Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2014-09-25

Zanim rozpoczniesz działalność gospodarczą?

Nadający:

O czym zawsze warto pamiętać przed startem działalności? Jak załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu? Czym różni się biznes od samozatrudnienia? Jak zabezpieczyć majątek?

KOMENTARZE

Janneta 2014-09-25

Czesc Ernest, tak zachwalasz spolke ale jest pewien problem z ktorym sie sama borykam i nie wiem jak ominąć. Spolka jako os. prawna placi podatek CIT. Potem ja jako wspolwlasciciel, chce sobie wyplacic kase, np. 10k PLN miesiecznie albo wiecej, a pieniadze ktore sobie wyplace zainwestowac np. w nieruchomosci albo inne rzeczy. Jak wyplace sobie te pieniadze to place podatek drugi raz, czyli place 19 % podatku drugi raz (spolka juz raz zaplacila podobny podatek CIT).  
Jak moja spolka zarobi 50k lub 100k na czysto, jak uniknac drugiego opodatkowania kasy ? 
Chyba sie nie da ?  
Czy sie da ? 
Moge sobie zaoszczedzic na ZUS 1k miesiecznie - super, ale podwojny podatek jest do dupy. Jak tego uniknąć ?

Ernest 2014-09-26

@1 Witaj. 
 
1. Skontaktuj się z doradcą podatkowym. Tylko nie z księgowym, a doradcą podatkowym. Jeżeli Twoja spółka tak dobrze zarabia to bez problemu stać Cię na jednorazowy wydatek, który przyniesie Ci sporo kasy. 
 
2. Jeśli to biznes online to przenieś go do UK. 
 
3. Pieniądze możesz wyjmować na wiele sposobów: kilometrówka, diety, wynagrodzenie funkcyjne członka zarządu, umowa o dzieło (pod pewnymi warunkami), delegacje. 
 
4. Możesz utworzyć fundacje, która będzie 100% udziałowcem Sp. z o.o. i wtedy zysk spółki przekazywany do fundacji na tzw. "Cele Statutowe" pod pewnymi warunkami może być zwolniony z opodatkowania, natomiast wtedy nie będziesz właścicielem nieruchomości, tylko będą one własnością fundacji. 
 
Wszystko o czym napisałem zależy od indywidualnej sytuacji Twojej spółki i Twojej roli w tej spółce, dlatego nie traktuj tego co napisałem jak rekomendacji - zwróć się do doradcy podatkowego i jak trzeba to do prawnika. 
 
Jeżeli Twoja spółka nie zarabia jeszcze na tyle dobrze, to raczej na Twoim miejscu skupiłbym się w reinwestowanie części zysku (jeśli to w sytuacji Twojej firmy ma uzasadnienie) i wypłacaniu sobie tylko tego, co pozwala Ci normalnie funkcjonować. 
 
Ps. Pamiętaj, że podnosząc wartość spółki możesz ją później dobrze sprzedać i wyjść na tym lepiej niż na nieruchomościach - to wszystko zależy od sytuacji Twojej spółki i dokładnego jej poznania przez doradcę podatkowego :)

Edon 2014-09-27

Jednoosobowa działalność gospodarcza to też jest firma. To że ktoś wymysla swoje własne definicje to juz problem.

Ernest 2014-09-27

@3 Życzę Ci dużej firmy zatrudniającej mnóstwo osób, wtedy z trochę innej perspektywy spojrzysz na różnicę między samozatrudnieniem, a firmą, w której Ty zatrudniasz :) 
 
Gorąco polecam książkę: Mit Przedsiębiorczości Michaela Gerbera - da Ci sporo do myślenia - Jestem pewien, że to jest dla Ciebie lektura na ten moment idealna :) 
 
Pozdrawiam

lxlxlx 2014-09-28

@3 i @4 
 
Dla Ernesta firma to osoba, która zarządza, akcentując na słów "ZARZĄDZA" ludźmi którzy wykonują prace w tejże firmie. 
 
Dla Edona firma to zarejestrowanie jej i jednocześnie wykonanie pracy w tejże firmie. 
 
Do audycji: 
Bardzo dobra ;)  
 
Myślałem nad firmą taką samą jak Edon, która dałaby mi autonomie i sam dla siebie pracowałbym. Teraz prawdę mówiąc zastanawiam się ponownie po tej audycji, zważając na końcowe skutki finansowe. Ciekawe :) 
Mimo, że dla Edona może być to firma z nazwy, to od strony finansowej, czy faktycznie temu komuś się to opłaci bardziej? Takie o którym mówiłeś w audycji.

Ernest 2014-09-28

@5 
 
Jeżeli jesteś specjalistą, który bazuje na świadczeniu USŁUG indywidualnych w oparciu tylko i wyłącznie o swoje kompetencje to po co działalność, w dodatku w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? 
 
W takim przypadku moim zdaniem najlepszą formą jest UMOWA O DZIEŁO, no chyba, że ktoś lubi mieć dodatkowe obowiązki, odpowiadać całym swoim majątkiem, stawiać się na wezwania urzędników, podnieca go dodatkowy stres i chce dać zarobić znajomej księgowej, bo ma za dużo kasy... 
 
Umowa o dzieło to również: promowanie siebie i swoich usług, sprzedaż, obsługa Klienta i wszystkie inne rzeczy charakterystyczne dla działalności gospodarczej, w dodatku bez wad takiej działalności - a w gratisie mniejsza odpowiedzialność, większa swoboda i możliwość bardziej elastycznego projektowania swojego życia - a jak tematów będzie tyle, że nie będziesz ich w stanie przerobić, to wtedy można myśleć o własnej firmie, ale raczej w formie Sp. z o.o. 
 
Decyzja należy do Ciebie, Warto mieć swoje zdanie i podążać za intuicją :)

Libertarium.pl 2014-09-29

@6 
Nie rpowadzac DG nie mozna wykonywac pracy na umowe o dzielo dla osob fizycznych, tylko firm. Czyli, ze bedac np hydraulikiem konieczna jest dzialalnosc gospodarcza... Tak to bylo swego czasu...

vika 2014-09-29

mówiłeś o tym, że jesli spółka zoo to nie płacę zus-u. To napisz co w takim razie będzie kiedy będę musiałą iść do lekarza, lub "wyląduję " w szpitalu. 
Skoro nie płacę zus-u i nikt za mnie go nie płaci ( nie jestem na etacie) to musze korzystać z prywatnej służby zdrowia lub płacę 100% za np. pobyt w szpitalu  
Prawda?

Ernest 2014-09-29

@7 To prawda "nie można"... ale czy to jest przestrzegane? Czy świadczenie usługi dla osoby fizycznej to jest dzisiaj problem?

Ernest 2014-09-29

@8  
 
1. Możesz wykupić ubezpieczenie dobrowolne w NFZ za trochę ponad 300zł. 
2. Możesz być zatrudniony/a w swojej spółce na umowę o pracę, na dowolną część etatu i od tej części odprowadzać składkę. 
 
To nie jest absolutnie żaden problem.

Łukasz 2014-10-24

@8 
 
3. Możesz zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy, który opłaci za ciebie składkę zdrowotną.

Ernest 2014-10-25

@12 Tylko jeśli nie jesteś członkiem zarządu sp. z o.o. Zwykły udziałowiec może być bezrobotnym, ale członek zarządu nie, nawet jeśli formalnie nie jest zatrudniony w spółce - warto o tym wiedzieć :)

Paweł 2015-02-12

Dzięki Erneście za audycję. 
Tak myślę, że jest to świetne kompendium wiedzy dla początkujących przedsiębiorców. Wydaje mi się, że brakuje czegoś takiego na rynku i Twoja wiedza i ta audycja może być dobrą wiedzą elementarną dla początkującego przedsiębiorcy (np. praktyczny poradnik przedsiębiorcy w Polsce). 
 
Pozdrawiam 
Paweł S :)

Maciej 2015-07-28

Witam 
Aktualnie jestem samo-zatrudnionym w UK i teraz chcę sprzedawać na allegro i tu mam problem. Czy mogę sprzedawać w Polsce jako self-employed. Chyba raczej nie ponieważ Polski US zniszczy mnie przez brak konta firmowego. Zakładać DG w PL, czy zamykać Selfa i otwierać LTD w UK (żałuje, że nie zrobiłem tego od początku niewiedza). E-biznes polega na imporcie drobnicy z Chin, a więc będę płacił Vat i Cło w UK bo tam sprowadzam i czy jako Self-Employed mogę sprzedać sobie sam towar i dalej sprzedawać w Polsce. 
Jak to rozgryź? Chyba najlepiej otwierać LTD.

Dodaj komentarz...


Ernest Gurgól - Kiedyś etatowy pracownik korporacji, dziś przedsiębiorca z dużym doświadczeniem handlowym i marketingowym. Pracował w takich branżach jak FMCG, budownictwo, energetyka, telekomunikacja, IT oraz nieruchomości. Absolwent Psychologii Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Szkoły Trenerów Umiejętności Psychospołecznych. Z zamiłowania pasjonat rozwoju osobistego i kompetencji przedsiębiorczych. Zwolennik wolnego rynku, łamiący schematy, wielki fan kreatywności, człowiek, który ma w głowie więcej pomysłów niż byłby w stanie zrealizować.

Prowadzi audycję Wokół Biznesu .

Inne audycje tego autora:

Bieda to przywilej? (12) - 6 lat temu
Perfekcjonizm w biznesie (8) - 6 lat temuWięcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Magda - - 25.00
Internet mobilny - - 30.00
Atlas nieba - - 30.00
MARCIN BRZESKO - - 10.00
Jupiter - przeprowadzki międzynardowe - - 20.00
Wiecej filmików proszę - - 10.00
xtra numer - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt