Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
„Luźne Gatki” z ByteEaterem
Pon
21:00
Wydanie Główne
Słuchaj radia
Wydanie Główne
wczoraj
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
5 rzeczy, które są źle nazywane w Kościele katolickim
Czym się różni dziewicze poczęcie od niepokalanego poczęcia? Dlaczego „grzech pierworodny” to niefortunne tłumaczenie „peccatum originale”? Czy Ofiara mszy świętej się powtarza na każdej...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2014-11-21

Niezwykła historia biznesowa...

Nadający:

Opowiem Wam historię, która na mnie zrobiła wrażenie i nawet dzisiaj trudno jest coś takiego powtórzyć...

KOMENTARZE

Wojtek 2014-11-21

Według mnie jednym z czynników dlaczego w Polsce traktuje się pracowników tak a nie inaczej jest po prostu za duża ilość ludzi w stosunku do słabej gospodarki. Tylko osoby z naprawdę dobrymi zawodami mogą czuć się bardziej doceniani przez pracodawców. Emigracja to między odpowiedź na ogromną siłę roboczą w Polsce która w tych warunkach nie może być w pełni wykorzystana.

Davvid 2014-11-21

Panie Ernest,  
Polecam NA weekend serial biograficzny m.imdb.com o piereszym domu towarowym w UK. Wazne z tej audycji - trzeba wyprzedac trendy rynkowe any zbudowac duzy biznes. Pozsrawiam!

pudzian 2014-11-22

W normalnych warunkach ta sila robocza nie musi byc w pelni wykozystana bo potrafi sama sie soba zajac (np. Chiny). Problemem nie jest slaba gospodarka tylko brak perspektyw (sily roboczej) na wzrost tej gospodarki (z powodu prowadzonej polityki rzadzacych). Ostatnio specjalisci z gusu czy czegos podobnego obliczyli, ze place w polsce osiagna poziom niemieckich za 60 pare lat. Jest to kompletnie abstrakcyjna liczba, ale nawet gdyby faktycznie tak mialo sie stac jest to wielce wymowna liczba. 
W latach dziewiecdziesiatych dzielilo nas 20 lat od niemiec. Tak sie mowilo.

Wojtek 2014-11-22

@3 Chiny są dla Ciebie krajem w któych panują normalne warunki gospodarcze? Przypomnę że zajmują 140 miejsce w rankingu Index of Economic Freedom, a Polska 50.

pudzian 2014-11-22

Moga sobie zajmowac dowolne miejsce, wolnosci gospodarczej dla zwyklego chinola (szansy zarobku, dorobienia sie) jest nie porownywalnie wiecej niz dla polaka. Od strony prawnej moze byc inaczej, ale nikt nie zamyka ulicznych handlarzy i wyrobnikow, nie mowiac o podatkach i innych daninach, mandatach, rekwirowaniu towaru jak to sie dzieje u nas. Podobnie mikrofirmy kilkuosobowe - nikt specjalnie sie nimi nie interesuje. U nas jest troche inaczej. 
 
Kwota wolna od podatku to 535 dolarów amerykańskich (1600zł, wyobraz sobie), następny próg podatkowy wynosi 1%, kolejny 3, albo 5%, pozniej 10%. To odnosnie najemnych. 
 
Jakie masz bezrobocie w chinach, a jakie w polsce? Jakim cudem w chinach nie ma nadmiaru sily roboczej? Z jaka gospodarka startowaly chiny?

fuks 2014-11-22

@Wojtek posłuchaj audycji wydanie główne, w której Hugo rozmawia z Adamem Machajem z bloga raport z państwa środka - raport IEF raportem, ale w audycji Adam opowie o rzeczywistości prosto z Chin

Wojtek 2014-11-25

@5 i @6 dzięki za odpowiedzi. Czyli wychodzi na to, że Polska ma przeregulowaną gospodarkę i to rodzi problemy obywateli. Duża siła robocza nie ma co robić w takim systemie i albo emigrują albo dają się traktować niegodziwie przez wielu pracodawców.

Ernest 2014-11-25

Jak widać 100 lat temu firmy potrafiły doskonale samodzielnie regulować stosunki z pracownikami bez przymusu oraz masy obowiązków, tak żeby wszyscy byli zadowoleni...

Emilia 2014-11-25

Panie Erneście,  
dziękuję bardzo za tą audycję, historia jest rzeczywiście fascynująca. Dzięki temu, że wszystko miało miejsce w polskich warunkach, naprawdę działa na wyobraźnię. Czy oprócz książki Łazarewicza mógłby Pan polecić jakieś inne źródła (książki, artykuły, etc.), z których można dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodziny Jabłkowskich? Może trafił Pan na coś takiego podczas pisania pracy magisterskiej? 
Pozdrawiam serdecznie.

jmf 2014-11-26

Bardzo mi sie podobala audycja. Nie rozumiem dlaczego Jablkowscy potrsfili, a Kowalscy odnosza sie do swoich pracownikow arogancko, czy wrecz nieludzko. Mysle, ze gdyby tej audycji posluchali, to by im cos w mozgu zaswitalo. Gratuluje dojrzalosci autorowi. Pozdr

Ernest 2014-11-26

@9 Emilia ja znalazłem informacje w książce, wywiad z Cezarym Łazarewiczem vumag.pl i słyszałem o starszych ludziach, którzy pamiętają jak pracowali u Jabłkowskich i niektórzy z nich mają na pamiątkę jakieś elementy wyposażenia sklepów np. wieszaki... 
 
... i te wieszaki na ubrania stanowią niemały sentyment - to też świetnie obrazuje więź i szacunek

Ernest 2014-11-26

@10 Myślę, że wielu ludzi potrafi, tylko to co kiedyś Jabłkowscy dawali od siebie dziś w dużej części zabiera ZUS, poza tym postawa ludzi pracy też jest bardzo roszczeniowa, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę przywileje, które zapewniała komuna i których pokoleniowo oczekują potomkowie robotników z tamtych czasów. 
 
Wpływa na to szereg czynników. Inna sprawa, że dziś wzajemne poszanowanie między pracodawcą a pracownikiem to pewna egzotyka, ale o tym zrobię osobną audycję, bo widzę, że temat ciekawi wiele osób i można mnóstwo rzeczy powiedzieć...

Dodaj komentarz...


Ernest Gurgól - Kiedyś etatowy pracownik korporacji, dziś przedsiębiorca z dużym doświadczeniem handlowym i marketingowym. Pracował w takich branżach jak FMCG, budownictwo, energetyka, telekomunikacja, IT oraz nieruchomości. Absolwent Psychologii Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Szkoły Trenerów Umiejętności Psychospołecznych. Z zamiłowania pasjonat rozwoju osobistego i kompetencji przedsiębiorczych. Zwolennik wolnego rynku, łamiący schematy, wielki fan kreatywności, człowiek, który ma w głowie więcej pomysłów niż byłby w stanie zrealizować.

Prowadzi audycję Wokół Biznesu .

Inne audycje tego autora:

Bieda to przywilej? (12) - 6 lat temu
Perfekcjonizm w biznesie (8) - 6 lat temuWięcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Magda - - 25.00
Internet mobilny - - 30.00
Atlas nieba - - 30.00
MARCIN BRZESKO - - 10.00
Jupiter - przeprowadzki międzynardowe - - 20.00
Wiecej filmików proszę - - 10.00
xtra numer - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt