Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2013-09-26

Ostro

Nadający: Jan Fijor

Tym razem cała aducyję komentowaliśmy komentarze. Było ostro.

KOMENTARZE

Jarek1111 2013-09-26

Czy polecacie książkę Leszka Czarneckiego, "Biznes po prostu" ?

Pakun 2013-09-26

Janku, nikt nie wybiera sobie stylu życia który obejmuje śmierć głodową. Większość potrzeb ludzkich jest wspólna.  
 
To, że państwowa pomoc ludziom biednym jest chętniej finansowana niż pomoc charytatywna nie oznacza, że ta pierwsza jest wbrew woli obywateli (mówimy oczywiście o demokracji). Ta różnica może wynikać z wielu powodów. 
 
Z tą użytecznością skrajną to akurat argument za redystrybucją. Jeśli dasz biedakowi tysiąc złoty i on za to opłaci szkołę (albo nie umrze z głodu), to ta inwestycja ma szansę się spłacić bardziej niż o tysiąc złoty droższy samochód prezesa. 
 
Co do tego, że socjalizm rozleniwia to mit. Pisałem o tym obszernie po poprzednią audycją. Nic nie mam do dodania.  
 
Za to co historii to ktoś cię Janku wprowadził w błąd. Po pierwsze, wielka epidemia dżumy zabiła w Polsce znacznie mniej ludzi niż na zachodzie. Nie ma porównania. To jednak nie ma żadnego znaczenia dla podziału gospodarczego Europy z czym próbowałeś to wiązać. Na zachodzie było znacznie więcej ludzi niż ziemi, więc szlachta wolała im ją zabierać. Ci ludzie przenieśli się do miast i zaczęły się kształtować struktury pre kapitalistyczne. W Polsce (i generalnie na wschód od Łaby) było więcej ziemi niż ludzi, więc szlachta przywiązywała chłopa do ziemi. Co doprowadziło do umocnienia się feudalizmu.

Łukasz 2013-09-26

Jakby ktoś nie mógł wytrzymać to rozmowa z pierwszym słuchaczem kończy się w 22 minucie.

Łukasz 2013-09-26

@1: Poleciłbym ją zdecydowanie osobie, która jeszcze nie założyła firmy lub założyła, ale było to wynikiem przypadku i nie wie co dalej robić.  
 
Nie porusza ona zagadnień typu "aby założyć firmę musisz uzyskać REGON od GUSu", "na płatność VATu masz 30 dni od..." itd. Ta książka jest o biznesie, po prostu. ;) Najlepiej jakbyś spojrzał na spis treści, bo ciężko więcej powiedzieć w jednym zdaniu www.biznespoprostu.com 
 
Nie zawiera też wazeliny, spamu. Czarnecki jest właścicielem Getin Banku, a kilkukrotnie w tej książce ODRADZA branie kredytu. Zawiera ona bardzo dużo praktycznych przykładów, np. przy budowaniu biznesplanu cały czas odwołuje się do biznesu kolegi (biuro podróży z ekstremalnymi wycieczkami). Dużo historii z jego życia, jak mu system informatyczny od faktur nawalił i straty na chyba kilkanaście mln zł oraz dzwonienie po wszystkich klientach z anulowaniem faktur, jak poprosił sąd, by w zasadach pojednania z Filipiakiem (od Comarchu, największej polskiej firmy IT), wpisano, że Filipiak zaprosi go na kolację do swojej restauracji, a on kupi najdroższe wino, jak szył gacie do pływania dla kumpli z klubu pływackiego itd. itd. 
 
Około 40 stron tej książki jest zatytułowane "Następny krok", ogólnie o przejęciach, myślach o sprzedaży biznesu itd., na to poświęcił drugą książkę "Biznes. Następny krok", której jeszcze nie czytałem.  
 
Więc ogółem bardzo dobra książka.

Łukasz 2013-09-26

Jednak pierwszy rozmówca skończył mówić dopiero w 31 minucie ;/

LordBlick 2013-09-26

@Pakun "(...)ta inwestycja ma szansę się spłacić bardziej niż o tysiąc złoty droższy samochód prezesa." 
Bo pieniądze wydane przez prezesa to się rozpływają we mgle, a samochody rosną na drzewach... 
Co do inwestowania w naukę własną to popieram. Nie muszą to nawet być pieniądze i co więcej nie musi to być budynek z tabliczką "Szkoła".

RADesign 2013-09-26

@ epidemie w Polsce i w Europie - w Polsce zazwyczaj zachowywano się pod tym względem bardzo rozsądnie i wszystkie epidemie średniowiecza i renesansu prawie nas nie dotknęły. 
Jedną z przyczyn Złotego Wieku XVI Polski było właśnie to, że Polska prowadziła dość rozsądną politykę zagraniczną i stosunkowo mało ucierpiała od zarazy, wojen i innych nieszczęść - w porównaniu do innych krajów sąsiednich. 
 
Pakun Ty znowu o tym umacniającym się feudalizmie... w Rzeczypospolitej "feudalizm" był raczej specyficzny, a było to wynikiem tradycji rządzenia (podobnie jak np.długo opierała się jakiemukolwiek feudalizmowi Skandynawia). 
Tak to jest jak "wiedzę" o Polsce zdobywasz z podręczników do podstawówki. 
Klęska Polski w wieku XVI, która to dopiero prowadziła do feudalizmu była wynikiem kilku czynników - m.in idiotycznych wojen religijnych w które wplątało nas papiestwo i jezuicko-papistowskie stronnictwo wokół króla promujące Habsburgów (wojny z kozakami, Moskwą, Osmanami, nawet ze Szwecją - miały tło religijne), wynikający z wojen kryzys handlowy (polskie zboże, bydło, i inne produkty rolne były wypierane), wykształcenie się zbyt samodzielnych i podatnych na łapówki zagraniczne magnatów.... 
Właśnie po okresie kryzysów z początku wieku 17 niektórzy magnaci próbowali budować stosunki feudalne, co skończyło się tragicznie. 
M.in. kosztowne powstania kozackie były spowodowane 2 czynnikami: 
1.próbą feudalizacji - "schłopienia" kozaków i ludności Dzikich Pól, którzy jak coś uprawiali czy hodowali to tylko na własny użytek, a najlepiej nadawali się do bitki. 
2.intrygami Watykanu i Habsburgów które w końcu doprowadziły do uznania innych wierzeń chrześcijańskich za heretyckie. 
Prawosławni Kozacy nie mogli za bardzo przystać takie dictum, dodatkowo obniżyło to rangę Patriarchatu Kijowskiego i dało asumpt Patriarchatowi Moskiewskiemu do objęcia "opieką" wszystkich prawosławnych, co dawało Moskwie pretekst do nie kończących się najazdów w formie krucjat w obronie prawosławia. 
Zadziwiające jest, ile szkodliwych intryg w dziejach było właśnie autorstwa wrogiego Polsce tandemu Watykan&Habsburgowie. 
Niezmiernie szkoda, że w Polsce nie powstał żaden kościół autonomiczny, a racjonalnych arian przegoniły papistowskie psy. 
Smuci zanik pamięci i idiotyczne uwielbienie dla Watykanu, który przez ostatnie kilkaset lat był zawsze państwem albo wrogim, albo nieprzychylnie neutralnym Polsce.

Pakun 2013-09-26

Faktycznie, powinienem napisać refeudalizacja gospodarki polskiej. I konkretnie, czym ten polski feudalizm się wyróżniał? O jakich tradycjach ty piszesz? I jaka jest na to literatura?  
 
Ponad to, Polska nie prowadziła wojen religijnych! Wojny ze Szwecją miała głównie przyczyny dynastyczne, a także wiązały się ze sporem o "Dominium Maris Baltici". Wojny z Turcją wiązały się głównie z walką o wpływy w księstwach naddunajskich i ekspansywną polityką turecką. Wojny z Moskwą to Wielka Smuta i konsekwencje (czyli słabość Rosji) oraz kwestia kozacka. Ta ostatnia to zresztą problem wewnętrzny.

lisek517 2013-09-26

Na jaki mail można zadawać pytania?

Karol Kowalczyk 2013-09-26
jan M Fijor 2013-09-26

@9 pisz na [email protected] 
Pakun, przeczytaj chociaz 1 madra ksiazke.np Misesa Ekonomnia i polityka, albo Rothbarda Interwencjonizm, czyli wladza a rynek. 
Tu nie ma czasu i miesjca na nauke. tym bardziej, gdy ktos sie nie chce uczyc.  
 
ukłony

czarnastopa 2013-09-26

@Zadziwiające jest, ile szkodliwych intryg w dziejach było właśnie autorstwa wrogiego Polsce tandemu Watykan&Habsburgowie. 
 
Czemu Cie to dziwi, przecież religie świata powstały po to, żeby zbierać pieniądze i rządzić ciemnymi masami. Niestety najwięcej ludzi w historii świata zostało zabitych w imię Boga, a na drugim miejscu w imię pokoju (zabijanie w imię pokoju, jest jak pieprzenie w imię cnoty). Religie działają w bardzo podobny sposób do Rządów, tylko bardziej wyrafinowanie. Dużo akcji propagandowych na które wydaje się nieznaczne (w porównaniu do budżetów pieniądze), a reszta do kieszeni. PCK, pomoc dla biednych, Każdy korzysta nie każdy widzi. A zresztą wystarczy popatrzeć na ilość majątku posiadanego przez Watykan na ziemiach Polskich, żeby zobaczyć, że coś tu nie gra. W każdej religii, jest podobne przykazanie: 
 
Nie zabijaj, chyba, że ktoś wierzy w zmyśloną przez kogoś innego nie widzialną postać i inny zbiór baśni i bajek. 
 
Swoją drogą, zastanawiam się, jak można być wolnorynkowcem i osobą wierzącą. Niby na rynku Religii jest wolny rynek, ale jak zmienię Windowsa na Linuxa, to mi żaden aktywista Microsoftu łba nie urwie, jeśli chodzi o religie to nie można być pewnym. 
Przestańmy wierzyć bajki, a świat będzie lepszy.

cracko 2013-09-26

Janek, w demokracji ludzie decydują o innych a na wolnym rynku decydują tylko i wyłącznie o sobie. Jak wybiorę gościa który postuluje wyższe podatki to decyduję pośrednio o losie mojego sąsiada. Jak wybieram parę butów czy samochód to nie dotyczy to mojego sąsiada a tylko i wyłącznie mnie. 
Co do racjonalności, to będąc precyzyjnym trzeba ująć to tak: ludzie podejmują takie działania, które w ich opinii zastąpią ich stan obecny lepszym stanem w przyszłości. Koniec kropka. Tych profesorów posłać na grzybki. Jak mówi Korwin: "idiota z dyplomem to taki sam idiota jak wcześniej - tylko z pretensjami". Senyszyn też jest profesorem ekonomii a wygaduje takie bzdury, że zatrudnienie większej liczby urzędników jest dobre bo zmniejsza bezrobocie.

Pakun 2013-09-27

Janku poczytałem trochę "Ekonomia i polityka". Misses tam pisze on: 
 
"Rozwój kapitalizmu polega na tym, że każdy ma prawo służenia klientowi lepiej lub taniej"  
 
Nie prawda. Kapitalizm polega na zwiększaniu zysku, który często łatwiej jest osiągnąć ograniczając konkurencje. Dzięki swojej sile ekonomicznej kapitaliści mogą wymóc na rządzie korzystne dla rozwiązania. Sam Misses przytacza przykład arystokracji, która wymogła na rządzie przywileje dla siebie. 
 
"Stawki płac w kapitalizmie nie są ustalane przez pewne grupy ludzi różne od tych, które je otrzymują: to ci sami ludzie" 
 
Nie prawda. Płaca zależy od pozycji rynkowej pracownika. A jak pokazuje historia, ta pozycja jest zwykle słabsza niż pozycja pracodawcy. 
 
"To nie organizator meczu bokserskiego płaci ogromne nagrody walczącym; to ludzie, kupując bilety na mecz bokserski" 
 
Z tym, że zarobek boksera bardziej zależy od np. ilości bokserów niż od tego ilu ludzi chce to oglądać.  
 
"Często nie dostrzeżoną cechą kapitalizmu jest to, że oszczędności oznaczają korzyści dla wszystkich, którzy pragną produkować lub zarabiać pracą." 
 
Jaka jest korzyść z tego, że milioner wyśle swoje pieniądze na Kajmany i kupi sobie domek w Honolulu albo zbuduje fabrykę w Szanghaju?  
 
"Kraj staje się zamożniejszy odpowiednio do wzrostu zainwestowanego kapitału na osobę." 
 
To jest akurat dość rozsądne, ale akurat mało wolnorynkowe w współczesnych warunkach. Kapitał nie chce inwestować np. w Polsce i to pomimo np. niskiego CIT i małych, jak na Europę, kosztów pracy. A jeśli prywatni kapitał nie chce w Polsce inwestować, to musi to zrobić państwo.  
 
Tyle jeśli chodzi o pierwszy rozdział. Nie brzmi to wszystko zbyt zachęcająco. 
 
A ludziom od intryga Watykanu polecam lekturę rzetelnych książek historycznych.

LordBlick 2013-09-27

Ograniczanie konkurencji to nie jest akurat element kapitalizmu, tylko wynik istnienia regulowanej gospodarki(a więc w myśl socjalistów), do której rząd nie powinien w ogóle się wpierniczać. 
Pracownik ma możliwość negocjacji zapłaty, oraz zmiany profesji, więc co to za pretensje do garbatego ? 
Ogólnie to zawistne nastawienie jest do bani.

jan M Fijor 2013-09-27

@Paku (14). A jak tych chcesz zwiększać zyski i wzbogacać się, nie służąc konsumentom? Kto od ciebie kupi, jeśli będziesz myśleć wyłącznie o swoich zyskach, a nie jego korzyściach? To samo dotyczy płacy, Ludzie zarabiają tyle, ile warta jest ich praca. Gdyby pracodawca płacił mniej pójdą do konkurenta. Zmowa konkurentów jest absurdem. zmowa eliminuje konkurencję. To co ty piszesz dotyczy nie kapitalisty, lecz polityka, monopolisty. Nie czuj się upokorzony moją uwagą, tylko usiądź poczytaj i przeproś Boga za swoją uprzednią ignorancję.  
 
ukłony

Kwiat126p 2013-09-27

"Często nie dostrzeżoną cechą kapitalizmu jest to, że oszczędności oznaczają korzyści dla wszystkich, którzy pragną produkować lub zarabiać pracą."  
 
Jaka jest korzyść z tego, że milioner wyśle swoje pieniądze na Kajmany i kupi sobie domek w Honolulu albo zbuduje fabrykę w Szanghaju?"  
 
Rozumiem że sobie jaja robisz kolego? Na prawdę trzeba Ci tłumaczyć jakie są z tego korzyści? To ja może odpowiem. Korzyść jest DUŻA. Domek w Honolulu to kupno i sprzedaż = obie strony zyskują coś co im się opłaca. Fabryka to chyba logiczne, że "nowe miejsca pracy" jak to lubią krzyczeć związkowce :) Chodzi ci o to że to wszystko w Honolulu będzie przykładowo a nie w Polsce czy jak? Są te wypowiedzi logicznie egzotyczne...

Kwiat126p 2013-09-27

Ja chciałem jeszcze coś powiedzieć bo wręcz muszę :) Ten gość co dzwoni na początku taki zajadły to nie odróżnia demokracji od OCHLOKRACJI. Jak tu dyskutować jak on definicji demokracji nie zna. To tylko wybieranie swoich przedstawicieli w sejmie(oni dalej decydują o tym co ma być, my im dalismy swoim glosem zaufanie) i TYLE to cała demokracja. On mowi o tym że to powinno sie dziac poprzez ciągle referenda itd czyli tzw rządy motłochu gdzie cały tłum, masa żre się o to co ma być przy każdej sprawie ktora go dotyczy(to jeszcze gorsze bo to zwyrodnienie demokracji i on jest za tym). Uciekało się z Wosu słuchaczu, nieładnie :)

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

Argument Janka, żeby poczytać Misesa to działanie - powołam się na wyższy autorytet, tak jakby mój własny nie był wystarczający. Rozumiem jakby się powołał na jakiś autorytet Pakuna, ale powołał się na własny... Tak się nie da nikogo przekonać. Pamiętam dyskusję wolnorynkowców z Kołodką na facebooku, Kołodko na każdy argument odpowiadał "napisałem o tym w swojej książce" - i tyle, zero argumentów "znajdź to w mojej książce"... no żenada z takim poziomem dyskusji.  
 
Kapitalizm ma złą sławę właśnie przez ogromnych graczy, którzy lobbują, czyli działają na szkodę wolnego rynku. Również przez ogromną ilość oszustów działających na wolnym rynku, przez piramidy finansowe, wymuszenia (patrz audycja o przestępczości gospodarczej)... Bez silnego państwa uczciwego kapitalizmu nie da się stworzyć. W każdym bogatym kraju jest silne i sprawne państwo - patrz Singapur, Japonia et cetera.

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

Pierwszy dzwoniący ma rację. Nie mamy demokracji, a jedynym krajem demokratycznym w Europie jest Szwajcaria i dziwnym trafem jest to najbardziej wolnorynkowy kraj w Europie. Natomiast najmniej wolnorynkowe kraje to dyktatury takie jak Korea Pólnocna.

jan M Fijor 2013-09-27

@19 Krzysiu, masz racje. Mogłem człowieka wyłączyć, albo zawrocic z obranej drogi. Uznalem, ze może w ten sposob zwatpi i zaprzestanie. Nie udało się. Do takich ludzi argumenty nie docierają, bo oni ich nie słuchają. Na przyszłość jednak wyłączę.  
Biję się w piersi. 
 
pozdrówko

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

@21 Mam wrażenie, że ja o jednym a Pan o całkiem czym innym... ehhh 
 
Zauważyłem, że w audycji pojawia się argument pensji lekarzy. Czy Pan sobie zdaje sprawę z faktu, że lekarze w Polsce zarabiają tak dużo ze względu na to, że nie ma tutaj otwartego rynku? Tak bardzo Pan krytykuje Izby Adwokackie (słusznie), a o ich medycznych odpowiednikach limitujących miejsca na specjalizacjach już się Pan nie wypowiada. To właśnie przez te limity, które są jakimiś pozostałościami po PRL oni zarabiają tak dużo. Gdyby ograniczono ilość wydawców byłby Pan multimilionerem. Gdyby zlimitowano ilość warsztatów ograniczając konkurencję odgórnie, to właścicile tych warsztatów byliby ogromnie bogaci przez brak konkurencji. Tak właśnie wygląda sprawa lekarzy. Po pierwsze limity, po drugie Państwowa Służba Zdrowia (pieniądze z naszych podatków). Także argument o pensji lekarzy jest niedorzeczny. Dlaczego nie mówi Pan o pensjach w zarządach państwowych firm? To są argumenty antywolnorynkowe. 
 
Pensje adwokatów spadły, również radców prawnych ponieważ bardziej otworzono zawód - i dobrze. Płaczą, że mają gorzej i muszą się teraz bardziej starać. Teraz chcą to samo zrobić z notariuszami, obecnie zarabiają krocie ze względu na zamknięcie zawodu, jeśli otworzą zawód będą zarabiać mniej, a usługi będą tańsze i bardziej jakościowe.

jan M Fijor 2013-09-27

@20 problem nie w tym, że nie mamy demokracji, lecz w tym, że ją mamy, Rządzi większość, pod dyktando władzy, ktora kupuje głosy tej większości. W Szwajcarii demokracja jest bardziej wydajna, bo tam trudniej większość przekupić. Podobnie jak w Niemczech, w UK, we Francji. W tych krajach cena głosu jest tak wysoka, że rządzących nie stać na wszystko. U nas nędza, za flaszke piwa zagłosuje za tym, żeby zabrać sąsiadowi 5 zł na drugą flaszkę.  
 
pozdr

jan M Fijor 2013-09-27

@20 problem nie w tym, że nie mamy demokracji, lecz w tym, że ją mamy, Rządzi większość, pod dyktando władzy, ktora kupuje głosy tej większości. W Szwajcarii demokracja jest bardziej wydajna, bo tam triudniej większość przekupić. Podobnie jak w Niemczech, w UK, we Francji. W tych krajach cena głosu jest tak wysoka, że rządzących nie stać na wszystko. U nas nędza, za flaszke piwa zagłosuje za tym, żeby zabrać sąsiadowi 5 zł na drugą flaszkę.  
 
pozdr

RADesign 2013-09-27

Pakunie drogi, nie jest moją sprawą nadrabianie Twoich braków w edukacji i wnioskowanie historyczne na poziomie egzaltowanego licealisty. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś ponad slogany dla dzieci, to sam znajdziesz, nie będę Ci nic udowadniał na siłę, bo i nie specjalnie lubię przeciąganie liny z wołem.  
Dam Ci jednak wskazówkę - podwaliny tego co uczymy się dziś w Polsce w takich dziedzinach jak antropologia, archeologia, historia, czy nawet nauki ścisłe - powstały w wieku nacjonalizmów, wieku XIX, początku XX. 
Obecnie w szkołach uczymy się nacjonalistycznej wersji nauk, i są to wersje skrojone pod nacjonalizmy - brytyjski, niemiecki, amerykański, francuski. 
Pierwsze z brzegu przykłady - fizyka - odkrycia Hertza to są wtórne zapisy odkryć lwowskiego inżyniera Franciszka Rychnowskiego, który prezentował je w Wiedniu na długo przed Hertzem. 
Ekonomia - Henry Ford wynalazcą linii montażowej i standardów pracy, a kto słyszał o czeskim przedsiębiorcy z Żyliny, Tomaszu Bacie, który zmonopolizował rynek i budował nowoczesne osiedla pracownicze ? 
Nacjonalizm w nauce istnieje chłopcze, dlatego tylko leming bierze za pewnik prawdy objawione opisywane przez zachodnich naukowców, którzy są autorytetami tylko dlatego że tak ktoś kiedyś powiedział, albo byli pierwsi. 
Inny przykład - XIX wieczni autorzy podręczników do architektury antycznej nigdy nie opuszczali swoich angielskich czy niemieckich wiosek, a wygląd budowli wyobrażali sobie wnioskując z opisów....zaś autorzy XX wieczni zwyczajnie kopiowali książki poprzedników - tak wyglądają podwaliny pod większość nauk homocentrycznych, które wbija się do głów malutkim Pakunom, a potem taki Pakunek się oczyta i już mu się wydaje, jaki jest mądry... 
 
Zaś co do wojen religijnych - Polska prowadziła wojny religijne, bo religia była poważnym argumentem lub wręcz casus belli w każdym z tych konfliktów.  
Wynikłe z knucia intryg przez alians Watykan-Habsburgowie prześladowania arian i prawosławnych były podawane jako powody wojny przez Szwedów (na równi z innymi powodami, ale były), przez Moskwę (prześladowania braci prawosławnych) - prawdziwe wojny z Moskwą nie kończą się na Smucie, przez imperium Osmańskie - przystąpienie przez Polskę do krucjat papieskich, oraz kozacy - znowu prześladowania ze względu na prawosławie - objęte edyktem o herezji.  
Wszystko to są przyczyny religijne wojen, tłumaczę Ci to tak jasno i prosto jak przysłowiowej krowie na rowie. 
Jeśli nie rozumiesz tak prostych i oczywistych argumentów, to mam propozycję - idź być upartym gdzie indziej. Może dadzą Ci tam za to medal z ziemniaka.

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

@23 W której Korei wolałby Pan żyć? Myślę, że ta niechęć do demokracji, wbrew podanym na tacy faktom jest spowodowana przez propagandę Korwina-Mikke (którego lubię). Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się "prawdą" :/  
 
PS: Polecam książkę Michaela Shermera "Rynkowy Umysł". Książka zachęca do poszukiwania prawdy o zachowaniach rynkowych i zachęca do zwrócenia się w kierunku wolności gospodarczej. Polecono mi ją tutaj na forum, zamówiłem i uważam za jedną z najlepszych książek jakie przeczytałem. Jest to pochwała wolnego rynku oparta na faktach, a nie na opiniach i bujnej wyobraźni teoretyków konserwatywnego liberalizmu.

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

"Pakunie drogi, nie jest moją sprawą nadrabianie Twoich braków w edukacji i wnioskowanie historyczne na poziomie egzaltowanego licealisty. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś ponad slogany dla dzieci, to sam znajdziesz, nie będę Ci nic udowadniał na siłę, bo i nie specjalnie lubię przeciąganie liny z wołem." 
 
Argumentum ad personam. Skąd w Tobie taka wrogość do dyskusji na argumenty?

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

"problem nie w tym, że nie mamy demokracji, lecz w tym, że ją mamy" Jan Fijor 
 
Przecież, gdy nie było nawet tych zalążków demokracji Pan pojechał do kraju, gdzie tej demokracji trochę było. Teraz gdy już mamy te zalążki demokracji w Polsce, Pan wrócił. Teoria teorią, praktyka praktyką.

Robi 2013-09-27

Demokracja... 
Co by nie mówić, to chyba wszyscy obserwujemy upadek we wszystkich dziedzinach życia. To musi w końcu zaowocować jakąś rewoltą. Dzisiaj po 20-tej robiłem zakupy w Biedronce. Matka z dzieckiem i ojciec. Stali przy tych droższych produktach. Nagle widzę, że matka podaje coś temu ojcu, a on wsuwa to do kieszeni. Niestety takich przypadków jest coraz więcej. W dobie internetu obieg informacji jest tak duży, że demoralizuje ludzi. O tym zjawisku mało kto wspomina...

KrzychuLibertarianin 2013-09-27

Robi: W Polsce mamy demokrację wadliwą, podobnie jak w Grecji, Trynidadzie i Tobago, czy Ghanie. Demokracja pełna jest w takich krajach jak:Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia, Australia, Kanada, Finlandia, Irlandia, Niemcy, Japonia i kilka innych. Wnioski nasuwają się same, tam gdzie jest pełna demokracja nie ma tylu problemów, a tam gdzie jej nie ma jest ogromna korupcja i patologia. Oczywiście są wyjątki w postaci Hong-Kongu, Singapuru i Emiratów Arabskich. Kara śmierci za korupcję (Singapur) robi różnicę.

LordBlick 2013-09-27

Korupcja jest wbrew pozorom w każdym demokratycznym kraju, tylko dobrze owinięta w bawełnę. Przykładowo przetarg na helikoptery dla prezydenta USA, opisywany przez M. Kolonko. Tam, gdzie są regulacje, zawsze szumi pod stołem.

jan M Fijor 2013-09-28

Kara śmierci za korupcję? Państwo, które wprowadza prokorupcyjne regulacje, skazuje na śmierć swoich klientów? Dobry żart! Co do zachwytów nad demokracją proponuje lekture Mitów demokracji - Franka Karstena. 
ukłony

KrzychuLibertarianin 2013-09-28

Korupcja to jeden z największych wrogów wolnego rynku. Chciałbym, żeby w Polsce była kara śmierci za korupcję, byłoby to zbawienne dla gospodarki. Jakoś w Singapurze ludzie nie płaczą, że nie mogą dawać łapówek politykom, lekarzom, urzędnikom, a politycy, lekarze urzędnicy nie płaczą, że nie mogą ich przyjmować. Czym biedniejszy kraj tym więcej korupcji. I to właśnie w tym brutalnym Singapurze jest najniższa przestępczość i największa ilość milionerów na świecie (co 6 rodzina ma ponad milion dolarów oszczędności). Jak można ufać oszustom i ludziom, którzy srają do własnego gniazda? Bo właśnie tym jest korupcja.

Piotrek 2013-09-28

@33 wyciągasz głupie wnioski 
 
Na wolnym rynku niebardzo da się kogoś skorumpować, gdy każdy zarządza własnym majątkim. To tak jakby złodziej za 100zł kupił od nas zgodę na kradzież telewizora. 
 
Zaryzykuję stwierdzenie, że korupcja na wolnym rynku jest procesem usuwającym etatyzm i pochodne, gdyż głównie w tych przypadkach pracownik nie jest współwłaścicielem biznesu. A więc pożądanym.

LordBlick 2013-09-28

@33/KrzychuLibertarianin 
"Czym biedniejszy kraj tym więcej korupcji." 
Nie sądzę. Po prostu jest bardziej widoczna. W bogatych krajach jest ładnie opakowana i nie do odróżnienia od normalnych transakcji dla zwykłego zjadacza hamburgerów... ;)

KrzychuLibertarianin 2013-09-28

@34 
 
" wyciągasz głupie wnioski " 
Ty to potrafisz przywalić mocnym argumentem... 
 
"Na wolnym rynku niebardzo da się kogoś skorumpować, gdy każdy zarządza własnym majątkim. To tak jakby złodziej za 100zł kupił od nas zgodę na kradzież telewizora." 
 
Ależ w pełni się zgadzam, tylko jak to się ma do tego co napisałem powyżej?  
 
"Zaryzykuję stwierdzenie, że korupcja na wolnym rynku jest procesem usuwającym etatyzm i pochodne, gdyż głównie w tych przypadkach pracownik nie jest współwłaścicielem biznesu. A więc pożądanym." 
 
Przeczysz sam sobie. Z jednej strony na wolnym rynku nie da się kogoś skorumpować, a z drugiej strony korupcja na wolnym rynku jest pożądana. Zdecyduj się. Korumpuje się osoby, które nie działają na wolnym rynku ! Np. państwowego lekarza. Każdy chyba wręczył łapówkę lekarzowi, ale czy ktoś wręczył łapówkę weterynarzowi? Oczywiście, że nie. W jaki sposób wręczenie przez bogatego gwałciciela-pedofila łapówki sędziemu jest zjawiskiem pożądanym? W jaki sposób wręczenie łapówki premierowi rządu w celu ustanowienia ustawy monopolizującej rynek sprzedaży leków, albo przyznającej przywileje pewnej grupie społecznej jest korzystny dla wolnego rynku? Przecież te rzeczy się dzieją. Zakaz leków generycznych - myślisz, że żadne koperty za tym nie szły? To jest właśnie etatyzm - gospodarka państwowo-prywatna, gdzie ogromne koncerny z ogromnymi pieniędzmi przekupują rządy i ustanawiają monopole, jak w przypadku walki z rzekomo niebezpiecznymi lekami generycznymi. To jest właśnie ta etatystyczna opieka nad prywatnymi przedsiębiorcami gdzie pod przykrywką zapewnienia większego BEZPIECZEŃSTWA obywatelom uchwala się metodami KORUPCYJNYMI różne REGULACJE, korzystne dla tych grubych ryb i tępiące ludzi spoza środowiska.

KrzychuLibertarianin 2013-09-28

LordBlick: Tylko, że w tych biedniejszych krajach na każdym kroku musisz dawać te łapówki. Na odprawach celnych, policji, urzędnikom, lekarzom... w bogatszych krajach to nie jest już taką normą, nie jest tak powszechne, a jeśli już występuje to jest zamiecione pod dywan tak, że o tym nawet nie wiemy. I DOBRZE. Plus dla bogatszych krajów.

Robi 2013-09-28

Janek i Kamil dużo mówią o biznesie, ale chyba nigdy nie był poruszany temat zarabiania w sieci, np. poprzez wypełnianie ankiet. Czy znacie rzetelne firmy z tej branży? ile można zarobić? ile czasu się na to poświęca? Od takich pytań aż roi się w sieci, a odpowiedzi są różne. Wiele studentów słucha Pana Janka i może warto poruszyć ten temat,

Pakun 2013-09-28

RADesign no tak, wiem ale nie powiem. Czy ty przypadkiem nie nazywasz się Jarosław Kaczyński? Bo macie takie same podejście do prób falsyfikowania waszych teorii.  
 
Ktoś kto pisze 
 
"Właśnie po okresie kryzysów z początku wieku 17 niektórzy magnaci próbowali budować stosunki feudalne, co skończyło się tragicznie" 
 
Albo plecie bzdury albo dysponuje źródłami obracającymi polską historiografię o 180 stopni. I chyba nie muszę mówić, że te źródła muszą być mocne. Twoją postawą potwierdzasz zdecydowanie to pierwsze. 
 
To, że jakieś państwa prowadziły religijną propagandę nie oznacza, że miało to jakiekolwiek znaczenie. W dodatku, jaki wpływ miała Polska na to, że ktoś jej wypowiedział wojnę? Sam Polska w okresie nowożytnym nikomu z powodów religijnych wojny nie wypowiedziała.

Pakun 2013-09-28

Ograniczenie wolnego rynku to stała cech kapitalizmu. Przykład na to podaje sam Misses. 
 
Janku, kupi to ktoś kto nie będzie miał wyjścia bo istniejące firmy poprzez lobbing ograniczą wolną konkurencje.  
 
I nie ma zmowy, tylko jest milion ludzi o takich samych kompetencjach którzy osłabią twoją pozycję rynkową w negocjacjach z pracodawcą. Ktoś mi płaci 1000 złoty, a na mojej pracy zarabia 1500. I przychodzi do niego ktoś inny, kto wykona moją pracę za 500. Przychód z pracy pozostała stały, płaca spadła. Można by ją utrzymać na dotychczasowym poziomie? Tylko ktoś musiałby ograniczyć swój zysk. 
 
Tak kwiatku, dokładnie o to chodzi. Ludziom w Polsce, w praktyce, nic nie dają domy w Honolulu.

Mateusz_Imperialista_Zionista_Kolonialista 2013-09-29

“I nie ma zmowy, tylko jest milion ludzi o takich samych kompetencjach którzy osłabią twoją pozycję rynkową w negocjacjach z pracodawcą. “ 
To popraw swoje kompetencje zebys sie czyms od nich wyronial. Jak moze cie zastapic kazdy, to twoja praca jest warta bardzo malo i wlasnie bardzo malo ci sie za nia nalezy. Tak, dokladnie tak, ma byc. Niczyja wina ze jestes miernota bez zdolnosci i nikt nie ma obowiazku do twojego braku talentow doplacac. 
 
“Ktoś mi płaci 1000 złoty, a na mojej pracy zarabia 1500. I przychodzi do niego ktoś inny, kto wykona moją pracę za 500. Przychód z pracy pozostała stały, płaca spadła.“ 
I bardzo dobrze, dzieki temu jest on w stanie zatrudnic wiecej osob i rozwinac biznes. Malo tego, dodatkowy dochod wyda na cos innego, cos co moze nawet ty potrafisz lepiej wypordukowac niz kto inny (nie ludzmy sie ale istnieje taka teoretyczna mozliwsc).  
 
“Można by ją utrzymać na dotychczasowym poziomie?“ 
Nie nie mozna, dla tego ze gdzies indziej ktos by natychmiast wypordukowal to samo tyle ze taniej a twoj producent by zbankrutowal. 
 
“Tylko ktoś musiałby ograniczyć swój zysk. “ 
Tak samo ktos moglby ograniczyc ilosc twoich zebow zeby producenci szczoteczek nie wyzyskiwali pracownikow.

jan M Fijor 2013-09-29

Pakunie, lobbing nie ejst w stanie ograniczyc konkurencji. Dopiero pod wplywem lobbingu ustawodawcy moga to zrobic. Ustawodawcy, to nie kapitalizm, to rzad, czyli panstwo, czyli socjalizm.Kapitalista nie moze pogorszyc swoich warunkow w stosunku do konkurenctow.To samo dotyczy robotnika, ktory tez koniuruje na rtynku. jhesli mu za malo zaplaca, pojdzie do konkurentow. Kapitalizm to prywatna wlasnosc plus wolna konkurencja. Panstwo to przemoc, zakaz i nakaz. tylko ono moze nas do czegos zmusic. Toyota,BMW czy inna firma nie zmusi klienta, zeby u nich kupil. Natomiast panstwo moze clami zmusic ciebie do kupna poloneza, mimo iz wolalbys toyote. 
 
Nadal zachecam do lektury. nie czytales Misesa, wiec po co blefujesz. My czytalismy. pozdr

KrzychuLibertarianin 2013-09-29

"Pakunie, lobbing nie ejst w stanie ograniczyc konkurencji. Dopiero pod wplywem lobbingu ustawodawcy moga to zrobic. Ustawodawcy" 
 
Lobbing dąży do ograniczenia konkurencji. To tak jakby mówić, że Hitler nie był w stanie nikogo zabić. Dopiero pod wpływem Hitlera żołnierze mogą to zrobić. No i jaki z tego wniosek? Że Hitler jet OK? 
 
Nie da się zbudować wolnego rynku bez prawa. Musi być Państwo, które czuwa nad tym żeby ludzie nie wybijali sobie szyb w samochodach z zawiści, nie kradli, nie rabowali. Nie chcę żyć w świecie na którym nie ma Państwa, bo wtedy każdy będzie mógł mi przyłożyć pistolet do głowy i zabrać portfel. Tam gdzie Państwo jest słabe takie rzeczy dzieją się notorycznie. Jak ktoś lubi słabe Państwo to niech sobie pojedzie do Karakas w Wenezueli, albo Lagos w Nigerii, czy do Somalii - raje anarchistów i anarchokapitalistów lubujących się w słabych Państwach. Niestety w tych dyskusjach dogmatyczna teoria jest ważniejsza od faktów. :/ Jakaś taka pogarda dla wiedzy, nauki i oparcie twierdzeń na autorytetach, a nie dowodach, na dogmatach, a nie na faktach :/

KrzychuLibertarianin 2013-09-29

*Lobbing dąży do ograniczenia konkurencji. Twierdzić, że lobbing nie jest w stanie ograniczyć konkurencji, a dopiero ustawodawca pod wpływem lobbingu, to tak jakby mówić, że Hitler nie był w stanie nikogo zabić. Dopiero pod wpływem Hitlera żołnierze mogą to zrobić. No i jaki z tego wniosek? Że Hitler jet OK? Że lobbing jest OK?

pudzian 2013-09-29

Rockefellera kto rozbil u szczytu potegi - sad najwyzszy za lobbingiem (kopertami) konkurencji i propaganda socjalistow. Od tego sie zaczelo. Rockefeller nigdzie nie lobbowal, nie mial po co, nie bylo odpowiednich ministerstw ani komu dac w lape. Byl najwiekszy i nie kryl sie z tym (filantropia). I to byl blad. Potem ingerencji wladz bylo tylko wiecej. Ktos tam zawsze mial w nich interes.

Pakun 2013-09-29

Janku, natura to przemoc i nakazy i wolny rynek tego nie zmienia. Jedynie państwo może być narzędziem słabych do obrony własnych interesów. 
 
Nieładnie jest zarzucać innym kłamstwo, choć jak zdążyłem się przekonać, w Kontestacji grzeczność jest rozumiana dość specyficznie. Szczególnie w komentarzach. A jeśli przeczytaliście całego Missesa to szczerze współczuje. Ludzkie działanie to piekło nie książka. 
 
Krzychu, chyba niedługo będziesz musiał zmienić ksywkę. Tacy jak ty nie zostają długo libertarianami.

pudzian 2013-09-29

Z tym akurat nikt tutaj nie polemizuje Pakun, mylisz bezprawie z wolnym rynkiem, jak kazdy pacholek rezymu i korporacji. Bez roznicy czy swiadomy czy nie. 
 
Rockefellera rozbili ci "slabi" tylko dlatego, ze byl duzy, a raczej wiekszy od innych. Dorobil sie full legit na najbardziej wolnym rynku jaki faktycznie istnial. Wladza, rzad, panstwo oferuje przemoc absolutna.

Aga 2013-09-29

Ojoj. Poziom dyskusji prezentowany przez Jana w tej audycji nie jest najlepszy. Chyba jakiś gorszy dzień miał.  
 
Tutaj przyklad jak nie powinno sie prowadzić dyskusji - przypomniało mi się, jak odsłuchiwałam audycji:): www.youtube.com

KrzychuLibertarianin 2013-09-29

Pakun: Nie zmienię ;-) Dla mnie Libertarianizm, to wiara w prawa JEDNOSTKI, reszta to rzeczy poboczne. Żyj i daj żyć innym. Natomiast są ludzie, którzy do Libertarianizmu dorabiają różne wywrotne ideologiczne bzdury, mające na celu narzucenie innym swojej woli. 
 
Twoich poglądów nie podzielam, ponieważ nie chcę by ktoś decydował za mnie co dla mnie jest dobre. Przykładowo - obecni socjal-demokraci "dla mojego dobra" nakazują mi robić badania lekarskie przed zawodami sportowymi, przez co ponoszę niepotrzebne koszty i tracę mnóstwo czasu. Takich przykładów jest niestety tysiące, gdyż na każdym kroku ogranicza się moje swobody jako jednostki "dla mojego dobra". 
 
Pudzian: Przecież nigdzie nie napisałem, że KAŻDY większy przedsiębiorca uprawia lobbing. W Polsce przykładem skończenia dobrej i uczciwej firmy przez Państwo jest Optimus Pana Kluski :/

Pakun 2013-09-30

Krzychu, libertarianizm nie zakłada poszanowania praw jednostki. Zakłada tylko nieograniczanie prawa własności, wszystkie prawa innych ludzi mogą być ograniczone jeśli prywatny właściciel, w ramach swoje własności, wyrazi taką wolę. Jeśli postulat libertarian, praktycznie pełna prywatyzacja, zostałby zrealizowany to wszędzie byłby jakiś właściciel do którego woli trzeba by się dostosować. Oczywiście, odnosi się to do ludzi nieposiadających odpowiedniej własności do własnego utrzymania. Garstka właścicieli faktycznie miałaby jak w raju.

Oskar_aka_Godfather 2013-09-30

Hej Janku. 
Jako wierny słuchacz, jestem zmuszony Ci zwrócić uwagę na złe potraktowanie jednego z pierwszych dzwoniących. Naprawdę, bardzo lubię słuchać Twojej audycji, słucham od pierwszych odcinków i słuchać będę, ale proszę Cię - postaraj się nie wpadać w zbyt duże emocje na antenie, ponieważ wtedy jakakolwiek rozmowa z Tobą jest niemożliwa. Zwyczajnie zakrzykujesz gościa, co bardzo zmniejsza przyjemność z słuchania i jest powodem tego, dlaczego ja dzwonię bardzo, bardzo rzadko. 
 
Mam nadzieję, że uwierzysz mi, że ta krytyka wynika tylko i wyłącznie z sympatii. 
 
Poza tym robisz kupę dobrej roboty i we wspomnianej przeze mnie kwestii, aż do tego odcinka widziałem znaczny postęp. Dzięki wielkie, że tak wiele mogę się od Ciebie dowiedzieć. 
 
Czółko!

Seba 2013-09-30

@51 nie dziwie sie Jankowi, no bo jak przekonac goscia ktorego zdaniem lepiej aby nad kazda ustawa glosowalo 20mln wyborcow w referendum, niz wybrana parta polityczna repezentujaca jakas czesc glosu ludu? Widzisz gdzies sens takiej pelnej formy demokracji?

KrzychuLibertarianin 2013-09-30

"Krzychu, libertarianizm nie zakłada poszanowania praw jednostki." 
 
Zakłada nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą o ile nie zabiera to tego samego prawa innym. Postawa asertywna to kwintesencja libertarianizmu. Twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna moja. Zasada o nieagresji. Każdy posiada swoje życie i nikt nie może w nie ingerować bez zgody na tą ingerencję, nieważne ile by się posiadało pieniędzy. 
 
Oczywiście jest wielu silnych, despotycznych ludzi którzy woleliby ograniczyć prawa wszystkim oprócz własnej grupy, tacy wpływowi lobbysci ;-) I dlatego potrzebne jest małe, silne, nieugięte Państwo by przed takimi agresorami chronić jednostki, wszystkie - i te słabsze i te silniejsze. Inaczej idei libertariańskich nie da się zrealizować. 
 
"Zakłada tylko nieograniczanie prawa własności, wszystkie prawa innych ludzi mogą być ograniczone jeśli prywatny właściciel, w ramach swoje własności, wyrazi taką wolę." 
 
Mylisz się. Jeśli prywatny właściciel chce mnie zabić na swojej rezydencji, korzystając z pistoletu, który również jest jego własnością, to nie jest to libertarianizm. Podstawą libertarianizmu jest aksjomat nieagresji. Użycie siły dopuszczalne jest tylko w przypadku samoobrony. Jednostka nie może inicjować agresji, chyba że inna osoba jako pierwsza zainicjuje agresję, wtedy możemy się bronić. 
 
"Jeśli postulat libertarian, praktycznie pełna prywatyzacja, zostałby zrealizowany to wszędzie byłby jakiś właściciel do którego woli trzeba by się dostosować." 
 
Jeśli jestem właścicielem wiertarki, a Ty chcesz ją ode mnie pożyczyć, to oczywiście musisz się podporządkować mojej woli, co w tym dziwnego?

KrzychuLibertarianin 2013-09-30

Seba: Oczywiście, że tak bo wtedy nie będzie specjalnych przywilejów dla pewnych grup ludzi. Jeśli kilku cwaniaczków sprawuje władzę i nie ma nad nimi żadnej kontroli, to później są przekręty, machloje, kupowanie ustaw, przywileje emerytalne, bany na leki generyczne, najwięcej zawodów regulowanych w całej Europie, właśnie dlatego bo władzę sprawuje wybrana partia polityczna reprezentująca jakąś część głosu ludu, a nie cały lud. Trzeba brać przykład z najlepszych (Szwajcaria), a nie słabszych, bardziej zacofanych. Proste.

Oskar_aka_Godfather 2013-09-30

Nie wiem. 
 
Wiem natomiast, że nie widzę sensu w tego typu jednostronnych dyskusjach, kiedy adwersarz zostaje zakrzyczany. Od tego jest TVN24. 
 
Warto też dodać, że potem Janek nieźle trzymał fason i słuchało się go dużo przyjemniej :)

jan M Fijor 2013-09-30

#Godfather Ja zakrzykuje adwersarzy tylko wtedy, gdy nie widze sensu dyskusji. Czyli wychodzi na twoje/moje. Mamy tylko 60 minut i nie widze sensu oddawania tego czasu komus, kto nie tylko nie zna, ale wrecz nie soucha argumentow moich. Jasne, ze bardziej profesjonalnie jest nie krzyczec, ale w tej sytuacji musze natreta wylaczyc.czy to ci bardziej odpowiada? 
 
uklony

Pakun 2013-09-30

Krzychu, przebywanie na czyjejś posesji wbrew jego woli to łamanie tego aksjomatu, właściciel może wobec ciebie zastosować przemoc. To czy będzie to będzie prośba o opuszczenie terenu czy od razu kula z pistoletu, tego libertarianizm już nie rozstrzyga.  
 
W dodatku nie możesz tworzyć praw o ochronie ludzkiego życia, bo jest to naruszenie aksjomatu o samoposiadaniu. Żeby taka ochrona praktycznie działała to nie można by było się jej zrzec, więc temu aksjomatowi przeczy.

KrzychuLibertarianin 2013-09-30

Pakun: Mylisz anarchizm z libertarianizmem. Nie jestem anarchistą. Tylko w anarchizmie właściciel mieszkania może zastrzelić swojego gościa, bo mu się ubzdurało że już go tam nie chce ;-) W libertariańskim społeczeństwie musi występować prawo karne - nie zabijaj, nie kradnij, nie oszukuj, nie gwałć itd itp. I to nie ma znaczenia czy ktoś jest u mnie w domu, czy poza moim domem. Ojciec we własnym domu nie ma prawa gwałcić swoich dzieci (JKM by się ze mną nie zgodził, bo nie jest libertarianinem), ani ich zabijać (jak to w Kontestacji niektórzy sobie marzą - prawo do zabijania swoich dzieci).  
 
Jeśli natomiast włamuję się do czyjegoś domu, to można mnie zastrzelić, przecież takie prawo obowiązywało bądź wciąż obowiązuje w USA, albo przynajmniej w niektórych stanach Ameryki. 
 
"W dodatku nie możesz tworzyć praw o ochronie ludzkiego życia, bo jest to naruszenie aksjomatu o samoposiadaniu." 
 
Nie może być mowy o aksjomacie samoposiadania bez praw o ochronie ludzkiego życia. Przecież jakie ja mam prawo do samoposiadania swojego losu jeśli byle bandyta może mnie zastrzelić bo mu się tak podoba?

KrzychuLibertarianin 2013-09-30

Jan M Fijor : A może by tak czas antenowy dla słuchaczy zlimitować? Każdy miałby po maksymalnie 5 minut albo 10 minut. Można by było dyskutować na poziomie wyższym od kultury orangutana oraz nie stracić za dużo czasu na ideologicznie niepoprawnych dyskutantów.

Oskar_aka_Godfather 2013-09-30

Janku, tutaj rozumiem Cię doskonale, niemniej chodzi mi o troszkę inną sytuację: kiedy wchodzisz komuś w słowo dyskutując z nim i nie dajesz szansy przedstawienia jego racji. Tak jak z tym pierwszym dzwoniącym, kiedy rozmawialiście o demokracji bezpośredniej. 
 
Czym innym jest zwrócenie uwagi, że mówi nie na temat i ewentualne wyłączenie delikwenta, jeśli jest natrętny, czym innym wspomniana sytuacja. 
 
Bardzo głupio się czuję udzielając Tobie, dużo bardziej doświadczonemu, takich sugestii, dlatego proponuję, abyś sobie w wolnej chwili przesłuchał ten fragment o którym mowa. Jeśli uznasz, że nie mam racji to nie było dyskusji, wszak to ja muszę się dostosować do nadającego jeśli chcę go słuchać, nie nadający do mnie. 
 
Jeszcze raz wielkie ukłony i szacunek 
Pozderki :)

Janusz 2013-09-30

Czasami zadziwiają mnie telefony. Pierwszy człowiek wyskakuje jak Filip z konopi z myślą, że w Polsce nie ma demokracji. Tylko że ta myśl ma się nijak do myśli którą rozwija Janek chociaż używa pojęcia demokracji. Ale w innym sensie! A słuchacz się zafiksował na jednej kwestii nie związanej z tym o czy mowa. Następny słuchacz uczepił się pojęcia federalizmu. I przez to nie potrafił zrozumieć co Janek chciał powiedzieć. Federalizm jest był krokiem ku centralizacji w USA i w Niemczech. Ale jak się nie słucha to potem się człowiek obraża i twierdzi że to mowa dla mas. Nie czepiajcie się słuchacze słów tylko sensu słów. A unikniemy zbędnych dyskusji.

Kasia Te 2013-10-02

BŁAGAM! DZIŚ BĘDZIE NOWY ODCINEK, BARDZO PROSZĘ O NIE MÓWIENIE O PAKUNIE ANI DO PAKUNA.  
KIEDY SZCZEKAJĄCEGO PIESKA SIĘ IGNORUJE I NIE PATRZY W JEGO STRONĘ TO W KOŃCU PRZESTAJE SZCZEKAĆ I ODCHODZI.

tt 2013-12-14

jan przesadza, bo w polsce nie ma demokracji, są partie wodzowskie finansowane z naszych podatkow. wiec to nie jest zaden wybor. pan janek nie powinien przekrzykiwac sluchacza, bo sie myli i jeszcze narzuca innym swoje przekonania.

PeterZ 2018-12-04

Dżumy nie było w Polsce jak wielu innych chorób. Polacy dbają o higienę, czego do dnia dzisiejszego nie można powiedzieć o Anglikach.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 9 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt