Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
audycja odwołana
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
90% Kontestacji będzie zaorane
O przebudowie strony i nowych możliwościach nadawania video. Nowi goście. Jakie jest miejsce KS? Polacy nie wierzą w podatek cukrowy. Kary za brak płacy minimalnej w transporcie. Kobiety...
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 dni temu
Sprzedaż online - Basia Piasek |#567
Basia Piasek Przedsiębiorca z 17 - letnim doświadczeniem w roli lidera i 10-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Ostatnie 7 lat przeznaczyła na rozwijanie swoich firm, w których...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Wydanie Główne 2015-02-23

Obalamy mity nt. energetyki

Nadający: Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta

Czy czeka nas era tanich paliw? O ile droższa jest energia odnawialna? Co z tym atomem? Dlaczego ideologia Globalnego Ocieplenia rządzi Światem? Rozmawiamy o tym i innych tematach z Andrzejem Szczęśniakiem, ekspertem rynku paliw, którego możecie poczytać na stronie www.szczesniak.pl

KOMENTARZE

Jaca 2015-02-24

Witam, 
Bardzo interesujący temat i oczywiście przede wszystkim Pan Andrzej który w interesujący sposób mówi o co faktycznie chodzi w polityce energetycznej. Mam nadzieję że gość pojawi się jeszcze na antenie radia. 
 
Pozdrawiam

RAdesign 2015-02-25

Jedyne zastrzeżenie można mieć co do zbytniego optymizmu co do konsekwencji awarii w elektrowniach jądrowych. 
W Japonii, jako w dość karnym, kastowym narodzie, trzyma się informacje o skutkach na cenzurowanym. 
Jednak wszyscy wokół wiedzą, że konsekwencje awarii są tragiczne dla mieszkańców oraz dla flory i fauny oceanu, gdzie jest ciągły wyciek radioaktywny. 
To Fukushima była głównym powodem m.in. potężnego wzrostu nakładów bezpieczeństwa, czy ostatecznej decyzji Niemców o przestawieniu wajchy na inne OZE. 
 
Bezpieczeństwo instalacji nuklearnej zależy od rewelacyjnej organizacji państwa, również na etapie budowy. 
Dlatego Polska nie powinna budować elektrowni jądrowych. 
Kraj ustawianych przetargów, gdzie podwykonawca żeby przeżyć zatory płatnicze i niskie stawki musi stosować gorsze materiały, a głównych wykonawców i tak nic to nie obchodzi (vide - autostrady). 
Niestety, ale jesteśmy zbyt partyjnie spatologizowanym krajem, żeby budować atom.

Jaca 2015-02-25

Kiedyś rozmawiałem z facetem właścicielem firmy remontującej mosty. Powiedział że on jest zadowolony bo w swojej branży nie ma konkurencji ale współczuje tym co muszą budować autostrady. Wyjaśnił dlaczego są budowane tak kiepsko bo po prostu tym firmom brakuje kasy na materiały. Łapówki za przetarg pochłaniają większą część pieniędzy z puli a za to co zostaje trzeba kupić materiały opłacić ludzi itp..

mercmerc 2015-02-25

Andrzej Szczęśniak to udający eksperta oszust, co dobrze pokazano u blogerów Doxy: 
slomski.us 
i Trystero: 
www.trystero.pl 
 
Większość swojej "wiedzy" (z tą o ociepleniu i klimacie na czele) Szczęśniak czerpie z tabloidów w rodzaju Daily Mail (brytyjski odpowiednik naszego "Faktu"): 
szczesniak.pl 
i od gości głoszących absurdalne teorie spiskowe jak Alex Jones: 
szczesniak.pl (dwa filmiki nad komentarzami) - jeśli ktoś nie wie kim jest Alex Jones, to zaprawszam na jego serwis informacyjny: 
alexjones.pl

Hugo 2015-02-26

ad. mercmerc,  
A teraz proszę coś merytorycznie nt. audycji i tak od siebie, a nie cytując. Ot, ćwiczenie na używanie mózgu. No to go... w czym się nie zgadzasz i dlaczego?

mercmerc 2015-02-26

ad. Hugo 
Bezpośrednia odpowiedź na Twoją prośbę wieczorem, bo teraz nie mam "przy sobie" najważniejszych linków, a potrzebuję ich aby dowieść kłamstw (nie będę oskarżał o kłamstwa bez równoczesnego zalinkowania ich dowodów) 
 
Na razie lista źródeł, na które na swoim blogu powołuje się Szczęśniak w swoich wpisach na temat klimatu, bo mówi ona o nim prawie wszystko. Zaczynając od tego co już mówiłem: 
* szczesniak.pl - Szczęśniak powołuje się na Alexa Jonesa, o jakości tego źródła najlepiej świadczy serwis informacyjny Alexa: alexjones.pl 
* szczesniak.pl - Szczęśniak powołuje się na brytyjski tabloid Daily Mail en.wikipedia.org - Daily Mail to brytyjski odpowiednik naszego "Faktu". Oba wykresy w artykule są fałszywkami: Tabloid sfałszował legendę na pierwszym wykresie, oryginalna wyglądała tak: 
www.skepticalscience.com 
Drugi wykres nie pochodzi z Economista wbrew temu co Szczęśniak pisze, ale ze strony internetowej pewnego nastolatka, który nieproporcjonalnie nałożył stężenie CO2 na wykres z Economista, po nałożeniu proporcjonalnym ten sam wykres wygląda tak: 
www.woodfortrees.org 
* szczesniak.pl - Szczęśniak powołuje się wykres zaprezentowany na pseudonaukowej konferencji na Captol Hill - to taki zlot budowniczych perpetuum mobile i tym podobnych, znów wykres jest fałszywką, usunięto z niego ostatnie 30 lat (brak danych z lat '80, '90 i '00), bez ich usunięcia wygląda tak: 
ziemianarozdrozu.pl 
* Szczęśniak powołuje się też na lekarza-radiologa Jaworowskiego (nie mam linków "przy sobie", podrzucę wieczorem), a o jakości informacji od wspomnianego lekarza w linkach poniżej: 
meteomodel.pl 
doskonaleszare.blox.pl 
 
Zacytuję jeszcze na koniec Doskonale Szare: 
"Zawsze mnie to fascynuje: te same osoby, które 'sceptycznie' podchodzą do ustaleń naukowców, bezkrytycznie wierzą w doniesienia brukowców" 
... bo Andrzeju Szczęśniak to chyba najlepsza egzemplifikacja powyższego cytatu.

PeterP 2015-02-26

Gość myli sprawność kotła na węgiel ze sprawnością bloku energetycznego, kotły węglowe mają sprawność około 90 %, ale sprawność całego bloku w obiegu parowym, opalanego węglem to

PeterP 2015-02-26

coś ucięło: to poniśej 50%, w Polsce jest gro elektrowni z blokami o sprawności w przedziale 30-40%

RAdesign 2015-02-26

ale o co chodzi z tym "kłamaniem" ? 
 
mercmerc jesteś jakimś kolejnym fanem globalnego ocipienia ? 
 
to ja poproszę o zestaw źródeł, o tym jak średniowieczna industrializacja przyczyniła się do ocieplenia klimatu ponad dzisiejsze średnie temperatur,  
i o tym jak dzielna walka z CO2 w okresie renesansu w końcu spowodowała ochłodzenie w XVII wieku. 
 
może być byle gówniane źródło, a nawet wikipedia.

mercmerc 2015-02-26

@RAdesign 
"Fanem globalnego ocieplenia" można być co najwyżej na identycznej zasadzie jak "fanem grawitacji" albo "fanem okrągłej Ziemi". Ocieplenie bezsprzecznie zachodzi, co pokazują wszystkie globalne sieci pomiarowe, a rok 2014 był w ok. 200-letniej historii pomiarów: 
* najcieplejszym rokimem na świecie: doskonaleszare.blox.pl 
* najcieplejszym rokiem w Europie: doskonaleszare.blox.pl 
* najcieplejszym rokiem w Polsce: doskonaleszare.blox.pl 
 
PS1: Argumentację w stylu "ludzie od zawsze umierali z przyczyn naturalnych, więc oskarżanie kogokolwiek o morderstwo to głupota" proszę sobie darować, bo to niepoważne 
PS2: Muszę odłożyć zapowiedziany rano komentarz na jutro wieczór

Hugo 2015-02-27

merc, a cos odnosie audycji? 
Jak będzie ci się chcialo przeswietlic moją 15 letnią działalność publiczną to pewnie też znajdziesz niemało błędów i parę cytowań podejrzanych źródel.

mercmerc 2015-02-27

@Hugo 
Odnośnie audycji, to jak już napisałem w poprzednim swoim komentarzu - wczoraj się "nie wyrobiłem". Wrzucę dzisiaj wieczorem.  
 
Co do "podejrzanych źródeł" (mówiąc eufemistycznie - bo źródło w postaci strony internetowej prowadzonej przez "gimbusa" albo źródło w postaci wykładu wygłoszonego na zlocie konstruktorów perpetuum mobile powinno się określić mocnejszym słowem), to są to właściwie JEDYNE ŹRÓDŁA, na które Szczęśniak się powołuje w sprawach klimatu - ta moja lista to w zasadzie KOMPLETNA LISTA ŹRÓDEŁ na blogu Szczęśniaka - innych żródeł już tam NIE MA. Wszystko co Szczęśniak pisze o klimacie podaje on bez źródeł albo na podstawie tych z tej listy. 
 
Np. w audycji parę razy pada twierdzenie, że od podpisania protokołu z Kioto 18 lat temu (w roku 1997) temperatury na świecie nie rosną - Szczęśniak w tej sprawie świadomie i z premedytacją kłamie (bo dobrze wie, że temperatury dalej rosły - komentatorzy informowli go o tym na jego blogu, w wyniku czego ich pobanował), bo w rzeczywistości temperatury na powierzchni Ziemi kształtowały się - według poszczególnych globalnych sieci pomiarowych - tak: 
doskonaleszare.blox.pl (i jak widać rok 2014 był najcieplejszym w całej 165-letniej historii pomiarów) 
 
Ściśle rzecz ujmując, to w ostatnich 18 latach średnia temperatura na Ziemi wzrosła bardziej niż w 18 poprzedzających podpisanie protokołu z Kioto: 
www.woodfortrees.org 
 
... no to do wieczora, wtedy wrzucę pełny komentarz audycji.

RAdesign 2015-02-27

@ 10 mercmerc. 
 
czytaj ze zrozumieniem. pisałem, że jesteś fanem "ocipienia" - to jest takie schorzenie umysłowe które powoduje fanatyczną wiarę w jakąś ideę, bez sprawdzania. 
jak nadal nie rozumiesz, to pytam, czy serio jesteś takim leninowskim "pożytecznym idiotą". 
 
co do samego ocieplenia - przecież nie przeczę zmianom klimatu, bo sam podałem przykłady, że klimat się zmieniał bardzo, i to w bardzo krótkim okresie geologicznym. 
 
wątpliwości zaś dotyczą wpływu ludzi, który może być raczej iluzoryczny. 
 
btw. ostatnio w USA powstała senacka komisja która prowadzi dochodzenie w sprawie fałszowania danych klimatycznych przez NASA - okazuje się, że dane co do ocieplenia są nieprawdziwe. 
Senat USA bada, dlaczego państwowa agencja fałszuje dane na rzecz jednej opcji "Ala Gore". 
Tak więc jak podajesz jakieś linki z danymi NASA czy podobnych, to wiesz gdzie w chwili obecnej możesz sobie je wsadzić. 
I co, "zatkao kakao" ? 
 
Innym tuszowanym skandalem, było fałszowanie danych grubości pokrywy lodowej sprzed 20 lat - "naukowcom" nie chciało się odmrażać tyłków, więc ekstrapolowali sobie dane - kopiowali ich wycinki do przyszłych opracowań. 
Niestety pokrywa przybywała, a nie ubywała, i skandal był poważnym pierdnięciem w środowisku "naukowców" od globalnego ocipienia. 
Z tego powodu większością opracowań z okresu 20 lat można się było najwyżej podetrzeć, dlatego jest to dość niechlubny epizod w badaniach nt zmian klimatycznych.

mercmerc 2015-02-27

"ostatnio w USA powstała senacka komisja która prowadzi dochodzenie w sprawie fałszowania danych klimatycznych przez NASA" 
Linka proszę. Google nic na ten temat nie wyrzuca. Albo to zmyśliłeś albo tę, albo informację przeczytałeś na stronie internetowej jakiegoś gimbusa (bo nawet gdyby była to informacja z jakiegoś Faktu, Super Ekspersu, Daily Maila, Telegrapha czy podobnego brukowca, to raczej Google by ją pokazał) 
 
"Innym tuszowanym skandalem, było fałszowanie danych grubości pokrywy lodowej sprzed 20 lat. "naukowcom" nie chciało się odmrażać tyłków" 
Znów linka proszę. Znów Google nic o tym nie wyrzuca. Zgaduję, że ta informacja pochodzi od tego samego gimbusa co ta wcześniejsza. 
 
Najprawdopodobniej padasz ofiarą tego pl.wikipedia.org efektu. Projektujesz swoją skłonność do wierzenia w każdą bzdruę znalezioną w Internecie na innych.

RAdesign 2015-02-27

mercmerc 
coś słabo szukasz. tym google. 
chyba, że zwyczajnie łżesz. 
 
o Senackim dochodzeniu ws. fałszowania danych klimatycznych przez NASA donosi m.in. zerohedge. 
 
albo różne gazety. o, np 
www.telegraph.co.uk 
 
piszesz coś o "linkach" a sam powołujesz się na jednego blogaska.  
zapewne twojego własnego. 
pohamuj fanatyzm chłopcze.  
tak tu nikogo nie przekonasz.

RAdesign 2015-02-27

samo śledztwo: 
dailycaller.com

p 2015-02-27

@RAdesign 
 
Też bym prosił o linka do tych rewelacji, szczególnie że senackie komisje odrzuciły zarzuty o fałszowanie danych.  
 
"Tak więc jak podajesz jakieś linki z danymi NASA czy podobnych, to wiesz gdzie w chwili obecnej możesz sobie je wsadzić.  
I co, "zatkao kakao" ? " 
 
ROTFL, czy dotyczy to również satelitarnej serii UAH? Dane jak najbardziej od NASA. NASA nie może zmieniać danych, bo operuje na bazie GHCN, którą "współtworzy" NOAA. 
 
Nawiasem mówiąc niezły mechanizm obronny - dane nie pokazują tego, co chcemy, więc je sobie wsadźmy :) Czuć szkołę socjalistyczną, oj czuć.

p 2015-02-27

"samo śledztwo:  
dailycaller.com" 
 
ROTFL! Republikanie od dawna mają te same pomysły i tak naprawdę zawsze chodzi o to samo - nie ważne, jaka prawda, byle śmierdziało.  
 
A wspominanie "bloggera Steven Goddarda" to już śmiech na sali :D Przecież nawet A. Watts zakazał mu pisać na blogu, bo się ośmieszał :) W dodatku kłamie i łatwo go z reguły na tym kłamstwie złapać.  
 
Zresztą jaki problem? Można przecież usunąć "adjustments" i bazować na danych raw. Problem jest taki, że oba zbiory pokazują w zasadzie to samo.

mercmerc 2015-02-27

Najperw zacytuję sam siebie: 
(...)bo nawet gdyby była to informacja z jakiegoś Faktu, Super Ekspersu, Daily Maila, Telegrapha czy podobnego brukowca (...) 
i teraz Ciebie: 
(...)albo różne gazety. o, np www.telegraph.co.uk (...) 
Buahahaha... 
 
(...)samo śledztwo: dailycaller.com (...) 
Acha - dobrze, że chodciaż w tej sprawie przyznałeś się do kłamstwa. Wg powyższego artykułu żadnego śledztwa NIE MA, kilku amerykańskich republikanów (bo nie jest to nawet stanowisko tej partii) chce by takowe wszczęto, ale poza tym, że to swoje "chcenie" wyrażają w mediach nic więcej się nie stało i nie dzieje.

p 2015-02-27

O, a może posprawdzamy zreplikowany kod, którego używa NASA? 
https://github.com/ClimateCodeFoundation/ccc-gistemp 
 
;)

RAdesign 2015-02-27

więcej nicków nie mogłeś sobie chłopcze wymyślić ? ;>

mercmerc 2015-02-27

@wszyscy 
A teraz zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią odniesienie do kłamstw z audycji. Najpoważniejsze z tych kłamstw to zmyślony przez Szczęśniaka (albo znaleziony przez niego na stronie internetowej jakiegoś gimbusa) zanik przemysłu w Polsce, łatwy do obalenia prostym wykresem z wielkością PKB wytworzonego w przemyśle w Polsce, w dolarach bieżących: 
www.google.com 
i w dolarach stałych: 
www.google.com 
... a jeśli połączyć to jeszcze z faktem, że odsetek zatrudnionych w przemyśle w Polsce jest wyższy niż w Chinach i wyższy niż w jakimkolwiek państwie Zachodu: 
goo.gl 
... to robi się szczególne śmiesznie. 
Jeszcze weselej robi się zaś wtedy, gdy skonfrontujemy to z bredniami Szczęśniaka, o montowniach. 
Oczywistym dla każdego powinno być oczywiste, że montownia samochodów, silników, autobusów, telewizorów, telefonów, samolotów, siedzeń czy choćby mebli tworzy więcej wartości dodanej niż fabryka śrubek, blaszek, drutu, wykałaczek albo gum do majtek. Podsumowując - Szczęśniak uważa za tragedię to, że w Polsce spada ilość fabryk, śrubek, blaszek, drutu, wykałaczek i gum od majtek - a zamiast tego w fabrykach w Polsce ze śrubek, blaszek i drutu kupionego za granicą montuje się telewizory, silniki, samochody, ciężarówki, autobusy i samoloty. 
Do tego kłamstwem jest też, że mamy w Polsce prawie same montownie - wystarczy zerknąć na strukturę naszego eksportu: 
commons.wikimedia.org 
 
Drugie najpoważniejsze kłamstwo, to sytuacja w branży węgla w Polsce. Właściwie to Szczęśniak przeczy tu sam sobie - bo w jedym miejscu audycji mówi o tym, że węgiel można dziś bardzo tanio przetransportować nawet z odległych kontynentów. 
I owszem, średnia cana za transport tony węgla do Europy z RPA, Kolumbii albo Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej to obecnie ok. $10, a z Australii poniżej $20: 
slomski.us 
... a w drugim miejscu mówi, że przecież Polska ma większość większość europejskich zasobów węgla więc ma ogromny potencjał. G...no ma - a nie potencjał, miałaby go gdyby nie dało się do Europy przywieźć tanio węgla z innych kontynentów - ale jak sam Szczęśniak mówi - się da. 
Poza tym nieprawdą jest też, że Polska ma większość europejskich ZASOBÓW węgla - nie ma - ma większość REZERW a Szczęśniak po prostu nie odróżnia REZERW od ZASOBÓW, za co dostało mu się w artykule poniżej: 
slomski.us - rezerwy od zasobów różnią się w przybliżeniu tym czym jabłka od jabłoni (wyobrażacie sobie "eksperta do spraw sadownictwa" który nie odróżnia jabłek od jabłoni? nie uznalibyście natychmiast, że ktoś taki to po prostu udający eksperta sadownictwa oszust) 
 
Wracając do tego naszego "potencjału" - większość węgla kamiennego w RPA, Kolumbii, USA, (a także w Rosji i Kazachstanie) wydobywa się odkrywkowo - w artykule z ostatniego linku powyżej jest fajna tableka z danymi o tym jaki procent wydobycia odbywa się okrywkowo w każdym z krajów. Wydobycie odkrywkowe węgla kosztuje typowo kilkanaście dolarów za tonę, transport do Europy jak widać w dokumencie wcześniej ok. $10. Te kraje mogłyby sprzedawać swój węgiel z odkrywek w Europie i po $30/tonę i jeszcze by na nim zarabiały. Większość polskich kopalni nie jest w stanie zejść poniżej $100 za tonę - bo w Polsce węgiel kamienny jest około kilometra pod ziemią i głębiej, a nie w odkrywkach. 
 
Trzecie kłamstwo, to zwykły denializm Szczęśniaka w kwestiach szkodliwości produktów ubocznych spalania węgla. Zachorowalność na choroby układu oddechowego i nowotwory w miejscach o podwyższonym stężeniu tlenków siarki, azotu i pyłów była badana wielkokrotnie w większości krajów świata i jest istotnie statystycznie w takich miejscach wyższa - nie tylko w biednych krajach ale i w tych najbogatszych jak USA i kraje Europy Zachodniej. 
 
O tym jakie absurdy Szczęśniak opowiada w audycji na temat ocieplenia klimatu już pisałem w poprzednich swoich komentarzach, ale dodam jeszcze że kolejnym jego kłamstwem jest fałszywa informacja o tym jakoby klimatolodzy podawali dokładną temperaturę w przyszłości. Zawsze jest i było podawanych kilka scenariuszy i dla każdego ze scenariuszy pewien PRZEDZIAŁ prognozowanego ocieplenia. W ostatnim raporcie IPCC mamy przykładowo cztery główne scenariusze przyszłych emisji najważniejszych gazów cieplarnianych: 
www.skepticalscience.com 
i pokazane obliczenia przyszłych temperatur w przypadku każdego z tych scenariuszy: 
ziemianarozdrozu.pl 
 
Teraz ćwiczenie z używania mózgu chwilowo przerywam, kończąc je tą samą konkluzją, od której zacząłem: że Szczęśniak to udający eksperta oszust. 
Oczywiście jest to mój osobisty wniosek, ale sądzę, że ci którzy wykonają podobne ćwiczenie dojdą też i do podobnego wniosku.

p 2015-02-27

@RAdesign 
 
Słabe. Nie jestem klonem mercmerc. Przyszedłem tu z bloga, który zalinkował i przejąłem się głupotą jego adwersarza. Jak widać słusznie.

mercmerc 2015-02-27

@RAdesign 
Lepiej odpowiedz czemu nakłamałeś na temat tej komisji. Bo wiesz, na kogoś kto znajdzie informacjęo tym, że kiku republikanów mówi, że chciałoby aby powstała komisja, a twierdzi że znalał informację o tym, że taka komisja już działa i coś znalazła istnieją w języku polskim odpowiednie określenia: np. "kłamca" albo "oszust". 
 
O tę drugą informację - tę która pojawiła się w brukowcu i powołujących się na brukowiec stronach internetowych i nigdzie poza tymi miejscami nie będę pytał, bo już zorientowałem się, że jesteś jednym z tych, o których mówił DoskonaleSzare, którego ponownie zacytuję: 
"Zawsze mnie to fascynuje: te same osoby, które 'sceptycznie' podchodzą do ustaleń naukowców, bezkrytycznie wierzą w doniesienia brukowców"  
 
Co do Twojego pytania, to po prostu ponownie ulegasz projekcji ( pl.wikipedia.org ) - projektujesz swoją skłonność do kłamania i oszukiwania na inne osoby obecne w tej dyskusji.

pawelw 2015-02-28

W zasadzie moje zdanie na temat globalnego ocieplenia jest obojętne.  
Fakt jest taki, że tegoroczną zimę mieliśmy ciepłą.  
Ponoć kiedyś za czasów imperium rzymskiego ponoć na terenie dzisiejszych wysp brytyjskich była hodowana winorośl. 
Jeszcze dawniej ponoć na zimnej Syberii był klimat tropikalny. 
Ale to faktyczne czasy były ciemnoty i zacofania. 
Wtedy nie było na świecie przecież specjalizowanych naukowców od spraw klimatu. 
Na szczęście dzisiaj mamy odpowiednich wykwalifikowanych naukowców od spraw klimatu, więc pewnie za 500 lat nasi przodkowie będą na ich cześć śpiewać pochwalne pieśni i stawiać im pomniki.

mercmerc 2015-02-28

@pawelw 
"Ponoć kiedyś za czasów imperium rzymskiego ponoć na terenie dzisiejszych wysp brytyjskich była hodowana winorośl." 
Winorośl na terenie Wysp Brytyjskich rośnie i dziś. Oczywiście przeważnie jako ozdoba domów i ogrodów. Wino możnaby z niej też zrobić, tylko po co? Jak już pisałem w dzisiejszym świecie za $10 (co jest brytyjską minimalną płacą z godzinę pracy, albo średnią za pół godziny pracy) można przywieźć tonę ładunku z RPA, a przykład wina. W czasach Rzymu za równowartość półgodzinnej średniej płacy nie przewiezionoby Ci takiego ładunku pewnie nawet z jednego końca Londinum na drugi. A skoro nie dało się tanio przywieźć wina z cieplejszych stref klimatycznych, to robiono je z tego co rosło na miejscu. 
 
"jeszcze dawniej ponoć na zimnej Syberii był klimat tropikalny. 
Ale to faktyczne czasy były ciemnoty i zacofania." 
To były czasy w których nie istniał gatunek Homo Sapiens. A Syberia po prostu znajdowała się w innym miejscu kuli ziemskiej - proponuję, być zapoznał się ze zjawiskiem określanym jako "wędrówka kontynentów".  
 
"Na szczęście dzisiaj mamy odpowiednich wykwalifikowanych naukowców od spraw klimatu, więc pewnie za 500 lat nasi przodkowie będą na ich cześć śpiewać pochwalne pieśni" 
Najprawdopodobniej będą pluć im na groby: za to, że dokładnie wiedzieli jakie będą skutki emitowania CO2, a mimo to nie zdołali doprowadzić do ograniczenia tych emisji, w wyniku czego doszło na świecie do zdarzeń, przy których Biblijna Apokalipsa wydała się opisem majowego pikniku.

Faraday007 2015-02-28

@mercmerc 
Ni odsłuchałem jeszcze audycji, ale przejrzałem komentarze i jestem ciekaw Twojej opinii o tym: 
https://www.youtube.com

pawelw 2015-03-01

mercmerc twoja wizja ludności dotyczącej braku reakcji rządów na walkę z globalnym ociepleniem za 500 lat polegającą na pluciu na groby jest bardzo optymistyczna.  
Moja wizja ludności w przypadku kontynuacji obecnej polityki rządów czyli walkę z globalnym ociepleniem za 500 lat, wygląda tak, że w tych czasach żaden obywatel nawet nie pomyśli o jakimkolwiek pluciu na groby, po będzie miał zakazane wyrażanie jakiejkolwiek własnej opinii. Jedynie co będzie mógł to pracować na swoich panów, którzy dzielnie walczą z globalnym ociepleniem :-)

RAdesign 2015-03-01

@ p , mercmerc, inne przyszłe nicki tej samej osoby 
 
1. Senacka komisja - powstanie, nie powstanie, omijasz podstawowy fakt - NASA fałszowało dane. 
 
Senacka komisja ma tylko sprawdzić dlaczego fałszowano te dane. 
 
Reszty twego bełkotu nie ma co komentować, bo widać że jesteś typowym internetowym napinaczem. 
Może trollujesz, może wierzysz fanatycznie w swojego blogaska, może ci za to płacą.  
Nieważne to. 
Jesteś fanatykiem. 
Takim samym jak Hitler wściekający się na żydów, jak krucjaty mordujące kogo popadło, jak komuniści rżnący się z republikanami w Hiszpanii, jak Che Guevera strzelający w głowy dzieciom... 
Jesteś fanatykiem jednej szkodliwej idei, której nawet nie masz potwierdzenia. 
Idź sobie na jakiś Woodstock, ustaw budkę obok przystanku Jezus - i nawracaj tam. Tam ci się może uda. 
Tutaj ludzie myślą. 
EOT

mercmerc 2015-03-01

@RAdesign 
"p , mercmerc, inne przyszłe nicki tej samej osoby" 
Jak już pisałem - projektujesz swoją skłonność do kłamania i oszukiwania na innych - dlatego wydaje Ci się, że ktoś z tu obecnych posługuje się kilkoma nickami. 
 
"Senacka komisja - powstanie, nie powstanie,  
omijasz podstawowy fakt - NASA fałszowało dane. " 
 
To nie fakt, tylko twierdzenie kilku świrniętych republikanów, którzy nie przekonali do niego nawet własnej partii. Przekonali póki, co tylko RAdesign'a - a może nawet i jego nie przekonali, bo RAdesign już przecież okazał się kłamcą i oszustam i równie dorze może wcale nie być przekonanym, a jedynie takiego udawać. 
 
> Senacka komisja ma tylko sprawdzić  
> dlaczego fałszowano te dane 
1. Żadnej komisji nie ma 
2. Nie ma nawet stanowiska partii by takową stworzyć 
3. Po prostu kilku świrniętych republikanów nawija w mediach, że chciałoby, aby taka powstała bo ich zdaniem dane fałszowano - i nic więcej się w tej sprawie nie dzieje. 
 
"Jesteś fanatykiem 
(...) 
Tam ci się może uda.  
Tutaj ludzie myślą" 
 
No to może wymyślą, dlaczego z dwóch informacji podanych przez RAdesigna na potwiedzenie jednej RAdesign był w stanie podać jedynie artykuł w brukowcu, a w sprawie drugiej sam przyznał, że informację zmyślił - i komisja, o której pisał nie istnieje - z wypowiedzi kilku szurniętych republikanów o tym, że chcieliby aby taka komisja powstała, RAdesign "zrobił" komisję która już działa i już coś znalazła. 
Może wymyślą, że to dlatego, że RAdesign to kłamca, oszust i oszczerca - ostatnie w związu, z tym że oskarżył właśnie o fanatyzm (swoją drogą wszystko wskazuje na to, że to oskarżanie o fanatyzm, to kolejna już projekcja pl.wikipedia.org , której RAdesign uległ)

mercmerc 2015-03-01

@pawelw 
> w przypadku kontynuacji obecnej polityki rządów czyli walkę z 
> globalnym ociepleniem za 500 lat, wygląda tak, że w tych  
> czasach żaden obywatel nawet nie pomyśli o jakimkolwiek  
> pluciu na groby, po będzie miał zakazane wyrażanie  
> jakiejkolwiek własnej opinii.  
A doszedłeś do dopiero po tym jak zaczęto utrudniać emisje gazów cieplarnianych, czy już wtedy gdy zabroniono spuszczania ścieków do rzek i jezior, wywożenia śmieci do lasu i spalania benzyny ołowiowej ? 
 
> Jedynie co będzie mógł to pracować na swoich panów,  
> którzy dzielnie walczą z 
- używaniem DDT? 
- używaniem azbestu? 
- spalaniem benzyny ołowiowej? 
- spuszczaniem ścieków do rzek, mórz i jezior? 
- wywożeniem śmieci do lasu? 
... dlaczego wymieniłeś walkę tylko z jednym rodzajem odpadów a pozostałe pominąłeś? 
 
@Faraday007 
Zacznę może od tego, że w tym filmiku są poglądy góra kilku procent denialistów - tych którzy przyznają, że AGW (anthropogenic global warming) istnieje, a kwestionują jedynie rozmiary zjawiska twierdząc, że AGW jest kilka razy mniejsze niż podaje normalna (tj. ta oparta na peer review) nauka. Szczerze mówiąc w czasie swoich wędrówek po polskim internecie nie spotkałem ani jednej osoby należacej do tej grupy. 
 
Poza tym filmik zawiera głównie przekłamania i maniuplację, np. w kwestii prognoz przyszłych stężeń gazów cieplarnianych Hansena z roku 1988 sprełnił się w przybliżeniu jego scenariusz C, a nie A jak się w filmie twierdzi: 
naukaoklimacie.pl 
... generalnie przy emisjach takich jak obecne przewidywano wzrost średniej temperatury na powierzchni Ziemi w tempie ok. 0.17 st. C na dekadę i faktycznie w takim tempie faktycznie ona rosła. Manipulacje w filmiku polegają na tym, że porównuje się prognozy wzrostu temperatur czego innego z faktycznym wzrostem temperatur czego innego - np. prognozę wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi porównuje się z faktycznym wzrostem temperatury dolnej troposfery (czyli na wysokoci ok. 5 km n.p.m. - a wyższe partie atmosfery ogrzewają się wolniej od niższych), albo prognozę wzrostu temperatury na lądach porównuje się ze wzrostem temperatury całej Ziemi (a lądy ogrzewają się mniej więcej dwukronie szybciej od oceanów), ewentualnie wybierane są prognozy, które zakładały skrajnie wysoką czułość klimatu (bo nie jest tak, że wszyscy klimatolodzy podają podaną w filmie czułość 3.3 °C na podwojenie stężenia CO2 - przewidywania wahają się od 2 do 6 °C, choć faktycznie najwięcej klimatologów ocenia czułość klimatu na podwojenie stężenia CO2 jako równą 3,5±1°C.

Termit 2015-03-03

Hej Mercmerc, a zwłaszcza Hugo. wysłuchałem audycji i przeczytałem burzliwą dyskusję w komentarzach. Może w ramach dziennikarskiego obiektywizmu i uczciwości zaprosić użytkownika mercmerc do audycji w najbliższym lub dalszym czasie w celu sprostowania, albo pokazania drugiej strony. Jestem ciekaw argumentów ze wszystkich stron.  
 
Milo by bylo gdyby takie zaproszenie zostalo wystosowane. 
 
W przeszłości Hugo gościłeś fanatyków z STOPNOP i przeciwników posyłania 6latkow do szkol ale zabrakło gości którzy popieraliby te inicjatywę a wiem ze tacy sa, nie znam nikogo wsrod moich znajomych ktorzy sa przeciw nauce dla 6 latkow, a także zwykłych lekarzy tudzież naukowców którzy znaleźliby czas na udzial i obalenie kretyńskich zdaniem teorii na temat szczepien. 
 
Pozdrawiam i życzę nie przekręcania sie w tylko jedna stronę medalu.

chemmobile 2015-03-04

Ooo, kolejne miejsce w necie, gdzie jacyś "wolontariusze" obszczekują Szcześniaka. Szkoda, że jak zwykle skupiają się na jego poglądach, a ignorują tematy, które są główną osią jego bloga. Bo w tym jest silny, a jego adwersarze niestety ciency jak sik pająka.  
Co do podpierania się blogierami w atakowaniu Szczesniaka. Słomskiego nie czytam od kilku lat, bo raz, że w tematach energetycznych brak mu wiedzy, a po drugie koleś wszędzie widział macki kleru :) A Trystero w czasach pisania przez niego pracy doktorskiej o ropie (czy jakoś tak) zbanował mnie za 1 komentarz na blogu, w którym w dwóch akapitach obaliłem powielane przez niego głupoty przeciwników gazu łupkowego.  
 
Szcześniaka traktuję jak Cejrowskiego - są dobrzy w swojej działce, ale często gadają głupoty w innych tematach. Ot, wolność słowa.

mercmerc 2015-03-04

@chemmobile 
Szczęśniak tu udający eksperta oszust - i nie jest dobry "w swojej działce". "W swojej działce" opiera się na tych samych źródła co w kwestiach klimatu albo ekonomii: 
- strony internetowe prowadzone przez gimbusiarnię 
- konferencje pseudo- i para- i antynaukowe 
- różni "ścigacze chemtraili, NWO i rządzących światem UFOli" w rodzaju Alexa Jones 
- a to wszystko połączone z pogardą do tego co piszą zajmujące się energią międzynarodowe instytucje (bo Szczęśniak uważa je wszystkie za członków spisku) i co pokazują badania naukowe 
 
Jeden dowód na to wszystko wart setek tekstów - od dekady Szczęśniak wciska czytelnikom absurdaną teorię spiskową, wmyśl której wszystkie zajmujące się rynkiem ropy instytucje na świecie zawiązały spisek i podają kilkakrotnie wyższe koszty jej wydobycia od prawdziwych, patrz dyskusja o tej teorii: 
www.historycy.org 
 
Żeby było ciekawiej swoje nieuctwo i ignorancję Szczęśniak łączy z systematycznym banowaniem i obrzucaniem wyzwiskami każdego, kto znajdzie jakikolwiek błąd w tekstach patrz np.: 
slomski.us (lewa strona przed moderacją prawa po niej 
 
Przy okazji polacam blog z "republikacjami" artykułów Szczęśniaka 
www.mpolska24.pl 
... który różni się od szczesniak.pl tym, że Szczęśniak nie może bezpośrednio usuwać na nim kometarzy - i porównać co tam piszą komentatorzy, np. pod ostatnim atykułem: 
www.mpolska24.pl 
... z tym co piszą pod tym samym na oryginalnym szczeniak.pl: 
szczesniak.pl 
 
Jak myślisz, dlaczego nikt nie zauważył ani jednego z takiego ogromu tak prostych błędów? 
Bingo! Na pewno niektórzy zauważyli - tyle, że na szczesniak.pl wszystkie ich komentarze (a pewie również i ich samych) Szczęśniak usunął.

chemmobile 2015-03-05

Coś ci powiem mercmerc, bo mnie nie znasz. Z branżą energetyczno-paliwową, a ściślej sektorem oil&gas, byłem związany zawodowo przez kilka lat, a obecnie czytam newsy branżowe "hobbystycznie". Blog Szczesniaka czytam od kilku lat i z tej perspektywy wiem, że w ww. tematach Szczesniak zdecydowanie lepiej orientuje się niż jego przeciwnicy z blogów. Wiem na jakie źródła się powołuje i skąd czerpie dane, bo tego nie ukrywa. Ataki na niego wyprowadzane są w kierunku pojedyńczych wpisów, kompletnie ignorując gros innych podejmowanych zagadnień. To jest manipulacja. 
Nie będę roztrząsał tu każdego przytoczonego przez ciebie przykładu, ale podam jeden z głównej tematyki blogu Szczesniaka. Przykład, który po latach pokazał, że to on ma rację, a nie atakujący go blogerzy. 
Przez lata atakowano Szczesniaka za publiczne powtarzanie w mediach, że wysoka cena ropy naftowej to wynik spekulacji czy też handlu "papierową" ropą na giełdach, że czynnik fundamentalny popyt-podaż ma tu niewielkie znaczenie. Blogiery jak jeden mąż krzyczały, że oszust, kłamca, że ceną ropy rządzi "marginal cost", czyli koszt najdroższej wydobywanej baryłki na świecie (w obecnych czasach jest to ropa łupkowa i z piaków bitumicznych). I co się stało ponad pół roku temu? Ano cena ropy zaczęła długi marsz w dół i nie przekroczy 100$ jeszcze przez długi czas. Gdzie są teraz blogerzy i ich "eksperci"? Skończyło się QE3, pieniądze zainwestowane w ropę zapewne poszły w pompowanie dolara, franka czty funta, a pewnie i w inne miejsca. Wydobycie ropy nie wzrosło, a ropa łupkowa/z piasków bitumicznych nadal jest wydobywana. Gdzie zatem jest "marginal cost" i czemu nie kieruje ceną ropy na giełdach?

mercmerc 2015-03-05

@chemmobile 
> Wiem na jakie źródła się powołuje i skąd czerpie  
> dane, bo tego nie ukrywa 
I po co kłamiesz? Przecież Szczęśniak prawie nigdy nie podaje źródeł. Skoro wiesz jakie są te źródła to prześlę ci 500 zł (np. w bitcoinach) jeśli podasz źródło, z którego pochodzi przytoczona dalej szczęśniakowa informacja o tym, że koszt wydobycia ropy z kanadyjskich piasków roponośnych to $23-$26. 
A jak już jakieś podaje, to jest to np. tabloid Daily Mail albo Alex Jones czy podobny świr od chemtraili, NWO i rządzących światem UFOli. 
 
> Ataki na niego wyprowadzane są w kierunku  
> pojedyńczych wpisów,  
Tak konstruktywna dyskusja działa w normalnym świecie (nie w tym z chemtrailami, NWO i rządzącymi UFOlami w którym żyje Szczęśniak i Ty chyba też). 
Bierze się pojedyńczy wpis i analizuje ile w nim prawdy a ile fałszu, kłamstwa i oszustwa 
 
> kompletnie ignorując gros innych podejmowanych  
> zagadnień. To jest manipulacja. 
To może wymienisz te ignorowane zagadnienia. I sobie je przedyskutujemy - mam przeczucie, że te "ingorowane" są takimi samymi bredniami jak pozostałe szczęśniakowe wynużenia, tylko jeszcze przez nikogo nie zanalizowanymi. 
 
> Przez lata atakowano Szczesniaka za publiczne powtarzanie  
> w mediach, że wysoka cena ropy naftowej to wynik spekulacji  
> czy też handlu "papierową" ropą na giełdach, że czynnik  
> fundamentalny popyt-podaż ma tu niewielkie znaczenie.  
> Blogiery jak jeden mąż krzyczały, że oszust, kłamca,  
I po co chemmobile kłamiesz, skoro łatwo sprawdzić, że oszustem, kłamcą i fałszywymi ekspertem Szczęśniaka na blogach nazywano dlatego, że twierdził (i twierdzi właściwie do dzisiaj), że marginal barrel (czyli głównie ropa z kanadyjskich piasków roponośnych) kosztuje $23-$26: 
szczesniak.pl (pierwszy film czas od 14:30) 
...podczas gdy wszystkie zajmujące się ropą instytucje podawały (i podają do dziś) koszty wydobycia ropy z kanadyjskich piasków jako "podchodzące" pod $100: 
users17.jabry.com (Goldman Sachs) 
www.statoil.com (strona 30, lewy górny róg) 
 
... i dlatego, że twierdził, że nie istnieje ropa której wydobycie kosztuje więcej niż $30: 
szczesniak.pl (czas na filmie od 1:10) 
... mimo wszytkie instytucje na świecie badające koszty wydobycia twierdzia coś zupełnie odwrotniego (poniżej cytaty ekspertów z 10-ciu spośród tych instytucji): 
www.reuters.com 
 
> Blogiery jak jeden mąż krzyczały, że oszust, kłamca,  
> że ceną ropy rządzi "marginal cost",  
I po co chemmobile kłamesz jak łatwo spawdzić, że to właśnie Szczęśniak mówił o tym, że fundamentem decydującym o cenie ropy jest "marginal barrel cost": 
szczesniak.pl (czas na filmie od 11:55) 
 
> Wydobycie ropy nie wzrosło, 
I po co chemmobile kłamiesz, jak łatwo sprawdzić, że wzrosło: 
www.eia.gov (strona 10) 
 
> a ropa łupkowa/z piasków bitumicznych 
> nadal jest wydobywana.  
A czemu miałaby nie być? Po prostu sprzedawana jest po koszcie niższym niż koszt wydobycia, masz to przecież wyjaśnione już w jednym w wcześniej przeze mnie podanych linków: 
www.historycy.org 
 
> Gdzie zatem jest "marginal cost" i czemu nie 
> kieruje ceną ropy na giełdach? 
Jest tam gdzie i wcześniej: 
slomski.us 
... i jak widać z wykresu powyżej - nie po raz pierwszy cena ropy na giełdach jest w okolicach połowy kosztu krańcowego - w 1998 mieliśmy już przecież na giełdach baryłkę ropy po $9 (słownie: dziewięć dolarów) przy koszcie krańcowym wynoszącym jak widać na wykresie powyżej ok. $23. 
 
Nie wiem co czytasz, ale nie masz nawet najbardziej podstawowej wiedzy o rynku ropy. Prawdopodobnie podobnie jak Szczęśniak czerpiesz wiedzę na ten temat z prasy brukowej, internetowych stron gimbusów, zlotów budowniczych perpetuum mobile i gości w rodzaju Alexa Jonesa - ścigających chemtraile, NWO i UFOli rządzących światem.

chemmobile 2015-03-07

cyt.: 
"> Wydobycie ropy nie wzrosło,  
I po co chemmobile kłamiesz, jak łatwo sprawdzić, że wzrosło:  
www.eia.gov (strona 10)" 
 
Nie ma sensu komentować całej wypowiedzi, bo ewidentnie jest ona prymitywnym atakiem. Ale powyższy cytat jest dowodem, że atak jest nie tylko prymitywny, ale także beznadziejnie nierzeczowy, bo 50%-owy spadek cen ropy próbuje tłumaczyć niewielkim wzrostem wydobycia, dodatkowo częściowo kompensowanym wzrostem konsumpcji ropy. A przy okazji wyszło, że wbrew blogierom to Szczesniak miał rację odnośnie peak oil, które usilnie nie chce nastąpić, bo wydobycie potrafi wzrosnąć wbrew oczekiwaniom. 
 
PS. 
cyt.: 
"> a ropa łupkowa/z piasków bitumicznych  
> nadal jest wydobywana.  
A czemu miałaby nie być? Po prostu sprzedawana jest po koszcie niższym niż koszt wydobycia, masz to przecież wyjaśnione już w jednym w wcześniej przeze mnie podanych linków:  
www.historycy.org 
A czy na forum historycznym napisali, że taka ropa bitumiczna blendowana jest z tańszym kondensatem węglowodorowym oddzielanym z gazu łupkowego? Nie? No pewnie dlatego, że o ropie naftowej nikt poważny nie czerpie informacji z forum historyków czy od blogera zajmującego się handlem złotem.

mercmerc 2015-03-08

@chemmobile 
Pytam o to dlaczego kłamiesz, bo nie da się raczej kwestionować tego, że kłamiesz: 
 
*Dlaczego nakłamałeś, że wydobycie ropy nie wzrosło skoro wzrosło? 
*Dlaczego nakłamałeś, że blogerzy atakowali Szczęśniaka za jego opowieści o handlu derywatami, gdy w rzeczywistości Szczęśniak był atakowany za coś kompletnie innego: za opowiadanie bredni o tym, że wydobycie ropy z kanadyjskich piasków kosztuje $23-$26 
www.szczesniak.pl (czas od 14:30) 
... i o tym, że nie istnieje ropa której wydobycie kosztuje więcej niż $30: 
www.szczesniak.pl (czas na filmie od 1:10) 
 
Przypominam jaką wysokość tych kosztów podają prawdziwi eksperci: www.reuters.com (10 różnych instytucji), www.statoil.com , str 3 na www.manulifeam.com (Morgan Stanley), users17.jabry.com (Goldman Sachs) 
 
* Dlaczego nakłamałeś, że wiesz z jakich źródeł takie szczęśniakowe brednie jak wyżej wymienione pochodzą skoro nie wiesz? Zaponowałem Ci pieniądze za przytoczenie tych źródeł i co? G...no? 
* Dlaczego piszesz, że to blogerzy twierdzili, że fundamentem, który decyduje o cenach ropy jest koszt krańcowej baryłki, skoro to właśnie Szczęśniak tak twierdził: 
www.szczesniak.pl (czas na filmie od 12:05) 
 
___ 
 
A teraz co do reszty: 
 
> także beznadziejnie nierzeczowy, 50%-owy spadek cen ropy  
> próbuje tłumaczyć niewielkim wzrostem wydobycia, 
I po co chemmobile znów kłamiesz - nie tłumaczyłem przyczyn spadku. Wytknąłem Ci jedynie kłamstwo (jedno z wielu które w tamtym swoim komentarzu zamieściłeś). Sam jesteś nierzeczowy, bo przyczyny spadku nie były dotąd tematem naszej dyskusji. 
 
> A przy okazji wyszło, że wbrew blogierom to Szczesniak 
> miał rację odnośnie peak oil, które usilnie nie chce nastąpić, 
> bo wydobycie potrafi wzrosnąć wbrew oczekiwaniom. 
Proszę o linka na artykuł jakiegoś blogera, który twierdził, że wydobycie już na pewno nie wzrośnie. 
Nie żebym sądził, że ani jeden taki bloger w całym Internecie nie istniał - ale po tylu kłamstwach, które już tu powypisywałeś mam przeczucie, że takich blogerów było tak mało, że nie miałeś szans trafić na żadnego z nich i że takiego linku w związku z tym nie podasz. 
 
> że o ropie naftowej nikt poważny nie czerpie informacji z forum  
> historyków czy od blogera zajmującego się handlem złotem. 
Informacja o kosztach ropy z łupków nie jest z "forum historyków", tylko od 10 instytucji zajmujących się badaniem tych kosztów: 
www.reuters.com 
Na "forum historyków" jest tylko dyskusja na temat tego, co wynika z powyższej informacji ekspertów (w przeciwieństwie do Szczęśniaka ekspertów prawdziwych, bo przypominam, że według wspomnianego oszusta żadna ropa na świecie nie jest wydobywana koszetm wyższym niż ok. $30) 
Ale przy okazji okazało się niechcący, że jednym ze źródeł Twojego nieustannego kłamania na każdy temat jak leci jest Twoja postawa, którą można podsumować "nie czytałem, ale się na tamat tego, co tam napisano wypowiem". 
 
PS: Ciągle nie doczekałem się tych "ignorowanych tematów" poruszanych przez Szczęśniaka. Nadal stoję więc na stanowisku, że te ignorowane tematy, to pewnie takie same brednie jakie oszust opowiada na temat kosztów wydobycia ropy, tylko przez nikogo dotąd nie przeanalizowane.

tb 2016-01-08

Tymczasem w 2016 r. ropa brent jest po ~$33 a COS ciągnął ropę z piasków na z grubsza stałym poziomie. 
Coś w ten koszt wydobycia w okolicach $100 ciężko mi dalej wierzyć.

mercmerc 2016-01-10

@tb 
Tu jest wykres z ostatnigo raportu Statoil'a: 
slomski.us 
(cały raport www.statoil.com - zalinkowany wykres jest na stronie 30) 
i jak widać koszty trochę spadły, ale nadal są na poziomie bliskim $80. 
 
Polecam także zapoznanie się z niedawnymi szacunkami kosztów ropy od innych ekspertów www.investorvillage.com 
 
W roku 1998 mieliśmy kryzys azjatycki i ropę po $9, w 2016 znów mamy kryzys azjatycki przecież (Chiny). 
 
O tym dlaczego nie dochodzi do zatrzymania wydobycia po spadku ceny poniżej kosztu wydobycia było już w podanym tu wcześniej linku "z forum historyków":  
www.historycy.org 
 
PS: Linki wziąłem do informacji o kosztach znalazłem tu: 
slomski.us

sapindus 2019-09-25

Warto też uzupełnić wiadomości przez: 
https://sapindus.pl/blog/mydloaleppo/

Dodaj komentarz...

Marcin Hugo Kosiński i Marek Zemsta


Libertarianin. Przedsiębiorca. Dziennikarz.

Właściciel radia KonteStacja. Od ponad 12 lat, propagator wolności słowa, nieszablonowego podejścia do własnego życia i kreatywnej edukacji.

Założyciel newslettera Ideoskop.pl mówiącego o niebabalnych pomysłach na biznes, które ktoś gdzieś wdrożył w życie oraz platformy edukacyjnej Edukatorium.pl dla osób przedsiębiorczych.

A do tego jeszcze bloger w Kosinski.IT

Prowadzi audycję na żywo Wydanie Główne od której się wszystko zaczęło. Jest wciąż główną pozycją rozgłośni. Niebanalne tematy i ciekawi goście. W poniedziałki o 21.00


Medale:

Prowokator miesiąca
złoty!
Inne audycje tego autora:Kolory Kwarantanny Narodowej (3) - 3 tygodnie temu


Czy można protestować w kościele? (4) - 5 tygodnie temu

Unikaj szpitali (7) - 6 tygodni temu

Pościg za ludzmi bez maski (1) - 7 tygodni temu

Więcej audycji...
25 lat i 48 mln kary do zaplaty (2) - 8 tygodni temu

Nauczyciele uciekają (6) - 8 tygodni temuNiskie podatki już były (15) - 3 miesiące temu

Czy trzeba nosić maseczki? (13) - 3 miesiące temu

Male i duze państwa autorytarne (4) - 4 miesiące temu


Strzelać czy resocjalizować? (2) - 4 miesiące temu

Mieszkania za 50% ceny (1) - 4 miesiące temu


Nie bedzie nowych podatków! (2) - 5 miesiące temu

Bitwa o wozy rozstrzygnięta! (4) - 5 miesięcy temu

Młodzi Gniewni o wyborach - 5 miesięcy temu

Czy LGBT to ludzie? (5) - 6 miesięcy temu

Dotacji w lipcu nie będzie (1) - 6 miesięcy temu

Czy policjanci się wstydzą (1) - 6 miesięcy temu

Nowy (nie)podatek od smartfonów (3) - 6 miesięcy temu

Gazem w przedsiębiorców - 6 miesięcy temu

Węgiel jest święty (1) - 7 miesięcy temu

W co mają inwestować normiki? (12) - 7 miesięcy temu

W szpitalach nie ma kolejek (4) - 7 miesięcy temu

Zagrajmy w grę (2) - 7 miesięcy temu

Turkmenistan pokonał wirusa! - 8 miesięcy temu


Jestem na kwarantannie! (1) - 8 miesięcy temu

Dlaczego nie warto #zostawaćwdomu? (5) - 9 miesięcy temu

Jak zarobić na koronawirusie? (2) - 9 miesięcy temu

Kupujcie makaron - coronavirus u bram (2) - 9 miesięcy temu


W Niemczech bieda! - 9 miesięcy temu

Nauczyciele zarabiają za mało! (2) - 10 miesięcy temu

Bądź patriotą, nie umieraj na rozkaz (6) - 10 miesięcy temu

Byle by przeżyć (2) - 10 miesięcy temu


Bezpłatna komunikacja może być droga (4) - 11 miesięcy temu


Rząd Cię szybko uzdrowi (1) - 11 miesięcy temu

Idzie drożyzna (2) - 11 miesięcy temu

Polacy nie zasługują na prywatność? (1) - 11 miesięcy temu

Muzeum z najwyższej półki (1) - 11 miesięcy temu


Kiedy ojczyzna wzywa! (2) - ponad rok temu


Hugo zostaje kurem domowym (3) - ponad rok temu

Kto nas będzie leczył? (4) - ponad rok temu


Polską rządzą emeryci i rolnicy (6) - ponad rok temu


Siłownia w domu i w zagrodzie (6) - ponad rok temu

Francja wprowadza ACTA2 (3) - ponad rok temu
Czy to koniec wolnego Hong Kongu? (1) - ponad rok temu

10 groszy za indyka (1) - ponad rok temu

YT wciąż jest najlepszy? (3) - ponad rok temu

wRealu24 niesłusznie skasowane! (3) - ponad rok temu

Oddaje500plus chellange! (13) - ponad rok temu


Kontestacja ma juz 10 lat! (2) - ponad rok temu

Bodnar broni zbrodniarza? (2) - ponad rok temu

Uwaga urzędniczy bełkot (3) - ponad rok temu

Lobby alkoholowe znowu wygrało (4) - ponad rok temu

Czy wolnościowiec może brać 500+? (12) - ponad rok temu

Film Sekielskiego bije rekordy (18) - ponad rok temu

Korki drogowe nie są takie złe (3) - ponad rok temu

Seks w krzakach czy w samochodzie? (2) - ponad rok temu

Czy będą matury? (1) - ponad rok temu


Wydanie specjalne w pociagu PKP (2) - ponad rok temu

Homoseksualiści do wiezienia (3) - ponad rok temu

Flaszka prawem, nie towarem (1) - ponad rok temu

Niech już nas w końcu skażą (12) - ponad rok temu

ROI z obywatela (9) - ponad rok temuCzy Taśmy Kaczyńskiego to lipa? (4) - ponad rok temu

Bezrobotni zostana abstynentami (4) - ponad rok temu

Czy Adamowicz musiał zginąć? (9) - ponad rok temu

Emigranci psują nasze dzieci! (7) - ponad rok temu

Kiedy można zabić intruza? - ponad rok temu

Magiczne szable i tarcze (1) - ponad rok temu


Kto zaorał Hugo? - 2 lata temu

Kto ukradł nam Marsz? (1) - 2 lata temu


Twój głos nic nie znaczy (6) - 2 lata temu
Matka Boska Dotacyjna (9) - 2 lata temu

Ile kosztuje dzwon? (4) - 2 lata temu

Rozwody przez internet - 2 lata temu


Jedzenie można wyrzucać (6) - 2 lata temu


RODO nie jest potrzebne! (2) - 2 lata temu


Wytrychy na cenzurowanym (4) - 2 lata temu

Autostopem na Kitaj (2) - 2 lata temu


Zdrajcy sprawy (4) - 2 lata temu
Taxi zamiast PKS (4) - 3 lata temu

Jedna miska na 10 kobiet (6) - 3 lata temu


Nie daj sie golić za muzykę (3) - 3 lata temu


Każdy w końcu umrze (2) - 3 lata temuZnajdź swojego alfonsa (11) - 3 lata temu

Zabić czy usunąć? (7) - 3 lata temu

Jak zostać Dworcem? (1) - 3 lata temuJak pędzić bimber (10) - 3 lata temu

Czy bańka już pękła? (8) - 3 lata temu

Małżeństwo się nie opłaca (20) - 3 lata temu

Nowy, legalny hazard (2) - 3 lata temu

Złodzieje ciepła atakują (18) - 3 lata temu

ZUS nie chce 5 mld (2) - 3 lata temu

Black Friday po polsku (4) - 3 lata temu

Nowy próg podatkowy (11) - 3 lata temu

Wszyscy jestesmy zlodziejami (5) - 3 lata temu


Koniec polskich spółek w UK? (1) - 3 lata temu

Za tanie linie lotnicze (8) - 3 lata temu

Jak omijać kontrolę państwa (9) - 3 lata temu

Kto blokuje zakup kryptowalut? (5) - 3 lata temu

Ile zapłacisz za nowe seriale (5) - 3 lata temu


O jedna wyplatę mniej (3) - 3 lata temu


Wolnościowcy upadają (13) - 3 lata temu
A klientów mamy w nosie (1) - 4 lata temu

Za co lubię Unię Europejską (18) - 4 lata temu

Czy wziąłbyś order? (22) - 4 lata temuTwoje hasła są za słabe! (6) - 4 lata temu

Niemcy cenzurują internet (4) - 4 lata temu

Do apteki dopłyniesz wpław (7) - 4 lata temu


Wywiad z terrorystą (34) - 4 lata temu


Kto spekuluje masłem? (3) - 4 lata temu

Czy Asbiro to sekta? (12) - 4 lata temu

Czy chciałbyś tyle zarabiać? (15) - 4 lata temu
Lewak zmusza do picia wódki (9) - 4 lata temuChcę sprzedać nerkę męża! (45) - 4 lata temu


No to nacjonalizujemy hazard (4) - 4 lata temu

Warto być biednym (8) - 4 lata temu

Czy Kościół kradnie? (5) - 4 lata temu
Na chuja nam dzietność? (13) - 4 lata temu

Polska skazała terrorystę (6) - 4 lata temu
Do czego prowadzi socjalizm? (5) - 5 lata temuBandyta, ale polski bandyta (13) - 5 lata temu

Urzędnik przy każdym dziecku (7) - 5 lata temu

Jak unikać długów? (1) - 5 lat temuBluzgi, bluzgi, bluzgi... (20) - 5 lat temu

Znamy wyniki wyborów (21) - 5 lat temu


Majonezowi mówimy NIE (16) - 5 lat temu

Koniec z handlem dziećmi (10) - 5 lat temu

Ujawniamy prawdziwego trolla (3) - 5 lat temu


"Te wybory to przełom" (24) - 6 lat temuPo co mieszkać w Polsce? (11) - 6 lat temu

Hugo w Business Misji (6) - 6 lat temu
Jak nie płacić mandatów? (4) - 6 lat temuObalamy mity nt. energetyki (43) - 6 lat temuCzy alimenty powinny istnieć? (29) - 6 lat temu
Możesz jeździć na gapę (10) - 6 lat temuKorwinowsko i emigracyjnie (14) - 6 lat temu


Dlaczego tutaj jest tak drogo? (13) - 7 lat temu

Górnicy mordują ludzi (19) - 7 lat temu

Wolni ludzie się nie żenią (12) - 7 lat temuPrzepracowała 17 lat w ZUS-ie (23) - 7 lat temu


Czy Owsiak kradnie? (26) - 7 lat temu

Czy Żydzi są terrorystami? (18) - 7 lat temu


Jak zabrać 15 milionów? (42) - 7 lat temu


Jak wygrać 24 MacBooki (17) - 7 lat temu
Ile dałbyś za dziecko? (25) - 7 lat temu


Jak kraść? (49) - 7 lat temu


Opodatkujmy rowerzystów (32) - 7 lat temu

Ja zawsze chcę pić... (18) - 7 lat temu

Jak zabić krowę? (46) - 8 lat temuJak wycenić dziecko? (9) - 8 lat temu

MLM to ściema (67) - 8 lat temu

Dupy z Wykopu (40) - 8 lat temuCzy Polacy to kapusie? (44) - 8 lat temu


Kontestatorskie życzenia (6) - 8 lat temu
Czy na taką partię czekamy? (30) - 8 lat temuCzy rolnicy nas okradają? (43) - 8 lat temu

Jak manipulują media? (12) - 9 lat temu


Nietypowe lekarstwo na kaca (5) - 9 lat temu

Korporacje są wyzyskiwane! (23) - 9 lat temu


Wódka czy panienki? (19) - 9 lat temu


Jak nie płacić mandatów? (12) - 9 lat temu


Martin: Jak rzuciłem etat? (27) - 9 lat temu

Gdzie są nasze pieniądze? (13) - 9 lat temu

Squatter przejmuje audycję! (44) - 9 lat temu


Jak się wykańcza firmy (6) - 9 lat temu


Panie, jak protestować? (31) - 9 lat temu

ACTA samo zło (87) - 9 lat temu
ZUS jako partner biznesowy (13) - 9 lat temu

Naloty na graczy (17) - 9 lat temu


Wieczór powyborczy (61) - 9 lat temu

Wręcz przeciwny tygodnik (46) - 9 lat temu
Ile powinien zarabiać poseł? (14) - 9 lat temu


Cała prawda o szczepieniach (22) - 9 lat temu

Nie bądź Jeleniem! (12) - 9 lat temu


Przemyt to grzech! (39) - 10 lat temu

Sześciolatki do szkoły? (68) - 10 lat temuNowe podatki Unii Europejskiej (23) - 10 lat temu

Krągły fetyszyzm (38) - 10 lat temu


Frondo, nie idź tą drogą! (31) - 10 lat temuDemaskujemy manipulacje TVN (31) - 10 lat temuBereta LIVE 2/2 (68) - 10 lat temu

Bereta LIVE 1/2 (33) - 10 lat temuCzy lasy powinny być prywatne? (40) - 10 lat temu

Świat wg PARP godzina druga (7) - 10 lat temu


Dziękujemy ci Platformo (27) - 10 lat temu

Czy Windows jest zbyt drogi? (56) - 10 lat temuTa złodziejska prywatyzacja (36) - 10 lat temuTelewizja śniadaniowa (20) - 10 lat temu


Prawa posiadaczy broni (4) - 10 lat temu


Oszustwa na fotoradarach (6) - 10 lat temu


Jak robią nas w balona (33) - 10 lat temu
Czy media kłamią? (38) - 10 lat temu


Rób, do cholery, dzieci! (11) - 11 lat temu

Prawo do bycia skontrolowanym (1) - 11 lat temu
Dlaczego zarabiasz tak mało? (66) - 11 lat temu

KonteStacja pisze książkę (65) - 11 lat temu


ZUS emigruje do USA (15) - 11 lat temuTylko tutaj nie ma cenzury (32) - 11 lat temu


Jak ukraść dziecko? (9) - 11 lat temu

cHWDP reaktywacja! (12) - 11 lat temu

Martin o PKP w TVN (4) - 11 lat temuKrzyże w szkołach??? (23) - 11 lat temu

Wymyślamy partię idealną (5) - 11 lat temu


O buncie informatyków (8) - 11 lat temuUE powstała! (2) - 11 lat temu

Pilot pierwszego sezonu (5) - 11 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Wiercenie studni głębinowych Gorlice, Nowy... - - 20.00
Przemyslaw Teterycz - - 20.00
Blog technologiczny Wirtualny wojownik - - 20.00
wypełnianie płatnych ankiet na eankiety.pl - - 20.00
Agencja pracy Gorzów - Praca jako opiekun... - - 20.00
wypożyczalnia samochodów victoria nowy sącz - - 20.00
Montaż Anten Warszawa - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt