Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Dziś
21:00
audycja odwołana
Nie
20:00
Firma na emigracji
Słuchaj radia
Wydanie Główne
dziś
Unikaj szpitali
Zaczyna brakować miejsc dla chorych. Nielogiczne zakazy. Czerwona vs żółta strefa. Zamknięte szkoły. Nadawanie nielegalne? Jawne zarobki w TVP? Nowy pomysł na ławki. Bieszczady bez 5G....
Po prostu biznes
5 dni temu
Spółka komandytowa - jak przygotować się do zmiany przepisów?
W mediach możemy poczytać sporo informacji na temat związany z zmianą sposobu rozliczania podatków w spółce komandytowej. Dla wielu przedsiębiorcow oznacza to naprawdę sporą podwyżkę...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-02-19

Pytania od słuchaczy - Część 2

Nadający:

Druga część pytań i historii słuchaczy - jeszcze ciekawsza niż pierwsza, masa praktycznych informacji i odpowiedź bez ściemy na pytanie "Co z tego masz, że pomagasz innym?" Chyba zaskoczy Cię ta odpowiedź...

KOMENTARZE

Ernest 2015-02-19

więcej pytań możecie zadawać przez formularz dostępny tutaj: ernestgurgol.pl 
 
lub wypełniając ankietę tutaj bit.ly (jest cały czas aktywna)

Szymon 2015-02-19

Z wykształcenia jestem księgowym, pracowałem w biurze rachunkowym oraz 3 lata przy audytach finansowych spółek kapitałowych. Od 5 lat prowadzę 2 małe sklepy spożywcze.  
PYTANIE: Mam możliwość wynajęcia za niewielkie pieniądze lokalu 400m2 w miejscowości 5tyś ludzi ale nie wiem jaką działalność tam poprowadzić. Spożywka raczej odpada zbyt duża konkurencja (Biedronka). Co poradzisz???

Ernest 2015-02-19

@2 Cześć Szymon, 
 
1. 5tyś ludzi to bardzo mało - pytanie, czy to jest w okolicy dużego miasta i jak dużego? 
2. Jeżeli wykluczasz sklep spożywczy (odzież powiedzmy też), to pozostaje jakaś produkcja - ale to są duże koszty stałe i mnóstwo pracy przy usprawnianiu procesów oraz budowaniu zespołu, w dodatku musiałbyś prowadzić sprawny marketing (czyli dobrze się na tym znać, lub dobrze komuś zapłacić). Prawdopodobnie brak Ci również kompetencji w tym zakresie, więc ryzyko rośnie drastycznie. 
3. Punktem wyjścia nie może być lokal - fajnie, że masz takie możliwości, jednak to, że lokal stoi pusty świadczy o kiepskim rynku w okolicy i nie powinno być punktem wyjścia. (chyba, że masz pomysł na coś, co mógłbyś sprzedawać przez Internet, lub exportować np. do Niemiec). Punktem wyjścia powinien być Twój pomysł na biznes, a następnie zidentyfikowany rynek Klientów w okolicy - jeżeli chcesz identyfikować rynek, to zamiast uruchamiać produkcję, sprawdź, czy potrafisz sprzedawać to co mógłbyś wytwarzać i czy Klienci w ogóle chcą to kupować - od tego będzie zależał Twój biznes - takie sprawdzenie jest dużo tańsze niż uruchamianie produkcji. 
 
4. Ja bym się skupił na Twoich mocnych stronach - mógłbyś się zająć obrotem spółkami i optymalizacją podatkową. Mógłbyś otworzyć swoje biuro księgowe i specjalizować się w doradztwie podatkowym (pewnie zdobyć w tym zakresie dodatkowe kwalifikacje). Mógłbyś prowadzić audyty dla inwestorów w branży biznesów we wczesnej fazie rozwoju (startup). Ostatecznie zastanowiłbym się nad emigracją do UK, obyciem na tamtym rynku i prowadzeniem księgowości dla spółek LTD - to będzie kierunek, który w najbliższych latach zdominuje polski mały i całkiem możliwe, że również średni biznes. 
 
Oczywiście to moje subiektywne opinie, ale moim zdaniem masz całkiem dobrą bazę pod taką działalność i jeden zasadniczy problem - Twoje sklepy z pewnością kosztują Cię mnóstwo czasu i jednocześnie stabilizują Twoje finanse, co sprawia, że będzie trudno Ci przestawić się na inny biznes, ale stopniowo jest to możliwe, pytanie, czy to czujesz i bardzo tego chcesz...

RAdesign 2015-02-19

@ 2 i 3 
400 mkw to jest tak na taką manufakturę, albo sklep budowlany, względnie małą hurtownię. 
 
Ale najważniejsze to niedokładne podanie lokacji.  
5 tys mieszkańców w Polsce to może być żyła złota albo bida z nędzą - są gminy bardzo bogate, jak i bardzo biedne. 
 
Jeśli iść w produkcję, to lepiej mieć z góry nagrane pierwsze kontrakty...a tutaj nawet branży nie ma - pozostaje więc jakaś franczyza hurtowni lub sklepu. Ale jakiego ? To zależy już tylko od lokacji. Rozpoznania rynku nikt za Ciebie nie zrobi, a nawet jak zrobi za pieniądze, to wyniki mogą być niemiarodajne, bo co zbadać w takiej małej mieścinie ?

RAdesign 2015-02-19

@2 jeszcze errata 
Małe - rozwijające się - miasta zazwyczaj cierpią na niedobór wysokiej jakości usług specjalistycznych, np. tłumaczeń. 
Rynek jest często podzielony i skostniały, a firmy robią tanio i bylejak. Jeśli jest popyt na jakieś usługi, to można się nieźle urządzić - samą wysoką jakością, słownością i uczciwością da się zawojować takie małe rynki.

SK 2015-02-20

Szymon 
Skoro masz możliwości na taką nieruchomość polecałbym Ci spróbować zrobić punkt w którym klient mógłby wykonać/ kupić min. 3 czynności. Np mógłbyś otorzyc małą spożywkę z użytecznymi rzeczami do gospodarstwa domowego z kantorem i totolotkiem oraz dogadać się z Inpostem i postawić paczkomat. Obok jeszcze kebab, apteka i fryzjer i stworzysz micro-galerię hehe 
Pozdrawiam i powodzenia

Szymon 2015-02-23

Serdeczne dzięki, wasze rady są bardzo cenne.

RAdesign 2015-02-25

@ 6 SK 
Też dobre. Taki "pasaż" z usługami. Może jakaś pizzeria do tego. 
 
Wszystko w sumie zależy od tego, jaka to miejscowość i gdzie położona. 
Np. na zachodniej ścianie potrzebni są tłumacze z niemieckiego. 
Na wschodniej już nie. etc...

gość_sfrustrowany 2015-02-25

słabizna, generalnie odradzam jak ktoś swój czas ceni 
lanie wody...

Michał z Canterbury 2015-02-25

@9 
 
A czego tak konkretnie odradzasz? 
 
Rozumiem ze Ty sam prowadzisz o wiele madrzejsze i ciekawsze audycje...gdybys byl tak mily i podal mi link do Twoich nagran to chetnie zostane Twym wiernym sluchaczem. Z gory dziekuje. 
Michal.

Ernest 2015-02-26

@9 Witaj. 
 
Możliwe, że wiesz już wszystko o biznesie, wtedy istotnie słuchanie audycji to strata czasu. 
 
Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że jednak interesują Cię kwestie, których nie znasz, nie rozumiesz, nie miałeś z nimi styczności. 
 
Jeżeli chcesz, żebym odpowiedział na jakieś pytania, lub poruszył jakąś ciekawą kwestię na antenie, to po prostu daj znać, napisz komentarz, pytanie, cokolwiek. Jeśli będę w stanie podzielić się doświadczeniem w tym obszarze, to chętnie to zrobię, natomiast nigdy nie będę w stanie prowadzić słuchaczy za rękę - mogę ewentualnie dać wskazówki. 
 
Reaguje na prośby i pytania słuchaczy - tutaj przedstawiłem jakąś część. Tych pytań jest dużo więcej, ale zadajecie je mailowo. Odpowiadam na każdą wiadomość słuchaczy. 
 
Jeżeli naprawdę chcesz coś wiedzieć, to pytaj. Jeżeli wiesz już wszystko, to proszę skontaktuj się z Hugo lub Mirkiem i poprowadź swoją audycję - ja chętnie skorzystam z darmowej wiedzy podczas jazdy autem :)

RAdesign 2015-02-26

@9 
"jak ktoś swój czas ceni" 
 
Mistrz. 
No bo przecież ludzie pracują i chodzą na uszach - jak uszy zajęte, to olaboga, nawet se kanapki zrobić nie można bo wyjdzie taka klapciata i niedosmarowana. 
Aj-waj, rabe Sfrustrowany, co czynić z taką audycją ja się pytam?

Dodaj komentarz...


Ernest Gurgól - Kiedyś etatowy pracownik korporacji, dziś przedsiębiorca z dużym doświadczeniem handlowym i marketingowym. Pracował w takich branżach jak FMCG, budownictwo, energetyka, telekomunikacja, IT oraz nieruchomości. Absolwent Psychologii Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Szkoły Trenerów Umiejętności Psychospołecznych. Z zamiłowania pasjonat rozwoju osobistego i kompetencji przedsiębiorczych. Zwolennik wolnego rynku, łamiący schematy, wielki fan kreatywności, człowiek, który ma w głowie więcej pomysłów niż byłby w stanie zrealizować.

Prowadzi audycję Wokół Biznesu .

Inne audycje tego autora:

Bieda to przywilej? (12) - 6 lat temu
Perfekcjonizm w biznesie (8) - 6 lat temuWięcej audycji...
A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Magda - - 25.00
Internet mobilny - - 30.00
Atlas nieba - - 30.00
MARCIN BRZESKO - - 10.00
Jupiter - przeprowadzki międzynardowe - - 20.00
Wiecej filmików proszę - - 10.00
xtra numer - - 30.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt