Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: 2015-02-23

Praca czy studia? W kontekście programisty

Nadający:

Moja opinia na temat tego, czy zawsze warto studiować jako programista.

KOMENTARZE

Artur 2015-02-23

Dzieki za kolejny filmik. 
 
W IT pracuje juz siodmy rok, a czwarty w Irlandii. Moje odczucia sa zblizone do Matta.  
 
Studia rzucilem na drugim roku. Poki co - nie przeszkadza mi to w karierze. W zeszlym miesiacu aplikowalem do dwoch korporacji (odpowiednio na senior deva i mid-lvl deva) i (co mnie zaskoczylo), zadnej z nich nie przeszkadzal brak 'papierka'. 
 
Czy cos wynioslem ze studiów? Wlasciwie to nie wiele (pewnie tez dlatego, ze studiowalem tylko 3 semestry). Moj problem ze studiami wyglada tak:  
 
Jako programista, staram sie szukac, mozliwie optymalnej i szybkiej drogi do osiagniecia celu. Moim celem jest fajna, dobrze platna i ciekawa praca. A programowania uczysz sie programujac. Dlatego ciezko bylo mi wymyslec dobre usprawiedliwienie wygospodarowania takich zasobow (czasu i pieniedzy) na studiowanie niekoniecznie przydatych w osiagnieciu celu przedmiotow (np. ergonomia albo fizyka). 
 
Minus podjecia takiej decyzji jest taki, ze na pewno istnieja firmy, do ktorych nie dostane sie przez tzw "brak papierka". 
 
A tak przy okazji - Matt - moze porozmawiamy kiedys na Skype, wymienimy doswiadczenia, porownamy prace w obu krajach itd?

Marcin 2015-02-24

Mam trochę inne doświadczenie niż Autor, bo akurat skończyłem (dzienne) studia zanim podjąłem pracę "na poważnie" - ale zgadzam się z obserwacją: Studia nie są po to by czegoś się nauczyć na wykładach (zwłaszcza teraz, 12 lat temu było istotnie słabiej z kursami internetowymi), ale by poznać ciekawych (i mądrzejszych od siebie) ludzi. Przez 7 lat pracy poznałem dużo taki osób, ale nie jakoś więcej niż na studiach, pewnie przez to że studia są dużo bardziej urozmaiconym środowiskiem. 
 
Poza tym, dla pewnej liczby osób, studia to taki czas na robienie niekomerycyjnych i ciekawych projektów, za pieniądze inwestora zwanego Rodzice.  
 
Tyle, że ze swojej obserwacji mogę powiedzieć, że ci ciekawi do poznania ludzie są zupełnie nierównomiernie rozłożeni po uczelniach - w Krakowie, gdzie studiowałem na uczelni powyżej średniej było ich kilkanaście procent, w Warszawie na najbardziej programistycznym kierunku w Polsce (JSIM MIMUW) gdzie miałem trochę kolegów z liceum - większość. 
 
Natomiast jest jeden ważny powód dla którego potrzeba papierka - wizy do USA (być może do innych krajów też ma się punkty za wykształcenie - nie wiem) - a dla informatyka Dolina Krzemowa to ciągle jest Ziemia Obiecana, gdzie są najlepsze pieniądze, najlepsi ludzie i najciekawsze projekty.

Artur S 2015-02-24

Niestey, ale masz racje co do relacji wyskztalcenie - wiza. 
 
Jest to sztuczne, biurokratyczne ograniczenie, z ktorym jednak trzeba sie liczyc.

Dodaj komentarz...


Mateusz Kupilas - kiedyś przedsiębiorca (SEO/SEM), aktualnie od kilku lat etatowy programista. W latach 2008/2009 prowadził portal edukacyjny Ryu.pl, który figurował na 1# w Google pod frazą "Streszczenia". Ma nadzieję, że niedługo wróci do prowadzenia własnego biznesu. Po godzinach muzyk-hobbista.

Prowadzi audycję Programista Na Emigracji .

Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...Plany na rok 2018 - 3 lata temu

Efekt kuli śnieżnej (5) - 4 lata temu


O co chodzi z tymi makami? (7) - 5 lata temu


Piekło perfekcjonistów (2) - 5 lata temu
Za stary na programowanie? (4) - 6 lat temuTworzenie produktu - 6 lat temu

Widełki i Koszty (7) - 6 lat temu

Rekrutacja - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

10kg.pl - - 20.00
Numery kierunkowe - - 30.00
Naturalnemetody.pl - - 20.00
Tłumaczenie strony internetowej - - 20.00
Naturalnemetody.pl - - 20.00
rozmaryn - - 100.00
Tłumaczenia stron internetowych - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt