Facebook
Podpis:
Numer GG:
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne (2)
5 dni temu
Czy coś nam grozi za wyjście do knajpy?
OtwieraMY biznesy vs sanepid. Mapa. Niespodziewane naloty. Czy można nagrywać interwencję? Mandaty płatne z góry. Przegrana i bany Trumpa. Perler wciąż bez hostingu. Koszty są niezbędne...
Spisek szlachetnych
wczoraj
Hemikryptomonokaidialog
Przez ok. pół odcinka zamówiona próbka ByteEatera gadającego bez głębszego przygotowania na różne tematy, jak to w audycji z założenia „luźnej”. Potem dzwoni Grzesiek (ten od pizzy) i...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Epicentrum 2015-04-25

Transhumanizm – koniec ludzkości, początek czegoś lepszego?

Nadający: Krzysztof Maczyński

Mazi i Kamil (goście) podpowiadają, jak optymalnie wykorzystać szanse i spokojnie uniknąć zagrożeń, które są jeszcze przed nami. I czy po nastaniu osobliwości technologicznej rozpoznamy ludzkie istoty w naszych dzieciach.

KOMENTARZE

Mazi 2015-04-26

Dzięki raz jeszcze za zaproszenie, nasze rozważania dały mi sporo pomysłów na przyszłe audycje, a propos - zapraszam na stronę swojej autorskiej audycji: www.kontestacja.com

darek 2015-04-27

Gość jak na piszącego pracę doktorską w temacie dość słabo zorientowany. 
 
Co do kwestii ekonomii: gośc martwił się, że ludzie stracą pracę i nie będą mieli co robić  
Na razie to kraj najbardziej zaawansowany technologicznie czyli Japonia rozwija robotykę, z powodu nomen omen braku siły roboczej. W Japonii nie ma obcych imigrantów więc trzeba wprowadzać roboty. 
 
Poza tym to ludzie obecnie już mają zaspokojone "wszystkie podstawowe potrzeby" - gdyby to porównać z tym co było 100 lat temu. Tyle, że pojęcie, co to jest podstawowa potrzeba radykalnie się zmieniło. Potrzeby ludzkie są nieograniczone i zawsze większe niż możliwości ich realizacji.

darek 2015-04-27

Co do przyszłości politycznej - prawdopodobnie nie będzie istnieć potrzeba istnienia silnego rządu. 
 
Dlaczego ? 
Bo ludzie biją się miedzy sobą o jakieś dobra. Kiedyś walczono o ziemię, później o ropę i surowce. 
Jeżeli przejdziemy na energię odnawialną odpadnie kolejny motyw konfliktów. 
Jeżeli złodzieje będą mieli zapewniony byt, dowolną ilość wódki , papierosów i zakąski - to nawet kraść im się nie będzie chciało. 
 
Dlatego społeczeństwo zaawansowane technologicznie może stać się bardzo pokojowe, bo odpadnie motyw walki o byt.

darek 2015-04-27

Moim zdaniem goście emocjonują się niusami na temat nowych technologii i zachwycają się sami sobą jacy to są nowocześni. Brak im natomiast umiejętności krytycznego myślenia i oceniania tego co słyszą. 
Poza tym mogliby się wysilić i wpaść na jakis własny pomysł, zamiast cytować tylko zagraniczne źródła. 
Wklejanie technologicznych ciekawostek na stronę Fejsbukową widzę jako fajne hobby - ale nie wiem czy powinni się tym trudnić doktoranci na uczelni.

darek 2015-04-27

A propos bezwarunkowego dochodu dla każdego bez pracy. Widzę, że Mazi i Kamil nie rozumiecie, że taki dochód to socjal, a socjal to przejadanie prowadzące do spowolnienia postępu technologii. 
Bo jak pieniądze są przejadane, to mniej ich jest na inwestycje - w tym badania naukowe. W konsekwencji postęp jest wolniejszy. 
 
Szybki postęp technologiczny możliwy jest tylko w bardzo wolnorynkowym kraju - bo tam jest najwięcej nadwyżek, które można zainwestować w nowe technologie.

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-05-02

darek, oczywiście zgadzam się z tezami, które stawiasz. Ale wiem też, co to dyskurs naukowy. Mazi też jest wolnościowcem i zapewne jego własne poglądy są bardzo bliskie naszym (z rozmów wiem, że co najmniej dość bliskie). Nie jest więc skłonny na dzień dobry przechodzić do własnego komentarza, tylko woli przedstawić przegląd możliwych zagadnień, zwłaszcza chętnie podejmowanych przez kolegów po fachu, a także mainstreamowe podejście w danej nauce, o ile nie ma założenia, że odbiorcom jest ono dobrze znane. Dopiero ewentualnie potem można się oddać własnym, bardziej swobodnym rozmyślaniom. Też tak robiłem, i wciąż robię, gdy wchodzę między wrony (naukowców), mimo że na co dzień na antenie nie mam takiej maniery w wielkim stopniu (choć w pewnym mam, i myślę, że da się to jako charakterystyczne i dla mnie zauważyć). 
 
A jak się Wam podoba dobór tematów odcinków w tym roku? Jest coś, o czym chcielibyście usłyszeć więcej? Lub w ogóle usłyszeć, a nie było mówione?

Krzysztof z Bielska-Białej vel ByteEater 2015-05-02

Zabrakło czwartego zdania: 
Jego główna aktywność twórcza mieści się jednak obecnie w świecie nauki, gdzie panują, i jest to dobrze uzasadnione, inne obyczaje. 
 
Mazi, a w ogóle to najlepiej sam się odnieś. :-)

Mazi 2015-05-02

Dokładnie, zgadzam się z Krzyśkiem, po prostu przy okazji transhumanizmu rozpatruje się różne modele ekonomiczne, które być może nie przystają do obecnych realiów. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jednak technologia potrafi zmienić realia o wiele szybciej niż społeczeństwo jest w stanie się dostosować. Transhumanizm zajmuje się między innymi niwelowaniem tych różnic.

darek 2015-05-03

Mazi - rozdawnictwo pieniędzy trudno określać terminem - "model ekonomiczny".  
To jest raczej rodzaj propagandy politycznej ludzi, którzy za pomocą dawania pustych obietnic chcą zostać wybrani na stanowiska państwowe.

Mazi 2015-05-03

darek - polecam rozważania na temat ekonomii post-monetarnej, tzw. post-rzadkościowej: youtu.be

darek 2015-05-04

Słowo ekonomia odnosi się tylko do sytuacji, gdy czegoś jest za mało. Gdy czegoś mamy w ilościach dla każdego wystarczającej - nie nazywa się tego ekonomią. 
Dlatego termin ekonomia postrzadkościowa to termin sprzeczny sam sobie. 
Wydaje się dość śmieszne, że w sytuacji, gdy wiekszość państw stoi na granicy bankructwa, ludzie zamartwiają się tym, że może za 100 lat dóbr będzie "za dużo". 
Czy Mazi nie lepiej, gdybyś zajął się jakims realnym problemem, który rzeczywiście istnieje teraz - zamiast zajmować się czymś, co może wystąpić za 100 lat ?Czy to nie strata czasu i pieniędzy podatników ( mówiłeś, że jesteś doktorantem). 
 
Poza tym to nawet jak dóbr byłoby bardzo dużo, to i tak większośc usług nie byłaby darmowa, bo wykonywane byłyby i tak przez ludzi - których czas kosztuje. 
 
Na świecie pozostało jeszcze całkiem sporo realnych gigantycznych problemów : jak choroby, droga energia, starzenie się itd. Żyjemy w Polsce - kraju, z którego uciekają masowo ludzie młodzi. Ty się natomiast martwisz - jak poradzić sobie z nadmiarem dóbr.

Mazi 2015-05-04

darek - filozofia polega na analizie długofalowej rzeczywistości i wybieganie poza utarte schematy. Postęp techniczny w wielu dziedzinach jest hamowany przez wykorzystujące państwa kartele (np. OPEC blokujący rozprzestrzenianie się technologii innych silników niż te oparte na ropie. Obecne problemy ekonomiczne, które wspominasz są raczej winą keynesizmu oraz przeregulowania gospodarki na poziomie MSP, czy ograniczonym wpływie na działania wielkich korpo, które raczej pasożytują na państwach (np. bail-outy). Na marginesie dodam, że poza doktoratem pracowałem 3 lata w prywatnej firmie z zagranicznym kapitałem, więc czuję jakbym z płaconych podatków otrzymał "coś w zamian."

darek 2015-05-04

Chyba nie zdajesz sobie sprawy, że cała ta "ekonomia obfitosci" jest wykorzystywana w celach ideologicznych - de fakto kryje się pod tym neomarksizm. 
Niczym innym jak neomarksizmem jest coś co nazywane jest - Venus Project.  
Cały ten projekt polega na tym, że snuje wizje gospodarki centralnie planowanej "za pomocą wielkiego komputera" - i nawet powtarza hasło Marksa - "każdemu według potrzeb". 
 
Podobne wizje snuto już przez 2 Wojną światową. Już wtedy wielu naukowców opowiedziało sie za komunizmem, m. innymi Albert Einstein. Przeczytaj sobie słynny artykuł Einsteina Dlaczego socjalizm, w którym udowadniał jak socjalizm w świetle nauki jest znacznie lepszy i efektywniejszy od kapitalizmu. Naukowcy zawsze ulegali takim mrzonkom.

Dodaj komentarz...

Krzysztof Maczyński

Tę audycję prowadzi Krzysztof Maczyński, któremu możesz wysłać e-maila, a nawet go zaszyfrować przy użyciu poniższego klucza:

-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
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=Ftdk
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----

Inne audycje tego autora:

Dodatek o sztucznej inteligencji (1) - 3 tygodnie temu


Futurologia nieruchomościowa (3) - ponad rok temu

Dziwy psychiatrii, część 1 (9) - ponad rok temu

Internet przyszłości (9) - 3 lata temuWięcej audycji...
Hakerskie opowieści - 3 lata temu

Droga do bankructwa (2) - 3 lata temu

Na metadane nie miej wyjebane (2) - 3 lata temu


Co pokona Bitcoina? (1) - 3 lata temu


Nowe technologie XXI wieku (7) - 3 lata temu

Nie słuchaj, bo utyjesz! (4) - 3 lata temuNaga półprawda (3) - 3 lata temu


Odcinek wielobarwny (4) - 4 lata temu

Cyberzbóje i cyberrycerze (7) - 4 lata temuCzym otruć prezydenta? (4) - 4 lata temu


Kryptowalutowy Dziki Zachód (4) - 4 lata temu

Jak oni programują (11) - 4 lata temu


Czy koty są okrutne? (6) - 4 lata temu

Lecą drony z każdej strony! (2) - 5 lata temu


Zawrotne prędkości (2) - 5 lata temu

Po co nam science fiction? (1) - 5 lat temu

Interview with Lyn Ulbricht (1) - 5 lat temuSzachy kontra go (10) - 5 lat temuZagadkowy odcinek (4) - 6 lat temu


Co to jest biohacking? (8) - 6 lat temu
Innowacje w motoryzacji (2) - 6 lat temu

Epicentrum wolności (4) - 6 lat temu

Śmierć Windows XP (7) - 7 lat temu


ARM vs x86 (5) - 7 lat temu


Podsumowanie roku 2013 (7) - 7 lat temu

Gry niezależne (indie games) (13) - 7 lat temuBitcoin - wirtualna waluta (25) - 7 lat temu
FBI zamknęło Silk Road (4) - 7 lat temu

Linóx to ZUO? (4) - 7 lat temu

Gość elektronik: LordBlick (9) - 8 lat temuMagia gier (2) - 8 lat temu

Mobilny 1010fingers (1) - 8 lat temuWywiad z Robertem Partyką (2) - 8 lat temu

Hackerspace odyssey (5) - 8 lat temu

Geeky Afterparty 2012 (3) - 8 lat temuJak nagrywać własne podcasty (14) - 8 lat temu


Urządzenia ponadczasowe (3) - 9 lat temu


Polski tablet czy UMPC? (11) - 9 lat temuUMPC (1) - 9 lat temu

Co z tą innowacyjnością? (3) - 9 lat temu

Wozniak, kafelki i rowery (15) - 9 lat temu

Geek Drags o tabletach (5) - 9 lat temuRozszerzona rzeczywistość (3) - 9 lat temu

Wehikuł czasu nerdów (2) - 9 lat temu
Własne media center - 9 lat temu


Zaoranie HTML5 (4) - 9 lat temu


Wszystko o XML-u (4) - 10 lat temu


Google kupił Motorolę! (3) - 10 lat temu

IRC - technologia do lamusa? (4) - 10 lat temu


Geek cloud: ARM i x86 (9) - 10 lat temu
Cała prawda o Windows Phone7 (2) - 10 lat temu

Mobilny HydePark (1) - 10 lat temu
UMPC i tablety (8) - 11 lat temu
Notebook czy Netbook? (1) - 11 lat temu

Linux w kieszeni (4) - 11 lat temuAudycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temu

Audycja Mobilnych - 11 lat temuA dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Antonio - - 65.00
Bierzcie przykład, sponsorujcie! - - 215.00
Rafael from Silesia - - 20.00
Zamiast patronite - - 77.00
nexty - - 10.00
Koczkodan - - 20.00
Piotrek - - 25.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt