Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
Jan Fijor zaprasza
Nie
20:00
Firma na emigracji
Słuchaj radia
Wydanie Główne (3)
przedwczoraj
Absolutnie wszystko, dla każdego, za darmo
Kontynuujemy analizę programów wyborczych. Dziś KO i Lewica. Równouprawnienie w sporcie. Inflacja. Inteligencja elektoratu. Darmowy Internet.
Jan Fijor zaprasza (3)
7 dni temu
Obligacje dla debili
(Janek już do Kraju Dziadów powrócon.) Absurdy polityki monetarnej. Przechowywanie wartości w złocie a inne aktywa. Za usterki techniczne przepraszamy – pogorszony dźwięk i urwana końcówka.
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2010-08-16

Czy roboty publiczne i wojna pobudzają gospodarkę?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Komentujemy film "Mit zbitej szyby", który wypromowaliśmy wśród 130 tys. osób.

KOMENTARZE

shark 2010-08-17

Szkoda, że nie słuchałem na żywo. Kiedy słucham tych komentarzy krew mnie zalewa. Niestety do zrozumienia Bastiata potrzeba trochę abstrakcyjnego myślenia czego dzisiejszej młodzieży mocno brakuje. Przecież analogia jest oczywista.  
Państwo nie niszczy? Oczywiście, że niszczy - bzdurnymi przepisami i podatkami. Tu chyba nie potrzeba podawać przykładów. 
 
Co do ilości miejsc pracy na rynku. Na wolnym rynku jest ona oczywiście nieskończona gdyż potrzeby ludzkie są nieskończone. Przyczyną bezrobocia jest oczywiście, jedynie polityka państwa. 
 
Słuchacz mówiący o NASA ma oczywiście rację. Koszt alternatywny działa zawsze. Po prostu nie wiemy co by było w innym wypadku. 
 
Wypowiedź o tym, że to źle kiedy piekarz wrzuci pieniądze do skarbonki jest po prostu przerażającym idiotyzmem! Tragiczne braki w podstawowej wiedzy o ekonomii. Oszczędzanie jest dobre, jest podstawową metodą akumulacji kapitału - esencją kapitalizmu. Jeśli wybijemy piekarzowi szybę odbieramy mu szansę na zebranie kapitału potrzebnego na otworzenie drugiej piekarni, sieci piekarni, międzynarodowej sieci piekarni itd ;) 
 
Może jeszcze jeden komentarz. Ktoś wspomniał, że pieniądze należy wydawać tak, żeby napędzać lokalną gospodarkę. To oczywiście również bzdura. Pieniądze należy wydawać tak żeby się opłacało - tzn. zgodnie z kalkulacją. Jeśli zmusimy ludzi do kupowania krajowych garniturów niektórzy po prostu nie będą kupować żadnych i będą chodzić w szmatach lub kupować na czarnym rynku. Brak konkurencji spowoduje spadek jakości, wzrost cen i ostatecznie doprowadzi lokalny przemysł do bankructwa lub co gorsza do przejęcia przez państwo. C.B.D.O. 
 
Jeśli już rozmawiamy o Bastiacie to dla fanów "tworzenia państwowych miejsc pracy" polecam "Petycję producentów świec". 
 
P.S.Przepraszam za chaos w mojej wypowiedzi ale piszę w trakcie słuchania audycji.

Grzegorz 2010-08-17

125 tys. odsłon to bardzo dużo. Mój rekord odwiedzin w przypadku filmu, który znalazł się w najczęściej wykopywanych na wykopie to 60 tys. w ciągu 3 dni.

plk 2010-08-17

Myślałem, że już prościej jak na tym filmiku się nie da tego wytłumaczyć. Myślałem, że chociaż tyle dotrze do każdego, że niszczeniem się niczego nie buduje i niczego nie "napędza". 
 
Myliłem się.

Szwagier 2010-08-17

Co do zakończenia to wolałem Maksa 'Albert wychodzimy' ;]

Grzegorz 2010-08-17

Jakie jest źródło informacji, że do PKB wlicza się długi?

Michał Łabuś 2010-08-17

Ekonomia jest nauką typowo humanistyczną tak jak psychologia, socjologia czy historia i w żaden sposób nie można jej porównywać nawet do chemii czy biologii. 
 
W zdaniu "wolny rynek nie jest wstanie osiągnąć równowagi rynkowej" zapewne chodziło o to, iż w wolnym rynku występują cykle koniunkturalne. 
 
Zwiększenia przez państwo tzw. wydatków inwestycyjnych powoduje rozwój wybranych firm, bądź gałęzi, jednak na gospodarce jako całości odbija się negatywnie powodując stagnację. Z tego też powodu teza, że państwo może "pobudzać gospodarkę" jest fałszywa. 
 
Sformułowanie "zaciąganie długu przez państwo zwiększa pkb" może pochodzić z publikacji jakiegoś etatysty i może dotyczyć skutków pośrednich (rozwoju gospodarczego poprzez "pobudzanie gospodarki") a nie bezpośredniego wliczania do PKB. Hugo mógł źle zrozumieć to co przeczytał. Jednak żeby się przekonać czy moje przypuszczenie jest prawdziwe musi podać źródło swoich zaskakujących informacji. 
 
Końcówka "Albert wychodzimy" znacznie bardziej mi się podoba, a po za tym ma długą tradycję, więc ja bym jej nie zmieniał.

Suszarka 2010-08-17

Spójrzmy na sytację w ten sposób: 
Bogactwo piekarza to szyba w jego pierkarni, garnitur i jego pieniądze w skarcpecie. I wszystkie inne jego zasoby trwałe oraz pieniądze, czyli zdloność do pozyskania dóbr. 
Bogactwo społeczestwa/państwa/gospodarki/whatever to suma własności jego obywateli, plus jakieś autostrady, obiekty wojskowe, zależy. 
Suma bogactwa rośnie poprzez pracę ludzi, ale jeżeli stanowi ona wartość dodaną. Jeżeli krawiec zrobi garnitur z materaiłu który wcześniej zrobił ktoś inny z wełny z ostrzyżonej owcy lub lnu który urósł na polu, to powstała wartość dodana. Jeżeli szklarz robi szybę w miejsce zbitej pokrywa tylko tym samym amortyzację piekarni. Piekarnia nie stanie się więcej przez to warta. Jeżeli urzędnik państwowy wydaje przepisy, czy coś kontroluje - to na pewno nie jest żadna wartość dodana, nie tworzy żadnych dóbr trwałych, nie wykonuje żadnych potrzebych mi usług.  
Rozwój jest wtedy, gdy praca ludzka idzie w kierunku zaspakajania potrzeb ludzi, a nie gdy produkuje sie armaty czy opłaca urzędników.

plk 2010-08-17

Znaczy rzeczywiście bogactwo może wzrosnąć w jednym kraju, jeśli w wyniku wojny przywiezie się tam łupy zrabowane w innym kraju (tak dziury w budżecie łatał np. znany i lubiany pan Adolf). Jednak bogactwo całego świata w ten sposób nie rośnie, tylko się przesuwa z miejsca na miejsce. 
 
Czyli gdyby chuligan wpadł do piekarni i ukradł chleby, to tylko on by się wzbogacił, wbrew komentarzom na Youtube.

Don Camilo 2010-08-17

Mój koment do metafory zbitej szyby - uściślenie: sytucja w przypadku VATu i w przypadku jego braku. 
doncamilo.blog.onet.pl 
 
Wniosek - każdy zbędny wydatek, do którego jesteśmy zmuszeni przybliża nas do kryzysu.

Mateusz z Kanady 2010-08-18

Fajna audycja i fajne komentarze. Czasami warto przypomniec sobie jaka przepasc dzieli kontestatorow od pewnych siebie ludzi (nie)myslacych. 
 
Fajne tez komentaze. Jedna tylko uwaga: trzymanie kasy w skarpecie to idiotyzm. Sama inflacja dewaluuje takie oszczednosci. Ja sie komus nie chce inwestowac, znacznie lepiej jest umiescic oszczednosci na gwarantowany procent w bankach. Warto tez ... moze ... mnie sie wydaje ze tak... trzymac oszczednosci we frankach Swajcarskich albo dolarach Kanadyjskich. Od Euro albo Amerykanskiego dolara to bym to bym uciekal.  
 
Moje skromne oszczednosci ma Royal Bank of Canada regularnie (razem z czterema innymi glownymi bankami Kanadyjskimi) plasujacy sie w dziesieciu najsilniejszych Polnocno Amerykanskich bankach. Jak to dobrze zyc w kraju gdzie politycy nie waza sie manipulowac bankami – nasi zlodzieje kaczek znoszacych zlote jaja na rusz nie pakuja.

Arek z Ustki 2010-08-18

A ja się cieszę, że było tyle komentarzy od osób, które nie zrozumiały mitu zbitej szyby. To oznacza, że Kontestacja dociera nie tylko do przekonanych, ale także do tych, których dopiero trzeba uświadomić. To pokazuje jak bardzo radio wolnościowe jest potrzebne. Brawo i powodzenia!

Maciej 2010-08-19

szewc robi buty, krawiec szyje ubrania

Maciej 2010-08-19

Ludzie mogą sobie wybierać nawet emocjonalnie, nawet mogą działać przeciwko sobie, ale muszą to robić dobrowolnie. Stłuczona szyba zdecydowanie ogranicza możliwość wolnego wyboru jej właściciela nawet, jeżeli nie zdecyduje się na jej wstawienie.

wierny słuchacz 2010-08-20

Co do destrukcji to sprawa jest oczywista, i chyba nawet lepiej nie podnosić tego tematu bo ktoś może jeszcze dojść do wniosku, że wcale oczywista nie jest. Natomiast szkodliwość rządowych interwencji w gospodarkę można by w inny sposób lepiej wytłumaczyć. Wydaje mi się że w tym filmiku doszło do niepotrzebnego pomieszania tych dwóch kwestii.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
srebrny
Inne audycje tego autora:Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - 2 tygodnie temu

10 groszy za indyka (1) - 3 tygodnie temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - 5 tygodni temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - 6 tygodni temu

Oddaje500plus chellange! (13) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...

Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - 2 miesiące temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - 2 miesiące temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - 3 miesiące temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - 3 miesiące temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - 4 miesiące temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - 4 miesiące temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - 4 miesiące temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - 5 miesiące temu

Czy będą matury? (1) - 5 miesięcy temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - 6 miesięcy temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - 6 miesięcy temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - 6 miesięcy temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - 7 miesięcy temu

ROI z obywatela (9) - 7 miesięcy temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - 8 miesięcy temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - 8 miesięcy temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - 8 miesięcy temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - 8 miesięcy temu

Kiedy można zabić intruza? - 9 miesięcy temu

Magiczne szable i tarcze (1) - 9 miesięcy temu


Kto zaorał Hugo? - 10 miesięcy temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 10 miesięcy temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 11 miesięcy temu

Studia nie mogą być dla wszystkich (1) - 11 miesięcy temu

Dlaczego nie rządzą nami strażacy? (2) - 11 miesięcy temu

Polskie produkty mogą być gorsze (4) - 11 miesięcy temu

Matka Boska Dotacyjna (9) - rok temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - ponad rok temu

Rozwody przez internet - ponad rok temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - ponad rok temu

Podatki, które się opłacają? (3) - ponad rok temu

RODO nie jest potrzebne! (2) - ponad rok temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - ponad rok temu

Autostopem na Kitaj (2) - ponad rok temu


Zdrajcy sprawy (4) - ponad rok temu


Czy istnieją niezależne media? (3) - ponad rok temu


Taxi zamiast PKS (4) - ponad rok temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - ponad rok temu

A może by się tak nie wcinać? (3) - ponad rok temu

Nie daj sie golić za muzykę (3) - ponad rok temu


Każdy w końcu umrze (2) - ponad rok temuZnajdź swojego alfonsa (11) - ponad rok temu

Zabić czy usunąć? (7) - ponad rok temu

Jak zostać Dworcem? (1) - ponad rok temu

Życie rodzinne kwitnie w kolejce. (5) - ponad rok temu


Jak pędzić bimber (10) - ponad rok temu

Czy bańka już pękła? (8) - ponad rok temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - ponad rok temu


Nie kupujcie polskich produktów (15) - ponad rok temu

Pracodawcy dziękują Morawieckiemu (22) - ponad rok temu

Darmowa edukacja jest za droga! (2) - ponad rok temu

Nowy, legalny hazard (2) - ponad rok temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - ponad rok temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - ponad rok temu

Black Friday po polsku (4) - ponad rok temu

Nowy próg podatkowy (11) - ponad rok temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - ponad rok temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - ponad rok temu

Za tanie linie lotnicze (8) - ponad rok temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 2 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 2 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 2 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 2 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 2 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 2 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 2 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 2 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 2 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 2 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 3 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 3 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 3 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 3 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 3 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 3 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (38) - 3 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 3 lata temu

Warto być biednym (8) - 3 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 3 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 3 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 3 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 3 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 4 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 4 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 4 lata temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 4 lata temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 4 lata temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 4 lata temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 4 lata temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 4 lata temu


"Te wybory to przełom" (24) - 4 lata temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 5 lata temu

Hugo w Business Misji (6) - 5 lata temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 5 lata temuObalamy mity nt. energetyki (41) - 5 lata temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 5 lata temu

Idziemy palić opony pod sejm (9) - 5 lata temuMożesz jeździć na gapę (10) - 5 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 5 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 5 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 5 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 6 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 6 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 6 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 6 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 6 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 6 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 6 lat temu


Jak kraść? (49) - 6 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 6 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 6 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 6 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 6 lat temu

MLM to ściema (67) - 7 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 7 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 7 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 7 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 7 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 7 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 7 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 7 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 7 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 8 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 8 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 8 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 8 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 8 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 8 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 8 lat temu

ACTA samo zło (87) - 8 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 8 lat temu

Naloty na graczy (17) - 8 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 8 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 8 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 8 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 8 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 8 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 8 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 8 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (22) - 9 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 9 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 9 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 9 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 9 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 9 lat temu
Świat wg PARP godzina druga (7) - 9 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 9 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 9 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 9 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 9 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 9 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 9 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 9 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 9 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 9 lat temu

Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 9 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 10 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 10 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 10 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 10 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 10 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 10 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 10 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 10 lat temu


O buncie informatyków (8) - 10 lat temuUE powstała! (2) - 10 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 10 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Blog o zarabianiu w internecie - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
Sklep bhp nowy sącz, tarnów - Volpex.pl - - 20.00
Grzegorz z Zielonej Góry - - 100.00
okna dako complex - - 20.00
Wypożyczalnia samochodów Nowy Sącz... - - 20.00
Rafał - - 100.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt