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 9 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 9 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 10 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 10 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 10 miesięcy temu


Bezpłatna komunikacja może być droga (4) - 11 miesięcy temu


Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - 11 miesięcy temu

Idzie drożyzna (2) - 11 miesięcy temu

Polacy nie zasługują na prywatność? (1) - 11 miesięcy temu

Muzeum z najwyższej półki (1) - 11 miesięcy temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - ponad rok temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - ponad rok temu

Kiedy można zabić intruza? - ponad rok temu

Magiczne szable i tarcze (1) - ponad rok temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 2 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 2 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 2 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 2 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 3 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 3 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 4 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 5 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 5 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 5 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 5 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 6 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 6 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 7 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 7 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 8 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 9 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 9 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 9 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 10 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00
Przemyslaw Teterycz - - 20.00
Blog technologiczny Wirtualny wojownik - - 20.00
wypełnianie płatnych ankiet na eankiety.pl - - 20.00
Agencja pracy Gorzów - Praca jako opiekun... - - 20.00
wypożyczalnia samochodów victoria nowy sącz - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt