Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne
przedwczoraj
Czy Wiedźmin jest polski?
670 tys. pozwoli odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Przywłaszczenie kulturowe. Czy kapitał ma narodowość. Tarcza 2.1 - czyli dlaczego rząd znowu wspiera wielki biznes. Czy można...
Myśleć jak przedsiębiorca
przedwczoraj
O PROSTYM SPOSOBIE POZYSKIWANIA KAPITAŁU.
Rynek crowdfundingu udziałowego rośnie w siłę̨. W roku 2019 zainwestowano na nim ponad 40 mln zł., zaś́ w tym roku, mimo pandemii, już ponad 35 mln zł. Dzieje się tak, ponieważ...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Jan Fijor zaprasza 2014-12-18

Jan Fijor - Putin Austriakiem?

Nadający: Jan Fijor

Janek komentuje zaskakujący ruch Banku Centralnego w Rosji podnoszący drastycznie stopy procentowe.

KOMENTARZE

kontestatornia 2014-12-19

Obawiam się że jednak dzwoniący Maciek ma rację. Narosło wiele mitów i niezrozumienia na czym polega system rezerwy cząstkowej. 
Posłużę się prostym przykładem: 
-deponuję w Banku 100zł 
-bank przekazuje 3,5% rezerwy do Banku Centralnego a pozostałe 96,5zł pożycza Józkowi 
-załóżmy, że Józek nie konsumuje ich ale wpłaca całą sumę do drugiego banku 
-drugi bank odprowadza od 96,5zł 3,5% rezerwy do Banku Centralnego i pożycza 93,1zł Staśkowi 
-Stasiek robi to samo co Józek i idzie do trzeciego banku. 
Żaden z tych banków nie kreuje dodatkowych pieniędzy. Pieniędzy na rynku nie przybywa, bo to co pożyczył Józek i Stasiek nie trafiło na rynek ale z powrotem do systemu bankowego. Jest to ujęte w pasywach i aktywach systemu bankowego. 
Łańcuszek depozyt-kredyt-depozyt kredyt-depozyt- kredyt zostaje przerwany kiedy kredytobiorca zakupi realną rzecz jak samochód lub dom wtedy bank posiada materialne zabezpieczenie moich pieniędzy. 
Wadą i niesprawiedliwością systemu jest to że banki doliczają procent i prowizje od obrotu wirtualnym pieniądzem i nie ponoszą przy tym żadnej odpowiedzialności.  
Janek ma rację że wpłacając pieniądze do banku powinniśmy mieć gwarancję że one tam leżą i czekają na mnie dzień i noc, a nie są pożyczane na wątpliwe zabezpieczenie. Jak wiemy obecnie w sejfach bankowych nie ma żadnych pieniędzy tylko zapisy księgowe. System rezerwy 100% zabezpieczyłby wypłacalność banku wobec klienta w każdym momencie . Ale czy to jest realne?  
Tylko Bank Centralny ma możliwość kreacji pustego pieniądza przez dodruk realnej gotówki.  
Jak ktoś ma dokładniejsze dane na temat działania tej inżynierii finansowej to niech napisze, bo jest jeszcze kwestia pożyczek jakie Bank Centralny udziela bankom komercyjnym.

mawigator 2014-12-19

Owszem czasowo kreuje i to nawet w pierwszej iteracji. Niech osoba A włoży do banku 10000zł z czego bank pożycza 9650zł osobie B. I niech osoba B kupi za to dobro konsumpcyjne. Ale depozyt osoby A dalej może być użyty przez osobę A (wyjęty z banku, jak z ROR). I osoba A też kupuje sobie dobro konsumpcyjne. Na rynku zostało wydanych 19650 zł. Oczywiście osoba B ma dług, który musi spłacić. Jednak w pewnym okresie czasu w gospodarce mamy więcej pieniądza. Po drugie co jeśli osoba B nie spłaci (i nie będzie możliwości ściągnięcia z materii - np. dobrem konsumpcyjnym była usługa lub wartość dobra rzeczowego spadła)? To szczególnie może dotyczyć podmiotów, które mogą ogłosić bankructwo. W tym przypadku kwotę powinien uzupełnić bank z własnych rezerw (jeśli jest prawnie do tego zobligowany). Jednak jeśli wcześniej stopy procentowe były nieadekwatne do ryzyka to sam bank zaczyna mieć problemy. Jeśli stopy są sterowane centralnie to może być to problem globalny, trwale przyczyniający się do inflacji. Idącej łeb w łeb ze wzrostem zadłużenia, które może urosnąć do takich rozmiarów, że nikt nie będzie wstanie go spłacić. Szczególnie gdy polityka sprzyja nieustająco pożyczaniu. 
 
Ludzie często podają przykład spirali deflacyjnej, że wszyscy zaczynają oszczędzać i nikt nie wydaje (jako przykład dlaczego deflacja może być szkodliwa). Jednak równie dobrze możemy wpaść w spiralę inflacyjną (wszyscy wydają pieniądze, choć nikt ich nie ma). 
 
Moim zdaniem problem nie leży w samej rezerwie cząstkowej, jednak w istnieniu banku ostatniej szansy (który może oddłużyć np. inne banki generując pieniądze) oraz centralnym sterowaniem całego systemu bankowego (co jest nierynkowe i prowadzi do problemów globalnych).

jan M Fijor 2014-12-19

@2 Problemów jest więcej. Oto kilka z nich, kolejność przypadkowa 
 
a. instytucje nieuprawnione do emisji pieniądza (banki komercyjne), kreują podaż pieniądza; 
b. w systemie wolnorynkowym instytucja nie pochodząca z wyboru ustala cenę pieniądza; 
c. banki cieszą się przywilejem niedostępnym żadnej innej instytucji rynkowej; 
d. nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych przez instytucję państwową (bank centralny); 
e. zmowa cenowa karteli bankowych; 
 
Ukłony  
Jan M Fijor

DanielPiesto 2014-12-19

Kamilu, Janku, nie ma problemu zrobienia monety o wartości 10groszy z domieszką złota. Do mniejszych nominałów można też użyć tańszych kruszców jak jest dzisiaj. Różnica jest tylko taka, że dziś jest absolutnie zakazane przetapianie miedziaków a nie powinno być. Dzięki za audycję.

darek 2014-12-19

Panie Janku chyba nie ma pan racji z tą podwyżką stopy. Obawiam się, że rząd rosyjski po prostu drukuje pieniądze tworząc inflację - drukuje bo brakuje mu kasy z powodu obcięcia dochodów z ropy naftowej. I rubel spada z powodu inflacji, spowodowanej przez rząd. 
 
Można tu zastosować analogię do Polski za czasów rządów Balcerowicza. 
Balcerowicz też podniósł skokowo drastycznie stopy procentowe, aby walczyć ze spadkiem kursu złotówki i inflacją. 
 
Moim zdaniem kurs rubla spada na skutek inflacji i rząd powinien ograniczyć wydatki i zlikwidować inflację - wtedy kurs waluty sam się ustabilizuje. 
 
Walka ze spadkiem kursu za pomocą jedynie stopy procentowej, a bez zlikwidowania deficytu - to był właśnie błąd Balcerowicza. Korwin pisał, że Balcerowicz mógł zlikwidować inflację za pomocą prywatyzacji majątku państwowego - zamiast śrubować tak wysoko stopy.

jan M Fijor 2014-12-19

@darek to jasne, że rząd rosyjski wykorzystuje inflację, ale podnosząc stopy daje do zrozumienia, że jednak z nią walczy. 
to jest swoista wersja reaganomiki, jak chodzi o inflację. Nie mam danych co do zadłużania się, ale jeśli nie jest ono szybsze niż było, to znaczy, że jednak prowadzi klasyczną politykę monetarną, polegającą na ściągnięciu pieniądza a rynku. Moim zdaniem analogia z Balcerowiczem jest mniej trafna niż z Reaganem. Pamiętaj o czynniku zbrojeniowym i przygotowań do wojny. Balcerowicz nie miał takiej opcji. ukłony

kontestatornia 2014-12-19

@mawigator 
Tylko że banki nie są głupie żeby z RORów udzielać długoterminowych kredytów. Dlatego banki co jakiś czas zachęcają do zakładania lokat długoterminowych. Bankowcy posługują się specjalnymi narzędziami do obliczania takich rzeczy. Bank to nie warzywniak. 
Po za tym przynajmniej w Polsce banki nigdy nie zbliżyły się do swoich granic możliwości. Nadal więcej pieniędzy jest lokowana na kontach niż udzielane jest kredytów.  
Problem może się brać jedynie wtedy kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, a wartość hipoteki była przeszacowana. Ale znów przynajmniej w Polsce banki nie są takie głupie i świetnie się zabezpieczają i nie udzielają kredytów na 100% hipoteki. Wymagają wkładu własnego, a zabezpieczeniem jest pełna wartość hipoteki, więc zawsze bank jest do przodu. 
Nawet budując dom bank wypłaca kredyt w transzach pod usługi i dobra materialne. 
To w USA banki udzielały kredytu na 100% nawet bezrobotnym. Po za tym w USA z możliwości upadłości konsumenckiej korzysta się na masową skalę. Moja ciotka z Pensylwani bankrutowała już dwa razy.

Maciejka 2014-12-19

Janek Fijor 10 km od Ostrowca a ja jak zwykle przegapiłem audycje..Gdybym wczesniej wiedział, Sekrety Amerykańskich Milionerów z podpisem odebrałbym Osobiscie ^^. 
Jezeli bedzie środowa audycja, proponuje jakiś luźny temat w zwiazku z Bożym Narodzeniem, moze jakies ciekawe przygody Janka np ze Świętami w tle, bardzo lubie tego słuchać. Pozdrawiam

Maciek W. 2014-12-20

@kontestatornia @mawigator 
 
Tutaj Maciek - ten dzwoniący z audycji :) 
 
Dzięki kontestatornia za poparcie, ale w kwestii tego czy łańcuszek kredyt-depozyt-kredyt-depozyt kreuje dodatkowy pieniądz czy nie, muszę jednak poprzeć stanowisko mawigatora. 
Józek i Stasiek owszem "oddali" pieniądz do systemu, ale to nie przeszkadza im używać tego "oddanego" pieniądza do bieżącego obrotu. I właśnie o to chodzi - mimo że ich pieniądz jest jakby w środku łańcucha depozyt-kredyt-depozyt, mogą dokonywać transakcji nie używając pieniądza z zewnątrz, którego bez tego łańcuszka by musieli użyć - co dowodzi że efektywnie pieniądza jest jednak więcej! 
 
O ile dobrze pamiętam Kamil podczas audycji mówił że kreacja nie bierze się z obrotu. Wg mnie właśnie z takiego obrotu, niczego innego. I przykład kontestatornia właśnie to pokazuje. 
O tym chciałem powiedzieć podając przykład depozytu w systemie rezerwy 100% którego mógłbym używać do wymiany na inne dobra, w ten sposób TWORZĄC NOWY PIENIĄDZ. 
 
@kontestatornia 
 
Co do Twojego pytania o dokładniejsze dane jak działa ta inżynieria, to ja kiedyś sporo czasu poświęciłem aby to zrozumieć i opisałem swoje przemyślenia, wpisz w google "Money As Debt ePortfel" i powinny Ci wyskoczyć moje artykuły "Pieniądze jako Dług". Zaznaczam że nie jest to jakaś oficjalna wykładnia tylko moje własne przemyślenia, więc mogą być błędne. Jak dotychczas jednak nikt tam żadnego błędu mi nie wskazał.

Piotr 2014-12-20

Wbrew temu co twierdzi Rothbard (całkiem logicznie) pierwszym pieniądzem czysto historycznie były gliniane tabliczki i nigdy nie było nim złoto w wersji wolnorynkowej. Pierwotne kultury nie używały wogóle pieniądza. I taka jest alternatywa dla obecnego systemu.

Adolf 2014-12-20

Tylko BC może zwiększać podaż pieniądza,a następnie banki komercyjne za jego pomocą udzielają kredytów.Pożyczanie na % nie jest w żadnym wypadku kreowaniem przez banki komercyjne nowych pieniędzy.Dlaczego? -z bardzo prostego powodu gdyż w innym przypadku zwykły Jan a nawet Jan F. pożyczając bankowi komercyjnemu(bo niczym innym nie jest np. lokata terminowa na dany % i czas) kwotę np 1000 zł na okres 1 roku na 3% uczestniczyłby w obrzydliwym procederze kreacji "nowych" 30 zł,-))). Cały proces jest banalnie prosty,i tu znów odniosę się do mojego ulubionego prof ."Kredyt to nie jest coś co nam daje bank-kredyt jest czymś co my posiadamy zanim przyjdziemy do banku". Panie Janku jak zwykle stawia pan wóz przed konia problem istniał zanim powstały banki,teraz tylko bardziej nabrzmiał a jest nim tak na prawdę uprzywilejowana pozycja pieniądza w gospodarce. TIAKA 11 19 7

Filozofus 2014-12-21

Pewnie Putin słucha Kontestacji.

mag 2014-12-23

Mam wrażenie, że istnienie banków depozytowych przy aż tak inflacyjnym pieniądzu jest kompletnie nieuzasadnione ekonomicznie. Taki bank nie znalazłby klientów, bo po co płacić za trzymanie czegoś, co w szalonym tempie traci wartość?

jan M Fijor 2014-12-24

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, CHANUKA, KWANZA I WSZYSTKICH INNYCH ORAZ UDANEGO 2015 ROKU ŻYCZY kontestatorom  
 
Jan M Fijor

maniek 2014-12-28

Boże Narodzenie i Chanuka? To się gryzie jak biały i czarny anioł. A ta Kwanza to wogóle nic z gospodarką nie ma wspólnego. Raczej z zasiłkiem dla bezrobotnych.

maniek 2014-12-29

o kwanzie 
https://www.youtube.com

Dodaj komentarz...

Jan Fijor

Współzałożyciel szkoły biznesu ASBIRO, przedsiębiorca i podróżnik, który w czasie stanu wojennego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat. Były barman, pośrednik nieruchomości, agent ubezpieczeniowy i makler. Obecnie, oprócz działalności w szkole ASBIRO, zajmuje się publicystyką oraz jest właścicielem wydawnictwa Fijorr Publishing.

Prowadzi audycję na żywo Jan Fijor zaprasza w którym przedstawia punkt widzenia przedsiębiorcy. W środy o 21.00

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...

Debata Janka z liberałem Łukaszem (8) - 10 miesięcy temu

O tym, co piszecie w komentarzach (12) - 10 miesięcy temu


O RODO i akceotacji ciasteczek (4) - 10 miesięcy temu

Jak zostać Bogatym. (8) - 11 miesięcy temu

Jak się bogacić? (18) - 11 miesięcy temu

Bieda polskich wolnościowców (7) - ponad rok temu

Listy, obyczaje i finanse. (2) - ponad rok temu

Jak poprawnie oszczędzać (14) - ponad rok temu

O pożydowskim mieniu bezspadkowym (7) - ponad rok temu
Czy dopłacać do frankowiczów? (19) - ponad rok temuObligacje dla debili (5) - ponad rok temuCzy Janek oddałby 500 plus? (12) - ponad rok temu


Dlaczego USA czeka upadek? (19) - ponad rok temu

40 lat i fajrant! (27) - ponad rok temu

Pomysły na biznes w Hiszpanii (6) - ponad rok temu


Rekordowo krótki odcinek (3) - ponad rok temu

Mocz to moc (11) - ponad rok temu

Jest gorzej, niż myślałem (11) - ponad rok temu


Wystarczy języczek u wagi (8) - ponad rok temu

Jak mieć nosa do nieruchomości (14) - ponad rok temu

O strajku nauczycieli (20) - ponad rok temu

Wady i zalety UK (13) - ponad rok temu


Anarchokapitalizm według Janka (10) - ponad rok temuŻydzi, nieruchomości i dolary (15) - ponad rok temu


Pełzająca detronizacja dolara (2) - ponad rok temu

Wychodzimy jak palanty! (3) - ponad rok temu

Ostatnia noc dyktatury w Wenezueli? (18) - ponad rok temu

Janka porady na nadwagę (13) - ponad rok temu

Polakom brakuje ciekawości (11) - ponad rok temu


Jan Fijor - Listy (1) - 2 lata temuJan Fijor - Komu ufa Janek? (13) - 2 lata temu
Jan Fijor - Śmieci i Japonia (2) - 2 lata temu

O wyższości gór nad morzem (11) - 2 lata temu

Ile jest ASBIRO w ASBIRO? (4) - 2 lata temuJan Fijor - Powrót ze Stanów (1) - 2 lata temuJan Fijor - A to lewak jeden (21) - 3 lata temu


Jan Fijor - Salam alejkum (20) - 3 lata temu


Jan Fijor - Syndrom Korwina (37) - 3 lata temu

Jan Fijor - Mordujecie dzieci (43) - 3 lata temu

Jan Fijor - Totalitaryzmek (19) - 3 lata temuJan Fijor - Ekonomia Zdrowia (9) - 3 lata temu
Amerykański fiskus a Polacy (11) - 3 lata temu
Jan Fijor - Trump coś kręci (24) - 3 lata temu

Jan Fijor - Czytamy Misesa (8) - 3 lata temu


Jan Fijor - Wolność (104) - 3 lata temu

Ryanair i LOT to naciągacze (21) - 3 lata temu

Jan Fijor - Imigranci (20) - 4 lata temu
Jan Fijor - Delta? Nie latam (7) - 4 lata temu


Jan Fijor - Milion plus (17) - 4 lata temu


Jan Fijor - Wolny monopol (22) - 4 lata temu

Jan Fijor - Prezydenci USA (13) - 4 lata temu
Jan Fijor - Telenovela (7) - 4 lata temu

Jan Fijor - Raport z Liberlandu (19) - 4 lata temu


Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (3) - 4 lata temu

Jan Fijor - Trumpy i Hilarie (7) - 4 lata temu

Wielki szwindel na mieszkaniach (19) - 5 lata temu


Jan Fijor - Szarańcza w Malawi (20) - 5 lata temu
Jan Fijor - TRUMP (34) - 5 lata temuJan Fijor - Skok na OFE 2.0 (29) - 5 lata temuJan Fijor - Jak w grudniu 81 (40) - 5 lata temu

Komu Kaczyński zrobi dobrze? (23) - 5 lat temu

Jan Fijor - Silk Road (14) - 5 lat temu

Obsługa klienta wg Janka (19) - 5 lat temuBierzcie zasiłki (31) - 5 lat temuJan Fijor - Wybory (19) - 6 lat temu


Nie ma gotówki i nie będzie (24) - 6 lat temuJan Fijor - Jak umarł Tuwim (11) - 6 lat temu
Jan Fijor - Franek (14) - 6 lat temu


Jan Fijor - Putin Austriakiem? (18) - 6 lat temu

Jan Fijor - Lekcja historii (14) - 6 lat temu
Jan Fijor - Motywy (30) - 6 lat temuJan Fijor - Złoto (9) - 6 lat temu
Prywatyzacja wg Janka Fijora (14) - 6 lat temuWolny rynek — wprowadzenie (38) - 7 lat temu

Jan Fijor - Buthan (17) - 7 lat temu


Jan Fijor - Łukraina (18) - 7 lat temu


Nakręcony prywatyzacją (52) - 7 lat temu


Słuchacz w długach (30) - 7 lat temu

Jan FIjor - Rock and Roll (15) - 7 lat temu

Jan Fijor - Dyskryminacja (27) - 7 lat temuBitcoin to tylko zabawka! (89) - 7 lat temu

Bardzo smutny Janek (47) - 7 lat temu

Wywiad z Markiem Klugmannem (40) - 7 lat temu

Rzecz o kontroli czynszów (14) - 7 lat temu

Janek zbankrutował (20) - 7 lat temu


Blacha wie co mówi (37) - 7 lat temu

Fijor idzie w politykę (37) - 7 lat temu

Ostro (64) - 7 lat temuBanki, samochody, podręczniki (28) - 7 lat temu


Służba zdrowia za oceanem (22) - 7 lat temu

Czy okienko blokuje kolejkę? (65) - 7 lat temuCzy alkoholik jest racjonalny? (61) - 8 lat temu


Czym jeździ milioner? (21) - 8 lat temu

Jan Fijor - Jak wybieram akcje (15) - 8 lat temu


Jan Fijor - Emeryty (40) - 8 lat temuJan Fijor - Kto mi wisi? (58) - 8 lat temu

Na co nam służby specjalne? (17) - 8 lat temu


Jan Fijor - Geje są jak SB (50) - 8 lat temu

Jan Fijor - O dwóch burakach (20) - 8 lat temu

Jan Fijor - Długi (118) - 8 lat temu


Bogaty może dłużej (48) - 8 lat temuCo Janek zrobił z ogórkami? (37) - 8 lat temu
Jan Fijor - SKOK (15) - 8 lat temuJan Fijor - Rozmowy na Jetlagu (19) - 8 lat temu


Jan Fijor - Ja się wycofuję (20) - 8 lat temu


Robimy gospodarstwo? (70) - 8 lat temuJan Fijor - Wyjazdy (53) - 8 lat temu

Jan Fijor - Broni Amber Gold (78) - 8 lat temu


Jan Fijor - W kraju dziadów (27) - 9 lat temu
Jan Fijor - Oba maży da (30) - 9 lat temu

Jan Fijor - Karty kredytowe (19) - 9 lat temuJan Fijor - pośrednicy (23) - 9 lat temu


Czy celnicy to kretyni? (23) - 9 lat temu

Jan Fijor - Unikać euro i eko (26) - 9 lat temu

Jan Fijor - Knajpy w Zakopanym (29) - 9 lat temu
Jan Fijor - Powrót z Azji (15) - 9 lat temuJan Fijor - dochód pasywny? (21) - 9 lat temu


Jan Fijor - Putinizacja (38) - 9 lat temu

Jan Fijor - To już 6,12 (26) - 9 lat temu


Jak sprzedawać dom? (20) - 9 lat temu

Boeing, monopol i korupcja (52) - 9 lat temu


Oburzeni (11) - 9 lat temu


Książki ekonomiczne (21) - 9 lat temu

Podatek Buffeta (8) - 9 lat temu

Dlaczego nas nie lubią? (32) - 9 lat temu

Portugalia (17) - 9 lat temu

Wy ćwoki (15) - 9 lat temu

Jan Fijor: Czy brać kredyt? (4) - 9 lat temu


Przygody Janka w Rosji (10) - 10 lat temu

Co tam w Norwegii słychać (38) - 10 lat temu


Jak nauczyć się pracowitości (12) - 10 lat temu

Jan Fijor o gejowych (50) - 10 lat temu

Jan Fijor o pracy po maturze (39) - 10 lat temu


Co boli Janka F.? (14) - 10 lat temu


Fijor zatrzymany w Kolumbii (11) - 10 lat temu


Kto to jest biedny człowiek (18) - 10 lat temu

Kto to jest człowiek biedny (6) - 10 lat temu


Żona milionera (10) - 10 lat temu
Trochę afryki trochę Ukrainy (4) - 10 lat temu

Afryka Afryka (27) - 10 lat temu

Czego nie wiem Janek Fijor (9) - 10 lat temu

Trochę o policji i emeryturach (11) - 10 lat temu

Janek o szpitalach (7) - 10 lat temuDalsze relacje z Kaliforni (17) - 10 lat temu

Fijor w Californi (17) - 10 lat temu


Prawo spadkowe (6) - 10 lat temu

Się SANEPIDowi oberwało (9) - 10 lat temu
O wyborach w ameryce (21) - 10 lat temu

O gatunkach, które wymierają (14) - 10 lat temu

Etyka w dopalaczach i przemycie (10) - 10 lat temuO "wygranych" na loterii (15) - 10 lat temu

Służba zdrowia ciąg dalszy (26) - 10 lat temu


O Krzyżu, podatkach i ludziach (26) - 11 lat temu

Państwowe akcje (20) - 11 lat temu

Postaw urzędnika przed sądem! (34) - 11 lat temu

Ubezpieczalnia pilotów TV (2) - 11 lat temu

Jan Fijor o USA (33) - 11 lat temu

Jak uniknąć płacenia ZUS-u? (7) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Księgowość online - - 20.00
Szkolenie przedłużanie rzęs Kraków... - - 20.00
Sklep z zabawkami dla dzieci Rzeszów... - - 20.00
Drabiny producent aluminiowe drewniane - - 20.00
zarabianie w internecie - - 20.00
ubezpieczenia na życie nowy sącz szkolenia bhp - - 20.00
Konrad - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt