Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2013-09-12

Złudzenia są szkodliwe, a prawo nie musi obowiązywać

Nadający:

Rozmawiamy o nowym zagrożeniu przy kupowaniu mieszkań oraz micie wolności finansowej

KOMENTARZE

Grzesiek 2013-09-12

Błąd w obliczeniach odnośnie odsetek. 
 
10.000.000 x 5% = 500.000zł/12 = 41.667zł

Grzesiek 2013-09-12

Dzięki za kolejną trzeźwą audycję 
PS. 
Błąd w obliczeniach odnośnie odsetek. 
10.000.000 x 5% = 500.000zł/12 = 41.667zł

karos 2013-09-12

Panowie, 5% z 10 baniek to 500 tyś. 
Moim zdaniem pomysł z mieszkaniami na wynajem polega na tym, że to ludzie wynajmujący od nas spłacają w większości raty za te mieszkania. Posługując się kredytem/lewarem staję się po 10 latach właścicielem i wtedy już bez kredytów mam dochód pasywny. 
I teraz czy to się uda? 
Mam dziś 300 tyś na 3 kawalerki w mniejszym mieście. Kupuje te 3 za gotówkę i pod zastaw nich jeszcze 3 na kredyt. Wszystkie 6 wynajmuje, i całością przychodów z najmu 6 mieszkań spłacam raty tych 3 na kredyt. Jeśli spłacę kredyty w 10 lat mam 3 kawalerki "zarobione". Jeśli się to uda powtórzyć po kolejnych 10 latach mam 12 kawalerek. Czy to może być wolność finansowa, żeby żyć na jakimś poziomie wynajmując 12 kawalerek? A może trzeba jeszcze 10 lat , żeby mieć 24 mieszkania. 
Witać tu zdecydowane negatywne nastawienie Pana Mariusza. 
Więc do Pana pytanie.

Daniel Piesto 2013-09-12

Dzięki za sprostowanie. Najprościej mając 3 miliony na 6% minus inflacja 4,2% mamy 4500 miesięcznie.

Mariusz Matrejek 2013-09-12

#3 
Nie jestem krytykiem idei wolności finansowej, ale bezkrytycznego podejścia do inwestowania w imię wolności finansowej.  
 
Podany przykład kawalerek brzmi już jak początek planu, którego brak zarzucam wielu inwestorom rozpoczynającym inwestowanie. Ale też w pełni ich rozumiem, bo moje inwestowanie w nieruchomości zaczęło się także przypadkowo i bez dalekosiężnego planu. Uznaję początki za czas zmarnowany, bo gdyby ktoś wcześniej uświadomił mi moje braki, to byłbym dziś znacznie dalej na szlaku realizacji moich marzeń. 
 
W przypadku wynajmu niekoniecznie możemy mówić o dochodzie pasywnym, bo często obsługa tych inwestycji zajmuje czas. Dopiero w większej skali i oddając w zarządzanie spełniamy definicje "pasywności" dochodu. Wielu jednak inwestorów, których spotykam nie przeskoczy progu skali, bo mają źle dobraną (lub jeszcze o tym nie pomyśleli) strategię inwestycyjną i tak naprawdę tworzy sobie dodatkowe zajęcie. Co nie jest złe, ale na pewno przyglądając się ich strategii inwestycyjnej lub ją przygotowując moglibyśmy osiągnąć lepsze efekty. 
 
Dziękuję za bardzo ciekawy głos w dyskusji.

AS 2013-09-12

Kilka spraw jest tu do wyjaśnienia. 
Niekoniecznie wolność finansowa to musi być życie tylko z dochodów pasywnych bez pracy na etacie. Oczywiście jak ktoś tak to definiuje to też OK. Coś robić w życiu chyba trzeba nawet jak już nie muszę myśleć o zapewnieniu środków na życie. Może to być olanie "tyrki" w jakiejś korpo gdzie może i dobrze płacą ale nie ma po pracy czasu na nic innego. Mam te kilka mieszkań na wynajem (bez kredytu albo z takim, że zostaje mi coś po spłaceniu raty i opłaceniu podatku) więc mam jakiś dodatkowy dochód to mogę pójść, powiedzmy do biblioteki za 1500 PLN/msc bo lubię książki i spokojną pracę. Czy to nie jest wolność finansowa? Dla mnie jest! Albo inaczej - mam plan, że za 10 lat chce mieć te 10 000 PLN/msc i nie robić nic. Czyli muszę jakoś zorganizować gotówkę na zakup tych mieszkań i nie ma to być napad na bank, narkotyki czy inne przekręty, więc jadę np. tam gdzie mogę zarobić więcej i odłożyć.  
Inna sprawa, że pewnie można tą gotówkę tak ulokować/zainwestować by było z niej więcej niż 10 000 PLN/msc ale co z tego? A może mieszkania "czuję" lepiej i właśnie tu włożę kasę?! 
Mówisz, że trzeba liczyć swój czas poświęcony na obsługę mieszkań i paliwo, OK. A co jak bym i tak jeździł samochodem? A do takiego mieszkania trzeba codziennie jeździć? A nie ma firm, żeby robiły obsługę za mnie? No są ! A czy w tym czasie gdy zajmuję się mieszkaniem mógłbym zarobić więcej? Jeżeli tak to olać to mieszkanie ale jeżeli nie ... ? 
Problemem jest tak rozegranie sprawy, żeby nie zabić się kredytami. W pewnym momencie i tak już koniec ze zdolnością kredytową, więc to "źródełko" odpadnie. 
Ja mam dwa mieszkania na wynajem kupione za gotówkę. Przy tym drugim brakło mi 10000 PLN to wziąłem zwykły kredyt z pierwszego lepszego banku, tam gdzie szybciej dali, bo wiedziałem, że za 2-3 msc. już go spłacę i właśnie wczoraj przelałem do banku 7500 PLN. Tych mieszkań nie mam zamiaru nigdy sprzedać - wiadomo jak coś się stanie to sprzedam ale tylko w wyjątkowej sytuacji. Za ~ 3 lata jak mieszkania dużo nie zdrożeją to mam gotówkę na 3cie (wciąż jestem na etacie ale to jest znacznie więcej niż średnia krajowa) a jak zdrożeją to pewnie wezmę kredytu na to co mi braknie a z wynajmu i tak będzie do przodu, a potem może to 4te wezmę na jakiś większy kredyt ale też to nie będzie 100% bo do tego czasu coś odłożę z pieniędzy uzyskanych z tych 2-3 mieszkań wcześniej kupionych. To wszystko oczywiście przy założeniu, że końca świata nie będzie i jakaś komuna nie zabierze tego co mam, etc. Jak tak bym myślał i się bał to pewnie nic bym nie zrobił i później pewnie tego żałował. A jeżeli cały ten plan się zes...ra ? O matko to się ze..ra i co z tego. Da się wszystko wziąć pod uwagę i wszystko zaplanować? No nie da, więc trzeba działać, nie na pałę ale też bez wielomiesięcznych rozmyślań. A zresztą ja to zwykły chłop ze wsi jestem i nie muszę mieć racji :-)

Łukasz 2013-09-14

Jaką inwestycję polecilibyście dla studenta bez doświadczenia w inwestycjach z kapitałem 10 tys zł? To zbyt mało na inwestycję w nieruchomość, co innego polecilibyście? 
 
Znacie jakiś invest klub we Wrocławiu?

RADesign 2013-09-14

@ Łukasz 
jak jesteś pojętny, znasz troszkę analizę techniczną i dla zabezpieczeń dobrze ustawisz stop-lossy to chyba niezły jest Forex...jak się aktywnie przyłożysz to możesz to pomnożyć - no i możesz handlować na zajęciach. 
 
a z bardziej przyziemnych - zbadaj rynek, kup wózek i sprzedawaj uliczne żarcie, np kiełbasy z grilla.

KamilS 2013-09-15

Czy w którymś odcinku ostatnim jest poruszony temat: Dlaczego złoto tanieje od jakiś 2 lat?

Lord Ondrii 2013-09-15

@ Łukasz 
Ja bym CI doradził teraz coś spokojnego. Może nie lokatę, ale coś co daje niewiele większy zwrot z inwestycji, a nie wymaga zbyt dużej wiedzy (lepiej czegoś takiego poszukać). 
A przez najbliższy rok lub dwa po prostu zwiększ swoją wiedzę - to będzie najlepsza inwestycja. Na początku poczytaj trochę o nieruchomościach, trochę o giełdzie, trochę o innych metodach inwestycji. Z tych podstaw zobacz, co Cię najbardziej ciągnie/interesuje. Co mogłoby być Twoim hobby/pasją. 
I jak będzie miał takie 'coś' na oku, to wtedy zwiększaj swoją wiedzę w tym kierunku i inwestuj :) 
 
Podejście typu - mam 5 tysięcy/10 tysięcy/20 tysięcy i w co najlepiej zainwestować? - najczęściej kończy się porażką. Owszem, nauczysz się czegoś podczas tej porażki (mam nadzieję), ale będzie ona kosztowna. 
Taniej jest poczekać, poczytać, pojechać na jakiś kurs (np. ASBIRO albo edukatorium.pl) i dopiero z taką wiedzą zacząć faktycznie inwestować. 
 
Albo tak jak doradza RADesign - kupić wózek/budkę i sprzedawać coś - ale chyba nie o taką inwestycję Ci chodziło? 
 
Powodzenia!

RADesign 2013-09-15

Lord Ondrii dobrze radzi - o czym ja zapomniałem - z taką kasą warto też zainwestować w siebie. 
Przydatne szkolenie zrobić, może jakieś uprawnienia, albo wydać na utrzymanie będąc na jakimś konstruktywnym i perspektywicznym stażu.

Mariusz Matrejek 2013-09-15

@Łukasz 
Ja poradziłbym przyłączenie się do innych inwestorów. Domówienie na jakiej zasadzie Twoje 10 tys. ma uczestniczyć w inwestycji. Zdecydowanie nie polecam inwestycji, gdzie ryzyko utraty kapitału jest bardzo wysokie, bo to cofa inwestora o kilka lat, a wiedzę jak inwestować można nabyć znacznie taniej. 
 
Niestety nie znam żadnego klubu inwestora we Wrocławiu, ale znam paru inwestorów z regionu i może oni coś podpowiedzą.

Mariusz Matrejek 2013-09-20

@Łukasz 
 
Dostaliśmy kilka próśb o powołanie nowego klubu w przestrzeni virtualnej. Pewnie w ciągu miesiąca sprawa się wyklaruje - będziemy mówić o tym w aucji - proszę słuchać i się przyłączyć - najlepsza metoda na szybkie pozyskanie wiedzy i kontaktów. 
 
We Wrocławiu faktycznie posucha w organizacjach inwestorskich - dlatego jeżeli byłaby osoba wśród słuchaczy chętna na utworzenie klubu inwestora - z chęcią pomożemy doświadczeniem i narzędziami. Zapraszamy do kontaktu.

Andrzej 2013-09-21

Bardzo dobry odcinek Panowie. Dzieki dla Mariusza za gleboki insight.

Dodaj komentarz...


Mariusz Matrejek - Inwestor na rynku nieruchomości z 9 letnim doświadczeniem, certyfikowany kierownik projektów, właściciel Aquarius Property Investments. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, pośrednik na rynku nieruchomości. Buduje społeczność inwestorów na rynku nieruchomości i nie tylko.Prowadzi audycję Klub Inwestora

Medale:

Informator miesiąca
brązowy

Kulturalnik miesiąca
brązowy
Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Wywiad z Maciejem Szałęgą (19) - 6 lat temu


25 MAJA (13) - 7 lat temu

Lunarium (6) - 7 lat temu

Temat Rzeznia - Eksmisje (8) - 7 lat temu

Inwestycja w Katamaran - 7 lat temu

Nasze Kamienice (10) - 7 lat temu


Inwestowanie w Domeny (6) - 7 lat temu

Audycja z Mackiem Bienertem (1) - 7 lat temu

Audycja bez Maćka Bienerta (3) - 7 lat temu


Ruszamy (7) - 7 lat temu

Wujek Dobry Podatek (2) - 7 lat temu

Innowacje a kwestia Polska (6) - 7 lat temu


Pycha! (10) - 7 lat temu

Awantura o kase i 10 tipsow (6) - 7 lat temu

Cale zycie w przebudowie (3) - 7 lat temu

Cheruby i Serafiny Biznesu (6) - 7 lat temu

Inwestowanie w kryzysie (10) - 7 lat temu


Deweloper czy Lichwiarz? (10) - 7 lat temu


Predyktor 2 Zabójca Trendów (10) - 8 lat temuMonety, banki, ludzie (5) - 8 lat temu


Czy condo jest bezpieczne? (8) - 8 lat temu

Jest ryzyko, jest zabawa. (6) - 8 lat temuCzy GPW to piramida finansowa? (15) - 8 lat temuInvestime (21) - 8 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Schody Legnica - - 20.00
kliknij! - skuteczne strony www i marketing... - - 20.00
NA PIWKO ZA MERYTORYKĘ DLA DANIELA - - 7.00
EstEst - - 50.00
Zulutrade - - 21.00
pit3r - - 17.00
czk - - 34.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt