Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2014-09-17

Co za różnica do jakiego państwa należy Śląsk?

Nadający: Jan Fijor

Dziś rozmawiamy o secesji. Od Szkocji, przez Krym i Donbas po Stany Zjednoczone. I z tego wątku logicznie wyłania się kwestia deflacji, którą media potępiają. A ja pochwalam.

KOMENTARZE

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2014-09-17

Janku, dzwoniłem i chciałem też podjąć temat Ukrainy, bo to, co mówiłeś w poprzednim odcinku oraz w tym, niestety jest bardzo dalekie i od prawdy (natomiast bliskie mistrzowskiej propagandzie rosyjskiej, powtarzanej w Polsce przez KNP, które ma swoje zasługi, ale niestety jest przez Ciebie cenione niemal bezkrytycznie), i od wolnościowych pryncypiów. Ale nie zostałem odebrany, więc piszę komentarz. 
 
W przeciwieństwie do Pauliny, która nie chciała Cię (choć ma podstawy) zaorać po całości, nawet z Krymem nie przyznam Ci racji. Aksjonow, tamtejszy premier, został w marcu zainstalowany przez Rosjan przemocą, gdy żołnierze przysłani przez Putina (czemu najpierw zaprzeczał, a potem przyznał) pod karabinami wpuszczali niektórych posłów na nadzwyczajne, zwołane przez Aksjonowa (który nie miał w ogóle takiego uprawnienia) posiedzenie, a niektórych nie. W ostatnich powszechnych wyborach na Krymie Aksjonow et consortes dostali około 3% głosów. 
 
Oczywiście, że decentralizacja i separatyzm to coś wolnościowego (najlepiej do poziomu jednostki) i ogólnie należy popierać. Ale ludność Donbasu nie popiera, nie chce za to walczyć, na co skarżył się sam dowódca separatystów. Dlatego, skoro do walki ochotników lokalnych jest niewielu, miesiącami prosili Putina o większe zaangażowanie. A on stopniowo, kiwając polityków innych krajów, deklarując coś, a potem zmieniając, a często otwarcie kłamiąc na temat faktów już mających miejsce, doszedł obecnie do możliwości prowadzenia de facto wojny, bez nazywania jej tak. Celem nie jest oderwanie Donbasu jako czegoś osobnego, celem jest przejęcie go przez Rosję (jako część Federacji Rosyjskiej lub jako niezależna tylko w sensie formalnym marionetka) przez przysłanych z Rosji ludzi. Noworosjaninem nikt się nie czuł, kilka miesięcy temu to było pojęcie z odległej historii carskiej polityki historycznej, coś jak Filistea, w której mieszkali Filistyni (a nawet bardziej, bo Noworosjanie nawet w czasach carskich to była nazwa i tożsamość narzucana przez politykę państwa, którą niektórzy sobie dali, podobnie jak człowieka sowieckiego). 
 
Ciekawe też, że posługujesz się wolą większości jako argumentem (referendum na Krymie, zresztą też sfałszowane, robione bez spisu wyborców, pod karabinami żołnierzy i z komisjami zaglądającymi na stoliki bez kurtyn, gdzie głosujący zaznaczali swoje głosy, z głosującymi wielokrotnie w różnych lokalach, z głosującymi bez dokumentu tożsamości, z fundowanymi przez Rosję billboardami zachęcającymi do głosowania za włączeniem do Rosji i represjami, aresztowaniami, porwaniami, torturami i zabójstwami za agitację na rzecz głosowania przeciw), gdy tymczasem ogólnie, jak Korwin, jesteś antydemokratą. Jeśli większość (a nawet to jest tutaj wątpliwe, bo większość się nie wypowiedziała) chce przemocą narzucić coś mniejszości, jest to taka sama zbrodnia, co gdy mniejszość większości. Czy gdyby iść wegług Twojego rozumowania, nie należałoby podważyć sensowności Twoich wezwań do obniżki podatków? Przecież to żadna niegodziwość, skoro tak chce większość, głosująca na partie utrzymujące wysokie podatki, a nawet podnoszące (i co z tego, że, jak Putin, robią co innego niż mówili). 
 
Czy popierasz przyłączenie Czechosłowacji do Niemiec przez Hitlera, pod pretekstem obrony praw mieszkających tam Niemców (znam bardzo aktywnego KaNaPowca, który owszem; chyba ataku na Polskę tylko dlatego nie popiera, że to Polska)? Pójdę dalej. Przecież i w Polsce mieszkali Niemcy (w moim mieście nawet więcej ich było niż Polaków). A nawet byli polscy kolaboranci, którzy działali na rzecz niemieckiej władzy. No to Hitler ich wspomógł zbrojnie, wchodząc 1 września do Polski. I wszystko w porządku, no nie? Przecież większość to zaakceptowała, nie uzbroiła się odpowiednio, to znaczy, że chciała Generalnej Guberni, a Niemcy oraz ich polscy stronnicy byli tym najaktywniejszym marginesem, który słusznie nadaje kierunek biegowi wydarzeń (ja twierdzę, że dlatego, warunki okupacji temu najbardziej sprzyjały; Ty możesz utrzymywać, jak dzisiaj na antenie, że to wola ludu i żadna przemoc wobec reszty, nawet jeśli są torturowani i zabijani, a własność im odbierana, bo przecież łamią prawo i są wywrotowcami; podobnie na Krymie i Donbasie, a zaznaczam, że druga strona, tzn. obecne władze ukraińskie (w przeciwieństwie do Rosi i separatystów, a także poprzednich władz Ukrainy, uległych wobec Rosji i naszpikowanych jej agentami) tego nie czynią nawet ludziom o przeciwnych, prorosyjskich poglądach, o ile nie łamią oni prawa i np. nie zajmują zbrojnie budynków). 
 
A w ogóle to wolnościowiec nie powinien się liczyć z wolą jakiejkolwiek grupy, niezależnie od jej liczebności i powiązań, jeśli nastają oni na wolność i prawa jednostek. W kontekście rządów i państw, to są złe, antywolnościowe, ale niektóre są gorsze od innych. I rosyjski jest dużo gorszy od amerykańskiego oraz unijnego (czego Korwin nie chce przyznać, bo uważa, że nierozsądnie jest występować przeciwko dwóm wrogim sobie potęgom, tylko więcej się ugra, zostając stronnikiem jednej z nich, bez względu na prawdę i moralność). Co prawda randystą nie jestem, ale tu jest o tym dobrze napisane (z odniesieniami – których trafności też nie oceniam – akurat do Izraela i Palestyny; chodzi mi o ideę): objectivismforintellectuals.wordpress.com 
 
Co do języka rosyjskiego na tych terenach, to znowu, Janku, niestety fakty są Ci prawie w 100% obce. W 2012 poseł Wadym Kołesniczenko zaproponował projekt ustawy, który przegłosowano, że w obszarach w dużą mniejszością urzędy mogą wprowadzić ten język jako dodatkowy język urzędowy (mowa zwłaszcza o rosyjskim i Donbasie, bo Krym to autonomiczna republika z własnym parlamentem, w którego kompetencji leżały takie sprawy (czas przeszły, bo w marcu ukraiński parlament rozwiązał krymski, po tym, jak go zbrojnie zajęli Rosjanie)). Tuż po zwycięstwie Majdanu, na fali euforii, przy niepełnym skłądzie obecnych, przegłosowano zniesienie tej ustawy. A więc wcale nie żaden zakaz. W urzędach dalej mówionoby po rosyjsku (no chyba, że ktoś z petentów chce po ukraińsku, to wtedy mieli obowiązek, i by szukali pewnie jednego z nielicznych władających nim pracowników urzędu, żeby tłumaczył), bo, jak Ci mówiła Paulina, polityka językowa to tam temat zastępczy, jak u nas krzyż w Sejmie, a ludzie i tak robią swoje. Szkół, ulicy i innych miejsc publicznych, a także domów, to prawo w ogóle nie dotyczyło. Nie był to żaden zakaz języka rosyjskiego, jak przedstawia to Rosja i KNP. (Nawet gdyby zresztą był, to nie jest usprawiedliwienie dla napaści zbrojnej na sąsiedni kraj.) I co się stało dalej? Aleksaner Turczynow, p.o. prezydenta, nie podpisał tego, i przepadło. Nie forsowano tego, wiedząc, że to był jednorazowy wyskok grupki posłów, dla poklasku, bez znaczenia praktycznego. 
 
A o decentralizacji była mowa już w pierwszych dniach po zwycięstwie Majdanu. Rosyjskojęzyczni mieliby więcej możliwości niż za Janukowycza, nie mniej, Rosja nic nie musiała robić. Teraz nawet w odbitych przez Ukraińców miejscowościach Donbasu nie zmniejszyli ogółem liczby lekcji rosyjskiego w szkołach, a w niektórych nawet zwiększyli. Podczas gdy to separatyści wprowadzili zakaz mówienia w szkołach po ukraińsku i uczenia historii Ukrainy.

lxlxlx 2014-09-18

Pokłony pokłony Panie Janku - MAM IDENTYCZNE ZDANIE. Czekałem aż ktoś to powie. Dokładnie - kogo to obchodzi? Na scenie geopolitycznej ciągle się zmieniają granice i ogromne POKŁONY za to, że powiedział Pan nt. biernej ludności na przykładzie funduszu emerytalnego w Polsce ;) Doskonały przykład. 
 
Ta słuchaczka w ogólne nie rozumie co Pan Janek do niej mówił. Pan Janek o chlebie, a słuchaczka o serze. Co więcej! Pan Janek doskonale wie, że o czym mówi słuchaczka, ale zwyczajnie NIE ZGADZA SIĘ Z TYM ;) Wiele granic było przymusowo zagarnianych. Od Państwa zależy, czy odzyska czy nie.  
 
Pytanie do słuchaczka: "Czy Ty kobieto wyobrażasz sobie zielonych ludków w Polsce? Polska od razu wysłałaby tam połowę wojska i pacyfikowała, a Ukraina? Ukraina nic nie robiła, więc cóż.. jak jej to nie przeszkadza, o straciła ;)

tom 2014-09-18

"Jestem po filologii", hahaha, no i co z tego?

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2014-09-18

@lxlxlx: Janek nie ma wiedzy na ten temat. Nie wymieniłby pięciu nazwisk ukraińskich polityków. A Polska nic (a przynajmniej niewystarczająco) zrobiła, żeby być gotowa w 1939 na sojusz Niemców z Rosjanami i ich wspólne uderzenie, więc traktat o granicach i przyjaźni między III Rzeszą a ZSRR z 28 września, po pokonaniu polskich wojsk, na propsie, tak? Przeczytaj też mój przykład z podatkami. Twoja emotikonka „;)” jest wyrazem ignorancji lub cynizmu (liczę, że tylko tego pierwszego, bo z wypowiedzi w innych miejscach cenię Cię jako wolnościowca; tym razem po prostu się nie znasz, a dowierzasz Jankowi). A bierzesz pod uwagę, że Ukraina za sprawą nieczystej gry Rosji miała połowę tego wojska, co dawniej, z czego połowa dowództwa to agenci rosyjscy, i dopiero na gorąco, w trakcie konfliktu, musieli się z tym ogarniać (zresztą bardzo po wolnościowemu, bo tworząc oddolnie, z ochotników, różnego rodzaju bataliony)? A cywilnej ludności Donbasu może nie przeszkadza, że Rosjanie i ich poplecznicy (zwerbowani w znacznej mierze spośród dotychczasowych grup przestępczych; zresztą na Krymie też Aksjonow jest znany z kierowania w latach '90 mafią) ostrzeliwują i niszczą im budynki mieszkalne, z tych, co nie niszczą, wyganiają ich i urządzają swoje bazy, kradną maszyny i produkty z zakładów, wywożą sieroty do Rosji, szantażują i torturują? Poza tym, jeśli już piszesz, że od państwa coś zależy i jest to słuszne, to zważ na powinność przestrzegania prawa międzynarodowego i umów. Rosja była jednym z gwarantów nienaruszalności granic Ukrainy zgodnie z Memorandum Budapesztańskim z 1994, podpisanym w związku z oddaniem przez Ukrainę arsenału atomowego odziedziczonego po ZSRR. Miała też kilka umów o współpracy wojskowej, umowę na niską cenę gazu przez wiele lat w zamian za przedłużenie stacjonowania rosyjskich żołnierzy w Sewastopolu, umowę regulującą to stacjonowanie (m.in. ograniczającą ich liczbę i zobowiązującą do uzyskiwania każdorazowo zgody ministra, jeśli chcieliby wyjechać poza Sewastopol). 
 
@tom: To z tego, że zna wielu Ukraińców, na bieżąco ma z nimi kontakt, część studiów odbyła też na ukraińskim uniwersytecie w Czerniowcach, mieszkając tam przez rok. Ale Janek przerywał jej prawie zawsze po paru słowach, więc tej wypowiedzi nie zdołała rozwinąć do tego momentu.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2014-09-18

A, jeszcze coś dla niezaimpregnowanych słowem Putina i jego mistrzów propagandy (powtórzonym przez Korwina et consortes, a za nimi przez Janka): w KS była 2 razy audycja o Ukrainie, w obu przypadkach co prawda nie prowadziłem ja, tylko Kuba Król vel Kubujak (ale realizowałem i się udzielałem), jednak przyłożyłem rękę w obu przypadkach do tego, żeby się to odbyło. 
www.kontestacja.com 
forum.kontestacja.com

Alcar 2014-09-18

ByteEater świetnie że odpisałeś pod tą audycją, bo znów zaraz by ktoś stwierdził, że to co Pan Janek tam mówi to prawda. Skoro nikt nie zaprzeczył. 
 
A prawda jest taka, że Pan Janek podszedł do sprawy, na zasadzie nie znam się więc się wypowiem. 
 
W kolejnej audycji pewnie zaraz zarzuci, że jakieś hejty pisały zamiast dzwonić, a w ogóle nie weźmie pod uwagę tego w jaki sposób traktuje osoby, które dzwonią do niego i wyrażają przeciwne do niego poglądy. Czyli przerywanie jak tej dziewczynie. 
 
Za dużo propagandy ala Korwin.

LesbijskaMewa666 2014-09-18

Szanowny Krzysztofie! 
 
Jeśli tak bardzo chcesz dysktutować na poważnie, to bardzo proszę. Porozmawiajmy o „Ukrainie” na poważnie. W ramach wstępu więc, do dyskusji „Ukraina na poważnie”: 
 
https://www.youtube.com 
https://www.youtube.com 
 
Oczywiście, że reżim rosyjski jest dzisiaj, jeśli wyłączyć Afrykę i wszelkich religijnych pomyleńców, jednym z najgorszych do życia, najmniej wolnościowych, najbardziej opresyjnych na świecie. Problem polega na tym, że wniosek, jaki z tego wyciągasz, jest błędny. Powinniśmy się tylko cieszyć, iż ten najgorszy, najbardziej opresyjny reżim zwalcza w tej chwili Ukrainę, bo właśnie on w tym zwalczaniu będzie możliwie najbardziej skuteczny! 
 
Czyniąc długą historię krótką, może posłużę się przykładem: 
 
https://twitter.com/poroshenko/status/503059475306397696  
 
(zakładam, że skoro w temacie się wypowiadasz, to pewnie rozumiesz język ukrański albo chociaż potrafisz sprawnie korzystać z narzędzi, które to umożliwiają) 
 
- którzy intelektualiści, które z gazet, studenci którego uniwersytetu zareagowali świętym oburzeniem na te skandaliczne słowa ukraińskiego prezydenta, wygłoszone z okazji obchodzonego niedawno święta niepodległości? Albo inaczej, jak nazywa się polityczny twór okupujący terytorium, nie będą to żadni intelektualiści, żadna z gazet i żaden student z żadnego uniwersytetu? Nie bynajmniej dlatego, że istnieje jakaś „ukraińska rasa” i przedstawiciele tejże rasy nie potrafią zdobyć się na rzeczowy ogląd. Ino, za to po prostu na terenie okupowanym przez twór o nazwie „Ukraina” grozi czapa. Vide Witalij Masłowśkyj. 
 
Wiesz, kto po Majdanie został nadzorcą takiego ukraińskiego odpowiednika polskiego IPN-u?  
 
Komu chcesz kibicować? I po co?

LesbijskaMewa666 2014-09-18

Szanowny Krzysztofie! 
 
A gdyby np. Ruskie to Niemcom próbowały oderwać jakiś tam fragment terytorium, to też byś się oburzał? Proponuję zrobić eksperyment - przejść się z flagą Rzeszy po Stuttgarcie i obserwować reakcje ludzi (nawet zwykłych cywilów, nie reżimowych policjantów), a potem zabrać flagę UPA na spacer po Lwowie, a nawet Kijowie, czy Czernihowie i sprawdzić to samo. A pragnę przypomnieć, że hitlerowcy nie gwałcili pięcioletnich dziewczynek, nie zaszywali w czeluściach ciężarnych kobiet żywych kotów i w ogóle nie pastwili się programowo nad ofiarami. A, i Ruskie do dziś, nie wiadomo po co, okupują Królewiec. Gdzie Twoje święte oburzenie?

LesbijskaMewa666 2014-09-18

*Albo inaczej, jak nazywa się polityczny twór okupujący terytorium, gdzie nie będą to żadni intelektualiści, żadna z gazet i żaden student z żadnego uniwersytetu?  
 
Mała pomyłka w #7.

jan M Fijor 2014-09-18

@Alcar Ja tej dziewczynie nie przerywałem. Prosiłem, żeby mówiła wyraźniej i dała mi szansę na odpowiedź. Słuchacza wyłączył Kamil i mnie się to nie podobało. Na czym ja się nie znam? Na poglądach tej dziewczyny i paru intelektualistów? Nie znam się i nie chcę znać. Mam swój rozum i nim się kieruję. Nigdy nie niszczę swoich adwersarzy, bo nie leży to w mojej naturze. Nie lubię nudziarzy, aktywistów i zakutych łbów, to prawda, a mimo to odpowiedziałem na twoje zarzuty. . czołem

Alcar 2014-09-18

Mewa 
 
Problem polega na tym, że wniosek, jaki z tego wyciągasz, jest błędny. Powinniśmy się tylko cieszyć, iż ten najgorszy, najbardziej opresyjny reżim zwalcza w tej chwili Ukrainę, bo właśnie on w tym zwalczaniu będzie możliwie najbardziej skuteczny!  
 
Urrra! Wolnościowiec się cieszy kiedy ludzie giną pod butem "najgorszego, najbardziej opresyjnego reżimu". 
Czy przypadkiem coś Ci się nie przestawiło w głowie? 
 
Komu chcesz kibicować? I po co? 
 
Ja tam najbardziej kibicuje sobie i moim bliskim. W dalszej kolejności innym ludziom, którzy chcą żyć w państwie prawa i wolności działania. 
 
A pragnę przypomnieć, że hitlerowcy nie gwałcili pięcioletnich dziewczynek, nie zaszywali w czeluściach ciężarnych kobiet żywych kotów i w ogóle nie pastwili się programowo nad ofiarami. A, i Ruskie do dziś, nie wiadomo po co, okupują Królewiec. Gdzie Twoje święte oburzenie? 
 
Matko Boska. 
Może zamiast pouczać kogoś aby czytał po ukraińsku, naucz się czytać ze zrozumieniem po polsku: 
www.dziennikzachodni.pl 
 
pl.wikipedia.org 
 
Albo choć zajrzyj do podręcznika do historii dla klas podstawowych o poczytaj coś na temat (uwaga nowe pojęcie!) Auschwitz birkenau. 
 
Zbrodnie rosyjskie na polakach też bez trudu znajdziesz. Użyj jeno takiego narzędzie jak google.

lxlxlx 2014-09-18

@Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 
 
and so what?  
 
Janek wyraźnie powiedział, że tutaj nawet jeżeli polityka ma tu miejsce, a ma na pograniczu "konkretnego interesu", to idąc tym tokiem rozumowania, każdy tak naprawdę kraj europejski ma pewien interes uderzając na nasze, czy inne państwo"(jeżeli faktycznie ma w tym deal aby pomagać separatystom).  
 
Wszystko jednak rozchodzi się o reakcje. I nie rozumiem co ma wspólnego wiedza nt. Ukraińskich polityków? Ja mam o tyle pojęcie co wyczytam w necie, ale nie odczuwam jakiegoś większego parcia na wyczytywanie i udoskonalanie pomięci nazwisk w tym kontekście, bo zwyczajnie mnie to nie obchodzi. I nie, nie jestem ignorantem, tylko mam trochę inny punkt widzenia na tą sprawę. 
 
Po 1. Jest nie do pomyślenia, że jeżeli Krym był Ukrainy(praktycznie), to Ukraina NIC, kompletnie NIC nie zrobiła by przeciwstawić się zielonym ludkom. A same zielone ludki są pokłosiem bierności ze strony Ukrainy na początku tego konfliktu. Normalne Państwo zmiotłoby zielonych ludków z powierzchni ziemi, zrobiło pobojowisko, a wcześniej powiedziało mieszkańcom aby na kilka dni nie wychodzili z domów, bo "JEST TO ICH MIENIE". Jeżeli jednak NIC nie zrobili, to im nie zależy aż tak bardzo.  
 
Po 2. Nie rozumiem po co wracać do historii. Historie zostawmy historykom. Jeżeli Ograniczamy się do sankcji przez kraje członkowskie wymierzone w Rosje, to zwyczajnie owe kraje mają to w głębokim poważany co się stanie z Ukrainą. Innymi słowy - jest takowe przyzwolenie. 
 
To tak jakbyś bronił swojego domostwa, a sądzi widząc to co się dzieje, nic kompletnie nie robią, tylko mówią, że bandyci i złodzieje robią źle czyniąc czo czynią(hheheh) i że rodzina w tym mieszkaniu powinna wziąć sprawy w swoje ręce i powybijała ich. Jednak owa rodzina NIC nie robi by się temu przeciwstawić(pomijam bezproduktywną gadaninę jak to jest nam przykro,że ktoś wtargnął do domostwa i jak to źle świadczy o tym kimś). To co robi Ukraina jest KOMEDIĄ i KABARETEM, który nie ma za wiele wspólnego z dobrem granicznym swojego kraju. 
 
To Tobie bardziej zależy aby część Ukrainy zostawić Ukrainie, niż samej Ukrainie. 
 
Na Krym się patrzyła i nic nie zrobiła. A, teraz po tygodniach gadania wysłała wojska, kiedy winna zrobić to od razu, bo teraz jest lekko za późno. Wybacz, ale to co robi Ukraina jest odwrotnością obronności kraju.  
 
Powtarzam - jeżeli Ukraina NIC z tym nie robi, oznacza to ni mniej ni więcej, że jej tak bardzo nie zależy na tym i TYLE. Koniec KROPKA.  
 
Jeżeli mówimy nt. odłączenia się części terenów, bo tak chcą mieszkańcy, to niech się odłączają jak jest ich taka wola i jeżeli pozwala na to kraj w którym się znajdują. Tu nie ma jakiejś dużej filozofii - myślę, że Śląsk mógłby pozbierać głosy potrzebne o odłączenie. Problem tkwi gdzie indziej - Kraj na to nigdy nie pozwoli ;) Jedni pozwalają, a drudzy nie ;) Czy to na od strony dyplomacji(Szkocja), czy to za sprawą militarną(Ukraina). Koniec końców, wszystko zależy od kraju w którym rozgrywa się zdarzenie ;)

coellus 2014-09-18

> "Jestem po filologii", hahaha, no i co z tego? 
Po filologii ukraińskiej, chciałam się odnieść do tej bzdury o neonazistach zabraniających mówić po rosyjsku, niestety pech chciał, że mikrofon w międzyczasie mi się psuł, więc tego, co powiedziałam dalej po tych słowach raczej nie było słychać. 
Otóż w związku z wykształceniem coś na temat ustaw językowych na Ukrainie mogę powiedzieć. A będzie to m.in.: 
- że wszystkie ustawy językowe na Ukrainie są picem na wodę i zamulaczem tematu - my mamy związki partnerskie i krzyż w sejmie, oni mają język ustawowy. Jakkolwiek by Wam się to nie wydawało dziwne, ten przepis był, jest i dam sobie głowę uciąć, że będzie martwy. 
- jeśli już mamy się przyjrzeć całemu zagadnieniu, o sytuacji językowej na Ukrainie w przeciągu 23 lat od uzyskania niepodległości, to jeśli już jakiś język był dyskryminowany na Ukrainie, to był to ukraiński. Nie rosyjski. 
Na przyszłość radzę zapoznać się z kilkoma faktami, zanim się kogoś zacznie wyzywać od neonazistów. 
 
Niepoważnym było twierdzenie, że secesja w przypadku Donbasu miała podłoże ekonomiczne, skoro to nie miejscowa ludność, a przyjezdni (i nie przyjezdni w sensie przyjechali tu 5 lat temu i żyją sobie, a przyjezdni właśnie na okazję oderwania Donbasu od Ukrainy i na polecenie FSB) "separatyści" z karabinami przeprowadzają jakieś śmiechowe referendum, zresztą już z zaznaczonymi odpowiedziami, bo i takie jazdy były. 
Jeśli na Ukrainę wchodzi oznakowane wojsko rosyjskie, to to nie jest podłoże ekonomiczne, a polityczne, ktoś im musiał wydać rozkaz - polityk. Odpowiedział mi Pan wtedy, że Ukraińcy powinni zapisać się do partii. Ja przepraszam, jakiej partii? Jedinaja Rassija?

coellus 2014-09-18

> A, teraz po tygodniach gadania wysłała wojska, kiedy winna zrobić to od razu, bo teraz jest lekko za późno.  
Na Krym nikt wojsk nie wysyłał, a na wschód ATO była wprowadzona od razu. Komuś się chyba fakty mieszają.

LesbijskaMewa666 2014-09-18

Alcar, jeśli przywołujesz tutaj źródła dotyczące zbrodni niemieckich (czy, o zgrozo!, sowieckich) to oznacza to po prostu, że nie rozumiesz, o co chodzi. Nie ma sensu więc, bym komentował. 
 
Nie ma czegoś takiego, jak „państwo prawa”. To oksymoron, iluzja. A póki co, porewolucyjny reżim o nazwie „Ukraina” służy jedynie jako platforma dla różnych pomyleńców do rozpowszechniania swojej propagandy. I ta propaganda, podobnie jak w Rzeszy, nie spotyka się obecnie z żadnym oporem ze strony ludności żyjących na terenie okupowanym przez państwo „Ukraina”. Każde kolejne stadium niezależności tego państwa, powoduje, iż banderyzm, który przez sowiety był oczywiście zwalczany, zrodziwszy się na teranach mniej więcej do Zbrucza, za Juszczenki podchodząc pod Dniestr, w tej chwili rozpowszechnił się na całym terytorium okupowanym przez „Ukrainę”. Żadnemu innemu celowi ten twór nie służy. To taka mównica dla różnych psycholi. No i jeszcze AIDS, ale to idzie z przeciwnego kierunku.

hmp 2014-09-18

Kogo obchodzi ta cala Ukraina? Garstke ludzi i dziennikarzy, ktorzy nakrecaja medialny szum. Malo to bylo konfilktow zbrojnych i wojen w ciagu ostatnich 20 lat? Moze zajmijmy sie dywersyfikacja źródeł energii? Bo takie malutkie panstwo jak Polska moze co najwyzej pokiwac palcem w bucie Rosji, Stanom czy Niemcom. Smiesza mnie te imperialne zapedy "Polakow". Interesuje mnie tylko aby w Polsce zylo sie jak najlepiej, inne nacje niech sie zajma swoimi problemami.

tom 2014-09-18

@coellus 
Aha, czyli w przypadku gdy ktoś nie jest po filologii ukraińskiej, to żadnej wiedzy mieć nie może, bo tylko papierek państwowej uczelni daje prawo do wypowiadania się? 
 
Po drugie wypowiadasz się kto jest agentem, kto dla jakich służb służy, a nigdzie nie byłaś i nic nie widziałaś - opierasz się wyłącznie na doniesieniach tvnu. 
 
Po trzecie przejmujesz się losami Donbasu, gdzie, jak twierdzisz, miejscowa ludność ma przystawioną broń do głowy. Ale czemu nie martwisz się o 40 mln Polaków, którzy każdej chwili mają przystawioną broń do głowy? Jeżeli nie zapłacę podatków lub będę miał broń, to przyjdą do mnie uzbrojeni panowie, jeżeli będę stawiał opór, to mnie zastrzelą, a więc codziennie pod groźbą śmierci Polacy muszą płacić podatki, czyli oddawać swoje ciężko zarobione pieniądze bandytom, oraz podporządkowywać się bandyckim przepisom. Dodatkowo, Polacy nie mają prawa do posiadania broni, a więc nie mają prawa bronić się przez tymi, którzy chcą ich napaść i okraść. Czy sytuacja Polaków jest lepsza? Czy aż tak bardzo przyzwyczaiłaś się do niewolnictwa, że tego nie dostrzegasz, a dostrzegasz tylko to, co pozwala Tobie dostrzegać tvn? Jeżeli Polacy chcą ratować Ukrainę, to może niech najpierw uratują własny kraj?

coellus 2014-09-18

> @coellus  
Aha, czyli w przypadku gdy ktoś nie jest po filologii ukraińskiej, to żadnej wiedzy mieć nie może, bo tylko papierek państwowej uczelni daje prawo do wypowiadania się? 
Ale niech to będzie zgodne ze stanem faktycznym, na litość boską. Krzysiek już tu podał przykłady, a takich przykładów było znacznie więcej. 
Mówienie o jakichś neonazistach zabraniających mówić po rosyjsku w kontekście stanu faktycznego sytuacji językowej na Ukrainie obnaża ignorancję w temacie. Z mojego punktu widzenia dość brutalnie obnaża. 
Krzysiek już wyżej podał przykłady, jak to działa, choć nieprawdą jest, że jeśli petent mówi po ukraińsku, to szukają kogoś, żeby załatwił z nim sprawę po ukraińsku, albo gadasz po rosyjsku, albo nie załatwisz nic, tak to wyglądało wiele, wiele lat na Ukrainie, w latach 90. zwłaszcza, teraz coś drgnęło - dalej załatwiasz wszystkie sprawy urzędowe po rosyjsku, ale łaskawie pozwalają Ci też po ukraińsku. Ile razy ja robiłam za tłumacza rosyjskiego, bo po ukraińsku nie szło nic załatwić urzędowo. Bądźmy poważni. 
A potem od Polaków słyszę coś o jakichś zakazach mówienia po rosyjsku... Ręce opadają. 
 
> Po drugie wypowiadasz się kto jest agentem, kto dla jakich służb służy, a nigdzie nie byłaś i nic nie widziałaś - opierasz się wyłącznie na doniesieniach tvnu.  
W ogóle nie śledzę polskich mediów, wyłącznie rosyjskie i ukraińskie. A Striełkow jest oficjalnie ścigany przez władze Bośni za masowe mordy. I tak, jest agentem FSB, to już zostało udowodnione, dlatego wcale się nie zdziwię, jeśli któregoś dnia ślad po nim zaginie. 
 
> Czy sytuacja Polaków jest lepsza? 
W cholerę i trochę lepsza. Mieszkałam swego czasu na Ukrainie, mam wrażenie, że Polakom z dobrobytu się w dupie przewraca do tego stopnia, że przekracza to ich wyobraźnię, że gdzieś może być gorzej, że gdzieś władza może być bardziej opresyjna, że gdzieś jest kraj, który pod względem absurdu bije nas o głowę i pod tym względem możemy mu buty czyścić.

tom 2014-09-18

@coellus, 
Aha, czyli to, że Polacy nie chcą być okradani z tego, na co ciężko zapracowali i chcą mieć prawo do posiadania broni, aby móc obronić się przed złodziejami i bandytami, to jest wyraz tego, że w dupie im się przewraca? Brzydzę się takimi, jak ty.

tom 2014-09-18

@coellus, 
Rozumiem, że określenie "zielone ludziki" pochodzi z ukraińskich i rosyjskich mediów?

jan M Fijor 2014-09-18

@18 Jeśli Polakom z dobrobytu się w dupie przerwaca, a Ukraincom nie, to jest to wyłącznie wina tych ostatnich. Nie są tak przedsiębiorczy, pracowici, nie współpracują etc., Bo w USA Ukraińcy są politycznie lepiej od nas zorganizowani. Trudno nas obarczać winą za to, że Ukraina sobie nie radzi.  
Jeden jest agentem FSB, inny CIA nie wiem co lepsze. Ukłony

Alcar 2014-09-18

Ad 10 
Pani Janku subtelne (: 
"Nie lubię nudziarzy, aktywistów i zakutych łbów, to prawda, a mimo to odpowiedziałem na twoje zarzuty. . czołem" 
Rozumiem, że jeżeli ktoś się z Panem nie zgadza jest zakutym łbem? 
 
"@Alcar Ja tej dziewczynie nie przerywałem. Prosiłem, żeby mówiła wyraźniej i dała mi szansę na odpowiedź. Słuchacza wyłączył Kamil i mnie się to nie podobało. Na czym ja się nie znam? Na poglądach tej dziewczyny i paru intelektualistów? Nie znam się i nie chcę znać. Mam swój rozum i nim się kieruję. Nigdy nie niszczę swoich adwersarzy, bo nie leży to w mojej naturze. Nie lubię nudziarzy, aktywistów i zakutych łbów, to prawda, a mimo to odpowiedziałem na twoje zarzuty. . czołem" 
 
Co do rozmowy z tą dziewczyną to faktycznie przesadziłem. Tutaj ma Pan racje. Ona Panu przerywała częściej i okropnie było ją słychać. 
Mam Pan prawo kierować się swoim rozumem jak najbardziej, nie zmienia to jednak faktu, że po wysłuchania Pana opinii na temat tego, że za rewoltę odpowiada ludność miejscowa i to ona tam walczy, a chodzi jej o samostanowienie, nie pozostaje mi nic innego jak tylko stwierdzić, że tematu Pan nie zna wcale, a swoją opinię wygłasza Pan w oparciu o teoretyczne rozważania podparte pracami "Austriaków", co najwyżej uzupełnione o wypowiedzi Korwina (który mam nadzieje tylko pieprzy tak w nadziei na zebranie elektoratu, któremu z kolei nie pasują populistyczne hasła głównych partii o tym, że mamy iść na ratunek Ukrainie. Też uważam to za niezbyt mądre). 
 
W każdym razie. Badania wskazywały na początku Majdanu, iż 10% Ukraińców popiera aktywnie strono prorosyjską, 10% aktywnie ukraińską, a 80% ludności Ukrainy jest wszystko jedno, byle aby wreszcie zapanował porządek i prawo. 
Co do tego, że Rosjanie tych separatystów i innych zielonych ludzików nie wykopali z pod ziemi to polecam choć to: 
kresy24.pl 
wiadomosci.wp.pl  
 
No i odpowiedź na Pana najważniejszy argument. Czyli zaważyła ekonomia. Tutaj ma Pan zestawienie wkładu poszczególnych obwodów Ukrainy do budżetu centralnego oraz informację o wysokości subwencji dla poszczególnych obwodów: 
bolbochan.salon24.pl 
 
Więcej niż Donieck i Ługańska dopłat bierze tylko Kijów. 
 
A jak chce Pan dalej wierzyć propagandzie Putina i popierać jego działania to proszę wziąć przynajmniej pod uwagę 2 fakty. Że spreparował on zamachy terrorystyczne na swoim terytorium, w których zginęli obywatele Rosji, celem zdobycia pretekstu do pacyfikacji Czeczeni. Która to Czeczenia (jaki pech) chciała się odłączyć od Rosji. 
I drugi fakt. Działacze demokratyczni i wolnościowcy z Rosji uciekają. Przykład Michaił Szyszkin. 
 
Mewa 
 
"Każde kolejne stadium niezależności tego państwa, powoduje, iż banderyzm, który przez sowiety był oczywiście zwalczany, zrodziwszy się na teranach mniej więcej do Zbrucza, za Juszczenki podchodząc pod Dniestr, w tej chwili rozpowszechnił się na całym terytorium okupowanym przez „Ukrainę”" 
 
Skoro nie masz ochoty odpowiadać na tamto, to choć udowodnij to co wyżej napisałaś.

Kwiat126p 2014-09-18

JANKU. Prawda że kobita przerywa co chwilę wiec gratuluję cierpliwości, też gratuluję ci że chce ci się to wszystko powyżej czytać. Co do zastrzeżeń ja osobiście mam coś do narodu ukraińców. UPA, sprawy na kresach itd ktorych sie ich potomkowie nie wyparli. Masz racje co do przyczyn odseparowania. Kobieta ośmiesza się tekstem "czy pan nie czyta wiadomosci" - jakie mamy media w Polsce obaj wiemy. Tak sobie myślę o kobietach i mężczyznach. Że to jak lewica vs prawica czyli emocje vs chłodny rozum. Brawo za rozmowę z tą panią genialną. Co do separacji to może być to nowy sposób i pozornie uczciwy jako sposób nowoczesnego podboju terytorialnego. Mam wyjście inne - jak ślązacy czy kto inny jeśli nie pasuje mu prawo swojego państwa niech spieprza do kraju do ktorego mu się podoba bez podboju "swojego" kraju. No i co do "marginesu aktywnego" BARDZO słusznie(nie moglem sie opanowac co do pochwał w tym wypadku). Jeśli Janku wiążą cię jakieś uczucia patriotyczne to powinieneś popierać pomysł wyprowadzki a nie zmiany granic. Bo to nasza ziemia i nasza pamięć. Chcą niech spieprzają do Niemiec. A co do odłączenia gościa audycji wcześniejszej to i tak i nie. Gość faktycznie pieprzył głupoty w stylu "nie ma sensu nic robić" i nie dziwie sie Kamilowi że go poniosło ale z drugiej strony mozna bylo sie posmiac dając wypowiedzieć się temu panu. W każdym razie Kamil uratował tego człowieka przed całkowitą kompromitacją odłączajac go.

ZQW 2014-09-18

Pan Janek ma absulutną rację, że jak się chce ktoś oddzielić, to zawsze jest coś na rzeczy. Nigdy nie byłem na Ukrainie, ale z tego co wiem, jest to absolutnie dziadowski i na maksa skorumpowany kraj. Ingvar Kamprad, właściciel Ikei, jak zobaczył jakie absurdalne korupcyjne żądania są mu stawiane przez władze, uciekł z Ukrainy w popłochu. Dwóch niemieckich biznesmenów na audiencji u ministra, usłyszało - od ministra - bezczelne żądanie łapówki, a gdy odpowiedzieli, że łapówki nie dadzą, zostali aresztowani, za rzekomą próbę przekupstwa. W tej sprawie interweniowała nawet kanclerz Niemiec. Na Ukrainie inwestycji zagranicznych praktycznie nie ma. Korupcja i złodziejstwo zniszczyły ten kraj. Rosja, to w porównaniu z Ukrainą, kraj praworządny i w miarę uczciwy. Nie należy się więc dziwić, że wielu mieszkańców, nie chce żyć w tak skorumpowanym i dziadowskim państwie. Obecna władza, jak sądzę, wcale nie jest lepsza od poprzedniej. Taka np. Tymoszenko, to mega-złodziejka. O innych matactwach obecnej ekipy pisze czasem Stanislas Balceras na mpolska24.pl.  
Jednym z haseł pod jakimi powstała taka Doniecka Republika, było, że jest to kraj bez korupcji i oligarchii. Z punktu widzenia wolnościowców i Ukraińców oraz ukraińskich Rosjan, najlepsze, co można dla tych terenów zrobić, byłoby stworzenie w Doniecku i Ługańsku, specjalnej strefy EPPA. 
Wątpię, jednak by obecna złodziejska i nacjonalistyczna ekipa z Kijowa przystała na takie rozwiązanie.

coellus 2014-09-19

> Rozumiem, że określenie "zielone ludziki" pochodzi z ukraińskich i rosyjskich mediów? 
Z ukraińskich. Rosyjskie w ogóle nic nie wspominały o zielonych ludzikach. 
I "zielone ludziki" to dosłowne tłumaczenie "Зелені чоловічки" (jest nawet art o tym w ukraińkiej wikipedii, wygugluj se. 
No chyba że chcesz postawić odważne stwierdzenie, że to polskie media wymyśliły ten termin przy okazji zajęcia Krymu, a Ukraińcy go przejęli. Ja twierdzę, że było odwrotnie. 
Lub inna wersja - może mam co drugie słowo wrzucać po ukraińsku, skoro tak cię razi polskie tłumaczenie. Nie ma проблеми. Będziesz se кидав pojedyncze слова w translator, bo dla mnie to jest tylko jedno kliknięcie Shift + Alt. 
 
> @coellus,  
Aha, czyli to, że Polacy nie chcą być okradani z tego, na co ciężko zapracowali i chcą mieć prawo do posiadania broni, aby móc obronić się przed złodziejami i bandytami, to jest wyraz tego, że w dupie im się przewraca? Brzydzę się takimi, jak ty. 
Zadałeś tendencyjne pytanie pytanie, najwyraźniej licząc, że odpowiedź będzie przecząca lub przynajmniej rozmyta, że coś będę kręcić, unikając jednoznacznej odpowiedzi. 
Otóż mam porównanie i mam jednoznaczą odpowiedź dla ciebie. 
Polacy mają w głębokim poważaniu to, co się u nas dzieje, bo polityka ciepłej wody w kranie przeciętnym Grażynom i Januszom wystarcza, by bezmyślnie głosować co 4 lata. 
Ukraińcy nie mają tego w głębokim poważaniu (ba, oni często nie mają nawet ciepłej wody, a czasami nawet w ogóle wody, co o reszcie mówić), Byli w stanie stać na mrozie ponad 3 miesiące, byli w stanie ginąć za to, byli w stanie oddolnie, nie przez jakieś przymusowe podatki, a oddolnie poprzez organizacje i SMS-y zebrać na armię łącznie ponad 140 milionów hrywien. A my co potrafimy? Stworzyć wydarzenie na fejsbuczku? Buhaha. 
Opowiedź na tendencyjne pytanie, czy sytuacja Polaków jest dużo lepsza jest jednoznaczna - tak, w cholerę lepsza. A to, że ci się nie podoba to już mnie niespecjalnie interesuje.

Tomasz 2014-09-19

Coellus, Krzysiek - cieszę się, że są tu osoby, które znają stan faktyczny a nie medialne bajki.  
Janek zawsze wie najlepiej bo przecież jest polakiem, więc to mnie nie dziwi, ale to, że inni chórem... 
a Kamil jaki jest każdy widzi. 
 
Oczywiście, że sytuacja polaków jest lepsza, chociażby dlatego, że możemy podjechać na zachód zarobić kilka groszy, bez wyrabiania dodatkowych papierków i pozwoleń. 
 
@tom - "Aha, czyli to, że Polacy nie chcą być okradani z tego, na co ciężko zapracowali i chcą mieć prawo do posiadania broni, aby móc obronić się przed złodziejami i bandytami, to jest wyraz tego, że w dupie im się przewraca? Brzydzę się takimi, jak ty." 
 
- dla przykładu podam, że mieszkam w DE, tam pracuję i nie zamierzam mieć broni, bo żyję w państwie prawa, zamierzam wrócić na Bawarię bo tam nawet samochod można pozostawić otwarty bez obawy. 
A Ty dalej mieszkaj w PL, gdzie pistolet nie wystarczy i dodam, że brzydzę się jedynie brakiem myślenia z Twojej strony. 
 
Co do Historii. 
Historia uczy, że niemcy wygrywają, 
Polska ma szansę zniknąć z mapy europy ponownie, bo dlaczego nie? 
Tylko ignorant będzie powtarzał, że historia nie może się powtórzyć.

evilClown 2014-09-19

#25 "- dla przykładu podam, że mieszkam w DE, tam pracuję i nie zamierzam mieć broni, bo żyję w państwie prawa, zamierzam wrócić na Bawarię bo tam nawet samochod można pozostawić otwarty bez obawy." 
 
Tomciu, takie bajeczki o idealnej 4 rzeszy niemieckiej to ty opowiadaj swoim dzieciom, nie nam. 
Dane od niemieckiej policji, Monachium, bawaria, rok 2013: 
 
Rabunek 541 
Kradzież z włamaniem do mieszkania 1,185 
 
Ofiary przestępstw w niemczech: Polacy 12,947 (co najmniej tyle tysiecy Polaków w niemczech ma inne zdanie na temat bezpieczeństwa od twojego zdania) 
 
"Historia uczy, że niemcy wygrywają, " 
 
i tu znowu się misiu mylisz, twoja bawaria, dla przykładu monachium, było mocno dotknięte bombardowaniem:  
 
The city was very heavily damaged by allied bombing during World War II - the city was hit by 71 air raids over a period of six years. 
 
Nie nazwałbym tego zwycięstwem. 
 
"A Ty dalej mieszkaj w PL, gdzie pistolet nie wystarczy" 
 
Jak na razie to my żyjemy sobie bez broni, a niemcy mają w domach jej 30x więcej od nas. Pytanie dlaczego. Państwo prawa im nie wystarcza, jak tobie?? a to ciekawe... 
 
Sztuk broni na 100 mieszkańców (2007r):  
Polska 1 
Niemcy 30 
 
Anyway, jesteś błaznem bez wiedzy, powtarzasz jakieś bajki nie mające pokrycia w danych i faktach. 
 
"Tylko ignorant będzie powtarzał, że historia nie może się powtórzyć." 
 
W takim razie uważaj na alianckie bombowce na swoim bawarskim niebie. Bye.

evilClown 2014-09-19

#24 "byli w stanie oddolnie, nie przez jakieś przymusowe podatki, a oddolnie poprzez organizacje i SMS-y zebrać na armię łącznie ponad 140 milionów hrywien. A my co potrafimy? Stworzyć wydarzenie na fejsbuczku? Buhaha. " 
 
Nie ośmieszaj się kompletnie. WOŚP 2013 zebrała 50,6 mln zł, Caritas w Wielkiej Orkiestry Codziennej Pomocy roku 2010 udało się rozdać aż 550 mln zł. Uważasz, że nie zebralibyśmy jakichś marnych 140 mln hrywien, czyli marne 35 mln zł, w czasie wojny na armię? BUHAHA

coellus 2014-09-19

> Nie ośmieszaj się kompletnie. WOŚP 2013 zebrała 50,6 mln zł, Caritas w Wielkiej Orkiestry Codziennej Pomocy roku 2010 udało się rozdać aż 550 mln zł. Uważasz, że nie zebralibyśmy jakichś marnych 140 mln hrywien, czyli marne 35 mln zł, w czasie wojny na armię? BUHAHA 
 
Sam się ośmieszasz, skoro nie rozróżniasz walki z władzą i systemem od działalności charytatywnej. 
Faktem jest, że jedyne, na co nas było stać, to jednodniowy (dosłownie) zryw przy podpisaniu ACTA. Reszta to są podśmiechujki i udawanie, że coś robimy, że gdzieś protestujemy, bo coś nam się nie podoba. A tak naprawdę to wszyscy to mają w dupie.

tom 2014-09-19

Tomasz, 
tylko uważaj na Jugendamty - pod żadnym pozorem nie mów do swoich dzieci po polsku i nie ucz ich tego, w co wierzysz, bo możesz wtedy pożałować, że nie masz broni :D

Tomasz 2014-09-19

@evilClown - wniosek z Twojej wiadomości jest taki, że ja doświadczam na co dzień tego o czym Ty możesz jedynie poczytać. 
Troszkę zastanwów się nad tym co chcesz udowodnić, pamiętając, że : Bawaria to nie Niemcy, Monachium to nie Bawaria. 
 
Co znaczy być wygranym? 
Sugerujesz się Bombardowaniem, a porównaj Budynki, architekturę Monachium z Warszawą i postaraj się zwyczajnie wyciągnąć wnioski, kto był "dotknięty" bombardowaniem. 
 
Co do problemów Polaków, to sami polacy są problemem i to nie tylko w Polsce, niestety... 
 
Kwestia broni. 
Piszesz, że oni mają więcej i zapytaj sam siebie o czym to świadczy? 
Problem nie jest w istnieniu czegoś, tylko użycia. 
W polsce istnieje prawo, bardzo surowe i jest używane to prawda, ale wybiórczo, nie ma w tym logiki, w tym Polska jest bliska Ukrainie. 
 
Nie ma sensu rozmawiać o cyferkach w odniesieniu do Polski, bo niemcy nawet inaczej liczą, uświadom sobie, że Niemcy to inni ludzie, społecznie wyżej rozwinięci i to jest istotą, to oni przetrwają, a nie zbiór pojedynczych jednostek z PL. 
 
Cieszę się, że masz głęboką wiarę, że w Polsce będzie Ci bezpiecznie, a może właśnie piszesz z innego kraju i bronisz czegoś co nie przedstawia dla Ciebie wartości. 
 
Poruszasz wiele kwestii teoretycznie, więc nie mamy wspólnej bazy do rozmów, bo statystyki i wybiórcze fakty nie mówią zbyt wiele, no chyba, że chcesz bajki opowiadać swoim lub cudzym dzieciom. 
 
Zapraszam do niemiec, w kraju gdzie odczujesz co znaczy: polak polakowi polakiem, poznasz wspaniałych ludzi z innych narodowści, ponudzisz się niemcami, zapłcisz nieco wyższe ceny, ale będziesz miał ten nudny spokój i stabilizacje, coś, czego nie doświadczysz w PL.

Tomasz 2014-09-19

@tom - tak, to prawda, to mnie również martwi stąd jednak starość wolałbym spędzić w Azji.

Silverwind 2014-09-19

Niestety musze przyznać racje Pani ,która zadzwoniła Pan Jan Fijor nistety nie rozumie tej sytuacji.i trochę go ego ponosi

Łukasz 2014-09-19

Z uwagą śledzę audycje kontestacji i ideę wolnościową, ale Panowie...trochę się za bardzo rozpędzacie. O ile Janek ma swoje poglądy kształtowane lata to mam wrażenie, że cześć słuchaczy odbiera wszystko bez krytycznie na zasadzie "guru".  
Ok każdy ma jakieś swoje zdanie na temat Ukrainy tylko jest małe "ale", co słusznie próbowała przekazać Wam dzwoniąca słuchaczka.  
Katalonia- niech się odrywa jeśli chce(bez ingerencji innego państwa) 
mój Śląsk-niech się odrywa wg woli mieszkańców (bez ingerencji innego państwa) 
i każdy inny region. Różnica polega na tym, że na Ukrainie są wojska ROSYJSKIE, więc jaka to jest wolna decyzja o autonomii? 
Podajcie mi tu sensowny argument dla tej konkretnej sytuacji. 
 
Pozdrawiam

Igor 2014-09-19

Bardzo potrzebny był taki głos w dyskusji jak tej dziewczyny bo już tych bredni na temat Ukrainy, które były tu nieraz wygadywane nie dawało się słuchać. Pozdrawiam słuchaczkę!

Grzegorz 2014-09-19

Kamil dobrze zrobił. Pracuje ponad 10 lat, a tu go taki nikt-anonim poucza. Zabrakło go niestety dzisiaj żeby nudziare z początku rozłączyć. Dziewczyna udaje że zadaje pytania, nie dyskutuje, a tak naprawdę wygłasza monologi, mrucząc coś pod nosem z prędkością karabinu maszynowego. 
 
Ciężko się tego słucha, Kamil wróć! :)

Adam 2014-09-20

Chcemy powrotu dawnego Janka! :-)

lxlxlx 2014-09-20

@36 
 
Zawsze Jacek taki był. Zwyczajnie nie było wcześniej tematu Ukrainy, bo nie było potrzeby tego podnosić ;) 
 
Jeżeli jednak chcesz aby Janek nie komentował aktualnych wydarzeń, które mogą wzbudzić takie emocje, to "MÓW ZA SIEBIE" ;) Mi się taki Janek podoba.

lxlxlx 2014-09-20

Pomyliły mi się imiona. Wybaczcie. Miało być "Janek", a nie "Jacek" ;)

Adam 2014-09-20

Chodzi mi o to, że "dawny" Janek komentował głównie rzeczy, na których się znał lub które były ważne, tymczasem ostatnie audycje są bezsmakowe. Może tak przed audycją robić głosowanie i wybierać jeden z 3 do 5 tematów? Może jesień przyniesie wind of changes. :-)

lxlxlx 2014-09-20

Znanie się w kwestii Ukrainy? Heh.. 
 
Przekierowuje na moją wypowiedź @12 ;) (Nie trzeba się imiennie polityków Ukrainy i całej reszty separatystów - można mieć inny punkt widzenia ;) )

Tomasz 2014-09-22

Janku, przyjeżdżają do Ciebie zielone ludziki z konwojem, przykładają lufę do głowy i innych części ciała, żadają Twoich pieniędzy, niszczą Twój dom, rodzinę... Co robisz? (odłączysz się od swojego domu i majątku, bo oni tak stanowczo tego pragną?)

Piter 2014-09-22

Janek poruszył tutaj bardzo ważną kwestię a mianowicie bezkrytyczne i bezwarunkowe przywiązanie ludzi do danego Państwa jako instytucji. Emigracja pokazuje jednak że w dzisiejszych czasach ludzie wolą wybierać miejsce zamieszkania kierując się ekonomią czy stylem życia. Separatyzm jest więc w istocie odwróceniem emigracji czyli tworzenie lepszych warunków do życia w swoim kraju przez jego część mieszkańców. Z Polski wyjechało kilka milionów ludzi by żyć w obcych krajach tak jakby nie mieli swojego domu , rodziny czy swojego miejsca na ziemi. Ale przecież mają , wystarczyłoby z jednego czy dwóch województw stworzyć nowe liberalne Państwo czy jak ktoś chce specjalną strefę ekonomiczną. Po jakimś czasie okazałoby się gdzie się lepiej żyje na socjalu czy bez socjalu ale w wolnym kraju. Pomysł może kontrowersyjny ale zważywszy że dojście prawicy do realnej władzy jest bliski zeru chyba jedyny możliwy.

tom 2014-09-22

@Tomasz, 
Przecież tak działa skarbówka w Polsce i Niemczech, które Ty tak kochasz. Spróbuj w Niemczech nauczania swoich dzieci w domu, a przyjdą do Ciebie niemieckie zielone ludziki z konwojem. Widzę, że masz mentalność typowego niewolnika. Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, dlaczego zielone ludziki nigdy nie przychodzą do bezzębnego farmera z Arizony, który nawet nie wie, co to jest Rosja? Bo on i jego sąsiedzi są uzbrojeni w setki sztuk broni palnej.

Tomasz 2014-09-23

@tom - podajesz tylko jeden powód, dla którego ja czy Ty nie chcemy mieć dzieci w DE. 
Jednak możesz się zgodzić lub nie, że więcej jest powodów, dla których warto nauczyć się niemieckiego i postarać się zrozumieć kulturę, która mimo, że tak blisko jest tak odmienna, bo stworzona przez inny naród. 
Mam nadzieję, że znasz bezzębnego farmera z Arizony, bo inaczej nasza dyskusja nie ma sensu. 
To czy masz broń czy nie, nic nie zmienia, bo to nie broń stanowio Twojej winie bądź karze, ale skorumpowany człowiek zasiadający w sądzie, który oczywiście też nie brakuje w niemczech. 
 
Jednak mimo wszystko warto żyć w kraju, gdzie żyje się lepiej, każdemu, który o to zadba, w PL to jest też możliwe, ale trudniejsze, a ja i wielu emigrantów nie urodziliśmy się po to, by udowadniać wielu niedowiarkom że w PL da się jakoś przeżyć. 
Szkoda życia na zmianę mechanizmu, który bez względu na system jaki obowiązuje nie działa. 
 
Co do kwestii, którą poruszyłem wcześniej a na którą bez refleksyjnie odpisałeś, to proszę rozważ o czym rozmawiamy. 
Janek pielęgnuję jakieś tezy i teorie, które dostosowuje do otaczającej rzeczywistości. 
Janek nie zamierza wziąć pod uwagę tego co dzieje się na Ukrainie, bo to jemu niczym nie grozi, on nie ponosi odpowiedzialności za własne słowa. 
Stąd mówi co chce. 
Sytuacja jaka tam jest w niczym nie przypomina Szkocji. 
Do Szkocji nie wtargnęły wojska, by "pomóc" jej w wyborach. 
 
Gdybyś Janku postawił na jakość, a nie na to ile mówisz to byłbym wdzięczny. 
Zegar tyka, a audycja np. 10 minutowa, która coś wnosi to rzadkość i tylko nieliczni na Kontestacji tak potrafią. 
 
Rozumiem, że prowokujesz, zachęcasz do czytania książek i dobrze, bo Twoje audycje niewiele wnoszą. 
Był czas, kiedy czytałeś emaile i odnosiłeś się do konkretnych przypadków, to było świetne, bo masz wiedzę o ekonomii, ponadto jest konfrontacja ze słuchaczami odnośnie biznesu a nie jakieś polityczne pogadanki. 
 
Nie wspieram was finansowo, bo zwątpiłem w to radio, czasem jest coś interesującego, ale patrząc z perspektywy czasu to wiele kwestii się powtarza i nudą wieje.

lxlxlx 2014-09-23

Janku, nie przejmuj się takimi osobami jak @Tomasz , które "nie potrafią" zrozumieć, że nie trzeba znać nazwisk polityków Ukraińskich i przywódców separatystów aby było można się wypowiadać na ten czy inny temat. Zwyczajnie można mieć inny punkt widzenia na daną kwestię. 
 
Jedną z nich napisałem w komentarzu #12  
 
Pozdrawiam ;)

Maciejka 2014-09-23

Proszę o poparcie kandydata TR. Odpolicznimy spółki, odchudzimy uczniów oraz co najwazniejsze jako artysta rzeźbiarz, co roku przekaże jedną rzeźbe na rzecz miasta. https://www.youtube.com 
 
Ponadto, jedyny w swoim rodzaju pomysł testowania leków na emerytach

Tomasz 2014-09-24

@lxlxlx - przykro mi, że nie rozumiesz tego o co toczy się "spór".  
Nie ma tutaj znaczenie to co człowiek wie, tylko jaką wnosi postawę. 
Janek reprezentuje postawę, w której przytacza przykład Szkocji, z resztą Kamil poodbnie (a wrtykule na FB).  
Przykład Szkocji nie ma wspólnych korzeni, nie ma podobnego przebiegu, nie ma tych samych konsekwencji, więc gdzie jest poodobieństwo? W głowie Janka, więc niech się teraz on tłumaczy, bo to zabawne, gdy prawda musi się sama bronić, a takie pieprzenie głupot bezkrytycznie przyjmuje "rzesza" ludzi.

lxlxlx 2014-09-24

@Tomasz 
 
Przeczytałeś to co napisałem w komentarzu #12 , czy może bawisz się w ignoranta? 
 
Zgadzam się z tym co mówi Janek + dodaje coś od siebie tworząc pewien kształt mojego osądu nt. zdarzenia na Ukrainie.

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Nie kupuj baryłek ropy (tylko alkoholu) (28) - 10 miesięcy temu


Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 11 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 11 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 11 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - ponad rok temu

Jak się bogacić? (18) - ponad rok temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - 2 lata temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - 2 lata temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 3 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 4 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 5 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 5 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lat temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lat temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 7 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 8 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 8 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 8 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 9 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 10 lat temu

Portugalia (17) - 10 lat temu

Wy ćwoki (15) - 10 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 10 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 11 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 11 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 11 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt