Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Słuchaj radia
Wydanie Główne (1)
4 dni temu
LEWICA DZIAŁA RAZEM Z WOLNOŚCIOWCAMI?
#OtwieraMY - obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw kwarantannie. Kolejne biznesy działają wbrew zakazowi. Atak na Kapitol i bany dla Donalda Trumpa. Czy żyjemy w dyktacie korporacji. Brak...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
4 dni temu
Finanse osobiste - Jacek Gacoń |#574
Jacek Gacoń Expert od finansów osobistych. W 2014 roku stworzył blog o tematyce finansów osobistych: https://jakdorobic.pl/. Główna idea bloga to polepszanie budżetu osobistego poprzez...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2014-07-15

Jak żyje się w Chinach będąc Polakiem?

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Gościem był Adam Machaj, twórca bloga Raport z Państwa Środka, który od pół dekady mieszka w Chinach. Opowiada jak jest...

KOMENTARZE

Dylu 2014-07-15

Świetnie się słuchało, oby Adam i Marek jeszcze się pojawili w kontestacji!!

Piter 2014-07-15

Bardo dobra audycja. Konkretne wnioski są takie: dla kogoś kto chce jechać tam i pracować w charakterze powiedzmy hydraulika czy budowlańca to się nie opłaca. Powiedzmy sobie wprost import "siły roboczej " do Chin to jak przywożenie drzewa do lasu. Co do wysokiej klasy specjalistów to na pewno ich potrzebują (jak każdy kraj zresztą) ale puki co nie mogą zaoferować im płacy porównywalnej jak w krajach zachodnich. 
 
Na pewno Chiny potrzebują kapitału (jeszcze ale już niedługo) dlatego szanse mają osoby jadące z kasą aby otworzyć jakiś biznes. Za może dekadę albo więcej płace w Chinach osiągną poziom tych zachodnich. Aczkolwiek wtedy na pewno zaczną chronić swój rynek pracy i emigracja zarobkowa nie będzie możliwa. Tam jest ponad miliard ludzi wiec po co im obca siła robocza ? Co więcej Chińczycy będą nabywać umiejętności i stawać się specjalistami w swoich dziedzinach. Już dziś mnóstwo Chińczyków studiuje na zagranicznych uczelniach - zwykle technicznych. 
 
Pan Adam wspomniał też o cłach na Mercedesy. Docelowo więc Chiny stawiają na swój przemysł samochodowy i ogólnie mówiąc samowystarczalność. Rozwiązanie zdecydowanie nie wolnorynkowe ale jakiś sens ma. 
 
Tak więc Europa czy nawet USA za jakiś czas przestaną mieć znaczenie jako dostawcy kapitału czy nowych technologii dla Chin. Staniemy się tylko rynkiem zbytu dla chińskich produktów.  
Wbrew pozorom przyszłość Chin to rynek wewnętrzny a nie eksport. Importując do siebie to co w naszej cywilizacji było najlepsze staną się najpotężniejszym krajem na świecie. 
 
Dla nas to już ostatni dzwonek ; albo zlikwidujemy socjalizm albo będziemy narodem wiecznych emigrantów.

fuks 2014-07-15

Adamie rozważałeś również inne kraje przed wyjazdem do Chin - możesz słówko napisać o Białorusi - 3 punkty dlaczego TAK i 3 punkty dlaczego NIE, z góry dziękuję i gratuluję świetnego bloga, ciekawej audycji i wolnego (normalnego!) podejścia do życia :)

darek 2014-07-15

Argument gościa o konieczności interwencjonizmu państwowego - bo obce firmy wykupia wszystko wydaje się kiepski. 
 
Dlaczego ? za pomocą interwencjonizmu państwowego Chiny zaniżają kurs własnej waluty - co właśnie powoduje, że obce firmy moga tanio wykupic coś w tym kraju - czyli to sam interwencjonizm deformuje rynek. 
Poza tym blokowanie Googla to zamykanie się na wysoką technologię, którą daje Google. Nakładając cła na obce firmy pozbawiamy się korzystania z ich technologii. 
 
Argument, że na poczatku rozwoju kapitalizmu ktos może wykupić za "bezcen" ważne firmy nie wydaje się prawdziwy. Inwestowanie na początku jest dość trudne i ryzykowne - i dlatego inwestorzy dostają specjalne zyski. Mało kto inwestuje obecnie w Afryce, mimo że to pewno dobra okazja bycia jednym z pierwszych. Wyjątkiem jest Kamil Cybulski oczywiście i Janek Fijor.

darek 2014-07-15

Jeszcze pytanie : 
Czy w chińskim markecie znajdziemy przynajmniej jeden produkt z Polski ? 
Ile jest tam produktów importowanych ? Z jakich krajów ? Jakich produktów ?

Mściwój 2014-07-15

Bardzo ciekawa audycja, bardzo ciekawy gość, fajne spojrzenie, dowiedziałem się dużo nowych rzeczy.  
 
Wielki szacunek dla Hugo, który bardzo umiejętnie prowadził rozmowę, tak aby cały czas pozostawać w temacie. W Kontestacji słucham głównie Janka, zacząłem więc sobie w pewnym momencie wyobrażać, jak wyglądałaby audycja, gdyby Adam rozmawiał z nim. Pewnie skończyłoby się to wykładem z podstaw austriackiej szkoły ekonomii. ;D Niestety ze szkodą dla wszystkich słuchaczy.  
 
Nie dzwoniłem, bo jedyne pytanie, które przyszło mi do głowy, zadał już Blacha - o "rozkład" bogactwa w Chinach. Poza tym nie chciałem naprostowywać pewnych rzeczy podczas rozmowy, żeby nie zaburzać flow. Wymagają one jednak naprostowania.  
 
Adam sprawiał wrażenie, jakby usprawiedliwiał bądź też nawet pochwalał blokadę zagranicznych serwisów, takich jak Facebook. Rząd działa dla dobra Chińczyków, pozwalając rozwinąć się ichniejszym odpowiednikom?  
Niestety. jest to bzdura, dawno już obalona na gruncie austriackiej szkoły ekonomii. Wszelka forma protekcjonizmu państwowego jest szkodliwa dla gospodarki. Jeżeli blokujemy dostęp do zagranicznych towarów i usług, to obniżamy podaż i konkurencję na rynku tychże towarów i usług, co prowadzi do wzrostu ich cen i spadku jakości. Typowy Chińczyk traci. Zyskuje co prawda właściciel takiego serwisu - ale tylko pozornie.  
To prawda, że Chiny nie mają jak konkurować z Ameryką na tym polu, o czym Adam wielokrotnie wspomina. Ale czy muszą koniecznie zajmować się tym? Nie mogą robić innych rzeczy, które przyniosą pożytek społeczeństwu? Jak społeczeństwo chińskie ma "dogonić" zachodnie, jeżeli odcina mu się, lub mocno ogranicza, dostęp do technologii na tym zachodzie wypracowanej? Nie ma różnicy, skąd pochodzi dobrej jakości usługa. Kapitał nie ma narodowości. Każda transakcja na wolnym rynku jest korzystna dla obu stron. Pisał o tym Mises w "Ludzkim działaniu". Jest to tak zwany aksjomat działania - ludzie dążą do pewnych celów i racjonalnie dobierają narzędzia. Jeżeli jakiś Chińczyk zakłada sobie Facebooka, to znaczy, że posiadanie konta na tymże Facebooku jest dla niego korzystne bardziej, niż posiadanie konta na jakimś chińskim odpowiedniku.  
W Rosji na ten przykład Facebook nie jest w żaden sposób cenzurowany i ograniczany, a jednak mało kto z niego korzysta, większość Rosjan wybiera ichni serwis vkontakte.ru Dlaczego? Bo na wolnym rynku pokonał on Facebook, bardziej dostosowując się do preferencji Rosjan. W Chinach to niemożliwe? Jeżeli rzeczywiście niemożliwe, to cała praca ludzi rozwijających chińskie serwisy społecznościowe jest nic niewarta, jest to zakopywanie rowu, który przed chwilą wykopano, bo nie wnosi żadnej wartości. A jeżeli możliwe, serwisy te rozwinęłyby się i bez blokady.  
 
Kolejna rzecz to te miasta widma. Rząd buduje miasta, w których nikt nie mieszka przez jakiś czas, a potem wprowadzają się tam ludzie. Dlaczego nie robią tego prywatni przedsiębiorcy? Cóż, jest parę opcji. Albo a) nie mogą, bo prawo (czyli rząd) ich ogranicza, albo b) to wcale nie jest taki dobry biznes. To jest pożyteczne, zgoda. Ale może gdyby rząd nie zabrał tych pieniędzy podatnikom, kapitał byłby zagospodarowany w inny, lepszy sposób? Zachęcam do zapoznania się z "Co widać, a czego nie widać" Frederica Bastiata. Hugo dobrze mówił.  
 
I nie, nie jest tak, że pewien poziom interwencjonizmu jest potrzebny. Polecam poczytać Hayek i Rothbarda. Wszelki interwencjonizm jest szkodliwy.  
 
Gość powiedział, że samochody są droższe w Chinach, na co Hugo zapytał, czy to przez cła importowe. Adam odpowiedział, że nie, bo kupuje się głównie samochody produkowane w Chinach. I według niego ich cena nie ma związku z cłami importowymi. No pogratulować.  
Oczywiście, samochody w Chinach, produkowane w Chinach są droższe z powodu ceł importowych. Obniżają one podaż samochodów na rynku i zmniejszają konkurencję, co prowadzi do pogorszenia się jakości i zwiększenia cen.  
 
Tym bardziej, że jak się dowiedzieliśmy, takie cła wynoszą 170% (sic!).  
 
Podobna sytuacja była w Brazylii - tamtejszy rząd nałożył już jakiś czas temu zabójcze cła importowe na elektronikę - laptopy, części itp. Z tego powodu wszelkie komputery w Brazylii były parę razy droższe i parę dobrych lat technologicznie opóźnione w porównaniu chociażby do tych, których używamy my, w Polsce.  
 
Krótko mówiąc, Adamowi bardzo dziękuję za ciekawe wypowiedzi, bloga na pewno poczytam, bo zostałem zachęcony, ale polecam dokształcić się w zakresie ekonomii (von Mises, von Hayek, Rothbard), oraz uważać żeby nie wpaść w syndrom sztokholmski. Jasne, w Chinach pod wieloma względami jest lepiej niż u nas, pod wieloma względami jest bardzo dobrze, ale nie należy z tego powodu udawać, że to państwo nie ma wad, lub też jest państwem wolności, bo jak pokazują przykłady przytoczone przez Adama, a skomentowane przeze mnie, nie jest.  
 
Inna sprawa, że chyba żadne z istniejących obecnie państw nie jest. No, może Liechtenstein się stara.  
 
PS: oczywiście nie ma czegoś takiego jak "korwinistyczna ideologia". Jest libertarianizm.

Edon 2014-07-16

Z facebookiem to chodzi raczej o blokadę informacji, cenzurę.

darek 2014-07-16

Adamowi bardzo podoba się chiński system , w którym wszystko można załatwić z uprzejmymi policjantami i urzędnikami - najlepiej za "drobny podarek". 
Toż ten system przypomina PRL - w PRLu też załatwiało się za drobne podarki. Problem korupcji się kłania. 
 
U nas sytuacja się zmieniła tak, że obecne państwo jest bardziej pazerne i urzędnicy nakładają ogromne mandaty, wędrujące do budżetu, natomiast chińskim urzędnikom wystarczą małe "podarki".

Adam Machaj 2014-07-16

@Piter "Co do wysokiej klasy specjalistów to na pewno ich potrzebują (jak każdy kraj zresztą) ale puki co nie mogą zaoferować im płacy porównywalnej jak w krajach zachodnich. " 
Odp: PŁACĄ WIĘCEJ NIŻ W KRAJACH ZACHODNICH I DLATEGO WIELU SPECJALISTÓW PRZYJEŻDŻA. POWIEDZMY, ZE JEST TYLE CO W EUROPIE PLUS JAKIES 1-3 TYS USD WIĘCEJ. BO CHODZI O TO ABY ICH PRZYCIĄGNĄĆ. KTO POJEDZIE 10 TYS KM, ZOSTAWI DZIECI, DOM, ZONE ABY ZARABIAĆ TO SAMO? MÓWIMY O LUDZIACH JUŻ USTAWIONYCH, ICH NIE INTERESUJĄ DARMOWE WYCIECZKI.

Adam Machaj 2014-07-16

@Darek. Z dwojga złego PRL było dużo bardziej przyjazne ludziom niż III RP. Prywaciarz to był ktoś a urzędnik był prawie nikt, dziś jest na odwrót. Politycznie, militarnie nasze władze były bardziej propolskie za PRL niż za III RP

Paweł 2014-07-16

No i znowu ten Placha, którego szczęśliwie już dawno nie słyszałem na Kontestacji, popsuł mi przyjemność słuchania audycji...

Adam Machaj 2014-07-16

Jeszcze taka odpowiedź zbiorcza. Dużo osób powołuje się na mądre szkoły ekonomiczne itd. ale to jest teoria a ja mówię o praktyce. Wy macie za dużo dogmatów w gospodarce a życie życiem i sytuacja różna więc różne metody.  
Ktoś pisze, żeby nie blokowac facebook aby się tym nie zajmować. Proszę Pana, serwisy społecznosciowe to 10-30% aktywnego życia młodzieży i Pan myśli, że w myśl dogmatów mądrych ekonomistów, Chiny pozwolą aby prał im mózgi i kontrolował dane jakiś Zuckerberg (Izraeloamerykanin) powiązany z elitą USA co za pomocą mediów społecznościowych gotowe doprowadzić do rewolucji w Chinach?!

Adam Machaj 2014-07-16

BARDZO WAŻNE W ODNIESIENIU DO CHIN: 
Nie rozważajcie Chin poprzez pryzmat naszej cywilizacji, gdzie indywidualizm oraz własność prywatna są jednymi z najważniejszych filarów. Cywilizacja chińska jest kolektywna a w całej 5000 lat historii nie było okresu aby nadawana była własność ziemi (ta zawsze należała do państwa/cesarstwa) i tak Chińczyki są ukształtowane.  
 
Nie ma sensu tłumaczyć rybie, że w lesie będzie jej lepiej niż w wodzie i odwrotnie i uczmy wilka żyć w oceanie.

darek 2014-07-16

Faktem jest, że Blacha ma niezwykły dar pieprzenia - czyli zamiast zadać jednozdaniowe pytanie - czy prowincja chińska bogaci się tak samo jak metropolie - zaczął jakającym stylem "rozwijać temat " na dłuższą chwilę. Ten człowiek nadaje się na posła albo do telewizji. 
 
@Adam 
Za PRLu byłeś jeszcze dzieckiem Adamie - PRL był przyjazny ludziom, ale na plakatach i w propagandzie telewizyjnej. Poza tym był przyjazny niektórym ludziom - tym co mieli znajomosci i układy we władzy. Pomyliła ci się kolorowa wizja PRLu ze wspomnień dzieciństwa z rzeczywistoscią.

darek 2014-07-16

@Adam 
Z tego co wiem to Fejsbuk nie produkuje żadnych treści (poza reklamami) - więc nie jest za bardzo możliwe aby prał komuś mózgi. Na stronach społecznosciowych sami użytkownicy produkują treści i udostępniają. Fejsbuk tylko udostępnia treści jednych użytkowników drugim użytkownikom - może przy tym manipulować tym udostępnianiem, ale to wszystko. 
 
Sam Adamie produkujesz treści jako użytkownik Fejsbuka i udostępniasz innym uzytkownikom Fejsbuka - czy twoje publikacje na Fejsie to opisywane przez ciebie "pranie mózgu" ?

Adam Machaj 2014-07-16

Nie napisalem, ze PRL byl przyjazny ale ze byl BARDZIEJ przyjazny NIZ III RP

Adam Machaj 2014-07-16

I takie male uzupelnienie do audycji. Wspominajac o religii w Chinach mowilem, ze religie nie sa przesladowane i dalem za przyklad, ze mozna kupic Biblie bez problemu i tutaj znajdziecie ten link na potwierdzenie: raportzpanstwasrodka.blog.onet.pl

Antoni od zaopatrywania dentystów. 2014-07-16

Brawo Hugo! Świetna audycja. Wysłuchałem audycji już nagranej i gdybym słuchał audycji na żywo to zadałbym pytanie - czy mógłby wyjechać ze swoją życiową partnerką na wczasy za granicę? Właśnie wróciłem z Chin i pokazuję slajdy i rozmówcy patrzą na mnie jakbym reklamował chińską przemoc w postaci produkcji cudeniek przez malutkie chińskie dzieci. Wtedy pokazuję szybką kolej ze wskaźnikiem szybkości -305km/godz. My mamy Pendolino, a oni w 4,5 godziny pokonują odcinek Szanghaj - Pekin 1400km. To jakbyśmy wsiedli w Warszawie i za 5 godzin - w Paryżu. Możemy o czymś takim pomarzyć... Chciałbym wyrazić ogromny szacunek dla gościa audycji!

zbibul 2014-07-16

@darek 
 
" blokowanie Googla to zamykanie się na wysoką technologię, którą daje Google" 
 
Nie rozumiem. 
Czyli jak uzywam telefon to automatycznie mam wiedzę jak się go produkuje?

zbibul 2014-07-16

@Adam Machaj 
 
Tłumaczenie czytelnikom dogmatów szkoły austriackiej nie ma sensu. 
w praktyce raczkujący przemysł trzeba chronic koniecznie. 
Zwłaszcza wysokotechniczny. 
Tak twierdzil twórca potęgi przemysłowej Niemiec w XIX wieku Friedrich List. 
Jego porady stosowały oprócz Niemiec kraje jak Japonia, Korea pld, a teraz Chiny. 
Przykład: fotowoltanika - kilka lat temu chuchali jak na niemowlaka, a teraz maja 80% rynku. 
 
Pozdrawiam.

darek 2014-07-16

@zbibul 
"Tłumaczenie czytelnikom dogmatów szkoły austriackiej nie ma sensu. w praktyce raczkujący przemysł trzeba chronic koniecznie. " Wyjaśnienie pełne pewności siebie typowej dla głupców - dla głupca wszystko jest tak jasne, że nie musi udowadniać. 
 
Nie bierzecie pod uwagę kalkulacji opłacalności - tego co widać i tego co nie widać. NIe bierzecie pod uwagę wszelakich ukrytych kosztów dotowania rodzimego przemysłu. Zwolennicy tego typu teorii wskazują na udany projekt często przemilczając te setki nieudanych, nic nie mówiąc o kosztach.

Dyllu 2014-07-17

Mściwoj Ty piszesz o teorii z książek , zacnej aczkolwiek teorii a Adam opowiada o realnym świecie. Na chwilę obecną nie ma miejsca na świecie gdzie była by stosowana Austryjacka szkoła ekonomi w całości. Z dwojga złego wolę aby rząd jednak budował mieszkania niż chodził na kolację i przepijał naszą kasę. Zwłaszcza ,że poziom biurokracji oraz wysokość podatków jest nie do porównania z Chinami. Krytyka Chińczyków jest raczej nie na miejscu bo z tego co opowiada Adam kapitalizm jest tam stosowany.

hardleo 2014-07-17

Chętnie posłuchałbym wypowiedzi Polaków prowadzących działalność poza EU, a w szczególności w Azji lub krajach ZEA. Sam taką działalność prowadzę (w Hong Kongu) od 7 miesięcy, a od 2 lat jako partner biznesowy działam w Chinach i ciekaw jestem opinii innych, których doświadczenie jest większe.

darek 2014-07-17

To wcale "nie chodzi o teorię z książek o ekonomiii austriackiej" tylko o elementarną znajomość historii. Widzę, że ona jest znikoma wśród mołodzieży. 
 
Chiny mają na swoim koncie gigantyczne i spektakularne porażki ekonomiczne - masowy głód, nędzę i śmierć tysięcy ludzi itp - właśnie wtedy, gdy zwalczały usilnie kapitalizm.  
 
Dopiero od lat 80tych za sprawą przywódcy Teng Xiao Pinga zmieniły kurs i poszły w częściowy kapitalizm. 
I dopiero odtąd zaczęły się sukcesy Chin - to nie teoria ale autentyczna historia. 
Radziłbym młodzieży dostrzegać coś więcej niż ostatnie 20 lat względnych sukcesów Chin. Świat jest znacznie starszy. Trzeba dostrzec też monstrualne klęski Chin za czasów ekonomii komunistycznej.

Jezyna 2014-07-19

" - jakie tam sa podatki? 
- ja nie wiem" 
:) styka mi :)

Jezyna 2014-07-19

Siema Adam. 
Mam takie pytanie, widze, ze poswiecasz duzo czasu na pisanie artukulow oraz udzielanie sie w mediach, widze rowniez, ze jestes oczytany. 
Ja siedze w USA od 12 lat i nie mam czasu nawet czytac Twoich artykulow, a co dopiero mowic o pisaniu wlasnych, tyle czasu zaj,uje mi praca. 
Ile czasu zajmuje praca w Chinach, a ile czlowiek ma czasu wolnego? 
Rozumiem, ze pytanie jest zbyt ogolnikowe, ale przyjmijmy srednia przecietnie pracujacego pozeracza ryzu :) 
Aha, ile kosztuje paczka Dunhill's oraz ucho Johnnie Walker Black Label? 
Pozdro 
Artur

hardleo 2014-07-21

Ktoś pytał o podatki. Jeśli jesteś Chińczykiem i prowadzisz jednoosobową działalnośc (coś na jej wzór), a dokładnie prowadzisz punkt handlowy, to wolno Ci obrócić 20 000 RMB miesięcznie na punkt. Wtedy też nie płacisz podatku wcale. Jeśli przekroczysz 20 000 RMB w miesiącu, wskakujesz w 3% podatek obrotowy. 3% podatku dotyczy obrotu max do 800 000 RMB rocznie. Jeśli przekroczysz zaś 800 000 RMB rocznie schodzisz z obrotówki na rzecz podatku CIT, który ma wiele poziomów. Prawda jest taka, że ten kto jest na obrotówce, jeśli zbliża się do 800 000 otwiera kolejny punkt i zaczyna od nowa.

hardleo 2014-07-21

Ktoś pytał o podatki. Jeśli jesteś Chińczykiem i prowadzisz jednoosobową działalnośc (coś na jej wzór), a dokładnie prowadzisz punkt handlowy, to wolno Ci obrócić 20 000 RMB miesięcznie na punkt. Wtedy też nie płacisz podatku wcale. Jeśli przekroczysz 20 000 RMB w miesiącu, wskakujesz w 3% podatek obrotowy. 3% podatku dotyczy obrotu max do 800 000 RMB rocznie. Jeśli przekroczysz zaś 800 000 RMB rocznie schodzisz z obrotówki na rzecz podatku CIT, który ma wiele poziomów.  
 
Prawda jest taka, że ten kto jest na "obrotówce", jeśli zbliża się do 800 000 RMB otwiera kolejny punkt i tak zaczyna od nowa :)

Edon 2014-07-23

Właśnie jest info, że chiński bloger krytykujący władze dostał 6,5 roku wiezienia. Nie za dobrze tam z wolnością słowa.

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:Premier znowu bredzi (2) - 3 tygodnie temu


Czy pomaganie ma sens? - 5 tygodnie temu

Czy to już komunizm? (2) - 6 tygodni temu

Czy Wiedźmin jest polski? (1) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
90% Kontestacji będzie zaorane (2) - 8 tygodni temu


Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 2 miesiące temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 3 miesiące temu

Unikaj szpitali (7) - 3 miesiące temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 3 miesiące temu

25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 3 miesiące temu

Nauczyciele uciekają (6) - 4 miesiące temuNiskie podatki już były (15) - 5 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 5 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 5 miesięcy temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 6 miesięcy temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 6 miesięcy temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 6 miesięcy temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 7 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 7 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 7 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 8 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 8 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 8 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 8 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 8 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 9 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 9 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 9 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 9 miesięcy temu

Pomagał bez zgody stosownych organów! (6) - 10 miesięcy temu

Jestem na kwarantannie! (1) - 10 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 10 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 10 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 11 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 11 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 11 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 11 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 11 miesięcy temu
Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - ponad rok temu

Idzie drożyzna (2) - ponad rok temu


Muzeum z najwyższej półki (1) - ponad rok temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu


Emigranci psują nasze dzieci! (7) - 2 lata temu


Magiczne szable i tarcze (1) - 2 lata temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 3 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 3 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 3 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 3 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 4 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 4 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 5 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lat temu


Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 5 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 6 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 6 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 7 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 7 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 8 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 8 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 9 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temuIle zarabia młody dziennikarz? (17) - 10 lat temu

Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 10 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 10 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 10 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 11 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 12 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

nowy sącz rozwody sprawy - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00
giełdy pracawsieci.net - - 20.00
Rozyc - - 20.00
biuro rachunkowe lider sc nowy sącz - - 20.00
rzeczoznawca majątkowy i wycena... - - 20.00
Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt