Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
Hemikryptomonokaidialog
Przez ok. pół odcinka zamówiona próbka ByteEatera gadającego bez głębszego przygotowania na różne tematy, jak to w audycji z założenia „luźnej”. Potem dzwoni Grzesiek (ten od pizzy) i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2010-09-29

O gatunkach, które wymierają

Nadający: Jan Fijor

Miało być o imigracji i emigracji, ale jak Janek zaczął wyjaśniać sprawy związane z ginącymi gatunkami tak już zostało.

KOMENTARZE

Lord Blick 2010-10-04

Swego czasu w Chinach było polowanie na wróble, bo niby wyjadały połowę zbiorów i wytępiono praktycznie wszystkie. Potem mieli plagę owadów, którymi żywiły się te ptaki. Pomimo iż tamten ustrój nie miał nic wspólnego z wolnością, daje to pewien obraz sytuacji na styku człowiek/przyroda. Nigdy tak do końca nie wiemy, czy i jaki ma wpływ na nas gatunek stworzenia, które ginie i nie zawsze to wzbudzi na czas odpowiednie zainteresowanie jego podtrzymaniem wskutek znikomej wiedzy na jego temat. Co z tego, ze pszczoły są w prywatnych rękach pszczelarzy, jak ich liczba maleje z powodu degradacji środowiska, a za parę lat spadną drastycznie zbiory, chyba, że jakiś wynalazca opatentuje jakieś cybernetyczne "ultralekkie samo-zapylacze z napędem atomowym" programowalne na określony typ rośliny. 
Co do turów, to pewnie wyginęły, gdyż w tamtych czasach ekonomia austriacka nie była zbyt znana na tym obszarze... ;) Krowy było zdecydowanie łatwiej przysposobić, pomimo, iż ich mięso było mniej cenione. 
Co do oddania zasobów morskich w prywatne ręce, to dla mnie czysta utopia : 
- Do państw należą tylko odpowiednie pasy wód przybrzeżnych, pozostałe obszary są międzynarodowe, wiec od kogo to przejąć ? 
- Hipotetycznie jeśliby już ktoś miał dany obszar, zarybiał go itd., to jaką miałby gwarancję, że te "jego" ryby pozostaną na tym obszarze ? Poprzywiązuje je na sznurki ? :P 
- Zakładając, że jednak udałoby się rozwiązać problem zatrzymania tych ryb w danym obszarze, istnieje ogromne ryzyko, że te ryby i tak wyginą w tym obszarze z powodu braku możliwości wędrówki i poszukiwań sprzyjających warunków do przeżycia, których właściciel nie będzie w stanie zapewnić z uwagi na nieopłacalność lub braku osiągnięć technicznych. Przykładowo tylko Słońce jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii by ogrzać te masy wody, a jak je schłodzić ? 
Co do własności powietrza to jak to sobie to możemy wyobrazić ? Przychodzi właściciel powietrza do szarego człowieka i mówi "Zabraniam ci oddychać moim powietrzem, bo to moja własność, a ty nie uiściłeś mi abonamentu" ? Własność i wolność nigdy nie będą w pełnej symbiozie. Co więcej funkcjonowanie tych pojęć jest cechą mentalną ludzkiej niedoskonałości, w naturze one po prostu nie funkcjonują. Funkcjonuje tylko przepływ materii, energii i dążenie do przetrwania.

Solarius 2010-10-04

Janek fijor był chyba nawalony w trakcie tej audycji

Marcopolo 2010-10-04

Jenek to arogancja oparta na homocentryźmie.  
Wait a minute!  
Nieskończona iliść gatunków wyginęła na ziemi zanim jeszcze pojawił się czlowiek!!! Człowiek zabija drugiego czlowieka dla zysku, więc dlaczego dla zysku ma oszczędzać "ginące gatunki" czy cokolwiek. Żubry wiginęły bo byly bardzo, bardzo, bardzo potrzebne wielu ludziom. Ta samo jak bizony których odarte ze skóry cielska tysiącami gniły na amerykańskich preriach. Może dlatego że myśliwi nic nie wiedzieli o austryjackej szkole businessu. Dla relaksu trochę zdrowego rozsądku w łacińskim stylu: www.youtube.com

Słuchacz 2010-10-06

@Solarius Nie sądzę ,aby Pan Jan był podpity, co najwyżej był pod wpływem złego humoru.

valdie 2010-10-07

A lord jak ładnie napisał....

valdie 2010-10-07

I nie można otworzyć ostatnio tego okienka po prawej, żeby słuchać na żywo. Zróbcie coś z tym, bo wyginiecie :)

Mateusz z Kanady 2010-10-07

Panie Janku chodzilo mi tylko o sprostowanie. Nie zazucalem ignorancji raczej sugerowalem, jezeli niezdarnie to przepraszam, ze pana wypowiedz mogla byc zle zrozumiana przez tych co nie najlepiej z Angielskim sobie radza lub nie sledza Amerykanskiej polityki.  
 
Chodzi o to ze Tea Party to nie Partja Herbaciana, tylko impreza Herbaciana, albo zabawa Herbaciana, albo Herbaciane Party. Po angielsku slowo party ma dwa znaczenia (i) partja polityczna i wlasnie (ii) zabawa albo impreza. Ta nazwa nie nawiazuje do partji politycznej tylko do slawnego Bostonskiego picia herbaty czyli poczatku rewolty przeciwko koronie brytyjskiej.  
 
Wedlug mnie Tea Party zreformuje Republikanow na ksztalt tej partji ktora prowadzil Ronald Reagan i Newt Gingritch. Po porazkach w 2006 i 2008 z tej partji odpadli przedewszystkim lewicujacy republikanie jak Arlen Specter, Lisa Murkowsky czy Colin Powell. Ich miejsce wsrod Republikanow przejmuja tacy ludzie jak Sara Palin, Jim Demint, Bobby Jindal czy Tim Pawlenty. To sa "mlodzi i gniewni" odbijajacy partje od tzw "Rockefeller Republicans".

jan M Fijor 2010-10-07

Alez ja wiem, że party to także 'impreza", ale ten ruch może się przerodzić w trzecią partię polityczną. Vo prawda, liczyłem na tp, że będzie nią Partia Libertariańska, ale doświadczenie ostatniego roku uczy, że to raczej będaie herbata. Ja się nie gniewam, nwet mi przez myśl nie przeszło, każdą krytykę biorę sobie do serca, ale tylko tyle. Wątpię, żeby Tea Party pozostała przy Republikanach, zwłaszcza, że neocony są bliżej socjalizmu niż kapitalizmu, a Tea Party jest ruchem przedsiębiorczym.  
Pozdrówko

Mateusz z Kanady 2010-10-07

Ja nie jestem pewien jak bardzo Tea Party jest ruchem o zabarwieniu libertarianskim. Sadaze (wiem lies, damned lies and statistics) wskazuja ze jest to ruch konserwatywny. To znaczy konserwatywny w polnocno amerykanskim znaczeniu. Oni chca mniej panstwa, ale raczej opowiadaja sie przeciwko aborcji, narkotykom czy malzenstwom pedalow. Rowniez Tea Party czesto opowiada sie za agresywna polityka zagraniczna. To bardziej Reagan niz Ron Paul. A co chyba najwazniejsze ze czlonkowie Tea Party chca reformawoac i dominowac Republikanow a nie znimi wlaczyc. I wedlug mnie to dobrze. hotair.com

jan M Fijor 2010-10-07

Właśnie napisałem, że miałem nadzieję, że wojnę obecnemu etatyzmowi wypowie partia libertaiańska, ale jak dotąd najaktywniejsi są herbaciarze. Pociecha w tym, że nie są to neokoni, którzy ten bajzel od 10 lat firmują. 
Z dwojga złego, wolę Reagana niż koalicję Bush-Clinton-Obama-Rahm etc.  
Afiliacja herbaciarzy przy partii republikańskiej jest moim zdaniem zagraniem taktycznym. Zdają sonbie sprawę, jak trudno jest wprowadzić w USA trzecią (w dokładniej: drugą) siłę. 
Uklony

Doro-ta 2010-10-07

Janek na wszystkich krzyczy, i za bardzo podnosi glos na dzwoniacych w kazdej swojej audycji. Trzeba miec duzo odwagi i cierpliwosci by zadzwonic i wlaczyc sie do dyskusji. Gdyz moze on zmiazdzyc cie nie tylko dlatego, ze masz inne poglady ale i dlatego, ze masz mniejsza wiedze czy doswiadczenie od niego.

jan M Fijor 2010-10-07

Dobrze, poprawię się. Nie mogę jednak wytrzymać, kiedy dzwoni jakiś nudziarz, który w kółko powtarza jakąś niejasną myśl, bo wiem, że to ludzi zniechęca przed słuchaniem. Jesli jestem w błędzie, przepraszam. A to, że ktoś wie mniej czy za mło, nie jest winą moją, lecz jego.  
 
Ukłony

t.rex 2011-11-13

Wiem, że audycja ta była już dawno i temat jest zamrożony, ale mam kilka takich retorycznych w sumie pytań, odnośnie ochrony środowiska: Co z kłusownictwem i innego rodzaju nielegalnymi działaniami, które kierują się, owszem zyskiem, ale na pewno nie można powiedzieć by były dalekowzroczne przy ochronie jakiegokolwiek gatunku? Problem jest poważny, gdyż ci ludzie kierują się zwykłą prywatą i cechują się zbyt dużą elastycznością działania, by dbać o cokolwiek, obojętnie czy działają na terenie prywatnym czy państwowym. Odpowiedzią jest niby tutaj ochrona terenu. No pięknie, tylko co będzie, gdy koszt powołania i utrzymania ochrony uniemożliwi jej wprowadzenie lub wprowadzenie jej jest po prostu niemożliwe ze względu na obszar tegoż to terenu? Właściciel prywatny, też może na końcu machnąć po prostu ręką, dobić ostatnie sztuki i zacznie robić na terenie zupełnie co innego, a to już nijak ma się do ochrony gatunków. No i jak niby strzec to powietrze, o którym mowa w audycji? Mamy mieć eskadrę prywatnych myśliwców? Bazę radarową, która rozpozna nam każdy samolot, nawet taki, który przekroczy nasze granice zupełnie przypadkowo? Takie coś raczej nie zadziała, bo musielibyśmy z tego powietrza chyba płukać złoto, by opłacić lub wynająć ochronę... Państwo ma tu jednak na utrzymaniu wojsko, tak czy siak, i jest mu jednak w tej kwestii nieco łatwiej o działania. A co jeżeli na państwowe tereny nie ma chętnych prywatnych inwestorów, a na terenie którego są gatunki zagrożone wyginięciem? No i jeszcze jedna sprawa odnośnie ewentualnych odszkodowań za zniszczenia w środowisku. Pomijając już kwestię, że wszelkie odszkodowania i tak spłaci klient oraz pracownicy tego zakładu, co zanieczyścił (choć naturalnie może odbyć się to oczywiście kosztem pozycji na rynku), co samo w sobie nie jest wesołą perspektywą, to i tak wszelkie odszkodowania wcale nie muszą uratować jakiegoś gatunku czy czegokolwiek innego. Nie raz przecież jakaś firma wolała zapłacić karę i dalej robić to co robi, bo i tak to wszystko jej się pozytywnie kalkulowało. I co wtedy? Naturalnie podzielam chyba wszystkie poglądy Pana Jana i domyślam się odpowiedzi, ale obawiam się też, że problem może być bardziej złożony niż się wydaje i własność prywatna może tu miejscami niczego nie uratować i wcale nie musi być lepsza, efektywniejsza (choćby ze względu na niemożność posiadania armii), a wszelkie inne zaklinanie rzeczywistości może równać się tym wszystkim socjalistycznym bredniom, że "wszyscy ludzie będą kiedyś braćmi". Po prostu nie można aż tak uogólniać pewnych problemów. Choć z drugiej strony... i tak wszystkiego i wszystkich nie uratujemy, więc dbanie za wszelką cenę o każdą żabę plamistą pozbawione jest w sumie większego sensu...

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 11 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 11 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

rolety dako nowy sącz - - 20.00
Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt