Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne
przedwczoraj
Czy Wiedźmin jest polski?
670 tys. pozwoli odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Przywłaszczenie kulturowe. Czy kapitał ma narodowość. Tarcza 2.1 - czyli dlaczego rząd znowu wspiera wielki biznes. Czy można...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
O PROSTYM SPOSOBIE POZYSKIWANIA KAPITAŁU.
Rynek crowdfundingu udziałowego rośnie w siłę̨. W roku 2019 zainwestowano na nim ponad 40 mln zł., zaś́ w tym roku, mimo pandemii, już ponad 35 mln zł. Dzieje się tak, ponieważ...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2014-05-19

Zabory Ukrainy?

Nadający:

Dziś zamiast Konserwy... Jabollissimus został zaproszony do radia studenckiego, by powymądrzać się o Ukrainie. Oto, pocięte, nagranie. Dziś zamiast Konserwy... Jabollissimus został zaproszony do radia studenckiego, by powymądrzać się o Ukrainie. Oto, pocięte, nagranie. Dziś zamiast Konserwy... Jabollissimus został zaproszony do radia studenckiego, by powymądrzać się o Ukrainie. Oto, pocięte, nagranie.

KOMENTARZE

Mateusz_Imperialista_Zionista_Kolonialista 2014-05-20

Dobrz gadasz Jabol, niestety mialem wrazenie ze rozmowcy nie byli w stanie ogarnac tego co mowiles.

RAdesign 2014-05-20

W jednym macie rację - w rozgrywkach narodowościami i sentymentami. 
Różnice i konflikty narodowościowe inicjował nie tylko wywiad sowiecki.  
Wcześniej waśnie narodowościowe były tworzone przez wywiad carski, wywiad austriacki i wywiad niemiecki. 
Bardzo skutecznie zresztą (chociażby rabacje galicyjskie, których prowodyrzy byli opłaceni przez austriaków). 
 
Prowadzi to do innego problemu - nadal nie ma czegoś takiego, jak naród ukraiński. 
Badając tło historyczne - w regionie wcześniej były 3 narody ruskie - czerwoni rusini, czarni rusini oraz biali rusini. 
Czerwoni - zostali w większości zasymilowani w okresie panowania Korony i Rzeczypospolitej. 
Biali - czyli istotna grupa Księstwa Litewskiego - także się zasymilowała. W istocie dawnymi litwinami bardziej mają prawo się dziś nazywać mieszkańcy Białorusi. 
Mieszkańcy współczesnej Litwy to w większości Żmudzini, Polacy i Rosjanie. 
Czarni rusini przekazywali swoje tradycje jako kozacy, ale zostali niemal w całości wytępieni przez Moskali i ich niemiecką cesarzową. 
 
Poza tym skład etniczny i narodowościowy U-Kresów nigdy nie był stały i jednorodny - uciekali tam chłopi i ludzie i z Serenissimy, i z Moskwy, osiedlali się różni osadnicy sprowadzani przez magnatów - a to niemcy z różnych księstw Cesarstwa Narodu Niemieckiego, a to waloni, a to inne narodowości lub grupy religijne. 
Poza tym ciągłe wojny niszczyły jakąkolwiek jednorodność, poza kozacką. Zaś kozacy zostali zniszczeni przez Osmanów i Moskwę. 
 
W erze nowożytnej tylko ziemie dawnej Rzeczypospolitej miały w miarę jasno określoną identyfikację. Byłą to identyfikacja narodowościowa polska. 
 
Na Krymie i wybrzeżach - dominowali Tatarzy i inni identyfikujący się jako Osmanie lub część Imperium. 
 
Naród ukraiński nie istniał. 
 
Zaś wydarzenia, które zaczęły ten naród tworzyć, miały podstawę w myśli wywiadowczej zaborców - Moskwy i Austrii. 
Założenia proste - divida et impera - Moskale i Austriacy wyszli ze słusznego założenia, że aby im się łatwiej rządziło, należy wytworzyć napięcia narodowościowe. 
Sponsorowali więc rozmaitych "wieszczów", rozmaite ruchawki, prowokacje czy w końcu rzezie i ludobójstwa - w trakcie których dziwnym trafem ginęli głównie ludzie o identyfikacji polskiej i żydowskiej, zaś nigdy - poddani Moskwy i Wiednia. 
 
Eksperyment coprawda nieco wymknął się spod kontroli, ale faktem jest, że naród ukraiński jest narodem sztucznym, mającym z góra 100 lat, wytworzonym przez celowe działania wywiadów zaborców. Jest to to naród pozbawiony ciągłości, gdyż niby przodkowie-rusini zostali zasymilowani, albo pozabijani, a ich przodkowie wymarli - na miejscu albo w miejscach masowych przesiedleń. 
 
Zaś co do deklaracji i pytań o nie - kto w post-sowietach mówi prawdę ? 
Jakby nie było negatywnych konsekwencji i same pozytywne, to pół Ukrainy czy Białorusi przyznało by się do polskich korzeni...

Mateusz_Imperialista_Zionista_Kolonialista 2014-05-20

... powiedzial pozyteczny idiota ktory uznaje narod palestynski.

Ostatni Sprawiedliwy 2014-05-20

Jabol, geopolityka ahahaha :D 
 
Koledze z ukrainoznawstwa przypomnę, że jeszcze nie tak dawno temu rozbiory były powszechną praktyką - żyją jeszcze ludzie z czasów gdy tak się działo. A "propozycja" Żyrinowskiego nie miała oczywiście na serio na celu podział Ukrainy - tutaj dobrze Jabol odpowiedział. Nie wątpcie jednak, że gdyby Polska zdecydowała się rozebrać Ukrainę wespół z Rosją to Rosja powiedziałaby nie. 
Węgrzy nie prowadzą wobec Ukrainy polityki takiej jak Polska. 
"Nasi europejscy bracia... Francja, Niemcy" - o Boże. Może ten student ukrainoznawstwa ma też drugi kierunek:>? We Francji, nie ma ludzi twierdzących, że Lwów powinien przynależeć do Polski bo we Francji żyją Francuzi a nie Polacy. Gwarantuję, że gdyby Strasburg był obecnie po niemieckiej stronie granicy to sporo ludzi twierdziłoby, że powinie on (Strasburg) być francuski. Galicja w kontekście Polski to jest nazwa zaborcza i nie na miejscu jest jej używanie w kontekście po i przed rozbiorowym. Jak w 1918 była okazja to Ukraińcy przejściowo "wzięli sobie" - jak to się gość od Ukrainy wyraża - Przemyśl, a do dziś są tam ludzie, którzy twierdzą, że Ukraina powinna stać na Wiśle ;) Ja osobiście jestem zdziwiony, ale słabością idei rewanżystowskiej w Polsce (można by się spodziewać, że w takim narodzie będzie dużo silniejsza). 
Jabol, myśmy RP tworzyli z Kozakami (i nie panie prowadzący, Kozacy to nie są rdzenni Ukraińcy jak się pan raczył wyrazić) a nie z Ukraińcami :P 
Naszła mnie taka refleksja, że jak naród ma długą historię to znajdzie datę na każdą okazję (ad 22 stycznia i wybuchu powstania) :D 
Teoria, że współcześnie nie toczy sie wojen bronią a pieniądzem to szkodliwy mit. 
Lwów to jest nasz raj utracony. Bardziej niż Wilno symbol przeszłości, wyidealizowanej i utraconej przeszłości. Ergo, jak dla mnie (nie czytam oenerowskich i im podobnych stron, które jak mniemam były przykładem ukrainoznawcy, ale na frondę zdarza mi się zajść ;) Ciekawe czy fronda też kwalifikuje się do stron dla tych co kiedyś coś usłyszeli, ale we Lwowie nigdy nie byli :D) Lwów jest i zawsze będzie polskim miastem (można by się tutaj posłużyć taką frazeologią: aktualnie zamieszkiwanym przez Ukraińców). To nie jest jednak jednoznaczne z pragnieniem odebrania go Ukrainie, tak jak nie tak dawno temu odebrano go nam. Zdziwiłby się gość z ukrainoznawstwa jak wielu ludzi myśli podobnie i bynajmniej nie są oni jakimiś zaczadziałymi nacjonalistami. 
Polska rozwinęła się gospodarczo przez lata 90-te zwłaszcza jak się gość od Ukrainy wyraził? To intrygujące twierdzenie zważywszy, że kilka milionów obywateli tego państwa wyjechało z niego za pracą i to w niedługim czasie (gdy już można było jako tako bez przeszkód emigrować zarobkowo). Jak dla mnie to państwo, które nie jest w stanie zapewnić swoim obywatelom możliwości efektywnej pracy u siebie to się zwija a nie rozwija. Zdziwiłby się pan również jak w niektórych polskich wioskach jest biednie (a w pewnych rejonach miast nie lepiej). 
 
W sumie to nawet podobały mi się pytania prowadzącego. Tylko odpowiedzi były często... takie wiecie jakie ;) 
 
Mimo wszystkich mankamentów audycja dużo lepsza niż to co serwuje się w mediach głównego nurtu (aż się uśmiecham gdy przypomina mi się, że Polskie Radio do rozmowy o Ukrainie zaprosiło komuszka Cioska). 
 
Jabol, czy ta audycja ze strony radia, w którym gościłeś jest gdzieś jeszcze umieszczona w sieci?

RAdesign 2014-05-21

@4.Ostatni sprawiedliwy. 
" Lwów jest i zawsze będzie polskim miastem (można by się tutaj posłużyć taką frazeologią: aktualnie zamieszkiwanym przez Ukraińców). To nie jest jednak jednoznaczne z pragnieniem odebrania go Ukrainie, tak jak nie tak dawno temu odebrano go nam." 
 
Dokładnie tak. Ale to samo można powiedzieć o każdym mieście czy miasteczku na terenach dzisiejszej Ukrainy, a dawnej Korony. 
Miasta były centrami budowy cywilizacji i określania przynależności - były więc w większości polskie, bo każda nacja migrująca czy mieszkająca tam ulegała wpływom kulturowym RP. 
Były też centrami budowy przynależności religijnej, polaków katolików, żydów, prawosławnych czy muzłumanów. 
 
Poza miastami tej przynależności nie było - podobnie jak na wielu terenach RP chłopstwo nie miało głowy do zajmowania się przynależnością. 
Centrami takiej były więc miasta, dworki/zamki oraz sicz. 
Sicz została zniszczona. Przez wiek cały jedynymi centrami przynależności na Kresach były ośrodki polskie. 
Zaczęło się to zmieniać w wieku XIX, kiedy dla równowagi i łatwego rządzenia, zaborcy zaczęli inwestować pokaźne pieniądze w rozbudzanie podziałów, i podjęli próby wytworzenia jakiejś masy chłopskiej, określonej albo poprzez nienawiść do "panów", albo poprzez nadanie innej przynależności - ot, chociażby ukraińskiej - i napędzenie jednych na drugich. 
Udało się to skutecznie, czego dowodem chociażby pogromy galicyjskie czy sama rzeź wołyńska.

Jabollissimus 2014-05-21

O Haushofferze i innych mówiłem, ale poleciało. Nie wiem, czy audio jest gdzieś jeszcze dostępne.

Dodaj komentarz...


Adam Kreator - konserwatywny liberał pracujący niestety na etacie. W wolnym czasie zajmuje się pomnażaniem w socjalizmie XXI wieku swojej nędzy i różnymi dziwnymi zainteresowaniami: numizmatyka, fuchy, grafika 3D, rysunki, rzeźba, malarstwo, design, stare komputery, pisanie artykułów, podróże, fotografia zabytków, konserwacja sztuki, zamki polskie, monarchiści, historia ogólnie a zwłaszcza mało znane ciekawostki które wyszukuję w książkach, internecie i wikipedii. Żeby określić dokładniej trzeba wypić z nim lampkę wina o cenie powyżej 8zł za butelkę.

Krzysztof Jabollissimus - wierszoklej (słowo "poeta" używał niejeden grafoman, on skromnie nie użyje). Węglomaz i farbiarz ("rysownik i malarz" zarezerwowane są raczej dla tych, co nieszpetnie uprawiają sztukę). Wydrzymord (zaiste, by być "wokalistą" trzeba umieć śpiewać!). By poznać fragmenty jego tfu-rczości - warto zajrzeć na stronę www.jabollissimus.pl Żeby poznać go lepiej, trzeba wypić z nim lampkę wina w cenie poniżej 8zł za butelkę.

Prowadzą audycję na żywo KonserwaInne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Liberland | Konserwa 2.0, #29 (1) - 4 lata temu
Równość - sruwność. (1) - 5 lata temu

Ludobójstwo - film - 5 lata temu

Dziwna wojna - c.d. (3) - 6 lat temu

Wojna 23 sierpnia? (12) - 6 lat temu


Trzecia wojna światowa? (6) - 6 lat temu

Plotki, ploteczki (1) - 6 lat temu


Zabory Ukrainy? (6) - 7 lat temu

Kabaret z Konserwą (4) - 7 lat temu

O masonerii (15) - 7 lat temu


Pisk eunuchów: Rosjo ratuj! (25) - 7 lat temu
Czarne święta! (11) - 7 lat temu


Właściciele Polski (12) - 7 lat temu


Na 11.11 - polub lewaka! (8) - 7 lat temu

Powrót emigranta - cz.1 (22) - 7 lat temuMrowisko masonerii (38) - 8 lat temu

Polska - Afryka Europy (13) - 8 lat temu


Litwo, Ojczyzno moja! (2) - 8 lat temuWlepy AgenTomasza (1) - 8 lat temu

Banksterzy nas okradną? (6) - 8 lat temu

Klasycy prawicy w konserwie! (10) - 8 lat temu

Jan Pietrzak (24) - 8 lat temu


Młodzież się organizuje! (11) - 8 lat temu

Punki i hipstery (16) - 8 lat temu

Szopka Noworoczna 2012/2013 (6) - 8 lat temuKornel Morawiecki w Konserwie (25) - 8 lat temu


Kult Lecha Kaczyńskiego? (35) - 8 lat temu

Europa poza Unią? (2) - 8 lat temu

Czy Polska jest konserwatywna? (19) - 8 lat temu


Korwinowe gadanie (29) - 8 lat temu

Wielki kryzys i konkurs (7) - 8 lat temu


Kto wygrał bitwę warszawską (29) - 8 lat temu


Konserwa - pełna humoru (11) - 8 lat temu

Krzyż w PE (47) - 9 lat temu

ACTA wciąż zagraża (9) - 9 lat temu

Anegdoty z uczelni... (24) - 9 lat temu


Potrzeba nam dekomunizacji (17) - 9 lat temu

Relacje polsko-żydowskie (11) - 9 lat temu

Rozbój! VIATOLL to hell! (9) - 9 lat temu


Kłamstwo smoleńskie (71) - 9 lat temu

Konserwa - Free Trade is Fair! (19) - 9 lat temu


Głodówka przeciw dysedukacji (25) - 9 lat temu
Konserwa: rozkład systemu (11) - 9 lat temuKonserwa pełna miłości (21) - 9 lat temu


Konserwa z nutką Naszości (9) - 9 lat temu

Konserwa protestacyjna! (28) - 9 lat temu

Konserwa w szkole (16) - 9 lat temu

Konserwa: ideologia a życie (13) - 9 lat temu


Karpiobójstwo i długi (12) - 9 lat temu


WRON won! 13 grudnia. (12) - 9 lat temu


Mały jubileusz Konserwy (13) - 9 lat temu

Konserwa: Solidarność (17) - 9 lat temu

Konserwa o 11.11.11 (20) - 9 lat temu


Precz z Halloween (69) - 9 lat temu
Konserwa chaosu (48) - 9 lat temuKonserwa II wojenna (22) - 9 lat temu


Konserwa: Kult siły (41) - 9 lat temu

Konserwa reedukowana (6) - 10 lat temu

Konserwa... satanistyczna! (20) - 10 lat temu

Atrapa puszki od konserwy. (3) - 10 lat temu

Konserwa w pytę! Pyta.pl (7) - 10 lat temuKonserwa o atomistyce (19) - 10 lat temu

Konserwa lwowsko-kresowa. (23) - 10 lat temu

Konserwa o sztuce (23) - 10 lat temuKonserwa - Na razie się bawmy (27) - 10 lat temuMaghreb i Lewant dalej kipi¹ (11) - 10 lat temu

Konserwa o pieskach, hau, hau! (10) - 10 lat temu

Konserwa - wódanie specjalne (9) - 10 lat temu

Konserwa - Wydanie Swiateczne (6) - 10 lat temuKonserwa (testowa) 2 (9) - 10 lat temu

Konserwa (testowa) 1 (16) - 10 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Jaro - - 20.00
numer faksu - - 30.00
Piotr_W - - 40.00
Robert - - 77.00
Donald z Brukseli - - 200.00
czk - - 56.00
Mateusz, War of Tanks - - 100.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt