Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
3 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
wczoraj
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2013-11-19

Kitor opowiada o tym co potrafi odblokowany Windows RT

Nadający: Krzysztof Maczyński

KOMENTARZE

LordBlick 2013-11-19

Oh shit, Damist inself returns home... ;) 
Jak dla mnie spoczko + 10HP do merytoryczności, +5 do poczucia humoru

luklew 2013-11-19

1. PS4 nie miało światowej premiery, a póki co jedynie premierę amerykańską 
2. Niekoniecznie będzie problem z połączeniem się do sieci Xboxów One, gdyż Sony od zawsze oferował słabej jakości serwery - posiadaczy PS3 chyba nie zaskoczył wcale fakt, że serwery nie wyrobiły 
3. EeePC  
4. Kod na dotykowej klawiaturze, wow! Ostatni raz to widziałem na Nokii N800 na DWO :D 
5. Ekran pojemnościowy da się obsługiwać tatarem z sokołowa - serio, sprawdzałem 
6. Damist za cicho :( 
Super audycja, w starym stylu, rewelacyjna, ciekawa, dużo fajnych informacji! Kurcze, też wam daję te +10 do ogarniętości! Brakowało mi tego! ~luklew

kitor 2013-11-20

1. Racja, moja wina. Ale sens zachowany :) 
2. MS ogłosił że będzie wymagana aktualizacja FW od razu po wyciągnięciu konsoli z pudełka. Zresztą ZTCW Wii U miało dokładnie ten sam manewr. 
3. 20 godzin przy wadze

kitor 2013-11-20

Coś się KS zwiesiło i ucięło 
3. 20 godzin przy wadze mniejszej niż 1kg? Nie da rady;) 
6. Raczej ja za głośno ;)

Marius 2013-11-20

Mnie się podobało tak jak było.

JacekVelBlacha 2013-11-20

Moje skromne zdanie dot. audycji jako wierny słuchacz oraz dzwoniący. 
 
1.Nie chciałbym żeby nurt naukowo geekowski został zaniedbany przez nowych prowadzących.Nurt jaki zapoczątkował first master tej audycji czyli ByteEater i właśnie albo także dzięki temu wróciła ona na antenę Kontestacji.Piszę to z pełnym szacunkiem dla nadających. 
 
2.Co pokazało kilka ostatnich audycji bardzo merytorycznych i hardcorowych w swej tematyce np: ta o bitcoinach czy wordpressie GC nie jest informatycznym przedszkolem i ilość słuchaczy znacznie rosła w miarę tego jak GC odchodziło od tezy pod tytułem "Mówimy w większej części do początkujących..." to jest bzdura. Od tego jest wujek Google ,od tego jest Wikipedia etc .etc. by słuchacz mógł poszerzyć swoją wiedzę np: pojęciową. a nie liczyć na to,że wszystko zostanie mu podane na tacy ,wyjaśnione językiem dla kretynów podczas audycji . 
 
3.Ponieważ GC wróciło do Kontestacji wypadało by więcej pomówić o ekonomii a przecież wobec ekonomii rozwiązania informatyczne też są służebne. Bitcoin to już jest w pewnym sensie kreowanie nowej ekonomii ale jest to swego rodzaju szczyt góry lodowej w zakresie tego co może informatyka pomóc ,zdziałać na polu biznesowym czy ekonomicznym. 
 
4.To już moje czysto subiektywne spojrzenie.Brakuje konfliktów nie mam tu na myśli konfliktów pomiędzy nadającymi ( odpukać! ) lecz konfliktów na polu merytorycznym nie tak trywialnych jak np: wojna linux vs widnows a bardziej konkretnych w rodzaju czy rozwiązania o otwartym kodzie są lepsze czy też o zamkniętym kodzie lub czy wierzyć testerom sprzętu czy jest to wyłącznie marketing. Przypominam,że to z daleko idącej dezaprobaty wobec konkretnego status quo powstały najciekawsze produkty i projekty ( think different ? ) a nie z politycznych frazesów jakoby należało łączyć,łączyć a nie dzielić. 
 
Dziękuje , 
liczę na życzliwość  
Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanów. 
pdasite.pl rulz !

sprae 2013-11-20

Czy WinRT umie już obsługiwać piąty oszczędny rdzeń Tegry?

kitor 2013-11-21

Jacek - odpowiem w punktach 
 
1. Prawdę mówiąc mało pamiętam z poprzedniego sezonu - nie wiem od kiedy nas słuchasz. Nie nowych prowadzących. Istotnie, audycję przez rok prowadził Byte na wyłączność, jednak to raczej powrót do korzeni (Damian kilka lat temu zapoczątkował podcast który przerodził się później w Mobilnych, a dalej w GC, ja dołączyłem w trzecim(?) podcaście) 
 
2. Nie idziemy w kierunku osób początkujących. Idziemy w kierunku "nakreślimy temat, jeśli kogoś zainteresuje to będzie mógł sobie doszukać więcej". Nie ukrywajmy że raz - godzina to za mało na dobre omówienie (vide audycja o BTC), dwa - nie chcielibyśmy też zrobić merytorycznych kwiatków. Nie wyklucza to jednak, bardziej - jak to określiłeś, hardkorowych audycji, zresztą AFAIK Byte ma tu coś naprawdę ciekawego na nadchodzący tydzień. 
 
3. Dlatego też jesteśmy contentem zewnętrznym, audycją niemisyjną. Prowadzący audycje misyjne mają ogromne doświadczenie w kwestiach ekonomii, my pod tym względem sami się z KS uczymy. 
 
4. +1. Ale wiemy o tym od dawna. Niestety co do większości tematów jakoś z Damianem mamy takie samo zdanie. Natomiast jeśli chodzi o święte wojny - może flejm jest ciekawy, ale bezcelowy - i tak nie dojdziemy do żadnego wniosku. Więc przynajmniej ja chciałbym zostawić to trolom na forach :)

kitor 2013-11-21

@sperae - nic mi na ten temat nie wiadomo. Jako że Windows RT (nie WinRT! WinRT czyli Windows Runtime to nowe API programistyczne) jest praktycznie prostym portem Windows 8, a na desktopie nie spotyka się takich rozwiązań - zakładam że nie wspiera.

Rewolucjonista 2013-11-21

Kiedyś was krytykowałem. Teraz widać nawet z daleka poprawę merytoryczną i stylistyczną waszej audycji. Gratuluję i będę was wspierał.

Marcin z Białegostoku 2013-11-21

Fajnie żeście Panowie wrócili do nadawania. Słuchałem Was kiedyś i myślałem czy wrócicie, miła niespodzianka :)

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-22

Zgrany duet, staranność w przygotowaniu, trafnie wybrany temat - moim zdaniem wyszło bardzo dobrze! Oby tak dalej! :-D 
 
Ciekawym, choć nieporuszonym dogłębnie w tym odcinku zagadnieniem (może będzie w przyszłości), jest też: co MS proponuje dla developers, developers, developers, developers! Bo implementacje CLR na inne platformy raczej się w ostatnich latach zwijają niż rozwijają, a na platformach MS następuje fragmentacja. No i zwłaszcza do GUI nie wiadomo, w co inwestować i jakie umiejętności będą długo przydatne. Windows Forms idzie w odstawkę, WPF nikt nie zaimplementował poza MS i się słabo zakorzeniło, a już w WinRT zastępuje się go przez Windows Runtime XAML Framework (nazwa kodowa Jupiter). 
 
Mi się zdarzało prowadzić, a nie byłem prowadzącym audycji (tylko poszczególnych odcinków, żeby nie zanikło, wobec subiektywnych i obiektywnych przyczyn niemożności ze strony chłopaków z PDAsite). I jeszcze mi się zdarzy co najmniej 2 razy w tym roku - taki jest plan (to minimum, żeby zgrabnie zakończyć ten okres, wraz z sezonem 4, i żeby damist z kitorem ponownie ujęli mocno ster w swoje ręce). 
 
A dla przypomnienia (choć Wam już to podawałem, rozmawiawszy z Hugonem): nie musicie schodzić do 20:30, tylko do 20:40. Hugo chce mieć bufor dwudziestominutowy.

sprae 2013-11-23

Drogi ByteEaterze 
Najlepiej skupić się na C++11/14 i JS/HTML5. A jeśli ktoś lubi to dodatkowo Python. 
Chociaż w Polsce pewnie będą jeszcze przez 10 lat szukali ludzi do .NET (szczególnie ASP). Ale jak dla mnie .net to już takie Delphi u schyłku kariery. 
 
Nie wiem czy widziałeś na Channel9, ale tam jak reklamują Visual Studio Online to razem z NodeJS na Azure.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-23

A właśnie, ktoś się o to pytał, więc podsyłam link do odcinka (zatytułowanego przez damista), w którym rozmawialiśmy o językach programowania, który do czego, kto, w jakich okolicznościach i w jakiej kolejności warto, żeby się ich uczył: www.kontestacja.com 
 
sprae, no tak, oni w MS od paru lat wskoczyli na falę (i sami ją wzmacniają) renesansu C++, co wiąże się z nowoczesnymi bibliotekami (które, podobnie jak w PHP, dają przy okazji to, że maskują niedociągnięcia samego języka, bo się je po prostu omija, korzystając zamiast tego z funkcjonalności bibliotek) oraz zmianami w samym języku (jak nieraz mówiłem, C++11 (i C++1y) to całkiem udane zabiegi konsylium geriatrycznego). A ECMAScript (JavaScript) zdecydowanie zyskuje na znaczeniu, zdominowawszy przeglądarki (co częściowo jest godne ubolewania, moim zdaniem, bo prawie całkowicie zarzucono technologie oparte na bardziej deklaratywnych modelach, a te, które utrzymano, to wykastrowano z semantyki i naszpikowano wyjątkami, sztucznie naginając) oraz coraz śmielej wychodząc poza nie. Przyczyniają się do tego nowości w samym standardzie. W następnej wersji planowany jest np. system modułów oraz monadyczny model obliczeń współbieżnych. W to wszystko MS się mocno angażuje, co widziałem m.in. właśnie na Channel9 od dłuższego czasu. 
 
Ale nie kładłbym lagi na .NET. Właśnie przepisują kompilatory do tychże języków, uwzględniając niezmienne struktury danych i compiler as a service. No i, jak nieraz mówiłem, coraz większy wpływ na rozwój języków programowania i kierunek mainstreamu ma paradygmat funkcyjny, a jest to spowodowane coraz większą nieprzewidywalnością platformy i koniecznością pozwolenia na większe wspomaganie analizy statycznej i deklaratywność programów. Bo już nie dostajemy co 1,5 roku 2 razy szybciej taktowanego procesora, tylko np. 2 rdzenie (z czego 1 być może na GPU, czy też w chmurze). A .NET ze wszystkich mainstreamowych technologii (obok języków o skryptowym rodowodzie, jak właśnie JavaScript, a także Python (choć tu minusem jest quasi-oficjalny status jedynie słusznej implementacji)) najlepiej jest przystosowany do przyjęcia takich zmian, i przez swoje dotychczasowe lata to robił, rękami wybitnych teoretyków (computer scientists), z których MS zbudował najmocniejszy na świecie zespół pracujący w firmie (for profit). Vide np. LINQ, Rx, TPL, operatory asynchroniczności w C# i Visual Basicu, wyrażenia obliczeniowe w F#, a nawet próbę (może nieostatnią) wprowadzenia Haskella na .NET. 
 
Moje pytanie do prowadzących ten odcinek było bardziej nakierowane na konkretne rozwiązania w systemach i API MS oraz kierunki rozwoju tych platform, bo niektóre ruchy nie są dla mnie jasne. Ja siedzę bardziej w teorii języków programowania i na wysokim poziomie, a oni w sprzęcie, w hakowaniu urządzeń i systemów oraz w dotyczących ich nowinkach.

sprae 2013-11-23

Proszę o PHP nie wspominać przy jedzeniu ;-). 
 
Jeśli chodzi o projekt Roslyn, to człowiek odpowiedzialny za C#, długo pracował nad TypeScript i się zakochał w JS i jego elastyczności. Na tyle, że ta miłość będzie miała swoje odbicie w C#. Chcą go bardziej zdynamizować, by do takich rzeczy jak JSON odwoływać się jak do każdego innego obiektu bez przeszkód i biurokracji. 
 
Myślę, że o takich sprawach trudno zrobić audycję. Chyba, że zetkniemy ze sobą fascynata nowych technologii Ms z wielbicielem Qt5 i Linuksa. Wszystko można okrasić twórcą gier na iOS (tam też są świetne frameworki).

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-24

No tak, Anders Hejlsberg się tym tak zafascynował, że prawie nic o C# nie mówił przez jakiś czas. Jak widać, potrzebna mu była odskocznia, po tylu latach. Ale myślę, że wpływ jest też w drugą stronę. Gdyby nie dodatki o funkcyjnym rodowodzie do .NET oraz języków (zwłaszcza C#, który też, w przeciwieństwie do Visual Basica, ma składnię opartą na C, jak JavaScript), czego najdobitniejszym przykładem jest monada (i to z wymiennym silnikiem dzięki IQueryable) LINQ, to biblioteki JavaScriptowe oraz sam język (choć funkcje wartości miał od początku, ale było to zdecydowanie mniej wykorzystywane) nie byłyby w tym miejscu i nie szłyby mocno w tym kierunku, które widzimy. 
 
C# już zdynamizowali w ostatniej wersji, dodając słowo kluczowe dynamic, dzięki czemu dorównał pod tym względem VB. No ale wiadomo, że to pójdzie w tę stronę jeszcze bardziej. No i DLR zrobili zanim jeszcze cokolwiek powiedzieli (a może nawet pomyśleli) o TypeScripcie. 
 
Przez dodanie gościa od iOS-a to mogłaby być mieszanka za bardzo niespójna. Myślę, że lepiej świat Apple ruszać albo osobno, albo zestawiać z jedną pozycją poza (chyba że porównujemy jasno określone rzeczy takiego samego rodzaju, np. systemy operacyjne). A skoro język (Objective-C) nieporęczny, a niemalże jako wyłączny wymuszany, to nic dziwnego, że dla frameworków jest rynek.

sprae 2013-11-24

Objective-C jest tak samo nieporęczny jak XAML. Różnica polega na tym, że tam gdzie jest kasa to ludzie zaprogramują nawet taki programistyczny syf jak PS3.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-25

Bo XAML, jako język znaczników (markup language), oparty na XML-u, raczej nie jest przeznaczony (choć przewiduje się taką możliwość) do ręcznej edycji. Swoją drogą, wciąż myślę, że ludzkość jeszcze nie znalazła odpowiednich warstw abstrakcji i sposobów ich modelowania, gdy chodzi o interfejs użytkownika.

sprae 2013-11-25

A widziałeś QML?

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-11-26

Tak. I raczej warstw abstrakcji, a już tym bardziej jakiejś innowacji w lepszym ich ułożeniu niż w innych rozwiązaniach, nie widzę. QML (podobnie jak XAML) jest na poziomie tego, do czego ludzkość w tej dziedzinie doszła w latach '80. A chodziło mi o takie rzeczy: 
en.wikipedia.org 
www.w3.org (choć tu też warstwy abstrakcji nie są wystarczająco rozdzielone, a modalność wizualna jest uprzywilejowana) 
www.haskell.org (zwłaszcza prace naukowe i oparte na nich implementacje, które odpowiednio modelują interfejs użytkownika i oddziaływanie użytkownika z nim w systemie typów) 
Myślę, że warto śledzić ten front rozwoju nauki i techniki, bo jak dobrze pójdzie, to ktoś trafi w końcu na żyłę złota (ale raczej nie w pobliżu QML-a) i wtedy prawie wszyscy na świecie zaczną podchodzić po nowemu do UI. Co i programistom, i projektantom, i użytkownikom wyjdzie na dobre.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Krzysztof Maczyński, Homo sapiens

Inne audycje tego autora:


Futurologia nieruchomościowa (3) - 11 miesięcy temu

Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu

Internet przyszłości (9) - 2 lata temuHakerskie opowieści - 3 lata temu

Więcej audycji...
Droga do bankructwa (2) - 3 lata temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 3 lata temu


Co pokona Bitcoina? (1) - 3 lata temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - 3 lata temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - 3 lata temuNaga półprawda (3) - 3 lata temu


Odcinek wielobarwny (4) - 4 lata temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - 4 lata temuCzym otruć prezydenta? (4) - 4 lata temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - 4 lata temu

Jak oni programują (11) - 4 lata temu


Czy koty są okrutne? (6) - 4 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 4 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 5 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 5 lat temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 5 lat temuSzachy kontra go (10) - 5 lat temuZagadkowy odcinek (4) - 5 lat temu


Co to jest biohacking? (8) - 6 lat temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 6 lat temu

Epicentrum wolności (4) - 6 lat temu

Śmierć Windows XP (7) - 7 lat temu


ARM vs x86 (5) - 7 lat temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 7 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 7 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 7 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 7 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 7 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 7 lat temuMagia gier (2) - 7 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 8 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 8 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 8 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 8 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 8 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 8 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 9 lat temuUMPC (1) - 9 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 9 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 9 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 9 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 9 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 9 lat temu
Własne media center - 9 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 9 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 9 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 9 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 9 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 10 lat temu
Cała prawda o Windows Phone7 (2) - 10 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 10 lat temu
UMPC i tablety (8) - 10 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 10 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 11 lat temuAudycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antonio - - 65.00
Bierzcie przykład, sponsorujcie! - - 215.00
Rafael from Silesia - - 20.00
Zamiast patronite - - 77.00
nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt