Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
Hemikryptomonokaidialog
Przez ok. pół odcinka zamówiona próbka ByteEatera gadającego bez głębszego przygotowania na różne tematy, jak to w audycji z założenia „luźnej”. Potem dzwoni Grzesiek (ten od pizzy) i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2013-12-16

Dlaczego Hugo nie jest patriotą?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

O co chodzi z tą ojczyzną i dlaczego tak dużo osób posługuje się tak niejasnymi pojęciami. Czy uśmiechanie się do rodaków to patriotyzm?

KOMENTARZE

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2013-12-17

Jak mówiłem, współprowadząc www.kontestacja.com patriotyzm konsumencki występuje częściej w krajach bardziej rozwiniętych. Mają z czego być dumni, to są. A wolnościowcy w USA często są wielkimi patriotami, bo uważają wolnościową myśl i praktykę za swoją narodową specjalność (jak z kolei mówiłem u Krawca w nieopublikowanym przez niego, ale dostępnym nieoficjalnie odcinku „Lorem ipsum”).

Don Camilo 2013-12-17

Przy założeniu, że piwa są podobnej jakości i w podobnej cenie wolę kupić piwo z browaru, w którym pracuje mój sąsiad, kumpel z sąsiedniego osiedla i wujek z pobliskiej miejscowości - mogą dzięki temu dostać więcej nadgodzin lub podwyżkę. Efekt - oni zaczną wydawać więcej w pobliskich sklepach, będę miał bogatszych sąsiadów, poprawi się bezpieczeństwo w moim otoczeniu.... 
A to, czy firma należy do kapitału polskiego czy obcego oraz czy komponenty sprowadziła zza granicy NIE MA ZNACZENIA tak długo, jak nie wiąże się to z profitem moich ziomków. Liczą się ludzie - "moi" ludzie. 
Mogę też preferować piwa spoza mojej "ojczyzny" jeśli np. dana firma piwowarska angażuje się gospodarczo w moim mieście/ regionie (np sponsoruje mój ulubiony klub piłkarski -> klub osiąga sukcesy -> miasto staje się słynniejsze w Europie i świecie -> wzrasta zainteresowanie moim miastem wśród nowych potencjalnych inwestorów...).

Castiel 2013-12-17

No spoko zakładając hipotetycznie, że w 1919r. wszyscy wychodzą z takiego założenia jak Hugo - Bolszewiki idą do Polski wszyscy spieprzają do UK "bo po co nadstawiać karku za kraj który i tak mam gdzieś bo coś tam coś tam", no to Bolszewiki jadą do UK i stamtąd też wszyscy uciekają (bo nie będę nadstawiał karku za jakiś obcych typów)... ciekawe gdzie by uciekali, gdyby już nie było dokąd uciekać?  
Patrioci to ludzie złączeni w myśl pewnej idei dziedzictwa narodowego, obywatele świata żyją każdy sobie a jak każdy wie "w kupie siła, kupy nic nie ruszy". 
Jeszcze nie słyszałem, żeby ludzie ginęli za "świat" za to często gotowi są oddać życie za swoją rodzinę, przyjaciół, wspólnotę, państwo... dlatego kosmopolityczne postrzeganie świata w teorii bardzo szczytne i słuszne ma się nijak do praktyki i rzeczywistości. 
 
Lokalny "patriotyzm" (w cudzysłowie bo Szwedzkie lokalne produkty są po prostu wyższej jakości niż badziew made ChRL przez co bogate społeczeństwo woli kupować towary wyższej jakości) jest rozpowszechniony w Szwecji i jakoś wielkiej biedy z tego powodu tam nie ma. Powiedział bym więcej, małe lokalne manufaktury i sklepiki słyną z jakości oraz wysokiego poziomu obsługi klienta. W Szwajcarii jest wiele kilku a nawet jednoosobowych (SIC!) browarów, które świetnie prosperują a lokalni mieszkańcy są dumni z przedsiębiorczości i zaradności swoich sąsiadów. Każdy kto ma jakieś pojęcie o gospodarce ten wie, że na wolnym rynku ponad 70% to sektor MiŚ a wielkie koncerny w większości są "too big to fail" więc ssą z rządowego cyca ile wlezie. Osobiście jestem zwolennikiem gospodarki ukierunkowanej na zapewnienie sprawnego sektora MiŚ a nie płodzącej wielkie koncerny, gdzie człowiek jest odczłowieczany ma myśleć, pracować i zachowywać się jak maszyna - kolejny trybik wielkiej machiny, który życie spędzi na wciskaniu guzika w hali montażowej, lub przekładając papiery na czas w biurze. 
PS. MiŚ są wydajniejsze niż wielkie koncerny po pierwsze "pańskie oko konia tuczy" po drugie nie ma zbędnej biurokracji, mają większą możliwość przebranżowienia się, są mniej wrażliwe na wahania sytuacji na rynku. Jedyną wadą sektora MiŚ jest brak odpowiednio dużych środków do zapewniania niektórych usług (np. loty w kosmos, przemysł petrochemiczny itp.).

Alcar 2013-12-17

Przede wszystkim Hugo nie wie co to jest patriotyzm. 
On cały czas gadał o nacjonalizmie i to w wydaniu szowinistycznym, a nie ugodowym. 
W sumie to ty o szowinizmie gadał. 
 
Przede wszystkim słowo patriota wywodzi się z greki, gdzie najzwyczajniej oznaczało osobę światło, uczestniczącą w życiu politycznym wspólnoty. Umiłowanie wspólnoty i dbałość o jej dobro. 
Osoba zaś niespełniająca tego kryterium była nazywana idiotą. Czyli kogoś kto nie uczestniczy w życiu publicznym. 
 
I to tyle znaczy po odebraniu mordy przyszytej przez romantyzm i imperialne zapędy państwowe.  
Patriota to ktoś kto uczestniczy w życiu wspólnoty, przestrzega prawa i norm moralnych i działa dla jej wspólnego dobra. 
Robi to jednak nie dlatego że musi, ale dlatego że to mu się opłaca. Gdyż istnienie tej danej wspólnoty jako silnej społeczności sprawia, że i jemu się opłaca do niej należeć. Nie ma tu żadnych kryteriów rasowych.  
Jeśli jakiś Chińczyk działa dla dobra mojej wspólnoty to także jest jej patriotą. Nie ma tu znaczenia, że sprowadził się rok wcześniej. 
Patriotyzm to działanie dla dobra wspólnego dla swoich indywidualnych korzyści. 
Ładnie to opowiedział Jacek z Danii. W sumie nawet lepiej niż mi by się to udało gdyby mnie nie rozłączyło. On dokładnie mówił o tym czym jest patriotyzm.

MichalH 2013-12-17

"Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią" - Oscar Wilde

Alcar 2013-12-17

Oscar Wilde: 
"(...)była zaangażowana w ruch polityczny "Młoda Irlandia"; publikowała tam pod pseudonimem Speranza." 
pl.wikipedia.org

Jąkała 2013-12-17

Wilde - faktycznie autorytet, nie ma co;)

RAdesign 2013-12-17

Oscar Wilde - ówczesne skrzyżowanie Biedronia, Masłowskiej i Paulo Coehlo. 
To ja już wolę cytować Pana Zenka z warsztatu samochodowego - będzie mniej ściemy..... 
 
 
wyrzeczenie się patriotyzmu po prostu jest głupie.  
w dzisiejszych czasach wyrzec się takiej postawy, to jak przyjść na pojedynek rewolwerowy z obieraczką do warzyw. zamiast. 
 
państwa i społeczeństwa patriotyczne po prostu mają przewagę gospodarczą i kulturową, i choćby skały się zesrały - nic tego nie zmieni, żadne radiowe fochy ani separacja.

Dylu 2013-12-17

Hugo Racjonalny. Przyjmujesz ,że mógłby nas ktoś podbić i ustanowić lepsze prawa tylko po co inny naród miałby to robić? Tak samo kiedyś słyszałem ,że Polacy nie potrzebnie się bronili bo on by się wolał urodzić Niemcem. Co wy myślicie ,że się z dupy wzieliście na tym świecie. Każdy z nas ma swoje korzenie i swoją rodzinę. Większość z naszych przodków zapłaciło najwyższą cenę nie po to abyście byli Polakami tylko po to abyście w ogóle mogli ,żyć na tym świecie. Patriotyzm to utożsamianie się z historią naszego narodu , troska o przyszłe pokolenia oraz gotowość do ofiary na rzecz innych. Przy braku bezpośredniego zagrożenia trochę cieżko rozmawiać o patriotyzmie jednak jeżeli ktoś dba o to aby żyć tak aby pokolenie które po nim przyjdzie miało lepiej to można uznać go patriotą i jeżeli na tle Tuska postawimy niejakiego Hugo to chyba widać kto gada ,że jest patriotą a kto jest nim naprawdę.

Moneetor 2013-12-17

Śmieszne, ale Kanadyjczyków w Kanadzie jest mniej o 4 miliony niż Polaków w Polsce. Mimo, że Kanada jest większa obszarowo jest znacznie słabiej zaludniona niż położone niżej na mapie USA. Niestety mroźny klimat północy Kanady daje niskie zaludnienie w stosunku do porównywalnego obszarowo USA i to pomimo dużo wyższego wskaźnika HDI - oficjalnej miary cywilizacji w danym kraju.

kobza 2013-12-17

Ludzie czy was potrzaskało z patriotyzmem? Sztuczny twór usankcjonowany przez państwo aby glupolom wmówić, że są lepsi niż inni - bo mają Mickiewicza, mieli Papieża, Wałęse, bo w historii zostali kilka razy zgwałceni przez okupanta a rząd rzucił na front naszych pradziadów niczym mięso armatnie? lol. Nie wierze! Az tak zakompleksieni jesteście? 
@Dylu nie pal tyle - "gotowość do ofiar na rzecz innych" - to jedz do Iraku i "ponoś ofiare" , kto ci broni? I oczywiscie ze wolałabym sie urodzić jako Niemka, co mi po patriotyzmei jeżeli wlasne państwo gwałci, a współobywatele cierpią na syndrom sztokholmski? a nad historią płacz, ze tacy głupi byliśmy - z głupoty chcesz byc dumny? 
@Radesign - Polska jest jednak przykładem ze nie mają przewagi gospodarczej. Kulturowej? Niby w czym i jak?  
@Alcar-nie dorabiaj znaczenia patriotyzmu tam gdzie go nie ma.  
@Castiel: "Jeszcze nie słyszałem, żeby ludzie ginęli za "świat" za to często gotowi są oddać życie za swoją rodzinę, przyjaciół, wspólnotę, państwo... " buahahahah, masz na mysli Rząd? Bo to państwa wywołują wojny, a lud tylko słuzy jako mięso armatnie, ale jak widać, polityka "prania mózgu" jest tak skuteczna, że nawet teraz nie brak wariatów gotowych oddac życie za państwo.

kobza 2013-12-17

poprawka  
@RAdesign: "państwa i społeczeństwa patriotyczne po prostu mają przewagę gospodarczą i kulturową" - sytuacja Polski pokazuje ze sie mylisz i to bardzo.

Ten co wie 2013-12-17

Hugo nie może być patriotą ponieważ posiadł był żonę pochodznia tego samego co Radosław Sikorski i Bronek Komorowski. A żona to szyja która kręci głową rodziny.

Dyllu 2013-12-17

Skoro Naród Polski był w przeszłości głupi według Ciebie to jaki teraz jest?? Co o naszym pokoleniu powiedzą za 50 lat?? A może my mamy teraz trudniejsze czasy niż 50 100 czy 200 lat temu?? I dlaczego nie urodziłaś się Niemką tylko Polką i dlaczego wogóle się urodziłas?

Kissblade 2013-12-17

Hugo, dziwne masz to podejście:-) Sam przyznajesz, że "nie ma definicji patriotyzmu" (czytaj: Ty takiej nie masz), a i tak lejesz hejta:-) Chociażby na własny użytek jakąś definicję byś zrobił, byś wiedział z czym się nie zgadzasz. Tak więc ja postaram się taki Twój pogląd teraz sklecić.  
 
Otóż uważasz, że patriotyzm to jest przedkładanie jednych nad innych; uważanie jednych za lepszych od pozostałych. I to chyba tyle, jeśli pominąć Twoje przykre skojarzenia tego pojęcia z gniewnymi panami w glanach.  
 
I to bym tak zostawił, bo nie zamierzam Cię przekonywać, że się mylisz. W miejsce tego chciałbym Ci zaproponować pod rozwagę moje pojęcie tego terminu. Jednak aby to zrobić, trzeba wyjść od pewnych fundamentalnych tez:  
 
1. Czy istnieje coś takiego jak "polskość"?  
...albo "niemieckość", "słowackość", "rosyjskość", etc.? Słowem, jakiś zespół cech określający osoby danej narodowości? Badania kulturoznawcze (a pewnie i socjologiczne) potwierdzają, że da się wyróżnić taki zespół cech specyficznych danej nacji.  
 
2. "Znajome jest lepsze niż nieznajome".  
To zasada psychologiczna - ludzie generalnie preferują to co znają nad to, czego nie znają. Na bardzo podstawowym poziomie będzie się to objawiać tym, że naturalnie ludzie będą preferować (na ogół) towarzystwo osób, które znają niż zupełnie nieznajomych.  
W moim odczuciu zasada ta jest mocno kontekstowa, bo podając przykład sąsiadów, którzy są obcy dzisiaj, to przypuszczalnie byliby postrzegani jako znacznie bliżsi, gdyby ci sami ludzie byli sąsiadami gdzieś w Londynie czy Toronto, gdzie większość pozostałych sąsiadów należałaby do innych kręgów kulturowych (i upraszczanie tego efektu tylko do różnic językowych jest, po mojemu, zbyt dużym uproszczeniem).  
 
Zatem traktując tę kwestię kontekstowo, niejako naturalnie pojawia się sytuacja, że dla kręgu, który - w danym kontekście - wydaje nam się bliższy, chcemy jak najlepiej (pomagamy siostrze w nauce, gdy poprosi; przekazujemy kuzynowi informację - lub załatwiamy sami, gdy mamy okazję - o wolnym stanowisku pracy, gdy ten jej poszukuje, itd). NIE oznacza to jednak, że uważamy pozostałych ludzi za gorszych! Po prostu chcemy dla kręgu, który uważamy za bliski, jak najlepiej. 
 
[Spostrzeżenie: Kontekstowość taka może wejść na jeszcze wyższe poziomy ogólności: jeśli przyjąć, że najbliższa jest rodzina, nieco dalej przyjaciele; znajomi, koledzy, etc.; dalej pewnie będzie pewnie właśnie miasto/region, kraj, kontynent, a na końcu - planeta. Tylko z racji tego, że jest to kwestia kontekstowa, potrzebny jest... no cóż, kontekst. Czyli aby zaistniał w świadomości ludzi krąg "ziemianie", potrzebna jest społeczność do tego kręgu się nie zaliczających - czyli obce cywilizacje. W chwili obecnej dla nas "patriotyzm" odnosi się do kręgu na poziomie kraju, ale nietrudno sobie wyobrazić, że kilkaset lat temu pojęcie to zawężone było do własnej wioski, a w przyszłości - pewnie będzie się odnosić do całej planety... być może i galaktyki, jeśli dotrwamy:-) Ale to tak na marginesie.]  
 
3. Po co takie przywiązanie? 
Zrezygnowanie z pojęcia patriotyzmu być może byłoby racjonalne w warunkach utopijnych, czyli takich, w których wszyscy bliscy i dalsi sąsiedzi danego kraju również by zrezygnowali z przywiązania do swojego kręgu kulturowego. Bo jeśli oni tego nie zrobią, to wcześniej czy później nasze społeczności staną w sytuacji konfliktowej. Wcześniej czy później na czele któregoś z sąsiadów stanie osoba o zapędach imperialistycznych, a wtedy siła danej zbiorowości zawsze będzie silniejsza niż zbiór jednostek ze sobą w żaden sposób nie powiązanych i bo ich zdolność do obrony swojej odrębności będzie znacznie mniejsza niż mogłaby być, gdyby dana społeczność miała wspólna bazę; spoidło w postaci wspólnego kręgu kulturowego.  
 
4. Warto mieć niezależność? 
I to jest kwestia kluczowa w tych rozważaniach. Musiałbyś sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma dla Ciebie jakąkolwiek wartość to, że coś takiego jak "Polska" (jakkolwiek by o jej obecnym kształcie nie myśleć) na mapie istnieje? I czy znaczy dla Ciebie cokolwiek owa "polskość" (w ujęciu kultoroznawczym), ze wszystkimi aspektami ją tworzącymi? Bo jeśli na oba te pytania odpowiedź jest negatywna, to zagadka różnicy poglądów między Tobą a niektórymi słuchaczami zostanie rozwiązana, bo wynika ona po prostu z wyznawanych wartości; te które dla nich (i dla mnie również) są ważne, dla Ciebie - nie są. I stąd wynika niezrozumienie do afektu wobec kręgu "polskości" :-)  
 
Podsumowanie: Dla mnie patriotyzm to właśnie przywiązanie do kręgu kulturowego, razem z osobami ją tworzącymi i czynnikami jakie doprowadziły do jego powstania w obecnym kształcie. Jest staraniem się, na miarę swoich sił, chęci i możliwości, by społeczność ludzi tworzących dany krąg kulturowy (np. "polskość") się rozwijała, rosła i miała się jak najlepiej. To nie tylko pomaganie sobie, ale też godne reprezentowanie swojego kręgu kulturowego przed innymi kręgami. Ten sam mechanizm pozwala mi poczuć coś miłego, gdy Polacy wygrywają jakieś tam zawody czy odnoszą sukces. Bo choć nie jest to mój sukces, to jest to osiągnięcie osoby, z którą jestem w jakiś tam sposób - może nie najściślejszy, ale jednak - związany. I nie muszę życzyć źle pozostałym zawodnikom czy konkurentom rodaka, by cieszyć się jego sukcesami.  
 
To tyle tego przydługiego posta.  
 
tl;dr:  
Specyficzna wizja patriotyzmu lansowana przez Hugo nie jest jedyną możliwą:-) Co więcej, patriotyzm może być fajny, przyjemny i nie wymagać pogardy dla nikogo, a też i dać dużo dobrego:-)

Castiel 2013-12-17

kobza postawa Hugo i Twoja pokazuje jak bardzo RP jest "patriotyczna". Za dużo u nas ludzi o mentalności chłopa pańszczyźnianego, dla których szczyt idei związanej z państwem to żeby Pan za mocno nie bił po plecach jak się miedzę przeorze, albo zawinię worek ziemniaków dla siebie. 
 
Patriotyzm jest sztuczny? Nawet plemiona pierwotne w Amazonii wspominają swoich przodków, przekazują tradycję, czują przynależność do danego plemienia... jeśli coś jest sztuczne i nieprawdziwe to kosmopolityzm odklejony od rzeczywistości jak schizofrenik po Promazinie. 
 
Polska nie jest nikomu potrzebna poza Polakami, jeśli tak bardzo boli Cię pochodzenie bo dajesz się manipulować przekazowi z mediów lansujących "kompleks polaka" to nikt nie każe Ci się tu męczyć - spróbuj w Niemczech uzmysławiać jaki to kosmopolityzm jest wspaniały. 
 
PS. Władza nie jest autodestrukcyjna, żeby sobie wojny wbrew woli ludzi urządzać - polecam w tym temacie Machiavellego.  
 
Wyidealizowany pogląd, że wszyscy ludzie są fajni, dobrzy i sympatyczni nie może przynieść efektu. Równie dobrze można powiedzieć po co być policjantem albo ochroniarzem, naraża się życie za jakiś obcych ludzi - bez sensu. No i powstaje 10 osobowa zorganizowana banda i terroryzuje całe miasto "obywateli świata" wierzących w miłość wszechświata. Niestety życie tak wygląda, że aby samemu w mordę nie dostać trzeba przywalić pierwszemu i nie bronić własnego tyłka ideologią "nadstaw 2gi policzek" bo doświadczenie życiowe pokazuje, że może się to dobrze nie skończyć ;)

Krawiec 2013-12-18

Jeśli kiedyś istnieli patrioci, których warto było cenić czy nawet podziwiać np. za ich poświęcenie dla innych, to teraz ciężko takich znaleźć.Teraz to jest albo fetysz, albo pałka do okładania po głowie przeciwników. W ogóle jakaś chora sytuacja powstała,w której dostajesz do wyboru dwie opcje: albo jesteś patriota albo pedał. A co z tymi którzy nie identyfikują się ani z jedną ani z druga stroną?

Alcar 2013-12-18

Ad. kobza 
"@Alcar-nie dorabiaj znaczenia patriotyzmu tam gdzie go nie ma. "  
 
Nie twórz opinii o papkę medialną (w tym opinię Hugo), a dokształć się. Czym jest patriotyzm według "najstraszniejszego" narodowca II RP: 
(...)Pewien stopień inteligencji pozwala człowiekowi zrozumieć, w jakiej mierze duchowe bogactwo narodu jest podstawą rozwoju jednostki, jak wiele zatem każdy korzysta z narodowego dobra, odpowiednia zaś dojrzałość moralna zmusza go do uznania faktu, że korzystając z tych dóbr, a nie dając nic w zamian lub dając za mało, jest na łasce swego społeczeństwa, jak żebrak w dobroczynnym przytułku. I sama miłość własna, niezależnie od przywiązania do ojczyzny, nakaże mu uznać obowiązki narodowe, pracować dla ojczyzny, walczyć za nią, dawać jej jak najwięcej w zamian, za to co od niej bierze(..) 
Z tego samego źródła rodzą się obowiązki względem innych narodów, względem ludzkości. Jak wobec dzisiejszej Polski człowiek poczuwa się do obowiązków w imieniu swoim, jak wobec dawniejszej i przyszłej – w imieniu swego pokolenia, tak wobec ludzkości – w imieniu swego narodu.  
www.ligatur.se 
 
Wywal przez okno Mickiewicza i innych romantyków. "Patria" wytworzyła się w naturalnym procesie w skutek egoistycznych pobudek jednostek. Gdyż indywidualizm prowadzi do wytworzenie się potrzeb, takich jak bezpieczeństwo, które muszą być zaspokojone przez społeczność. 
Więc jeśli zniknie społeczność "Polak" na jego miejsce powołana zostanie inna, być może biorąca swoje źródło od jakiejś korporacji. 
W tym rozumieniu słowa patriotyzm to co tworzy Hugo (edukacja i świadomość) jest jak najbardziej patriotyczne.

Mariusz 2013-12-18

Podobała mi się audycja, dzięki Hugo. 
 
Ja patriotyzm traktuje dość tradycyjnie, czyli chęć obrony ojczyzny w przypadku ataku. Natomiast nie jestem patriotą bo trudno poświęcać się dla kraju który ma Cię kompletnie w dupie (mówię tu o sytuacji gospodarczo-politycznej).

RAdesign 2013-12-18

kobza "poprawka  
@RAdesign: "państwa i społeczeństwa patriotyczne po prostu mają przewagę gospodarczą i kulturową" - sytuacja Polski pokazuje ze sie mylisz i to bardzo." 
 
to co robisz, to się nazywa mechanizm projekcji - prawda boli, więc wypierasz. 
 
1.Niemcy - kraj patriotyzmu, a wręcz szowinizmu gospodarczego 
2.USA - kraj patriotyzmu gospodarczego, globalizacja korporacyjna spowodowała kryzys, teraz z niego wychodzą. patriotyzmem. 
3.Chiny - szowinizm gospodarczy no.1.  
4.Japonia - kraj szowinizmu. przypadkowo nadal niezła gospodarka. 
 
jak na razie kobza, zostałaś zaorana 4 do 0 w argumentach, bo: 
 
Polska - kraj gdzie widziałem najwięcej ludzi narzekających na swój kraj, rodaków, lżących Polskę i Polskie produkty. 
Polacy nienawidzą Polski. tu nie ma patriotyzmu. 
 
 
kobza - zaorana 5:0 
 
tyle po Twoich "argumentach" (których nie było)

Jacek z Danii 2013-12-18

@kobza 
 
Dobra, no to jedziemy, HDI od gory: 
 
1. Norwegia: patrioci do bólu. Dla każdego Norwega "Norge" to ukuchane i najlepsze miejsce na ziemi. Tu w Danii ciężko spotkać Norwega który nie ma norweskiej flagi gdzieś przypiętej do ciuchów. 
 
2. Australia: nie spotkałem nigdy Aussie który nie byłby patriotą. W całej Australii ilość ciemnobłękitnych flag, wiszących dosłownie wszędzie, jest chyba największa na mieszkańca ze wszystkich krajów w których byłem. Podobnie jak Norwegowie, dla Australijczyka "Oz" to najlepsze miejsce na ziemi. Nie znam nikogo z Australii kto chciałby przenieść się na stałe do innego kraju.  
 
3. Stany Zjednoczone: to chyba nie wymaga komentarza. Patriotyzm Amerykanów jest legendarny.  
 
PS: 
 
"I oczywiscie ze wolałabym sie urodzić jako Niemka..." - i Ty jeszcze śmiesz innym zarzucać kompleksy?!

mysz 2013-12-19

@21 
Nie żebym szczególnie popierała kobzę, bo o ile sama patriotką nie jestem, to rozumiem dlaczego ktoś mógłby być ALE: 
 
Australia i USA to kraje, który były i są nadal budowane przez imigrantów. Spora część ludzi mieszka tam bo podjęła świadomą decyzję o imigracji, uznając ten kraj za najlepszy możliwy. A inna duża część to bezpośredni potomkowie ludzi, którzy podjęli świadomą decyzję o imigracji, uznając ten kraj za najlepszy.  
 
Nie można tego porównywać z polskim patriotyzmem, który w dużej mierze opiera się na umiłowaniu bardzo dawnej historii (często martyrologicznej) i wielopokoleniowym bezwolnym przywiązaniu do jednej ziemii.

Edon 2013-12-19

Dla mnie człowiek jest najpierw człowiekiem a dopiero potem Polakiem, Niemcem czy Francuzem. A patriotyzm w wykonaniu narodowców czy chociażby zwolenników PiSu zniechęca do tego typu uczuć.

kobza 2013-12-20

Patriotyzm jest tak samo sztucznym tworem jak przynależność religijna - fajniej w grupie, czujemy sie potrzebni, bezpieczni, ktoś/coś nadaje "sens" naszej jałowej egzystencji, walce, nie musimy za dużo się zastanawiać itp. Niektórzy to już harcorowo utożsamiają patriotyzm z egoistycznym działaniem na wolnym rynku, wkładem do gospodarki. Czy my aby napewno definiujemy patriotyzm tak samo? Bo juz widzę ze kazdy definiuje jak mu wygodnie. To np ze troszcze sie o swą rodzinę czyni ze mnie patriotką? huhhahaha 
 
Co to za argument i wyliczanie które kraje są patriotyczne? - świrów znajdziemy pod każdą szerokością geograficzną.  
 
aaaa i mowiac, ze chciałabym się urodzić Niemką, ma to tyle wspólnego z miłością do Niemiec jak i do samej Polski - idę tam, gdzie żyje się lepiej, bez DORABIANIA IDEOLOGII, jak widać, ludzie lubią sobie tłumaczyć sobie rożne sprawy bez zachowania zdrowego rozsądku. Amen

dudi 2013-12-20

A propos patriotyzmu gospodarczego, dlaczego lekceważycie fakt, iż istnieje silna korelacja między zamożnością społeczeństwa, a rozwojem narodowej przedsiębiorczości. Kraje, które są najbogatsze charakteryzują się m.in. posiadaniem silnych globalnych marek, rozwiniętym przemysłem, własną bankowością itd. Ja jestem przeciwnikiem poglądu, że kapitał nie ma narodowości, bo to przeczy faktom. Niskie pensje Polaków są właśnie rezultatem tego, że polski biznes nie liczy się w świecie, a nasza krajowa gospodarka zdominowana jest przez zagraniczne podmioty. Polska jest głównie montownią dla zachodnich firm, które szukają jedynie taniej siły roboczej. Konsumowaniem towarów z importu i składaniem gotowych części w fabrykach zagranicznych firm, nie dojdziemy do dobrobytu. Nawet na codzienne zakupy chodzimy do zagranicznych marketów. To kpina, a to przecież w naszym interesie jest, aby polskie przedsiębiorstwa rosły w siłę, jeżeli chcemy by nasza siła nabywcza wreszcie wzrosła, a one niestety nie urosną bez naszej pomocy. Można klepać dyrdymały o tym, że konsument wybiera odpowiedni dla niego produkt nie patrząc na markę czy kraj pochodzenia, ale niech później nikt z was nie będzie hipokrytą narzekając na niskie zarobki w Polsce, jeżeli sami dokładacie do tego swoją cegiełkę wspierając zachodni kapitał.

Alcar 2013-12-20

Ad 24. Czy my aby napewno definiujemy patriotyzm tak samo? 
 
Nie. Ty definiujesz błędnie. 
Sztuczny twór powiadasz. 
W takim razie dlaczego Hugo cały czas tutaj gada o tym aby nawiązywać kontakty, dbać o klienta i zastanawiać się co jest dla niego najkorzystniejsze. Potem coś mówi o zrzeszaniu się i wspólnej pracy celem zmiany postaw ludzi. A będzie lepiej. 
Czemu nie zaprzestanie takich bezowocnych gadek, położy na wszystko lagę ? 
Bo do życia jest mu potrzebne pewne środowisko. Nie może żyć całkowicie oderwanym od społeczeństwa, więc naturalnym jest że musi się zrzeszać, aby lepiej funkcjonować, a to zmusza go do dbania o swoje środowisko. Gdyż jeśli będzie ono chore, słabe, źle zarządzanie to i on na tym straci. 
 
Na początku była to wspólnota rodzinna, potem plemienna, później terytorialna, jakieś 200-100 lat temu powstały wspólnoty narodowe, które funkcjonują do dnia dzisiejszego. Z tym, że teraz się przeobrażają. Nie wiadomo w co. 
Nie zmienia to jednak faktu, że poszczególne wspólnoty dalej myślą o interesach narodowych. Zaś silna wspólnota narodowa, dobrze zarządzana, przez dobrych managerów sprawia, że jednostki w niej zrzeszone odnoszą z tego tytułu korzyści. 
 
Narzekamy na naszych rządzących i mamy rację. Ale zobacz jaką prezentujemy przy tym postawę. Oni powinni coś zmienić. Nie czujemy się odpowiedzialni za tę spółkę jaką jest polska, a jest to skutek PRL. Gdy jednak ktoś chce zmienić ten stan rzeczy, tj. według jego mniemania "odzyskać kraj" i uczynić go przyjaznym dla Polaków, nazywamy go patriotą (co jest traktowana pejoratywnie) i oddajemy głos na tych których nazywamy złodziejami. 
Pomieszanie z poplątaniem.

wierny słuchacz 2013-12-20

Trochę mi brakowało w tej audycji dwóch sampli: "Patriota-idiota" z "Kariery Nikosia Dyzmy" i "Wy wszyscy jesteście pojebani!"  
Może, Hugo nie chciał nikogo prowokować(?) 
Swoją drogą, może zamiast zwalczać patriotyzm Hugo powinien zacząć promować kosmopolityzm?

Aga 2013-12-22

Hugo, dobry temat na audycję i warto go chyba jeszcze pociągnąć.  
 
Już przy audycji na temat przekrętów przy budowaniu dróg uderzyło mnie to, że goście twierdzili, że to całe zło to przez obcy kapitał etc, a jednocześnie z ich opowieści wychodziło, że okradali i oszukiwali ich "swoi". Co ciekawe nie reagowali na racjonalne argumenty. Co do przekonywania innych do wyjechania z Polski, to jednak się nie zgadzam, jak chcą i mają siłę walczyć o sprawiedliwość, to bardzo dobrze - ich wybór. Tylko warto przyznać, że walczą z nieuczciwością Polaków w pierwszej kolejności.  
 
Zgadzam się z Hugo w kwestiach partiotycznych. Nie jestem patriotą (cokolwiek to znaczy). Zobaczcie sobie na listę lektur - klasa pierwsza "kto ty jesteś? Polak mały" - indoktrynacja od najmłodszych lat. Nic dziwnego, że prawie każdy myśli, że patriotyzm to coś dobrego. 
 
Tutaj dowody indoktrynacji: 
www.fronda.pl 
 
Jeśli jechanie na misję do Afganistanu, to patriotyzm...to ja się nie tylko nie zgadzam. Ja się brzydzę. Patriotyzm, to wg mnie forma religii.

Adrian 2014-08-22

Trochę mi zabrakło rozważań na temat: próbować coś zmienić na miejscu czy szukać lepszego miejsca do życia gdzie indziej?

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:
Premier znowu bredzi (2) - 4 tygodnie temu


Czy pomaganie ma sens? - 6 tygodni temu

Czy to już komunizm? (2) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
Czy Wiedźmin jest polski? (1) - 8 tygodni temu

90% Kontestacji będzie zaorane (2) - 2 miesiące temu

Państwo przepłaca za celebrytów? (1) - 2 miesiące temu

Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 2 miesiące temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 3 miesiące temu

Unikaj szpitali (7) - 3 miesiące temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 3 miesiące temu

25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 4 miesiące temu

Nauczyciele uciekają (6) - 4 miesiące temuNiskie podatki już były (15) - 5 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 5 miesięcy temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 6 miesięcy temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 6 miesięcy temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 6 miesięcy temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 7 miesięcy temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 7 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 7 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 7 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 8 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 8 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 8 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 8 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 9 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 9 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 9 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 9 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 10 miesięcy temu

Pomagał bez zgody stosownych organów! (6) - 10 miesięcy temu

Jestem na kwarantannie! (1) - 10 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 10 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 11 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 11 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 11 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 11 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 11 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 11 miesięcy temu
Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - ponad rok temu

Idzie drożyzna (2) - ponad rok temu


Muzeum z najwyższej półki (1) - ponad rok temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temuEmigranci psują nasze dzieci! (7) - 2 lata temu


Magiczne szable i tarcze (1) - 2 lata temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 3 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 3 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 3 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 3 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 3 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 4 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 4 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 5 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lat temu


Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 6 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 6 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 6 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 7 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 7 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 8 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 8 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 9 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu


AgenTomasz mówi całą prawdę (49) - 10 lat temu

Ile zarabia młody dziennikarz? (17) - 10 lat temu

Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 10 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 10 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 10 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 11 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 11 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 12 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 12 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Nikitoys sklep z zabawkami dla dzieci - - 20.00
nowy sącz rozwody sprawy - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
giełdy pracawsieci.net - - 20.00
Rozyc - - 20.00
biuro rachunkowe lider sc nowy sącz - - 20.00
rzeczoznawca majątkowy i wycena... - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt