|
|
|
Najsłynniejsze problemy matematyczne
Jak dawniej, a jak dziś można zdobyć w matematyce uznanie i sławę?
KOMENTARZE
2
2015-02-26
Krzyśku, Ty studiowałeś może informatyke na UJ gdzieś pomiędzy 2001-2006, albo pojawiałeś się na niektórych wykładach?
3
2015-02-27
^ Prawdą jest! www.smp.uj.edu.pl lata 2000—2005, mgr informatyki
4
2015-03-18
Hej Krzysiek, a czytałeś Rossiego "Zapomniana rewolucja" ?
5
2015-03-18
sorry : Lucio Russo, nie Rossi.
6
2015-03-18
Rafał, nie czytałem tych książek (co do drugiej, to czytałem książkę Amira Aczela pod tym samym tytułem, też popularnonaukowa), ale wyglądają na ciekawe. Z tezą się zgadzam, że matematyka okresu hellenistycznego to była co do istoty ta sama matematyka, którą ponownie zaczęto uprawiać w XVII w. Wspomniany prof. Marek Kordos podaje jako najdobitniejszy na to przykład dowód Archimedesa, z użyciem metody wyczerpywania (zwanej też całką Eudoksosa), że objętość ostrosłupa trójkątnego (czyli czworościanu) jest równa ⅓ objętości graniastosłupa o tej samej podstawie. Rzeczy wydające się oczywistymi, typu takiego, że Euklides nie poświęciłby im głębszej refleksji, są dowodzone ze ścisłością spełniającą współczesne rygory analizy matematycznej, są obecne sparametryzowane oszacowania, przejścia graniczne, ciągłość porządku w liczbach rzeczywistych, choć oczywiście (co dla historyka nauki, którym on jest, dodaje uroku) bez nowoczesnej terminologii i notacji, a także bez ewidentnego łamania tabu, jakim dla Greków była nieskończoność aktualna, czyli rozważanie bytów nieskończonych naraz w sposób istotnie biorący ich nieskończoność pod uwagę, zamiast traktowania po prostu jako możliwe do dowolnie dużego (ale zawsze ograniczonego) zwiększenia, czy też (w przypadku geometrii) wydłużenia, tudzież rozdrobnienia.
7
2015-03-19
"są dowodzone ze ścisłością spełniającą współczesne rygory analizy matematycznej, są obecne sparametryzowane oszacowania, przejścia graniczne, ciągłość porządku w liczbach rzeczywistych,"
8
2015-03-19
Szukając singha, znalazłem całą masę innych książek; ostatnie odkrycie to :
9
2015-03-19
Rafał, obczaj linki w pierwszym komentarzu, w tym do tego odcinka, pod którym w komentarzach jest też wymieniona książka Kordosa (polecam zresztą pozostałe, np. myślę, że Steen szczególnie by Cię zainteresował): www.kontestacja.com Też zresztą cytuje tam nawet fragmenty poezji (np. Kochanowskiego) i innych niematematycznych dzieł, w ramach rozważania, jak ludzie myśleli i czym się kierowali w danym czasie i miejscu. Ale jego pierwszą specjalnością w matematyce są rzeczywiście podstawy geometrii, w tym pewne teorie słabsze od geometrii euklidesowej, więc na coś z tej dziedziny mogłeś trafić jego autorstwa (sam czytałem i ja, owszem, mam do tego predyspozycje, ale dla kogoś, kto logiki pierwszego rzędu i teorii modeli nie ogarnia dobrze, mogę się to wydawać zbyt techniczne rozważania).
10
2015-03-20
oki, danke; singh (otwiera się w zipie) :
11
2015-03-22
A o enri to Google znajduje prawie wyłącznie sformułowanie z tej pracy, bez dokładniejszego wyjaśnienia. Zatem pozostaje całkować – tak ja bym liczył to pole kawałka powierzchni walca.
12
2015-03-27
Nie, nie jestem na studiach matematycznych, chociaż zdawałem matmę na maturze. Po prostu się interesuję. |
Krzysztof Maczyński
![]() Tę audycję prowadzi Krzysztof Maczyński, któremu możesz wysłać e-maila, a nawet go zaszyfrować przy użyciu poniższego klucza:
Dodatek o sztucznej inteligencji - 2 tygodnie temu
Czerwone widmo nad obozem transhumanistów (1) - 11 miesięcy temu
Futurologia nieruchomościowa (3) - ponad rok temu
Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu
Internet przyszłości (9) - 3 lata temu
Unia Europejska cenzuruje Internet - 3 lata temu
Jak przeżyć wyjście za potrzebą (1) - 3 lata temu
Program sponsorują:
Antonio
- - 65.00 |
Tu można mnie sponsorować w bitcoinach: 1Kkjzpc2NZVeJLKPPwGFBb4H1geLEqMwj1.
LINKI
• wywlekanie sfery: www.youtube.com
• problemy milenijne: pl.wikipedia.org
• problem czy P=NP przedstawiony na stronie Instytutu Matematycznego Claya, fundatora nagrody 1000000$ za rozwiązanie: www.claymath.org
• odcinek „Geek cloud” pt. „Bliskie spotkania z królową nauk” (tamże w audio i w komentarzach info o książkach): www.kontestacja.com
A co do Cantora, to z tymi kilkunastoma latami przed Kongresem się pomyliłem, więc sprostowuję. Wiedziałem, że przeprowadził 2 różne dowody, że liczb rzeczywistych jest więcej niż naturalnych, jednak lat nie pamiętałem dokładnie; są to 1874 (przez bijekcję ze zbiorem potęgowym) i 1891 (metodą przekątniową).