Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady 2010-08-25

Mateusz Fatek - Jak założyć najwększe świętokrzyskie biuro tłumaczeń

Nadający: Kamil Cebulski

Moim gościem jest Mateusz Fatek prezes i właściciel biura tłumaczeń Fatek, który przez ostatnie kilka lat stworzył biuro tłumaczeń fatix, które obecnie jest liderem w tej branży.

KOMENTARZE

Michał Łabuś 2010-08-26

Jeśli pracować w zawodzie i jeśli na dodatek jest się na ostatnim roku to oczywiście ma to sens, wręcz z pełnym przekonaniem powiem, iż każdy powinien na ostatnim roku szukać pracy w zawodzie aby zdobyć niezbędne doświadczenie, bo na studiach gówno uczą. 
Ja krytykuje łączenie studiowania i pracowania od pierwszego roku (chyba że studiuje się politologie, ekonomię bądź filologie angielską co nie jest zbyt zajmujące), gdy jeszcze praktycznie nic się nie umie, więc nie da się pracować w zawodzie. 
Stwierdzenie że ktoś kto uczy się projektować przez 5 godzin a przez 5 godzin sprzedawać będzie tak samo dobrym projektantem jak ta sama osoba, która będzie się uczyć projektować przez 10 godzin to jest kompletny absurd. Idąc takim tokiem rozumowania dojdziemy do w końcu wniosku, że ten kto uczył się 5 min będzie tak samo dobry jak ten co poświęcał na to 10 godzin (oczywiście przy założeniu, że są to osoby znajdujące się na podobnym poziomie intelektualnym). 
 
Jeśli ktoś uważa inaczej (np. Kamil:)) to mam do takiej osoby dwa proste pytania - Dlaczego piłkarze San Marino odbywający treningi po 8 godzinach niezwiązanej z futbolem pracy etatowej, dostają baty 10:0 od beznadziejnych (gorszych od azerskich) polskich kopaczy którzy zajmują się tylko trenowaniem i graniem w piłkę? Czym się różni sytuacja dążącego do mistrzostwa piłkarza od lekarza czy architekta chcącego być mistrzem w swoich profesjach - znajdującym sposoby na zmniejszenie śmiertelności w wyniku raka czy budującym najwyższe wieżowce na świecie? 
 
Pan Mateusz gdyby zamiast studiować skupił się 24h na dobę na rozwijaniu firmy od samego początku to być może miałby teraz jedną z największych firm tłumaczących w kraju, a nie tylko w jednym województwie. Oczywiste, że rezygnacja ze studiów to ryzyko(brak możliwości ewentualnego uzyskania etatu w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie, PUP-ie, sanepidzie czy nawet część prywatnych korporacji), ale jak się nie zaryzykuje to mniej można ugrać. 
 
Taki Einstein był w stanie pracować w biurze patentowym i jednocześnie połączyć dokonania najwybitniejszych uczonych XIX-wiecznych w jedną teorię, ale tylko nielicznym może się coś takiego udać, tak samo jak tylko dla nielicznych jest np. założyć nową firmę i rozwijać ją przy jednoczesnym opłacaniu 700 zł składki ZUS od samego początku. 
 
Nie da się nauczyć wszystkiego tak samo jak nie da się rozwinąć jednoosobowej firmy powyżej pewnego poziomu, bo w końcu zaczyna brakować czasu na robienie wszystkiego i trzeba zacząć szukać pracowników. 
 
Kreator sam przyznał, że większość zagadnień poruszanych na studiach była mu nieprzydatna w pracy. Powiedział też, że przez pracę nie był w stanie ukończyć studiów w normalnym terminie, więc de facto się ze mną zgodził. 
 
Za przerywanie w trakcie wypowiedzi bardzo serdecznie Pana Mateusza przepraszam. Trochę emocje mnie poniosły.:) Plus z tego wszystkiego jest taki, że mój mój telefon chyba zachęcił innych do dzwonienia.:) 
 
Apropo przedsiębiorczości polskich studentów: 
www.tvn24.pl

Radek Olszak 2010-08-26

Ciekawa audycja.  
Troche mi się tylko nie podobał głos przedostatniego słuchacza. Wyszło tutaj malkontenctwo oraz to co jest narodową cechą polaków czyli marudzenie ,że jest źle beznadziejnie nic się nie opłaca robić brak innowacyjności, możliwości pracy ,biurokracja itp. Słuchacz może zabierze się do roboty zamiast marudzić. Jeżeli chodzi o biznesy które są nastawione na klienta światowego to tego jest sporo ale słuchacz ich nie zna bo te biznesy nie promują się w polsce a na świecie. Wątpię ,że słuchacz śledzi prasę angielsko języczną czy internet angielsko języczny więc poprostu takich biznesów nie zna. A przykłady to np Nozbe czy GetResponse. Dość znane produkty robione w polsce na zachodni rynek internetowy. 
 
Teraz sprawa google Google nie powstało w garażu w Pcimiu Dolnym Tylko powstało w Silicon Valley a założyciele byli studentami czy absolwentami Uniwerytetu Stanforda który mieście sie właśnie w Silicon Valley. 
 
W silicon Valley mieszczą się firmy apple, hp, intel,adobe,oracle,yahoo,cisco,ebay itp. Praktycznie wszystkie wielkie firmy internetowo-komputerowe sa z Silicon Valley. Jest to specyficzny inkubator. Ludzi którzy tam mieszkają i pracują maja z sobą częste kontakty znają się nawzajem. Jest to specyficzne środowisko stanford silicon valley , firmy które tam są. Ludzie się spotykaja współpracują. Uniwerystet Stanford/ też napewno temu pomaga i dlatego google powstało właśnie tam a nie w Koziej Wólce w polsce w garażu. Tam są firmy które tworzą przemysł komputerowy czy internetowy tam są najważniejsze innowacje tam się wytycza standardy więc oczewiwanie tego że jakiś student z polski z garażu ma szanse stworzyć takiego googla jest niedorzecznością. 
 
Mamy teraz wspaniała możliwość słuchania wykładów z najlepszych Uniwersytetów na świecie za pomocą Itunes U. Wystarczy zainstalować sobie program itunes pod Windowse 
Po otwarciu itunes wpiscie w przeglądarkę tam "Entrepreneurial Thought Leaders" 
Link bezpośredni(czasami nie działa i nie otwiera automatycznie w itunes) 
itunes.apple.com 
Przedsiębiorcy z silicon Valley czesto z wielkich firm opowiadają studentom jak prowadzić biznes co jest najważniejsze itp. Coś podobnego co robi kamil z asbiro czy seminariani czy tutaj na kontestacji. Tych nagrań jest tam ponad 100. Polecam nagranie nr 110 nagranie pana Chong-Moon Lee. Po wysłuchaniu można odnieść wrażenie że ten pan ma bardzo podobne poglądy do pana Witkowicza(kto był ostatnim ASBIRO wie o co chodzi).Polecam wysłuchać. Te pan Lee tez jest chyba w zarządnie jednego z banków. Na rozmowie z jednym kandytem na objęcie stanowiska dyrektorskiego pyta się kandyta jakie on czyta gazety. On coś niemrawo odpowiedział i faceta nie przyjoł. Ten pan Lee mówi ,że czyta kilkanaście dzienników po to żeby wiedziec co się dzieje a że nie ma na to czasu w tygodniu to czyta je w weekendy. Niezłe CO? :) Radzę poszperać tez po innych uniwerytetach czy różnych "TED"-ch czy "THINK BIG"-ach można coś ciekawego znależć chociaz ta seria Entrepreneurial Thought Leaders ze stanford jest bardzo ciekawa  
 
Radek Olszak

dezzibel 2010-08-26

Bardzo ciekawa audycja a historia goscia, Mateusza Fatka, moze dodac skrzydel kazdej osobie ktora rozwaza otwarcie wlasnego biznesu.  
Jedyne co nalezy skrytykowac to glos jednego z dzwoniacych, Michala, ktory znalazl sie na antenie w 8-9 minucie. Sam studiowalem ekonomie i bardzo czesto spotykam sie z takimi wypowiedziami jak ta zaprezentowana przez Michala wlasnie. Wiele osob jego pokroju probuje przeforsowac twierdzenie ze na ekonomii ludzie nie ucza sie niczego a tylko na kierunkach technicznych (wspomniana mechatronika) studenci tak naprawde czegos sie ucza. Jest to za przeproszeniem niezwykle ignoranckie podejscie. Materia ktora zglebiaja ludzie na ekonomii jest zupelnie inna od tej wykladanej na kierunkach technicznych (co nie znaczy prostsza do przyswojenia). To tak jakby porownywac samochod do motocykla i probujac wydedukowac ktory srodek transportu jest lepszy gdzie oczywista odpowiedzia jest zaden. Sa to dwa zupelnie rozne srodki lokomocji i wyboru konkretnego srodka doknonuje sie w zaleznosci od indywidualnych potrzeb jednostki.  
Tak samo jest z kierunkiem studiow jaki wybiera sobie dana osoba. Jedni lepiej czuja sie w rachunkowosci, statystykach, ekonometrii i Ci wybiora ekonomie a sa tacy ktorych bardziej interesuja zagadnienia techniczne, sporzadzanie rysunkow techn. i Ci wybiora budownictwo.  
 
Panie Michale, musi pan troche zbic z tonu i pomyslec ze nie ma Pan monopolu na slusznosc. Ktos kto dorabia na studiach pracujac w innym zawodzie nie koniecznie musi zostac zlym specjalista w wyuczonym zawodzie. Gdyby projektowal mi dom architekt, ktory dorabial sobie w czasie studiow jako sprzedawca samochodow bylbym niezwykle rad wlasnie jemu powierzyc piecze nad projektem domu. Dlaczego? Bo w moich oczach taka osoba jest zaradna i widocznie potrafila sobie poradzic z problemem braku srodkow na studiach. Poza tym architekt z doswiadczneniem w sprzedazy ma w moim mniemaniu mase dodatkowych zalet bo dzieki dobrym umiejetnosciom interpersonalym bedzie mogl lepiej obslugiwac swoich klientow niz pierwszy z rzedu absolwent architektury, ktory przez pare lat studiow nie robil nic oprocz klepania teorii i robienia projektow na zaliczenie.  
 
Na koniec chcialbym podkreslic to co powiedzial prowadzacy: BARDZO ZLA CECHA POLAKOW JEST GENERALIZOWANIE! I tu niestety musze po raz kolejny skarcic dzwoniacego Michala, ktory uwaza ze to co czyni to wyciaganie wnioskow. Wiele osob w Polsce jest tak zatwardzialych we wlasnych wyobrazeniach i opiniach o innych (tu dajmy jako przyklad wyzej opisane zestawienie studentow ekonomii vs kierunkow technicznych) ze nawet gdy podaje sie im logiczne argumenty to i tak znajda sposob zeby skwitowac po swojemu cala sytuacje. Moge tylko zyczyc wszystkim wypowiadajacym sie w tym tonie wiecej pokory a ponadto odswiezenie sobie starej maksymy "scio me nihil scire" (wiem ze nic nie wiem). Zeby dobrze oceniac rzeczywistosc trzeba pozostawic umysl otwarty bo ta nie jest czarno-biala ale ma wiele odcieni...

Radek 2010-08-26

Jeszcze uzupełniając komentarz powiem ,że z ITUNES można już korzystać na IPHONIE w Polsce. Działa ITUNES U oraz podcasty. Jest też Kontestacja. Więc możemy pobierać szybko kontestację na swój telefon oraz audycje edykacyjne z ITUNES U. Niedawno to dopiero włączyli w Polsce.

Kamil Cebulski 2010-08-26

Te komentarze przypominają eseje, dziękuję. Telefon Michała rzeczywiście chyba ożywił dzwoniących. Bardzo dobrze, że było jakieś zdanie "opozycyjne".  
 
Michale. Masz rację, jak się robi 2 rzeczy to w ani jednej nie będzie się genialnym, chyba że się jest ponad przeciętną jednostką. Jednak ja nie namawiam do tego, żeby być najlepszym w biznesie i dążyć do tego aby być najbogatszym polakiem, czy żeby dostać się do drużyny narodowej. Bycie najlepszym wiąże się z postawieniem na jedną kartę, a to duże ryzyko. Moim celem nie jest kierowanie ludzi do tego, aby dążyli na listę wprost. Za 10 tys. miesięcznie można dobrze żyć i moje zadanie jest takie, aby ludziom pokazać najbardziej bezpieczną drogę do tego momentu. Więcej naprawdę człowiekowi nie potrzeba a ryzyko jest zbędne i trzeba je ograniczać.

Słuchacz - Pyta 2010-08-26

Pytanie do Kamila Cebulskiego : 
 
Znalezc prace etatową za 10 000 zł jest niezwykle trudno. Trzeba byc niezwykłym specjalistą w danej dziedziny, miec np studia aby tyle zarabiac. No i skoro,to byłoby jedno źródło dochodu. To jest ryzykowne,bo jeśli nas zwolnia. Nie mamy dochodów. Co sądzisz Kamilu aby 10 000 zł miec z różnych działan? np własna dzialalnosc, jakas sprzedaż bezposrednia,MLM 
 
Wydaje mi się, że bardziej realne jest uzbieranie 10 000 z kilku źródeł, niż z jednej etatowej. Jak uważasz?

Vince 2010-08-26

Kamilu, wypasem byłoby gdybyś zaprosił Krzyśka Paucha. Tak, wiem była już Kasia, ale MLM nabiera takiego napędu jak kiedyś informatyka.

Kamil Cebulski 2010-08-26

@słuchacz 
Nie mówię o pracy na etacie za te kase. Ale żeby do tego dojść co jest trudne, trudniejsze od zarabiania miliardów, ale możliwe.  
 
@Vince 
Kłamców oszustów i złodziei staram się nie zapraszać do programu. Zwłaszcza jak to mnie ta osoba okradła.

Zdekapitowana Marchewka 2010-08-26

Prawdę mówiąc chętnie posłuchałbym o tym całym MLM. Moja zapobiegawczość odmówiła wzięcia udziału w tak masowej maskaradzie, jaką się ten typ pracy wydaje, ale dotąd nikt mi czarno na białym nie pokazał znamion oszustwa w tym systemie.

Claude mOnet 2010-08-26

@Słuchacz - Pyta 
 
Nie tak trudno, jak Ci się wydaje. Zapraszam do Irlandii robotników specjalistów, czy hydraulików - 16000zł/mc da radę wyciągnąć...

Radek 2010-08-26

Wskaźnik bezrobocia w Irlandii zbliża się do 15% i gospodarka doluje więc chyba ludzie stamtąd zwiewają tak jak zwiewają z Anglii.

Mateusz Fatek 2010-08-26

Widzę, że rozkręciła się mała dyskusja w temacie. To pozytywne zjawisko, cieszę się, że audycja z moim udziałem skłania Was wszystkich do różnych przemyśleń. I chociaż osobiście nie zgadzam się np. z poglądem Pana Michała na studiowanie i pracowanie w tym samym czasie, dziękuję za ten telefon - zdaje się, że to faktycznie właśnie on sprawił, poniekąd jako kontrowersyjna wypowiedź, że pojawiło się tyle zapytań i telefonów. :) 
 
A żywa dyskusja to nic złego. 
 
Odbiegając trochę od tematu głównego - Kamilu, może faktycznie warto zaprosić kogoś, kto opowiedziałby o MLM - zarówno pozytywy, jak i negatywy takiej formy zarabiania? 
Ja co prawda po krótkiej przygodzie z MLM zrezygnowałem - bardziej z braku chęci i motywacji niż z braku wyników, ale wiem przecież, że niektórym taka forma zarobkowania wychodzi całkiem nieźle i można z tego wyżyć (co najmniej). Może wywiad z kimś z jakiś popularnych MLMów typu FM, Avon czy Amway? :) 
 
Sam chętnie posłucham różnych poglądów na ten temat, a dyskusja myślę przy takim topicu byłaby nawet bardziej żywa i zażarta niż przy temacie zakładania działalności gosp. 
 
PS. Jak poszedł protest w Warszawie?

Claude mOnet 2010-08-27

@Radek (11) 
 
Jak nie znają języka angielskiego i mają mało w głowie to może i uciekają. Ja nie narzekam, a hydraulikiem nie jestem... ;) 
 
Acha, Irlandia dołuje w polskich mediach a la TVP/WSI TV, bo w bardziej realnych trochę sytuacja inaczej wygląda. 
A bezrobocie jest wysokie, bo czy nie fajnie mieć 3200zł/mc nic nie robiąc (no chodząc po kasę jedynie :)?

Sebastian 2010-08-27

Zgadzam się z Claude mOnet. W Irlandii i Anglii wcale źle nie jest. 
Ja właśnie jestem w trakcie zmiany roboty i w sumie większość ofert miałem z Anglii!

Słuchacz - Pyta 2010-08-27

do Kamila Cebulskiego : 
 
A może pwarto byłoby przeprowadzic wywiad z przedsiebiorcą odnośnie BIZNESU SZKOLENIOWEGO? Np. 
 
Mariusz Szuba 
 
Michał Jankowiak

Vince 2010-08-27

Kamilu, gdybyś mógł to rozwinąć - choćby na mail [email protected] 
 
Jestem w jego strukturze i mnie zszokowałeś.

michał 2010-09-18

Książki Jana Fijora znajdziesz tu ksiegarniaprzedsiebiorcow.pl

Dodaj komentarz...

Kamil Cebulski

Człowiek, który swoją przygodę z biznesem rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy to założył swoją pierwszą firmę. W wieku 18 lat zatrudnił pierwszego pracownika, a rok później miał ich dziesięciu. W wieku 21 lat wydał książki w których opisał swoją drogę do sukcesu, które stały się bestsellerami. Prasa zaczęła nazywać go najmłodszym milionerem w Polsce.

W wieku 23 lat założył fundację promującą przedsiębiorczość, a kilka lat później szkołę biznesu ASBIRO, w której wykładają wyłącznie przedsiębiorcy.

Prowadzi audycję na żywo Świat Kamila C., w którym przeprowadza wywiady z biznesmenami.

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...


Byłem na Gender Fluid Poly Party (2) - ponad rok temu
O świętach #5 Jan Kubań - ponad rok temu


O świętach #4 Jan Fijor - ponad rok temu

O świętach #3 Piotr Motyl - ponad rok temu

O świętach #2 Tad Witkowicz (1) - ponad rok temu

O świętach z Jackiem Gniadkiem (2) - ponad rok temu

Otwarcie Roku 2018/2019 (1) - 2 lata temuWojciech Siryk - Namzalezy.pl (4) - 3 lata temuMarta Marzec - Mój Dietetyk (1) - 4 lata temuGrzegorz Myszor- JakZagrac.pl (3) - 4 lata temuAdam Sulimski - Ekolog relacji (2) - 4 lata temuTomasz Grzelak - People Helper (1) - 4 lata temu
Religia vs Bezpieczeństwo (8) - 5 lat temuPatryk Borowski - Edengrad (3) - 6 lat temu


Biznes z PASJĄ - Q&A | # 02 (5) - 6 lat temu

Fundacja - Q&A | # 01 (3) - 6 lat temu


Damian Redmer - Rozwojowiec (6) - 7 lat temu
Maciek Gudan (3) - 7 lat temu

Kamil Kosior (14) - 7 lat temu
Sprawdzanie pomysłu na handel (11) - 8 lat temu

Z kasą fiskalną na wakacje (1) - 8 lat temu
Rusza ASBIRO w UK (5) - 8 lat temuJak schować majątek? (31) - 8 lat temu
Adam i firma turystyczna (13) - 8 lat temu


Łukasz Harazim - Klaun Hary (9) - 8 lat temu


Irena Borucka - Survival (15) - 9 lat temu


Tomasz Dąbrowski - Poligrafia (10) - 9 lat temu


Błażej Kozioł (6) - 9 lat temu
Marek Oko - odnawianie kamienic (12) - 10 lat temu
Krawiec, co szył reklamy (9) - 10 lat temu
Kamil, kobiety i sukces (8) - 10 lat temu

SKC#7 - Piotr Mazurowski (8) - 11 lat temu
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

poradnik jak założyć firmę - - 20.00
borówka amerykańska wysoka sadzonki borówki - - 20.00
Sklep Colway - - 20.00
Wylewki samopoziomujące Mińsk mazowiecki,... - - 20.00
PROPOLIS UK - - 20.00
Borówka amerykańska sadzonki - - 20.00
Praca dodatkowa i dorywcza przez internet w... - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt