Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2014-09-04

Kreatywność

Nadający:

Czym jest kreatywność? Co zabija kreatywność? Jak generować kreatywne pomysły? Skąd biorą się pomysły na biznes?

KOMENTARZE

Ernest 2014-09-04

Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod adresem: 
[email protected]

Wojtek 2014-09-05

Moim zdaniem szukanie odpowiedzi na siłę marnuje w jakimś stopniu czas i energię. Dlatego nie powinno się mobilizować wszystkich swoich sił na poszukiwania tylko poczekać aż mózg sam zaproponuje odpowiedź, oczywiście uprzednio trochę go pobudzając do szukania odpowiedzi. 
 
Druga kwestia to nie jestem pewien czy człowiek (a raczej jego mózg) jest zawsze w stanie wygenerować odpowiednią odpowiedź. Według mnie jeśli nie mamy doświadczenia, nie jesteśmy oczytani itp. to może się okazać że mózg nie ma odpowiednich fundamentów na budowanie dobrych odpowiedzi.  
 
Na przykład wybór studiów przez młodego człowieka… często po kilku latach okazuje się że żałuje swojej decyzji. Taka osoba nabyła życiowe doświadczenie, lepiej wie co go interesuje, wie że studiując to co lubi to tak naprawdę nie męczy się a przyszła praca w zawodzie będzie sprawiała mu satysfakcję.

Ninja 2014-09-05

To fakt "albo bierzesz albo spadaj". Trzeba zapisywać od razu. Najszybciej to w telefonie w notatkach. Tylko sobie trzeba "otagować" np [pomysł]... Zapisujesz i robisz swoje. Potem można to zgrać na kompa. Po drugie W kompie sobie trzeba zrobić pliki/ katalogi odnośnie pomysłów. Nawet jak się wydaje "no jak mogę zapomnieć o takiej fajnej rzeczy" nie działa. Czasem po roku już nie pamiętasz albo masz skrawki koncepcji.

Ernest 2014-09-06

@2  
 
1. Zgadzam się, dlatego chętnie korzystam z metody 2, a umysł sam pracuje nad rozwiązaniem. Natomiast metoda 1 też mi się wiele razy sprawdziła, a już na pewno pomaga trenować kreatywne myślenie - w moim przypadku. 
 
2. Całkiem ciekawe spostrzeżenie. W moim przypadku, zwykle kiedy brakowało mi wiedzy i doświadczeń, odpowiedź należała do tych prostych typu: "sięgnij po wiedzę z problemowej dziedziny" - wtedy kluczowe było podjęcie działania, uzupełnienie braków, a po uzupełnieniu jakość pomysłów była wyższa - oczywiście to subiektywne odczucie. 
 
3. Postawię tezę, że wybór studiów to dla większości młodzieży problem - prawdopodobnie wynikający z ułomności systemu edukacji, braku pielęgnowania talentów i wspierania pasji. 
 
Dziękuję za ciekawe spostrzeżenia :)

Ernest 2014-09-06

@3 Widzę, że mamy podobne doświadczenia. 
 
Ja zawsze taki pomysł traktuje w kategoriach "Last Minute" i nie wpadam już w "pułapkę zapomnienia" 
 
Generalnie polecam zapisywać i przechowywać wszystkie pomysły - mi się zdarza, ostatnio coraz częściej, że do beznadziejnego moim zdaniem pomysłu pojawiają się nowe koncepcje i rodzi się coś fajnego. 
 
Jak wszystko pójdzie po mojej myśli to niebawem na antenie Kontestacji usłyszycie o pewnym projekcie, z którym będę ruszał, to będzie realny dowód na to że otwartość umysłu i kreatywność naprawdę działają :)

Wojtek 2014-09-06

@4 
Dziękuję za odpowiedź i dodam jeszcze: 
 
3. Tak, postawiona teza jest na pewno słuszna. Ale bez względu na wymienione czynniki (ułomność systemu edukacji, brak pielęgnowania talentów i wspierania pasji) wiele osób z upływem czasu jest sama w stanie dojść do wniosków i wtedy wybrałaby kierunek studiów odpowiadający i zaspokajający jej zainteresowania. Podsumowując to czas i praca nad własną osobą pozwalają budować podłoże do podejmowania dobrych decyzji. Na pewno nie jakiś system czy opinia innych ludzi są dla nas kluczowe, bo priorytetem powinien być nasz osąd… bo kto wie lepiej czego my pragniemy, jak nie my sami.

Jacek_vel_Blacha 2014-09-07

Brakowało mi w tej audycji drobnej wstawki o narzędziach "pomocniczych" np: o mind mappingu , myśleniu projektowym .Przy realizacji dowolnych pomysłów nie koniecznie na polu biznesowym to ważne by wiedzieć jak się do nich zabrać , jak nie spalić swojego zapału zaraz na poczatku.  
 
Czekam na kolejna audycję o sprzedaży ...:-)

Ernest 2014-09-07

@7 Nie mam bogatych doświadczeń związanych z mind mappingiem dlatego nie czuje się uprawniony do zabierania głosu w tym temacie :) 
 
Moim zdaniem najłatwiej spalić zapał nie podejmując działania w ogóle. Dla mnie kluczowe jest podejmowanie działania, trzymanie się celu i pamiętanie o nim - to pozwala podtrzymać motywację. 
 
Bardzo ważne jest też wyciąganie wniosków, bez względu na rezultaty, bez tego trudno w ogóle dowiedzieć się co poszło nie tak. 
 
Dzięki za komentarz, zapraszam na kolejne audycje :)

PGBolo 2014-09-09

Bardzo dobra audycja 
Okazuje się że właśnie na coś takiego czekałem 
Pozdrawiam i czekam na następne

Ernest 2014-10-28

@9 Bardzo mnie to cieszy. Zapraszam po więcej :)

Paweł 2015-02-17

Bardzo dobra audycja o kreatywności o znajdowaniu pomysłu na biznes/nowych projektów. 
Dzięki Erneście.  
 
Inspirujesz mnie do generowania nowych pomysłów i trzymania się obecnych pomysłów na biznes. 
 
Pozdrawiam Cię serdecznie 
Paweł S

Dodaj komentarz...


Ernest Gurgól - Kiedyś etatowy pracownik korporacji, dziś przedsiębiorca z dużym doświadczeniem handlowym i marketingowym. Pracował w takich branżach jak FMCG, budownictwo, energetyka, telekomunikacja, IT oraz nieruchomości. Absolwent Psychologii Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Szkoły Trenerów Umiejętności Psychospołecznych. Z zamiłowania pasjonat rozwoju osobistego i kompetencji przedsiębiorczych. Zwolennik wolnego rynku, łamiący schematy, wielki fan kreatywności, człowiek, który ma w głowie więcej pomysłów niż byłby w stanie zrealizować.

Prowadzi audycję Wokół Biznesu .

Inne audycje tego autora:

Bieda to przywilej? (12) - 6 lat temu
Perfekcjonizm w biznesie (8) - 6 lat temuWięcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Magda - - 25.00
Internet mobilny - - 30.00
Atlas nieba - - 30.00
MARCIN BRZESKO - - 10.00
Jupiter - przeprowadzki międzynardowe - - 20.00
Wiecej filmików proszę - - 10.00
xtra numer - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt