Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
Hemikryptomonokaidialog
Przez ok. pół odcinka zamówiona próbka ByteEatera gadającego bez głębszego przygotowania na różne tematy, jak to w audycji z założenia „luźnej”. Potem dzwoni Grzesiek (ten od pizzy) i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2013-11-15

Wywiad z Markiem Klugmannem

Nadający: Jan Fijor

LEAP

KOMENTARZE

Ninja 2013-11-16

Bardzo smakowity wywiad! Strasznie dużo inspirujących rozwiązań. 
Keep on movin'

Corewin Rage/ 2013-11-16

Jak dotąd w historii tego radia nikt inny nie przeprowadził wywiadu z osobą o takim kalibrze. EPIC WIN. 
 
Wykop z innym wywiadem o LEAP z Freedom Festu: www.wykop.pl 
 
Dla tych którzy nie rozumieją po angielsku:  
 
W kilku punktach opiszę jaka jest recepta Marka Klugmana na LEAP w Polsce. Oczywiście polecam przesłuchać cały wywiad, bo w nim autor koncepcji wysnuwa trochę argumentów i anegdot dlaczego LEAP to lepszy pomysł niż eksperyment na organiźmie całego kraju.  
 
1. Znaleźć taki obszar 100 km2, który sąsiaduje z lotniskiem lub portem. Brak infrastruktury na obszarze nie jest przeszkodą, a nawet jest w pewien sposób korzystny bo ogranicza konflikt interesów. Trudniej byłoby przekonać rząd / większość parlamentarną, aby oddać w odrębną jurysdykcję np. już wybudowane lotnisko. Shenzhen jest przykładem strefy, która powstała "z niczego". 
 
2. Od strony politycznej promować ideę pod kątem konsumenta. Np. Mark w audycji stwierdza, że hasło "2 miliony nowych miejsc pracy" lepiej komunikuje ideę szerokiej grupie odbiorców (wyborców) niż promowanie samej nazwy LEAP, która jako techniczny termin sprawdza się w wąskim środowisku ekonomicznych geeków i libertarian. 
 
3. Wykorzystać fakt, że Polska to dobre miejsce dla projektu LEAP jako kraj desperacji / emigracji, w którym coraz więcej ludzi jest głodnych wolnorynkowej zmiany i ci ludzie będą chcieli głosować na partie promujące wolny rynek (np. "The New Right Wing Congress" :) ). 
 
4. Zmiana w Konstytucji to najlepszy pomysł aby wprowadzić LEAP w Polsce (chyba chodzi tutaj o wprowadzenie wyjątku dzięki któremu strefa nie będzie objęta zapisem o jednolitości RP).

Piotrek 2013-11-16

Thank you Mark and dzięki Janku, zawsze chciałem posłuchać, jak mówisz po angielsku =D 
 
Nie skupiałbym się na produkcji, raczej na usługach. Jeśli budujemy coś od nowa, to oczekiwałbym nowych standardów i ludzi, którzy potrafią iść do przodu, a nie trwać w zastoju. 
 
Dobrym wyborem byłaby okolica autostrady A4. Po drodze są porty lotnicze Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów. Szybka podróż wsch-zach jest atutem. 
 
Zwróciłbym również uwagę na możliwość wznoszenia wieżowców. Zabudowa w okolicy 10 pięter to nie jest miasto .. dla mnie miasto zaczyna się od 500 tyś, a patrząc na miejskie zbiorowiska wieśniactwa, to minimum 2 miliony.

cracko 2013-11-16

Dobra ludzie wykopujcie ten wywiad tutaj: 
www.wykop.pl

cracko 2013-11-16

Dobra właśnie skończyłem słuchać wywiad, mam nadzieję, że szybko pojawią się polskie napisy. Świetny slogan na końcu audycji padł ze strony Pana Klugmanna. Skoro PO czy PiS wygrał wybory na takim populiźmie jak XXX mln mieszkań czy km autostrad to hasło 2mln miejsc pracy będzie równie dobre a nawet lepsze, bo w odróżnieniu od tych mieszkań rzeczywiście może tam powstać tyle miejsc pracy i to bez "pomocy rządu". Świetne hasło wyborcze! 
Im dłużej patrzę na mapę tymbardziej wydaje mi się, że obszar między miejscowościami Karwia i Białogóra wydaje się dobrze tam pasować, bardzo mało ludzi tam mieszka. 
Moim zdaniem trzeba by zacząć od zmasowanego nagłośnienia sprawy, to musi być dobrze zaplanowane a nie robione byle jak bo to poważna sprawa. Każdy wolnościowiec który dysponuje dostępem do gazet/tygodników powinien skrobnąć o tym artykuł (Gwiazdowski, Korwin itd), następnie należy zorganizować właśnie takie seminarium na ten temat i wysłać zaproszenia do lokalnych przedsiębiorców (najpierw trzeba utworzyć bazę kontaktów) i przekonać ich do tego że jest to w ich interesie, wypunktować korzyści i spróbować pozyskać jakieś pieniądze na dalszą działalność z tym związaną. Po tak zrobionej robocie można uderzać z tym do mediów, kilka wywiadów na ten temat w telewizorniach by się przydało a wiem, że np Korwin mógłby to załatwić na telefon (tak właśnie ostatnio proponował Polsatowi żeby zaprosili innych członków KNP niż on i bez problemu zaprosili 3 inne osoby więc to nie będzie problem). Jeszcze Eliza Michalik z Superstacji wydaje się być do przekonania na taki wywiadzik. 
Cała kampania KNP powinna być o to oparta z tym hasłem 2mln miejsc pracy ale trzeba też w to zaangażować przedsiębiorców, jakby się udało wytworzyć taki oddolny ruch byłoby nieźle a Kontestacja i ASBIRO mają przecież ku temu możliwości. 
Jeszcze tak trochę poza temat, Janek nie myślałeś może żeby dołączyć formalnie do KNP? Wiesz, każdy jeden człowiek jest ważny dla tak małej partii a ostatnio KNP ma regularnie 4-6% (ostatnio sondaż uliczny z Krakowa dał im 7%) więc chyba miałoby to sens w tak sprzyjających okolicznościach.

Piotrek 2013-11-16

@4 Cracko, "2 miliony nowych miejsc pracy" - takie hasło miało przyświecać, więc popraw tytuł wykopu !! Przydałyby się PL subs.

Pawel 2013-11-16

Tez zawsze chciałem usłyszeć jak Janek mówi po angielsku :) wyszło super. bez szpanerstwa, udawanego akcentu i tylko potakiwania "ok, ok" jak to bywa z polakami przeprowadzającymi wywiady po angielsku. Pozdrawiam Janku i życzę dalszych sukcesów :)

Corewin Rage/ 2013-11-16

Nowa Prawica będzie chciała forsować ustawy w ew. koalicjach. Jeśli tylko będzie chęć i gotowy projekt ustawy ze strony NP to te 5-8% mogłoby wystarczyć do wprowadzenia poprawki do Konstytucji określającej nową strefę: 
 
W Radiu Plus już pytają KNP o plany koalicyjne. Dowód: (początek 6:15): 
 
www.youtube.com 
 
 
@Piotrek - dokładnie. Ten wykop już się nieźle przebija, więc przydałoby się zmienić nazwę jak najszybciej jeśli się da (można napisać do moderatora) ;).

Corewin Rage/ 2013-11-16

Nie wiem czy było na KS, ale tutaj jest wywiad z Arturem Dziamborem (KNP) na temat LEAP: 
 
polskiepiekielko.pl

cracko 2013-11-16

Ja bym to zostawił w ten sposób bo jak dodam do tytułu KNP to mi to wywalą do działu polityka który jest niewidoczny dla ludzi bez konta. Niech ta idea się rozgości w ich mózgach póki co jak apolityczna sprawa a potem się i tak powrzuca wykopyo tym, że KNP się podejmuje tego działania wraz z chwytliwym hasłem o 2mln miejsc pracy. O ile oczywiście się podejmą, ja będę przekonywał że jest to genialny pomysł na kampanię. Zresztą KNP i tak nigdy nie ma pomysłu a raczej pomysł jest zawsze ten sam więc może się to uda.

Corewin Rage/ 2013-11-16

Kto się zajmuje transkrypcją tego wywiadu? Czy będzie opublikowany w formie broszury ala ulotki KS, ebooka, czy raczej napisów / lektora na YT? 
 
Jeszcze jeden link do 10 min. wywiadu Mark'iem (2012): 
 
newmedia.ufm.edu

cracko 2013-11-16

No i pięknie, wywiad Janka z Klugmannem trafił już na główną stronę wykopu. Dzięki wszystkim za pomoc :)

Robi 2013-11-16

Panie Janie, ja mam pytanie do pana. Kiedyś pytałem się na czacie JKM-a o to i zbył mnie, udał, że nie bardzo wie o kogo chodzić. Nie wierzę w to. Pan na pewno będzie wiedział. To są ludzi kluczowi dla ruchu Tea Party. mogliby wesprzeć projekt Klugmanna i w ogóle wiele innych przedsięwzięć wolnościowych. Chodzi mi oczywiście o braci Koch. To jedni z najbogatszych ludzi globu. Oni finansują Tea Party. 
Tu jest lista najbogatszych na świcie, która Bloomberg aktualizuje codziennie. Sami zobaczcie co ci braci posiadają. To niestworzone ilości pieniędzy. To jest dopiero imperium. Cóż te nasze Czarneckie czy Kulczyki przy nich znaczą...www.bloomberg.com

Filozofus 2013-11-16

Dobrze by jednak było, aby pomysł był firmowany przez postać mniej barwną niż Korwin.

Filozofus 2013-11-16

A KNP to partia Korwina. 
 
A w ogóle czy musi w tym maczać palce jakakolwiek partia? Nie może to być ruch oddolny?

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-17

@Corewin: Jak mówiłem, prawdopodobnie będzie na YT na kanale KontestacjaTV z napisami do wyboru polskimi i angielskimi. Zapowiadają na za kilka dni. 
 
@cracko: Moim zdaniem rację ma Filozofus, że to powinno być oddolne. Janek ma swoją markę i upartyjnienie się by mu ją przysłoniło - moim zdaniem słaby interes. A partie, które chcą, mogą się do inicjatywy przyłączać. W wywiadzie Janek czyni małą wzmiankę też o Partii Libertariańskiej, z którą obecnie jest w dużo bliższym kontakcie (w czym maczałem palce :-D) niż w chwili wywiadu, a jej ogół członków - na to mi wygląda - o wiele bardziej zdecydowanie niż KNP się za czymś takim opowiada.

Corewin Rage/ 2013-11-17

@15 
 
To weź może oddolnie podbij jakąś wyspę i wprowadzaj wolny rynek ;) Uwierzyłbym, że ma to sens.

jan M Fijor 2013-11-17

@17 W zadnym przypadku inicjatywa specjalnych jurysdykcji (nazwalem ja roboczo akronimem PAPE od Prawo, Administracja, Polityka i Ekonomia - może być także EPAP) nie będzie wdrażana przez partię czy polityków w ogole.Proponując wprowadzenie jej do agendy KNP czy Partii Libertariańskiej miałem na myśli cel propagandowy - spopularyzowanie PAPE wsrod ludu. To musi byc ruch oddolny, wręcz biznes, który będzie wprowadać zmianę. 
 
pozdrawiam

dezzibel 2013-11-17

Janku, gratuluje profesjonalizmu oraz dziekuje ze zainteresowales sprawami polskimi goscia tego kalibru. Musze przyznac ze gdy tydzien wczesniej uslyszalem zapowiedz Twojego wywiadu nie mialem zbyt wielkiej wiary w pomysl. Mialem pare watpliwosci, ktore zostaly jednak rozwiane przez Marka w wywiadzie.  
 
Sam jestem wielkim zwolennikiem wolnego rynku i szkoly austriackiej ale nigdy dotad nie widzialem sposobnosci wszczepienia tej koncepcji na polski grunt - biorac pod uwage nasza polska rzeczywistosc spoleczno-gospodarcza.  
 
Ten koncept jest jednak genialny i to nie dlatego ze pomysl jest rewolucyjny. Sam koncept istnieje od dawna jednak o skutecznosci jego w innych krajach (i byc moze tez w Polsce w przyszlosci) decyduje prostota i gwarant wlasnosci prywatnej. Jestem goracym zwolennikiem tego rozwiazania i widze realne szanse powodzenia takiego projektu.  
 
Czemu tak sadze: 
 
a) Mamy duza liczbe ludzi wyksztalconych, wielu specjalistow ktorzy moga bardzo szybko przeniesc biznes (badz zalozyc) w LEAP o ile zagwarantuje sie im stabilnosc i ochrone wlasnosci prywatnej na wzor brytyjski. Mamy tez duze bezrobocie i "glod nadziei na lepsze jutro". Gdyby zabraklo nam sily roboczej w 35 mln Polsce za miedza mamy Litwe, Ukraine czy Bialorus. Ci ludzie chetnie do nas przyjada jesli zaproponujemy im lepsze rozwiazania anizeli w ich krajach. 
 
b) Mamy wielomiliionowa diaspore poza granicami. Wielu z tych ludzi zna jezyk(i) obce z racji mieszkania w danym rejonie. Takze gdybysmy stworzyli taki LEAP i dali duza swobode prowadzenia biznesu mogliby do naszej zony naplynac ludzie z Anglii, Irlandii, Niemiec, Wloch, Portugalii, Finlandii,Norwegii etc etc - jaki inny kraj w UE ma tak silna reprezentacje rodakow rozsianych po calej Europie i swiecie wogole. Wielu z tych ludzi ma kontakty w lokalnych spolecznosciach, biznesach. Wielu chetnie wrociloby gdyby wiedzieli ze istnieje realna szansa na to zeby budowac lepsza przyszlosc w obrebie LEAP 
 
c) wielu z emigrantow za granica osiagnelo taki pulap rozwoju ze chce inwestowac swoje oszczednosci. Janku, jesli siegniesz pamiecia do ostatniego zjazdu Asbiro w Londynie to przypomnisz sobie jak bardzo zasluchana byla grupa studentow Asbiro gdy padaly tematy inwestowania w nieruchomosci, zakladania i organizacji biznesu. Pamietajmy ze emigranci sa bardzo mobilni i podejrzewam ze Ci z UK, Irlandii czy Skandynawii moga byc jednymi z pierwszych zainteresowanych w inwestowanie w LEAP czy przeprowadzke do niego.  
 
d) Janku czy zastanawiales sie nad objeciem patronatu nad powstaniem i rozwojem LEAP. Nie sugeruje zebys sam budowal go od podstaw ale gdy tak sie zastanawiam nad calym projektem to dochodze do wniosku ze tak jak przy tworzeniu biznesu tak i przy kreaowaniu LEAP potrzebny bedzie wizjoner, maz stanu do ktorego ludzie maja zaufanie. Jestes bezapelacyjnie taka jednostka w srodowiskach wolnosciowo-biznesowych, wiec gdybys zechcial chociazby zostac patronem calego przedsiewziecia to byloby to duzym plusem projektu. Poza tym jesli realnie rozwazamy wprowadzenie LEAP w Polsce to mysle ze moglibysmy sie posluzyc tzw crowdfundingiem i sprzedawac udzialy w projekcie tak jak bylyby to akcje w spolce. Moglibysmy stworzyc projekt pt LEAP w miejscu A, i zbierac pieniadze z calego swiata na finansowanie przedsiewziecia. Medium Kontestacji juz istnieje gdzie moznaby zaczac rozglaszac projekt i podawac informacje o miejscu gdzie mozna wplacac pieniadze. Mozna by bylo tez uzyc fundacji ASBIRO (jesli Kamil bylby zainteresowany) do obslugi calego projektu.  
 
Trzymam mocno kciuki za caly projekt. Jego powodzenie daloby relane szanse na rozwoj naszego kraju.

Pakun 2013-11-17

Fajnie, że ktoś próbuje zrobić coś nowego. Może to na pierwszy rzut oka nie współgra z moimi poglądami, ale ruch do przodu jest lepszy niż brak ruchu. 
 
Przyznam, że ostatnio nie słuchałem Janka więc może moje wątpliwości zostały gdzieś rozwiane, ale odnoście tych stref ma kilka pytań. 
 
Po pierwsze, kto miałby w takiej strefie rządzić? Bo podatki mają być jak rozumiem niski, ale jak niskie? Kto o tym zadecyduje? 
 
Jaki ma być stosunek tej strefy do Polski? Chodzi z jednej strony o zabezpieczenie na wypadek klęsk żywiołowych, ale ważniejszy jest aspekt ekonomiczny. Czy taka strefa po prostu nie wessie kapitału który już się w Polsce znajduje (czyli czy wszyscy przeniosą tak swoich biznesów) lub takiego który miałby zostać zainwestowany gdzieś indziej? Czyli czy ta strefa nie będzie po prostu tworzyć nieuczciwiej konkurencji? Jak na sprawę ewentualnych ceł będzie się zapatrywać Unia? 
 
I jeszcze sprawa trochę związana z pierwszą. Jakie tam będzie prawo? Czyli sprawa wolności słowa ale i posiadanie broni itp. Kto to będzie egzekwował? Jest też jeszcze kwestia kontroli granicznej. 
 
Jeśli to już ktoś wyjaśnił, to może jakiś uczynny słuchacz podzieli się linkiem lub ewentualnie je rozwieje.

Corewin Rage/ 2013-11-17

@20 
 
Mark Klugman wspomniał w audycji, że w obrębie Unii działa kilka obszarów "odrębnej jurysdykcji". Przy tworzeniu poprawki do konstytucji można skorzystać z usług prawników, którzy tworzyli prawo w tych strefach. 
 
W Hondurasie taka poprawka została już wprowadzona i to był pierwszy krok do LEAP w tym kraju.

0101 2013-11-17

Proponuje skroty 
 
EPPA - troche jak jakas grecka litera, poza tym mozna ladnie odmieniac i jest rodzaju zenskiego, tak jak Strefa. Czytane jako skrotowiec tez calkiem niezle: E Pe Pe A.  
 
lub 
APPE 
 
EPAP i PAPE kojarza sie niezbyt fajnie z papa... 
o PEAP nie wspominam... ;)

jan M Fijor 2013-11-17

Kochani, pomysł to nie wszystko. poza tym, ja sobie sam z tym nie dam rady. Potrzebna jest pomoc wszystkich tych, którzy są przekonani o słuszności takiej strefy. musicie liczyć na siebie, nie tylko na mnie. Pamiętacie, jak rzuciłem pomysł kupowania ziemi rolnej? i co? I nic. Od tego czasu ceny gruntów poszły w górę ok. 15 proc. Ilu ze słuchaczy, którzy entuzjastycznie odnosili się do inwestowania ziemi kupiło chociaż hektar? Jak dotąd znam jednego. Kupił 1,5 ha. Wykażcie inicjatywę teraz. Poszukajcie takich stref w UE. Wiem, że jest w Niemczech, chyba w UK (wyspy na kanale La Manche). Mamy dużą szansę. Zamiast emigrować na Zachód, wyemigrujemy na miejscu. Przecież warto się tym zająć? Zainteresujcie rodzinę, znajomych, lokalnego p-osła...Poczytajcie Hoppego, on o tym pisze. Róbcie coś! Ja też robię, ale sam nie dam radę. 
pozdr

0101 2013-11-17

Janku z tego co pamietam to z ta ziemia orna bylo tak, ze MASA sluchaczy byla zainteresowana (w tym rowniez i ja, ostatecznie pieniadze znalazly inne zastosowanie), ale zadecydowaly jakies Twoje rozterki natury moralnej :) (Kamil i czesc sluchaczy negatywnie odnosila sie do koncepcji)

Corewin Rage/ 2013-11-18

@23 
 
Ile środków potrzeba na rozwój i promocję tej idei (na wiosnę przyjeżdża do Polski Mark i tutaj już pojawią się koszty). Na jakie konto wpłacać? 
 
Ty jesteś osobą która zgłosiła się na koordynatora i ty wiesz najlepiej ile potrzeba. Nie musisz się wstydzić podawania konkretnych kwot, bo tego radia słuchają przecież ludzie, którzy wiedzą, że na rynku potrzebny jest kapitał i nic nie bierze się z powietrza (no, może nic oprócz podatku od CO2). 
 
 
@24 
 
Słuchałem tej audycji w archiwum. Kwestią sporną były w tamtym wypadku dopłaty. 
 
Jeśli jednak ktokolwiek zna się na temacie i kupuje ziemię samotnie bez brania dopłat - zawsze może napisać / zadzwonić do KS, zapewne znajdą się osoby które dofinansują inwestycję na zasadzie dźwigni! 
 
Po powstaniu LEAP ceny gruntów rolnych urosłyby bardziej niż 15% (bo teraz to sam fakt istnienia dopłat i inflacja napędzają te ceny).

Daniel 2013-11-19

Nie chcę studzić zapału, ale pozwolicie że będzie miejsce również na chwilę refleksji. 
Aby do tego doszło musi być wola polityczna tego nieszczęsnego, a raczej przyszłego równie dziadowskiego rządu który powstanie bez większych przetasowań. Nawet jeśli KNP przekroczy próg wyborczy i dostanie się do sejmu to nic poza próbą forsowania pomysłu się nie odbędzie. Aby to się udało musielibyście kupić kilka drogich zegarków, pojechać wspólnie z politykami na wakacje i zabawić na warszawskim salonie, zaoferować im profity z tego pomysłu, bo muszą widzieć interes. Taka jest rzeczywistość. 
Poza tym przypuszczam że pomysł byłby torpedowany przez środowiska patriotyczne, z którymi z resztą się utożsamiam, a które przecież cały czas rośnie w siłę. 
Środowiskom wolnościowym najlepiej by wyszło gdyby stworzyły swoją telewizję taką chociażby na miarę TV Republika lub Superstacja na dobry początek, ale o wiadomej linii ideologicznej, wolnościowej. Wtedy dopiero przebijać się do świadomości społecznej ze swoimi pomysłami również LEAPem, nagłaśniając nadużycia urzędasów, mówić problemach przedsiębiorców etc. 
Zawsze mnie zastanawiało dlaczego kręgi przedsiębiorcze również wolnościowe wykazujące się inteligencją finansową nie wpadły na pomysł założenia własnej telewizji. Korwin zawsze ma problem że nie wpuszczają go na antenę, nic tylko zakasać rękawy i brać się do pracy w tym kierunku. Wtedy mówicie o czym chcecie i puszczacie co chcecie.

KamilS 2013-11-19

LEAP pod patronatem KNP na pewno nie masz szans. Jest wiele ludzi, którzy mają wolnościowe przekonania, ale z KNP nie chcą mieć nic wspólnego. 
Korwin może i dobrze mówi o gospodarce, ale w całej reszcie leży.

cracko 2013-11-19

Mnie wogóle ostatnio zastanawia taka kwestia, jak to jest, że mamy w Polsce kilka mln przedsiębiorców a nie są w stanie się zorganizować. Ba! Nie słyszałem nawet o inicjatywie skupiającej choćby i 20 przedsiębiorców. Nie wierzę, że nie ma w Polsce kilkudziesięciu przedsiębiorców którzy byliby skłonni sypnąć kasą na działania które miałyby na celu zwrócenie uwagi na problem skomplikowanego prawa i wysokich podatków. Przecież z punktu widzenia człowieka który ma dobrze prosperującą firmę nie powinno być problemem rzucić na stół kilka tysięcy zł na sensowną inicjatywę. Sam znam trochę ludzi dla których taki wydatek to nie problem ale jakoś żadnej inicjatywy nie podejmują, za to do narzekania na państwo są pierwsi. Jak tak ma wyglądać zaangażowanie biznesu w LEAP to będzie lipa. Może brakuje im przywódcy? Janek może powiesz coś o tym w audycji, gdzie Twoim zdaniem leży przyczyna? W USA wygląda to pewnie zupełnie inaczej. Ja sam czasem przesyłam kasę do Istytutu Misesa, KNP czy Kolibra ale jak słyszę, że z jednej strony mamy ogromną liczbę wkurzonych przedsiębiorców a wymienione wyżej organizacje nie mają czasem na papier na ulotki to mnie krew zalewa. Zero inicjatywy oddolnej. Co oni myślą, że samym narzekaniem coś zmienią? A może wcale nie jest im tak źle?

KamilS 2013-11-19

@cracko 
 
Ja właśnie myślę, że brak lidera takiej inicjatywy, potrzeba kogoś kto wzbudziłby zaufanie i miał czas się tym zajmować, a myślę, że jednak większość przedsiębiorców aż tyle go nie ma, a reszta może nie nadaje się na przywódców?

Corewin Rage/ 2013-11-19

Zaczęło się narzekanie osób, które nie przesłuchały audycji albo poddały się efektowi wahadła. ;) 
 
Naprawdę myślicie, że rząd nie jest w stanie oddać kretowiska wielkości kilka km x kilka km po to, by przeforsować jakąś ustawę w koalicji? 
 
@cracko  
 
Niepokonani, Asbiro, związki pracodawców, Związek Sprzedawców Oleju Opałowego, Stowarzyszenie Inwestorów, Stowarzyszenie Mieszkaniczników...  
 
już nawet nie chce mi się wymieniać dalej bo jest tego od cholery.

KamilS 2013-11-20

@Corewin Rage 
 
Jeśli zdają sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji dla nich to myślę, że mogą nie chcieć tak ochoczo oddać. 
 
Żadna z ciebie wymienionych organizacji tak na prawdę nie pcha się w politykę, przecież chyba o to chodziło @cracko żeby przedsiębiorcy aspirowali do władzy politycznej, aby coś zmienić, a nie kółek wzajemnej adoracji

Corewin Rage/ 2013-11-20

@31 
 
Jakie mogą być konsekwecje? 
 
Takie, że Polska zacznie przyciągać setki tysięcy zagranicznych inwestorów i turystów? 
 
Takie, że zamiast wyjechać do UK miliony ludzi zostaną w strefie napędzając poprzez wymianę handlową i outsourcing koniunkturę całego kraju, dzięki czemu zwiększą się drastycznie wpływy do budżetu? 
 
 
Rzeczywiście, tragedia dla władzy ;).

Corewin Rage/ 2013-11-20

Akcja: 
 
Mamy zamiar z kolegami zaspamować telewizję KNP tematem LEAP. Jeżeli ktoś chce się dołączyć to tutaj można to zrobić: 
 
nptv.pl 
 
Często są tutaj czaty z JKM na żywo, np. w czwartek o 12:00!

KamilS 2013-11-20

@Corewin Rage 
 
Dokładnie tak. A jeszcze dalsze konsekwencje są takie, że ludzie zobaczą, że wolny rynek jest fajny i będą chcieli wolno rynkowych przemian w całym kraju. 
I jaki władza będzie miała interes to wprowadzać, skoro skończy się wiele układzików i możliwości okradania? 
 
Popieram LEAP zones, ale nie pod banderą KNP, Korwin tylko ludzi zniechęci, Korwina po prostu ludzie nie lubią. 
 
Może jakby powstała taka LEAPowa partia, której to byłby jeden postulat to wszyscy wolnościowcy by ją poparli i można by liczyć, że wejdzie z kimś w koalicje tylko za ten jeden postulat, utworzenie LEAP zone

Jaroslaw 2013-11-20

Guatemala is building its first private city. Its architects say the project is part of a movement to create more liveable communities. But critics say it is an attempt to separate the rich from the poor. Al Jazeera's David Mercer reports from Guatemala City 
(Guatemala buduje swoje pierwsze miasto. Architekci mowia o stworzeniu spolecznosci z najlepszym standartem zycia. Krytycy mowia ze jest to proba oddzielenia biednych od bogatych. Dla Al Jaziry David Mercer) 
 
Ciekawi mnie gdzie jest miejsce dla przecietnych ludzi, nie milionerow ..  
Bylem w takim prywatym miescie w egipcie i mieszkanie kosztowalo 5 razy drozej ( 250 000 dol) niz w sasiednim kurorcie (50 tys dol). 
 
Czy ktos wie jakie miejsca w Polsce sa typowane na tzw. "wole miasta"..

cracko 2013-11-20

@KamilS @Corewin Rage/ 
Dokładnie, chodziło mi o politykę. Znam te stowarzyszenia ale przecież oni nie popierają żadnych partii politycznych czy nawet think-thanków a przecież od tego zależą zmiany. Nie słyszałem żeby jakieś stowarzyszenie przedsiębiorców powiedziało tak: system przeszkadza nam w biznesie dlatego jesteśmy tutaj w grupie 50 osób i każdy rzuca na stół 10tys żeby to zmienić, jak ktoś chce nam pomóc to tu jest nr konta! To, że biznes coś tam se załatwia po cichu to jedno, ale żby się zorganizować na rzecz większej wolności gospodarczej i wyłożyć kase na walkę o ten cel to jeszcze nie słyszałem. 
Co do partii LEAPowej to moim zdaniem nie ma szans na to. Wiecie wogóle jak trudno zrobić struktury choćby tylko w największych miastach całej Polski? Bez poparcia mediów i to wokół jednego pomysłu? Bez sensu. To tylko rozbije nam elektorat wolnościowy. Nr 1 to powinien być KNP, tworzenie nowych inicjatyw nie ma sensu. No chyba, że powstałaby partia polskich przedsiębiorców (ale nie skupiona tylko wokół LEAP) z programem pośrednim, czyli coś takiego jak proponuje CAS.

Tomasz 2013-11-22

@Jaroslaw - "Ciekawi mnie gdzie jest miejsce dla przecietnych ludzi, nie milionerow ..  
Bylem w takim prywatym miescie w egipcie i mieszkanie kosztowalo 5 razy drozej ( 250 000 dol) niz w sasiednim kurorcie (50 tys dol). " 
 
Sądzę, że tu nie ma problemu, jesli kogoś nie stać to będzie mieszkał niedaleko, starał się wejść w to środowisko, być może w grupie, w zasadzie idea słuszna a że kogoś dziś nie stać, nie znaczy, że w przyszłości nie dołączy. 
Ponadto wówczas powstaje taka presja, która działa sprzyjająco, no chyba, że ktoś się od razu obrazi :)

kobza 2013-11-23

Bardzo fatalna jakość nagrania :( 
 
Panie Janku dziękuję za ten wywiad! 
 
Co do pomysłu osobnej jurysdykcji prawno-terytorialnej, to uważam, że nie ma takiej możliwości, aby projekt został zrealizowany oddolnie!  
 
np. sam 19 wieczny "wolny rynek" to było zwykłe dobrodziejstwo władz, wladz ktora przez tysiące lat trzymałą zwykłego szaraczka za pysk. "wolny rynek" to przede wszystkim rozluźnienie legislacyjne. Nic sie w tej materii nigdy nie działo i nie dzieje oddolnie.

kobza 2013-11-23

"wolnemu rynkowi" jak niczemu innemu przysłuzyły się prądy myslowe, czyli humanitaryzm oswieceniowy, gdzie zaczęto dostrzegać chłopstwo i mieszczaństwo jako ludzi z ich przynaleznymi prawami naturalnymi. Przez tysiące lat szlachta, magnateria trzymały za pysk zwykły lud, jeszcze za Rzymian, tzw demokracja dawala głos 30 tys ludzi ktorzy stanowili arystokracje rodową (patrycjouszy, plebejuszy), a reszta była od kopania rowów i tutaj jest ponad 200 tys niewolników, na grzbiecie ktorych zbudowano całą potege Rzymu. 
 
Masy nigdy realnie nie wplywały na władzę i uwazam, ze do tej pory nie maja wplywu - wszystko jest połowiczne. Libertarianie powinni miec mocnego przedstawiciela w rządzie, nie gościa, który mentalnie zatrzymał się nawet nie na 19 wieku, ale na 18.

kobza 2013-11-27

Klugmann wyraznie powiedział, ze dobre instytucje stanowią punkt wyjścia dla dobrej jurysdykcji prawnej i skazuje tradycję prawną Wielkiej Brytani (British common law). Jak wy chcecie to zrealizować na ziemiach polskich, bez grzebania w konstytucji? obniżenie podatku jest sprawą kosmetyczną przy ustanowieniu odrębnej jurysdykcji. To nie są działania od dołu!!!

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 11 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 11 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

rolety dako nowy sącz - - 20.00
Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt