Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
Czy Wiedźmin jest polski?
670 tys. pozwoli odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Przywłaszczenie kulturowe. Czy kapitał ma narodowość. Tarcza 2.1 - czyli dlaczego rząd znowu wspiera wielki biznes. Czy można...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
przedwczoraj
Branża budowlana - Łukasz Murat |#568
Łukasz Murat Przedsiębiorca, przygodę z biznesem rozpoczął prawie 12 lat temu. Aktualnie działa w sektorze zamówień publicznych. Są to projekty infrastrukturalne, głównie budowa...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2014-05-20

Język obcy w 6 miesięcy

Nadający:

Wokół nauki języków obcych jest masa mitów. Jako praktyk wiem, że nowy język obcy jest możliwy do opanowania w ciągu 6 miesięcy i podam Wam na to 3 najlepsze techniki!

KOMENTARZE

Jakub B. Bączek 2014-05-20

Poprawny tytuł to "Język obcy w 6 miesięcy" 
Sorki za pomyłkę:)

Robert 2014-05-20

Warto było czekać na "urologa" :)

Aneta 2014-05-20

Zawsze twierdziłam, że nie mam daru do języków. Jednak z czystej ludzkiej/ciekawości podejmuję wyzwanie. Język angielski. Zaczynam dzisiaj, od momentu odsłuchania audycji, teraz. 
 
Cel: 20 słówek dziennie do kolejnej audycji (dla wyrobienia samodyscypliny ) 
 
Pozdrawiam! ;-)

Jakub B. Bączek 2014-05-20

@5. Aneta - bardzo się cieszę! Daj znać o postępach i nie rezygnuj - jeśli dobrze liczę to za tydzień będziesz już znała około 140 słówek a to już wystarczy do rozmowy na proste tematy!  
 
BRAWO!

Edon 2014-05-21

Moim zdaniem powód rozpoczęcia nauki języka nie jest tak bardzo istotny. Ważne, że osoba chce się nauczyć. I to warto wykorzystać.

Mateo 2014-05-21

Dziękuję Ci za to że prowadzisz audycje.

Mateo 2014-05-21

Dziękuję Ci za to że prowadzisz te audycje.

Benio 2014-05-21

@5. A moim zdaniem powód/cel dla którego coś robimy czy uczymy się jest bardzo ważny. Pomaga on nam wytrwać do końca. Ja chodząc do szkoły odpuściłem uczenie się angielskiego już jako dziecko (podstawówka, gimnazjum). Generalnie tyle aby zdać i zapomnieć. Ciągle zmieniali mi się nauczyciele od tego języka i robili mętlik. Szli tylko z programem, zamiast dopracować to co jego poprzednik zaniedbał. Spowodowało to w głowie duże blokady na języki, które mam do teraz. Mało kto wtedy w mojej klasie umiał dobrze angielski. Umieli go tylko ci, który mieli od dziecka jakiś cel do osiągnięcia, np. zostanie lekarzem. Według mnie już od małego dziecka powinno się w szkole nakierowywać do odkrycia swoich pasji i celu w życiu.

Kamil 2014-05-21

Masz jakieś sposoby na rozumienie obcokrajowca mówiącego po angielsku? Mam z tym problem. Szkoda, że angielskie słowa nie mówi się tak jak się pisze. Na pewno ułatwiło by to naukę całemu światu.

Kamil 2014-05-21

"Komentarzyk już wysłany! 
Nie wysyłaj go drugi raz, bo po co?" 
 
Bo nie widać go na audycji. Jeśli został skierowany do potwierdzenia to powinna być taka informacja po wysłaniu komentarza. Ewentualnie powinien go widzieć tylko użytkownik dodający komentarz na czas potwierdzenia. 
 
Po dodaniu pierwszego komentarza i potwierdzanie proponuję przekierowywać na audycję.

Krzychu 2014-05-21

Super! Dziś nauczyłem się 35-36 słówek z angielskiego. Zajęło mi to około dwóch godzin (rano półtorej, po południu dla powtórzenia pół godziny) Boję się, że używam tylko pamięci krótkotrwałej i jeśli nie będę ich powtarzał a zajmę się kolejnymi, to od jutra zacznę je zapominać. Wygląda na to, że muszę je powtarzać do skutku albo tworzyć z nich zdania, dokładać słowa, aby na trwałe wryło mi się to w pamięć. Niestety potrzebuję trochę czasu (przy trudniejszych do 30sekund) aby sobie dane słowo przypomnieć. 
Dziękuję za audycję! 
Pozdrawiam!

jan M Fijor 2014-05-22

Dla uczących się polecam kilka technik. 
lekcje przez telefon - znaleźć kogoś, kto posługuje się uczonym językiem na cvo dzień i rozmawiać z nim przez telefon. 
świetna jest książka/album Piotra Mozolowskieg English is easy (fijor.com) po 40 latach prób nauczyłem się z niej wreszcie, jak używać rodzajników w angielskim.  
Nie martwice się, że z 50 słówek nauczonych dzisiaj jutro zapomnicie 30, a kilka dni później, 17. To normalne, ale nie poddajcie się.  
Czytajcie gazety w danym języku. proste, codzienne tytuły w interesującym was dziale. Pomaga jak cholera. Dobre są także CNN i BBC, bo tam mówią wyraźnie po angielsku/amerykańsku. I nie bać sie ludzi, gadać,poznawać, pytać, podrywać, zaprosić na piwo etc. Najlepsza jest miłość - sympatia mówiąca wyłącznie w uczonym języku. 
 
powodzenia

Jakub B. Bączek 2014-05-22

Super, cieszę się z Waszego odzewu! 
 
@3. Aneta - jak tam nauka słówek? trzymasz się? 
 
@9. Kamil - obserwuję zawsze mowę ciała - nauczyłem się już z niej samej wyciągać połowę informacji w obcym kraju 
 
@11. Krzychu - 35 słówek?! rewelacja - tak trzymaj! 
 
@12. Janek Fijor - dzięki za wkład w audycję, Twoje techniki są przydatne, szczególnie słuchanie BBC, o czym mówię w nagraniu 
 
Generalnie - sam dostałem skrzydeł do tajskiego po Waszych mailach i komentarzach - wspierajmy się nawzajem:) 
 
Pozdrawiam i do wtorku!

RAdesign 2014-05-22

Przez telefon to archaizm ;> 
 
Mamy erę informatyczną - siadamy przed komputerem, włączamy skype, teamspeak, czy inny czat głosowy i rozmawiamy ze znajomym lub nieznajomym. 
 
W zależności od podzielności uwagi - można przy tym wykonywać prostsze lub trudniejsze prace. 
 
Polecam zwłaszcza grafikom, robota leci na automacie, a my możemy sobie pogadać na kamerce ze Swietłaną,z Kijowa, z Susi z Monachium albo z Marketą z Ołomuńca, jak jej minął dzień. ;>

Krzychu 2014-05-22

Dziś sobie powtórzyłem tamte 36 słówek. Po 24 godzinach zapamiętałem 35, więc nauczyłem się kolejnych 40 słówek, które powtórzę pod wieczór razem z tymi z wczoraj...  
 
Takie powtarzanie myślę, że zacznie być czasochłonne. Już samo wypisywanie 40 słówek ze słownika (łącznie z ich wymową) zajmuje mi około 30 minut. Robię to późno w nocy, kiedy już mam niż psychiczny i robię proste rzeczy automatycznie. Od pierwszego dnia jest to już 2,5 godziny dziennie a gdy dojdzie powtarzanie z całego tygodnia to się nie wyrobię z innymi sprawami.  
 
Myślę, że jest na to sposób :) 
Po prostu po 5 dniach powtórki- szóstego dnia będę powtarzać słówka z dnia drugiego i kolejnych (pomijając dzień pierwszy) a po np. 15 dniach powrócę do dnia pierwszego, aby sprawdzić, czy słówka są w pamięci długotrwałej.  
 
Trochę roboty i czasu to kosztuje, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo i szybko. Dziękuję za ten nowy sposób nauki poprzez mnemotechnikę :) 
 
Pozdrawiam!

Jakub B. Bączek 2014-05-22

Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!

Libertarium.pl 2014-05-25

Interesująca audycja. 
Moim zdaniem absolutnie najważniejsza jest motywacja. I nie wartościował bym na zasadzie - "chcesz poznawać nowych ludzi" - świetnie, "chcesz szpanować"-źle. Ważne, żeby nauka języka nas pasjonowała (nawet jeśli momentami mamy kryzys motywacji i nam się nie chce uczyć).  
Sam uczyłem się około 5 języków (na różnym poziomie), więc parę tipów mogę podrzucić. 
 
Inspiracja: 
Poligloci z YouTube'a. Kiedy zaczynałem się uczyć chińskiego spotkałem się z ogromem negatywnych opinii dot. tego czy to w ogole jest możliwe. A potem zobaczyłem faceta, który nauczył się chińskiego w 9 miesięcy tak, żeby tłumaczyć noty dyplomatyczne. Pomyślałem wówczas: mój czas jest nieograniczony, a cel taki, żeby czytać i mówić dla przyjemności, więc w czym problem? 
https://www.youtube.com 
https://www.youtube.com 
i kolejni, na których traficie sami. 
 
Nauka słownictwa: 
Do napisania tego komentarza sprowokował mnie fakt, jak wielu komentujących tutaj próbuje wywarzać otwarte drzwi. "Analogiczne" sposoby nauki - są one dobre, ale wymagają żelaznej dyscypliny (której ja nie posiadam), a porównując z metodą spaced repetition wspomagają komputerem, są po prostu bardzo nieefektywne. O space repetition można poczytać w internecie (chodzi o powtarzanie danego słowa dopiero wtedy, kiedy zbliżamy się do punktu zapomnienia. Dzięki temu nie tracimy czasu na powtarzanie słów, które już pamiętamy). Idea prosta, ale bez komputera wymagałaby chyba zatrudnienia księgowej ze stosami pudeł na nasze fiszki... Oczywiście wszelkie mnemotechniki mogą być używane "wewnątrz" tego systemu, to się nie kłóci! Z doświadczenia wiem, że słowa "skojarzone" utrwalają się w pamięci dużo prędzej niż słowa "wykute". 
 
Jeśli chodzi o konkretne oprogramowanie to ja używam wyłącznie ANKIsrs.net (najlepiej ściągnąć potem aplikację na telefon i uczyć się w każdej wolnej chwili). 
Dzięki spaced repetition nauczenie się 1000 słów w miesiąc to kwestia 20 minut dziennie (zwykle wystarczy "bezmyślne" przeglądanie słówek w autobusie, jeśli nie mamy do czynienia z trudnym materiałem) 
Jeżeli ktoś sądzi, że nauka słownictwa jest trudna, niech zobaczy jak to wygląda przy nauce chińskich znaków:) 
 
Inne oprogramowanie: 
Jeśli ktoś chciałby uczyć się poprzez tłumaczenie tekstów z obcego języka to polecam LWT (www.fluentin3months.com który jest darmowy. Jego płatnym odpowiednikiem jest portal LinqQ, ale moim zdaniem LWT jest dużo lepszy.  
Nie jest to dla każdego, bo wymaga sporo czasu i zaparcia. Ale niemało ludzi stara się czytać w obcym języku, więc czemu by nie tak... Polega to na tym, że wklejamy tekst w języku obcym (możemy również wgrać audio i słuchać równolegle. Takie zestawy txt+audio dla uczących się języków można bez trudu znaleźć w necie) 
Następnie oznaczamy słowa w tekście, które są nam znane, a tych , których nie znamy, możemy od razu zobaczyć tłumaczenie (bardzo wygodne), a po skończonej zabawie wgrać taki zestaw nowych słów jako talię fiszek do naszego ANKI w celu nauczenia się na pamięć. Przy każdym kolejnym tekście program pamięta, które słowa już znamy... 
 
To tyle z takich moich odkryć i luźnych porad. 
Dla każdego jest dobre co innego, ważne żeby znaleźć system które nam odpowiada i korzystać z doświadczeń innych ludzi. 
Pozdrawiam

kobza 2014-05-25

język obcy w 6 miesięcy? buhahahahahaha

Libertarium.pl 2014-05-25

PS: Do listy poliglotów warto jeszcze dorzucić: 
https://www.youtube.com 
Benny to irlandzki poliglota, który ma kanał Fluent in 3 Months - w trzy miesiące uczy się intensywnie coraz to nowego języka do poziomu "fluent", co można różnie oceniać, ale na pewno trudno przejść obok tego obojętnie:)))

kobza 2014-05-25

@19 - to może jezyk obcy w 1 miesiąc albo w kilka dni? czemu nie? pomylileś fluent z poziomem czytania bajek dla dzieci. ludzei się w róznym tempie rożnych rzeczy uczą, jednak nie popadajcie w przesadę. teraz Bączek na językowego geniusza sie kreuje. Co za chwilę - nauka latania w 2 godziny? albo przenikanie przez ściany? bo lewitacje pewnie już stosował ;DDDD

Libertarium.pl 2014-05-25

Nie, w przypadku wspomnianego Bennego z YT fluent to jest poziom, kiedy może on bez zbędnych pauz rozmawiać z ludźmi na różne tematy. Ja nie jestem zwolennikiem takiej definicji, dlatego napisałem, że można to różnie oceniać. Ale troche mnie bawi takie negowanie rzeczywistości, zwłaszcza kiedy można niemal dzień po dniu oglądać postęp w nauce takiego człowieka i widzieć jak od zera w 3 miesiące dochodzi do takiego poziomu, że może swobodnie (choć z błędami) rozmawiać po chińsku. Na sukces w nauce przekłada się ilość spędzonych godzin. 3 lata nauki w szkole (3h tygodniowo) to 470 godzin. To tak jakbyś się uczył 3 miesiące codziennie po 5 h. Ja tu czarów nie widzę. 
Dodam, że sam przez 9 lat niemieckiego w szkole się nie nauczyłem na poziomie takim, żeby o godzinę zapytać.

Filip 2014-05-25

Ja stosuję również fiszki - też działa, choć wymaga trochę samozaparcia.

Bullshit 2014-05-26

jakis czas temu poddalem sie i przestalem probowac uczyc sie nowego jezyka ale po wysluchaniu audycji podejmuje wyzwanie i wracam do podstaw niemieckiego. mam nadzieje, ze nie bedzie to znowu "slomiany" zapal...

Ewa 2014-05-26

Polecam www.effortlessenglishpage.com To są najważniejsze zasady uczenia się języków. Właściwie nic więcej nie trzeba dodawać, tylko dostosować te zasady do swojej sytuacji (i też podejść z dystansem - jak do wszystkiego). Każdy ma swoją najlepszą drogę. Najlepiej iść drogą swoich zainteresowań i przyjemności.

Lukasz 2014-05-27

Mi osobiście po wysłuchaniu audycji od razu skojarzyła się strona do nauki słów: 
www.memrise.com 
Wydaje mi się, że dla osób chcących nauczyć się języka jest rewelacyjna. Ja po pół roku różnych kursów niemieckich śmiało potrafię dogadać się z kontrahentem w niemczech przez telefon w istotnych dla mnie sprawach. Dodam, że na obsługę mojego konta na memrise poświęcam około 4h tygodniowo.

Jakub B. Bączek 2014-05-27

Na antenie "wisi" już kolejny odcinek więc... minął tydzień! 
Jak tam Wasz znajomość języka w porównaniu do tej sprzed 7-miu dni? Coś się zmieniło? 
 
Jeśli u kogoś w ciągu tego tygodnia pojawił się krok po kroku, zapraszam do komentowania i pochwalenia się - to też forma auto-motywacji i pozyskiwanie energii do kolejnych kroków. 
 
Gratuluję wszystkim tym, którzy nauczyli się po tej audycji przynajmniej 50 słówek! Zdecydujcie teraz, co chcecie z tym zrobić dalej:)

Ninja 2014-05-28

Jest jeszcze ciekay sposób jeśli ktoś nie ma z kim gadać a chciałby się sprawdzić i .... zabawić. 
 
Organizujesz ze znajomymi English party. Kupujesz browary i chipsy. Przychodzisz na domówkę ze kilkoma znajomymi i warunek jest jeden. Gadasz tylko po angielsku. Mnóstwo zabawy bo alko. rozluźnia i przyzwyczajasz się do języka. Najlepiej jak już się go umie trochę co by mieć o co gadać. Dobrze też mieć w ekipie osobę która bardzo dobrze zna język wtedy może wspomóc, pociągnąć za język, podtrzymać rozmowę.

a.k 2014-05-30

Rewelacyjna audycja :) 100% prawdy- w moim wypadku barierą nauki angielskiego jak mówienie.

MichalPoreba 2014-06-03

Kuba! 
 
Mnie interesuje jedna rzecz. Używałeś przy tej nauce mnemotechnik, filozofii "pracuj mądrze, nie ciężko" etc. 
Tymczasem w czasie, o którym opowiadasz w audycji, byłeś jeszcze w sumie dzieciakiem. 
Skad już wtedy miałeś pojęcie o takich rzeczach? 
 
pzdr

Ania 2014-06-05

Świetna audycja, dzięki! Zainteresowała mnie Twoja znajomość węgierskiego ( ze względu na fakt, że sama studiuję ten język). 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z węgierskim, co skłoniło Cię do rozpoczęcia nauki, w jakim stopniu znasz ten język? 
Pozdrawiam!

Tomek 2014-06-08

Kuba, po Twoim wytłumaczeniu, nauczyłem się tego węgierskiego zwrotu, ale próbuję odnaleźć w internecie jego pisownię i jedyne, co znajduję, to "Örülök, hogy megismerhetem". 
Możesz napisać, jak się to różni od proponowanego przez Ciebie zwrotu? :-)

KamilS 2014-06-28

@31 Jeszcze coś takiego znalazłem: 
 
Örülök, hogy találkoztunk - to to?

Jakub B. Bączek 2014-06-28

@30. Ania - zacząłem się uczyć bo rozszerzyłem kilka lat temu działalność STAGEMAN na Węgry - zresztą z dużym powodzeniem odbywają się tam cały czas nasze szkolenia animatorów i obsługujemy sporych klientów z profesjonalną animacją. A Cecilia, która jest tam koordynatorką naszych działań pomagała mi sie uczyć przez SKYPE. Jeden z moich pracowników jak słyszał, że zaczynamy mówić w biurze po węgiersku (on-line) wychodził i awanturował się, że tego języka nie da się słuchać więc jak można w ogóle się go uczyć? :):):)

Jakub B. Bączek 2014-06-28

@31. Tomek 
@32. KamilS 
 
Ten zwrot to: Örülök a találkozásnak  
czyli: miło Cię poznać:) 
 
Powodzenia w nauce języków!

jalowiec 2014-08-03

Zaczynam naukę języka angielskiego od dzisiaj!

Gość w Chicago 2014-08-08

Kuba, fajna i praktyczna audycja!! Jeśli mogę coś dodać dla uczących się angielskiego, podaję fajną stronkę, gdzie są lekcje prowadzone przez nauczycieli różnych narodowości.. www.engvid.com  
Pozdarwiam!

Gość w Chicago 2014-08-08

polecam również www.engvid.com

agatajas 2016-02-24

W sześć miesięcy to trzeb mieć motywatory do nauki języków obcych Preply www.angielski.slowka.pl

Dodaj komentarz...


Jakub B. Bączek: Złoty medalista Mistrzostw Świata jako trener mentalny kadry narodowej siatkarzy Stephana Antigi, założyciel firmy STAGEMAN, pisarz i podróżnik. A mówiąc po naszemu: marzyciel oraz zwykły facet, który znalazł pomysł za milion Euro i miał jaja by go samodzielnie od zera zbudować, zainteresowany siatkówką, golfem i buddyzmem, człowiek działania i konkretów. Ma na swoim koncie kilka firm, kilkadziesiąt publikacji i masę podróży po całym świecie. Prowadzi Jbbcoaching.pl

Wolność Finansowa 50 na 50

Inne audycje tego autora:

Pożegnanie z KonteStacją (28) - 5 lat temuSkąd czerpać motywację? (21) - 6 lat temu


Wywieranie wpływu na ludzi (10) - 6 lat temu

Jak reagować na zdenerwowanie (14) - 6 lat temu

Więcej audycji...
100 Marzeń (13) - 6 lat temu


Życie bez ograniczeń (12) - 6 lat temu

Uzależnieni od Facebooka (5) - 6 lat temu

15 książek i 3 piosenki (17) - 6 lat temu
Dlaczego siatkarze wygrali? (8) - 6 lat temuPolak na emigracji (6) - 6 lat temu


Twoje pole komfortu (4) - 6 lat temu


Sztuka zapominania (9) - 6 lat temu

Jak osiągnąć sukces? (7) - 7 lat temu


Zdenerwowany Klient (8) - 7 lat temuZjebka motywująca (3) - 7 lat temu

Naiwne pytania (12) - 7 lat temu

Skąd wziąć więcej energii? (17) - 7 lat temu

Kto pyta, ten... błądzi (10) - 7 lat temu

Język obcy w 6 miesięcy (40) - 7 lat temu

Eurowizja a... Twój biznes (11) - 7 lat temu

Rozmowa kwalifikacyjna (61) - 7 lat temu

Forma prawna twojego biznesu (17) - 7 lat temu

UWAGA! Złodzieje!!! (15) - 7 lat temu


Bestseller w 7 dni (6) - 7 lat temu

Buddowanie sukcesu (41) - 7 lat temu

Kuba, co ludzie powiedzą? (16) - 7 lat temu

Znam niezły skrót... (21) - 7 lat temu

Mieszkanie za 66% ceny... (24) - 7 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt